(Binnen landsch Nieuws MARIA-STECHTING derde blad De valsche Portugeesche bankbiljetten Een Vijf Jaren Wereldplan R. K. Paedagogische Week te Tilburg Algemeene Nederlandsche Zuivelbond S^l E W #^25&75cp.tube WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1931 BLADZIJDE 1 De beschuldigingen tegen dr. K. De belasting te 's-Gravenhage KUNST EN KENNIS Dr. Bendien een zenuw-iiizinking nabij Behandeling van belangrijke vraagstukken LANDBOUW EN VEETEELI Het inzicht van oud-Minister Posthuma - Dr H NANNING's yiHH TANDPASTA SPORTEN WEDSTRIJDEN ZWEMMEN WIELRENNEN De wereldkampioenschappen 'TENNIS 4277 Tennis-toumament Groenendaal 5184 son m/zei«4lteriBr;: 36 K'aSSe' 2e Li)sf; 16924 CRICKET KampongRood en Wit II VOETBAL R. C. H. op reis GEMENGD NIEUWS Polder onder water geloopen BOEK EN BLAD DAMMEN Jubileum „Haarlemsche Damclub" Om de clubkampioenschappen der „Haarlemsche Damclub" DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK De heer H. deelt aan „Het Volk" mede, dat nij Vrijdag j.l. door den officier van justitie Rotterdam, mr. Schutter, op verzoek van oen procureur-generaal bij het Haagsche ge rechtshof gehoord is. Het onderhoud duurde 2 uur en liep voornamelijk over de beschul diging in zake de affaire van de valsche Portugeesche bankbiljetten. Omtrent de door hem by dit onderhoud gevolgde gedragslyn Verklaarde de heer H.: .Teneinde mogeiyke bewerking van justi- «eele ambtenaren en getuigen door hoogere autoriteiten te voorkomen, heb ik geweigerd ibededeeling te doen van de justitieele ambte naren, aan wie indertüd mededeeling is ge daan, dat K. in deze zaak zou zyn betrokken. Slechts zyn door my voorloopig als getuigen °Pgegeven personeel van dr. K. De officier *ordt daardoor in de gelegenheid gesteld de Waarheidsliefde van deze getuigen te toetsen, daar ik mij voorstel later in een volgenden °Pen brief te noemen de goede getuigen en de justieele ambtenaren." Ontwikkelde stellingen Op de zitting van het Sociaal-Econo- hdsch Congres te Amsterdam heeft dr. Le wis L. Lorwin, uit Washington, een Vijf Jaren Wereldplan besproken waarby hy de Volgende stellingen ontwikkelde: lo. De economische wereld-eenheid ver engt een nieuw gevoel voor wereldsolida- ïiteit, gebaseerd op geiyke kansen voor alle volkeren, waarbij iedere poging om de ver deeling der volkeren in overwinnaars en overwonnenen, exploiteerenden en geëxploi- teerden te bestendigen, beschouwd wordt als een vergryp tegen dé menschelüke wel vaart. 2o. Evengoed als de nationale politieke Souvereiniteit gewijzigd moet worden, en Wordt, om den groei van internationale ac tie door middel van den Volkenbond moge lijk te maken, evenzoo moet de nationale economische politiek in overeenstemming Worden gebracht ten opzichte van hare uit werking op de wereld-economie. 3o. De schade, toegebracht door den wereldoorlog en die getaxeerd wordt op on geveer 400 billioen dollar, is een verlies, dat biet door één enkel land kan worden her steld, zonder gevaar voor den wereldvrede en gevaar, dat de geheele wereld onder dit ver hes zal moeten ïyden. 4o. De debiteur-crediteur-verhoudingen in öe wereld zyn hopeloos verergerd ten gevol de van herstelbetalingen, onevenwichtige Productie, prijsdaling en bankpolltiek van sommige toonaangevende landen, in zóó hooge mate, dat krachtige maatregelen noo- dig zyn tot oogenblikkelijke verlichting en «en actie op langen termyn en op grootere schaal. 5o. Verder economisch voordeel moet ge baseerd zijn op hard werken en gezamen lijke efficiency, doch tevens op het zoo 6oed mogelijk handhaven van den levens standaard in de verst gevorderde landen en een verheffen van den levensstandaard en vergrooten van de koopkracht van de massa in de minder ontwikkelde, doch resultaat naar krachten belovende landen in de wereld. Geen verhooging B. en W. van 's-Gravenhage hebben by den gemeenteraad de ontwerp-begrooting van de Semeente voor 1932 ingediend. Zij hebben by den opzet der thans voor gedragen begrooting ernstig er naar gestreefd om een verhooging van den belastingdruk te ontgaan, met name om het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting voor het belas tingjaar 1 Mei 3932—1 Mei 1933 op 6 te kun nen handhaven. Zij zyn hierin zy het niet sender moeite kunnen slagen. controleeren. Het was reeds lang bekend, dat dr. Bendien het verbazend druk had. Van alle kanten kwamen aanvragen om be handeling en om inlichtingen binnen. Na zpn bezoek aan Engeland, dat volgde op de bekende proef met de 38 buisjes bloed is die stortvloed van vragen nog sterk toe genomen. Zelfs uit Amerika, Canada en Australië kwamen aanvragen om opname. Wanneer men nu weet, dat dr. Bendien al zyn werk bijna alleen, tenminste zonder hulp van een werkelyken assistent moet doen, terwyi hy daarnaast nog zyn gewone dokterspractyk heeft waar te nemen, is het te begrijpen, dat het hem te veel moest worden. Meer dan een maand geleden klaagde hij al. dat hy absoluut geen rust meer had en dat hy zich uiterst vermoeid voelde. Het is te hopen, aldus besluit het Rotterdamsch blad, dat de hulp, die hem nu vanuit Engeland geboden wordt, doeltref fend en niet te laat zal zyn. O Het Int. Bibliographisch Instituut Opening der 10e Conferentie In de Ridderzaal te 'sGravenhage is gis termiddag de tiende bibliografische confe rentie van het Int. Bibliografische Instituut Seopend, in tegenwoordigheid van een groot af'Rtal dames en heeren. Aan de bestuurstafel had o.m. plaats ge komen de Minister van Arbeid, H. en N. f'tof. Allan Pollard, voorzitter van het Insti tuut, hield de openingsrede. Slachtoffer van zjjn uitvinding. Het gaat er op lijken, aldus het „Dbd. van Rotterdam", dat dokter Bendien het slacht offer zal worden van zyn drukke werkzaam heden, die een gevolg zyn van zyn uitvin ding. Het blykt nX, dat de dokter gevaar loopt ®cn zenuwinzinking te krygen, tengevolge Van overspanning door het vele werk. Het Britsche Kankerinstituut, waarmede hy, zooals men weet, thans in nauwe be dekking staat en dat zeer veel belang stelt hi zyn proeven, is hem te hulp gekomen. VrÜdagmorgen is er een spoedvergadering van de dokters van het instituut bijeenge roepen, naar aanleiding van het bericht, dat h®t hoogstens nog een paar dagen kan du- jOh, voordat dr. Bendien zyn werk zou moe- yen opgeven tengevolge van zenuwoverspan ning. Besloten werd onmiddeilijk hulp te verlee- hen en geen uur nadat dit besluit was ge tallen, was dr. Piney, secretaris van het pestuur met zyn assistent, dr. Neat, reeds op naar Zeist in een speciaal daarvoor ge- °harterd vliegtuig. Ook uit Heidelberg is een professor onder leg naar Zeist, om dr. Bendien te helpen. Bovendien zyn nog verschillende andere En- Selsche doctoren in Zeist. Dr. piney is de eenige medicus, behalve :r- Bendien, die volledig op de hoogte is van uo nieuwe diagnose. Toen hy voor het eerst tan dr. Bendien's werk hoorde, vond hy het °o belangrijk, dat hij zyn vacantie er voor vorzette om dadelyk de proeven te kunnen De R. K. Paedagogische Week, georgani seerd door het Psychologisch-Paedagogisch Instituut der R. K. Leergangen te Tilburg, ving aan met een algemeene vergadering, In het Scalagebouw aan de Tuinstraat had de officieele opening plaats der tentoonstel ling van leermiddelen. Door den rector der R. K. Leergangen, Mgr. Goossens, werd de Paedagogische Week geopend. Na een kort inleidend woord van welkom aan de aanwezigen en van dank aan hen, die dezer dagen hun voorlichtend woord zul len spreken, wees spr. op de zedelijke ver werding der jeugd. Het is een vraagstuk, dat in deze moeilyke en verwarde tyden veler aandacht heeft, waarover veel geschreven en getheoreticeerd wordt, waarover ook wordt gejammerd en geweeklaagd en waarby de lovers van den voorbyen tyd" dikwyls den toon aangeven. Het valt niet te ontkennen, dat het opgroeiend geslacht van onzen mo dernen tyd een duistere toekomst spelt, het geen spr. verder uiteenzette. Mgr. Prof. dr. Hoogveld behandelde het onoerwerp „Godsdienst en zedelijkheid". Na te hebben aangetoond, dat de gods dienst het diepste fundament is der zedelyk- heid, verklaarde spr., dat de leekenmoraal om 5 redenen te verwerpen is: le. wyi zy de bovennatuurlyke orde miS' kent; 2e. wyi zy verwerpt de stem der openba ring, die in de