Gemengd oJGieuws IDE GRAPJAS HARLEKIJN Voor de Huiskamer Een Ostade gestolen IJzeren hek onder stroom gezet De zwarte lijst Met een mes gestoken Bij het baden verdronken Nachtvorst in ons land De Russische Riviera, waar de roode adel ontspanning zoekt LUCHTVAART •De K. L. M. „Net echt" KUNST EN KENNIS BOEKBESPREKING FAILLISSEMENTEN Hoe Harlekijn aan èravin Belinda een ^rooten dienst bewees Geen spoor der daders Uit het Suermondt-Museum te Aken is een kleme schilderij van Adriaan van Os- tade gestolen. Het stelt een boeren-interieur voor en is op hout geschilderd. De dief heeft net stukje uit da lijst genomen, die hij liet hangen. Men heeft tot heden geen enkele aanwijzing omtrent den dader. Kwajongenswerit Dezer dagen werd de Utrechtsche politie gewaarschuwd, dat het ijzeren hek, dat om de synagoge van de Ned Israëlietische Ge meente te Utrecht staat, onder stroom stond. Bi) een nader onderzoek bleek, dat twee veelbelovende electro-technici, resp. 11 en 13 jaar oud, naar binnen waren geklom men, een lantaarn hadden opengemaakt en na de lamp te hebben losgeschroefd met behulp van een paar meter draad het hek onder stroom hadden gezet. Door op een gummimat te gaan staan waren de jochies zelf immum voor den strcom gebleven. De politie heeft de kwajongens na een ernstig standje naar huis gezonden. Auto-botsing. Gistermiddag is op den Nieuwen Rijksweg nabij Delft een ernstig ongeval gebeurd. De chauffeur van een luxe auto van de firma v. d. Burg te Delft, wilde de voor hem uit rijdende autobus van de H. T. M. met groote snelheid passeeren. Daar van de an dere zijde eveneens een auto aankwam, was hiertoe geen voldoende gelegenheid, met het gevolg, dat de luxe auto de autobus raakte. Beide chauffeurs verloren de macht over het stuur. De autobus reed van den hoogen berm af en bleef juist voor een sloot staan. De autobus was geheel gevuld met passagiers, die wonderlijk genoeg met den schrik vrij kwamen. De autobus werd even wel aan de voorzijde grootendeels vernield. De luxe auto had een slag in het rond gemaakt, waarbij een wiel werd afgerukt. De chauffeur J. Struik uit Delft werd door de voorruit geslingerd en bekwam een schedel- en armbreuk. Hij werd naar het ziekenhuis te Delft vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Twee ahdere passagiers der auto werden licht gewond. Zij zijn in het ziekenhuis „Bethel" verbonden, waarna zij naar hun woning werden vervoerd. Het slachtoffer dacht, gestompt te zijn. De 37-jarige los werkman H. den H., heeft de 41-jarige Th. Z„ een juffrouw woonachtig in de Papegaaienstraat te Rot terdam met een mes in den rug gestoken. De dader had de juffrouw op den Nieu wen Binnenweg ontmoet en had even staan Praten. Zij kregen opnieuw ruzie over een oude kwestie, waarna de juffrouw doorliep. H. is haar echter nageloopen en heeft haar met een dolkmes tusschen de schouder bladen gestoken. Daarna is hij gevlucht, doch heeft zich later bij de politie aange meld. Het mes is in beslag genomen. De dader is opgesloten. Mej. Th. Z. dacht dat zij een stomp in den rug kreeg en liep door. In de Belle- voysstraat maakten voorbijgangers haar op merkzaam, dat zij bloedde. Zij is overge bracht naar het ziekenhuis Coolsingel, waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar toestand is niet ernstig. Maandagmiddag is de 23-jarige M. de R. uit Goes, student aan de Landbouwhooge- school te Wageningen, te Renesse bij het ba den in zee verdronken. Vee gesmokkeld Wegens het smokkelen van vee bij de grens te Bourtange zijn aangehouden B. de L. uit Oude Pekela en H. H. te Bourtange. Het gesmokkelde vee is in beslag genomen. IJs in de sloot In de laatste nachten heeft het in sommige gedeelten van ons land vrij sterk gevroren. Hier en daar lag 's ochtends vroeg een laagje ijs in de slooten. De badgasten van de Krim Een kappersbediende, die zich opwerkte Men spreekt in Moskou niet graag van een badseizoen, dat klinkt te burgerlijk Maar ook de Sovjet-burgers willen 's zomers op verhaal komen en de leiders der Sovjet- Unie hebben ook ontspanning noodig. De „roode adel", zooals deze leidersbent w