f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- In Memoriam Mgr. Prof. Dr. Willem Hubert Nolens m I BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17856 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL In vredel Mgr. Prof. Dr. W. H. Nolens overleden De laatste oogenblikken van Mgr. Nolens De plechtige begrafenis Levensbijzonderheden Een foto ynn Mgr. uit zijn jarnmv4s»n. Het oordeel van politieke leiders over Mgr. Nolens VOORNAAMSTE NIEUWS OOt) werd aangeboden, Telefoon No. 13866 (drie ltfnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. b(j vooruitbet Bi) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden T ■jllljil tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I uUUUi Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm Dij verlies van 'n anderen vinger De dood, de niemand en niets ont ziende dood, die ons welhaast dagelijks voor de smartelijkste en ongelooflijkste feiten plaatst, heeft ons thans aange tast in een allerkostbaarst bezit: Na een wekenlang hevig lijden, waar in de laatste dagen door talloos velen ®iet ieder uur, met iedere minuut werd wonderen, zullen, méér dan wij, zijn wonder lij k-groote eigenschappen en ver diensten vermogen te schetsen en te boekstaven voor al den tijd, die na ons komt. Maar tenslotte zijn het ook niet eens deze vrienden en vertrouwelingen van den overleden leider, die ons een volledig MGR. PROP. DR. W. H. NOLENS t medegeleefd, ïs te Den Haag in den Heer ontslapen onze Minister van Staat Mgr. Prof. Dr. Willem Hubert Nolens. Tot voör betrekkelijk korten tijd was het slechts aan heel enkele intieme vrienden bekend, dat het niet goed ging hiet den grooten leider; wars van alle sensatie, als Mgr. Nolens steeds was, heeft hij tot op het laatste oogenblik zijn ongesteldheid zijn naderend ein de zelfs voor zijn meest nabije om geving weten te doen verbergen. Hoewel reeds zeer ernstig aangetast hoor de ziekte, welke hem ten grave zou Voeren, toog hij nog naar Genève, om dat hij niet ten onrechte meende, hat zijne tegenwoordigheid aldaar niet gemist kon worden; maar te Genève, te midden van zijn belangrijke werkzaam heid, werd de kwaal hem te machtig: hij moest de leiding uit handen geven, hij moest gaan rusten, rusten Mgr. was vermoeid, oververmoeid. Dit was trouwens de indruk, die zijn collega's in de Kamer gedurende de laat ste periode van zijn verschijnen aldaar reeds langer te voren hadden gekregen: Mgr. Nolens was de oude niet meer; hoewel hij met den geest al het parle mentair gebeuren bleef volgen, hij leefde uiterlijk niet meer zoo méé als voorheen:' hij stapte niet meer veer krachtig door de zaal, hiér een partij leider iets influisterend, daar een ka merlid met 'n enkel woord 'n héél lesje lezend, met 'n vriend een Limburgsch gemoedelijk praatje makend om plotse ling op de regeeringstafel toe te schie ten om een minister van een, wie weet hoe belangrijk, advies te dienen; hij sprong niet meer als geëlectrificeerd overeind, als een in de Kamer gespro ken woord hem prikkelde; hij trom melde niet meer met zijn vingers op den lessenaar van zijn zetel, wanneer hij zat te luisteren en na te denken. Mgr. Nolens, die anders steeds met Zijn beweeglijkheid de Kamer een leven- hig aspect verleende en zij het dan °ok o! zoo bescheiden! leiding gaf aan de debatten, Mgr. Nolens was stil geworden, zat in zichzelf gekeerd Dat is het begin van het einde ge feest. En nu staan wij aan het doodsbed van hen grooten staatsman. Nog nooit hebben wij ons voor éénige journalistieke taak zóó beklemd gevoeld als thans, nu wij aan Mgr. Nolens een »In Memoriam" moeten wijden: hoe zouden wij de ontzaglijke be- teekenis van dezen grooten mensch voor °hs volk en voor de