Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Stofzuigerhuis MAERTENS Agenda 26 Augustus Agenda 27 Augustus Tentoonstelling van Stucadoorswerk HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Philips Radio-Toestellen STADSNIEUWS BEWUSTELOOZE VROUW AANGETROFFEN 7. Le Secret de La Bohémienne, ouver ture, R. Massard. 8. Féte Joyeuse, L. Bajus. 9. Freundentrouw, marsch. Na een revolver-aanslag H. O. V.-concert Personalia De heer D. Koelewijn, alhier, is weder om benoemd tot leeraar aan de Rijkstuin bouwschool te Boskoop. FAILLISSEMENTEN Opening door Mr. Heerkens Thijssen Orgel-concert BURGERLIJKE STAND Gevonden dieren en voorwerpen Terug te bekomen bij: Wildschut, Spaarnwouderstraat 4 rood, autoped; Brink, Leliestraat 4 rood, auto ped; C. Silvis, Heerensingel 37 j, cano; Be- koolj, Oudeweg 109, handschoen; De Kruif, Wlcherstraat 15, hond; Z. Thepen, Hee rensingel 51, fototoestel; Kennel Fauna, Parklaan 119, kat (gebracht door Van Soest, Floresstraat 17); idem idem, kat (gebracht door Kroon, Engelszstraat 20); idem idem, kat (gebracht door Dcmmers/ Padangstraat 20);. idem idem. kat (gebracht door Lemel, BLOEMENDAAL HAARLEMMERMEER VELSEN-NOORD ONZE OOST Indische dienst INGEZONDEN Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk STOOMVAARTLIJNEN MA RKTNIE UWS 18 c., Dr. Haering z, 7 op 31—32 c., z. 6—7 Barteljorisstraat 16 - Tal. 10756 Alle merken stofzuigers Actions idem 96 96 11534 148% 75 52% 35% 80% 15% 250 22 60% 68% 55 31% 17 36% 17 34 30 2%, 271 18% 75% 38.10 140 10'/, 4% 23 18% 1% 102% 102% 102% 102%, 97s/, 115% 146 74 56% 35 80% 14% 22 60 68 167% 205% Gebouw „St. Bavo" R. K. Volksbond, IA, uur Locomotiefpersoneel, 10 uur voor middag en 8 uur namiddag. Palace-Cinema „De Amateur-Regisseur", 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt-Theater „Forsters Christl", 2.15, 7 uur en 9.15 uur. Luxor-Theater „Een avontuur aan de Rio Grande", 2.30 uur en 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Woningbouwvereeni- ging „Bloemenhof", 8 uur Bazarcom- mlssie Spoorwegpersoneel, 8 uur Com missie „Mittovos" voor Zang en Muziek, 8'A uur. Gem. Concertgebouw H. O. V.-concert, 8 K uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert, 34 uur. Palace-Cinema „De Amateur-Regisseur", 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt-Theater „Försters Christi", 2.15, 7 uur en 9.15 uur. Luxor-Theater „Eeil avontuur aan de Rio Grande", 2.30 en 8.15 uur. Zandvoort, Raadhuis Gemeenteraad, 7 A uur. Hedennacht heeft een nachtwaker op den grens BennebroekHillegom, op het rijwiel pad een ongeveer 30-jarige vrouw aangetrof fen, welke in bewusteloozen toestand ver keerde. Door een passeerenden automobilist, die in de richting Leiden reed, is zij naar Haarlem vervoerd, waar zij in de Mariastichting is op genomen. RIJWIEL GESTOLEN Een rijwiel, dat in de Voorhelmstraat stond, is gestolen. Bij de politie is hiervan aangifte gedaan. INGEBROKEN Bij de politie is aangifte gedaan, dat men gisterenmiddag in het perceel Westerstraat 29 is binnengedrongen. Er wordt ruim f 20.— vermist. Een buffet was opengebroken. De politie stelt een onderzoek in. ONEERLIJK REIZIGER Door de politie is een 32-jarige vertegen woordiger in bewaring gesteld, verdacht van verduistering van f 230.— en een stofzuiger. CONCERT IN GROENENDAAL Vrijdag 28 Augustus, van 7.30 tot 9-30 uur des avonds, wordt een concert gegeven in Groenendaal, waarvan het programma de volgende werken vermeldt: 1. Colonel Bogey, marsch, J. Kenneth. 2. Paix et Labeur, ouverture, O. Filsfils. 3. Cecilia Romania, fantasie, G. Gadenne. 4. Au Golfe de Napels, wals, Arr. pal E. Larue. 