s hatelijk genoemd wordt, reist bij voorkeur haar de Krim. In de paleizen en villas, Welke vroeger aan de Russische aristocratie behoorden, te Ialta, Gursuff en Suchum, aan he onbeschrijfelijk mooie kust der zor.mr - Russische Riviera, is voor het comfort i volkscommissarissen, der hooge administr; - He-ambtenaren, der roode industrie-direc teuren, der beroemde tooneelspeelsters, kort- °m, der Sovjet-aristocratie, gezorgd. De leidende persoonlijkheden van Moskou, hie thans in de badplaatsen van de Krim M zamen komen, kennen elkaar allemaal. Er is op de eerste plaats kameraad Sergej Halieiujew, de schoonvader van Stalin, een "ban, die zich den naam van „roode Susa- hlu" verworven heeft. Susanin, een histo rische figuur, is de held der beroemde Glin- ha-opera „Het leven voor den tsaar". 300 Jaar geleden heeft de boer Susanin de Polen, "ie den nieuwbenoemden tsaar uit het huis Romanow naar het leven stonden, in een "osch gebracht, waar ze omkwamen, nadat 20 den redder van den tsaar gedood had- hen. Partijgenoot Halieiujew wés vóór den ?°rlog monteur bij de electriciteitswerken te vetersburg en tevens lid van een geheime "avolutionnaire groep. Aan het hoofd van deze groep stond, zooals men later te weten kwam, de opperste leider der electriciteits werken, de hoofdingenieur Leo Krassin. Na de Octoberrevolutie werd de vroegere mon teur lid van den raad van toezicht in de genationaliseerde electriciteitswerken. In de bewogen dagen voor den definitieven aanval van het bolsjewisme had de provisorische regeering een arrestatie-bevel uitgevaardigd tegen Lenin, die toen in de woning van Hal ieiujew verscholen was. De trouwe revolu- tionnair gaf den aanvoerder zijn jas en hoed en bracht hem in de omgeving van Peters burg, waar hij den toekomstigen dictator in een boschhut verstopte. Schoonvader van Stalin Halieiujew werd na de revolutie een der bekendste verschijningen op de sociëteit te Leningrad. Hij houdt zich met litterairen arbeid bezig, schreef zijn herinneringen, pu bliceerde ook novellen en organiseerde avondbijeenkomsten, waar de roode aristo cratie voltallig verscheen. Toen de Sovjetregeéring zich in het Kremlin te Moskou vestigde, trok Halieiujew naar Moskou, waar hem een auto van den staat ten dienste werd gesteld; een der hoogste onderscheidingen, welke een Sovjet ambtenaar ten deel kunnen vallen. Nog hoo- ger steeg de roem van den ouden revolu- tionnair, toen zijn dochter Madjedscha deze naam beteekent „verwachting" met Stalin trouwde. Een andere dochter van Halieiujew werd de vrouw van xenukidse, die zaakgelastigde in het centraal uitvoerend comité is. Ook partijgenoot Ienukidse bevindt zich in de Krim. Deze man, die, naar het heet. heele nachten doorwerkt, wil 's zomers bui ten geen woord over zaken hooren en geeft er de voorkeur aan, den heelen dag in het water door te brengen. Ook Hwessin moet genoemd worden, die bij het uitbreken der revolutie bediende was in een kleine kap perszaak te Sanalow aan de Wolga. Toentertijd liet de Sovjetregeering door den rooden generaler. staf bekend maken, dat elke soldaat van het roode leger den maarschalksstaf in zijn ransel droeg. Men hield toen van vergelijkingen met de Fran- sche revolutie. De kappersbediende kwam in het leger en bracht het spoedilg tot afdee- lingschef. Aan net hoofd van een regiment cavallerie bestormie Hwessin de stad Sa mara, welke in hand er. der witte troepen was en zegevierde over de drievoudige over macht. Toen kreeg hij een onderscheiding en 'werd lid van den generalen staf. Na be ëindiging van den burgeroorlog werd Hwes sin naar Berlijn gedetacheerd, waar hij een belangrijke positie in de handelsvertegen- waardiging bekleedde. Vervolgens werd hij weer naar Moskou geroepen, waar hy thans een rol in den economischen raad speelt. Tot de elite onder de Sovjets, die zich thans in de Krim ontspannen, behoort ook Molotow, de voorzitter van het centraal uit voerend comité, die bedrieglijk veel op Lenin Hjkt en wiens sarcastische geest zeer gevreesd is. Niet alleen leden der regeering, maar ook vrouwen behooren tot de veel geziene gasten der