4 f3030.- f 750.- f 250, f125.- f50. f40.- DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17855 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAR VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL AMSTERDAM'S VOORBEELD Pastoor Melkert te Amsterdam aangereden Zijn toestand zorgwekkend Oude vrouw vermoord? Haar zoon verdwenen De Duitsche Katholiekendag Gistermiddag geopend Groote brand te Gouda Kind door vracht-auto overreden De roofoverval in Italië Kindje onder een auto De nieuwe parochie te Santpoort Militaire revolutie in Portugal? De staatspresident gedood? VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bi) vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 cL p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, by vooruitbet. Bi) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. lit nu aimer bestaat uit twee bladen Allo nbonné's op dït blad zijn ingevolge de verzekeringsvoor waarden teëea ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dooi verlies van beide armen, beide beenen ol beide oogen bij een ongeval met doodelijkeu afloop bij verlies van een hand een voet ol een oog bi] verlies van een duim ot wijsvinger oij een breuk van been ot arm >ii verlies van *n anderen vinger Het kan 'n beetje bemoeiallerig schij nen, wanneer we een oogenblik de aan dacht vragen voor de dezer dagen ver schenen Amsterdamsehe gemeente-be- grooting: de gemeentelijke finantiën van Amsterdam zijn een Amsterdamsehe aangelegenheid; ondanks de gewijzigde flnancieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten kan men niet zeggen, dat de niet-Amsterdammer geldelijk voor- of nadeel geniet of lijdt van het hoofd stedelijk finantieel beheer. Maar Amsterdam is geen gemeente- zonder-meer; Amsterdam is onze hoofd stad, Amsterdam is niet alleen de stad der Amsterdammers, Amsterdam Is van ons allemaal, heel Nederland kijkt naar Amsterdam op als naar een nationaal monument, naar een stuk na tionaal leven, en het voorbeeld, dat ia Amsterdam gegeven wordt, vindt overal belangstelling en kan, in groote trekken althans, gemakkelijk tot navol ging prikkelen. Dies verstouten wij ons, een enkel Voordje te schrijven naar aanleiding van de jongste Amsterdamsehe „begrootelij- ke" publicatie. Sinds enkele jaren is in de Amster damsehe gemeentepolitiek een „demo cratische" samenwerking tot stand ge komen, wat niet a priori afgekeurd be hoeft te worden; integendeel, de tij den eischen evenals trouwens steeds! een finantieel beheer, waarbij zoo humaan mogelijk met de nooden der ekonomisch-zwakkeren en -zwaksten tekening wordt gehouden. Dit besef dringt gelukkig steeds meer door en zal nog veel dieper door moe ten dringen, opdat het aanschijn der aarde vernieuwd worde. Maar.... de oogenblikkelijke moge- Tijkheden zullen nooit of te nimmer uit het oog verloren mogen worden. En, naar het ons wil voorkomen, is Amsterdam daarin de laatste jaren wel cenigszins te kort geschoten. Getuige de hoofdstedelijke begrooting Voor 1932. De vroedschap van Amsterdam heeft het nu zóó ver gebracht, dat naar Wethouder Wibaut tijdens een perscon- 'erentie in het vooruitzicht stelde eea enorme belastingverhooging onvermij delijk is, dat alle krisisuitgaven, zoo vel voor het begrootingsjaar 1932 als Voor het begrootingsjaar 1931 met lee- hingsgeld moeten worden gedekt, en dat heel het reservefonds tot een bedrag Van f 4.973.000.alsmede de meeste bijzondere bedrijfsreserves tot een be drag van f 1.313.610.