cz Stadsnieuws tweede blad WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1931 BLADZIJDE 1 Mr. Heerkens Thijssen <De „MITTOVOS" te Haarlem I De minimum prijzen voor hyacinten F. J. Eldering Wz. f mm» mmm 1. Congregatie der Missionarissen van de H. Familie. 2. St. Joseph's Congregatie, Mill-Hill. 3. Paters Passionisten. 4. Paters Montfortanen. 5. Paters van den H. Geest. 6. Surinaamsche Missie. Holl. P.P. Redemp toristen. 7. Priesters van het H. Hart (van Jezus). 8. Sociëteit van het Godd. Woord. Steyl-Uden. 9. Paters Lazaristen. (Congregatie der Missie) 10. Missionarissen van het H Hart. (Missiehuis Tilburg). 11. Paters Assumptionisten. 12. Orde der Nobertijnen. 13. Paters Carmelieten. 14. Sociëteit der Afr. Missiën van Cadier en Keer. 15. Missiën van Scheut. 16. Witte Paters van Kardinaal Lavigerie. 17. Paters Kruisheeren. 18. Sociëteit van Maria of P.P. Maristen. 19. Paters Dominicanen. 20. Paters Jezuieten. 21. Paters Minderbroeders Franciscanen. 22. Paters Minderbroeders Capucijnen. 23. Paters der H.H. Harten, Ginneken. 24. Secretariaat v. h. H. Hart „Regina Coeli" 25. Apostolisch Vicariaat van Noorwegen. 26. Latijnsch Patriarchaat van Jerusalem. V erkeerswaarnemingen op de Rijkswegen Afscheid van het Burgerlijk Armbestuur Dinsdagavond werd door het Burgerlijk Armbestuur aan den afscheidnemenden Voorzitter, den heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, hulde gebracht voor de leiding Van dezen belangrijken tak van dienst in onze gemeentehuishouding. In de antieke bestuurskamer van het Stads-Armen- en Ziekenhuis in tegenwoor digheid van alle leden en van den directeur, jjverd de voorzitter toegesproken door den meer G. Wolzak, tweeden voorzitter van het B. A. Spr. bracht in herinnering, hoe de heer Heerkens Thijssen in September 1915 het Voorzit'erschap aanvaard had. Destijds gold het de verzorging van een 700 hulpbehoe venden en was het budget niet hooger dan 18.000 per jaar, terwijl deze getallen thans zijn pl.m. 2500, bij een bedrag van 400.000 Per jaar! Deze „vooruitgaande achteruitgang" heeft het werk zeer verzwaard, doch zoowel toen als nu heeft de voorzitter met bekwame hand en met een warm hart dezen arbeid geleid en is voor ieder der leden de raads man geweest, die hen dit moeilijke werk heeft helpen uitvoeren, zoo goed als het mogelijk is. Spr. bracht hem daarvoor den dank van 't geheele bestuur, dat gemeend heeft, dezen dank ook nog een meer blijvenden vorm te moeten geven. In een fraai uitgevoerde map was een keu rige Oorkonde met de opdracht in Oud-Hol- landsche spelling gevoegd ter begeleiding Van een foto van het geheele bestuur, den Voorzitter er bij, zonder dat deze bij de op- heming tegenwoordig was geweest. De ar tistieke bewerking van dit geschenk is gele verd door den heer G. A. Luitingh en de foto door den heer J. v. d. Vlerk. De heer Heerkens Thijssen dankte in ont roerde stemming voor dit blijk van waar deering en sympathie. In het bijzonder den heer Wolzak en voorts aan allen betuigde hü zijne hoogachting voor de wijze waarop hllen zich inspannen om het werk van net B. A. op de beste manier te volbrengen. Bij Zooveel verschil van opvatting en beginsel is het te loven, dat er zulk een goede samen- Werking heeft bestaan en nog bestaat. Spr. hoopt, dat dit ook in de toekomst met zijn opvolger het geval zal zijn. Hij ging den loop der geschiedenis van deze zestien jaren ha, herinnerde aan den overgang, toen Schoten bij Haarlem werd aangesloten en de verschillende werkwijzen der Armbesturen ih overeenstemming moesten worden ge bracht. „Schok van opinies" is wel eens hoodzakelijk geweest om tot de waarheid te komen! Het