Russische Riviera. Een der intelligentste vrouwen uit de hoo- gere kringen der Sovjet is, naast mevrouw Kollontay, die herhaaldelijk de Sovjet-Unie als gezante vertegenwoordigde, de partyge- noote Maria Andrejewa. Deze vrouw is, niet tegenstaande haar zestig jaren, nog altijd even mooi. Zij was een der meest begaafde actrices van het Moskousche kunsttheater. Op zekeren dag had Stanislawsky de begin nelinge, toen nog een jong ding, in een of ander rondtrekkend theater ontdekt. Hij haalde ze van den troep weg, maakte haar tot een groote actrice en mevrouw Andrejewa werd een ster van l;et nieuwe theater, of schoon het eigenlijk tot de grondregels van dit nieuwe theater behoorde, dat er geen sterren geduld werden. Maar voor Andrejewa moest men een uitzondering maken. In stuk ken van Gerard Hauptmann vierde ze bui tengewone triomphen: men zag haar in de drama's van Ibsen, in de blijspelen van Tschekow en steeds gaf zij met groote be valligheid een uitbeelding van deze zoo ge heel verschillende wouwen. Bij de première van Gorki's „Nachtasyl" speelde ze de vrou welijke hoofdrol en Gorki werd verliefd op de jonge tooneelspeelster, die spoedig zijn vrouw werd. Voor den oorlog werd het huwe lijk reeds ontbonden. De zuster van Trotski. Tijdens de revolutie werd Maria Andrejew lid der bolsjewistische party, zy werd leid ster van het Al-Russisch tooneelgezelschap en laterdirectrice der volksbank. Daar de mooie vrouw voor dit ambt niet geschikt was, werd haar de leiding van het staats theater te Leningrad opgedragen. Vervol gens kreeg mevrouw Andrejew een belang- ryke positie in de handelsvertegenwoordiging der Sovjet-Unie te Beriyn, waar zy talryke Duitsche films voor Rusland wist te ver kregen. Het laatst leidde zy den verkoop van ivoren, oeralsteenen en producten der Rus sische huisindustrie Thans bekleedt mevrouw Andrejew, die den naam heeft de elegantste vrouy van Moskou te zijn, geen positie, zy rust uit in de Krim, waar ze het middelpunt der hoogere kringen vormt. Haar mededing ster van de gunst der bolsjewistische „salons" is mevrouw Olga Kanienewa, de zuster van Trotski en de vrouw van den bekenden po liticus Kamenew, me indertyd in ongenade is gevallen, geen officieele betrekking heeft en van zyn litterairen arbeid leeft. Mevrouw Kamenewa heeft den bynaam van Sovjet- Russische madame Recamier. In haar salon te Moskou kwamen vroeger alle vooraan staande kunstenaars en litteratoren byeen. Rond deze koninginnen en leiders der hoo gere kringen groepeeren zich de kleinere sterren van den Govjethemel, welke ook nog invloedryk zyn, maai toch in hun afhanke- ïykheid van de hoogste instanties niet met de ware leiders vergeleken kunnen worden; daartoe behooren xe vrienden en bloedver wanten der oppermachtigen. Jaarverslag over 1930. Volgens het jaarverslag der K. L. M. ls het jaar 1930 van zeer veel belang geweest voor de verdere ontwikkeling van het Ne- derlandsche luchtverkeer. Immers terwyi ce K. L. M. in Europa haar positie wist te ver beteren, werd op 25 September 1930 de re gelmatige veertiendaagsche luchtdienst tus schen Nederland en Nederïandsch-Indië ge opend, waarvoor zoowel hier te lande als ln Indië in vele kringen belangstelling bleek te bestaan. Ofschoon het luchtverkeer niet in de laatste plaats door de algemeen heer- schende economische depressie getroffen werd, konden de gevolgen daarvan, dank zy tijdige maatregelen, zooveel mogeiyk beperkt worden. Luchtverbindingen op Nederland. Ten opzichte van 1929 ondervonden de luchtlynen geen uitbreiding; daarentegen werd de dienst op Zwitserland met meer door de K. L. M. uitgevoerd, aangezien de toeneming van het vervoer gedurende cse vorige jaren de hooge kosten, aan de ex ploitatie van deze lijn verbonden, niet recht vaardigde. De zomerdienst nam 7 April een aanvang; in het hoogseizoen, dus van 10 Mei tot 31 Augustus, exploiteerde de K. L. M. 4 dien sten op Londen (waarvan één facultatief); 4 diensten op Brussel en Parijs (tezamen met de Fransche Maatschappij Farman)1 dienst op Kopenhagen en Malmö (tezamen met oe A. B. Aerotransport)1 op Breinen en Ham burg