— hiermedeuit geput zijn! Dan is er nog iets met de gemeente tram niet heelemaal in orde: volgens de cijfers van thans zal er in 1932 op de tramexploitatie een verlies van f900.000 geleden worden, maar gemakshalve laat hien dit in de begrooting liever niet tot Uitdrukking komen; dit stropje denkt dien, buiten de begrooting óm, weg te berken door reorganisatie of..., tarie- Venverhooging (waardoor de strop nog Wel eens grooter zou kunnen worden!). Wij spraken van een enorme belas- tingverhooging, welke Amsterdam te Wachten staat; of mogen wij niet van „enorm" spreken, wanneer het aan tal op de gemeentefondsbelasting te hef ten opcenten opgevoerd moet worden Van 38 tot 68!? Het is een armelijk beeld, dat de Am sterdamsehe gemeentebegrooting te zien geeft. En dit beeld moest wel in staat zijn, tot voorzichtigheid te dwingen, zelfs tot een radicalen ommekeer in het finan tieel beleid; met verwondering zien wij echter in het voor de samenwerkende Partijen opgesteld werkprogram men Zie elders in dit blad nog vele luxe- Posten paradeeren, dingen, die in nor male tijden allemaal heel lief en aardig zouden zijn (kostbare zweminrichtingen, sportgebouwen, enz.), maar waaraan hien in zulke zware krisistijden, als wel ke wij thans beleven, eigenlijk niet be hoorde te worden gedacht; dingen, Welke in zoo menige andere wereldstad he finantiën radicaal in de war gestuurd hebben. Amsterdam heeft ook in dit opzicht Wereldstad-allures aangenomen. Wij vinden dat jammer voor onze hoofdstad. En wij willen slechts hopen, dat het hoofdstedelijk Voorbeeld zoo weinig mo gelijk gevolgd zal worden. Want zoowel te Amsterdam als elders het einde den last dragen. In een lift bekneld Het slachtoffer deerlijk gewond. Toen glstern? o-gen de lift in de nieuwe ;ilagazijnen van Vroom en Dreesmann te ^Hertogenbosch beproefd werd, is de uit- e°erder B. uit Nijmegen bekneld geraakt J1 zwaar aan het hoofd gewond. In zorg- skkenden toestand is hij naar een zieken- h* vervoerd. Gistermiddag is de Zeereerw. heer A. J. Melkert, pastoor van de kerk van het H. Hart, in de Vondelstraat te Amsterdam, toen hij op den Overtoom bij de Gerard Brandtstraat den rijweg overstak, door een fietser aangereden. Pastoor Melkert kwam te vallen en we) zoo, dat hij met het achterhoofd tegen het plaveisel terecht kwam. In bewusteloozen toestand werd hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Daar stel den de geneesheeren vast, dat de pastoor een ernstige hersenschudding had opgeloo- pen. Hoewel er geen onmiddellijk levensgevaar bestaat, is de patiënt gisteravond uit voor zorg bediend. Zijn toestand was gisteravond elf uur zorgwekkend. Roof oorzaak van den overval? Gistermorgen ongeveer 10 uur kwam de brievenbesteller C. R. met een bestelling bij de woning van de 76-jarige weduwe W. Mo lanus, wonende in een kleine boerderij aan een eenzamen weg aan het Winschoterdiep tusschen Zuidbroek en Scheemda, waar ft: met haar ongeveer 45-jarigen zoon leefde. Tot zijn verwondering vond de besteller de deur open en loeiden de koeien, daar deze nog niet waren gemolken. Bij nader onderzoek vond hij in de kamer onder het linnenrek verborgen het ontzielde lichaam van de weduwe met een prop in den mond. Voorts ontdekte hij sporen van een worsteling. Onmiddellijk waarschuwde hij de buren en de politie, die weldra met den burge meester en dokter ter plaatse verschenen. Men staat hier voor een zeer vreemd geval en tast omtrent het voorgevallene volkomen in het duister. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er een roofoverval is gepleegd, daar de deur met bloed bevlekt was, terwijl het bed van de oude vrouw" geheel omwoeld werd aan getroffen en smeulde. De zoon van de vrouw is spoorloos ver dwenen. Er bestaan vermoedens, dat hij verdronken is; weshalve men begonnen is in het Winschoterdiep te dreggen. Omtrent de vreeselijke ontdekking in Zuidbroek, waar in een eenzame woning het ontzielde lichaam werd gevonden van een 76-jarige weduwe, verneemt de „Msb." na der, dat de zoon, die op het oogenblik ver mist wordt, in het dorp als een abnormaal en ietwat driftig man bekend staat. Aan de veronderstelling, dat hi] in drift den moord gepleegd zou hebben, wordt hier weinig waarde gehecht. De wijze toch, waarop de prop in den mond der vermoorde vrouw was geduwd, wijst er op, dat hier een of meer deskundigen op het gebied der misdaad aan het werk zijn geweest. Men houdt daarom ook meer rekening met de mogelijkheid, dat ook de zoon vermoord en in