natuurlyke orde noodzake- lyk is; 3e. wyl zy wysgeerig den mensch opsluit in een kerker; 4e. wyl zy ook in de natuurlijke orde ern stig de zedenwet verminkt: „Gy zult den Heer uwen God beminnen"; Se. wyi zy de menschheid berooft van de krachtigste motieven om ook haar plichten te volbrengen. Het kindergeweten. In de sectie Lager Onderwijs hield prof. Van Oosterhout een inleiding over: „De vorming van het kindergeweten". Spr. zette uiteen, dat de gewetensvor ming niet mag ontaarden in een dril- systeem; het geweten mag nooit worden geforceerd. In het bijzonder heeft men zich te wachten voor een druk gebruik van ter men als doodzonde, heel erg kwaad enz. Vraagt men in dezen tyd van zedelijken nood naar een methode van gewetens opvoeding, dan is er slechts een, die succes hebben zal: de zelfopvoeding van den op voeder zelf. Willen de opvoeders verant woord zyn, dan moeten zij kunnen getuigen, dat zy de jeugdige harten hebben willen kneden en boetseeren enkel en alleen naar Gods beeld Daartoe behoeft en moet er zelfs niet veel by de kinderen geschermd worden met God. De opvoeder moet zijn taak boven- natuuriyk opvatten. Daardoor alleen zal eenzydigheid, in welke richting ook, voor komen worden. Van de élite, besluit spr., die de» opvoeders uitmaken, mag wat meer worden verwacht dan van de groote' massa. Opvoeding tot kuischheid. In de tweede algemeene vergadering werd door den zeereerw. heer J. Vlerick, leeraar in de opvoedkunde aan de Bisschoppelijke Kweekschool te St. Niklaas (België) het onderwerp behandeld: „Opvoeding tot kuischheid". Spreker ontwikkelde de volgende stellin gen: I. Bepaling. Kuischheid bestaat in het beheerschen der geslachtsdrift naar Gods wil en wet. Het kind en den jongen mensch daartoe voorbereiden en daarbij leidend helpen, is opvoeden tot kuischheid. II. Grondbeginselen: Er dient re kening gehouden met gegevens van psycho- logischen en van theologischen aard. III. Methodische gevolgtre k k i n- g e nOpvoeding tot kuischheid staat niet op zichzelf, doch is een onderdeel van de in tegrale en harmonische opvoeding. Vooraf vorming van den wil in samen werking met de genade. De prikkels verwijderen of onschadelijk maken. De onrechtstreeksche methode verkiezen zooveel het kan; de geslachtelyke opvoeding ligt grootendeels buiten de geslachtelijke sfeer zelf. Dat is wenscheiyk en mogelyk. Wenschelijk: omdat het rechtstreeks bespre ken van de geslachtszaken niet zonder ge vaar is, gezien de ongeregelde begeerlijkheid. Mogelijk: reeds in 't algemeen om wille van de psychische eenheid en het psychisch overdragen in den mensch, doch vooral op dit gebied omdat de geslachtsdrift zoo innig samenhangt met de ganschheid van den mensch. Goede gewoonten aankweeken: schaamte gevoel en zedigheid, (van in de kinderka mer af). Aangepaste gewetens- en wilsvorming by de godsdienstles over het 6e gebod. Individueele vorming: het vraagstuk der voorlichting. Genademiddelen: Biecht, H. Communie, Mariavereering. Niet alleen het kwaad voorkomen en er tegen bestand maken, maar ook na den val genezen en herstellen: leiding. In de middagzitting heeft de heer Valery V. Obolensky Ossinsky, lid van de redactie van Iswestia gesproken over den planmatigen op bouw van Sovjet-Rusland. Hij ging daarby uitvoerig in op de drie voornaamste doeleinden, die en zich in Sov jet-Rusland heeft gesteld: 1. Industrialisatie 2. Socialisatie, en 3. Verbetering van den levensstandaard der massa. In de heden te Utrecht gehouden Alge meene Vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond, hield de voor zitter, oud-minister Dr. F. E. Posthuma, de openingsrede, waaraan wy het volgende ont- leenen: Rede dr. Posthuma, Om tot een goed inzicht te komen betret fende de moeilykheden, welke bestaan bij de coöperatieve zuivelbereiding en de mo gelijkheden om deze moeilijkheden te over winnen, begon spr. uitvoerig de verschil lende prijzen in 1913 met die van 1929 te vergelyken. Uit deze prijsvergelyking blykt, dat de productiekosten meer gestegen zyn dan de prijzen der producten: ook de pro ductie is sterk gestegen. Na nog uitvoerig cijfermateriaal te