(Binnenlandsch Nieuws NIVATANDPASTA mmm TWEEDE BLAD - WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1931 BLADZIJDE 1 De valsche Portugeesche bankbiljetten Een Vijf Jaren Wereldplan Ontwikkelde stellingen Het Int. Bibliographisch Instituut Dr. Bendien een zenuw-inzinking nabij Dr H MANNING'S STADSNIEUWS De minimum-prijzen voor hyacinten De noodtoestand voor de tuinders Examen handenarbeid Examen hoofdacte Het stationsemplacement Overveen SPORT EN WEDSTRIJDEN ZWEMMEN WIELRENNEN 25&75c.ptube UIT DEN OMTREK NOORDWIJK VOORHOUT BEVERWIJK Zondag 6 Sept. nam. 3 uur en 7.30 uur VELSEN-NOORD SANTPOORT LISSE ZANDVOORT BENNEBROEK HAARLEMMERMEER HIT t FGOM De beschuldigingen tegen dr. K. De heer H. deelt aan „Het Volk" mede, dat hij Vrijdag j.l. door den officier van justitie te Rotterdam, mr. Schutter, op verzoek van den procureur-generaal bij het Haagsche ge rechtshof gehoord is. Het onderhoud duurde 2 uur en liep voornamelijk over de beschul diging in zake de affaire van de valsche Portugeesche bankbiljetten. Omtrent de door hem bij dit onderhoud gevolgde gedragslijn verklaarde de heer H.: Teneinde mogelijke bewerking van justi- tieele ambtenaren en getuigen door hoogere autoriteiten te voorkomen, .heb ik geweigerd mededeeling te doen van de justitieele ambte naren, aan wie indertijd mededeeling is ge daan, dat K. in deze zaak zou zijn betrokken. Slechts zijn door mij voorloopig als getuigen opgegeven personeel van dr. K. De officier Wordt daardoor in de gelegenheid gesteld de waarheidsliefde van deze getuigen te toetsen, daar ik mij voorstel later in een volgenden open brief te noemen de goede getuigen en de justieele ambtenaren." Op de zitting van het Sociaal-Econo misch Congres te Amsterdam heeft dr. Le wis L. Lorwin, uit Washington, een Vijf Jaren Wereldplan besproken waarbij hij de Volgende stellingen ontwikkelde: lo. De economische wereld-eenheid ver langt een nieuw gevoel voor wereldsolida- riteit, gebaseerd op gelijke kansen voor alle volkeren, waarbij iedere poging om de ver deeling der volkeren in overwinnaars en overwonnenen, exploiteerenden en geëxploi- teerden te bestendigen, beschouwd wordt als een vergrijp tegen de menschelijke wel vaart. 2o. Evengoed als de nationale politieke souvereiniteit gewijzigd moet worden, en wordt, om den groei van internationale ac tie door middel van den Volkenbond moge lijk te maken, evenzoo moet de nationale economische politiek in overeenstemming worden gebracht ten opzichte van hare uit werking op de wereld-economie. 3o. De schade, toegebracht door den Wereldoorlog en die getaxeerd wordt op on geveer 400 billioen dollar, is een verlies, dat niet door één enkel land kan worden her steld, zonder gevaar voor den wereldvrede en gevaar, dat de geheele wereld onder dit ver lies zal moeten lijden. 4o. De debiteur-crediteur-verhoudingen in de wereld zijn hopeloos verergerd ten gevol ge van herstelbetalingen, onevenwichtige productie, prijsdaling en bankpolitiek van sommige toonaangevende landen, in zóó hooge mate, dat krachtige maatregelen noo- dig zijn tot oogenblikkelijke verlichting en een actie op langen termijn en op grootere schaal. - 5o. Verder economisch voordeel moet gé- baseerd zijn op hard werken en gezamen lijke efficiency, doch tevens op het zoo goed mogelijk handhaven van den levens standaard in de verst gevorderde landen en een verheffen van den levensstandaard en vergrooten van de koopkracht van de massa in de minder ontwikkelde, doch resultaat naar krachten belovende landen in de wereld. Opening der 10e Conferentie In de Ridderzaal te 'sGravenhage is gis termiddag de tiende bibliografische confe rentie van het Int. Bibliografische Instituut geopend, in tegenwoordigheid van een groot aantal dames en heeren. Aan de bestuurstafel had o.m. plaats ge nomen de Minister van Arbeid, H. en N. Prof. Allan Pollard, voorzitter