het kanaal geworpen is, waarna een poging zou zijn gedaan, de woning in brand te steken, ge tuige het feit, dat het bed waarop de vrouw lag geheel geschroeid werd aangetroffen. Op de tafel in de kamer is nog een portemon- naie gevonden, welke leeg was, evenals een zak van het model, zooals nog door oudere vrouwen wordt gedragen. Lijk van den zoon gevonden Vanmorgen te 10 uur is het lijk gevon den van den 45-jarigen Molanus, die ver mist werd, sinds het ontzielde lichaam van zijn 75-jarige moeder gisteren in haar eenzame, in deze gemeente gelegen woning werd gevonden. Het li,jk van den man werd opgehaald uit een sloot waarin zich weinig water bevond en gelegen ongeveer 200 M. afstand van een boerderij. Het hoofd was ernstig gewond, terwijl een ketting in zijn nabijheid iag. Het vermoeden, dat een' roofmoord is gepleegd, wordt hierdoor versterkt. Heden zal op het lijk sectie worden verricht. Schuur afgebrand In de gemeente Beilen is door onbeken de oorzaak een groote landbouwschuur van den landbouwer J. Bos, waarin opgeborgen was de opbrengst van 8 H. A. rogge en haver, tot den grond toe afgebrand. De schade wordt door verzekering ge dekt. De Katholiekendag te Neurenberg is gis termiddag drie uur begonnen met de opening van da tentoonstelling van missie paramenten door den aartsbisschop van Bamberg, mgr. Von Hauck. Het stormachtige en regenachtige weer der laatste dagen heeft weliswaar opge houden, doch boven de stad hangen nog zware, grauwe wolken, zoodat men omtrent het weer volkomen in onzekerheid verkeert. Tot nog toe bemerkt men in de stad nog weinig van den Katholiekendag. Het ver sieren .van de huizen der Katholieken is nog in vollen gang. Van de gebouwen der stad wapperen de vlaggen, waaronder de geel witte pauselijke vlag. In het stadsverkeer van de overwegend protestantsche stad vertoont zich meer en meer de soutane, zooals men ook de meest verschillende ordeskleedingen van de Ka tholieke Zusters ziet verschijnen, Huiden- en vellenpakhuis uitgebrand In den afgeloopen nacht om 12 uur is te Gouda een hevige brand uitgebroken in het huiden- en vellenpakhuis van de N. V. Interlapin, voorheen fa. N. Mogendorff, ge legen aan de Karnemelksloot en Eerste Kade. Het vuur, dat in een der bovenverdiepin gen van het uit drie gebouwen bestaande complex uitbrak, baande zich zeer snel een weg, zoodat in korten tijd aile drie de ge bouwen in lichter laaie stonden. In de ge bouwen was een groote voorraad huiden en vellen opgeslagen. De brandweer, die direct ter plaatse was, bestreed het vuur van verschillende punten met 10 stralen. Om nalf twee woedde de brand nog steeds voort, doch op dat mo ment kon reeds gezegd worden, dat gevaar voor nog verdere uitbreiding vrijwel was ge weken en dat het vuur beperkt zou blijven tot de drie gebouwen van het pakhuizen- complex. Het kantoorgebouw staat n.1. ge heel vrij van de pakhuizen en liep op dat oogenblik reeds geen gevaar meer. De waarde van de aangetaste gebouwen en voorraden wordt geschat op 2(4 tot 3 ton. Alles is op beurs polis verzekerd. Wat de oorzaak betreft, hieromtrent staat nog niets met zekerheid vast. Het personeel had om half zes de werk plaatsen verlaten. Om half acht is een der directeuren, de heer J. Mogendorff nog in een der pakhuizen geweest, naar het schijnt om een droogmachine in te schakelen. Op dat oogenblik was van brand nog niets te merken. Mariabond in het bisdom Haarlem Mgr. Dr. W. H. Nolens De toestand van Mgr. dr. W. H. Nolens was gisteravond in hooge mate ernstig. De zieke, die er bijna onherkenbaar ver magerd uitziet, is nog wel bü geest, maar de stem, die in de laatste dagen toch reeds uiterst zwak was, heeft hem zoo goed als geheel begeven. De toestand hedenmorgen De toestand van Mgr. Dr. Nolens was he den nog zooals gisteravond. Hedenochtend heeft Mgr. Nolens nog de H. Communie ontvangen. Het vliegveld Twente De opening op a.s. Zaterdag. Het bestuur van de luchthaven Twente heeft uit Soesterberg bericht ontvangen, dat