■f f 750.- f 250.- f125.- f50.- f40.- dit nummer bestaat uit twee bladen WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1931 HET DERDE LEGER IN 'T GEWEER R. K. Paedagogische Week te Tilburg Auto op onbewaakten overweg gegrepen Drastische bezuinigings voorstellen in Engeland Man dood langs den weg gevonden BUREAUXNA8SAULAAN 49 ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regel VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17854 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Zweefvliegen te Egmond aan Zee VOORNAAMSTE NIEUWS ^DERLTtó J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Telefoon No. 13866 (drie ïynea) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. by vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f jjl j|II tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I ÜUiJUa" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger oij een breuk van been of arm Dij verlies van 'n anderen vinger n (Slot) Men staat voor den toestand, dat in vele tuinbouwbedrijven geen loon meer kan worden uitbetaald, en dat de nood zakelijke uitgaven om het bedrijf voor de toekomst nog maar eenigszins op peil te houden niet meer kunnen worden bekostigd; in vele gezinnen is een noodtoestand geschapen, zoodanig, dat de stoere werkers van den lande zich soms tot de gemeente moeten wenden, omdat zij geen brood meer kunnen koopen. Dat is de ééne catego rie. Grooter nog is het aantal van de genen, wier met noeste vlijt verworven kapitaaltje al zoodanig is ingeteerd, dat zij het lot van de eerstgenoemden ook voor henzelf dagelijks naderbij zien komen. Als aanstonds misschien tot executie moet worden overgegaan, zullen zij ook tot de paupers van de- maatschappij behooren en zullen wij zien gebeuren, wat zich voor 40 a 50 jaren ook heeft afgespeeld, dat de op een waardeloos peil gekomen grond in handen raakt van het kapitalisme, waarvan men het later, als de conjunctuur verbeterd is, voor hooge prijzen zal kunnen terug- koopen. Intusschen zullen echter hon derden ten onder zijn gegaan. Dat zou niet of althans niet in dien omvang behoeven te gebeuren als de Staat beter zijn taak begreep. Als de moeilijkheden, die het buiten land ons met den noodzakelijken afzet in den weg legt, oorzaak zijn geworden, dat het bedrijfsleven (industrie, zoowel als landbouw) hier lam is geslagen, dan beseffen wij, dat hiertegen niet in alle opzichten maatregelen kunnen worden genomen. Maar als het zóó wordt, dat de binnenlandsche welvaart geheel door dit optreden dreigt te worden vernie tigd, dan zal ook Nederland zich in eigen huis moeten opsluiten, om te voor komen, dat die afslachting althans niet geschiedt met het kapitaal, dat er nog in den Staat is, maar dit wordt aan gewend om de krisis voor eigen burgers te verlichten, zij het dan ten koste van een andere groep burgers, die zich nog wel eenig offer kunnen getroosten. Dan geen Nederlandsch kapitaal meer in buitenlandsche ondernemingen, waarmede het buitenland ons bestrijdt en eigen ondernemingen op den rand van den afgrond brengt. Dan, als Denemarken den landbouw (om van Duitschland maar niet te spreken) met millioenen steunt, waar door het mogelijk wordt goedkooper vleesch te produceeren, niet dat vleesch hier ongehinderd laten Invoeren, ter wijl onze boeren er geen weg mee we ten. Dan geen invoer van Fransche en Italiaansche bloemkool of dure Malta aardappelen in den winter, terwijl de sluitkool hier op den mesthoop moet worden geworpen en de eigen aardap pelen geen afzet in het buitenland hebben. Dan ook voorkoming van Sov jet-dumpingsmaatregelen en een hoo- gere garantie in de Tarwewet, want al zou het brood zelfs iets duurder wor den, dan is dit toch verstandiger dan onze eigen welvaart op te eten, waar