van het Insti tuut, hield de openingsrede. Slachtoffer van zijn uitvinding. Het gaat er op lijken, aldus het „Dbd. van Rotterdam", dat dokter Bendien het slacht offer zal worden van zijn drukke werkzaam heden, die een gevolg zijn van zijn uitvin ding. Het blijkt n.l., dat de dokter gevaar loopt een zenuwinzinking te krijgen, tengevolge van overspanning door het vele werk. Het Britsche Kankerinstituut, waarmede hjj, zooals men weet, thans in nauwe be trekking staat en dat zeer veel belang stelt in zijn proeven, is hem te hulp gekomen. Vrijdagmorgen is er 'een spoedvergadering van de dokters van het instituut bijeenge roepen, naar aanleiding van het bericht, dat het hoogstens nog een paar dagen kan du ren, voordat dr. Bendien zijn werk zou moe ten opgeven tengevolge van zenuwoverspan ning. Besloten werd onmiddellijk hulp te verlee- nen en geen uur nadat dit besluit was ge vallen, was dr. Piney, secretaris van het bestuur met zijn assistent, dr. Neat, reeds op weg naar Zeist in een speciaal daarvoor ge charterd vliegtuig. Ook uit Heidelberg is een professor onder weg naar Zeist, om dr. Bendien te helpen. Bovendien zijn nog verschillende andere En- gelsche doctoren in Zeist. Dr. Piney is de eenige medicus, behalve dr. Bendien, die volledig op de hoogte is van de nieuwe diagnose. Toen hij voor het eerst van dr. Bendien's werk hoorde, vond hij het zoo belangrijk, dat hij zijn vacantie er voor verzette om dadelijk de proeven te kunnen controleeren Het was reeds lang bekend, dat dr. Bendien het verbazend druk had. Van alle kanten kwamen aanvragen om be handeling en om inlichtingen binnen. Na zijn bezoek aan Engeland, dat volgde op de bekende proef met de 38 buisjes bloed is die stortvloed van vragen nog sterk toe genomen. Zelfs uit Amerika, Canada en Australië kwamen aanvragen om opname. Wanneer men nu weet, dat dr. Bendien al zijn werk bijna alleen, tenminste zonder hulp van een werkelijken assistent moet doen, terwijl hij daarnaast nog zijn gewone dokterspractijk heeft waar te nemen, is het te begrijpen, dat het hem te veel moest worden. Meer dan een maand geleden klaagde hij al, dat hij absoluut geen rust meer had en dat hij zich uiterst vermoeid voelde. Het is te hopen, aldus besluit het Rotterdamsch blad, dat de hulp, die hem nu vanuit Engeland geboden wordt, doeltref fend en niet te laat zal zijn. Het contract verbroken Naar het „Wkbld. voor Blclt." verneemt, heb ben j.l. Zaterdag de onderteekenaars van het voor eenige weken geleden gesloten minimum- prijzencontract voor hyacinten besloten, de overeenkomst als geëindigd te beschouwen, omdat de aanleiding er toe vervallen is, nu de prijzen zich hersteld hebben. De contrac tanten zijn derhalve van hun verplichting ontslagen. Program van actie opgesteld Tuinders van onderscheiden richting zijn dezer dagen te Purmerend bijeengekomen om den steeds ernstiger wordenden toestand van de werkende tuinders te bespreken en een program van actie voor te stellen, dat in staat is om voor hen een oplossing te brengen. Geconstateerd werd dat de crisis, die zich uit in ongekende prijsdaling en on verkoopbaarheid van een groot deel der pro ductie en onmogelijkheid van export, is te beschouwen als een onderdeel van de groote kapitalistische wereldcrisis, in het bijzonder van de landbouwcrisis, en heeft zich in de laatste maanden, speciaal door de verscher ping van de crisis en credietcrisis in Duitsch land, in tot nu toe ongekende mate in Ne derland verergerd. De uitvoer die meer dan de helft der opbrengst moet opnemen, dreigt te verdwijnen. De prijsdaling op de binnenland- sche markt is eveneens buitengewkon. Hierbij komt nog de aardappelziekte. Deze crisis der kapitalistische wereld berooft de werkende tuinders van de vruchten van hun zwaren arbeid en dreigt voor den komenden winter met ernstige verscherping van hun nood. De vergaderden