bij de opening op 29 dezer de commandant overste Van Santen, per vliegtuig komt, ver gezeld van zijn adjudant, kapitein Van de Abeele, en van een esquadrille, onder com mando van kapitein Van Weerden Poelman. Er wordt dien dag een wedstrijd gehouden in het uitgooien van mail. Dinsdagmiddag liepen eenige kinderen ach ter den vrachtwagen van den melkhande laar K. te Eist. De chauffeur, die dit be merkte, waarschuwde de kinderen. Het mocht echter niet baten, want bij het te rugzetten van den auto kwam een hunner onder het achterwiel terecht. Het kind werd in deerniswekkenden toestand naar het zie kenhuis te Arnhem overgebracht. Botsing tusschen auto en motorrijwiel Twee gewonden. Op den Rijksstraatweg bij Zaltbommel reed de heer G. de G. uit Kerckwijck met zijn zuster op een motorrijwiel in de richting van Zaltbomnjel. Tosn hij met zijn motor fiets wilde draaien, werd hij door een hem achterop komenden auto, bestuurd door den heer J. F. de K. uit Bilthoven, gegrepen. Hoewel beide bestuurders kalm reden, was de botsing nog zoo hevig, dat mej. De G. eenige meters weggeslingerd werd. Zij bekwam verwondingen aan hoofd en beenen. De heer De G. brak een been en kreeg verwondingen aan het hoofd en an dere lichaamsdeelen. Zijn zuster kon naar huis vervoerd worden, hij zelf werd over gebracht naar het ziekenhuis te 's-Herto- genbosch. De daders gearresteerd Volgens een officieel bericht, dat gisteren in Nijmegen binnenkwam, zijn de daders van den roofaanval op de familie A. Jurgens op den weg tusschen Milaan en Pisa gearres teerd. De door hen gestolen goederen kon den in beslag genomen worden. Of de fami lie Jurgens deze zal terug ontvangen was gisterenavond nog niet bekend. Italiaansche bladen bevatten thans een relaas van dezen struikroovers aanval. Nieuwe leening voor Engeland Afgescheiden van conversieplan Ofschoon uit goed ingelichte kringen wordt gemeld, dat nog geen formeele on derhandelingen zijn geopend over een nieu we Britsehe leening, bestaat er in Amerika toch een besliste tendenz dat spoedig on derhandelingen te verwachten zijn. Het vertrek naar Europa heden van Tho mas Cochran, een van de voornaamste fir manten van J. P. Morgan en Co., de ver tegenwoordigers in de Vereenigde Staten van de Britsehe regeering, werd met be langstelling vernomen, hoewel er geen aan wijzing is, dat de'e trip in verband staat met credietsn voor Groot-Brittannië MacDonald verklaarde met betrekking tot een leening, dat duidelijk dient te worden gemaakt, dat deze geheel afgescheiden dient te zijn van eenig voor te nemen conver- sieplan. Jaarvergadering te Amsterdam. Te Amsterdam is gisteren de 23ste jaar vergadering gehouden van den Mariabond in het bisdom Haarlem. Het verslag van de penningmeesteresse, mej. M. W. P. de Bruyn toonde aan, dat in het afgeloopen jaar het totaal aan in komsten en uitgaven f 5.467.91 bedroeg en dat er een batig saldo van f 3.637.03 is. Nadat de jaaroverzichten van de Noord- Holiandsche en Zuid-Hollandsche propa- ganda-commissie waren voorgelezen, hoorde men mevr. J. Dekker—Koedooder, de se cretaresse, met haar jaarverslag aan. Hierin werd er op gewezen, dat er een nauwe band bestaat tusschen het hoofdbestuur en de afdeelingen en de wederzijdsche samenwer king vriendschappelijk is. Het aantal afdeelingen is met één ver meerderd en bedraagt thans 47. Er zijn mo menteel 646 geheelonthouders en 1844 af- schafsters. De secretaresse vestigde er de aandacht op. dat het corps der geheelont- houdsters allengs toeneemt en dat der af- schafsters slinkend is. De totale ledenaan winst bedraagt 60 terwijl het aantal adspi- rant-Jeden gestadig aangroeit. Vervolgens werd verslag uitgebracht over den arbeid der diocesane jeugdcommissie. In het rapport van het tooneelsecreta- riaat werd medegedeeld, dat dit wordt opge heven, omdat het thans overbodig is ge worden de afdeelingen kunnen den laat- sten tijd zich zelf' redden. De bestuursverkiezing leverde op, dat de penningmeesteresse mej. M. W. P. de