werk moet geleid worden met het hart èn met het hoofd; er is geen onuitputeltijke kas, waaruit geput kan wor den, er moet met oordeel worden gesteund. Be wijze van werken in Haarlem is door den Voorzitter aan meer dan eene andere ge meente ten voorbeeld gesteld mogen wor den. Het zelf zien en niet alleen door de hogen van ambtenaren kijken, blijft de aan- Èewezen weg. Spr. is dankbaar, dat hij in het bestuur Van „Armenzorg en weldadigheid" op uit drukkelijk verlangen nog een plaats heeft behouden (men stelde dit op prijs) en daar door nog contact behoudt met den arbeid. Hij j^rengt hartelijk dank aan al de leden; Ze hebben hem de taak gemakkelijk ge maakt. Spr. is zeer ingenomen met het schoone cadeau, dat een voorname plaats in zijn herinnering zal innemen. Het zijn moei- hjke dagentelkens van een werk dat °hs lief geworden is, afscheid te moeten hemen, maar de wijze waarop het geschiedt, Seeft vreugde bij de weemoedige s'emming. Spr. neemt dit afscheid nu, terwijl hij nog kracht heeft ontvangen om te werken, en beeft niet gewacht, tot anderen hem een Wenk daartoe zouden moeten geven! Met applaus stemde de vergadering met be hulde in en bleef nog een poos na afloop Van de werkzaamheden in aangename stem- •hing bijeen. die zich uit in ongekende prijsdaling en on verkoopbaarheid. van een groot deel der pro ductie en onmogelijkheid van export, is te beschouwen als een onderdeel van de groote kapitalistische wereldcrisis, in het bijzonder van de landbouwcrisis, en heeft zich in de laatste maanden, speciaal door de verscher ping van de crisis en credietcrisis in Duitsch- land, in tot nu toe ongekende mate in Ne derland verergerd. De uitvoer die meer dan de helft der opbrengst moet opnemen, dreigt te verdwijnen. De prijsdaling op de binnenland- sche markt is eveneens buitengewkon Hierbij komt nog de aardappelziekte. Deze crisis der kapitalistische wereld berooft de werkende tuinders van de vruchten van hun zwaren arbeid en dreigt voor den komenden winter met ernstige verscherping van hun nood. De vergaderden waren van oordeel dat de georganiseerde strijd tegen nood, tegen ver koop wegens belastingen en schulden en on betaalbare pachten enz. in solidariteit moet worden gevoerd met de werkers van de ste den. «LM* UOTLO ■«BHTirtej rarrLS srmcmH^. MUCEK-IOOUM Shahs» KAMjlfcM rH Examen handenarbeid Geëxamineerd 12 candidaten. Geslaagd de dames W. Brouwer en S. Kok, beiden te Zeist, C. E. Munsterman te Amsterdam en J. E. C. Vernout te Haarlem. Examen hoofdacte Geëxamineerd 6 vr. en 2 mannel. candida ten. Geslaagd de dames P. C. Buite te Am sterdam, H. J. Garritsen te Egmond a. d. Hoef, A. P. van der Vlugt te Haarlem en E. R. G. C. Pieters te Nibbixwoud en de heer H. J. Lamus te Amsterdam. Het stationsemplacement Overveen Aanbesteding verbetering Gisteren werd te Utrecht aanbesteed: het afbreken van het 2e perron en het op de zelfde plaats maken van een verhoogd perron met tegelbevloering, het sloopen van een overdekte zitbank, het maken van een abri en het wijzigen van daarmede in verband staande werken op het stationsemplacement te Overveen. Raming 9350. Ingekomen waren 54 biljetten. Laagste inschrijver was J. M. Janbroers, Amsterdam, met 6800. Hoogste inschrijver J. Ooms te Avenhorn, met 10.434. Het contract verbroken Naar het „Wkbld. voor Blclt." verneemt, heb ben j.i. Zaterdag de onderteekenaars van het voor eenige weken geleden gesloten minimum- Prijzencontract voor hyacinten besloten, de °vereenkomst als geëindigd te beschouwen, ®mdat de aanleiding er toe vervallen is, nu ®je Prijzen zich hersteld hebben. De contrac tanten zijn derhalve van hun verplichting ontslagen. noodtoestand voor de tuinders Program van actie opgesteld Tuinders van onderscheiden richting zijn oezer dagen te Purmerend bijeengekomen 0,n den steeds ernstiger wordenden toestand van de werkende tuinders te bespreken en een program van actie voor te stellen, dat Bij het overlijden van den heer P.