■t f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- HET DERDE LEGER IN T GEWEER BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17854 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL WIE IS KAPITALIST? Drastische bezuinigings voorstellen in Engeland Auto op onbewaakten overweg gegrepen Man dood langs den weg gevonden VOORNAAMSTE NIEUWS 0 J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT De automatiseering van de telefoon Telefoon No. 13866 (drie Itfnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct.'p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, by vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden T tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm Dij verlies van "n anderen vinger n (Slot) Men staat voor den toestand, dat in vele tuinbouwbedrijven geen loon meer kan worden uitbetaald, en dat de nood zakelijke uitgaven om het bedril i voor de toekomst nog maar eenigszins °P peil te houden niet meer kunnen Worden bekostigd; in vele gezinnen is een noodtoestand geschapen, zoodanig, dat de stoere werkers van den lande zich soms tot de gemeente moeten Wenden, omdat zij geen brood meer kunnen koopen. Dat is de ééne catego rie. Grooter nog is het aantal van de- Senen, wier met noeste vlijt verworven kapitaaltje al zoodanig is ingeteerd, dat zij het lot van de eerstgenoemden ook voor henzelf dagelijks naderbij zien komen. Als aanstonds misschien tot executie hioet worden overgegaan, zullen zij ook tot de paupers van de maatschappij behooren en zullen wij zien gebeuren, Wat zich voor 40 a 50 jaren ook heeft afgespeeld, dat de op een waardeloos Peil gekomen grond in handen raakt van het kapitalisme, waarvan men het later, als de conjunctuur verbeterd is, Voor hooge prijzen zal kunnen terug- koopen. Intusschen zullen echter hon derden ten onder zijn gegaan. Dat zou niet of althans niet in dien omvang behoeven te gebeuren als de Staat beter zijn taak begreep. Als de moeilijkheden, die het buiten land ons met den noodzakelijken afzet lh den weg legt, oorzaak zijn geworden, dat het bedrijfsleven (industrie, zoowel als landbouw) hier lam is geslagen, dan beseffen wij, dat hiertegen niet in alle opzichten maatregelen kunnen worden Benomen. Maar als het zóó wordt, dat de binnenlandsche welvaart geheel door dit optreden dreigt te worden vernie tigd, dan zal ook Nederland zich in eigen huis moeten opsluiten, om te voor komen, dat die afslachting althans niet geschiedt met het kapitaal, dat er nog la den Staat is, maar dit wordt aan gewend om de krisis voor eigen burgers te verlichten, zij het dan ten koste van oen andere groep burgers, die zich nog Wel eenig offer kunnen getroosten. Dan geen Nederlandsch kapitaal meer la buitenlandsche ondernemingen, Waarmede het buitenland ons bestrijdt en eigen ondernemingen op den rand van den afgrond brengt. Dan, als Denemarken den landbouw lom van Duitschland maar niet te spreken) met millioenen steunt, waar door het mogelijk wordt goedkooper vieesch te produceeren, niet dat vleesch hier ongehinderd laten invoeren, ter- Wijl onze boeren er geen weg mee we ten. Dan geen invoer van Fransche en Italiaansche bloemkool of dure Malta aardappelen in den winter, terwijl de sluitkool hier op den mesthoop moet Worden geworpen en de eigen aardap pelen geen afzet in het buitenland hebben. Dan ook voorkoming van Sov- iet-dumpingsmaatregelen en een hoo- gere garantie in de Tarwewet, want al zou het brood zelfs iets duurder wor den, dan is dit toch verstandiger dan onze eigen welvaart op te eten, waar We nu al zoo lang mee bezig zijn. Dan ook die maatregelen, die het vervoer in ons eigen land tot de grens zoo sterk drukken, op radicale wijze verbeterd. We hebben een pracht-sociale Wetgeving, de positie van ambtenaren en overheidspersoneel is zeer goed ge vogeld, de 8-urige werkdag en de pen- sionneering van menschen met een Vaste Staats- of gemeentebetrekking is een lieve lust, dien wij ieder, die hem heeft, gaarne gunnen, maar men be