we nu al zoo lang mee bezig zijn. Dan ook die maatregelen, die het vervoer in ons eigen land tot de grens zoo sterk drukken, op radicale wijze verbeterd. We hebben een pracht-sociale wetgeving, de positie van ambtenaren en overheidspersoneel is zeer goed ge regeld, de 8-urige werkdag en de pen- sionneering van menschen met een vaste Staats- of gemeentebetrekking is een lieve lust, dien wij ieder, die hem heeft, gaarne gunnen, maar men be denke, dat er eens een tijd kan komen, dat ook dit alles verloren zal gaan, in dien men het vrije bedrijf, dat toch den grondslag van onze welvaart uitmaakt, onbeschermd laat tegen machten waar tegen 't zich niet kan verweren en men bovendien daarop nog de zware lasten laat drukken van bovengenoemde goede zaken, waarvan slechts 'n deel der bur gers profiteert. Als dit niet tijdig wordt ingezien, dan zijn de sociale maatre gelen, die reeds een reeks van jaren de hoofdzaak vormen op wetgevend gebied, een aanfluiting; want dan heeft men voor een gering deel der burgers een goede positie geschapen, terwijl men de massa maatschappelijk heeft laten ten.onder gaan. Hoe die massa hierop zal reageeren is niet twijfelachtig. Vast staat wel: niet zóó als in de 80er jaren. Het communisme ligt ook hier op den loer en teekenend is wel de uitd rukking van iemand, die mij deze week zeide: „Als er revolutiegevaar zou zijn, dan is het toch moeilijk denkbaar, dat onze maat schappelijk ondergegane tuinders als leden der burgerwachten hiertegen de Wapens zouden opnemen." Neen, ook ik geloof dat niet, maar zoo moet en zoo mag het niet gaan. En zoo zè.1 het ook niet gaan, indien al ■ou men met zijn bedrijf ten onder zijn gaan op dat moment zal kunnen worden getuigd: „Wij zijn door de kri sis verslagen, maar de Staat liet niets onbeproefd om dit te voorkomen." Dat kan helaas niet worden getuigd op dit moment. In het begin van den grooten oorlog en ook later was elke Nederlander er van overtuigd, dat het een ernstige tijd was. Politieke tegenstellingen be stonden er toen niet meer, wanneer het ging om het behoud van onze onafhan kelijkheid. Millioenen zijn toen uitge trokken voor de verdediging van ons land tegen een mogelijke schending van onze neutraliteit en tegen excessen, die een ekonomische ineenstorting in ons land zouden kunnen te weeg brengen. Het gevaar voor het laatste is mis schien nu nog niet zoo tastbaar aan wezig als toen; niet zoo tastbaar, maar het bestaat niettemin. Als het zoo door gaat en niets wijst er nog op, dat éen verbetering in aantocht is dan moge er heden geen militair gevaar dreigen, maar is overigens de toestand ernstig, misschien wel ernstiger dan in 1914. Laat men toch de waarschuwingen van hen, die in het volle bedrijfsleven staan, die den toestand, welke hoe lan ger hoe meer een noodtoestand wordt, aan den lijve voelen en bij anderen dagelijks gadeslaan, nu eens niet in den wind slaan. Maar laat ons volk paraat worden om eensgezind en met offer vaardigheid den toestand het hoofd te bieden en die maatregelen te nemen, die het zelfbehoud van datzelfde volk gebiedt te nemen. Reeds nu zal het noodig zijn om groote financieele offers te brengen, wil men den land- en tuin bouw op een peil houden, dat deze later, als er betere tijden komen, weer de wel vaartsbron kan worden voor ons geheele volk zooals hij het vroeger was. Nie mand zal toch wel zoo dwaas zijn om te meenen al maakt men dit er he den praktisch van dat we in ons land den land- en tuinbouw wel kunnen mis sen. Maar die offers zullen vergeefs zijn gebracht, als de Staat niet tegelijkertijd de meest positieve maatregelen neemt, die dit bedrijf weer levensvatbaar kun nen maken en het niet wetens en wil lens zonder eenigebescherming overle vert aan een moordenden ekonomischen