^-J. Eldering schrijft het „Weekblad voor Bloembollencultuur": Na een ziekte van een half jaar is hü, slechts 59 jaar oud, bezweken. Een groot verlies voor zijn kinderen en voor de door hem lange jaren bestuurde exportzaak, be kend onder den naam W. J Eldering Zn. aan den Bloemendaalscheweg. Tot hij zich voor een jaar of tien officieel terug trok, was de heer Eldering ook naar buiten de leider, maar zijn functie van di recteur der uit den L. T. B.-kring voort gekomen N. V Zaadteelt en Zaadhandel verhinderde hem niet om achter de scher men de raadsman en leider te zijn van het uitgebreide bedrijf. Met den heer Eldering verliest Overveen opnieuw een van zijn bekwaamste bloemis ten, een man bovendien die aller achting genoot en in en buiten het vak velen grcote diensten bewezen heeft. Het is misschien niet algemeen bekend, dat de thans overledene indertijd de eerste was die bloembollenteelt in den Anna Paulownapolder is gaan beoefenen. Hij was indertijd jarenlang voorzitter van de R. K. Patroonsvereeniging en tot zijn overlijden lid van het Parochiaal Kerkbe stuur van Overveen en regent van „Huize Duinrust Van het bestuur der afdeeling Overveen Bloemendaal heeft hij voor den oorlog eeni ge jaren deel uitgemaakt (tot 1909). Het verscheiden van Frans Eldering heeft in breeden kring ontroering gewekt. Men herinnert zich de vele moeilijkheden waar aan hij het hoofd heeft moeten bieden. Dat hij thans in vrede moge rusten. Zooals wij reeds verscheidene malen gemeld hebben, zal te Haarlem van 10 tot en met 25 October de „Mittovos" gehouden worden. Allereerst van 10 tot en met 17 October vindt de congresweek plaats en van 18 tot en met 25 October de groote missie-tentoonstelling. De tentoonstelling wordt gehouden in het Veiling- of H.(olland's) B.(loembollen) G.(enootschap)-gebouw aan den Kleine Houtweg te Haarlem. Het gebouw zal er tijdens de tentoonstelling als volgt uitzien: Wanneer men den hoofdingang aan den Kleinen Houtweg binnenkomt, is rechts het loket voor kaartenverkoop en links boekenverkoop. In het voorste gedeelte der zaal bevinden zich lit postkantoor, Paterskamer, toiletten, enz. De zijden der zaalzijnge heel bezet door de verschillende stands. De 26 verschillende af- deelingen, waar de meest curieuze voorwerpen uit alle missies worden tentoon gesteld, zullen zeer zeker een buitengewonen aanblik bieden. Immers, deze ten toonstelling belooft de interssantste te worden, welke ooit te Nederland op dit gebied gehouden is. In het midden der zaal bevinden zich een muziek-podium, de verloting-tafels, een H. Hartbeeld, enz. Achter in de zaal kan men een Chi- neesch dorp uit het bergland van Z. Shansi bewonderen, terwijl men daar ook de afdeelingen Naaikrans, Huisvlijt, de speciale buffetten, een bar en nog een muziek-podium vindt. Op de boven-verdieping zal een Bazar worden gehouden. Daar zijn ook de bestuurskamer en koffiekamer gevestigd. Ongetwijfeld zal de „Mittovos" zich in de belangstelling van duizenden kunnen verheugen. Er zal »een katholieke Nederlander zijn, die zal verzuimen deze buitengewoon interes sante expositie te bezoeken. Allereerst om het vele belangwekkende dat hier ge boden zal worden en minstens even zeer, omdat men op deze wijze het prachtige missiewerk steunt. Bovenstaande teekening geeft een beeld van wat er komen zal tijdens de „Mittovos"-weken. Bezoek