Buiten landsch FEUILLETON DE MikII VAM NERGENSHUIZEN DERDE BL^D VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1931 BLADZIJDE 1 Onderhandelingen tusschen Vaticaan en Italië Het Amerikaansche crediet aan Engeland Engelands nieuwe regeering De nieuwe maatregelen in Engeland De onlusten te Lissabon De Katholiekendag te Neurenberg Uit den Volkenbond Gemengde Buitenlandsche ^Berichten 200 huizen en barakken afgebrand STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN KORT NIEUWS 200 millioen dollar Te Londen verluidt, dat 'net door Ameri kaansche banken aan de Bank of England ter beschikking te stellen crediet 500 mil lioen groot zal zijn. Verder verluidt, dat de desbetreffende onderhandelingen telefonisch en telegrafisch gevoerd zijn door den gouverneur van de Bank van Engeland, Montague Norman, die zich met vacantie in Canada bevindt. Het crediet zal nog voor het bijeenkomen van het Engelsche parlement aan de Bank van Engeland ter beschikking worden gesteld. In City-kringen is men het er niet over eens, of het opnemen van groote leeningen in New-York noodzakelijk of raadzaam is. Als bewijs voor deze opvatting voert men aan, dat het herstel van het vertrouwen in het pond sterling door geschikte maat- regelen alleen reeds voldoende geld op de Londensche markt zal brengen en den druk op de valuta zal opheffen, zoodat verdere ondersteuning niet noodig zal zijn. Hoover confereert met de bankiers In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft president Hoover een geheime conferentie gehouden met een groep ban kiers, waarbij ook vertegenwoordigers van de Federal Reserve Bank aanwezig wa ren. De bespreking had betrekking op den algemeenen zakelijken toestand. De onderhandelingen afgesloten. Naar officieus verluidt, zijn de onderhan delingen betreffende het Engelsch-Ameri- kaansche crediet gisteren met succes afge sloten. Het Amerikaansche banksyndicaat, dat geleid wordt door de firma's Morgan, guaranty Trust en Bankers Trust zal En geland een leening op korten termijn toe staan. De voorwaarden zijn onbekend. Men verwacht, dat thans de Federal Reserve Bank ook haar crediet zal verlengen. Hoover geeft toestemming tot het crediet. President Hoover heeft zijn toestemming gegeven tot het inwilligen van een 200 mil lioen dollar-leening van New-Yorksche ban kiers aan Engeland. De werkverdeeling De nieuwe Engelsche regeering heeft be sloten, subcommissies van het kabinet te benoemen, die dagelijks zittingen zullen houden, totdat het regeeringsprogramma geheel gereed zal zijn. Over de meeste vraagstukken zal het uit 10 leden bestaande kleine kabinet een be slissing nemen, terwijl over de ingrijpende maatregelen het geheel e ministerie een beslissing zal nemen. Omtrent de vergadering, welke de arbei dersoppositie heeft gehouden, kan nog worden gemeld, dat de vroegere leden der regeering zich van alle persoonlijke opmer kingen tegenover MacDonald hebben ont houden en uitsluitend tegen het coalitieka binet op zuiver zakelijke overwegingen ge sproken hebben. De vroegere ministers stonden zelf aan scherpe verwijten bloot, dat zij voorstellen gesteund hebben, die niet in overeenstemming waren met de politiek der vakvereenigingen. Besloten is de behandeling van minder dringende wetsontwerpen, als de toestem ming tot het geven van bioscoopvoorstellin gen op Zondag, voorloopig op te schorten. Besluit van de Labour-Partij Tijdens een gemeenschappelijke zitting van den Algemeenen Raad der Vakvereeni gingen van de nationale executieve van de arbeiderspartij en van de consultatieve com missie van de labourfractie is een besluit aangenomen, waarin o.a. gezegd wordt: Een financieele krisis, welker ware oorza ken nog niet in het openbaar zijn uiteenge zet, heeft het plotselinge aftreden van de arbeidersregeering ten gevolge gehad. Finan cieele en politieke machten hebben eischen gesteld, die geen arbeidersregeering kon aan vaarden. Een nieuwe coalitieregeering, waarvoor de arbeiderspartij iedere verantwoordelijkheid afwijst, is gevormd. Dit is een regeering van personen, die geen volmacht