waren van oordeel dat de georganiseerde strijd tegen nood, tegen ver koop wegens belastingen en schulden en on betaalbare pachten enz. in solidariteit moet worden gevoerd met de werkers van de ste den. Geëxamineerd 12 candidaten. Geslaagd de dames W. Brouwer en S. Kok, beiden te Zeist, C. E. Munsterman te Amsterdam en J. E. C. Vernout te Haarlem. Geëxamineerd 6 vr. en 2 mannel. candida ten. Geslaagd de dames F. C. Buite te Am sterdam, H. J. Garritsen te Egmond a. d. Hoef, A. P. van der Vlugt te Haarlem en E. R. G. C. Pieters te Nibbixwoud en de heer H. J. Lamus te Amsterdam. Aanbesteding verbetering Gisteren werd te Utrecht aanbesteed: het afbreken van het 2e perron en het op de zelfde plaats maken van een verhoogd perron met tegelbevloering, het sloopen van een overdekte zitbank, het maken van een abri en het wijzigen van daarmede in verband staande werken op het stationsemplacement te Overveen. Raming 9350. Ingekomen waren 54 biljetten. Laagste inschrijver was J. M. Janbroers, Amsterdam, met 6800. Hoogste inschrijver J. Ooms te Avenhorn, met 10.434. De Europeesche Zwem- kampioenschappen Yvonne Godard kampioene 100 M. vrije slag Willy d'cn Ouden tweede Reden tot juichen hebben de Hollanders niet direct, want een overwinning in de fi nale 100 Meter vrije slag voor dames is het niet geworden. Doch groote voldoening mag het voor ons Hollanders toch wel zijn, dat Willy den Ouden na prachtigen strijd, be slag wist te leggen achter Yvonne Godard, die Europeesch kampioene werd in den tijd van 1 min. 10 sec. En hebben wij dus hoop voor de toekomst, aan den anderen kant is het nu toch vast staand, dat Zus Braun, na eenige jaren als een uitnemend Hollandsch en Euro peesch zwemster bekend te zijn geweest, achteruitgaat. Aan den start verschenen Mile Godard, Miss Cooper, dames Den Ouden en Braun. miss MacDowall en mej. Lenkei. Na 50 Meter liggen mej. Lenkei en Mile Godard gelijk, Zus Braun en Willy den Ouden zijn dan 1 lengte achter. Dan neemt Willy den Ouden een prachtigen spurt tot tot drie kwart lengte van Mile Godard. Mej. Lenkei zakt dan af, terwijl Miss Cooper sterk komt opzetten. Een harde strijd ontspint zich tusschen haar en Willy den Ouden, maar de laatste houdt vol en tikt als tweede aan vlak na Mile Godard. Zus Braun eindigt op de vierde plaats, na heftigen strijd met mej. Lenkei. De uitslag luidt: 1. Yvonne Godard (Frankrijk) tijd 1 min. 10 sec. (Nieuw Fransch record). 2. Willy den Ouden (Holland), tijd 1 min. 11 4/5 sec. 3. Miss Cooper (Engeland), tijd 1 min. 12 sec. 4. Zus Braun (Holland), tijd 1 min. 14 2/5 sec. 5. Mej. Lenkei (Hongarije) tijd 1 min. 14 3/5 sec. 6. Miss Mac Dowall (Engeland), tijd 1 min. 19 1/5 sec. De verdere uitslagen luiden: 400 Meter vrije slag: le serie: 1. Getreuer (Tsjechoslovakije), tijd 5 min. 25 4'5 sec.; 2. Deiters (Duitsch land) tijd 5 min. 3-3/5 sec.; 3. Svennson (Zweden), tijd 5 mi.n 43 sec.; 4. Roig (Frankrijk), tijd 5 min. 44 1/5 sec. 2e serie: 1. Taris (Frankrijk), 5 min. 10 sec.; 2. Baldo (Italië), tijd 5 min. 213/5 sec 3. Guillini (België), tijd 5 min. 24 1/5 sec 4. Myhylafy (Hongarije), tijd 5 min. 25 4/5 sec.; 5. Achrader (Duitschland), tijd 5 min. 39 3/5 sec. 3e serie: Costolli (Italië), tijd 5 min. 15 2/5 sec.; 2. Barany (Hongarije), tijd 5 min. 25 2/5 sec.; 3. Tillkainen (Finland), tijd 5 min. 30 4/5 sec. Voor de finale plaatsten zich dus Taris, Deiters, Baldo, Barany, Costolli, Guillini en Getreuer. Gisteren vonden tevens de wedstrijden van de springplank plaats, waaraan door onzen eenigen Nederlandschen mannelijken deelnemer werd deelgenomen. Stotijn liet zeer zeker een goeden indruk achter, doch het was niet dat, wat hij bij de Hollandsche kampioenschappen te Til burg had laten zien. Hij kon de 7e plaats innemen met een totaal van 120,26 punten. Eerste werd de Duitscher Riebschlager met ruim 136 punten. De uitslagen luidden: 1. Riebschlager (Duitschland), Europeesch kampioen, 136,22 punten. 