denke, dat er eens een tijd kan komen, dat ook dit alles verloren zal gaan, in dien men het vrije bedrijf, dat toch den grondslag van onze welvaart uitmaakt, °abeschermd laat tegen machten waar tegen 't zich niet kan verweren en men bovendien daarop nog de zware lasten i^at drukken van bovengenoemde goede zaken, waarvan slechts 'n deel der bur gers profiteert. Als dit niet tijdig wordt ingezien, dan zijn de sociale maatre gelen, die reeds een reeks van jaren de hoofdzaak vormen op wetgevend gebied, een aanfluiting; want dan heeft men Voor een gering deel der burgers een goede positie geschapen, terwijl men he massa maatschappelijk heeft laten ten onder gaan. Hoe die massa hierop zal reageeren ts niet twijfelachtig. Vast staat wel: ftiet zóó als in de 80er jaren. Het communisme ligt ook hier op den loer ea teekenend is wel de uitdrukking van 'eOiand, die mij deze week zeide: „Als er revolutiegevaar zou zijn, dan is het toch moeilijk denkbaar, dat onze maat schappelijk ondergegane tuinders als leden der burgerwachten hiertegen de V'apens zouden opnemen." Heen, ook ik geloof dat niet, maar 2°o moet en zoo mag het niet gaan. En *oo zal het ook niet gaan, indien ai 2°u men met zijn bedrijf ten onder zijn 6egaan op dat moment zal kunnen worden getuigd: „Wij zijn door de kri sis verslagen, maar de Staat liet niets onbeproefd om dit te voorkomen." Dat kan helaas niet worden getuigd op dit moment. In het begin van den grooten oorlog en ook later was elke Nederlander er van overtuigd, dat het een ernstige tijd was. Politieke tegenstellingen be stonden er toen niet meer, wanneer het ging om het behoud van onze onafhan kelijkheid. Millioenen zijn toen uitge trokken voor de verdediging van ons land tegen een mogelijke schending van onze neutraliteit en tegen excessen, die een ekonomische ineenstorting in ons land zouden kunnen te weeg brengen. Het gevaar voor het laatste is mis schien nu nog niet zoo tastbaar aan wezig als toen; niet zoo tastbaar, maar het bestaat niettemin. Als het zoo door gaat en niets wijst er nog op, dat een verbetering in aantocht is dan moge er heden geen militair gevaar dreigen, maar is overigens de toestand ernstig, misschien wel ernstiger dan in 1914. Laat men toch de waarschuwingen van hen, die in het volle bedrijfsleven staan, die den toestand, welke hoe lan ger hoe meer een noodtoestand wordt, aan den lijve voelen en bij anderen dagelijks gadeslaan, nu eens niet in den wind slaan. Maar laat ons volk paraat worden om eensgezind en met offer vaardigheid den toestand het hoofd te bieden en die maatregelen te nemen, die het zelfbehoud van datzelfde volk gebiedt te nemen. Reeds nu zal het noodig zijn om groote financieele offers te brengen, wil men den land- en tuin bouw op een peil houden, dat deze later, als er betere tijden komen, weer de wel vaartsbron kan worden voor ons geheele volk zooals hij het vroeger was. Nie mand zal toch wel zoo dwaas zijn om te meenen al maakt men dit er he den praktisch van dat we in ons land den land- en tuinbouw wel kunnen mis sen. Maar die offers zullen vergeefs zijn gebracht, als de Staat niet tegelijkertijd de meest positieve maatregelen neemt, die dit bedrijf weer levensvatbaar kun nen maken en het niet wetens en wil lens zonder eenige bescherming overle vert aan een moordenden ekonomischen oorlog, die in zijn gevolgen de ellende van den gewapenden strijd nog dreigt te overvleugelen en het menschdom ten slotte aan de revolutie zal overleve ren. Twee dingen zijn noodig: Steun om de bedrijven op een behoorlijk peil te kunnen houden en een radicale omzet ting van onze tot nu toe gevoerde eko nomische politiek. En daarvoor zullen de „triarios" in het geweer moeten komen. Mr. v. Haastert heeft in zijn artikel volstrekt niet te veel gezegd. In een naschrift zegt de schrijver, dat de katholieken op politiek gebied één moeten blijven wegens den noodzakelijken strijd op de twee pun ten: „bolsjewisme" en „kapitalistisch mammonisme". Maar dan verwacht speciaal