en 2 op Beriyn (met de Deutsche Luft Hansa), terwijl daarnaast van 3 Juli tot la September, evenals in 1928 en 1929, een cou- rantendienst tusschen Lympne en Oostende werd uitgevoerd. Op den Berlyndienst werd wederom aansluiting gegeven van en naar Londen; de lijn op Parijs gaf doorverbin ding naar Lyon en Marseille; voorts kon voor het eerst een ééndaagsche verbin ding naar en van Barcelona en Genua ver- wezenlykt worden. Door een betere internationale samenwer king tusschen de verschillende luchtvaart- maatschappyen was het mogeiyk gunstiger dienstregelingen te scheppen, waardoor ver schillende aansluitingen beter verzekerd konden worden. Voor het eerst werd Rotterdam met Ant werpen verbonden. Nederland beschikte in den zomer vau 1930 dagelyks over de volgende buitenlano- sche verbindingen; Londen en Parijs 4. Ly on, Marseille, Genua en Barcelona 1, Brus sel 3, Antwerpen en Hannover 1, Beriyn en Noord-Oost-Duitschland 2, Essen-Mülheim, Roergebied, Midden- en Zuid-Duitschland 1, Bremen 1, Hamburg 2, Kopenhagen-Malmo 1, Halle-Leipzig, Praag, Weenen 1, Zwit serland 1 maal. Vervoercyfers. Uit de vervoercyfers blykt, dat het goe derenvervoer zich gunstig heeft ontwikkeld; in totaal werden door de K. L. M. en de Het vorstelyk huis van Marcus Earle, de geweldige persoonlijkheid in Londensche toóneelkringen, baadde in het maanlicht. Alleen in den dienstbodenvleugel op de onderste verdieping glansde een geel schynsei tusschen dichtgetrokken gordij nen. Een raam van de provisiekamer, dat door het personeel niet gesloten was, werd langzaam omhoog geduwd door behoedza me vingers. In de schaduw van het huis heesch een vermomde gestalte zich op de vensterbank, gleed bedaard door het raam en stond ge spannen te luisteren. Snel ademend sloot de Indringer het raam achter zich En nu naar Marcus Earle, den tooneel- directeur, acteur en tooneel-schryver! Mar cus Earle zat steeds tot laat in den nacht in zyn studeerkamer. Stephens wist dat. Hy wist eveneens, waar de fabelachtig- ryke Earle zyn twee Van Dyk's en zyn kostbaar zilver bewaarde. Stephens droeg een passa-partout by zich een wonder- sleutel met sprookjesachtige eigenschap pen. Stephens grinnikte in het donker, beves tigde een smal maskertje van zwart vilt over oogen en neus, en trok zyn geruite pet goed neer, zoodat de groote klep en de hooge cache-nez zyn gezicht byna geheel verborgen. Zachtvoetig als een tijger sloop hy naar boven en over de met een tapyten looper bedekte gang. Tegenover de deur van Earle's studeerkamer bleef hy een oogenblik stil staan, en zijn hand gleed in zyn broekzak. Toen hy de deur openwierp, glansde er zwart metaal in de lichtstreep, die een oogenblik uit de kamer in de gang viel een kwaadaardig-uitziende automa tische revolver. Met het wapen in de op geheven rechterhand sloot Stephens zorg vuldig de deur achter zich en liep lang zaam het rykgemeubeld vertrek door. „Handen omhoog!" snauwde hy. „Om hoog steken en omhoog houden! Vlug wat!" De tengere man achter het enorme ma honiehouten bureau, die er uitzag als een schuchtere kamergeleerde, stak de handen op. Ze rezen langzaam boven zyn hoofd. Hy keerde zich om met zyn draaistoel, zoo dat hij den onverwachten bezoeker in het gezicht keek, en trok vragend zyn wenk brauwen op. Daarna' vervolgde Stephens: „Ga in dien hoek staan met je gezicht naar den muur. Beweeg je of kyk je om, en 't is met je gedaan. Dichter tegen den muur, zeg ik je. Handen hooger." Stephens lei het wapen vlak voor de hand op den rand van het massieve bu reau. Hij wydde ai zyn aandacht aan de laden. De wondersleutel deed zyn werk goed. Eén voor één werden de laden ont sloten, uitgetrokken en doorwoeld. Stephens trok met zyn voet een leeren tasch nader bij, die nonchalant in een hoek van het vertrek was neergezet. De schatten van Marcus Earle begonnen ze te vullen. Toen hy met de laden klaar was, con centreerde Stephens zich op de brandkast, in den muur ingebouwd. Méér kostbaarhe den verdwenen in de tasch; gouden en zil veren voorwerpen. Ook geld. Ongeloofiyk veel geld. Stephens pakte yverig in, en eindelyk viel de tasch