aan den Rijksvischafslag Hedenmorgen heeft de commissie, inge steld in verband met de krisis in het trawlvisscherijbedrijf, een bezoek gebracht aan den Rijksvischafslag te IJmuiden. Cursus Spelleiding in *>re: staat is om voor hen een oplossing te ngen. Geconstateerd werd dat de crisis, Uitgaande van het R. K. Juvenaat Door het bestuur van het R. K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem is op 21, 22 en 23 Augustus te Hilversum een cursus in spel leiding georganiseerd voor jeugdleiders. In den namiddag van den len dag werd een 30-tal deelnemers hartelijk ontvangen door de Eerw. Praters van de Kweekschool te Hilversum, waar de deelnemers geduren de drie dagen een meer dan vriendelijk thuis gehad hebben. De Hoogeerw. heer J. M. Lucassen, deken van Beverwijk, had de geestelijke leiding op zich genomen. Hij interesseerde zich buiten gewoon voor dezen cursus en heeft hem dan ook met de grootste aandacht geheel ge volgd. i.ygii'i'fWiiiT ®*en fraai stukje werk van de stucadoors-leerlingen te Haarlem. Na het Lof begaven de deelnemers zich omstreeks zes uur naar het schitterende ge meentelijke sportpark, waar met den eigen lijken cursus, waarvoor de heer Dekker, di recteur van het sportpark, zijn belanglooze medewerking verleende, begonnen werd. Gedurende den geheelen cursus heeft deze zich een subliem leider getoond, die uit de deelnemers wist te halen wat er in zat, en hun een kijk heeft gegeven op verschillende balspelen, wat zeker niet zal nalaten vruch ten af te werpen in de toekomst, wanneer de jeugdsport zal zijn ondergebracht bij de verschiUende patronaten. De morgen van den tweeden dag, die reeds om zes uur begon, werd besteed aan spel leiding, waarna 's middags een excursie volg de door de prachtige omstreken van Hilver sum. De avond werd wederom aan spel besteed. Tot slot van dezen dag werd een voetbal wedstrijd gehouden, waarvoor deken Lucas sen den aftrap deed. De wedstrijd werd niettegenstaande de ver moeidheid van verschillende spelers, met groot enthousiasme gespeeld en eindigde met een 10 overwinning voor een der partijen. Tijdens het middagmaal van den derden dag werd door den nestor van de deelnemers, den heer W. Heideman uit Leiden, een har telijk dankwoord gericht op de eerste plaats aan deken Lucassen voor de aangename wij ze waarop hij de deelnemers aan zich wist te binden. Op de tweede plaats aan den heer Dekker voor zijn buitengewoon aangename leiding en op de derde plaats aan de Eerw. Fraters voor de geriefelijke ontvangst in hun Kweekschool. In alles waren zij de deelne mers terwille, geen moeite was hun te veel en het is voor een groot deel aan hen te danken, dat deze cursus in aangename her innering zal blijven bij alle deelnemers. Na het middagmaal begaven de cursisten zich naar het R. K. Jongelingen Vereeni- gingsgebouw van de St. Vitus-parochie, waar practisch bewezen werd hoe goed de nieuwe richting in de patronaatsbeweging kan wor den doorgevoerd, vooral met het oog op groepsindeeling en het vrije clubsysteem. Onder leiding van de patronaatsheeren- cursisten J. Jansen en Th. Terlinden werd hier het Volley-spel gedemonstreerd en door de heeren cursisten beoefend. Daarna werd op het Kweekschoolterrein onder leiding van den heer Dekker een honkbalwedstrijd gehouden, waarmede het practische ge deelte van den cursus beëindigd was. Onder een kort Lof heeft deken Lucassen zijn dank betuigd aan de cursisten, aan den heer Dekker voor zijn tactvolle leiding en nooit versagenden noch verflauwenden ijver, aan de Eerw. Broeders voor hun on verdroten zorg enz. Daarna gaf Zijneerw. aan de hand van het evangelie van den dag