Bruvn en de dames J. van der Nagelvan Muffe- len en G. Muhren bij enkele candidaatstel- ling werden gekozen. Hierna deed de voorzitster nog een paar mededeelingen. De offërweek heeft een net to bedrag van f 130 voor een priesterstudie beurs in het bisdom opgebracht. Aan de St. Jansnovene is druk deelgenomen, terwijl 32 afdeelingen aan den bloemendag medewerk ten. Daarna gaf de voorzitster, mej. A. M. A. Kokshoom een uiteenzetting van het werk van „De Graal", in verband met een voor stel van de Mariavereeniging H.H. Nicolaas en Barbara te Amsterdam, dat het volgende beoogde: het hoofdbestuur trachte contact te krijgen met „De Tafelronde" (het hoofd bestuur) van ,.De Graal" om te bereiken, dat de soberheidsidee, volgens de opvattin een van „Sobrietas" over de geheele linie in „De Graal" wordt toegepast. De voorstellende Maria-vereeniging wenschte, dat ieder Graallid een juist in zicht krijge in het alcoholvraagstuk (door alcoholcursussen, lectuurverspreidlng enz.) Vervolgens mochten volgens haar in geen enkele bijeenkomst van Graalleden als zoo danig dus ook niet bij uitstapjes de leidsters of leden alcoholhoudende dranken 0ebruileen; dit zou in de reglementen op genomen moeten worden, opdat de onthou ding bewust zou geschieden. Verder diende de mogelijkheid te worden geschapen, dat er blijvende clubs van geheel-onthoudsters worden opgericht, Welke deze onthouding niet alleen als persoonlijke deugdosfening opvatten maar die de onthouding beoefe nen, ook om alle redenen, waarom de R.Iv. örankbestrijdingsvereer.igingen in het leven geroepen zijn. Deze clubs moesten als leid ster een georganiseerde drankbestrijdster hebben, en op regelmatige tijden bijeenko men. Naar aanleiding hiervan deelde de voor zitster mede, dat het hoofdbestuur deze op dracht niet alleen gaarne aanvaardt, maar den vorigen dag reeds met „De Tafelronde" van „De Graal" een bespreking heeft ge had. Deze conferentie heeft tot een voorloo- pige formuleering van vijf punten geleid, die nader in een afzonderlijke hoofdbe stuursvergadering zullen worden bekeken. De resultaten van deze laatste bijeenkomst zullen dan aan de afdeelingen worden me degedeeld, terwijl daarbij tevens een leidraad zal worden gegeven om een en ander te bereiken. De genoemde vijf punten zijn: 1. volgens de bepalingen, door Z H. E. Mgr. Aengenent gepubliceerd omtrent „De Graal" in het bisdom Haarlem, is aan haar de organisatie van alle R K. jonge meis'es in het bisdom toevertrouwd. Men moet dus als principe aannemen, dat de jeugdgroepen van den Mariabond moeten overgaan naar „De Graal" en niet meer kunnen blijven be staan in him kwaliteit van jeugdgroep van den Mariabond. 2. Het is echter van be lang, dat het ideaal van den Mariabond daarbij tegelijkertijd blijft nagestreefd. Daarom zullen de thans bestaande jeugd groepen van den Mariabond in de Graal- organisaties worden ondergebracht als: „da- denclubs voor onthouding", welke clubs dan de onthouding van alcoholhoudende dran ken zullen beoefenen als persoonlijk offer, maar tegc-lhkertüd ook als groep de bestrij ding van het alcoholisme zullen nastreven en een zoo vo'ledig mogelijk inzicht moeten krijgen in het alcoholvraagstuk. 3. Deze dadenclubs zullen dan een blijvend karakter dragen. 4. Ofschoon deze clubs dus geen deel uitmaken van de organisatie van den Mariabond, zal omtrent deze clubs een voortdurend contact worden onderhouden tusschen den Mariabond en „De Graal", speciaal wat betreft het doorgeven en het verspreiden van lectuur, propaganda-mate- riaal enz. 5 De overgang van de jeugd groepen van den Mariabond in „De Graal" zal geleidelijk geschieden, te beginnen bij de plaatsen waar „De Graal" reeds ge vestigd is. Op plaatsen, waar nog geen ■Graal" is, vaan de jeugdgroepen gewoon door, tot ..De Graal" er zich definitief heeft gevestigd. De vergadering ging er mee accoord, dat het hoofdbestuur het contact met „De Graal" zal voortzetten en tot een goed ein de brengen. Nadat de geestelijke