met een scherp ge klik dicht. „Twee Van Dyk's op de étage hier vlak boven," zei hy. „En hier en daar nog een paar kleine collecties edelsteenen en mun ten, die ik vlak voor 't weggaan kan af werken. Ik heb die twee Van Dijk's in 'n handomdraaien uit de lijsten. Nu, allé, draal je om. hierheen. Gauw wat! De Van Dyk's ziln nu voor mij. Maar je zult ze nooit missen, Earle. Ze geven niets om schilderijen in den hemel of in de hel, en naar een van die twee zul je binnen een minuut op weg zyn! Begrepen? Je dacht, dat ik stom genoeg zou zijn om Je hier alarm te laten maken, terwyl ik met dat zware vrachtje aftrok, hè? Ik denk er niet aan. Even één schot. Earle. Je zult 't niet hooren en 't zal geen pyn doen, Marcus! Neen, één klein plofjeen je gaat uit als 'n kaars die op den tocht staat. Doode menschen geven geen signalementen, mijn heer Marcus Earle." De ander zakte machteloos op de knieën en Stephens drukte de revolver stevig tegen het hooge voorhoofd, juist tusschen de witte, borstelige wenkbrauwen. „Doe Je oogen dicht," zei hy. ,,'t Is zóó gebeurd. Ben je klaar?" De oudere man stotterde iets onverstaan baars. Terwyl hy nog trachtte te spreken, trok Stephens plotseling de revolver weg, en rukte de cache-nez van zyn hals en de pet van zyn hoofd. Lachend nam de jongere man tenslotte zyn masker af en glimlachte den ander welwillend in het angstig-ver- wrongen gezicht. Dawson Stephens, mynheer, om u te dienen," zei hy buigend. „Tooneelspeler van beroep. Vergeef me. Een kleine practi- sche demonstratie, mijnheer, dat ik de rol van een inbreker kan vervullen. Ik vraag met haar samenwerkende Maatschappyen 992.625 Kg. vervoerd tegen 796.254 Gg. in 1929, een vermeerdering derhalve van 25 pet. De verscheidenheid van de aangeboden ar tikelen wordt steeds grooter: daarnaast valt een toenemende belangstelling in de Neder- landsche tuinbouwcentra te constateeren. Voor het eerst werden belangryke zendin gen tuinbouwproducten van uit West-Fries land verzonden. Aan het vervoer van snij bloemen werd opnieuw uitbreiding gegeven. De gezamenlyke uitVoer per vliegtuig bedroeg 394.000 Kg. Het aandeel van Rotterdam en Den Haag in het vrachtgoederenverkeer was aanmerkelyk grooter. Het goederenvervoer zette in het begin van het jaar reeds goed in; in Januari b.v. steeg het kwantum 75 pet. boven dat van dezelfde maand in 1929. In April werd op de Londen-lijn het recordcyfar van 31.000 Kg. behaald. Gedurende het aardbeiensei- zoen werden 75.000 Kg. kasaardbeien naar Londen vervoerd. Een nieuwe door de K. L. M. gepropageerde carton-verpakking voor fijn fruit vond allerwegen ingang. In Januari en Juli werd op ruime schaal van het luchtverkeer gebruik gemaakt voor het vervoer van goud, waardoor in Juli al leen reeds 13 extra vluchten tusschen Am sterdam en Parys moesten worden uitge voerd. In de tweede helft des jaars werden al lengs de gevolgen van den algemeenen han delstoestand scherper ondervonden en gingen eenige artikelen, welke steeds een gunstige en geregelde lading vormden, verloren. Het passagiersverkeer ondervond een in zinking tengevolge van de algemeene eco nomische depressie en de daaraan verbon den inkrimping en bezuiniging in de ver schillende handelsbedryven; daarnaast wa rén de weersomstandigheden gedurende den geheelen zomer zeer slecht, hetgeen, meae in verband met de algemeene crisis, het in ternationaal toerisme tot zyn kleinsten om vang terugbracht. Ten opzichte van 1929 vertoonde het reizigersvervoer dan ook een achteruitgang van 9 pet. De K. B. M. vloog in 1930 10.439 uur en legde daarby 1.691.810 KM. af, waarvan 220.770 KM. op de Indië-route. Hierby wer den 1.602.492 ton M. M. gepresteerd, der- u nogmaals vergeving. Ik heb 't erg ver gedreven maar wanneer men zich toelegt op realistische uitbeelding, moét men wel tot 't uiterste gaan! Ik heb nooit 't voor recht gehad, met u in kennis te komen, mynheer. U en ik waren volslagen vreem den voor elkaar. Ik, een onbemiddeld ac teur; u, de zoo succesvolle directeur en tooneelschrijver. Ik heb dit alles geënsce neerd, om u te toonen, dat ik de rol van inbreker kan