oorlog, die in zijn gevolgen de ellende van den gewapenden strijd nog dreigt te overvleugelen en het menschdom ten slotte aan de revolutie zal overleve ren. Twee dingen zijn noodig: Steun om de bedrijven op een behoorlijk peil te kunnen houden en een radicale omzet ting van onze tot nu toe gevoerde eko nomische politiek. En daarvoor zullen de „triarios" in het geweer moeten komen. Mr. v. Haastert heeft in zijn artikel volstrekt niet te veel gezegd. In een naschrift zegt de schrijver, dat de katholieken op politiek gebied één moeten blijven wegens den noodzakelijken strijd op de twee pun ten: „bolsjewisme" en „kapitalistisch mammonisme". Maar dan verwacht speciaal het aan die kath. eenheid steeds zoo trouwe boeren- en tuinders volk, thans, nu de nood hier en daar reeds ten top is gestegen en het behoud van dien stand nog slechts afhankelijk is van maatregelen van den Staat, ook van de partij en van zijn vertegenwoor digers kloeke daden en een radicaal optreden. Zelfs al zou daartoe een wijziging in de politieke meerderheid, waarop de regeering theoretisch niet, maar prak tisch wel steunt, noodig zijn. Dit laatste is niet onvermijdelijk noodig. Wanneer die constellatie wel een hinderpaal zou vormen en onze partij daardoor de groote levensbelangen van een groot deel van ons volk voorbij zou blijven zien, ja, dan zou helaas wel eens tot een feit kunnen worden datgene, waar tegen in dit artikel zoo sterk is gewaar schuwd. JAC. GROEN Azn. De tocht van de „Nautilus" Opgeven der pogingen? Over de Noordpoolvaart van de „Nauti lus," van welke gedurende eenige dagen geen mededeelingen meer werden ontvan gen, is thans een bericht binnengekomen uit Italiaansche bron. Volgens dit bericht zou de vaart van de „Nautilus" plotseling zijn gestuit, doordat het dieptestuur van het vaartuig in net pak-ijs ten Noorden van Spitsbergen zou zijn gebroken. Daar ook de technische inrichtingen van den onderzeeër averij hebben bekomen, zou het voortzetten van de reis naar de Noordpool zeer twijfelachtig zijn geworden. Men moet er dan ook rekening mede houden, zoo gaat het Italiaansche bericht verder, dat het schip zal moeten terug- keeren zonder een poging te hebben gedaan om te duiken. Mgr. Dr. W. H. Nolens De toestand van Mgr. Dr. W. H. Nolens blijft achteruitgaan. Gistermiddag was de toestand van Mgr Nolens zeer ernstig. Minister Deckers Z. Exc. Minister Deckers heeft zijn ver blijf in Engeland afgebroken en is in de residentie teruggekeerd. Behandeling van belangrijke vraagstukken De R. K. Paedagogische Week, georgani seerd door het Psychologisch-Paedagogisch Instituut der R. K. Leergangen te Tilburg, ving aan met een algemeene vergadering. In het Scalagebouw aan de Tuinstraat had de officieele opening plaats der tentoonstel ling van leermiddelen. Door den rector der R. K. Leergangen, Mgr. Goossens, werd de Paedagogische Week geopend. Na een kort inleidend woord van welkom aan de aanwezigen en van dank aan hen, die dezer dagen hun voorlichtend woord zul len spreken, wees spr. op de zedelijke ver werding der jeugd. Het is een vraagstuk, dat- in deze moeilijke en verwarde tijden veler aandacht heeft, waarover veel geschreven en getheoreticeerd wordt, waarover ook wordt gejammerd en geweeklaagd en waarbij de „lovers van den voorbijen tijd" dikwijls den toon aangeven. Het valt niet te ontkennen, dat het opgroeiend geslacht van onzen mo dernen tijd een duistere toekomst spelt, het geen spr. verder uiteenzette. Mgr. Prof. dr. Hoogveld behandelde het onderwerp „Godsdienst en zedelijkheid". Na te hebben aangetoond, dat de gods dienst het diepste fundament is der zedelijk heid, verklaarde spr., dat de leekenmoraal om 5 redenen te verwerpen is: le. wijl zij de bovennatuurlijke orde mis kent; 