5. Dilbeek, marche, Leon Marchand. e R. K. Harmonie „St. Caecilta Bovengenoemde vereeniging, directeur de heer S. A. Noom, nam Zondag deel aan het nationaal concours te Nleuwendam en be haalde daar in den marschwedstrijd een len prjjs en in den concert wedstrijd een len prijs. In de eere-wedstrijden behaalde zij een 3den prijs. Ook behaalde zij een extra-prijs In den marschwedstrijd met het hoogst aan tal punten over het geheele concours der sectie harmonie. De vereeniging is dus met vier prijzen uit den strijd gekomen, een pracht-prestatie. Aan de gevolgen overleden De voormalige Japansche minister-presi- 4fcnt Hamagoetsji, op wien verleden jaar een revolver-aanslag is gepleegd, waarvan hij nooit meer geheel ls hersteld, is gisteren aan de gevolgen van zijn verwondingen overle den. De Haarlemsche Orkest-Vereeniging geeft Donderdag 27 Augustus, des avonds te kwart over 8 uur, een concert in de Gemeente- Conoertzaal onder leiding van Marinus Adam. Als soliste treedt op Annie Dijkstra (so praan). Uitgevoerd worden: 1. Ouverture „Anacreon" 2. Aria „II re pastore" (sopraan en orkest) 3. Symphonie No. 13 G dur L. Cherubini 1760—1842. W. A. Mozart 1756—1791. Jos. Haydn 1732—1809. Serenade voor strijkorkest P. Tschaikowsky 1840—1893. L Andante non troppo: Allegro moderato H. Walzer m. filéie IV. Finale (Tema Russo) Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn 25 Augustus 1931 in staat van faillissement verklaard: H. A. Hak, handelaar in bouwmaterialen, wonende te Haarlem, Aelbertsbergstraat 93. Curator Mr. F. M. Hagemeyer, wonende te Haarlem. P. J. Dalmeyer, aannemer, wonende te Umuiden (gem. Velsen), James Watstraat 21. Curator Mr. F. A. Davidson, wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. Th. F. Raedt. Geëindigd is door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst het faillissement van: R de Boer, wonende te Haarlem. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven, wonende te Haar lem. Op 21 Juli 1931 abusief opgegeven de be ëindiging van het faillissement van A. M. Tusenius. Curator Mr. A. Beets, wonende te Haarlem. Zooals wij in ons blad van gisteren reeds in het kort gemeld hebben, wordt in het voormalig Militair Hospitaal, Kinderhuis- straat 2 een tentoonstelling gehouden van werkstukken, vervaardigd door leerlingen der Vakschool voor Stücadoors. Gisterenmiddag is door Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, wethouder van Haarlem de tentoonstelling officieel geopend. De voorzitter der leeraren- en organisatie commissie, de heer J. W. F. v. d. Valk, heette allen welkom, in het bijzonder Mr. Heerkens Thijssen, waarna Mr. Heerkens Thijssen de volgende toespraak hield: In het laatst van 1929 wendde de leeraren- commlssie zich tot het gemeentebestuur om subsidie, aldus spreker-. In de moeilijke jaren na de mobilisatie gingen vele personen uit andere vakken, in hoofdzaak bouwvakarbeiders en sigarenma kers tot het stucadoorsvalc over. Uit den aard der zaak waren dit geen vakmenschen. Den laatsten tijd worden, wat betreft vakkennis, meerdere eischen gesteld, daar uit komt de behoefte voort aan meerdere opleiding. Door deze te waardseren veran deringen, ontstond een moeilijk vraagstuk. Door de organisaties werd deze leemte gezien en de handen werden ineen gesla gen, om aan deze hoogere eischen te kun nen voldoen. Het gemeentebestuur stond niet vreemd tegenover dit pogen; ook door haar waren reeds eenige stappen in die richting ge daan. Immers door het verbeteren van het vakonderwijs, wordt de werkloosheid bestreden. Daarom wilde het gemeentebestuur haar waardeering niet alleen beperken tot lof- tuigingen en aarzelde niet de commissie financieelen steun toe te kennen. Ook het Rijk heeft zich niet onbetuigd gelaten. Sprkeer sprak den wensch uit, dat in dezen tijd van machinaalheid en vervlak king, het stucadoorsvak iets van zijn ouden roem mag herkrijgen en dat de jeugdige arbeiders van werkloosheid gevrijwaard mogen blijven. De voorzitter, de heer v. d. Valk, dankte Mr. Heerkens Thijssen voor zijn waardee- renfle woorden. Spreker zette uiteen, dat deze tentoon stelling wordt gehouden om meerdere be kendheid aan het vakonderwijs te geven en hoopte, dat thans de oogen van heeren bouwers en architecten mogen opengaan. Hierna sprak de heer Meyer de Vries, secretaris der Commissie voor Beroeps verandering