SMAKELIJK ETEN HM ss WIJ HOUDEN VAN VERANDERING WENKEN EN 335 EN AANGEKNIPTE MOUWTJES GOEDKOOPE PATRONEN •i OP VERZOEK voor meisjes van 12-13 jaar (Bovenwijdte 82 c.M.) OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN Nu de zomer in het land is en velen van de buitenlucht genieten, lijkt mij het nuttig eens even met elkaar over het kam- pee>n te praten. Kampeeren toch is een steeös meer in den smaak vallende wijze van genieten van licht en lucht, waar tegen, indien het juist wordt uitgevoerd, al zeer weinig hygiënische bedenkingen zijn aan te voeren. Integendeel, het vrije leven, zoo totaal verschillend van de ge wone' sleur van het dagelijksche leven, heeft een groote bekoring, vooral voor hen wier gewone leventje regelmatig als een wekker afloopt. Niet alleen lichamelijk, maar vooral ook psychisch kan de rust van het kampleven versterkend werken. Men wake er echter voor, om ook hier de degeneratie niet te laten binnensluipen en late radio's en gramophoons thuis. Evenwel, zooals ik reeds boven zei, het kampeeren moet op de juiste wijze ge schieden. Wij moeten dus weten welke gevaren den kampeerder bedreigen en hoe wij de nadeelen kunnen beperken tot een minimum. De grootste vijand van den kampeerder is regen en vocht. Een voortdurende regenperiode kan hier roet in het eten gooien en de best opgezette plannen be derven. Een paar flinke regenbuien, nu daar kunnen wij wel tegen als alles goed is ingericht. Het voornaamste is dus, dat de spullen in orde zijn; een stevige water dichte tent, al of niet gevoerd, en daarbij, want hiermee staat of valt het geheel, een goed impermeabel grondzeil. Er zijn hiervoor verschillende typen in den han del. Als ze geen water doorlaten en niet te "klein zijn, zijn zij alle goed. 't Groote gevaar toch is het vocht dat 's nachts uit den bodem optrekt. Wie gaat slapen zon der voldoends grondbedekking heeft groote kans om zich rheumatiek op den hals te halen. Ik wil hier thans niet spreken over de rheumatiek in haar verschillende vormen, ook niet over de oorzaken waaraan men deze ziekte toeschrijft, maar wil hier al leen dit vermelden, dat het slapen in vochtige omgeving een slechten invloed Kampeeren heeft, in tegenstelling met stevigen ar beid, waarbij al onze spieren in flinke be weging zijn. Behalve de grondbedekking speelt de bovenbedekking een groote rol. Zorg dus 's nachts voor wollen onderkleeding en wollen dekens. De rest is bijzaak. Is men aldus goed toegerust, dan kan men zelfs 's nachts de tent openlaten, zoonoodig voorzien van muskietengaas. Verder over dag goed luchten. De plaats waar men zijn kamp opslaat, kieze men met zorg, zoo droog mogelijk en verder verbeterd door een greppel voor afwatering. Toch mag zelfs op de droog ste plaats de grondbedekking, boven be schreven, niet verwaarloosd worden. Het is ook hier, men moet verstand hebben van hetgeen men doet, daar ook hier schijnbaar kleinigheden van belang zijn. Een andere ziekte, waar wij wel dege lijk rekening mee hebben te houden is de blindedarmontsteking, die bij kampeer ders vaak voorkomt. Daar by deze ziekte goede en tijdig aangebrachte hulp vaak over het leven beslist, moet men weten, wat men te doen en vooral wat men te laten heeft. Wij kunnen thans niet de blindedarmontsteking in extenso gaan bespreken. Practisch gesproken zijn buik pijn, braken en koortsen de hoofdsymp- tonen, hoewel deze niet alle steeds aan wezig zijn. Aangezien de lichte appen dicitis van heden kan zijn de zware van morgen en de inoperabele van over morgen, zij men voorzichtig. Bij ziek zijn met buikpijn hale men dus een dokter en late in den tijd; die er verloopt voor er hulp is, ook al zijn 't verscheidene uren, den patiënt met rust, absolute rust. Der halve laten liggen zonder medicijn, zonder eten en liefst zonder drinken. Als men dit doet, krijgt men geen ongelukken