internationale sa menleving, vooral voor de Katholieken van ons land endaarbuiten, kunnen schetsen! hoe zouden wij hem in onze bescheiden en sobere dagblad-woorden kaar de werkelijkheid kunnen waardee- ren als mensch, als priester, als geleerde, als staatsman, als partijleider! Zij, die ham in al deze hoedanigheden en in nog meerdere van nabij heb ben mogen kennen en liefhebben en be- beeld van hem zullen boetseeren: over figuren, als Mgr. Nolens er een was, oordeelen geen tijdgenooten, zelfs niet de meest ingewijde, over een fi guur als Mgr. Nolens oordeelt de onfeil bare Tijd zelf. En nu weten wij bij voorbaat, hoe die onfeilbare Tijd oordeelen zal. De eeuwen, die gaan volgen, zullen in Mgr. Nolens zien en eeren den uiteinde lijken emancipator van katholiek Ne derland, die het groote werk van Mgr. Schaepman voortzette en we mogen welhaast zeggen voltooide. Schaepman en Nolens, er zouden hoogst belangrijke vergelijkende studiën te schrijven zijn over deze beide groote figuren, maar het allervoornaamste is, dat beiden geleefd hebben in den hun door God aangewezen tijd: de laatste decennia der vorige eeuw hadden Mgr. Schaepman noodig, de eerste decen nia der nieuwe eeuw konden Mgr. No lens niet missen. God heeft het zoo beschikt tot heil van katholiek Nederland, dat ieder van beiden leefde te juister stonde en den arbeid verrichtte, welken de katholieken van Nederland in deze tijdperken be hoefden. Maar, hoezeer Mgr. Nolens als priester natuurlijk allereerst gestreefd heeft naar de eere Gods en düs naar een christe lijke, een katholieke staatkunde in Ne derland, hij heeft héél de natie gediend als een der besten; en juist door Mgr. Nolens' optreden is vaak gebleken, hoe zeer katholiek en nationaal belang pa rallel loopen. Men noeme ons één liberaal, één vrij- zinnig-demokraat, één socialist, één communist zelfs, die den prachtigen po- litieken en socialen arbeid van Mgr. No lens niet met eere moet vermelden. Van de met ons verwante christelijke partijmannen behoeven wij in dit ver band niet eens te gewagen. In Mgr. Nolens verliest zoowel katho liek als niet-katholiek Nederland ook een internationale kracht van bijzondere be- teekenis; wie zal zijn relaties overne men? Aan wien zullen zoovele buiten - landsche grootmachten haar vertrouwen zóó rijkelijk schenken als aan dezen eenvoudigen, maar zoo voortreffelijken diplomaat? Voor ons, Katholieken van Nederland, klemt nog méér de vraag: wie zal den grooten, den onbetwisten partijleider vervangen? Wie zal Mgr. Nolens in diens heel bijzondere leiderspositie kunnen opvolgen? Laten wij toekomstige zorgen echter zwijgen bij den rouw van het oogenblik; scharen wij ons in den geest rondom de doodssponde van den eminenten pre laat, die het beste van zichzelf aan de wereld en vooral aan ons gegeven heeft, en bidden wij: Dat hij moge rusten. Zijne Excellentie, de Doorluchtige en Hoogeerwaarde heer Monseigneur Prof. Dr. W. H. Nolens is gisterenavond om 8 uur 20 in het gesticht van den H. Carolus Borro- meus te 's-Gravenhage zacht en kalm in den Heer ontslapen. Rond half vijf was de doodstrijd begon nen. Behalve eenige eerwaarde Zusters, waren bjj het sterfbed aanwezig de zeer- eerwaarde heer L. H. J. Beijsens, pastoor der parochie van den H. Willibrordus, de geneesheer dr. L. C. M. Steger en de Twee de Kamerleden oud-minister Prof. Mr. P. J. M. Aalberse en oud-minister ir. M. C. E. Bongaerts. De „Msb." heeft gisterenavond nog een onderhoud gehad met pastoor Beysens, in wiens parochie Mgr. Nolens woonachtig was, die de biechtvader van Monseigneur is ge weest en den thans overledene ook de laatste geestelijke hulp verschafte. Ik ging er naar toe, aldus deelde de pastoor mede, toen ik