het aan die kath. eenheid steeds zoo trouwe boeren- en tuinders volk, thans, nu de nood hier en daar reeds ten top is gestegen en het behoud van dien stand nog slechts afhankelijk is van maatregelen van den Staat, ook van de partij en van zijn vertegenwoor digers kloeke daden en een radicaal optreden. Zelfs al zou daartoe een wijziging in de politieke meerderheid, waarop de regeering theoretisch niet, maar prak tisch wel steunt, noodig zijn. Dit laatste is niet onvermijdelijk noodig. Wanneer die constellatie w e 1 een hinderpaal zou vormen en onze partij daardoor de groote levensbelangen 'van een groot deel van ons volk voorbij zou blijven zien, ja, dan zou helaas wel eens tot een feit kunnen worden datgené, waar tegen in dit artikel zoo sterk is gewaar schuwd. JAC. GROEN Azn. De tocht van de „Nautilus" Opgeven der pogingen? Over de Noordpoolvaart van de „Nauti lus," van welke gedurende eenige dagen geen mededeelingen meer werden ontvan gen, is thans een bericht binnengekomen uit Italiaansche bron. Volgens dit bericht zou de vaart van de „Nautilus" plotseling zijn gestuit, doordat het dieptestuur van het vaartuig in het pak-ijs ten Noorden van Spitsbergen zou zijn gebroken. Daar ook de technische inrichtingen van den onderzeeër averij hebben bekomen, zou het voortzetten van de reis naar de Noordpool zeer twijfelachtig zijn geworden. Men moet er dan ook rekening mede houden, zoo gaat het Italiaansche bericht verder, dat het schip zal moeten terug- keeren zonder een poging te hebben gedaan c<m te duiken. Het schijnt voor veel menschen nog altijd moeilijk te zijn de kwestie van het kapitalisme los te maken van bepaalde personen of bepaalde bedrijven. Het ge beurt vaak, dat midden in een discussie over dit probleem eensklaps een oordeel gevraagd wordt over een bepaalden met naam en toenaam genoemden olie-, of auto-, of kauwgom-, of gloei lampen- of confectiemagnaat, al dan niet in Nederland of in Amerika. Zoo bevatte ook een van onze groote Katholieke bladen dezer dagen een klein ingezonden stukje, waarin er op werd aangedrongen nu toch eens positief te vertellen wie een kapitalist was en wie niet. Hoeveel men moet verdienen om tot die gehate klasse te behooren. Of hoeveel men mag verdienen om er nog net niet toe te behooren. Dergelijke vragen zijn gauwer gesteld dan beantwoord, laat staan juist beant woord. Vooreerst al, omdat de mate, waarin een bepaald individu moet worden ge acht een kapitalist te zijn, niet zoozeer afhangt van zijn vermogen of van zijn inkomen als wel van zijn persoonlijke opvattingen over dat vermógen of over dat inkomen. Prof. Kors heeft in Rolduc heel dui delijk naar voren doen komen, dat het kapitalisme bepaald wordt door zijn doel, dat het doel van den mensch in het kapitalistische stelsel niet meer is: zijn levensonderhoud, waartoe als mid del dient het geld verdienen, maar dat het geldverdienen als zoodanig doel ge worden is en daarom onbeperkt wordt vooropgesteld. Dr. Poels heeft dit aangevuld met de opmerking, dat aan die onbeperkte doelstelling: het verwerven van eigen dom, is vastgekoppeld een streven om dien eigendom hoe langer hoe meer van zijn plichten te ontslaan en er hoe lan ger hoe meer rechten aan. te verleenen. Het is dus een kwestie van mentali teit en het feit, dat die mentaliteit algemeen is, heeft het kapitalistische stelsel in het leven geroepen, een stel sel, waarin het aan het individu, dat aan zichzelf en aan anderen tegelijk ze kerheid van bestaan wenscht te ver schaffen, praktisch onmogelijk is den anderen kant op te gaan; waarin het individu ook wanneer het alleen zijn eigen broodwinning beoogt eenvoudig mee moet met de massa, wil het niet onder den voet geloopen worden! Dat laatste is het juist, wat een oor deel over afzonderlijke menschen of be drijven naar hun meer of minder kapi talistisch karakter eenvoudig onmogelijk maakt, op enkele al te frappante uit zonderingen na misschien. Alleen van een „Umschwung der Geis ter" van een verandering der