2. Lepage (Frankrijk), 135,32 punten. 3. Neumann (Duitschland), 134,38 punten. 4. Poussard Frankrijk), 128,80 punten. 5. Staudinger (Oostenrijk), 127,54 punten. 6. Steiner (Oostenrijk), 126.98 punten. 7. Stotijn (Holland), 120,98 punten. 8. Nielmailainen (Finland), 116,82 punten. 9. Ohlander (Zweden), 113,44 punten. 10. Cozzi (Italië), 108,36 punten. 11. Hody (Hongarije), 104,60 punten. 12. v. d. Ven (België), 84,04 punten. De wereldkampioenschappen Series voor stayers Blekemolen uitgeschakeld Gisteren werden de voorwedstrijden voor stayers gehouden vcor 't wereldkampioen schap over 100 K.M. De beide Hongaren Intenes en Seketes waren weggebleven, zoodat niet drie, doch in twee series be hoefde te worden gereden. In iedere serie startten nu 5 renners, de twee eersten van elke serie kwamen in de finale. Uit alles bleek dat de Ordrupbaan niet geschikt was voor stayers-wedstrijden, im mers de tijden waren meer dan lo minuten boven den gemiddelden tijd, die op de meeste Europeesche banen wordt genoteerd. Aan den strt verschenen Möller (Duitsch Lacquehay (Frankr.), Blekemolen (Neder land, Thollembeek (België) en Manera (Italië). Blekemolen is al direct aan den kop met Lacquehay op de tweede en Möl ler op de derde plaats. De Belg ligt vierde, terwijl Manera de rij sluit. Als er acht ronden gereden zijn neemt Möller de twee de plaats in. Ronde na ronde wordt zoo afgelegd, met Blekemolen neg steeds aan den kop. Dan krijgt de Hollander na 40 K.M. motorpech. Möller neemt direct de leiding over, gevolgd door Lacquehay. Wel houdt Blekemolen nog moedig veel, doch na 80 K.M geeft hij den strijd op, die zich zoo hoopvol liet aanzien. De stand brengt geen verandering meer en Möller wordt eerste. De uitslag luidt: 1. Möller tijd 1 uur 36 min, 45 sec. 2. Lacquehay op 50 Meter. 3. Manera (Italië) op 75 Meter. 4. Thollembeek op 175 Meter 5. Blekemolen ougegeven Tweede serie. In deze serie kreeg Paillard bandenpech weardoor hij een dergelijken achterstand op liep, dat hij ontmoedigd opgaf. Linart won gemakkelijk met op de tweede r»e»mgt mond en tanden. jdLl Sanatorium „Heliomar" te Wijk aan Zee nadert zijn voltooiing. Een blik op een der «QOte vlepeig yan feet gebouw. De nieuwe O. L. school te Noordwijk, welke Dinsdagmiddag officieel in gebruik geno men is. plaats Sawall, die in het geheel geen moiete deed hem in te halen, zeker van zijn plaat sing in de finale. De uitslag van deze serie werd: 1. Linart (België) tijd 1 uur 35 min. 2. Sawall (Duitschland) op 20 Meter. 3. Gay (Italië) op 1260 Meter. 4. Gilgen (Zwitserland) op 1360 Meter. Donderdag komen de twee Duitschers Möller, Sawall, de Belg Linart en de Franschman Lacquehay in de finale Heden, Woensdag worden de wegwed strijden gehouden. OPENING OPENBARE SCHOOL Dinsdagmiddag is de nieuwe openbare school in den Noordzijderpolder officieel in gebruik genomen. Daarbij waren aanwezig burgemeester en wethouders van Noordwijk, de heer Baak, inspecteur bij het Lager On derwijs, de gemeente-architect de heer C. van Vliet, de aannemer W. P. de Vreede, de bouwkundig-opzichter Th. Theunissen, de di recteur van de Gasfabriek, de heer J. Veer man, de chef-monteur G. E. B. de heer Oord, de heer Pijlman, opzichter bij de gemeente, Ds. Koers, het bestuur van Volksonderwijs afd. Noordwijk en vele genoodigden. De burgemeester, de heer J. B. V. M. J. v. d. Mortel, voerde 't woord bij de opening. „Toen Noordwijk in de 17e eeuw een air van zelfstandigheid ging aannemen, aldus spr., begon men te denken aan onderwijs. De Noordwijkers kregen in 1611 van den re kenmeester der Grafelijkheid van Holland een stuk uit de „Wildernisse" (duingrond), zeven roeden lang en 4 roeden breed, tegen een erfpacht van 15 stuivers per jaar, om daarop een school te bouwen. Toen ik dit nog eens aandachtig