en kan de dokter den toestand goed beoordeelen. Hiermee zijn wel de belangrijkste zaken besproken, welke ieder kampeerder moet weten. Wellicht kunnen zij menigeen van dienst zijn. Daarbij wat goed weer en een goed humeur en het zal wel gaan. ENKLAAR. Benoodigd: 2 A M. stof van 70 80 c.M. breedte, één groote en drie kleine knoopjes, 75 c.M. stof voor garneering. Bovenstaande jurk maakt ge van tobral- co, vlisco, mousseline, of een andere, dunne, goed waschbare stof. Het pa troon is zeer eenvoudig. Voor- en achterkant van den rok zijn gelijk. Bij 't bovenstuk wordt de hals aan den voorkant 8 c.M. dieper genomen dan aan den rug; verder is ook dit patroon gelijk. Wanneer ge de patronen klaar hebt, legt ge ze op de stof en wel zóó, dat ge eerst het geheele bovenstuk, dus voor- en rugkant, en daaronder den rok weg kunt knippen. Aan den rok moeten aan de zijkan ten hoekjes ter breedte van 18 cJM. worden aan gezet, daar de stof voor het rokpatroon te smal is. Wanneer ge alles hebt ge knipt, kunt ge schouder-, zij en roknaden met een Engelschen naad verbin den. Hierna knipt ge mid denvoor een 10 c.M. lang splitje in, waarna ge aan weerskanten dan een 4 cM. breed stukje stikt, dat naar den verkeerden kant wordt omgehaald, op c.M. breedte, zoodat het splitje tegen elkaar blijft sluiten. Langs de mouwtjes wordt een 4 c.M. breed biesje aange- stikt, dat 31 c.M. lang en 10 c.M. breed geknipt is, en aan- en over wordt ge stikt. Het kraagje knipt ge 42 c.M. lang en 18 c.M. breed, waarna ge het dub bel legt, en de kantjes 3 cM. puntig toe laat loo- pen. Dan houdt ge 36 c.M. over voor halswijdte, waarna het kraagje wordt aangestikt en overgezoomd. Hierna wordt de rok glad aan de blouse gestikt. De onderkant van den rok wordt met een bruin biesje afgewerkt. Alvorens dit te doen overtuigt ge u even of de rok onderaan gelijk hangt. Het ceintuurtje knipt ge 90 cM. lang en 10 c.M. breed. Voor sluiting zet ge links de knoopjes en rechts 3 lusjes aan. DINY. Lekkere eierkoekjes maakt men van 2 ons versche boter, die men tot room roert. Daarbij voegt men twee hardge kookte, fijngewreven dooiers van eieren, 2 ys ons gezeefde bloem, VA ons poeder suiker en kneedt alles flink door elkaar tot een stevigen bal, dien men met de deegrol uitrolt tot een dikte van een rijksdaalder. Met een wijnglas of een figuursnijdertje steekt men er koekjes uit, die men op een met boter besmeerde bakplaat in den oven gaar en lichtbruin bakt. Biscuittaart kan men heerlijk bereiden van 250 gram suiker, het sap van twee citroenen, de geraspte schil- van één citroen, 150 gram aardappelmeel en acht eieren. Gedurende een kwartier roert men de eierdooiers met de suiker, voegt daarbij het citroensap en de geraspte «ohil, het meel en ten slotte het stijfge klopte eiwit. Een springvorm wordt met boter besmeerd, het deeg er in gedaan en in een matig warmen oven gaar ge bakken. De noten tijd komt weer aan. Een sma kelijke lekkernij zijn sneeuwballen met noten. Hiervoor klopt men het wit van 4 eieren heel stijf, roert er vlug een half pond gepelde en gestampte okerno ten doorheen met eenige lepels suiker. Van dit mengsel worden kleine hoopjes gevormd, die men op een wit papier op het bakblik legt en dan in een matig warmen oven even lichtbruin laat wor den. Een eenvoudig kreeftgerecht om vlug te bereiden, als er onverwachts gasten komen. Den inhoud van een bus kreeft verdeelt men in kleine stukjes. Van drie eierdooiers, een stukje boter, drie lepels room ep wat bouillon roert men een heel dikke saus, waarin de stukjes kreeft gedoopt worden. Vervolgens rolt men ieder aldus in de saus gedoopt stukje kreeft in meel, dan in uitgeklopt eiwit en paneermeel of fijn gestampte be schuit en bakt ze in boter lichtbruin. Ze worden vlug opgediend in heetgemaakte ragoütschelpen of op kleine verwarmde bordjes. SYLVIA HUIZINGA