geesten over de heele linie is hier heil te ver wachten. „Captains of industry" hebben wij ge noeg, nu moeten wij mannen krijgen, die met even groote energie streven en sturen naar een nieuwe maatschappij. Mannen met helderen blik! Mannen als Franciscus! Heilige mannen! VECHTPARTIJ TE BREDA Man niet ernstig gewond Gisteravond omstreeks 11 uur heeft te Breda wederom een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij bloed heeft gevloeid. In een café is een zekere Van E. aange vallen door gebr. Van M„ die meenden, dat Van E., een ongeoorloofde betrekking on derhield. De aangevallene werd aan beide polsen ernstig gewond en is op het politiebureau voorloopig verbonden. Zijn toestand is gunstig. De recherche is er, onder leiding van den waarnemenden commissaris van politie, den heer J. P. C. Mansveld, spoedig in geslaagd, de beide daders, die de vlucht hadden ge nomen, te arresteeren. Een van hen heeft bekend te steken te hebben toegebracht. De storm op de Fransche Westkust Slecht weer in Frankrijk Het aantal slachtoffers van den storm op de Fransche Westkust is volgens de jongste berichten gestegen tot 17. Ook in 't Kanaal was de storm zoo krachtig, dat de groote nieuwe Engelsche Oceaanstoomer „Empress of Britain" de haven van Chesbourg niet kon bereiken en rechtstreeks koers zette naar Southampton. Het. is verscheidene kleine vaartuigen en visschersschepen, over wier lot men zich ernstig ongerust maakte, gisteren gelukt, de kust te bereiken. Uit verschillende streken van Frankrijk wordt slecht weer met grooten neerslag ge meld, waardoor in verschillende streken van Frankrijk overstroomingsgevaar is ontstaan. Reeds zijn verschillende rivieren buiten hun oevers getreden. Noodweer boven den Taunus Gisteravond woedde boven den Taunus een hevig noodweer, waardoor vele dorpen Ionder water geraakten. Het verkeer tusschen Nassau en Daudesau moest worden stop gezet. Mgr. Dr. W. H. Nolens De toestand van Mgr. Dr. W. H. Nolens blijft achteruitgaan. Gistermiddag was de toestand van Mgr Nolens zeer ernstig. Minister Deckers Z. Exc. Minister Deckers heeft zijn ver blijf in Engeland afgebroken en is in de residentie teruggekeerd. Toch vermindering der werkloos- heidsuitkeeringen Volgens het orgaan van de Arbeiderspartij, de „Daily Herald", zal het bezuinigingspro gram dat de nieuwe nationale regeering nog in den loop van deze week zal publiceeren, o. m. de volgende punten bevatten: 1ste een verlaging der werkloozen-uitkeeringen met 10 pet., zooals MacDonald in zijn radiorede gisteravond heeft aangegeven. Hierdoor zou een bezuiniging van 13 millioenpond ster ling worden verkregen; 2e Verhooging van de wekeiyksche contributie voor de werk loosheidsverzekering en wel van het huidige bedrag van 7 pence tot 1 shilling per week. 3de, een nog nader te bepalen salarisverla ging voor onderwijzers, 4de een bezuiniging van 7.8 millioen pond sterling op het wegen bouwfonds. 5de Verlaging der ministerssa larissen boven de 5000 pond sterling per jaar met 20 pet, en der salarissen tusschen 1000 en 2000 p. st. met 7 y, pet., 6e verlaging der vergoedingen aan Lagerhuisleden van 400 tot 380 p. st„ 7de vermindering der sa larissen der hoogst-bezoldigde ambtenaren in openbaren dienst met 20 pet. en kleinere verminderingen voor de lager bezoldigde ambtenaren, 8ste vermindering van tracte- menten voor leger, vloot en luchtvaartcorps. Hierdoor wórdt een bezuiniging verkregen van 9 millioen p. St., 9e bezuiniging op het mi nisterie voor openbare gezondheid van 1.75 millioen p. st. en op het ministerie voor landbouw van 1.25 millioen p. st. Beschouwing over het kabinet De „Times" verklaart in een hoofdarti kel, dat MacDonald zich by de samenstel ling van het nieuwe kabinet door drie merkwaardige principes heeft laten leiden, lste, Het kabinet moet klein zijn èn daar door geschikt om snel noodmaatregelen ge reed te kunnen maken; 2e. Alle leden van het kabinet moeten volkomen vertrouwd zijn met het onder hun leiding staande ministerie