2e. wijl zij verwerpt de stem der openba ring, die in de natuurlijke orde noodzake lijk is; 3e. wijl zij wijsgeerig den menseh opsluit in een kerker; 4e. wijl zij ook in de natuurlijke orde ern stig de zedenwet verminkt: „Gij zult den Heer uwen God beminnen"; 5e. wijl zy de menschheid berooft van de krachtigste motieven om ook haar plichten te volbrengen. Het kindergeweten. In de sectie Lager Onderwijs hield prof. Van Oosterhout een inleiding over: „De vorming van het kindergeweten". Spr. zette uiteen, dat de gewetensvor ming niet mag ontaarden in een dril- systeem; het geweten mag nooit worden geforceerd. In het bijzonder heeft men zich te wachten voor een druk gebruik van ter men als doodzonde, heel erg kwaad enz. Vraagt men in dezen tijd van zedelijken nood naar een methode van gewetens opvoeding, dan is er slechts een, die succes hebben zal: de zelfopvoeding van den op voeder zelf. Willen de opvoeders, verant woord zijn, dan moeten zij kunnen getuigen, dat zij de jeugdige harten hebben willen kneden en boetseeren enkel en alleen naar Gods beeld Daartoe behoeft en moet er zelfs niet veel bij de kinderen geschermd worden met God. De opvoeder moet zijn taak boven natuurlijk opvatten. Daardoor alleen zal eenzijdigheid, in welke richting ook, voor komen worden. Van de élite, besluit spr., die de opvoeders uitmaken, mag wat meer worden verwacht dan van de groote massa. Opvoeding tot kuischheid. In de tweede algemeene vergadering werd door den zeereerw. heer J. Vlerick, leeraar in de opvoedkunde aan de Bisschoppelijke Kweekschool te St. Niklaas (België) het onderwerp behandeld: „Opvoeding tot kuischheid". Spreker ontwikkelde de volgende stellin gen: I. Bepaling. Kuischheid bestaat in het behcerschen der geslachtsdrift naar Gods wil en wet. Het kind en den jongen mensch daartoe voorbereiden en daarbij leidend helpen, is opvoeden tot kuischheid. II. Grondbeginselen: Er dient re kening gehouden met gegevens van psycho- logischen en van theologischen aard. III. Methodische gevolgtre k k i n- g e n Opvoeding tot kuischheid staat niet op zichzelf, doch is een onderdeel van de in tegrale en harmonische opvoeding. Vooraf vorming van den wil in samen werking met de genade. De prikkels verwijderen of onschadelijk maken. De onrechtstreeksche methode verkiezen zooveel het kan; de geslachtelijke opvoeding ligt grootendeels buiten de geslachtelijke sfeer zelf. Dat is wenschelijk en mogelijk. Wenschelijk: omdat het rechtstreeks bespre ken van de geslachtszaken niet zonder ge vaar is, gezien de ongeregelde begeerlijkheid. Mogelijk: reeds in 't algemeen om wille van de psychische eenheid en het psychisch overdragen in den mensch, doch vooral op dit gebied omdat de geslachtsdrift zoo innig samenhangt met de ganschheid van den mensch. Goede gewoonten aankweeken: schaamte gevoel en zedigheid, (van in de kinderka mer af). Aangepaste gewetens- en wilsvorming bij de godsdienstles over het 6e gebod. Individueele vorming: het vraagstuk der voorlichting. Genademiddelen: Biecht, H. Communie, Mariavereering. Niet alleen het kwaad voorkomen en er tegen bestand maken, maar ook na den val genezen en herstellen: leiding. In de middagzitting heeft de heer Valery V. Obolensky Ossinsky, lid van de redactie van Tswestia gesproken over den planmatigen op bouw van Sovjet-Rusland. Hij ging daarbij uitvoerig in op de drie voornaamste doeleinden, die men zich in Sov- iet-Rusland heeft gesteld: 1. Industrialisatie. 