overlas, viel het mij op, dat er een zekere vergelijking te maken is met den toestand van heden, niet wat den prijs van f 1.25 betreft, maar wel wat de plaats van de beide scholen betreft. Want, hoewel noch een duin, noch een weide aan spraak kunnen maken op het woord „wilder nisse", is het toch wel toevallig, dat we nu staan op een plaats die toch ook gedurende eeuwen maagdelijk terrein was, waarop nooit gebouwen zijn verrezen, behalve dit gebouw, de openbare school. Op 31 Januari 1930 besloot de raad tot opheffing der beide openbare scholen en het stichten van één nieuwe school. Hiermede werd een stap gezet tot vereeniglng van een school voor Noordwijk aan Zee en Noord- wijk-Binnen. Deze scholen kwamen in de plaats van de eerste gemeentescholen. Vóór dezen tijd werd les gegeven door de dorps schoolmeesters, Engel, v. d. Boom en K. Hemkes, in de zaal van het voormalige Gast huis, thans Raadhuis. Ook werd nog een nieuwe school gesticht in de Gasthuissteeg, in het jaar 1864. In den raad van 9 October 1930 werd het plan van de nieuwe :chool goedgekeurd, waarna publieke aanbesteding plaats vond op 19 November 1930. Op 22 December werd met den bouw aangevangen en deze was 18 April onder dak, terwijl het geheele bouw werk op 10 Juni 1931 voltooid was. Het complex bevat 5 leslokalen, elk voor 48 leerlingen, totaal dus voor 240 leerlingen. Een kamer voor het hoofd der school en een voor den schoolarts, verwarmingskelder, ves tibule, gangen, W.C.'s, urinoirs, bergruimten, rijwielbergplaats, verhard speelterrein en grasgazon. Een bijzonder woord van Jank richtte spr. tot den heer J. Baak, inspecteur L. O., die zich zeer verdienstelijk gemaakt had door het geven van zijn waardevolle ad viezen. Ook aan den heer J. Veerman, direc teur van het gasbedrijf, alsmede aan den chef-monteur van het G. E. B., den heer A. Oord, betuigde spr. dank voor hun adviezen inzake gasverwarming en electrische verlich ting. De gemeente-architect, de heer C. van Vliet, heeft hier, aldus spr., een gebouw ontworpen, dat (althans wat betreft het ex terieur) nu reeds bekendheid heeft gekre gen, zoowel onder Noordwijkers als personen buiten Noordwijk. Een gebouw, dat door zijn soberheid van lijnen, door zijn smaakvollen eenvoud aller bewondering afdwingt. Een woord van hulde voor hem is hier zeker op zijn plaats. Spr. uitte de hoop, dat het on derwijzend personeel en de leerende jeugd in dit mooie gebouw zich zullen weten aan te passen aan dezen nieuwen toestand en dat deze nieuwe school veel moge bijdragen tot opvoeding en ontwikkeling van Noord- wijks jeugd. De heer Baak kreeg hierna hierna het woord en bracht namens het Rijksschooltoe- zicht dank aan B. en W. Het is een groote verbetering, gerekend naar den ouden toe stand, dit zal niet nalaten zijn gunstigen invloed te doen gelden op het onderwijs. Spr. feliciteerde het hoofd, den heer Klun- dert, met zijn nieuwe werkplaats en nieuw materiaal. Het is een prachtige werkplaats. Zorg dat er door u en de uwen met liefde gearbeid wordt. De gemeente-architect dankte hierna al len, die medewerkten, speciaal den heer Baak, voor zijn waardevolle adviezen. De heer Sanders, oud-hoofd van de openbare school, vergeleek de oude openbare school met de nieuwe en zei, hoe schoon het ge bouw ook mag zijn, zoo er geen liefde voor het onderwijs is, zal het niet baten. Toe wijding, liefde en opoffering worden ge vraagd voor goed onderwijs en die liefde van den heer Klundert is genoegzaam be kend en daarom verheugde spreker zich over deze nieuwe school, waarvan hij de beste re sultaten verhoopt. De heer G. ter Beek sprak als voorzitter van Volksonderwijs afd. Noordwijk. De heer P. v. d. Haak bracht namens de oudercommissie dank aan B. en W. voor de goede oplossing, die zij in het belang van het openbaar onderwijs hebben gevonden. Hierna knipte de burgemeester het lint door, dat de deuren gesloten hield en be zichtigde men de school van binnen. 