adviseur de Weleerw. heer Th. W. Taman eenige opwekkende woorden had gesproken, hield de heer H. B. v. d. Sande te Haarlem (in de plaats van den aanvankelijk aangekondiaden pater Bern. de Waal M.S.C. uit Tilburg, een rede over de taak van de katholieke drank bestrijdster in dezen tijd. Te VaTkenswaard trok een 2-Jarig kindje zich los van de hand harer moeder en kwam toen onder een auto terecht. De kleine werd met een gapende hoofdwonde huiswaarts gebracht. Den chauffeur treft geen schuld, De Bouwcommissie benoemd Naar wij vernemen, zal de nieuwe paro chiekerk te Santpoort 'xegewijd worden aan O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand. Tot leden der Bouwcommissie zijn be noemd de heeren J. van Beem, J. Handgraaf, J. Nijssen en J. Wijngaarden. W egenverbetering Tusschen Uithoorn en Vrouwenakker Hedenmorgen werd door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland in het Gou vernementsgebouw te Haarlem aanbesteed: Het verbeteren van den weg langs het Amsteldrechtkanaal tusschen de Kleine- brug te Uithoorn en Vrouwenakker over een lengte van 3295 M. met bijkomende werken. Ingekomen waren 40 biljetten. De laag ste inschrijfster was de N.V. „Nederland" Gem. Betonwerken en Wegenbouw afd. We genbouw te 's-Gravenhage voor f 114.144. Daar iedere telefonische verbinding met Lissabon verbroken is, gaat in Madrid het gerucht, dat in Portugal een nieuwe militaire revolutie is uitgebroken. In Madrileensche bladen wordt verder mel ding gemaakt van het gerucht, dat de Por- tugeesche staatspresident dood zou zijn. De revolutie onderdrukt Volgens een bericht in de Berlijnsche bla den wordt bevestigd, dat Woensdag in Lis sabon een militaire revolutie is uitgebroken. In den loop van den dag zijn de onlusten echter dcor regeeringsgetrouwe troepen on derdrukt. De opstandelingen werden ont wapend. De leiders van den opstand zijn gevlucht. 20 dooden, 70 gewonden Volgens te Londen ontvangen berichten uit Lissabon zouden bij de mislukte poging tot het verwekken van een militaire revo lutie in Portugal gisteren 20 personen zijn gedood en 70 gewond. De onderdrukking van den opstand- Uit Lissabon wordt gemeld, dat de regee ring bij het onderdrukken van den opstand gisteren van zwaar geschut en tanks gebruik heeft moeten maken. Tien personen werden gedood en 43 ge wond. De regeeringstroeren hebben vel? ge vangenen gemaakt, waaronder een tiental vliegofficieren. Onder de politieke vluchtelingen die in het Spaansch—Portugeesche grensdorp Va lencia de Allantara wonen, liep gisteren het gerucht, dat de Portugeesche president Carmona vermoord was. Het Madrileensche blad „El Sol" heeft uit Vigo vernomen, dat ook te Porto een oostand heeft plaats gehad en de kazernes zijn bestormd. Bijzonderheden over den opstand. Inzake den opstand wordt nader gemeld, dat Dinsdagochtend burgers de kazerne van het derde regiment a'tillerie en zware mi trailleurs binnengedrongen, de officieren ver rasten en de regimenten overweldigden De regeering bc"d. gesteund door ande-e regimenten van het garnizoen, de politie en de reoublikeinsche garde, dm strijd aan met de opstandelingen en dwong hen zich over te geven. De opstand is thans geëindigd. Voorzorgen der regeering De opstand was zuiver plaatselijk. Mo menteel doorkruisen cavallerie-patrouill°s, republike'nsche garde en pantserauto's de straten der stad. De regeering is den tcostand geheel mees ter. Noodlanding van een vliegtuig Een ernstig gewonde. Gistermorgen omstreeks half twaalf heeft het militaire vliegtuig nr. 572 te Bergam bacht een noodlanding moeten doen tenge volge van een motordefect. De inzittenden waren luitenant Meihuis en de mecanicien Daaldrop. Het vliegtuig kwam terecht in een droge sloot. Daaldrop werd vrij ernstig ge wond: er werd geneeskundige hulp voor hem ingeroepen. Brutale inbraak te Ierseke Brandkast geplunderd In een burgerwoning te Ierseke is tijdens de afwezigheid der bewoners dezer dagen een brutale inbraak gepleegd. De dieven zijn op tot nog toe onverklaar bare wijze de woning binnengedrongen en hebben de brandkast van de voorkamer naar den' keuken gesleept, waar zij de brandkast onderste boven hebben gekeerd en vervol gens aan den achterkant hebben opengebro ken. In de brandkast bevonden zich eenige gouden en zilveren sieraden, die gedragen wo~den by de Zeeuwsche kleeding. De inbrekers hebben het geheele huis doorzocht, doch geen geld gevonden. De waarde van het gestolene wordt geschat op f 1000.