eenige nuttige en practische wenken en besloot dezen welgeslaagden cursus met een enthousiast: „Voor Christus onzen Koning, God wii het. Amen." Te groote wateronttrekking aan de duinen Zoetwater van IJsselmeer of Rijn? Door de Vereeniging tot behoud van Na tuurmonumenten is voor eenigen tijd een commissie benoemd inzake de gevolgen der wateronttrekking aan het duingebied o.a voor de Wijk aan Zeeër en Heemskerker duinen. Het door deze commissie uitgebrachte rap port bevat eenige conclusies, in de toelich ting waarbij wordt gezegd, dat zich onder de duinen een zoet water „lichaam" bevindt, hetwelk zich langs onze geheele kust en ook op de eilanden uitstrekt. De breedte wisselt met die van het duinlandschap, zijn dikte bedraagt in het maagdelijk duinlandschap meer dan 100 Meter. Di zoetwat rli^haam der duinen drijft op analoge wijze, als een ijsberg dat doet, in den vorm van een reusachtigen band op voer uit de meer oostelijk gelegen andere zoetwater bevattende gronden. De eenige toe voer. waaruit het ontstaan van een zoetwa- tervoorraad in en onder het duinlandschap kan worden verklaard, is de atmosferische neerslag. In waterwinningskringen noemt men, hetgeen van een neerslag in den bo dem dringt, den nuttigen regenval. Er wordt op gewezen, dat het duinwater behalve als drinkwater ook in andere op zichten van groote beteekenis is. Het is b.v. een beveiliging voor de brakke wel, welker bestaan en verband met de zee in den Haar lemmermeerpolder is aangetoond. Voorts is van belang de afstrooming van duinwater, dicht onder de oppervlakte, naar het achtergelegen polderland en de verzoe ting van zijn bodems, welke daarmede ge paard gaat. In ons klimaat was het duinlandschap eertijds van nature des winters en in het voorjaar zoo vochtig, dat vele lagere gedeel ten daarvan dan geregeld onder water ston den. Het grondwater trad dan plaatselijk uit den bodem te voorschijn. Het gevolg was een sterk vochtlievende vegetatie ter plaatse en in de laagste gedeelten zelfs veenvorming. Een en ander verleende het lager gelegen duinlandschap een groote stabiliteit, in te- gens'.elling met de gedeelten der heuvels die ver boven het grondwater liggen en steeds aan gevaar bloot staan, beweeglijk te wor den en te gaan stuiven. Een verdrogend duinlandschap verliest voor een groot deel zijn waarde als natuur lijk landschap en wordt als recreatieterrein onbruikbaar. Wat het duinwater in economisch opzicht beteekent, wordt aangetoond in verband met de dichtbij liggende gronden, die van 't weg zakkende water profiteeren en welke gron den zich daardoor leenen tot kostbare cul turen (bloembollen, warmoezerijen etc.). Daar het duinwater van zoo veelzijdige beteekenis is, wordt opgemerkt, dat deze kostbare natuurschat door ons verre van vol doende wordt gewaardeerd en dat voor het behoud daarvan practisch zoo goed als niets of althans zeer weinig wordt gedaan. Verder wordt geconcludeerd, dat onttrek king van water aan het'duingebied voor drinkwatervoorziening slechts tot een zeker maximum geoorloofd is, en aangetoond, dat de maatstaf van watervoorziening thans verre wordt overschreden en dat de tijd voor bezinning gekomen is. Opgekomen wordt tegen het beginsel „het water weg te halen, waar het maar te vin den is" en aangetoond wordt, dat Amster dam te Leiduin meer dan het dubbele per jaar verpompt dan den nuttigen regenval. Voor 't Provinciaal Waterleidingbedrijf geldt hetzelfde. In het rapport wordt voorts gezegd, dat, afgezien van de vraag, of er al dan niet be perking op de winning en het gebruik van het duinwater wordt gesteld, het duin als waterreservoir in afzienbaren tjjd onvoldoen de zal