's Avonds van 6 tot 9 uur was ledereen in de oelegenheid om de school te bezichtigen en daarvan werd door heel velen gebruik gemaakt. Personalia De heer M A Zegers slaagde te 's Gravenhage voor 1 et examen hoofdakte. De Harddraverij Naar wij vernemen zullen de feestelijkheden ter gelegenheid van de op Donderdag 10 Sep tember te houden harddraverij dit jaar uit gebreider zijn dan gewoonlijk het geval was. Zooals men weet, herdenkt de Harddraverij- vereeniging haar 35-jarig bestaan. Voor deze gelegenheid zal des avonds in de muziektent op het C. H. Moensplein een vocaal en in strumentaal concert worden gegeven, aange boden door de R. K. Hramonie „St. Jozef" en het Mannenkoor „Zanglust." Na afloop wordt een groot vuurwerk afge stoken aan den overkant van de haven. Vrijdagavond vergadert de Harddraverij- vereeniging in „Oud-Meeresteijn." Dank zij de medewerking van den Rijks waterstaat zal ook dit jaar de draverij op de Breestraat pulaats hebben. R. K. GYMNASTIEKVEREENIGING.. „SPORT STAALT SPIEKEN" De a.s. Demonstratie In verband met den goeden gang van za ken bij de a.s. Openlucht-Demonstratie, komt het 't bestuur zeer gewenscht voor het een en ander daaromtrent mede te deelen. Des morgens te 7 uur zal er een H. Mis worden gecelebreerd, waarbij alle leden ter H. Communie gaan. Er worden banken ge reserveerd; dus allen komen. Daarna zullen van 10 tot 11 uur de ver schillende vereenigingen in Beverwijk aan komen. Te 11.30 zal er een generale Repe titie worden gehouden. Dus de leden zorgen dat ze om 11.15 in 't Sportpark aanwezig zijn. De repetitie zal ongeveer te 12.30 zijn afgeloopen. Dan kunnen allen naar de voor hen bestemde gelegenheid gaan om de lunch te gebruiken. (Leden van S. S. S. kunnen voor zoover dit mogelijk is, naar huis gaan om het een en ander te gebruiken.) Vervolgens moeten allen zorgen reeds te 1.15 op 't Schoolplein aanwezig te zijn, daar allen, gekleed in Gym. kostuum te 1.30 in de Kerk moeten zijn voor 't Lof. Dit zal ongeveer te 2.15 zijn afgeloopen, waarna de Marsch- wedstrijd een aanvang zal nemen. De route hiervan is als volgt: Boeweg, Corn. Maters- weg, Verl. Groenelaan, Duinwijcklaan, Zee weg, Zeestraat, Koningstraat, Breestraat, Meeresteynstraat, Adrichemstraat, Assum- burgestraat naar het Sportpark, alwaar de Demonstratie te pl.m. 3 uur een aanvang zal nemen. De laatste week nog maar eens het beste beentje voorgezet en a.s. Zondag allen aanwezig, zoowel bij de H. Mis als bij al het overige. Tot Zondag! Koninginnefeesten Het programma voor de Koninginnefees ten op a.s. Maandag 31 Aug. luidt: 's-Morgens 88.30 uur: Koraalmuziek van den torentrans der Nederd. Hcrv. Kerk te geven door de Beverwijksche Harmoniekapel. Kinderspelen: 's-Morgens 9 uur: Aubade voor het Raadhuis, met medewerking van de Beverwijksche Harmoniekapel, onder lei ding van den heer D. van Veen. Daarna Kleppermarsch met medewerking van de Beverwijksche Harmoniekapel onder leiding van den heer H. W. Hofmeester. Na deze uitvoering omgang door de ge meente; te volgen weg: Breestraat, Nieuw- straat, Meerstraat, Stationsplein, Koning straat, Zeestraat, Dr. Schuitstraat, School straat, Akerendamlaan, Vondellaan, Velser- weg naar weiland tegenover Scheybeeck. Tijdens den rondgang tusschen de muziek nummers zal eenige malen de kleppermarsch worden uitgevoerd; op het weiland Schey beeck vóór de kinderspelen nog een extra uitvoering van den kleppermarsch. 