en bij deze gelegenheid ver tegenwoordiger van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, eenige woor den. Spreker is van meening, dat de moeilijke tijden van het oogenblik niet zullen blijven. De vraag zal komen, naar menschen die hun vak verstaan. Voor hen die hun vak verstaan, is altijd kans van slagen, aldus spreker. Spreker betreurt het, dat in Haarlem door de leerlingen der Vakschool voor Stücadoors niets iets vervaardigd is, dat kan blijven. Immers, de werkstukken, die thans vervaar digd zijn, moeten weer worden vernietigd, dit werkt ontmoedigend op de leerlingen. Daarom zeide spreker: „Gaat Uw wethou ders vragen, of in Haarlem niets blijvends N vervaardigd kan worden." Het Departement zal ook in de toekomst de commissie blijven steunen en dat zal ook het gemeentebestuur blijven doen. Mr. Heerkens Thijssen zal niet meer in ons midden zijn. Dit is een der laatste plech tigheden, die hij zal openem-De-wethouder heeft altijd met hart en ziel soortgelijke in stellingen als deze gesteund. Spreker liet zich vervolgens ln zeer waar- deerende woorden over Mr. Heerkens Thijs sen uit. Mr. Heerkens Thijssen zeide hierna, dat, alhoewel dit buiten zijn bedoeling lag, hij toch nog eenige woorden wilde spreken. Allereerst dankte hij den heer Meyer de Vries voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken. Spreker zal altijd belang blijven stellen in hetgeen zich te Haarlem vestigt. De heer Meyer de Vries heeft gezegd, aldue spreker, de wethouder zal zijn best willen doen, iets van blijvenden aard te vinden. Dit is reeds gedaan. Spreker beeft dit met den directeur van Openbare Werken reeds besproken, doch het resultaat is negatief. Daarna heeft spreker het Rijk gevraagd. Dit gebouw moet ont ruimd worden, omdat het aangekocht is door een industrie, welke het noodig heeft. Spreker kon echter de verzekering geven, dat er uitzicht is, dat door tusschenkomst van het Riik de gelegenheid kan worden geboden, nuttig werk te verrichten en dat een gebouw ter beschikking kan worden gesteld. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer J. de Moet, voorzitter van den Alg. Ned. Stucadoorspatroonsbond. Spreker voerde mede het woord namens den R. K. Stucadoorspatroonsbond. Hij acht de cursus in alle opzichten ge slaagd. Alles is hier af. Spreker dankte de commissie namens de twee voornoemde bonden, voor het vele werk, dat zij geheel belangloos hebben verricht en voorts allen die gelegenheid hebben gegeven dit onderwijs te geven. Hierna was het woord aan den heer A. Poptie, vertegenwoordiger van den Alg. Ned. Stucadoorsbond. Spreker sprak waardeerende woorden over het onderwijs, dat hier gegeven wordt: „Wie niet in de gelegenheid is het vak te leeren, kan zich niet als stucadoor verhuren, hij verkeert in een staat van onvolledigheid." Daarom voelt spreker bewondering voor het werk dat door de leerarencommissie wordt verricht en bracht dank aan hen die hun tijd en kracht aan dit werk besteden en ook aan Rijk en Gemeente voor hun steun. Een telegram was ontvangen van den heer Andriesse, van den R. K. Stucadoorsbond „St. Jozef", waarin deze meldde, plotseling verhinderd te zijn de opening bij te wonen. Ook was een schrijven ontvangen van den heer Alessie, weth. der gemeente Hilversum. De heer Alessie deelde mede, door omstan- dighden de opening der tentoonstelling niet bij te kunnen wonen, doch haar nog dien zelfden avond te zullen bezoeken. Ook de inspecteur van het Nijverheidson derwijs had een schrijven van verhindering gezonden. Bij de opening waren ojn. nog tegenwoor dig de heer J. Vader, directeur der Arbeids beurs en namens de werkloosheidsbestrijding en de heer Jansen van Beroepskeuze. Nadat de diverse sprekers het woord had den gevoerd, werd een rondgang langs de tentoonstelling gemaakt, welke wij in ons blad van gisteren reeds uitvoeriger bespro ken hebben. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Thorbeckestraat 61); idem idem, kat (ge bracht door De Graaf, Damasstraat 42); Vonk, Eikenstraat 9, 2 manteltjes; Stroo, Geweerstraat 33, portemonnaie met inhoud; Leeftink, Javalaan, Heemstede, idem; Tille- mans, Saenredamstraat 59, postduif; P. de Koning, Besoekistraat 15, sigarettenkoker; Bureau van Politie, Smedestraat, taschje met inhoud; Van Velden, Bakenessergracht 75 rood, taschje met inhoud; T. H. der Kinderen, Westerhoutstraat 16, rijwielbe- lastingplaatje; W. Lindeman, Leidsche- straat 22 b, rijwielbelastingplaatje; A, Cas- see, A. L. Dyserinckstraat 73, ring; Bureau van Politie, Smedestraat, jas; C. Ter- metz, Schotervoetpad 6, rijwielbelasting plaatje. Terug te bekomen bij: Muusse, Spaam- hovenstraat 115, armband; Bureau van Po litie, Smedestraat, abonnement, stok met haak, sigarenkoker; V. Westerhoven, Klein Heiligland 52, boekje met inhoud; Klabouw, V Oorschotstraat 25, cape; A. Bosman, Ce- lebesstraat 32, hondenhalsband; Kennel Fauna, Parklaan 119, kat (gebr. door The- res, Lindenstraat 34); kat (gebr. door Wol beek, Bisschop Ottostraat 10)kat (gebracht door Fabel, Helmbrekersteeg 2)kat (gebr. door brugwachter Melkbrug)kat (gebracht door Dernison, Graafschapstraat 69)C. Co- blens, Waldeck Pyrmontstraat 22rood, kin derspeelgoed; V. d. Bleij, Rijksstraatweg 541, kat; V. d. Vosse, Nieuwe Raamstraat 16rood, portefeuille met inhoud; V. Giesen, Papa verstraat 4, portemonnaie met inhoud; C. Schroten, Ged. Oude Gracht 45a, taschje; Dekker, Madoerastraat 28, taschje met inh.; V. d. Beek, Semarangstraat 8, reticule; Freijer, Amsterdamschevaart 104rood, ring; H. A. Spijker, Karei v. Manderstr. 105, ring; Zegwaard, Kloosterstraat 31, rijwielbelasting plaatje. Bij de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 27 Augustus, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert, zullen worden uitgevoerd: 1. a. Vater unser im Himmelreich b. Fuga C gr. t. D. Buxtehude 2. Kleines harmonichés Labyrinth J. S. Bach 3. Praeludium et Fuga e kl. t. J. S. Bach 4. Improvisation S. DupUis 5. Messe de Mariage Th. Dubois a. Entré du Cortège b. Bénédiction nuptiale c. Offertoire d. Invocation e. Laus Deo (sortie) Ondertrouwd: 25 Aug.: J. M. van Voorst van Beest en J. C. W. Bijl de Vroe. Geboren: 24 Aug.: d. van E. C. de Ko- ninckvan Duffelen z. van A. C. Pel Bruinsifta z. van E. C. Mulderde Jong 25 Aug.: Z. van A. G. M. C. van Dok- van der Reep z. van D. C. van Limber- genBosveld. Overleden: 24 Aug.: E. Cuselivan Heij- ningen, 84 jaar, Voorhelmstraat. 8/. Vergadering BloemendaaJ's Bloei Maan dagavond hield de vereeniging „Bloemen- daal's loei" een buitengewone ledenvergade ring in Café „Rusthoek", alhier. De ver gadering was slecht bezocht. Besprekingen werd gehouden in verband met de opvoering van het openluchtspel op Zaterdag 30 Augustus en op Maandag 1 Septembera.s. Aangezien het gewenscht bleek, dat de voorzitter van Koninginnedag tevens lid van het bestuur- van Bloemendaal's Bloei 15, werd op voorstel van den voorzitter van Bl.'s Bloei, mr. F. D. J. Theijsen, de heer D. Kuiper, benoemd tot lid van het be stuur. Zooals men weet, wordt de opvoering van ,Don Quichot op de bruiloft van Kamacho" op Zaterdag as. door Bl.'s Bloei aangeboden aan leden en genoodigden. De regeling van de opvoering op Maan dag 31 Aug. wordt geheel overgelaten aan de Ver. Koninginnedag. Ingezetenen van Bloemendaal kunnen kaarten vood deze op voering gratis bekomen aan adressen ver meld op de raambiljetten. Het publiek wordt verzocht, ter eere van de jubiieerende vereeniging reeds Zaterdag a. s. de vlag uit te steken. VICTORIA REGIA IN BLOEI Door het ongunstige weer heeft de Victo ria Regia in de Bïoemendaalsche gemeen telijke kweekerij, aan de Veldlaan te Bent veld haar bloei uitgesteld tot Woensdag en Donderdag. De kassen zullen dus des avonds op deze dagen voor het publiek opengesteld zijn. Burgerlijke Stand Geboren: z. van J. M. M. KorstjensSmeele; d. van H. Bleeker—Peekema; d. van E. C. Salm— Companjen; z. van G. S. E. II. Helberg— Loubere. Ondertrouwd; O. E. van Aken en