heeft van het volk. Zij heeft besloten, den levensstandaard van het volk aan te tasten, teneinde den toestand meester te worden, die veroorzaakt is door de politiek van particuliere bank- belangen, waarmede het openbaar niets heeft uit te staan. Zij poogt een volslagen veran dering van de sociale politiek tot stand te brengen, niet zoozeer omdat de natie zich niet kan veroorloven voor haar werkloozen te zorgen en niet zoozeer omdat de begroo ting niet in evenwicht kan worden gebracht, maar omdat financieele belanghebbenden tot de meening zijn gekomen, dat Engeland aan de andere landen een slecht voorbeeld geeft door de rijken te belasten teneinde in de behoeften van de armen te voorzien. Frincipieel is dat een poging om de sociale politiek in haar tegendeel te veranderen. De werkloozenondersteuning wordt aangetast onder motieveering dat zij den tegenstand tegen loonsverlaging versterkt. Dat zijn de motieven die de nieuwe coalitieregeering ge bracht hebben tot een politiek van drasti sche vermindering der sociale lasten. Daal de regeering zal vasthouden aan essentieele bezuinigingen op de werkloozenondersteuning' vermindering der loonen en salarissen van ambtenaren in staats- en gemeentedienst, beperking van uitgaven voor openbare wer ken en vermindering van de gelden besteed voor gezondheidswezen en opvoeding zal de geheele arbeidersbeweging vastbesloten oppo sitie voeren. De politiek der arbeidersbeweging voor na tionale wederopbouw en internationale sa menwerking met inbegrip van een herzie ning van het oorlogsschulden- en reparatie- probleem, aldus gaat het besluit voort, vormt de eenige basis voor het herstellen van het crediet en de welvaart in de wereld. 500 personen gearresteerd Volgens berichten in Portugeesche bladen zijn bij de onlusten te Lisabon 35 personen gedood en ongeveer 300 min of meer ernstig gewond. 500 personen zijn gearresteerd. De onlusten werden geleid door verscheidene politici, die reeds in arrest gesteld waren, wegens vroegere revolutionnaire omwente lingspogingen en die geholpen werden door eenige aviateurs en pionierscompagnieën. Over de gebeurtenissen te Lissabon zijn te Parijs de volgende bijzonderheden bekend geworden: Nadat de opstandelingen de kazerne van het eerste machinegeweer-regiment en van het derde artillerieregiment bestormd had den, zijn de regeeringstroepen tot den aan val overgegaan. De ministers van binnen- landsche zaken, van financiën en van onder wijs en handel hebben onmiddellijk een beraadslaging gehouden, waarna zij generaal Beirao belastten met het oppercommando over de regeeringstroepen. Een buitengewoon hevig vuurgevecht, met medewerking van de artillerie, ontspon zich, totdat de insurgenten ten slotte de vlucht namen. Intusschen bracht men eenige regimenten infanterie en artillerife tezamen, teneinde het kwartier van de opstandelingen van alle kanten te kunnen aanvallen. In verschi'lende buurten van de stad kwam het tot vuurgevechten tusschen rebellen en regeeringstrouwe troepen, waarbij aan de zijde der opstandelingen dooden en gewonden vielen, terwijl tevens een aantal hunner gevangen genomen werd. Onder de rebellen bevindt zich ook een groep brand weerlieden uit Q'uelez en een afdeeling bom menwerpers uit Alverca, die onder leiding stonden van Sarmento Beires. Het aantal slachtoffers bedraagt 40 dooden en 50 gewonden. 500 personen werden reeds gearresteerd. De leiders van de onlusten heb ben voor het grootste gedeelte de vlucht ge nomen in vliegtuigen. Nieuwe gevechten Volgens berichten van de Spaansch-Por- tugeesche grens vonden gisteren gevechten plaats in de stad Lissabon tusschen de re geeringstroepen en opstandelingen, waarbij het aan de laatstfen gelukte, twee kazernes te verwoesten. De treinen naar Lissabon kunnen de stad niet bereiken en blijven op 'n 10 K.M. van de hoofdstad liggend station staan. Ook in het Noorden van Portugal vinden gevechten plaats, vooral te Coimbra, Oporto en Seduval. In tegenspraak met andersluidende be richten moeten de opstandelingen belang rijke successen geboekt hebben. De Spaan- sche