heb ben gegeven betreffende den export, besprak dr. Posthuma de verschillende middelen, die worden aangewend door de F. N. Z. om het verbruik van zuivelproducten zoo groot mo gelijk te doen zyn. Wat wy konden doen, aldus spr., om den afzet binnen- en buitenslands te bevorde ren is gedaan, doch steun ondervonden wy daarby niet, wel tegenwerking. Hoe de moeilijkheden het hoofd te bieden? Uitvoerig behandelde spr. de belangryke vraag wat te doen om de moeilykheden het hoofd te bieden In de eerste plaats, aldus de heer Post huma, zou ik ieder den raad willen geven: wordt niet zenuwachtig. Myn tweede raad is: Vraag niet alles aan de Regeering. Ik ben overtuigd, dat de overgroote meerder heid onder ons ook thans nog in de eerste plaats haar eigen krachten wil beproeven om het hoofd boven water te houden. Omdat ons uit de cyfers bleek, dat in 1930 door de boeren uit hoofde der botei en kaasprijzen rond veertig millioen gulden minder melkgeld ontvangen was dan in het voorafgaande jaar, vroegen wij de Regeering een steentje by te dragen om den afzet van onze producten te helpen bevorderen en om deze zoo duur mogelijk te verkoopen. De krisis in Duitschland besprekend meent spr., dat men ernstig moet pogen het geldelyk risico aan een export naar een land, waar het mogelijk is met nood-verordenin gen te regeeren, zoo klein mogelijk te doen zijn. Een zaak, die wij naar myn meening moe ten doen en die binnen ons bereik ligt is: De export onzer zuivelproducten concern treeren. Uitvoerig lichtte spr. deze stelling toe. Het is niet voldoende dat de boer in zyn zuivelorganisaties medewerkt om door keurin gen en andere middelen de kwaliteit der producten hoe langer hoe beter te maken, hy moet ook daadwerkelijk medewerken tot den afzet van deze producten en wel een afzet tot de hoogste pryzen. Om dit te kun nen bereiken moet de afzet in weinig han den liggen en niet in vele. Hoe geheel anders wordt het beeld dat de prijzen geven, als de verkoop in weinig han den ligt en deze behoorlijke afspraken met elkander maken, en men zich daaraan houdt. Een betere organisatie van den coöpera tieven verkoop onzer zuivelproducten wordt tegengehouden door „melkprijseoncurrentie1 Het gevolg van deze melkprysconcurrentie is, dat men uitsluitend naar de directe re sultaten ziet en geen aandacht schenkt aan de vraag: Hoe moet ik den verkoop opbou wen om het best gewaarborgd te zijn, ook in tijden van groote productie en onder moeilijke omstandigheden den besten prys te bedingen? Ik wil u de verzekering geven, zoo eindigde dr. Posthuma zijn met belang stelling gevolgde rede, dat ik evenmin als vroeger pessimist ben. Ik wil ook gaarne myn aandeel nemen in de moeiten die noodig zyn om deze slechte tijden door te worstelen: maar ik eisch dan ook, dat onze boeren daadwerkelijk zullen helpen om van deze slechte tyden nog het beste te maken, wat er van te maken is. Myn beste wenschen voor hun welslagen ver gezellen hen daarbij. In de voortgezette algemeene jaarlijksche vergadering van den Algemeenen Zuivelbond hield de heer C. Zwagerman. Rijkszuivel- consulent voor Zeeland, een inleiding over t onderwerp: „Wat is er uit de wijze, waar op de veehouderij en fokkerij in Denemar ken gedreven wordt, voor ons land te lee- ren?'" Samenvattend kan het Deensche boeren bedrijf als volgt gekarakteriseerd worden: 1. Overwegend middelgroote bedrijven, met aaneengesloten grondbezit, waarvan de be drijfsgebouwen het middelpunt vormen. 2. Een sterke, vooral op klavergras en voederbieten gebaseerde plantenproductie. 3. Intensieve melkproductie" met behulp van klaver, grasbieten, eigen graan en aan gekocht eiwitrijk veevoer. 