Sport en Wedstrijden Verregende HOEDEN Regenjassen en -mantels VIERDE BLAD ZATERDAG 29 AUGUSTUS 193i BLADZIJDE I PAARDENSPORT Hetgeen gebeurde CRICKET ZWEM MEK WATERPOLO H. P. C.Nederlandsch zevental VOETBAL Gr. Houtstraat 5a, Tel. 10771 E. D. O. D H. V.B R. K. V. V. „B. S. M." R. K. S. V. „Onze Gezellen" R. K. S. V. „Santpoort" R.K.S.V.- „The Yellow Black Boys" BRABANTSCHE BRIEVEN Tot de laatste groote internationale hip pische gebeurtenissen behoorde wel in de eerste plaats de beroemde Horse Show te Dublin, die in het begin van deze maand in de Iersche hoofdstad werd gehouden. Ver schillende buitenlandsche ruiterteams namen aan dit hippisch festijn deel. De opzet was ditmaal zeer uitgebreid, omdat de Dublin Horse Society haar 200-jarig bstaan her dacht. Om zich een voorstelling te maken van zoo'n buitenlandsche paardenshow zij vermeld, dat in Ballbridge, een kwartier van Dublin, op een zeer groot terrein zeven groote handelsbarakken waren opgesteld, waarin plaats was voor acht tot negenhon derd paarden. Ook was er een springterrein van 200 meter lang bij 80 meter breed en dat omgeven is van massieve betonnen tribunes in twee verdiepingen, plaats biedend aan dertigduizend toeschouwers. De geheele aan leg is in ieder opzicht praktisch en bijzonder mooi. Het doel van de Dublin Horse Show is naast het houden van springconcoursen, tevens het geven van gelegenheid tot verkoop en aankoop van het bij uitstek Iersche paard „den hunter". Is het materiaal, dat ten verkoop worai aangeboden, de bezichtiging ten volle waard, minder mooi is dit met de springconcoursen en we zullen werkelijk niemand aanraden zich speciaal naar Ierland te begeven tot het bijwonen van dergelijke wedstrijden. Een en ander blijkt ook al uit de prestaties der bui tenlandsche équipes. De beroemde Italiaan- sche ruiters, die op normaal opgestelde hin demissen praktisch gesproken overal kunnen winnen, kwamen te Dublin dikwijls heele- maai niet in de prijzen. De juryleden daar moeten wel buitengewoon kundige menschen zijn, want van hen wordt zelfs verlangd, dat zij niet alleen de door de deelnemers ge maakte fouten op de hindemissen zullen op nemen, doch tevens dat zij cijfers geven voor de wijze waarop de paarden springen. En daar zit nu tevens het zwakke punt van de heele springerij in Dublin. Keurde men de houding en de wijze van springen der ruiters, zooals dat in Amerika bij de militaire spring concoursen en ten onzent bij de landelijke ruiters het geval is, wij zouden ons er nog mee kunnen vereenigen, doch nu moet het paard ook nog op een bepaalde manier springen en mag b.v. tusschen twee kort op eenvolgende hindemissen niet van galop ver wisselen. Aanraken van de hindemisdeelen en meer van dergelijke kinderachtigheden, Waaraan men door het gevoel voor de tra ditie vasthoudt, worden natuurlijk nog steeds bij de plaatsing in rekening gebracht. Ook de hindemissen zijn over het algemeen zeer steil, terwijl de parcoursen niet de minste afwisseling bieden en er meestal lederen dag weer opnieuw over dezelfde hindemissen wordt gesprongen. Aan de wedstrijden te Dublin namen deel Duitschland, Zweden, Zwitserland, Canada, België, Frankrijk, En. geland, Italië en Ierland. Neen, wat betreft de hindemiswedstrijden, zoo kunnen we met meer genoegen die op het vasteland volgen. Een record-concours in dit opzicht was kortgeleden dat te Vorden in Hannover. Niet minder dan 24 springcon coursen stonden daar op het programma, met het gevolg, dat er veel deelnemers op af kwamen en ook zeer veel publiek. Duitsch land geeft overigens in het algemeen op paardensportgebied den anderen landen een voorbeeld. Op organisatorisch gebied is dit land zelfs door de andere niet te benaderen en niets wordt daar nagelaten om de paar densport en de paardenfokkerij in alle op zichten en elk oogenblik weer opnieuw voor- Uit te brengen. Iets nieuws in dezen zijn de rijkswedstrijden voor de Duitsche ruiterjeugr te Berlijn op 3 en 4 October ajs., alwaar kin deren tot 20 jaar in verschillende wedstrij den, doch vooral in het voltigeeren, zullen uitkomen. Het „Reichsverband", dat deze wedstrijden organiseert, heeft wederom ge toond een goeden vooruitzienden blik te be zitten. Eerst heeft het reclame gemaakt voor het rijden van kinderen en werd in woord en geschrift medegedeeld, hoe dit op het goed koopst kon