Bij al onze werkelijk goede eigen schappen hebben wij, vrouwen, er een, die misschien niet minder goed, dan toch min of meer moeilijk of onpractisch is in het dagelijksch leven. En dat is een soort barometerachtige veranderlijkheid. Er zijn er onder ons, die geen dag de zelfde japon kunnen dragen, geen week denzelfden hoed en zeker geen heel sei zoen met een mantel kunnen „doen". Wie zich bewust is van deze neiging en van de ontoereikendheid van haar kleed geld, zal haar toevlucht moeten nemen tot list. Het hoedje, nu eens achterste voren, dan weer binnenste buiten, zooals we dezen zomer mutsjes zagen, die spe ciaal tot dit doel waren gefabriceerd. Vooral op de japonnen kunnen we. eindeloos varleeyen. Daar is de „scarf" die we op verschillende manieren kun-' nen drapeeren. Vooreerst scheef ge knoopt, als 'n soort apachendas, ten tweede netjes gelegd als 'n paar revers, ten derde als een lange shawl, die in de taille wordt vastgehouden door de cein tuur. Ten slotte kunnen we haar heel losjes en nonchalant om den hals leg gen en met een knoop bevestigen. Ook kunnen we door verschillende ceintuurs en kettingen bijdragen tot de zoo gewenschte metamorphose. Zoolang we tenminste niet overgaan tot het vermaken van een al veel gédragen japon. Hiervoorzijn in deze mode ook aardige modellen, waaraan we een vol genden keer eehs onze aandacht zullen wijden. POLA. Degenen onder onze lezeressen, die van uitstapjes en picnicken houden, zul len zeker zeer gaarne een der volgende tasschen willen bezitten. Er kan gezellig veel in geborgen worden en ze geven zoo'n vroolijken toets aan onze luchtige zomertoiletjes. Voor een groote reis is zoo'n tasch haast onontbeerlijk. Al de dingen, welke wij telkens noodig hebben, kunnen hierin geborgen worden, bijv. sandwiches, vruchten, boek of handwerk je. Het zou veel te lastig zijn als wij daarvoor telkens den grooten reiskoffer moesten openen. Er zijn wel lederen reis- tasschen in den handel, maar deze zijn lang zoo origineel niet als een eigen ge maakte tasch en bij een licht zomertoi- letje zeker niet passend. Daarom maar vlug aan den slag, in een enkelen verlo ren middag hebben wij een dezer fleurige dingetjes in elkaar getooverd, waar wij jaren plezier van hebben. Het eerste mo del is gedacht van grove jute. De twee langwerpig geknipte stukken zijn 35 C.M. lang en 25 c.M. breed. De omtrek wordt nu eerst overtrokken met 'zwarte wol. Dan werken wij met den ingrijpsteek een breeden rand van roode wol. De vol gende rand wordt met gele en de laatste met lila wol bewerkt. De open ruimte, die nu nog overblijft, wordt versierd met een applicatiebloem. Daarvoor dienen wij eerst de bloem uit gekleurd laken te knippen en dan op de jute te festonnee- ren. Het hartje wordt bewerkt met een netwerk van licht-gele wol. Ook de gril lig gevormde bladeren worden op deze wijze aangebracht. Tweedubbel gestikte banden voltooien de tasch. No. 2 is ge dacht van zwart laken en is versierd met een band van het moderne mozaïekbor duursel. Hiervoor hechten wij een reep etamine op de aangegeven wijze op het in den vorm geknipte stuk laken. Hierop worden met den kruissteek onregelmatige driehoekjes gewerkt. Deze behoeven niet even groot te zijn, want juist het onre gelmatige verhoogt het effect. De aange geven kleuren zijn oud-rose, licht-rood, goud en zwart. Het beste is hiervoor D. M.C.