-. Een onderzoek wordt door ae politie in gesteld, doch van de daders ontbreekt ieder spoor, Gruwelijk misdrijf nabij Zuidbroek. (biz. I, lste blad) De Duitsche Katholiekendag is gister middag geopend. (blz. 1, lste blad) De toestand van Mgr. Nolens in hooge mate ernstig. (blz. 1, lste blad) Pastoor Melkert te Am-terdam aangere den Zijn toestand zorgwekkend. iblz. 1, lste blad, Te Amsterdam is du jaarvergadering van den Mariabond in het Bisdom Haarlem ge houden. (blz. 1, lste blad) De zaak tegen den Belgischen leeraar Leo Moulin zal 1 September behandeld worden. (blz. 2, 2de blad) Militaire opstand in Portugal, welke spoedig bedwongen is. (blz. 2, 2de blad) Toenemende werkloosheid in Engeland. (blz. 2, 2de blad) Het non-agressieverdrag tusschen Rusland en Polen. (blz. 2, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.75. Vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.28 uur. Hoogste barometerstand 772.8 m. M. te Yarmouth. Laagste barometerstand 745.0 m. M. te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Oos telijken of Zuid-Oostelijken wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, iets warmer. Portefeuille met bankbiljetten verloren Na twee jaar bü den eigenaar terug In Januari 1929 deed een stalhouder te Oöstzaan by de politie aangifte van de ver missing van een poitefeuille met bankpa pier, welke hy vermoedeiyk op den weg zou hebben verloren. Het ingestelde onderzoek leverde echter geen resultaat op en er werd verder niets over vernomen. De vrouw van den stalhouder echter, die onlangs toevallig naar de politie-radio-be- richten luisterde, ving een verzoek op van den burgemeester van Noordwük tot aan melding van rechthebbenden op een porte feuille met inhoud, welke in die gemeente bij een tuinder op het land was gevonden bij het omspitten van den grond. Hoewel haar man nimmer daar was ge weest, stelde de vrouw zich door oemidde- ling van den burgemeester van Oostzaan in contact met diens ambtgenoot van Noord- wyk en hoewel deze laatste brieven had ont vangen van meer vermoedelijk rechthebben den, kon toch aldus De Tel. aanne melijk worden gemaakt, dat de portefeuille den stalhouder moest toe'oehooren. Hoe had zich nu deze merkwaardige gang van zaken toegedragen! De stalhouder, die in Juli 1930 den mest van zijn paarden aan een schipper had ver kocht, herinnerde zich, dat deze onder andere mest leverde aan tuinders in Noord wük. Een van hen was de vinder van de portefeuille en deze wist ook nog dat hy in den zomer van 1930 mest van dien schip per had gekocht. Deze omstandigheid, gevoegd by het feit dat de stalhouder zich de biljetten, waaruit de inhoud der portefeuille bestond, nog vry goed wist te herinneren, was aanleiding hem als den waren rechthebbende te beschou wen. De bijna vergane bankbiljetten zijn in geruild bü de bank en de gelukkire vinder kreeg een belooning. Het is echter we', op merkenswaard, dat d° portefeuille by het in laden en lossen en, het verwerken van den mest over het land niet onmiddellijk ont dekt is. i Huldiging van dr. Wibaut BÜ zü'n afscheid als wethouder der hoofdstad. Morgenmiddag half vyf zal de burgemees ter van Amsterdam te zijnen huize officieel afscheid nemen van de aftredende raadsle den. By deze gelegenheid zal Mr. F. M. Wibaut door den burgemeester worden toe gesproken. Den scheidenden wethouder zal de gou den medaille der stad Amsterdam, een zeer zeldzame onderscheiding, worden aangebo den,-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1