vervullen precies zóó, als die eene scène het eischt in dat nieuwe stuk van u, dat u binnenkort zal instudee- ren. Ik ben alle kleinere Godheden voor- by gegaan en bied my aan rechtstreeks by den man, die de ziel der geheele tooneel- wereld is u, mynheer. Denkt u, dat ik de bewuste rol in: „Sloten en sleutels" waard ben? Heb ik me niet aardig in de Inbrekers-mentaliteit ingewerkt?" „Drommels!" zei de oudere man, zyn voorhoofd afvegend. „Er zit pit in jou! Voor den drommel, ja. Acteeren? Je kunt het! En nu zou ik maar terugkeeren langs denzelfden weg dien je gekomen bent," raadde hy, „de butler mocht het eens wat vreemd vinden, iemand te moeten uitlaten, dien hy nooit had binnengelaten. Ha! ha! Goeden nacht, m'n jongen. Binnen vier- en-twintig uur hoor je van me. Nu moet lk eens gauw deze tasch gaan uitpakken en al m'n schatten weer wegbergen." De oude man wilde niets hooien van verontschuldigingen; hy scheen een ver bazend fideele kerel te zyn. Hy schreef Stephens' adres in een klein zakboekje. Toen Stephens voorzichtig door het pro visiekamerraam naar buiten klom en ver dween in den nacht, overwoog hy, dat de oude man 'n prachtstuk van jovialiteit was, om t zóó goed op te nemen en met brandend ongeduld wachtte hy de komst van den postbode af. Den volgenden morgen lag er een enve loppe in Stephens' brievenbus; ze moest door een speclalen boodschapper gebracht zyn, besloot hy. Hy ritste ze open en las den brief. De ze luidde: Myn waarde jonge „Inbreker", De manier, waarop je gisteravond je rol speelde, was uiterst realistisch. Ik was vooral ingenomen met de wyze, waarop je laden opende die, naar ik meende, ernstige moeiiykheden zouden opleveren. Hetzelfde geldt van de safe. Je bent ongetwijfeld een vlugge werker, die weet wat tydbesparing wil zeggen! Die twee Van Dyk's zyn een ware ver zoeking voor menschen van jouw „vak". Ik heb deze, mét de kostbaarheden, die je zoo yverig verzamelde en in mijn tasch pakte, meegenomen, en heb besloten, dat ze maar eens over zee moeten. Ik ga met ze mee. Een tweede bezoek hier zou mogelyk wel tot eenlg resultaat kunnen lelden, maar ik zou je aanraden, te wachten tot Marcus Earle uit Amerika terugkomt. Hy is daar nu ongeveer een week geweest en kan elk oogenblik de terugreis aanvaarden. Met oprechten dank, Een andere Inbreker. PB. Je zult moeten toegeven, dat een inbreker soms nét even „echt" voor acteur kan spelen als omgekeerd! halve inclusief de Indiëvluchten 14 pet. minder dan in 1929. AmsterdamBatavia. De K. L. M. spant alle krachten in. een wekelykschen dienst op Indië zoo spoedig mogelyk in te stellen. Wat betreft mate rieel en personeel is de K. L. M. geheel ge reed b.v. October 1931 den wekelykschen dienst te beginnen. Uit financieel oogpunt bezien, bestaan er echter nog ernstige be zwaren. Zoowel de Nederlandsche als de Ne- derlandsch-Indische Posterijen geven een garantie, evenwél is die van de Nederlandsch- Indische Posteryen f 6250 per vlucht minder dan die der Nederlandsche (f 25.000 f 18.750). Alle pogingen tot nu toe aange wend om deze garantie tot f 25.000 te ver- hoogen, hebben evenwel gefaald, en het is voor de K. L. M. niet wel doenlyk zonder dit meerdere bedrag den wekelykschen dienst in te stellen. Weliswaar zyn de inkomsten uit het postvervoer op enkele uitzonderingen na, steeds aanzienlyk beneden het garantie bedrag gebleven, anderzyds lijkt het niet onwaarschynlijk, dat by een wekelyksch ver keer de hoeveelheid aangeboden mail zal toenemen. Mochten de Nederlandsch-Indische Poste ryen echter overgaan haar garantie te ver- hoogen, dan zou ook spoedig de wekelyk sch e dienst kunnen worden ingesteld. Gelyk bekend, treedt de wekelyksche luchtdienst op Indië op 1 October a.s. in werking. Richard Tauber, zijn dokter en zijn plannen Richard Tauber, de beroemde Duitsche operette-tenor, heeft eenigen tijd voor het volgen van een kuur, verblijf gehouden in Bad Pistyan. Hij is hier weliswaar weer volkomen ge zond geworden, doch zijn portefeuille was in belangrijke mate lichter, namelijk met een bedrag van io.ooo dollar. Dit bedrag moest Tauber namelijk op grond