van dokter Steger den ernst van den toestand vernam. Uit eigen beweging vroeg Mgr. mij na enkele dagen terug te komen. Hij wist, dat hij waar schijnlijk sterven ging en was zich zijn zware verantwoordelijkheid echt bewust. Vier Augustus heb ik Mgr. de laatste H.H. Sacramenten toegediend. Het was nog wel niet noodig en geschiedde meer uit voorzorg. Mgr. heeft de H.H. Sacramenten zeer stichtelijk ontvangen. Ik ging eenige dagen naar Lourdes en toen ik terugkwam, was de bedlegerigheid voorgoed begonnen. De H. Mis lezen was Mgr. onmogelijk geworden, maar de H. Communie ontving hij eiken morgen. De wetenschap te moeten sterven, viel Mgr. eerst zwaar, maar hij was op het laatst tevreden en volkomen onderworpen aan Gods Heiligen Wil. Er waren weinig relaties: alleen prof. Aalberse, ir. Bongaerts en ik hadden voort durend toegang. Mgr. las en mediteerde. De laatste dagen zijn physiek zeer moei lijk geweest, maar Monseigneur verborg zijn pijn. Hij wilde er niet over spreken, al leed hij veel. Woensdagavond was Mgr. volledig bij kennis, hoewel hij erg naar was. Ik vroeg hem of ik hem de H. Absolutie zou geven. Mgr. knikte Ik ging heen in de overtuiging, dat ik den zieke niet levend zou terugzien. Gistereri'ochtend om zeven uur was ik er weer en heb Mgr., die volledig bij kennis was, nog de H. Communie uitgereikt, welke hij devoot ontving. Toen ik gisterenavond om half zes kwam, was de doodstrijd in vollen gang. Deze heeft lang geduurd. Het sterke lichaam ver zette zich en ook de pols bleef krachtig. Totdat langzaam aan het bewustzijn week en Mgr., toch nog vrij plotseling om 8.20 Uur overleed. Naar men uit Venlo meldt, zal de plech tige begrafenis van het stoffelijk overschot van Mgr. Nolens te Venlo plaats hebben. Voor de teraardebestelling zal in de St. Martinuskerk aldaar een plechtige H. Mis van Requiem worden opgedragen. Willem Hubert Nolens werd geboren te Venlo op 7 September 1860. Zijn vastheid van karakter, nuchter verstand en fierheid hij hij van zijn hoogvereerden vader ge- erfd, zijn vroomheid van zijn zeer geliefde moeder. De jonge Wiel, zooals ze hem in Venlo noemden, was een stille jongen, die weinig deelnam aan de spelen zijner klasgenooten. en aan wien men niets bijzonders opmerkte, dan dat hij een hartgrondigen afkeer had van vleesch-eten, en „een stiefkopf" was. Te Venlo bezocht hij de lagere school en vandaar kwam hij in 1870 op de voorberei dende klasse van de 3-jarige H. B. S. Zijn medeleerlingen op den 3den cursus waren: W. Berden, thans pastoor te Affer- den, P. de Sevaux, als leeraar thans van de zelfde school gepensionneerd, W. J. van Terwisga, thans gepensionneerd luitenant- generaal en P. Schrijnen, als apotheker te Amsterdam overleden. Onder de ongeveer 50 leerlingen waren er zes, die zich tot den Priesterstand geroepen achtten. Zij leerden Latijn en Grieksch bij de kapelaans der stad. Zoo Nolens bij kape laan Mathieu Nijssen. In 1874 ging hij over naar het College te Weert, waar hij zich weldra door zijn helder verstand onderscheidde. In de jaren 18791880 studeerde hij philo- sophie in Rolduc, van waaruit hij te Leiden het Staatsexamen deed. Mgr. Nolens te midden van het bestuur der R. K. Staatspartij. Van 1880 tot 1884 studeerde hü in de rech ten aan de Universiteit te Utrecht. Na het doctoraal examen in de Rechtswetenschap bezocht hij van 1884 tot 1887 het Groot-Se minarie te Roermond. Op 25 Maart 1887 ont ving hü de H. Priesterwijding. In Februari 1888 werd hij tot professor te Rolduc be noemd. Twee jaar later 12 Februari 1890 promoveerde hij te Utrecht cum laude op een proefschrift „De leer van den H. Tho mas van Aquino over het Recht." Zijn pro motor was professor De Louter, die dezen eminenten