4. Zeer intensieve varkensmesterij op de grondslagen van ondermelk, eigen geteeld graan en bijgekocht krachtvoer. Tot zijn eigenlijk onderwerp komende, be- von spr. met te con=tatee*en. dat Denemar ken, naard e bevo'king, den dichtsten rund veestapel van Europa bezit n.l. 460 melk koeien per 1000 inwoners of 3 maal zooveel als Nederland. Wat de rundveeproductie betreft, zijn de Denen zeer groote concurrenten en prijs- drukkers op de Nederlandsche rundvleesch- markt. De Hollandsche zuivelproductie is echter meer gevarieerd dan de Deensche. In boterproductie is Deenmarken ver bo ven ons. Wij maken echter veel meer kaas en melkproducten. Zoowel in Denemarken als in Nederland overheerscht het belang der zuivelproductie, dat der vleeschproduc- tie Spr. ging uitvoerig in cp de in Denemar- markén toegepaste maatregelen tot veever betering. Het hart hiervan is de melkcon- tróle. Alle koeien moeten worden gecontro leerd. Er zijn 1517 vereenigingen, die zich met daze controle belasten. Spr. is van oordeel, dat in Nederland niet verder moet worden gegaan om van onze melkcontróle een straf gereglemendeerden politiedienst te maken Wij moeten naar het voorbeeld van Denemarken den meer gemoedelijken goedkoopen vorm van melkcontróle tot een grooter ontwikkeling te brengen. Deze wordt thans by ons het best uitge voerd in het verband en met steun van de zuivelfabriek. Voorts noemde spr. als middel dat in Demarken belangrijk bijdroeg tot de alge meene verbetering van den Deenschen veestapel de gemeenschappelyke stierhou ding. Ook in Nederland speelt deze een groote rol in'de veeverbetering. De hoofd verschillen zijn: a) By ons wordt geen speciale subsidie verstrekt; b) By de keuze der stieren wordt by ons veel meer aandacht geschonken aan den reinigt mond en tanden. bouw dan aan de productie-afstamming. Spr. wees voorts op het belang van ten toonstellingen en "okveedagen, zooals deze in Denemarken worden georganiseerd, als mede op de wedstrijden tusschen den ge- heelen veestapel. Ten opzichte van de rationeele voeding is Denemarken veel verder dan wy. Ons oude veeteeltland heeft aan de wetenschap der voedingsleer nog vrywel niets bygdra- gen. De tegenwoordige actie onzer provin ciale veevoederbureaux tracht dien achter stand in te halen Spr. eindigde met het uitspreken van den wensch, dat vele van onze jonge veeteeltkundigen en stamboek menschen het voorbeeld van de jongen De nen navolgen, die naar ons land komen om in dit oude zuivelland hun blik te verrui men. De Europeesche Zwem- kampioenschappen min. min. min. Yvonne Godard kampioene 100 M. vrije slag Willy dien Ouden tweede Reden tot juichen hebben de Hollanders niet direct, want een overwinning in de fi nale 100 Meter vrye slag voor dames is het niet geworden. Doch groote voldoening mag het voor ons Hollanders toch wel zyn, dat Willy den Ouden na prachtigen strijd, be slag wist, te leggen achter Yvonne Godard, die Europeesch kampioene werd in den tyd van 1 min. 10 sec. En hebben wy dus hoop voor de toekomst, aan den anderen kant is het nu toch vast staand, dat Zus Braun, na eenige jaren als een uitnemend Hollandsch en Euro peesch zwemster bekend te zyn geweest, achteruitgaat. Aan den start verschenen Mile Godard, Miss Cooper, dames Den Ouden en Braun. miss MacDowall en mej. Lenkei. Na 50 Meter liggen mej. Lenkei en Mile Godard gelyk, Zus Braun en Willy den Ouden zyn dan 1 lengte achter. Dan neemt Willy den Ouden een prachtigen spurt tot tot drie kwart lengte van Mile Godard. Mej. Lenkei zakt dan af, terwyl Miss Cooper sterk komt opzetten. Een harde stryd ontspint zich tusschen haar en Willy den Ouden, maar de laatste houdt vol en tikt als tweede aan vlak na Mile Godard. Zus Braun eindigt op de vierde plaats, na heftigen strijd met mej. Lenkei. De uitslag luidt: 1. Yvonne Godard (Frankryk) tyd 1 min. 10 sec. (Nieuw Franse^i record). 2. Willy den Ouden (Holland), tyd 1 min. 11 4/5 sec. 3. Miss Cooper (Engeland), tyd 1 12 sec. 4. Zus Braun (Holland), tyd 1 14 2/5 sec. 5. Mej. Lenkei (Hongarye) tyd 1 14 3/5 sec. 6. Miss Mac Dowall (Engeland), tyd min. 19 1/5 sec. De verdere uitslagen luiden: 400 Meter vrije slag: le serie: 1. Getreuer (Tsjechoslovakye), tyd 5 mia 25 4/5 sec.; 2. Deiters (Duitsch land) tyd 5 min. 3-3/5 sec.; 3. Svennson (Zweden), tyd 5 mi.n 43 sec.; 4. Roig (Frankryk), tyd 5 min. 44 1/5 sec. 2e serie: 1. Taris (Frankryk), 5 min io sec.; 2. Baldo (Italië), tyd 5 min. 213/5 sec.; Guillini (België), tyd 5 min. 241/5 sec; 4. Myhylafy (Hongarye), tyd 5 min. 25 4/5 sec.; 5. Achrader (Duitschland), tyd 5 mia 39 3/5 sec. 3e