's Middags kunnen alle kinderen die aan den Kleppermarsch hebben deelgenomen met de muziek meeloopen, en kunnen tus schen de muzieknummers den kleppermarsch doen hooren. Op het speelterrein aan de Baanstraat: Watersteekspel 's middags van 1.30—3.30 uur voor jongens van 1216 jaar, inwoners van Beverwijk en Wijk aan Duin. Beschikbaar worden gesteld 15 prijzen. Ringrijden op rijwielen met of zonder ver sierd rijwiel. Voor de mooist versierde fiet sen worden zes extra prijzen beschikbaar ge steld en voor de meest gestoken ringen 15 prijzen. De deelneming is opengesteld voor meisjes vanaf 12, inwoonsters van Beverwijk en Wijk aan Duin. De deelneemsters worden verzocht 's mid dags half twee op het Stationsplein aanwe zig te zijn. Na gehouden omgang zal de wedstrijd aanvangen. Tonrollen voor jongens vanaf 12 jaar, in woners van Beverwijk en Wijk aan Duin. Van 1.303 uur. Beschikbaar worden gesteld 10 prijzen. Aangifte voor de spelen bij den heer D. M. G. Botterop, Breestraat 104, vóór of op Vrijdag 28 Augustus a.s. 's-Middags van 3.305 uur op het weiland voor Scheybeeck: Gymnastiek Demonstratie „Turnlust" o.l.v. den heer B. J. Wieland Los, te geven door de Beverw. Gymnastiek- Ver. De gymnasten zullen om 3.15 uur wor den opgesteld op het Meeresteinplein en gaan vandaar met muziek naar het oefen terrein, tegenover Scheybeeck. Het uit te voeren programma bestaat uit: 1. Staafoefeningen voor heeren. 2. Banken voor meisjes. 3. Springen, jongens-toestel- turnen, dames. 4. Ladders, jongens-paard- springen, v. heeren. 5. Volksdans voor meis jes. 6. Vrije oefeningen voor dames. 7. Klim- palen, voor jongens. 8. Toestelturnen voor heeren. 9. Knotszwaaien voor meisjes. Voetbalmatch Sportpark, 's Avonds van 6 tot 8 uur, tusschen de B. V. V. „Dé Kenne- mers" van Beverwijk en V. S. V. van Velsen. Scheidsrechter: de heer N. J. Twisterling van Haarlem. Jubileum „Zanglust" Het programma van de Jubileum Zangers feesten en Concerten van het mannenkoor „Zanglust", luidt als volgt: Zaterdag 29 Aug. n.m. 4 uur aankomst per trein en ontvangst met zang en muziek van het mannenkoor „Rheingold" uit Oberhau- sen (Duitschland). Nam. 8 uur groot con cert in de K. S. A., Peperstraat. Maandag 31 Aug. (Koninginnedag). Auba de aan het Gemeentebestuur om 11.30 urn- voor het raadhuis, door de Duitsche zangers, 's Avonds 7.30 uur Hoofd-Concert in het Kennemer Theater door mannenkoor Rhein gold. (Bekroningen 15 tweede en 46 eerste en eereprijzen). groot Zangersfestival, voorafgegaan door optochten met muziek en banieren. Terrein achter het Kennemer Theater. Reeds inge schreven 18 groote Zangkoren met pl.m. 2000 zangers en zangeressen. RINGRIJDERIJVEREENIGING „DE PRINS" De Ringrijderijvereeniging „De Prins" hield gisteren op het weiland nabij hotel „De Prins" haar jaarlijksche ringrijderij. Er was vrij veel publiek, maar ongetwij feld heeft de koude N. O. wind velen weer houden het traditioneele ringstekersfeest bij te wonen, waardoor er minder kijkers waren dan andere jaren. Er namen 31 paren aan den strijd deel. die allen hun best deden om een der fraaie prijzen te veroveren. Voor den aanvang Van den wedstrijd trokken de 31 karretjes in optocht door Velsen-Noord, voorafgegaan door muaiek. Het spreekt vanzelf, dat deze optocht veel bekijks had. De uitslag was'als volgt: Heeren: G. Grapendaal en H. H. Meijer elk 8 ringen; H. van Gameren, Joh. Schip per, P. Wortel Jzn. en J. Hoogenwerf elk 6 ringen. Na eenige kampritten was de uitslag: G. Grapendaal 1ste prijs, wisselbeker en rookstel met rooktafel. H. H. Meijer, 2de prijs, parapluiestan- daard. J. Hoogenwerf, 3e prijs, barometer. H. van Gameren, 4de prijs, boekenklem- mer. P. Wortel Jzn., 5de prijs, koffer. Dames: mevrouw Van Schie en mevr. Kok ieder 8 ringen; Lena .Warroenhoven en mevr. Schoo ieder 6 ringen; mevr. Schipper, mevr. Spanjaard, mevr. v. d. Welk, mej. Pellegrom en mej. Zwanenburg ieder 5 ringen. Ook hier moesten dus eenige kampritten plaats vinden. De uitslag was ten slotte: Mevr. Kok, 1ste prijs, een servies. Mevr. Van Schie, 2de prijs, een stoel. Mevr. Schoo, 3de prijs, een pul. Mej. Warmenhoven, 4de prijs, een spiegel met schuiers. Mevr. C. Spanjaard, 5de prijs, een kan. Des avonds vond in hotel „De Prins" de