minister van Binnenlandsche Zaken deelt mede, dat in de onmiddellijke nabij heid van het Spaansche Gezantschap te Lis sabon hevige gevechten hebben plaats ge vonden. De leden van het Spaansche Ge- zanschap zochten hun toevlucht in het ge bouw van het Engelsche gezantschap. Het nieuwe Hongaarsche kabinet Zich voorgesteld aan het parlement Het nieuwe Hongaarsche kabinet heeft zich heden aan het parlement voorgesteld. De zittingzaal en de tribunes waren dicht bezet. Toen de leden van het ministerie- Karolyi verschenen, werden zij door de ach ter het kabinet staande partijen met luid Eljen-geroep begroet, terwijl daarentegen de sociaal-democraten „Leve het algemeene geheime kiesrecht!" riepen. De premier Karolyi hield een korte rede, waarin hij verklaarde, dat de nieuwe regee ring het als haar dringendste taak be schouwt, den financieelen en economischen toestand des lands ten spoedigste te sa- neeren. Nog geen accoord Met betrekking tot de op handen zijn de oplossing van het conflict tusschen Italië en Vaticaan wordt medegedeeld, dat het vaststaat, dat de onderhandelingen thans worden voortgezet. In verband hiermede wist men in Romein- sche kringen op de herhaalde bezoeken aan het Vaticaan van pater Pietro Tacchi Ven- turi, die in fascistische kringen zeer gezien is. Hieraan dient echter toegevoegd te wor den, dat, hoewel de mogelijkheid van een aanstaand accoord in principe niet is uit gesloten, men van meening is, dat ieder nauwkeuriger bericht daaromtrent voorbarig is. De beraadslagingen van Donderdag Gisteren werd tot opening' van den dag een pontificale H. Mis opgedragen. Aan het einde daarvan wachtte een groote menigte voor de kerk om den zegen van den Bis schop te ontvangen. Des avonds om 8 uur vond in de groote zaal van den Kulturverein een feestconcert plaats. Overal is men met toebereidselen bezig voor den hoofdfeestdag. De rijksspoorwegen zullen 20 extra-treinen inleggen. Bovendien wordt nog op een stroom van 35.000 tot 40.0110 menschen gerekend, die met de gewone treinen komen Betooging plattelandsvrouwen Gisteravond had hier als onderdeel van den Duitschen Katholiekendag een groote plattelandsvrouwen-betooging plaats. Aartsbisschop Von Hauck en bisschop Ehrenfried, de Beiersche premier, dr. Held, en andere autoriteiten woonden de beraad slagingen bij. De werkzaamheden begonnen Nadat in de kerk van Onze Lieve Vrouw de plechtige Hoogmis was opgedragen, be gon de Duitsche Katholiekendag zijn werk zaamheden, waarvoor 5 commissies gevormd zijn ter behandeling van de volgende onder werpen: Man en vrouw in de maatschappe lijke ontwrichting van den tegenwoordigen tijd; de christelijke taak bij werkloosheid en volksnood; grondvragen van het Duit sche onderwijs; school- en opvoedingsvraag stukken en de gevaren van den tegenwoor digen tijd voor het Christelijk deel van het Duitsche volk. Verschillende Katholieke organisaties hou den tegelijk met den Katholiekendag ver gadering o.a. de Katholieke vrouwenorgani satie. Rapport over den internationalen financieelen toestand De credietcommissie van de Europeesche Commissie heeft na vrij langdurige bespre kingen gisteren haar rapport over den in ternationalen financieelen toestand defini tief beëindigd. Het rapport, dat streng ver trouwelijk is, zal allereerst aan de Maandag bijeenkomende coördinatie-commissie van de Europeesche Commissie worden gezonden en vervolgens in behandeling komen in de Eu ropeesche Commissie en in den Volkenbonds raad. Naar verluidt legt het rapport den na druk op de noodzakelijkheid om het ar beidsveld van de permanente financieele commissie van den Volkenbond verder uit te breiden en deze commissie in de toekomst; te maken tot voornaamste instantie voor in ternationale leeningsonderhandelingen. Het rapport vestigt er de aandacht op dat tot dusverre een permanent voeling houden er. samenwerken tusschen de departementen van financiën van de regeeringen en de perma nente financieele commissie, buiten de be werking van afzonderlijke problemen nog niet heeft plaats gevonden en stelt derhalve voor een nieuw permanent