serie: Costolli (Italië), tyd 5 min. 13 2/5 sec.; 2. Barany (Hongarye), tijd 5 min 25 2-5 sec.; 3. Tillkalnen (Finland), tyd 5 min 30 4/5 sec. Voor de finale plaatsten zich dus Taris, Deiters, Baldo, Barany, Costolli, Guillini en Getreuer. Gisteren vonden tevens de wedstryden van de springplank plaats, waaraan door onzen eenigen Nederlandschen mannelyken deelnemer werd deelgenomen. Stotijn liet zeer zeker een goeden indruk achter, doch het was niet dat, wat hy by de Hollandsche kampioenschappen te Til burg had laten zien. Hy kon de 7e plaats innemen met een totaal van 120,26 punten. Eerste werd de Duitscher Riebschlager met ruim 136 punten. De uitslagen luidden: 1. Riebschlager (Duitschland), Europeesch kampioen, 136,22 punten. 2. Lepage (Frankryk), 135,32 punten. 3. Neumann (Duitschland), 134,38 punten 4. Poussard Frankryk), 128,80 punten. 5. Staudinger (Oostenrijk), 127,54 punten. 6. Steiner (Oostenrijk), 126,98 punten. 7 Stotyn (Holland), 120,98 punten. 8. Nielmailainen (Finland), 116,82 punten 9. Ohlander (Zweden), 113,44 punten. 10. Cozzi (Italië), 108,36 punten. 11. Hody (Hongarije), 104,60 punten. 12. v. d. Ven (België), 84,04 punten. Series voor stayers Blekemolen uitgeschakeld Gisteren werden de voorwedstrijden voor stayers gehouden vcor 't wereldkampioen schap over 100 K.M. De beide Hongaren Intenes en Seketes waren weggebleven, zoodat niet drie, doch in twee series be hoefde te worden gereden. In iedere serie startten nu 5 renners, de twee eersten van elke serie kwamen in de finale. Uit alles bleek dat de Ordrupbaan niet geschikt was voor stayers-wedstryden, im mers de tijden waren meer dan 10 minuten boven den gemiddelden tyd, die op de meeste Europeesche banen wordt genoteerd. Aan den strt verschenen Möller (Duitsch Lacquehay (Frankr.), Blekemolen (Neder land, Thollembeek (België) en Manera (Italië). Blekemolen is al direct aan den kop met Lacquehay op de tweede en Möl ler op de derde plaats. De Belg ligt vierde, terwyl Manera de ry sluit Als er acht ronden gereden zijn neemt Möller de twee de plaats in. Ronde na ronde wordt zoo afgelegd, met Blekemolen nog steeds aan den kop. Dan krijgt de Hollander na 40 K.M. motorpech. Möller neemt direct de leiding over, gevolgd door Lacquehay. Wel houdt Blekemolen nog moedig veel, doch na 80 K.M geeft hy den stryd op, die zich zoo hoopvol liet aanzien. De stand brengt geen verandering meer en Möller wordt eerste. De uitslag luidt: 1. Möller tyd 1 uur 36 min. 45 sec 2. Lacquehay op 50 Meter. 3. Manera (Italië) op 75 Meter. 4. Thollembeek op 175 Meter. 5. Blekemolen ougegeven Tweede serie. In deze serie kreeg Paillard bandenpech. weardoor hy een dergelijken achterstand op liep, dat hy ontmoedigd opgaf. Linart won gemakkelijk met op de tweede plaats Sawall, die in het geheel geen moiete deed hem in te halen, zeker van zyn plaat sing in de finale. De uitslag van deze serie werd: 1. Linart (België) tyd 1 uur 35 min. 2. Sawall (Duitschland) op 20 Meter. 3. Gay (Italië) op 1260 Meter. 4. Gilgen (Zwitserland) op 1360 Meter. Donderdag komen de twee Duitschers Möller, Sawall, de Belg Linart en de jnoi Franschman Lacquehay in de finale 2205 Heden, Woensdag worden de wegwed- 2?n* stryden gehouden. 7429 2703 --3050 34 S/S 4530 469.5 Ntel Officieel. 457e S1AATSI OTERIJ. Trekking van Woensdac 26 Angustus 1931 3e Klasse. 3e UlsL Honse Prijzen: Prijzen van 45. No. 14677 f 25.000 No S596 f 2600— Nos. 11306 783 f 1500.—. Nos. 2693 15627 1000 Nos. 1757 2528 14667 400— No. 15009 ƒ200— Nos 1998 5426 5990 6054 13270 15739 19047 iOU— 3 112 484 760 1135 1548 7073 7.334 7549 6 116 542 805 1177 1572 206» 2309 2-*70 2704 3118 3478 3895 4730 4163 4755 5191 5482 6136 6443 6844 7087 7410 7575 78.30 8319 8648 8901 9214 9.667 9756 10211 Prijzen van 45. 21 119 554 813 1265 1638 2070 2316 2486 2741 3231 3531 3896 4'73 4565 493? 5193 5551 6186 6565 6872 7104 7448 7613 7818 8493 86.57 8987 9257 9570 9767 32 125 571 968 1362 1750 2090 23'8 2535 2770 323.3 3608 3937 4344 4628 4997 5260 5760 6197 6556 6879 71.37 7459 7615 7879 8516 8717 8992 9309 9601 9813 62 268 667 1042 1395 1839 2130 2335 2655 2886 3253 3647 4047 4410 4629 5262 5849 6231 6158 6915 7160 7470 7639 7884 8517 8791 9056 9332 9628 9912 76 286 669 1064 1421 1855 2131 2341 2688 2934 3290 3681 4050 4449 4634 SO'? 