leerling steeds zijn groote belang stelling gewoonlijk per briefkaart bleef betoonen, wanneer eenig belangrijk levens moment daartoe de aanleiding bood. Denzelfden dag, dat Mgr. Nolens tot doc tor in de Staatswetenschappen promoveerde, verdedigde hij 24 theses, waarmede hij den titel van doctor in de Rechtswetenschappen behaalde. En thans, terugziende op dit leven, mogen wij met den heer Serrarens constateeren: „Niet het zoeken naar gewin, niet de zucht naar invloed, niet het streven naar macht, bepalen zijn handelingen, maar het bewust zijn te werken in overeenstemming met de Christelijke beginselen, met de katholieke be ginselen, de wet om naar de volle maat zij ner kracht Gods gebod tot grondwet van de samenleving te doen maken." Van 1888 tot 1896 bleef Mgr. Nolens als professor te Rolduc, in welk laatste jaar Venlo hem afgevaardigde naar de Tweede Kamer, welke functie hij vijf en dertig jaren onafgebroken heeft waargenomen. In 1909 werd hij benoemd tot Hoogleeraar in de Arbeidswetgeving aan de Gemeente- Universiteit te Amsterdam, welken post hij ongeveer 20 jaar heeft bekleed. Hij nam ten slotte nog deel als Nederlandsch vertegen woordiger aan de Internationale Arbeids wetgeving, woonde in deze hoedanigheid in 1919 de Internationale Arbeidsconferentie te Washington bij, en werd eenmaal zelfs voor zitter, n.l, op de 8ste conferentie. De steen- kolenconferenties deden weer van Mgr. No lens spreken als van een internationaal poli ticus. In Augustus 1923 werd hij benoemd tot minister van Staat, waardoor de overheid blijk gaf de groote hoedanigheden en presta ties van dezen priester te eeren. In het begin van 1930 herdacht Mgr. Nolens den dag, waar op hij voor 40 jaar zijn beide doctorstitels behaalde. Maar wars van alle uiterlijk eer betoon en feestelijkheden hem ter eere, als Nolens was, werd ook dit feest evenals ver schillende andere in stilzwijgen voorbijgegaan. Buiten de reeds genoemde functies bezat Mgr. Nolens er nog vele andere, zoo was hij o.m. voorzitter van den Mijnraad, curator van de Technische Hoogeschool te Delft, voorzitter van den Werkloosheidsraad en ondervoorzit ter van den Hoogen Raad van Arbeid. Van zijn tallooze onderscheidingen noemen wij zijn benoeming tot Protonotarius apostolicus a.i.p. en huisprelaat van Z. H. den Paus. Voorts was hij Commandeur in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Man van onkreukbaar vertrouwen en on baatzuchtige persoonlijkheid, was Mgr. No lens een der merkwaardige figuren uit het geheele openbare leven. Zijn fijne gesloten lippen, zijn groote levendige oogen en zijn innemende glimlach deden direct den diplo maat in hem vermoeden. Uiterlijk altijd even kalm en bezadigd, soms bijna den indruk makend van onbewogen zelfkenner en zelf- beheerscher, was hij in den grond van zijn hart een wezenlijk vurig type, een tempera mentvol mensch. Zijn gesprekken waren meestal droog, maar daarom geenszins ont bloot van geest en humor; misschien lag daarin de reden, waarom Mgr. Nolens onder de diplomaten ook zoozeer gezien was. Dik wijls werd hij voorgesteld als iemand, die in het geheel geen gevoelen zou hebben; niets was minder juist dan dat, omdat de diplo maat zijn gevoelens wel vaak moet en wil ver bergen, maar deze daarom nog niet mist. Mgr. Nolens heeft het van zichzelf bekend, toen hem op den partijdag bij het herdenken van den dood van Mgr. van de Wetering, een persoonlijken vriend van hem, de stem stokte in de keel. „Tegen mijn gewoonte in zoo verontschuldigde zich de voorzitter van den partijraad ben ik uiterlijk wat aangedaan. En dan, wie herinnert zich niet die aardige situatie, welke zich eenigen tijd geleden voordeed op een diner van diplomaten. Een