orgaan bij den Volkenbond te scheppen dat de verbinding moet vormen tusschen de leeningzoekenüe staten en de financieele commissie van den Volkenbond. Overigens sluit het rapport zich in groote trekken aan bij de conclusies van de Ba- zelsche deskundigen en stelt vast, dat inter nationale leeningen op langen termijn het herstel van het algemeene vertrouwen tot voorwaarde hebben en dat dit vertrouwen slechts kan worden bereikt door een direct optreden en samenwerken der regeeringen. Een verwijzing naar de reparatie-kwestie is naar verluidt in het rapport niet opge nomen. Een slotte eischt het rapport voor de toskomst een voortdurende nauwe samen werking tuschen de Bank voor Internatio nale Betalingen, de financieele commissie van den Volkenbond en de financieele mi- isteries der afzonderlijke regeeringen. Uittocht van Poolsche boeren naar Sovjet-Rusland Door communistische propaganda geleid Uit het Wilna-gebied komen opnieuw berichten over een massa-uittocht van Poolsche boeren over de grenzen naar Sov jet-Rusland. Men brengt deze massale emigratie in verband met de communistische propaganda op het platteland. In de nabij heid van het dicht bij de Russische grens gelegen landgoed Isabellin poogden ongeveer 40 boeren de grens te overschrijden. De Poolsche grensbewaking opende geweervuur en doodde twee vluchtelingen. Den overigen gelukte het over de grens naar Rusland te ontkomen. Ook op andere plaatsen van de grens werd opnieuw gepoogd vanuit Polen te vluchten. Ook hier werden eenige per sonen gedood. De Pruisische Landdag zal bijeenkomen De afgevaardigden van de Duitsche Land volk Partij hebben den voorzitter van den Landdag medegedeeld, dat zy het voorstel van de Duitsch-Nationalen en Nationaal- Socialisten inzake de bijeenroeping van den Landdag ondersteunen. In een schrijven aan de Duitsch-Natio- nale fractie wordt er tegelijkertyd op ge wezen, dat de Landvolkpartij daarom voor onmiddellijk bijeenroepen van den Landdag is, omdat zij een spoedige uitspraak inzake de nieuwe noodverordening betreffende net in evenwicht houden van de begrooting noodzakelijk acht. De verwachting wordt uitgesproken, dat de Duitsch-Nationale fractie dit streven zal steunen. De Landvolkpartij in den Landdag be schikt zonder de leden van de bij de Duit sche fractie aangesloten groepen over 16 afgevaardigden. Tot op heden hadden 76 afgevaardigden zich voor het voorstel van de Duitsch-Nationalen verklaard, zoodat met de 16 afgevaardigden van de Landvolk party thans meer dan een vijfde van het totale aantal het voorstel tot bijeenroeping steunt. In verband met het feit, dat het benoo- digde aantal volgens het reglement is be reikt, zal de Pruisische Landdag dus by- eenkomen. Het Seniorenconvent van den Landdag komt Dinsdagmiddag a.s. 4 uur bijeen. De reis van Gandhi Naar Londen vertrokken Naar uit Simla gemeldt wordt, was on danks stroomenden regen een duizendkoppige menigte aanwezig by het vertrek van Gandhi naar Bombay. Onder de personen, die Gandhi naar Londen begeleiden bevin den zich zijn zoon Davadas Gandhi en Miss Slade, de Engelsche, die reeds vele jaren een enthousiaste volgeling van Gandhi is. Bespreking tusschen Bruening en Hugenberg Donderdagmiddag heeft tusschen Rüks- kanselier dr. Bruening en den leider der Duitsch nationale Volkspartij dr. Hugen berg een bespreking plaats gevonden. Aan deze bespreking namen bovendien deel prelaat Kaas en geheimraad Quaatz. Het non-agressie-verdrag Onderbreking der Fransch-Russische onderhandelingen? Volgens een bericht uit Moskou verwacht men in officieele Russische kringen te Mos kou, dat de mislukking der onderhandelingen met Polen niet zonder invloed op de onder handelingen met Frankrijk zal blijven en de Fransche regeering deze zal onderbreken, teneinde met Polen nader overleg te plegen. Geen onderhandelingen Opstand in een gevangenis Meteen onderdrukt In de stad Marquette in den staat Mi chigan brak gisteren onder de gevangenen der Staatsgevangenis van Michigan een opstand uit. De oproerlingen vielen de bewaarders aan en doodden den gevange nisdokter. De