5298 5897 6269 6583 6990 7188 7475 7663 8009 8547 8811 9068 9339 9646 9918 105 316 708 1070 1429 1906 2175 2409 2697 2938 3381 3757 4112 4478 4677 5069 5310 6017 6276 6604 7013 7219 7101 7742 80.57 8550 8816 9075 9392 9655 10803 16229 111 383 728 1090 1520 1918 2270 2412 2699 3035 3463 3784 4180 4527 4681 5108 5346 6047 6325 6609 7051 7268 7507 7759 8064 8600 8832 96(88 9399 9687 10078 54.39 Heerenenkel. 604S 2e ronde: 6430 Ontstein slaat Gatsonides 6—1, 46, 64; 5511 Van Bellen slaat Plak 6—4, 63. Damesenkel Mevr. Frekenhorst slaat mej. Klein 62, 63. 8142 Gemengd dubbel. 86.37 le ronde: 88so Mevr. Melse en Melse slaan mej. Sweerts 9,08 en Stevens 62, 62. 2© ronde 970' Mev^Me^e en Meisesiaan mej. Plak en Z?2 K logos S \mS W69 k 6 4, 6 1, mej. Markus en Schultz 10939 1099? 10997 11016 I1T02 11107 11115 11222 slaan mej. Smit en Weber 6—4, 11—9; mevr. 11258 11340 11.345 11346 11375 11579 11627 11694 Kleekamp en Kleekamp slaan mevr. Kramer 11701 11724 11785 11839 11858 11987 11035 hqso en Kramer 3—6, 6—2, 6—1. 17006 12014 12017 12037 12061 12091 12201 12820 Heerendubbel, 17,40 12308 12450 I2687 12672 1268.5 12756 12759 le ronde: Melse en Tetterode slaan Weber VA AA* AAAl 17057 17898 13102 13109 13112 13234 en Walther 6-0, 6-1. AAAA AAI IAAA ,3R3n 13050 13,77 140,8 14521 2e ronde- AAA A 14142 14153 14154 14,05 '4??? I42ss e ronae. 14306 143B8 14390 14412 14*73 44607 14665 14931 Plak en Sprenger slaan Eldering en Heer- 15007 1*013 45004 15ivo 1*1*5 15170 16873 kens Thyssen 61, 60; Sluiter en Mole- 15862 15876 45777 4*203 15405 45421 15430 15453 naar slaan Van Elk en Beek 6—2, 6—1; 1r4"4 15393 45534 1*574 1*6*2 1***3 1***4 i577g Keuzekamp en Driessen slaan Van der Duin AAA2. 15032 15013 15005 15078 ">'78 16137 en Smid 6-1, 6-1. 5,"° 5,53 157,0 '5"° ,8,6? 15304 15305 15353 nflmecrfiihhpl i 12 15505 158,0 16374 16875 16876 16892 ïo 100,0 ,005° U050 17008 17032 17062 Jto^ le ronde. 17086 17003 17154 17768 17319 17326 17335 17424 Mevr. van der Horst en mej. Blikslager 17-363 17*37 17*61 17660 17534 17504 47770 U, slaan mej. Galenstadt en mej. Sweerts 64, ,7B05 '7*7* 47300 47030 470*0 49130 19103 19703 6—1. J AAI 18304 1M°7 18408 18413 18447 185114 18*59 Troosttoumooi. 1858 18557 '87'8 '8777 13973 19070 10074 10133 Heerenenkel. !°'47 10143 1°'59 19197 19363 10354 10397 19447 le ronde: 1 10515 10574 19535 '95n? '9751 1075s Ostendorf slaat Versteegh 3—6, 6—2, 6—4; 19995 200W toom 70IIS tooob zooSb ImH T"°47 Baas slaat Heerkens Thyssen 6—0, 6-0; 20204 208v ?n?o;? ?fl1I7 ?n3,, 2nw ^45 ir™ 20604 20614 20678 20804 20806 208N ^925 ^957 Van Huisstede slaat Kuiper w.o. 2e ronde: Levy slaat Velden 6--2, 6—2. 20959 Rood en Wit wint met 18 runs. De laatste uitwedstrijd van Rood en Wit werd gewonnen, hoewel met moeite. De gasten winnen den toss en verkiezen eerst batten. Jhr. B. Th. Elias en H. Cha- bot openen op 't bowlen van J. Ufkes en D. Verhoeff. Op totaal 5 valt reeds 't eer ste wicket. Hierna weet H. Chabot ach tereenvolgens gesteund door Kruseman, Dorsman en v. d. Berg de score flink te verhoogen. Zelfs de 80 verschynt op 't scoringbord. Nadat deze batsmen verdwenen zyn treedt een collaps in, die de overige Rood en'Witters snel doet verdwynen. Het totaal werd 105. In de dubbele cyfers kwamen de volgende: H. Chabot 26, H. Kruseman 11, N. Dors man 18, H. v. d. Berg 19 en G. J. Droste 11. Bowlingcyfers: J. Ufkes 3—44, N. Verhoeff 642, J. v. Raalten 117. G. J. Droste neemt in z'n eerste 2 overs reeds 2 wickets. Er wordt weinig gescoord. De een na den ander vertrekt, gebowled door Droste of Dorsman. Alleen Verhoeff bood eenigen tegenstand. Op totaal 64 vallen 3 wickets na elkaar. De laatste twee batsmen houden nog even stand en weten zelfs de 80 op te brengen. Beiden worden gebowled door Dorsman. Het totaal werd 87. In de dubbele cyfers kwamen: J. Bo gaard 13, N. Verhoeff 37, J. Boon 10 en D. Boon 13. Bowlingcyfers: G. J. Droste 4—48, N. Dorsman 533, H. v. d. Berg 