C. Ch. van Bueren. Overleden: S. Brouwer, 69 jaar; E. Ch. C. Dekker, 68 jaar; H. Peekema, 36 jaar. DE NIEUWE GEMEENTERAAD De raad van deze gemeente zal in zijn nieuwe samenstelling missen de heeren Treur en Vreeken. Zij zijn niet lang in deze functie werk zaam geweest; ongeveer twee jaren. De heer Dirk Treur werd op 22 Februari 1929 geïnstalleerd als opvolger van den heer Arie Buurman, die naar Heemstede was vertrokken en den heer Jan Vreeken op 3 October 1929 als opvolger van den heer Gerrit Gerritse. In verband met de vermeerdering van het zielental, blijkens de laatstgehouden volks telling, is het aantal raadsleden van 19 uit gebreid tot 21; alzoo zullen 4 nieuwe leden hun intrede doen in de raadszaal, nl. de heeren Barend Asjes, commissionnair, wo nende te Hoofddorp; Jan Troost, timmerman, wonende te Nieuw-Vennep; Comelis van der Welle, polderwerker, wonende te Zwa nenburg en Leendert Gerrit Faas, arbeider, wonende te Nieuw-Vennep, De oudste in leeftijd zal zijn de heer K. Kistemaker, die reeds 71 jaren oud is; deze is ook de oudste in zittingsjaren (van 25 Mei 1905 af); de jongste in leeftijd de heer L. G Faas, die 31 jaren telt. Naar men vertelt, zijn de partijen het met elkaar eens geworden om de aftreden de wethouders weer te herkizen; wanneer dit gerucht waarheid bevat, zal de raads zaal vrijwel eenzelfde aanzien geven ais dit in den laatsten tijd het geval is geweest. RINGRIJDERIJVEREENIGING „DE PRINS" De Ringrijderij vereeniging „De Prins" hield gisteren op het weiland nabij hotel „De Prins" haar jaarlijksche ringrijderij. Er was vrü veel publiek, maar ongetwij feld heeft de koude N. O. wind velen weer houden het traditioneele ringstekersfeest bij te wonen, waardoor er minder kijkers waren dan andere jaren. Er namen 31 paren aan den strijd deel, die allen hun best deden om een der fraaie prijzen te veroveren. .Voor den aanvang van den, wedstrüd trokken de 31 karretjes in optocht door Velsen-Noord, voorafgegaan door muziek. Het spreekt vanzelf, dat deze optocht veel bekijks had. De uitslag was als volgt: Heeren: G. Grapendaal en H. H. Meijer elk 8 ringen; H. van Gameren, Joh. Schip per, P. Wortel Jzn. en J. Hoogenwerf sik 6 ringen. Na eenige kampritten was de uitslag: G. Grapendaal 1ste prijs, wisselbeker en rookstel met rooktafel. H. H. Meijer, 2de prijs, parapluiestan- daard. J. Hoogenwerf, 3e prijs, barometer. H. van Gameren, 4de prijs, boekenklem mer. P. Wortel Jzn., 5de prijs, koffer. Dames: mevrouw Van Schie en mevr. Kok ieder 8 ringen; Lena Warmenhovpn en mevr. Schoo ieder 6 ringen; mevr. Schipper, mevr. Spanjaard, mevr. v. d. Welk, mej. Pellegrom en mej. Zwanenburg ieder 5 ringen. Ook hier moesten dus eenige kampritten plaats vinden. De uitslag was ten slotte: Mevr. Kok, 1ste prijs, een servies. Mevr. Van Schie, 2de prijs, een stoel. Mevr. Schoo, 3de prijs, een pul. Mej. Warmenhoven, 4de prijs, een spiegel met schuiers. Mevr. C. Spanjaard, 5de prijs, een kan. Des avonds vond in hotel „De Prins" de prijsuitreiking plaats door den heer J. van Gameren. Nieuwbenoemden N.-Indië: H. van Sloo- ten en S. H. van Slooten, hoofdonderw. b. h. O. L. O., beiden Arnhem; T. van Halteren, hoofdonderw. b. h. O. L. O., Wildervank; T. Beerdsen en F. H L. van de Burgt, hoofd onderw. b. h. O.L.O., beiden Arnhem. Verlofgangers N.-Indië: Mevr. J. W. de Roock, geb. Schuitenvoerder, onderw. b. h. O.Wl.O., 's-Gravenhage; mevr. J. A. J. C. Kuylman, geb. Gilhuys, onderw. b. h. O.W. L.O., Haarlem; dr. J. A. Kaligis, Gouv. vee arts 1ste kl., 's-Gravenhage; J. de Wilde, hoofdagent 2de kl. b. d. alg. pol., Amster dam; ir. A G. Küpfer, ing. 2de kl. b. d. P. T. T., 's-Gravenhage; P. Ph W. Bruinin- ga, mach. b. d. Zoutregie, 's-Gravenhage; J. J. Frankenhuis, tijd. wnd. techn.-ambt. 2de kl. b. d. P.T.T., Amsterdam; J. G. Coerman, muloonderwijzer, 's-Gravenhage; A.-E. Ca- talani, ass.