-Mouline te gebruiken. Nadat bet werk voltooid is, wordt de etamine uit getrokken. De punt en het overslagje hetwelk aangeknipt ts worden met 'n kralen kwastje versierd, terwijl knoop en knoopsgat de sluiting vormen. En nu veel plezier op al uw uitstapjes, met de zelf vervaardigde picnictasch. ETA. Matglas kan men zelf zeer goed maken. Lr onze moderne woningen wordt veel helder glas aangebracht en niet overal kan men gordijnen met succes ophangen. Toch staat men niet graag te kijk voor buren en voorbijgangers. Men houdt van zich in z'n huis vrij te bewegen, zonder te kunnen worden begluurd door omwo nenden. In een huurhuis zelf matglas laten plaatsen is kestbaar, en glaspapier is voor een poosje wel aardig, maar dit wordt gauw leelijk. Maar we maken nu zelf matglas van de ruiten, die we absoluut ondoorzichtig willen hebben. In een theekopje azijn wordt een eetlepel sulfaat van magnesium opgelost en dit mengsel smeert men met een lapje zoo dik mogelijk op 't glas en laat het droog worden, zonder er aan te komen. Hoe vaker men deze bewer king herhaalt, hoe mooier het glas wordt. Men kan ook gekleurd matglas maken door wat rooden of groenen inkt door den azijn te roeren. Sulfaat van magnesium is bij den drogist verkrijgbaar. Als ik u ga vertellen, hoe de moder ne keuken er uit ziet, hoe deze geïnstal leerd is, dan zal menige lezeres zeggen, ja, maar zoo'n comfortabele keuken is duur, en zooiets kunnen we onmogelijk aanschaffen. Ik weet natuurlijk, dat niet iedereen geld kan uitgeven, om de keu ken te maken tot een comfortabel in gerichte werkruimte, voorzien van de moderne en tijdbesparende apparaten, zoo economisch mogelijk ingericht met wand-kasten, enz. Doch ik weet van vrouwen, die de mid delen hebben en toch maar in de oude sleur (zooals moeder het deed) blijven doorgaan, en zich verzetten tegen alle mogelijke vernieuwingen. het fornuis zijn, hetgeen in een kleine keuken al gauw het geval is. In Engeland en Amerika heeft men in de moderne keuken een verbrandings oven, waar alle vuil en afval ver brand worden, zonder dat men er iets van bemerkt. De vuilnis-bak met 't voet pedaal, dien we kunnen openen, zonder daarbij de handen te gebruiken, is in een moderne keuken of bij-keuken onont beerlijk. En dan nog de koelkast, een van die modellen, die werken op olie, gas of electriciteit. Zij is noodig om te voor komen, dat het overgebleven voedsel be derft en om boter, room, visch, vleesch, groenten, gebak, enz. in uitstekende con ditie te houden. van al onze modellen, die genummerd zijn beven 4000, zijn verkrijgbaar aan „Het Patronenkantoor, Postbus No. 1, Haarlem. Onberispelijke coupe. Dameskleeding in de maten 88, 96, 104 bovenwijdte, a ƒ0.55. Kinder- kleeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd a 0.35. Niet of lager dan 4000 genummerde patronen het dubbele bedrag. Bij elk patroon wqrdt ten handleiding voor het knippen en naaien gevoegd, benevens een verkleinde patroonsehets. Franco toezending, direct na ontvangst van bestel- ling, met het verschuldigde bedrag aan postzegels in gesloten, waarbij vermeld: naam en adres, nummer van het model en het blad, waarin het voorkomt en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam, recht onder de armen door, gewoon glad, zonder esttra Toch, al kan men er niet veel geld voor uittrekken, zijn er van tijd tot tijd nieuwe dingen noodig, en men kan die heel goed zoo practisch mogelijk ne men. De groote keuken is niet meer ge wild. De kleine is te prefereeren, omdat het van groot belang is, dat we niet zoo veel in een keuken moeten heen en weer loopen, doch alles dicht om ons heen hebben. Trek er alle voordeel uit, door de keu ken zorgvuldig in te richten, en de ar beidsbesparing zal de moeite en ook de kosten vergoeden. De vrouw droomt van een keuken met tegels voorzien, rondom, van wit, licht-blauw of crème met groen en gemakkelijk schoon te hou den, doordat er een granieten vloer in ligt, of een met linoleum bedekte vloer, die minder koud is, een goed fornuis (gasfornuis met oven), vuurvast aarde werk, de nieuwe kookpan, zoowel als het nieuwste wat betreft de weinig ruimte innemende sauspannen, welke tegen el kaar geplaatst kunnen worden met de platte kanten, en verder alle dingen, die in een moderne keuken passen. In zoo'n keuken mag geen stof dwar