politie zag zich genoodzaakt van haar vuurwapens gebruik te maken, waardoor drie personen werden gedood, ter wijl drie anderen gewond werden Het oproer mislukt. Het oproer te Marquette is mislukt. Vier tot levenslange gevangenisstraf veroordeel de gevangenen hadden ziekte gesimuleerd en zich naar het ziekenhuis laten vervoeren. Daar vermoordden zij den dokter en poog den te ontkomen zy werden door de poli tie in het nauw gedreven en neergeschoten. Aanslag op een villa Ontploffingsmiddelen aangebracht en ontstoken De „Nachtausgabe" maakt met veel ophef melding van een aanslag op de villa van d«n Berlijnschen publicist, den majoor buitsn dienst, Karl Streeleer, die te Klein- Machnow bij Zehlendorf woont. Tydens de afwezigheid van Strecker. die met zijn echtgenoote op reis was, verschaf ten gisternacht onbeken.-'i n zich toegang tot het huis, strooiden overal cntploffings- middelen en staken deze aan. Slechts aan de oplettendheid van de omwonenden is het te danken, dat de villa niet totaal vernield werd. Zij is grootendeels uitgebrand. De portier van de villa deelt mede, dat hij des morgens kort na vijf uur dcor net knetteren der vlammen en 'n aantal explo sies werd gewekt, waarop hij onmiddellijk de brandweer waarschuwde. Het sousterrain en de eerste verdieping van de villa stonden toen reeds in vlammen. Het gelukte de brandweer, het vuur tot deze beide öeelen der villa te beperken. De marechaussee en de crimineele politie hebben volgens gencemd blad, terstond een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat op het huis systematisch een aanslag is voor bereid Langs de trappen was een lange lont gelegd. Verder werden in bijna alle kamers sporen van kruit ontdekt. Het onderzoek naar de daders heeft tot nog tos niets opgeleverd. Bij Reggio Calabra In een plaatsje bij Reggio Calabra is, naar gemeld wordt, brand uitgebroken. Daar na de aardbeving van 1908 de bevolking grootendeels in houten barakken woont, vond het vuur gretig voedsel. Ongeveer 200 huizen en barakken werden een prooi der vlammen. Builenpest te Barcelona 5 gevallen geconstateerd In het stadsdeel Hospitaiet te Barcelona werden vyf gevallen van builenpest gecon stateerd, waarvan drie met doodehjken af loop. De Minister van Binnenlandsche Zaken deelt mede, dat de wijk door de politie en personeel van den Geneeskun digen dienst is afgezet. ZATERDAG 29 AUGUSTUS HUIZEN, 298 M. Uitsl. K. R. O.-uitzen- ding 8.009.15 Gramofoonplaten 10.00 11.30 Gramofoonplaten 11.3012.00 Godsdienstig Halfuurtje 12.0112.15 Po litieberichten 12.151.45 Concert. K.R.O.- Sextet. 1.45—1.50 Postduiven-berichten 1.503.00 Gramofoonplaten 3.004.30 Kinderuurtje 4.45—5.00 Gramofoonpla ten 5.006.00 Concert. K R.O.-Kunst- Ensemble 6.016.15 nieuwsberichten. 6.156.35 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart 6.35—7.00 K.R.O. Kunst- Ensemble 7.007.25 Father L. Burgman: Aliedaagsche zaken in het Missieland 7.25—7.45 Politieberichten 7.45—8.00 Sportpraatj 8.00 Concert K. R. O. Salon Orkest 8.45 Humor. Solokwartet „De Hooge Q" 9.00 Nieuwsberichten 9.15 Vervolg Orkestconcert 10.00 „De Hooge Q" 10.30 Vervolg Orkestconcert 11.00 12.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 Gym nastiek 7.307.45 Gymnastiek 8.01 Gramofoonplaten 12.01 Concert. VAEA- Septet. Gramofoonplaten 2.15 Concert V.A.R.A.-Mandoline Ensemble. Elize de Haas (zang), Joh. Jong (piano) 4.00 Ver volg Mandoline Ensemble o. 1. v. Joh. B. Kok 4.30 Zang en Piano resp. Elize de Haas en Joh. Jong 5.00 Gramofoonpla ten 5.35 Concert. V.A.R.A.—Septet. 7.15 Vervolg concert 8.00 Concert. VA.RA.- Orkest 8.30 Concert. Vocaal kwartet 9.15 Vervolg Concert 9.45 Vervolg zang door vocaal kwartet 10.05 Persberichten en voetbalmededeelingen 10.15 Vervolg Orkestconcert 11.00 Gramofoonplaten 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 1.202.20 Orkestconcert 3.50 Orkestconcert. P. Lake (tenor) 5.05 Or gelspel door R. Foort 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 6.35 Berichten 7.05 Zang door Eleanor Toye en Dale Smith 7.20 Lezing 7.35 Lezing 7.50 Zang door F. Grisewood (bariton), S. Riley (bas) en Badio-Mamienkoor 8.20 Concert. Orkest. I. Baillie (sopraan), H. Williams (bariton), L. Kennedy (cello) 10.00 Berichten 10.15 Berichten 10.20 Lezing 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten 12.50 Gramofoonplaten 6.50 Gramofoonplaten 7.30 Gramofoon platen 9.05 Gramofoonplaten 9.50 Gra mofoonplaten. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonplaten 108512.10 Gramofoon platen. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Or kestconcert. 2.553.45 Gramofoonpl. 5.20— 6.20 Solisten-concert. 8.20 Vroolijke avond. 10.20 Berichten. Daarna: Dansmuziek. 12.20 1.20 Gramofoonpl. (Dansmuziek). KALUNDBORG. 1153 M. 12.25—2.20 Or kestconcert. 2.504.50 Orkestconcert en zang. 4.505.50 Orkest-concert. 8.208.45 Viool recital. 8.459.00 Liederen-voordracht. 9.00— 10.00 Orkestconcert. 10.0010.20 Gramofoon pl. 10.35—11.20 Orkestconcert, 11.20—12.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Dansmuziek. 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Trio -concert. 9.20 Orkestconcert en zang. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.35 Gramo foonpl. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Vroolijke avond. ZEESEN, 1635 M. Circa 7.00—7.50 Gra mofoonpl. 9.35 Sportpropaganda-causerie. 10.55 Berichten. 12.202.20 Lezingen. 2.20— 3.20 Gramofoonpl. 3.204.20 Lezingen. 4.20— 5.20 Concert. 5.208.20 Lezingen. 8.20 Vroo lijke avond. 10.20 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. opgegeven door v. d. Graaf Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 26 Aug.: J. A. Goldewijk, kleermaker, Zieu- went gem. Lichtenvoorde. R.c. Mr. W. H. v. Basten Batenburg. Cur. Mr. J. D. Naeff, Lochem. J. H. Weysenfeld, schilder, Culemborg, Binnenpoort 9. R.c. Mr. A. J. E. Terwindt. Cur. Mr. J. van Nes, Tiel. N. Bakker, koopman in manufacturen, Nieuwe Pekela. R.c. Mr. J. F. B. J. God- dang. Cur. Mr. M. I. Polak, Oude Pekela. G. de BoerBiesma, modiste, Franeker. R.c. Mr. J. F. van Beeck-Calcoen. Cur. Mr. B. Dorhout, Leeuwarden. M. van der Hoek, veevoederhandelaar, Dokkum. R.c. Mr. J. F. van Beek-Calcoen. Cur. Mr. J. B. J. Heijmeijer. Leeuwarden. J. de Kok. sigarenwinkelier, Temeuzen. R.c. Mr. Th. Portheine. Cur. Mr. C. M. Kegge, Goes. N. V. Egyptisch Turksche Handwerk-Siga- rettenfabriek „Jaka", Amsterdam, v. Ostade- straat 393. R.c. Mr. P. H. Smits. Cur. Mr. J. Ph. van Erk, Amsterdam, Heerengr. 453. M. v. d. Woude, Heerenstraat 23, Bus- sum en H. Köneman, Kerkstraat 4, Bus- sum, tezamen gehandeld hebbende onder den firmanaam v. d. Woude's Meubelhandel. R.c. Mr. Dr. H. H. Boas. Cur. Mr. J. K. M. Mat huizen, Amsterdam, P. C. Hooftstraat 95. H Schrijver, aannemer van metselwerken, Mercatorplein 22 III, Amsterdam. R.c. Mr. J. Sprey. Cur. Mr. C. J. de Bruyn Cops, Am sterdam, Heerengracht 495. P. Staal, rijwielhersteller, Rustenburger straat 406 II, Amsterdam. R.c. Mr. J. Sprey. Cur. Mr. C. J. de Bruyn Kops, Amsterdam, Heerengracht 495. Vernietigd op grond van verzet: 26 Aug.: W. J. Peters, Apeldoorn. Naar verluidt, worden te Moskou geen onderhandelingen tusschen Moskou en War schau verwacht inzake een non-agressie pact. Het Volkscommissariaat voor Buiten- landsche Zaken heeft besloten af te zien van publicatie van het Poolsche schrijven. Van Sovjet-Rusland zullen voorts in de toe komst geen stappen worden gedaan om de onderhandelingen met Polen te hervatten Naar nog gemeld wordt ontving de plaats vervangende Volkscommissaris voor Buiten-/ landsche Zaken Krestinski gister den Fran- schen zaakgelastigde, met wien hy een langdurig onderhoud had. Gevecht in Fransch-Marokko Bezetting van een strategisch punt Uit Casablanca wordt gemeld, dat in het Atlasgebergte in Marokko een hevig gevecht is geleverd tusschen de vooruitgeschoven Fransche posten en nog niet onderworpen stammen, waarbq een officier en twee sol daten werden gedood, en twee soldaten wer den gewond. De voorpost moest één der strategische punten bezetten, waar bij de laatste groote militaire operaties versterkingen waren op gericht. Ernstige carbid-ontploffing Door