blijken. Er wordt op gewezen, dat de directie van het Provinciaal Waterleiding bedrijf en ook Amsterdam naar andere win- plaatsen omzien en dat liet waterverbruik in het algemeen steeds tijgende is en dat een nog veel hooger verbruik wordt verwacht. Met de toenemende waterbehoefte zal men iius in ons land bedacht moeten zijn op ge heel andere winningswijzen en er zal zich een ontwikkeling moeten voltrekken, waarin men elders reeds lang is voorgegaan; in- plaats van uit het grondwater zal men de watervoorziening uit het oppervlaktewater moeten gaan dekken. De eenigt voorraad, die thans daarvoor in aanmerking komt, is de Rijn, die met een aanvoer van 2000 M3 per seconde ons land binnenkomt. Volgens de laatste conclusie van het rap port meent de commissie met het ooe op de middelen die zullen moeten worden be raamd om de voorziening van Nederland met water voor menschelijk gebruik en voor landbouw en veeteelt blijvend te verzekeren, dat het ten zeerste noodig is autoriteiten en publiek meer te doordringen van de zeer buitengewone waarde, welke een zoet IJssel meer daarbij toekomt. De verwezenlijking en waarborging van dezen natuurscha is van zoodanig belang, dat reeds nu van overheids wege maatregelen moeten worden beraamd: a. om de verzoeting zooveel mogelijk te be vorderen en te versnellen; b. de goede hoedanigheid van het water te verzekeren en hierbij vooral te letten op den invloed van den toevoer van brak pol derwater, riool vocht en industrie-afval. Het ligt op den weg der vereeniging, het initiatief te nemen bij publiek en regeering voor deze aangelegenheid grooterv belang stelling te wekken en de wensdh wordt uit gesproken. dat bij het eerstvolgende wets ontwerp tot verdere drooglegging binnen de afgesloten Zuiderzee de volksverteg°nwoor- diging omtrent deze vraagstukken worde in gelicht en dat in het bijzonder een zoutba- lans van het IJsselmeer, voor zoover die dan zal zijn op te stellen, zal worden gegeven en ae vermoedelijke invloed van de inpol dering daarop zal worden nagegaan. Omdat de commissie het noodig acht, dat de beteekenis en regeling der watervoorzie ning in verband met andere belangen door het centrale gezag opnieuw onder de oogen •vordt gezien en regelend wordt opgetreden, teneinde de harmonie te hersteilen heeft zij "en voorstel geformuleerd om er bil de re geering op aan te dringen; a dat voorschriften volgens welke water onttrekking aan de duin' n moet wo-jen be oordeeld. worden vastgesteld: b. dat op grond daarvan een onderzoek worde ingesteld; lo. naar de doelmatigheid en oordeelkun digheid van de winning en het gebruik, zoo als die thans plaats vindt; 2o. naar daaruit voortvloeiende schadelijke gevolgen of misstanden en eventueele fouten daarbij begaan, c. dat regelingen woruen getroffen, waar bij datgene wordt voorgeschreven of verbo den: lo. wat de stabiliteit van den duinwater voorraad verzekert, resp. in gevaar brengt; 2o. wat benadeeling der gemeenschap uit anderen hoofde of onrechtmatige verkorting van rechten van grondeigenaren, resp. grond gebruikers binnen het winningsgebied en om geving voorkomt, resp. te weeg brengt; en dat tevens de middelen worden beraamd om tot herstel van onrecht en aangerichte schade te komen; d. dat met de uitvoering der sub c. ge noemde regelingen een bijzonder lichaam worde belast. In de toelichting wordt gezegd, dat het vaststellen van deze voorschriften moet voor afgaan aan het eveneens zeer noodige onder zoek, omdat alleen op deze wijze bepaald kan worden, welke gegevens verkregen moeten worden. De uitvoering van de vermoedelijk biervoor noodige wet en ,het Instellen van het daarbij gevorderde