relen, noch mag de tafel met vlekken zijn. Het komt er niet op aan welk soort keuken u heeft, het doet er niet toe, hoe zij geschilderd is, meubileer haar zoo, dat u alles bij de hand heeft, en dat u niet voor verschillende dingen het geheele huis doorloopen moet. Men kan natuurlijk in een keuken een van die moderne Amerikaansche cabinets plaatsen, waarin we nu letterlijk alles kunnen bergen, met uittrek-borden om op te werken, met alle mogelijke glazen potten, zoodat we direct den inhoud her kennen, en waarbij we maar een han deltje behoeven over te trekken, om een pan of bak te vullen, en we nooit iets van zijn plaats behoeven te nemen om uit te scheppen, met kasten, waarin alle practische apparaten voor keukenge bruik te vinden zijn, met aparte berg ruimte voor pannen en potten, en met laden voor aardappelen en groenten, kortom een kast waarin alle benoodigd- heden en gebruiksvoorwerpen geborgen worden, alles met een vaste plaats, zoo dat de keuken er altijd keurig netjes uit ziet, doch ook kunnen we keuken kasten laten maken op elleboog-hoogte, zoodat we niet behoeven te klimmen en te reiken om er iets uit te halen. Be doeld worden hiermede kasten, welke zoo van planken voorzien zijn, dat we ons tevens niet tot den grond moeten buk ken. IdZJl Maak een zorgvuldige inspectie om te zien, of u alles heeft gerangschikt, met als basis het dagelijksch werk. Het gewone werk dat plaats vindt in de keuken is het klaarmaken en koken van de maal tijden en het afwasschen. De gootsteen moet flink ruim zijn, met een aparten afdruipbak van gaas en het liefst moet de gootsteen dicht bij de werktafel en Eerst dan, wanneer men zoo'n vries- machine bezit, begrijpt men hoe slecht men 't in 'n modern huishouden zonder haar kan stellen. Met behulp van deze machine is het mogelijk, dingen in voor raad te hebben, zoodat de moderne huis vrouw nooit het hoofd behoeft te ver liezen, wanneer er onverwachts gasten komen voor lunch of diner.Bij zoo'n uitrusting vergeten we natuurlijk niet de met porcelein bedekte tafel of de tafel met bovenblad van triolit. Het porcelein enamel blad kan nog op den duur vlek ken vertoonen doordat het steeds met zuren van fruit en sappen van groente in aanraking komt, doch het triolit, een celluloid-product, is hard als marmer, vertoont geen krassen en is gemakkelijk schoon te houden doordat er geen zou ten en zuren op inwerken. Een van die nuttige dingen is ook een keukenstoel, die tevens als keukentrapje dienst doet. Denkt altijd om een stoel in de keuken, want u zult verbaasd zijn hoeveel werk zittend verricht kan worden, hetwelk be sparing van energie en kracht beteekent. Heeft u geen doorzet-luik van de keu ken naar de eetkamer, dan is de rijden de dientafel onontbeerlijk om alles te brengen van en naar de keuken. Naast vele practische kookpannen hebben we de stoompan, waarin we een compleet maal gelijktijdig op één vlam kunnen klaar maken. We zullen deze pan maar niet uitvoerig beschrijven, daar we dit reeds eerder deden. Dan zijn er nog vele kleine apparaten zooals een roestvrij tomatenmes, dat we ook gebruiken kunnen voor sinaasappe len, bij het klaarmaken van marmelade, er...is no£ een handige patates frites snijder, die den aardappel in mooie dunne reepjes snijdt, een messenslijper zoowel voor gewone als voor roestvrije messen, een speciale vork voor het klutsen van eieren, het maken van slagroom en mayonnaise en die tevens voor kook- vork gebruikt kan worden bij het pro- beeren van aardappelen, groenten, visch enz. En dan nog een onmisbaar uittrekrekje voor het opzetten van heete pannen en schalen. Op onze teekening zien we ten eerste een moderne keuken, dan een practische kast welke we heel goed kunnen laten namaken en ten slotte een eenvoudige werktafel met troilit bovenblad. ANEMOON.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7