en daarom geen langen tijd noodig hebben, om zich in te werken; 3e. De ministers moeten in het algemeen ervaren staatslieden zijn. De minister president zal. nauwelijks meer dan een handjevol afgevaardigden van de Labour- fractie achter zich krijgen, aangezien de vakvereenigings-afgevaardigden en de leden der onafhankelijke arbeidersparty een scherpe oppositie zullen voeren. Er is nog een ander gevaar, dat zoowel het land, als het kabinet bedreigt, n.l. de splitsing in de Arbeidersparty zelf, waar door de mogelijkheid bestaat, dat deze zich los maaktvan haar bekwaamste leiders en dat zy, wanneer zy zelf eenmaal aan het bewind komt, de resultaten van de huidige regeering, in het tegendeel doet verkeeren. Hiertegen moet de regeering thans reeds maatregelen treffen. Allen, die zich het ernstig gevaar voor het Britsche crediet en voor de welvaart van het Engelsche volk bewust zijn, moeten zich er over verheugen, dat bij de huidige dreigende stormen een bekwame bemanning is gekozen, om de reddingboot te bedienen. Één doode; nog een tweede slachtoffer? De personentrein, welke te 12.56 uur uit Hoorn vertrekt, is aan den onbewaakten overweg te den Hulk (tusschen Avenhorn en Hoorn) op eer^auto gereden, welke door de locomotief over een afstand van onge veer 159 M. werd meegesleurd In den auto zat een persoon, naar de papieien, die op hem werden gevonden, zekere P. Dekker Wzn., wonende te Enkhuizen en vermoedeliJK komende van de veemarkt te Purmerend. Toen de man uit de wrakstukken van den auto werd gehaald, gaf hij nog teekenen van leven, doch was buiten bewustzijn. Kort na het ongeval is hij echter overleden. De trein kwam met 20 minuten vertraging in Amsterdam aan. Nader vernemen wy, dat een gedeelte der wrakstukken van den auto bij een diepe sloot lagen. Men heeft hier een schoen en een klomp gevonden, waardoor het vermoe den is ontstaan, dat zich wellicht nog een persoon in den auto heeft bevonden. De kans bestaat dan, dat deze in de sloot is ver dronken. In elk geval wordt naar een mo gelijk tweede slachtoffer gedregd. Een tragische bijzonderheid bij dit onge val is, dat ongeveer een maand geleden een dochtertje van den heer Dekker is verdron ken. De vacature-Hendrix in de Eerste Kamer Minister mr. P. J. Reymer, die onlangs tot lid van de Eerste Kamer werd benoemd in de plaats van het overleden !id den heer J. N. Hendrix, heeft deze benoeming niet aangenomen. Landarbeidersstakingen in Drenthe Bemiddeling mislukt De bemiddelingspoging van den burgemees ter van Odoorn. den heer Vriend, inzake de iandbouwconflieten te Valthermond, Eerste en Tweede Exloërmond, is mislukt. De stakende landarbeiders, georganiseerd in de moderne, christ. en R. K. Landarbei dersbonden, hebben het voorstel van den burgemeester, een algemeene loonsverlaging van 6 pet. met handhaving van uur- en dag- loonen, aanvaard, maar de leden van de werkgeversorganisaties in genoemde drie dor pen hebben zich tegen het voorstel uitge sproken. De stakingen duren nu voort. De staking in de dorpen Nieuw-Amster- dam, Erica en Oranjedorp is thans geëin digd, daar ook de landbouwers het bemidde lingsvoorstel van den burgemeester van Em- men hebben aanvaard. Gistermorgen is het werk hervat. Doodslag wordt vermoed Vanmorgen omstreeks 5 uur werd door de politie te Sassenheim by den Klinken berg aldaar een man dood langs den weg gevonden. Het parket uit Den Haag werd gewaar schuwd en was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen, waarna het lük naar het Bernardusgesticht werd vervoerd De identiteit kon men niet vaststellen. De dood gevonden man is een zwerver en vermoedt wordt dat doodslag een eind aan zyn leven heeft gemaakt. Het onderzoek wordt voortgezet. E.K. Sanatorium „Heliomare" te Wijk aan Zee De bouw van het groote R. K. Sanatorium „Heliomare" te Wijk aan Zee, een stich ting van de R. K. Vereeniging van Her stellingsoorden voor Longiyders en zwakke kinderen, waarvan het secretariaat te Am sterdam gevestigd is, heeft vooral in