-res. b. d. Alg. Bestuursdienst, 's-Gravenhage; G. de Vries, schoolhoofd b. h. O.WI.O, Rotterdam; C. J. Gij bels, dir. der muloschool te Bandjermasin, Mtinchen; A. J. van Riemsdijk, mulo-onderw., Scheve- ningen; B. A. Tanamal, opz. 1ste kl. b. d. W. en 's Lands B.O.W, 's-Gravenhage; L. Tielsche, adsp. ambt., 2de kl. b. d. dienst der In- en Uitvoerr. en Acc., 's-Gravenhage. Gepensionneerden (N. Indië)Mr. J. F. de Ruyter de Wildt, afd-chef b. d. dienst der S.S. en Tr., 's-Gravenhage; B. C. Kuiterst, opz. 1ste kl. b. d. W. en 's Lands B.O.W., 's-Gravenhage; J. D. L. Vorst, hoofdcomm. b. d. P. T. T., Amsterdam. Verlofgangers (W.-Indië: Q. L. Rigaud, comm. ter griffie v. h Hof van Just, in Curacao, 's-Gravenhage; mej. J. J. Siebe- neicher, hoofdverpl. b. h. mil. hosp. te Para maribo, Hoensbroek; W. C. Bouman, loods in Curagao, Haarlem; H. Heilbron, klerk ten parkette v. d. Proc.-Gen. b. h. Hof van Just, te Paramaribo, Rotterdam. DENEMARKEN In 't laatst der vorige en in 't begin van deze maand heb ik een reisje gemaakt door Sleeswijk-Holstein, Jutland en de eilanden van Denemarken. 't Is mijn bedoeling niet, een verhaal te geven van al wat ik daar zag, maar slechts met een enkel woord wil ik de aandacht vestigen op hetgeen mij daar voor ons van belang scheen. De eerste Deen, wien ik in het Duitsch iets vroeg omtrent de Deensche scholen, ant woordde: „Babba?" Toen ik mijn vraag her haalde, bleek wel, dat hij geen Duitsch ver stond en later werd mij duidelijk, dat de man niet babba, maar wabba had gezegd. Dat wabba hoort men in Denemarken tel kens en telkens weer. Wabba of babba betee- kent: „Wat blief?" 't Klinkt vreemd, maar in Nederland hoort n.en toch ook niet zelden: „Wallie?" of zelfs „Wallè?" In den trein zag ik aangeplakt „Ikke ru- gere" „Ikke" niet; „rugere" rooxen, dus „Ikke rugere" Niet rooken. „Ver sü god" wees zoo goed. „Laen dem ikke ud" Leun (u) niet naar buiten. 'n Heel enkele keer hoort men in het Deensch een zuiver Hollandsch woord, maar wat vreemd gebruikt. Als twee Hollanders, Fransch kennende of niet, van elkaar afscheid nemen, dan zeggen ze niet zeldenAtju, atjuus of bonjour, maar de Denen zeggen bij 't afscheid nemen heel duidelijk „Vaarwel!", welk woord ons Neder landers toch wel wat al te deftig in de spreektaal klinkt. Gelukkig was ik in gezelschap van een heel goede kennis, die Deensch verstaat; ook ontmoette ik nu en dan Denen, met wie ik Duitsch kon praten en zoo vernam ik nogal wat. Gaarne had ik in de Deensche scholen wat an ons land en volk verteld, gelijk ik dat in Frankrijk heb gedaan, maar daartoe is het een eerste vereischce de taal goed te spreken van hen, die men wil boelen, maar 't was ook overal vacantie. Toch vernam ik omtrent het onderwijs twee dingen, die mij uitstekend bevielen, n.l. dat de leerplicht tot het 14e jaar streng wordt gehandhaafd endit jaar nog ver moedelijk uitgebreid zal worden tot het 15e jaar en verder, dat ook groote zorg aan am- bachtsonderwijs wordt gewijd. En hoe staat het in ons land met leer plicht en ambachtsonderwijs? 1 De leerplicht wordt maar slapjes gehand haafd en in een zoo groote stad als Haar lem is slechts één ambachtsschool en dan nog aan de uiterste grens der gemeente, in plaats van drie of vier ('t Noorden, 't Zuiden, t Oosten en in 't Westen). Aan allerhande vreemde snufjes op 't ge bied van 't onderwijs wordt vaak als gevolg van krachtige reclame door belanghebben den, zooveel geld besteed, dat men om te be zuinigen het aantal leerjaren wil beperken in plaats van uitbreiden. In Kopenhagen, een enorm groote, prach tige stad, met mooie gebouwen, verbazend breede straten, sierlijke parken en heerlijke wandelwegen, zag ik overal rustbanken, niet hier en daar, maar op de mooiste, niet juist de drukste punten, twintig en meer op een rij- Mij dunkt, het aantal van die voor het publiek bestemde banken moet in Kopenha gen wel meer dan duizend bedragen. Ze zit ten gemakkelijk en aan iedere bank is een stevige houten legger, waarop men de voeten kan zetten. Toen ik nu in uw nummer van 12 Augus tus het stukje las van Charivarius over de Bïoemendaalsche