2. Socialisatie, en 3. Verbetering van den levensstandaard der massa. De belasting te 's-Gravenhage Geen verhooging B. en W. van 's-Gravenhage hebben bij den gemeenteraad de ontwerp-begrooting van de gemeente voor 1932 ingediend. Zij hebben bij den opzet der thans voor gedragen begrooting ernstig er naar gestreefd om een verhooging van den belastingdruk te ontgaan, met name om het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting voor het belas tingjaar 1 Mei 19321 Mei 1933 op 6 te kun nen handhaven. Zij zijn hierin zij het niet zonder moeite kunnen slagen. Vrijdagmiddag demonstratie te Egmond Vrijdagmiddag om twee uur zal de in structeur der Algemeene Nederlandsche Zweefvereeniging, de heer Rhöm een zweef- demonstratie houden in het zweefkamp der ANZ.V. te Egmond aan Zee. Cursus Spelleiding Uitgaande van het R. K. Juvenaat Door het bestuur van het R. K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem is op 21, 22 en 23 Augustus te Hilversum een cursus in spel leiding georganiseerd voor jeugdleiders. In den namiddag van den len dag werd een 30-tal deelnemers hartelijk ontvangen door de Eerw. Fraters van de Kweekschool te Hilversum, waar de deelnemers geduren de drie dagen een meer dan vriendelijk thuis gehad hebben. De Hoogeerw. heer J. M. Lucassen, deken van Beverwijk, had de geestelijke leiding op zich genomen. Hij interesseerde zich buiten gewoon voor dezen cursus en heeft hem dan ook met de grootste aandacht geheel ge volgd. Na het Lof begaven de deelnemers zich omstreeks zes uur naar het schitterende ge meentelijke sportpark, waar met den eigen lijken cursus, waarvoor de heer Dekker, di recteur van het sportpark, zijn belanglooze medewerking verleende, begonnen werd. Gedurende den geheelen cursus heeft deze zich een subliem leider getoond, die uit de deelnemers wist te halen wat er in zat, en hun een kijk heeft gegeven op verschillende balspelen, wat zeker niet zal nalaten vruch ten af te werpen in de toekomst, wanneer de jeugdsport zal zijn ondergebracht bij de verschillende patronaten. De morgen van den tweeden dag, die reeds om zes uur begon, werd besteed aan spel leiding, waarna 's middags een excursie volg- de door de prachtige omstreken van Hilver sum. De avond werd wederom aan spel besteed. Tot slot van dezen dag werd een voetbal wedstrijd gehouden, waarvoor deken Lucas sen den aftrap deed. De wedstrijd werd niettegenstaande de ver moeidheid van verschillende spelers, met groot enthousiasme gespeeld en eindigde met een 1—0 overwinning voor een der partijen. Tijdens het middagmaal van den derden dag werd door den nestor van de deelnemers, den heer W. Heideman uit Leiden, een har telijk dankwoord gericht op de eerste plaats aan deken Lucassen voor de aangename wij ze waarop hij de deelnemers aan zich wist te binden. Op de tweede plaats aan den heer Dekker voor zijn buitengewoon aangename leiding en op de derde plaats aan de Eerw. Fraters voor de geriefelijke ontvangst in hun Kweekschool. In alles waren zij de deelne mers terwille, geen moeite was hun te veel en het is voor een groot deel aan hen te danken, dat deze cursus iij aangename her innering zal blijven bij alle deelnemers. Na het middagmaal begaven de cursisten zich naar het R. K. Jongelingen Vereeni- gingsgebouw van de St. Vitus-parochie, waar practisch bewezen werd hoe goed de nieuwe richting in de patronaatsbeweging kan wor den doorgevoerd, vooral met het oog op groepsindeeling en het vrije clubsysteem. Onder leiding van de patronaatsheeren- cursisten J. Jansen en Th. Terlinden werd hier het Volley-spel gedemonstreerd en door de heeren cursisten beoefend. Daarna werd op het Kweekschoolterrein onder leiding van den heer Dekker een honkbalwedstrijd gehouden, waarmede het practische ge deelte van den cursus beëindigd was. Onder een kort Lof heeft deken Lucassen zijn dank betuigd aan de cursisten, aan den heer Dekker voor zijn tactvolle leiding en nooit versagenden noch verflauwenden ijver, aan de Eerw. Broeders voor hun on verdroten zorg enz. Daarna gaf Zjjneerw. aan de hand van