van een overeen komst, welke in zijn soort een unicum ge noemd mag worden, aan den behandelenden geneesheer betalen. Dezer dagen overhandig de hij dezen arts, dr. Ladislaus Schmidt, lachende een chèque voor genoemd bedrag. Dr. Schmidt vertelt, volgens het „Vad.' over de voorgeschiedenis van de overeen komst met Tauber het volgende „Mijn patiënt en vriend, Richard Tauber, is thans volkomen gezond, zoodat ik thans de geschiedenis best durf vertellen. Hij was ernstig ziek. Op een tournee door Duitsch- land had hij kou gevat, zijn amandelen waren opgezet en bovendien kreeg hij daar nog een ernstige gewrichtsrheumatiek bij. Geruimen tijd moest hij het bed houden hij was niet alleen lichamelijk ziek, doch ook moreel geheel en al ondersteboven. Vooral over dat laatste heb ik mij onge rust gemaakt. Ik heb getracht mij in zijn gedachtengang in te werken een kunste naar als hij, die over de geheele wereld triom fen heeft gevierd, wordt uit den aard der zaak gedeprimeerd, als hij denkt, dat alles afgeloopen is, dat hij ongeneeslijk ziek is. Ik zag, dat hij lichamelijk te genezen zou zijn en om hem gerust te stellen ging ik een weddenschap om 10.000 dollar met hem aan, dat ik hem na verloop van een bepaalden tijd weer gezond zou maken. Deze overeenkomst werd op schrift gesteld en dat gaf Tauber zijn gemoedsrust terug. De gestelde termijn is verstreken, Richard Tauber is weer gezond en ingevolge de overeenkomst heeft hij mij het verschuldigde bedrag uitbetaald". Over zijn toekomstplannen heeft Richard Tauber, die thans weer blaakt van gezond heid, zich aldus uitgelaten „Ik voel me thans kiplekker, zoo gezond als ik mij misschien nog nooit in mijn leven gevoeld heb. Mijn kuur is eigenlijk reeds geruimen tijd afgeloopen, ik rust nog slechts een beetje uit. Ik blijf tot ongeveer eind Augustus in Bad Pistyan, dan ga ik naar Ischl, om van Franz Léhar afscheid te nemen voor ik weer op tournée ga. Mijn eerste doel is Berlijn, waar ik in de klank film „Als der Vorhang viel" moet optreden. Deze film is een interessante kunstenaars geschiedenis. die nog dit jaar op het witte doek zal verschijnen. Met de opnamen moet ik in ieder geval 15 October klaar zijn. daar ik op 17 October Europa verlaat om naar Ame rika over te steken. Ik ga daar een concert- tournee maken, waarvoor in de grootste steden reeds contracten zijn afgesloten. Ik zal daar liederen van Mozart, Schumann, Schubert en Léhar zingen. Op 11 December ben ik weer in Europa terug, en van 12 tot 22 December worden de repetities voor een nieuwe operette van Léhar gehouden. De première van deze operette is vastgesteld op 23 December in het Metropol-theater te Berlijn. Deze operette, Fürst der Berge, is eigenlijk een oud stuk van Léhar. De tekst is afkomstig van Victor Léon en de operette werd vóór vele jaren opgevoerd onder den titel Fürstenkind De operette is geheel om gewerkt en aangepast aan de huidige eischen, welke het publiek stelt. Met Victor Léon moet nog een overeenkomst gesloten worden, doch ik geloof niet, dat deze ons het erg moeilijk zal maken. Waarschijnlijk zal de vrouwelijke hoofdrol vertolkt worden door Gitta Alpar ik verheug mij er op weer eens met haar te kunnen optreden. De première zal door Léhar gedirigeerd worden. Ik denk dan tot Maart 1932 te Berlijn te blijven. Als dan Fürst der Berge te Parijs gegeven wordt, hoop ik voor de eerste maal in de gelegenheid te zijn een Léhar-operette voor het Fransche publiek te kunnen vertolken. Ook te Parijs zal Léhar bij de première in de Champs Elysées het orkest leiden. Ik was reeds verschillende malen te Parijs, doch nog nimmer met een operette. Na Parijs ga ik naar Londen, doch als de première te Berlijn eventueel niet door gaat, zal ik ook te Weenen optreden. Er worden in ieder geval reeds onderhandelingen gevoerd, om daar in het voorjaar Léhars Schön ist die Welt op te voeren. In het voorjaar zal ook de nieuwe ope rette, waaraan Léhar thans werkt, gereed zijn, en ik verheug mij erop voor het Engel- sche publiek in een Engelsche operette te kunnen optreden. Bovendien denken wij ook Fürst der Berge in het