pijnbanken, toen dacht ik aan de banken in Kopenhagen en aan de banken te Haarlem. De Haarlemsche zijn nu wel juist geen pijnbanken, maar toch zijn er, vooral in Den Hout, die bezwaarlijk rust banken genoemd kunnen worden en toch kunnen ouden van dagen en zwakke perso nen niet wandelen, niet profiteeren van de heerlijke natuur en de frissche lucht, zonder nu en dan te rusten. In onze prachtige parken staan ook veel te weinig banken. Zouden de omwonenden, die er immers geen behoefte aan hebben, er tegen zijn? Ik herinner mij, dat midden in 't Rip- perdapark een paar banken onder 't ge boomte stonden. Brave menschen klaagden daarover, met het gevolg, dat de banken werden weggenomen en slechts het pad der deugd rondom het grasperk bleef bestaan. Gelegenheid om in het toch zoo kostbaar aangelegde Ripperdapark een oogenblik rus tend op een bank te genieten van de schoone natuur, bestaat niet meer. Vooral in onze omliggende gemeenten schijnen zij, die de lakens uitdeelen, aan bankenvrees te lijden. Men ziet daar vaak ouden van dagen staan wachten bij de halten van trams; ja zelfs in de wachthuis jes kan men daar niet zitten. Als men ziet, hoe enorm veel in Denemar ken wordt gerookt, dan zou men zeggen, dat daar geen malaise bestaat. Als onderwijzer heb ik, op goede gronden, naar ik meen, het rooken steeds en met succes bestreden bij de jeugd, maar in Denemarken schijnt men van 't rooken slechts heil te verwachten; de vrouwen en kinderen rooken zoo goed als de mannen en dat stemde mij verre van aan genaam. K. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND P. C. HOOFT (thuisr.) 23 Aug. v. Sabang. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AMAZONE 24 Aug. v. Catania n. Mes sina. BRIELLE (thuisr.) 23 Aug. v. Payta n. Manta. EOS 24 Aug. v. Lissabon n. Cadiz. GANYMEDES 24 Aug. v. Rott. n. Algiers. HERMES 25 Aug. v. Bourgas te Amster dam. MEROPE (uitr.) 24 Aug. te San Juan de P.R. MINERVA 24 Aug. v. Constanza n. Stam- boul. NEREUS, Stettin/Amst.; p. 24 Aug. Brunsb. ORESTES Liverpool n. Duinkerken; pass. 24 Aug. St. Catherines. ORION 24 Aug. v. Alexandrië n. Fama- gusta. PLUTO 24 Aug. v. Amsterdam te Kopen hagen. POLLUX 24 Aug. v. Malaga n. Cadiz. PROTEUS 23 Aug. v. Kopenhagen te Danzig. SATURNUS 24 Aug. v. Malaga n. Melilla. STELLA, Algiers/Amst., pass. 24 Aug. Gi braltar. TÈLAMON 25 Aug. v. Amst. te Rott. TIBÊRIUS (thuisr.) 25 Aug. v.m. 3 u. te Havre verwacht. TRAJANUS, Lissabon n. Amsterdam; pass. 24 Aug. Dungeness. KON. HOLL. LLOYD DRECHTERLAND (uitr.) 24 Aug. v. San tos. RIJNLAND (thuisr.) 24 Aug. Ouessant gep., wordt 26 Aug. 's nachts te IJmuiden verwacht. ZEEL AN DIA (uitr.) 24 Aug. v. Lissabon. HOLLAND—AFRIKA-LIJN MELISKERK 25 Aug. 's avonds v. Rott. n. Antw. RANDFONTEIN 23 Aug. v. Port Amelia n. Mozambique. HOLLAND—AMERIKA-LIJN AMSTELDIJK 24 Aug. v. Amst. te Hamb. DINTELDIJK, Rott./Vanc., 24 Aug. te San Francisco. GROOTENDIJK, N.-Orleans/Rott., 24 Aug. te Havanna. MAASDAM, Rott./N. Orleans 24 Aug. v. Havanna. LOCHKATRINE, Rott./Vanc.; 23 Aug. te Colon. HOLLAND—AUSTRALIË-LIJN TALISSE 24 Aug. v. Amst. te Bremen. HOLLAND—BRITSCH-INDIË-LIJN RIDDERKERK (thuisr.) 24 Aug. te Suez. SILVER—JAVA PACIFIC-LIJN SALAWATI 23 Aug. v. Calcutta n. Van couver. ROTTERDAMSCHE LLOYD BLITAR (thuisr.) 24 Aug. v. Colombo. KEDOE (thuisr.) 24 Aug. v. Marseille. KOTA TJANDI (uitr.) pass. 25 Aug. Fi- nisterre. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN SIB A JAK (thuisr.) pass. 25 Aug. Perim. AMSTERDAM, Woensdag 26 Aug. 1931 Amsterdamsche Veemarkt Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 384 Vette kal veren, waarvan de prijzen waren: le kwali teit f 0.660.70, 2e kwaliteit f 0.580.66, 3e kwaliteit f 0.460.56, p. kilo levend gewicht; 32 Nuchtere kalveren f 7—15 per stuk; 700 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90 110 kilo f 0.550.56, Zware varkens f 0.52 —0.55, Vette varkens f 0.49—0.52 per kilo slachtgewicht. Aan het abattoir zijn, heden aangevoerd 12 wagons