het evangelie van den dag eenige nuttige en practische wenken en besloot dezen welgeslaagden cursus met een enthousiast: „Voor Christus onzen Koning, God wii het. Amen." Één doode; nog een tweede slachtoffer? De personentrein, welke te 12.56 uur uit Hoorn vertrekt, is aan den onbewaakten overweg te den Hulk (tusschen Avenhom en Hoorn) op een auto gereden, welke door de locomotief over een afstand van onge veer 159 M. werd meegesleurd. In den auto zat een persoon, naar de papieren, die op hem werden gevonden, zekere P. Dekker Wzn., wonende te Enkhuizen en vermoedelijK komende van de veemarkt te Purmerend. Toen de man uit de wrakstukken van den auto werd gehaald, gaf hij nog teekenen van leven, doch was buiten bewustzijn. Kort na het ongeval is hij echter overleden. De trein kwam met 20 minuten vertraging in Amsterdam aan. Nader vernemen wij, dat een gedeelte der wrakstukken van den auto bij een diepe sloot lagen. Men heeft hier een schoen en een klomp gevonden, waardoor het vermoe den is ontstaan, dat zich wellicht nog een persoon in den auto heeft bevonden. De kans bestaat dan, dat deze in de sloot is ver dronken. In elk geval wordt naar een mo gelijk tweede slachtoffer gedregd. Een tragische bijzonderheid bij dit onge val is, dat ongeveer een maand geleden een dochtertje van den heer Dekker is verdron ken. R. K. Sanatorium „Heliomare" te Wijk aan Zee De bouw van het groote R. K. Sanatorium „Heliomare" te Wijk aan Zee, een stich ting van de R. K. Vereeniging van Her stellingsoorden voor Longlijders en zwakke kinderen, waarvan het secretariaat te Am sterdam gevestigd is, heeft vooral in de laatste maanden zulke groote vorderingen gemaakt, dat reeds a.s. Maandag 12 pa tiënten kunnen worden opgenomen. In dit sanatorium zullen alleen lijders aan chirur gische tuberculose, waaronder alle tubercu- leuse aandoeningen van beenderen en ge wrichten dienen te worden verstaan, wor den opgenomen. Hoewel het enorme bouw werk eerst in de maand Maart 1932 geheel gereed moet zijn, is het getal aanvragen om opname zoo groot, dat de directeur-chirurg, Dr. M. H. P. P. van Haeff, krachtige po gingen heeft aangewend, om althans een gedeelte van het sanatorium bedrijfsklaar te maken. De eerste patiënten, die Maandag zullen arriveeren, zijn in afwachting van hun opname ondergebracht in het R. K. Sanatorium „Dekkerswald" bij Nijmegen van dezelfde instelling en in het O, L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam. Enkele eerw. zusters van de congregatie van den H. Carolus Borromaeus uit Maastricht, die de verpleging zullen uit oefenen, hebben reeds haar intrek in het sanatorium genomen. Naar wij van den Di recteur vernemen zal in de helft van de maand October het getal opgenomen pa tiënten tot 35 kunnen worden uitgebreid. Wanneer het sanatorium geheel gereed is, zal het aan 150 en in uiterste noodzaak zelfs aan 200 patiënten plaats kunnen bie den. De vacature-Hendrix in de Eerste Kamer Minister mr. P. J. Reymer, die onlangs lot lid van de Eerste Kamer werd benoemd in de plaats van het overleden !id den heer J. N. Hendrix, heeft deze benoeming niet aangenomen. Landarbeidersstakingen in Drenthe Bemiddeling mislukt De bemiddelingspoging van den burgemees ter van Odoorn, den heer Vriend, inzake de landbouwconflicten tê Valthermond, Eerste en Tweede Exloërmond, is mislukt. De stakende landarbeiders, georganiseerd in de moderne, Christ, en R. K. Landarbei dersbonden, hebben het voorstel van den burgemeester, een algemeene loonsverlaging van 6 pet. met handhaving van uur- en dag- loonen, aanvaard, maar de leden van de werkgeversorganisaties in genoemde drie dor pen hebben zich tegen het voorstel uitge sproken. De stakingen duren nu voort. De staking in de dorpen Nieuw-Amster- dam, Erica