buitenlandsche gezant, die te Den Haag zijn regeering vertegenwoordigt, sprak de disch- genooten toe, maar zocht op een gegeven oogenblik naar het juiste woord. Mgr. No lens, een buurman van den spreker, souf fleerde „wetenschappen", waarop de gezant met een vriendelijke buiging zeide: „Dank je, mijn jongen": men kan zich voorstellen 'de hilariteit, welke toen onder het corps di plomatique heerschte en.... den lach van Mgr. Nolens. Mgr. Nolens, de typische staatsman, zoo'n markant Nederlandsch politicus, was vóór alles democraat. Op de eerste plaats was het Mgr. Nolens erom te doen, de sociaal-econo mische toestanden te toetsen aan de natuur lijke zedenleer en de waarheden, welke aan de menschen geopenbaard zijn door Christus. Hij zocht naar de wegen, welke konden lei den tot de verwezenlijking van die zuivere harmonie. Hij zocht de ruimte van de Chris tus-boodschap te brengen in de maatschap pelijke verhoudingen. In zijn functie van re- geeringsafgevaardigde voor de verschillende arbeidszaken en conferenties, genoot hij ten volle het vertrouwen van de overheid. Iets merkwaardigs voor zijn persoon, iets teeke- nends en verheffends tevens was, dat men hem zelden of nooit een beperkte opdracht medegaf; hij was immers volkomen onafhan kelijk en had een haat gezworen aan de ver- sehijiende instructies, welke steeds aan de verschillende gedelegeerden worden medege geven. Dat de regeering zulk een standpunt te genover hem aannam, was overigens niet te verwonderen, daar hij een uitnemend des kundige was in arbeidszaken en niet alleen binnen onze grenzen, maar ook daarbuiten, den roep had van een bekwaam geleerde te zijn inzake de kennis van het internationaal arbeidsrecht. Dr. Franke schreef in het bekende week blad: „Sociale praxis": „Nolens een hooge ka tholieke geestelijke, leider van de katholieke partij in Nederland, is een veteraan in de Internationale arbeids-bescherming." Ter gelegenheid van Mgr. Nolens' 70sten verjaardag op 7 September 1930 wijdde „De Maasbode" een extra-pagina aan den thans ontslapen staatsman. De leiders der grootste fracties in de Tweede Kamer verleenden daarbij hun me dewerking. Zoo schreef de heer dr. H. Colijn, voor zitter der Anti-Revolutionnaii'e fractie o.m.: Dr. H. Colijn. Niet alles wat de 100 uitverkorenen des volks plegen te zeggen, is even belangrijk, en toch moet het worden aangehoord en verwerkt, omdat ook het op zichzelf min gewichtige belangrijk kan zijn door de be-, teekenis, die een bepaalde politieke groep aan de woorden van dien spreker "verbindt. Dat geldt hu wel van alle fractie-leiders, maar niet allen ondergaan die taak op de zelfde wijze. Er zijn er die opvallend op merkzaam zijn, er is er maar één-dia-zijne opmerkzaamheid beoefent zonder het te la ten merken, die meestal, schijnbaar zonder veel interesse, rustig op een der achterste banken aan de rechterzijde zit en wien niet temin niets van belang ontgaat Voeg daarbij den langen staat van dienst van Monseigneur nagenoeg 34 jaar onafgebroken Kamerlid en ge hebt reeds genoeg om te beseffen, dat ge niet meer te doen hebt met één van de honderd. Toch mag men hierbij niet blijven staan, want de werkelijke beteekenis van Dr. No lens wordt er niet door bepaald. Die gaat ver boven deze uiterlijk waarneembare din gen uit. Reeds het leiderschap der sterkste Kamer fractie stempelt hem pp zichzelf tot de in vloedrijkste figuur in ons staatkundig leven. Dat zou zelfs zoo zijn, indien Dr. Nolens niet ware die hij is. Immers, regeeren in parle mentairen zin is in Nederland niet mogelijk zonder medewerking van de Roomsch-Katho- lieke fractie; noch ook kan eer Kabinet zich de weelde veroorloven het bewind te voeren in een anti-Roomschen "in. En dat alleen reeds maakt den leider dier fractie tot een figuur, waarmee onder alle omstandigheden te rekenen valt. Maar als zulk een leider dan bovendien waarlijk leider is, en daaraan twijfelt in dit geval wel niemand dan is het dui delijk, dat hij in de politieke constellatie tot een centrale figuur wordt. Van zulk een positie een gematigd ge bruik te maken, verheft iemand tot den rang van Staatsman in den dieperen zin van het woord. De tijd van meer nauwe samenwerking Mgr. Prof. dr. W. H. Nolens is gisteren avond overleden. (blz. 1, 1ste blad) Het drama te Zuidbroek. (blz. 1, 2de blad) Amerikaansch crediet aan Engeland. (blz. 1, 3de blad) De nieuwe Hongaarsche regeering heeft zich aan het parlement voorgesteld. (blz. 1, 3de blad) ..De Pruisische Landdag zal bijeengeroepen worden. (blz. 1, 3de blad) De opstandelingen in Portugal zouden eenig succes behaald hebben. (blz. 1, 3de blad) Groote bezuiniging in Beieren. (blz. 1, 3de blad) Bij een zwaren brand in Italië zijn 200 huizen en barakken verwoest. (blz. 1, 3de blad) Door de credietcommissie van de Europee- sche commissie uit den Volkenbond is rap port uitgebracht over den internationalen financieelen toestand. (blz. 1, 3de blad) De Limburgsche wielrenner M. Vluggen doodgereden. (blz. 2, 3de blad) Moord te Maastricht? (blz. 2, 3de blad) Drama te 's-Hertogenbosch. (blz. 2, 3de blad) De DO X is te New-York aangekomen. (blz. 2, 3de blad) tusschen de groepen der rechterzijde ligt nu al eenige jaren achter ons en de persoon lijke aanrakingen zijn daarom niet meer ge heel van denzelfden aard als voorheen. In dezen zin dan, dat onderlinge besprekingen en overleg over zaken den laatsten tijd niet meer plegen voor te komen. Toen ze nog plaats vonden, was dat overleg niet altijd even gemakkelijk. In hooge mate voorzich tig, placht Dr. Nolens zich niet spoedig vast te leggen. Maar had hjj zich uitgesproken, dan wist men ook waar men aan toe was. En was er een enkele maal een Dlotselinge sen op het eerste gezicht soms onverklaar bare koerswijziging, ik denk hier b.v. aan het voorstel de behandeling der indertijd door mij ingediende militiewet tot een later tijdstip te verschuiven dan bleek achter af, dat deze doorzout parlementariër daar mee de zaak zelve had gediend. Zoo zouden er nog wel meer voorbeelden zijn aan te voeren, die alle echter naast verandering tevens van beter inzicht hebben getuigd. Mannén 'van zooveel rijpe ervaring en zoo veel inzicht in de psychologie van de Kamer zijn voor elk parlement van onschatbare waarde. Ir. J. W. Albarda. Aan het oordeel van ir. J. W. Albarda, voorzitter van de fractie der S. D. A. P., ontleenen wij het volgende: Socialisme is het staatkundig werk van Dr. Nolens niet geworden. Naar mime overtui ging zou hij in een ander politiek milieu krachtig en volhardend aan socialistische staatkunde hebben kunnen medewerken. De Katholieke Staatspartij, met haar veelkleu rige samenstelling, bood hem daartoe geen gelegenheid. Haar eenheid en geslotenheid ging hem steeds boven alles. Ter wille daarvan legde hij zich vaak en veel zelfbe dwang op. Socialistische politiek kon zij niet verdragen. Maar zoover zij maar tot social* politiek te bewegen was. bewoog de heer Nolens haar. Niemand kon twijfelen aan de diepte van overtuiging, waaruit zijn so ciale politiek voortspruit, noch aan haar oprechtheid. Hierdoor heeft Dr. Nolens ieders achting verworven, ook die van zijn tegenstanders, die achting geldt niet alleen zijn werk, maar ook zijn persoon. Mr. H. P. Marchant. En mr. H. P. Marchant, voorzitter van de Vrijzinnig-Democratische fractie, schreef o.a.: Mgr. Nolens by zijn borstbeeld, dat hem ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1