onderzoek moet. naar de meening der commissie, niet worden op gedragen aan de Centrale Commissie of het Centraal Bureau voor Drinkwatervoorzie ning, omdat ook andere belangen dan die der drinkwatervoorziening er bij zijn betrok ken. Men denke slechts aan die van den landbouw (verzouting van het polderwater), van de natuurbescherming, van den water staat (behoud van de duinen als zeewering), van de grondeigenaren in de duinen, enz. H. i. moet een afzonderlijk lichaam inge steld worden, onder een onafhankelijken voorzitter, waarin naast een ruime vertegen woordiging van de waterleidingtechnici (te kiezen buiten den kring der te controleeren bedrijven), plaats is voor vertegenwoordigers van de bovengenoemde belangen, benevens voor eenige juristen en geologen. Het verkeer in 1929 Vanwege het officieel Orgaan der Vereeni ging Het Nederlandsche Wegencongres is een extra nummer verschenen, dat een verslag bevat betreffende de verkeerswaamemingen in 1929 op de Rijkswegen. Daaraan is het volgende ontleend: In de maanden Augustus, September en October van het jaar hebben, evenals in 1923 en 1926, op de Rijkswegen in Nederland waar nemingen betreffende het verkeer plaats ge had en wel in den regel om de 8 dagen. De waarnemingen geschiedden op de ze ven verschillende dagen eener week. Twee waarnemingsdagen vielen in Augustus, drie in September en twee in October. Daarbij is getracht om zooveel mogelijk bijzondere, d.w,z. wekelijks zich niet herhalende ver keersomstandigheden van langeren duur, zoo als die voorkomen bij jaarmarkten, kermis sen, bij sommige feestdagen en in tijden van intensief toerisme en massaal landbouwver- keer, uit te schakelen. Op wekelijks terugkeerende marktdagen is natuurlijk wel een waarneming verricht. De waarnemingen hebben plaats gehad ge deeltelijk gedurende 10 en 14 uur, gedeeltelijk gedurende 14 uur. In verband met het voor de verkeerswaar- nemingen gekozen tijdvak, dat zich gedeel telijk uitstrekt zoowel over de maand van het grootste toerisme, als over den oogsttijd van verschillende gewassen, zullen de ver kregen cijfers ongewijfeld hooger zijn dan de jaargemiddelden. Op sommige kanaalwegen en wegvakken met weinig doorgaand verkeer zijn in 1929 geen waarnemingen gedaan, omdat hierin geen nut werd gezien. De totale lengte, waar over waarnemingen geschiedden is dan ook teruggebracht van ruim 2000 K.M. in 1926 ,ot 1797 K.M. in 1929. Het aantal waarnemingspunten bedroeg 352. de gemiddelde weglengte per waarnemings- punt derhalve ongeveer 5.1 K.M. Uit de uitkomsten der verkeerswaamemin gen, welke zijn neergelegd in bijlagen van het verslag blijkt: le. dat het drukste verkeer is waargeno men nabij en tusschen de groote steden; 2e. dat. in het algemeen, het voorstadsver- keer van veel meer beteekenis is dan het eigenlijke doorgaande verkeer, doch dat dit laatste, sedert de waarnemingen van 1926, door de voortdurende toeneming van het automobielverkeer is uitgebreid; 3e. dat de verhouding van het aantal auto's en bespannen voertuigen sedert 1926 een groote wijziging toont. In het verslag van 1926- wordt vermeld, dat het aantal auto's zich verhoudt tot het aantal bespan nen voertuigen als 3.65:1, terwijl deze verhou ding voor het verslag 1929, 7.85 1 luid. Het zwaarste verkeer werd, evenals in 1926, waargenomen op den weg ,'s-Gravenhage Hoornbrug ('s-Gravenhage—Rijswijk), waar gemiddeld 13.948 ton per waarnemingsdag van 14 uur passeerde. Daarna volgen de wegen HaarlemDen Haag (ben. viaduct 5.110) met een verkeer van 10.793, Utrechtde Grebbe raarne- mingspunt weg naar Bilthoven) met een ver keer van 7.903 ton, HaarlemDen Haag nabij Den Haag bezuiden van viaduct (km 45.1), met 6900, AmsterdamHaarlem (Sloterdijk) met 6.450 ton en Amsterdam—Haarlem (Half weg) met 6.253 ton. Het geringste verkeer, 319 ton, werd waar genomen op het vak van den weg Gorin- chemBredaBelgische grens (k.m.