prijsuitreiking plaats door den heer J. van Gameren. Concert De R.K. Harmonie gaf gister avond een concert in de muziektent a^n de Enschedelaan. Een talrijk publiek luisterde met aandacht naar de keurig uitgevoerde nummers en toonde zich door veel applaus, dankbaar voor het gebodene. „Soli deo Glo ria" schonk een genotvollen avond. Koninginnedag Op het programma voor het Koninginnefeest op 2 September stond o.m. vermeld bij avond een fakkeloptocht. Daar de burgemeester dit heeft verboden, zal deze optocht niet doorgaan. Personalia De heer G. Bleeker, alhier, is wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop. INBRAAK. Gisternacht hebben ongenoode gasten een bezoek gebracht in het kantoor van den Handelsraad. Alhoewel getracht werd ce brandkast open te breken, is dit blijkbaar niet gelukt. Voor zoover men kan nagaan wordt niets vermist dan een kistje sigaren. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn binnen deze gemeente twee inbraakjes gepleegd. Uit het kantoor van den Handelsraad, alhier, werd een bos sleutels met een kistje sigaTen vermist, terwijl uit een kantoorntje van de Mij. „De Automaat", staande langs de Kanaalstraat, een klein bedrag aan geld is ontvreemd. De gemeente-politie van Sassenheim heeft in dienzelfden nacht aangehouden een persoon, die in het bezit was van een bos sleutels en een kistje sigaren. Zij heeft ge noemden persoon in bewaring gesteld. Ver moedelijk is het dezelfde persoon, die Lisse bezocht heeft. Bovendien is bij de politie nog aangifte gedaan van de vermissing van een mand met perziken. „Sancta Lucia" Tot directeur van de R.K. Mandolineclub „Sancta Lucia" is met ingang van 21 Augustus jJ. benoemd den heer G. Dik te Leiden. Gemeenteraad. Een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente wordt Dins dag 1 September 1931, des namiddags lVt uur gehouden ter behandeling van de vol gende agenda: I. Beëediging der raadsleden 2. Verkiezing van 2 Wethouders. 3. Benoeming van de leden der Commis sie van bijstand der Financiën. 4. Benoeming van de leden der Commis sie van Bijstand van Publieke Werken en Bedrijven. 5. Benoeming van de leden der Commis sie van Bijstand van Onderwijs en Sociale aangelegenheden. 6. Benoeming van 3 leden in de Commissie voor Georganiseerd Overleg. 7. Benoeming van 2 leden als commissa rissen in de woningbouwvereeniging .Een dracht Maakt Macht", (deze commissarissen oefenen vanwege de gemeente onbeperkte contröle uit op alle handelingen der veree- niging en hebben toegang tot bestuurs- en ledenvergaderingen). Aftredenden zijn de heeren J. Koning en C. Siegers. Gemeenteraad. Een vergadering van den gemeenteraad wordt Dinsdag 1 September des avonds half acht uur gehouden. Op de agenda komt voor: 1. Beëediging van de nieuwgekozen raads leden. 2. Wethouders-verkiezing. 3. Voorloopige vaststelling der bedrijfsre- keningen en der gemeente-rekening 1930. 4. Beschikbaarstelling van gelden vooe»^ schoolbouw. 5. Aankoop grond voor wegverbetering. 6. Huur gymnastieklokaal. 7. Reclames Hondenbelasting. 8. Vaststelling ambtenarenreglement. Oranjefeesten te Hoofddorp Ter ge legenheid van het Koninginnefeest op Dins dag 1 September a.s. te Hoofddorp heeft de Oranjevereeniging onderstaand programma opgesteld: 9 uur: Aubade op het Marktplein; 9.30 1 uur kinderfeesten; 26 uur volksspelen en wel: ringsteken voor dames op de fiets, hin- dernisloopen voor jongens van 1416 jaar, mastklimmen voor heeren, tournooispel voor heeren, hardrijden op de fiets voor heeren en tobbesteken voor heeren. 's Avonds van 6.30—7.30 uur ko-fbalwedstrjjd op het con coursterrein e^ van 810 uur concert op het Marktplein te geven door het fanfarekorps „Excelsior". Daarna schitterend vuurwerk op de Geniesluis. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van Bergnoann en Co. N.V„ alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5