a.s. seizoen te Londen op te voeren. Er zijn nog andere plannen ten aanzien van Engeland en Ame rika. Das Land des Lachelns b.v. zal in Ame rika opgevoerd worden. We beginnen er mee in Engeland en steken dan den Oceaan over. Hiermede is mijn programma echter nog niet afgewerkt. Ik heb nog een contract loopen met de Tauber-Filmmaatschappij voor twee klankfilms, doch waar en wanneer deze opgenomen worden zal ik nog moeten bespreken". Aan het componeeren gegaan Volgens een Duitsch muziekblad is de zanger Tauber zoowaar aan het componee ren gegaan; en het is geen zoet, amoureus liedeke dat hy op papier gebtacht heeft, maar een „Prolcg und Epilog zu einem Drama" voor groot orkest, vertelt het „Hbd." Voor zyn vertrek naar Amerika zal Tau ber met Maria Jeritsza te Beriyn een con cert geven met medewerking van 100 werk- looze Berlijnsche musici; by die gelegen heid zal Tauber's compositie ten gehoore gebracht warden en zal de zanger te very als pianist optreden. „KIND EN KONING", een geïllustreerd pren tenboek over de H. Mis Het Misgeheim als Koningsfeest der jeugd door Domna M. Ursula Schuver O.S3., van de Priory „Regina Pacis" te Schooten- hof, geïllustreerd door S. Luca Kaiser, oblaat derzelfde Priory, ingeleid door pro fessor J. P. Verhaar, Groot Seminarie, Warmond. Dit werkje heeft tot doel het kind er van te doordringen, dat het Heilig Misoffer het heerlykst feest is, waarop men kan genoo- digd worden. Hier is de Koning der konin gen, die alle prinsen en prinsessen van sproken en legenden in macht en pracht verre overtreft. In berymde verhaaltjes, waarvan de onderwerpen uit de kinderwe reld zyn genomen, wordt de nog te moeiUjke tekst der liturgische gebeden voor 't kind begrypelyk gemaakt. Ook zullen de een voudige (soms wel wat al te eenvoudige!) rijmpjes makkeiyk in het kindergeheugen blijven. Op de rechtsche bladen staat de zuivere tekst der liturgische gebeden, aan de an dere zyde de verhaaltjes, die er betrekking op hebben. Meer dan 30 plaatjes in rood en zwart geven het boek een groote aantrekkehjkheid voor ieder katholiek kind. Het boek is gecartonneerd in driekleurig omslag, naar een symbolische teekening van S. Luca Kaiser. 24 Augustus opgegeven door v. d. Graaf Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 20 Aug.P. van Roggen, boekhouder, laatst te Nijmegen, R.c. Jhr. Mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer. Cur. Mr. P. D. M. Lem, Nijmegen. 20 Aug.N. V. H. C. Köhlers Automo bielhandel en Carosseriefabriek in liq. Dieren. R.c. Jhr. Mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer. Cur. Mr. Z. Heijmans Visser, Velp. 20 Aug. s C. Stouthart, aannemer, Nij megen. R.c. Jhr. Mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer. Cur. Mr. P D. M. Lem, Nij megen. 21 Aug. N. V. Metaalfabr. IJsselmonde, IJsselmonde. R.c. Mr. A. J. Paulus. Cur. Mr. J, van Drooge Jr., Dordrecht. 21 Augv: W. A. H. Bruheim, grossier en winkelier/Rijswijk, Beetslaan 15. R. c. Mr. H. W. E. Klomp. Cur. Mr. R. Heeg, dea Haag. 21 Aug.W. Hartrick, pensionhouder, den Haag, Bezuidenhout 119. R.c. Jhr. Mr. H. O. Feith. Cur. Mr. Jos. van Raalte, den Haag. 21 Aug. J. G. Mensink, den Haag, Kijk duin, Daal en Bergschelaan 80. R.c. Mr. H. W. E. Klomp. Cur. Mr. F. J. P. Perquin, den Haag. 21 Aug.I. Blok, den Haag, Frederik Hendrikplein 43. R.c. Jhr. Mr. H. O. Feith. Cur. Mr. G. A. van Haeften. Opgeheven wegens gebrek aan actief 2i Aug.N. V. Sierfastal, den Haag. 21 Aug.M. J. Martinus, Enschede. jm Gravin Belinda was wanhopig. .Lie ve hemell" jammerde zy, „iedereen draagt een sleep op t bal, en ik heb hem thuis gelaten l" „Maak u .maar niet bezorgd; dat komt wel in orde," zei Harlekyn. 47 „Deze looper," lachte hy, „kan uit stekend als sleep dienen, wanneer hy behooriyk is vastgemaakt," .Prachtig!" riep gravin Belinda. Het vastmaken was het werk van één oogenblik. 48 „Kyk," zei de opper-ceremoniemees- ter tot zich zelf, „dat is curieus; dat patroon komt me zeer bekend voor. Maar ik zou haar den toegang tot het bal geweigerd hebben als ze geen sleep droeg."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7