geslachte runderen uit Dene marken. HOORN, 26 Augustus. Veemarkt. Vette varkens f 44—48. Handel vlug. BEVERWIJK 25 Aug. Bloembollenveiling Beverwijk. Op de 9de verkooping van lever bare bollen was reeds de inbreng van Iris sen van beteekenis. Er werden voor deze soorten betaald per 100 als volgt: White Excelsior 8 op 79 c., Imperator z. 9 op 122 c, z. 8—9 71 c„ Z. 7—8 21 c., z. 6—7, 8 c., idem bloeiers 10 c., Roland Holst 7 op 3438 c., 67 1017 c., Huchtenburg z. 8 op 80 c., z 7—8 40 c., z. 6—7 20 c., idem bloelers 17 c., Hart Nlbbrig z. 8 op 69 c., z. 78 30 c„ z. 67 9 c., idem bloeiers 4 c., Muse. Heav. Blue, 6—8 30 e., 5—6 8 c., Im perator 8 op 67 c., H. I. Garnier 7 op 43 c„ 67 8 c„ Wedgood z. 9 op 3.60, z. 89 1.90, Muse. Heavenly Blue 78 51 c„ 67 17 c., Cajanus 5J-J c., op 48—39 c., 45 5 c., Harts 7 op 33 c., 6- 7. 10—7 c., Dr. Hae- ring z. 6—7 13 c., Belle Chinoise top II TO c., Rembrandt z. 8 op 60 c., z. 7—8 28 c., 6—7 11 c., Crocus geel z. 10 op 80 c„ z. 910 50 C., z. 9 op 40 c., Z. 8 op 38— 41 c., E. v. t. Prins van Oostenrijk 12 op 1.60, Prins der Nederlanden z. 14 op i-3", z. 12 op 1.10, Rose Gris-de-lin z. 11 op 7° c., Flamingo z. 10 op 100 c., Ibis 11 op 10" c., May Queen z. 11—12, 80 c., z. 1011 c., Rose la reine 11 on 100 c., H. Roozen 1.10, Proserpine 1.50, King Harold 11 op 60 e., Gele Prins 1.70, Murillo 1011 40 c Diana z. 10 op 66 c, Pr. v. O. 11 op 1-20. Couleur Cardinal z. WA, 90 c., D. v. t. Imperator Rubrorum z. 10% 99 c., D. v. t. z. 10 op 1.40—1.50, 10—11 90 c., Inglesc. yellow 10—31 70 c., Theeroos 11 op 1.50, 10—11 100 c„ Couleur Card. 1.50, La Precieuse 1.40, Murillo z. 11 op 1.20, z. 10U 50 c., Peach Blossom 12 op 2.30, Artus 11 °P 1.30, Wm. Copland z. 11—12 1.40, Wm- Pitt I 80 c. LEIDEN 25 Aug. Vette varkensmarkt. Aangevoerd 479 stuks, zwaar 429, licht 50. Prijs per K.G. levend gewicht, zwaar 0.44 0.42, licht 0.42—0.40. Handel matig. Noteering Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveüing-vereen. „Leiden en Omstre ken", 24 Augustus. Andijvie per 100 stuks 0.401.20, Kroten 1.802.40, Komkommers 2.507.60, Bloem kool I 6.50—11.10, Bloemkool II 1—7, Roode Kool 35, Savoye Kool 46, Groene Kool 35, Meloenen 540, Pieterselie 0.501. Kropsalade 0.402.50, Selderie 0.50— 1J>0» Bleekselderie 2023, Wortelen 37.50, Per ziken 3—13, Kroten per 100 Kilo 34.50, Kroten gek. 79, Snijboonen 10—24, Stoz- boonen 2035, Pronkboonen 815, Stam- boonen 1025, Postelein 58, Spinazie 5—18 Melkveiling 24 Aug. Aanvoer 84650 liter. Hoogste prijs 7.70. Laagste prijs 6.40. WOENSDAG 26 AUGUSTUS Parijs Brussel Londen New-York (cable) Berlijn Zürlcb Rome #.m—«...mM*. Madrid Osio Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.65 9.75 34.55 34.65 12.04% 12.05% 2.471% 2.48% 58.70 58.80 48.15 48.35 12.90 13.— 21.90 22.10 66.20 66.40 66.25 66.35 66.20 66.30 7.30 7.40 34.80 34.90 WOENSDAG 26 AUGUSTUS Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4H Nederl 1916 4H Nederl. 1917 4% Nederland 1931 4 y, N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mi). industrieën Unilever Caivé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustlek Ned. Ford 'ndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U. 8 Leather intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr Gaboes Kon Olie Perlak - Peudawa Continental Oil Shell Union OU Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rott. Tapanoell Serbadjadi SllaU V I O. O. Allied tntercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem Eigend Kon Ned Stoomt) Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker tl. V A. 'oerworedjo 'orstenianden Tabak Dell Batavia Oude Dell jostkust 'enembah iaxwell -poorwegen Union Pacific Wabash Jhic. Milw St. Paui Kansas City Soutl- Erle Rallr Prolongatie Vorige Koersen 102% 102% 102% 102%, 97% 49%s 40%, 5 16 13%, 177% 22% 196% 98 4%. 10%, 6%, 97% 26% 100 4%, 7%s 165% 205% 25% 238 39 96 49% *5% 192% 10% 6%s 274 237% 140 11 4% 18%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2