groote onvoorzichtigheid. Een inwoner van Andernach wierp een met carbid gevulde bus in het kanaal. Toen zijn zoon een brandenden lucifer achterna wierp, volgde een geweldige ontploffing, die door een steekvlam werd begeleid. Om staande kinderen werden door de kracht van den luchtdruk 10 M. ver in de naburige tuinen geslingerd. Behalve de man en zijn zoon werden 5 kinderen gewond, waarvan een levensgevaarlyk. Tot ambassadeur van Frankrijk te Beriyn is thans officieel benoemd Frangois Poncet. De hotelbezitters van Dresden hebben besloten de prijzen der kamers te verlagen met 20 pet. Deze verlaging treedt onmiddellijk in werking. 62. „Indien de politie dat verzoek indient in het belang der gerechtigheid, dan hebben wij geen bezwaar. Om elk mfeverstand uit den weg te ruimen, wensch ik echter te ver klaren, dat mijn cliënt een volledig antwoord op deze geheel ongegronde aanklacht gereed heeft en wijzijn ten volle bereid de politie behulpzaam te zijn, bij het instellen van haar onderzoek." Wederom hetzelfde gegons en gemompel en teen ik mij omdraaide zag ik terloops Maurice, die met bleek gelaat en woests oogen naar den onverstoorbaren Gordon staarde. „Wenscht U de politie geen kruisverhoor af te nemen?" vroeg de rechter. Gordon schudde zijn hoofd. „Op het ocgenblik niet; wanneer de zaak wordt Er ontstond, terwijl hij nog sprak, plotse ling een geweldig leven achter in de zaal, waardoor zijn laatste zin werd afgebroken. De hoofddeur van de zaal vloog open en er kwamen drie personen, klaarblijkelijk met zeer veel haast de zaal binnen. De dienstdoende politieagent scheen hun den toe gang tot de zitting te willen betwisten, het geen tot een zeer geanimeerde woordenwis seling aanleiding gaf. Toen klonk de stem van den rechter door de zaal en ik stond er verbaasd over, dat iemand, die zoo ontstemd was, nog' over zooveel stem beschikte. „Wat beteekent dat leven? Wie zijn die menschen?" Evenals iedereen, stak ik mijn hoofd om hoog en vooruit, om de indringers beter te kunnen zien. Een van hen kon ik zien was een geestelijke, de tweede was een groo te glad geschoren man met grijs haar. Het gelaat van den derde was verbo-gen achter den schouder van den agent, doch terwijl ik keek, bewoog de ordebewaarder zich ter zijde toen hij de stem van den rechte1- hoorde. Ik sprong bijna uit mijn vel. Het was Milford; in levende lijve stond hij daar in het middenpad; ja, Iilj was het zonder den minsten twijfel. Hij zag er bleek en ver vallen uit en zijn anders zoo onberispeiyke kleeren waren verfomfaaid en vuil, maar omtrent zijn identiteit kon hij niet de minste kwestie ontstaan. Zenuwachtig van blijdschap keerde ik my naar Gordon toe, doch eer ik er in geslaagd was, zijn aandacht te trekken, was de heer, die als geestelijke was gekleed, naar het midden van de zaal gedrongen en begon het woord tot den rechter te richten. „Mijnheer Cowden, ik moet U mijn ver ontschuldiging aanbieden, dat ik op deze wijze de rechtszitting onderbreek," sprak hij met heldere stem en een zweempje Iersch dialect. Ik ben Father Merrill uit Stepney en ik breng U een zeer belangrijken getuige. De opwinding der toeschouwers stond na tuurlijk op het kookpunt en het herhaalde lijk „stilte" van den klerk kon niet meer verhinderen, dat het geroezemoes van stem men zijn natuurlijken loop nam. De prac- tische rechter van instructie werkte de na tuur nie ttegen en na eenige oogenblikken stierf het gemompel zijn eigen dood en zou er weer een speld bij de hand geweest moe ten zyn om "te bewijzen hoe stil het was. De rechter maakte een beweging, die het midden hield tusschen een buiging en een knik. „Er is geen reden tot verontschuldi ging, Father Merrill. Indien U in staat is eenig licht in deze zaak te doen schijnen, heeft U volkomen recht hier te verschonen. Wie is uw getuige?" „John Milford, de huisknecht van den ve'rslagene. Hij zal een verklaring afleggen, die deze vreeseiijke geschiedenis zal ophel deren. Dokter Robbins en ik zijn medege- komen, om zijn getuigenis te bevestigen." Er volgde een korte pauze. Ik zag, dat de advocaat van