en Oranjedorp is thans geëin digd, daar ook de landbouwers het bemidde lingsvoorstel van den burgemeester van Em- men hebben aanvaard. Gistermorgen is het werk hervat. De bemiddeling bij de landarbeidersstakin- gen in Drenthe is mislukt. (blz. 1, 1ste blad) Te Tilburg wordt de 6e R. K. Paedagogische Week gehouden. (blz. 1, 1ste blad) Volgens geruchten zou de tocht van de „Nautilus" opgegeven worden. (blz. 1, 1ste blad) Doodeiyk ongeval op een onbewaakten overweg by Hoorn. (blz. 1, 1ste blad) Op het sociaal-economisch congres te Am sterdam zün stellingen ontwikkeld betreffen de een Vüf Jaren Wereldplan. (blz. 1, 2de blad) De Berlijnsche beurs wordt 3 September weer geopend. (blz. 2, 2de blad) Chineesche boycot van Duitsche goederen. (blz. 2, 2de blad) Het nieuwe Engelsche ministerie is ge vormd. (blz. 2, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.70. Vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.30 uur. Hoogste barometerstand '771.7 te Calshot. Laagste barometerstand 744.3 te Akureiri. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit Noordelijke richtingen, hle- der tot licht of half bewolkt, droog weer. Aanvankelijk weinig verandering in tempe ratuur, laten wanner. Het 23 e en het 25e postvliegtuig Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat de P. H. A. G. R. het 23ste retourvlieg tuig op 5.59 uit Jodphur is vertrokken en om 10.02 in Karachi is gearriveerd. Van daar vertrok het toestel om 11.23 en landde op 15.20 te Djask. Het 25ste postvliegtuig, de P. E A. F. S., vertrok om 5.20 uit Djask en landde om 13.35 in Karachi. Vandaar vertrok het om 14.25 uur en landde om 18.15 in Jodphur. Toch vermindering der werkloos- heidsuitkeeringen Volgens het orgaan van de Arbeiderspartij, de „Daily Herald", zal het bezuinigingspro gram dat de nieuwe nationale regeering nog in den loop van deze week zal publiceeren, o. m. de volgende punten bevatten: 1ste een verlaging der werkloozen-uitkeeringen met 10 pet., zooals MacDonald in zijn radiorede gisteravond heeft aangegeven. Hierdoor z»u een bezuiniging van 13 millioen pond ster ling worden verkregen; 2e Verhooging van de wekelijksche contributie voor de werk loosheidsverzekering en wel van het huidige bedrag van 7 pence tot 1 shilling per week. 3de, een nog nader te bepalen salarisverla ging voor onderwijzers, 4de een bezuiniging van 7.8 millioen pond sterling op het wegen bouwfonds, 5de Verlaging der ministerssa larissen boven de 5000 pond sterling per jaar met 20 pet. en der salarissen tusschen 1000 en 2000 p. st. met TA pet., 6e verlaging der vergoedingen aan Lagerhuisleden van 400 tot 380 p. st., 7de vermindering der sa larissen der hoogst-bezoldigde ambtenaren in openbaren dienst met 20 pet. en kleinere verminderingen voor de lager bezoldigde ambtenaren, 8ste vermindering van tracte- menten voor leger, vloot en luchtvaartcorps. Hierdoor wordt een bezuinig rig verkregen van 9 mihioen p. st., 9e bezuiniging op het mi nisterie voor openbare gezondheid van 1.75 millioen p. st. en op het ministerie voor landbouw van 1.25 millioen p. st. Sedert eenige dagen wordt door de Algemeene Ned. Zu -fvereenigin? duinen bij Egmond aan Zee een cursus gcbeu'en ii. Tui i.lifjtn. Doodslag wordt vermoed Vanmorgen omstreeks 5 uur werd door da politie te Sassenheim bij den Klinken berg aldaar een man docd langs den weg gevonden. Het parket uit Den Haag werd gewaar schuwd en was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen, waarna het lijk naar het Bernardusgesticht werd vervoerd. De identiteit kon men niet vaststellen, ie dood gevonden man is een zwerver en moedt wordt dat doodslag een eind aan n leven heeft gemaakt. Het. onderzoek wordt voortgezet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1