de laatste maanden zulke groote vorderingen gemaakt, dat reeds a.s. Maandag 12 pa tiënten kunnen worden opgenomen. In dit sanatorium zullen alleen iyders aan chirur gische tuberculose, waaronder alle tubercu- leuse aandoeningen van beenderen en ge wrichten dienen te worden verstaan, wor den opgenomen. Hoewel het enorme bouw werk eerst in de maand Maart 1932 geheel gereed moet zyn, is het getal aanvragen om opname zoo groot, dat de directeur-chirurg, Dr. M. H. P. P. van Haeff, krachtige po gingen heeft aangewend, om althans een gedeelte van het sanatorium bedryfsklaar te maken. De eerste patiënten, die Maandag zullen arriveeren, zijn in afwachting van hun opname ondergebracht in het R. K. Sanatorium „Dekkerswald" by Nijmegen van dezelfde instelling en in het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam. Enkele eerw. zusters van de congregatie van den H. Carolus Borromaeus uit Maastricht, die de verpleging zullen uit oefenen, hebben reeds haar intrek in het sanatorium genomen. Naar wij van den Di recteur vernemen zal in de helft van de maand October het getal opgenomen pa tiënten tot 35 kunnen worden uitgebreid. Wanneer het sanatorium geheel gereed is, zal hej aan 150 en in uiterste noodzaak zelfs aan 200 patiënten plaats kunnen bie den. De bemiddeling bij de landarbeidersstakin gen in Drenthe is mislnkt. (blz. 1, lste blad) Te Tilburg wordt de 6e R. K. Paedagogische Week gehouden. (blz. 1, lste blad» Volgens geruchten zon de tocht van de „Nautilus" opgegeven worden. (blz. 1, lste blad) Doodelijk ongeval op een onbewaakten overweg bü Hoorn. (blz. 1, lste blad) Drastische bezuinigingsmaatregelen zon den in Engeland voorgesteld worden. (blz. 1, lste blad) De storm op de Fransche Westkust heeft 17 slachtoffers geëischt. (blz. 1, lste blad) Moord te Sassenheim? (blz. 1, lste blad) Op het sociaal-economisch congres te Am sterdam zyn stellingen ontwikkeld betreffen de een Vijf Jaren Wereldplan. (blz. 1, 3de blad) Te Utrecht is vandaag de algemeene ver gadering van den Alg. Ned. Zuivelbond ge houden. (blz. 1, 3de blad) De Beriynsche beurs wordt 3 September weer geopend. (blz. 2, 3de blad) Chineesche boycot van Duitsche goederen. (blz. 2, 3de blad) Het nieuwe Engelsche ministerie is ge vormd. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.70. Vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.30 uur. Hoogste barometerstand 771.7 te Calshot. Laagste barometerstand 744.3 te Akureiri. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit Noordelijke richtingen, hle- der tot licht of half bewolkt, droog weer. Aanvankelijk weinig verandering in temp e- ratuur, laten warmer. Het telefoondistrict Haarlem Naar wij vernemen zal als districtshoofd van het telefoondistrict Haarlem met in gang van 1 November worden aangewezen de heer J. H. Belgraver, directeur van het telegraaf- en telefoonkantoor te dezer stede. Het district Haarlem zal worden begrensd door een iyn, loopende ten Noorden van Beverwijk naar het Oosten, ten Oosten van de Liebrug en ten oosten van de Haarlem mermeer en ten Zuiden naar Noordwyker- hout. Het district zal grenzen aan de telefoon districten Alkmaar, Amsterdam en Leiden. Het 23e en het 25e postvliegtuig By de K. L. M. Is bericht ingekomen, dat de P. H. A. G. R. het 23ste retourvlieg tuig op 5.59 uit Jodphur is vertrokken en om 10.02 in Karachi is gearriveerd. Van daar vertrok het toestel om 11.23 en landde op 15.20 te Djask. Het 25ste postvliegtuig, de P. H. A. P. S., vertrok om 5.20 uit Djask en landde om 13.35 in Karachi. Vandaar vertrok het om 14.25 uur en landde om 18.15 in Jodphur. Het Sanatorium „Heliomar" te wyk aan Zee nadert zijn voltooiing. Een blik op een der groote vleugels van het gebouw. Vrijdagmiddag demonstratie te Egmond Vrydagmiddag om twee uur zal de in structeur der Algemeene Nederlanórsche Zweefvereeniging, de heer Rhöm een zweef- demonstratie houden in het zweefkamp der A.NZ.V. te Egmond aan Zee.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1