de politie en inspecteur Curtis elkaar haastig eenige woorden toefluister den, terwijl de rechter een oogenblik zün klerk raadpleegde. Gordon boog zich naar mij toe. „Logan noch Miss Solano zie ik onder het publiek," fluisterde hij mij vlug toe. „Weet U rtiet, hoe dat komt?" Ik schudde mqn hoofd. Zelfs de buiten gewone spanning van het oogenblik kon niet verhinderen, dat ik mijn hart van angst voelde bonzen. Toen weerklonk de stem van den rechter boven het gegons uit, scherp en beslist. „Ik wil hooren, wat deze getuigen hebben te zeggen, alvorens ik het verzoek tot ver lenging der preventieve hechtenis inwillig." De advocaat van de politie stond by wijze van protest op, doch de rechter beduidde hem met een handgebaar, dat hy moest gaan zitten en riep, dat Milford in het ge- tuigenhokje zou geleid worden. Tusschen mün opwinding over de onver wachte onderbreking en myn vrees, dat er misschien iets met Mercia en Billy mocht ge beurd zqn, verliepen een paar oogenblikken. alvorens ik in staat was, myn hersens weer tot normaal denken te dwingen. Toen werd ik er mij van bewust, dat ik Milford in het getuigenbankje zag staan en dat het in de zaal muisstil was geworden. De rechter zette zijn bril recht. „Het zal het beste zyn,." sprak hy kalm. „dat u de verklaring' op uw eigen manier aflegt. Maak vooral geen haast en spreek kalm en open hartig. Ik zelf zal u zoo noodig vragen stellen, doch buitendien zal u niemand mogen in de rede vallen, voor u verklaring ten einde is." Met een lichte buiging deed Milford een stap voorwaarts en legde zyn handen op den rand van het hokje. Toen keek hy strak naar den rechter en begon op kalmen, waar- digen, onbewogen toon van welopgevoeden hulsknecht te spreken. Er lag een heeriyke tegenstelling tus schen zyn volkomen zelfbeheersching en de koortsachtige gretigheid waarmede alle anderen zonder uitzondering aan zyn lippen hingen. XXII „Myn naam, Edelachtbare, is Milford John Milford. Tot voor negen maanden was ik steward by de Blue star Line. In die kwaliteit maakte ik voor het eerst kennis met mijnheer Northcote. Hy was een van de passagiers van de „Caledonia", die in October van Ntw-York kwam." „Reisde hij alleen?" vroeg de rechter. „Ja, mynheer, hij kwam op het laatste oogenblik aan boord. Hij had een van de dekhutten, die ik bediende." „Hoe kwam hij er toe, U de betrekking van huisknecht aan te bieden?" Milford aarzelde een oogenblik. „Het ge- beurde nadat hy mijn leven gered had. Ik was door een hooge golf over boord gesla gen; 't was de derde dag nadat wy waren uitgevaren en mijnheer Northcote, die aan dek was, sprong in zee en hield mij net zoo lang boven, tot men een boot had uitgezet Ik was hem natuurlijk zeer dankbaar, mijn heer en ik denk, dat dit hem op het idee bracht. Hy voelde, dat hij mij kon ver trouwen, omdat hij mijn leven had gered." Iets als een trilling van opge wondenheid, ging door de zaal. „Wat bedoelt U?" vroeg de rechter voor over leunend. .Dacht hij dan, dat zyn leven in gevaar was?" „Niet alleen dacht hij dat, maar hij wist het, mijnheer. Mynheer Northcote was Ig- nace Prado, de president van San Luca." Deze zeer kalm door Milford afgelegde verklaring had niet de sensationeele uitwer king, welke ik verwachtte. Ik vermoed, dat er bitter weinig menschen in de zaal waren, die iets van San Luca afwisten, behalve, dat het in Zuid-Amerika lag. In dat geval kon de naam van Prado hun niets zeggen van zijn ongunstige beteekenis. De rechter scheen echter beter op de hoogte. „Dat is wel een eigenaardige, vreemdsoor tige verklaring," sprak hij, terwijl hij Mil ford scherp aankeek. „Ik meende, dat Pra do bij de laatste revolutie was gedood." „Ja. mijnheer, dat was de algemeene in druk. In werkeiykheid echter ontsnapte hy. in den nacht, toen het paleis in de lucht vloog, met een bootje, waarmede hy naar de haven voer en daar op een stoomboot passage nam voor New York Niemand wist daar destyds iets van; er bestond niet de minste argwaan dat b nov in leven kon zyn, tot voor een paai maanden (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9