06. De Racing Club Haarlem maakt a.s. Zon dag een uitstapje naar Noord-Frankrijk voor het spelen van een vriendschappelyken wed- stryd tegen U. S. Tourquenoise in Tourcoing Tegen deze vereeniging heeft R. C. H. al eens eerder gespeeld in een toumooi te Luik en verloor toen met 31. Het is dus voor de R. C. H.'ers die reeds Zaterdagmiddag uit Haarlem vertrekken en Maandagavond weer zullen terugkeeren niet alleen een aardig uitstapje, doch hoogstwaar- schynlyk te gelyk een goede oefenwedstryd voor de komende competitie. We wenschen onze stadgenooten reeds by voorbaat goed succes en een aangename reis toe. Algemeene Jaarvergadering Op Donderdag 3 Sept. a.s. houdt R. C. H. haar jaarlyksche algemeene vergadering in Café-Restaurant „Centraal" in de Groote Houtstraat alhier. De agenda bevat een vyftiental punten, waaronder enkele zeer belangryke. Kwaadwilligheid in het spel In den nacht van 2 3op 24 Augustus jX is de West-Polder naby het dorp Raamsdonk- veer, zoo goed als geheel onder water geloo pen. Het vele vee, dat in dezen polder graas de, is door de eigenaars met moeite in vei ligheid gebracht. De sluis van dezen polder, die geheel open stond, is zeer zeker door kwaadwilligen opengedraaid, een misdryf waartegen de wet streng optreedt Het is de rijks- en gemeente-politie nog niet gelukt de aanstichters van deze laffe daad op te sporen. „Nonnen met schorten." In dit boek, door den schrijver, pater H. de Greeve S.J., ,,'n brief met prentjes" ge noemd, wordt verteld van het zegenryke werk der „Juliaantjes". In verschillende plaatsen van ons land verrichten de Juliana- zusters haar opofferend werk met liefde en toewyding en op de meest tactvolle wijze. By vele gezinnen, waar donkere wolken van ver driet en zorg laag neerhangen, brengen zy door hare liefdevolle hulp een zonnetje in huis. Welnu, over dit schoone werk verhaalt pater De Greeve op eenvoudige, duideiyke wyze en wel zoodanig, dat men, al lezende, zyn sympathie voor de „nonnen met schor ten" voelt toenemen. En daar is het terecht om begonnen! Niet genoeg waardeering en sympathie kan men hebben voor deze „zusterlyke huishoud ster", die ter liefde Gods zooveel goeds stich ten in menig huisgezin. Ongetwijfeld zal het boekje er toe bijdra gen, dergelyke gevoelens te kweeken. Burgemeester en Wethouders van Haar lem hebben aan de „Haarlemsche Damclub" toestemming verleend een verloting te hou den ten bate van het fonds tot dekking van de kosten, verbonden aan het organiseeren van damwedstryden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dezer vereeniging. Hieronder publiceeren wy den eindstand van de promotie-degradatie-competitie aer selectie-afdeeling-hoofdklasse der „Haar lemsche Damclub": Nr. Spelers gesp.ge w.remverl .pnt. 1. J. B. Sluiter Jr. 8 6 1 1 13 2. J. v. d. Giessen 8 2 5 1 9 3. Joh. Fabel Jr. 8 15 2 7 4. J. Poppen 8 14 3 6 5. J, van Looy 8 0 5 3 5 65ste Jaargang No. 48 Dat Holland een waterland is, weten we allemaal, maar hoe we daarvan 'tot ons ge noegen kunnen profiteeren, vertelt ons Fred Thomas in het laatste nummer van de Kath. Illustratie met zyn geïllustreerde beschrij ving van „Watergeneugten in Waterland". Een sterke afwisseling daarmee brengt net interessante opstel van Chèfren „De Pharo's", De oud-Egyptische afbeeldingen daarby prik kelen den leeslust. Ontspanningslectuur is er in deze aflevering weer volop: behalve den grooten roman treffen we een kleinen aan: „Marjanne door Joh. Peerdeman, en twee korte verhalen: „De Schaduw" door Patr. Cornelissen en „Schaakmat" door Mark Al- ierton, het eerste een pakkend, gecompri meerd levensdrama, het tweede een luchtige vertelling. Er is een geheele pagina gewyd aan de Twaalfde Ijzerbedevaart en eene aan een merkwaardige precessie op Flores, waar van pater Henri van Vree een aardige be schrijving geeft. Door vele goed geslaagde afbeeldingen krijgt het natuur- en steden schoon van eigen land weer een goede beurt naast de actueele gebeurtenissen, terwyl ver schillende aardige prentjes er toe bijdragen, dat dit nummer weer echt een familieblad is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9