-paal) 6.9608.350). Daarop volgen, beneden 400 ton, vakken van dien weg van 10.93012.180 en van 12.18015.700, resp. met 375 en 380 ton. Het zwaarste verkeer per M. nuttige ver hardingsbreedte (1711 ton) werd waargeno men op den weg AmsterdamLaren (Dui- vendrechtsche brug). Daarop volgen: UtrechtDe Grebbe (Bilthoven) met 1.581 ton, AmsterdamLaren ten O. van de Hak- kelaarsbrug met 1.515 ton en 's-Gravenhage Hoornbrug met 1.468 ton. Het geringste verkeer per M. nuttige ver hardingsbreedte werd waargenomen op een wegvak van den weg Breda—Tilburg—Vught, n.l. 66 ton bij k.m. 33.95. Daarna volgen, beneden 100 ton, vakken van de wegen: Breda—Tilburg—Vught met 78 ton bij k.m. 41.67. LemmerDrie Romers (waarnemingspun ten Eesterga en Wollegaast), resp. met 78 en 83 ton. GorinchemBredaBelgische grens (waar- nemingspunt 3.150 en 12.180 k.m.) met resp. 97 en 94 ton. Betreffende het rij wiel verkeer kan het vol gende worden opgemerkt: Het drukste rijwielverkeer vond plaats op den weg 's-GravenhageHoornbrug, waar bij waamemingspunt Broekslootbrug gemiddeld 12.157 rijwielen per dag werden waargenomen. Dan volgen, met een verkeer boven de 3000 rijwielen, vakken van de we gen: 's-GravenhageLoosduinen, waamemings punt Geestbrug, met 7055 rijwielen, Arnhem— Dieren bij k.m. 27 met 5424 rijwielen. EnschedeGlanerbrug bij k.m. 74.06 met 5463 rijwielen. Borne—Hengelo bij k.m. 59.44 met 3991 rijwielen. Haagsche SchouwUtrechtsche grens bij Woerden k.m. 52.260 met 3958 rijwielen. Hengelo—Enschedé bij k.m. 6652 met 3299 rijwielen. Haarlem's-Gravenhage benoorden via duct k.m. 5.2 en Waalsdorperplein, resp. met 3283 en 3436 rijwielen. 's-Hertogenbosch —Eindhoven Belgische grens, waamemingspunt rijweg Waalre k.m. 36.80, met 3649 rijwielen. EindhovenLimburgsche grens k.m. 34.341 met 3074 rijwielen. AmsterdamHaarlem bij k.m. 2.7 met 3012 rijwielen. Het kleinste gemiddelde aantal rijwielen per dag waargenomen bedroeg 150 en wel op een vak van AlkmaarNieuwediep, be noorden Schoorldam k.m. 40.800 en het vak van den weg Drie RomersLemmer, waar- nemingspunt Wollegaast k.m. 29.40 en 34.35, resp. met 181 en 183 rijwielen. Zooals hiervoor reeds werd opgemerkt, is de verhouding van het aantal auto's tot de som van de aantallen auto's en bespannen voertuigen sedert de waarnemingen van 1926 sterk gewijzigd. Het hoogste percentage auto's werd waar genomen op den weg AmsterdamLaren, bë de Merwedebrug, n.l. 98 pet. Voor den geheelen weg bedraagt het ge middelde percentage 95 pet. De bovenge noemde cijfers hebben betrekking op den waarnemingstijd van 6 uur v.m.—8 uur n m Gedurende den waarnemingstijd van 6 u. v.m.8 uur nrn. werden voor het geheele land, op alle wegen, 164.998 eenheden waar genomen, bestaande: voor 26.2 pet. uit mo torrijtuigen; voor 4.2 pet. uit motorrijwielen; voor 64.8 pet. uit rijwielen; voor 1.1 pet. uit hand-, krui- en kinderwagens en voor 3.7 pet. uit bespannen voertuigen. Vergelijkt men de uitkomsten der waarne mingen van 1929 met die van 1926, dan vindt men dat: de aantallen waargenomen automo bielen en motorrijwielen resp. gemiddeld met 4 pet. en 5.4 pet. zijn toegenomen, ter wijl de waargenomen rijwielen, hand-, krui en kinderwagens en bespannen voertuigen resp. met 1.2 pet. 0.6 pet. en 2.4 pet. zijn af genomen. De nieuwe O. L. school te Noord wijk, welke 1 insdagmhldag officieel in gebruik geno men is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5