plaats vinden. Nadat gebleken was, dat het rijden inderdaad onder de jon gere jeugd flink begon toe te nemen, is men op het idee gekomen den kinderen nog een prikkel meer te geven, door soorten kam pioenschappen uit te schrijven. In Engeland stierf dezer dagen een be roemd renpaard, Pretty Polly, in den hoogen ouderdom van dertig jaar. Pretty Polly was een merrie, doch heeft het haar mannelijken rasgenooten tijdens haar renloopbaan bui tengewoon lastig gemaakt. Zij was een der Weinige vrouwelijke paarden waaraan het gelukt is klassieke rennen tegen hengsten te winnen. Zij werd slechts tweemaal verslagen en wel eenmaal in Frankrijk en eenmaal ln Engeland, waar zij door Beechleys Button Verslagen werd. Hiermede was tegelijkertijd haar renloopbaan ten einde en werd zij in de stoeterij opgesteld om als fokmerrie de Engelsche volbloedfokkerij te dienen. Het ging haar echter als zoovelen van haar be roemde seksegenootenzij werd voor de fok kerij een teleurstelling. De landelijke ruiters hebben den laatsten tijd ook nog voldoende van zich deen spre ken. In onze provincie was vooral het con cours te Heiloo van belang, hoewel het weer in geen enkel opzicht medewerkte en het concours, van financieel standpunt bekeken, wel een strop zal zijn geworden. Dat neemt echter niet weg, dat het van sportief stand punt bezien, wederom op hoog peil stond en sterk vooruit was gegaan. De wedstrijden geven den indruk, vooral door het deelne mende paardenmateriaal, dat in Noord- Holland boven het IJ de paardensport en de paardenfokkerij zich in de opgaande lijn bewegen. Tenslotte mogen we niet nalaten, even te wijzen op het schitterende p ogramma dat de jonge federatie van landelijke rijvereeni- gingen in elkaar heeft gezet voor Zaterdag 19 September as., wanneer te Amsterdam in het Olympische Stadion ter gelegenheid van het eerste lustrum der genoemde federatie een groote ruiterdag zal worden georgani seerd, waarbij ruim 250 ruiters en paarden hun medewerking zullen verleenen. Programma 29/30 Aug.: BelgiëNederland te Ant werpen. Overgang: H.T.C.C.Quick (N.) 2 A: AlbionVleerm. Ajax (A)V.V.V. 2 31 Aug.: 2 A: Haarl. 2Albion. Overzicht Zooals wij reeds voorspeld hadden, be haalde H. C. C. 1 tegen Rood en Wit een overwinning, waarmede door hen het kam pioenschap der 1ste klasse werd behaald. Reeds maanden had dit echter al in de lucht gehangen en slechts V. O. C. bedreig de nog even de Haagsche kansen. De Rot terdammers waren echter zoo beleefd Zon dag hun laatste kans tegen H. C. C. 2 door een nederlaag te verspelen, zoodat het kam- pienschap voor het eerste elftal een feit is geworden. Na een driejarige supprematie van 2e elftal, heeft thans dus wederom het le dezen titel opgeëischt. Ook in de Overgangsklasse is de beslis sing zoo goed als zeker gevallen. Na een enerveerenden kamp slaagde H. B. C. er immers in, om met 109 runs tegen 105, een overwinning op H. T. C. C. uit Eindhoven tie behalen, waardoor het kampioenschap vrijwel binnen is. Bijzonder spannend is deze wedstrijd ge weest en het was dan ook voor aanvoerder Maas bij de H. T. C. C.'ers een bittere teleurstelling, dat de Eindhovensche papie ren, die bijna den geheelen wedstrijd be ter hadden gestaan dan die der Bilthove- naren (na het totaal van 100 van H. B. C stond het bij H. T. C. C. aanvankelijk 92 runs voor 2 wickets) plotseling niets meer waard waren. Dit waren j.l. Zondag wel de voornaam ste resultaten. Het lag immers in de lijn der verwachtingen, een vrij volledig P. W. de baas over A. C. C. zou blijven, hetwelk dan ook is geschied. Spraken wij vorige week reeds het ver moeden uit, dat het Nederlandsche elftal voor de ontmoeting tegen België er geheel anders uit zou zien, dan het elftal, dat tegen de Free Forersters was uitgekomen, bezien wij de samenstelling van het elftal, dan blijkt dit vermoeden juist te zijn geweest. Mr. G. Hamburger, jhr. W. van den Bosch, A. de Beus, E. J. Schill, L. Sodderland en A. Terwiel zijn wederom herkozen, doch R. Schill, P. Feith en J. van den Bosch zijn ditmaal vervangen, terwijl Max Jansen en mr. H. van Manen verhinderd waren, wat van deze twee wel erg jammer is, daar deze spelers in een vertegenwoordigend elftal bijna niet gemist kunnen worden. Als nieuwe spelers zijn nu gekozen Ir. G. Boumeester, P. Hagenaar, F. v. Herwaar den, Mr. J. Koeleman en A. v. Stuyvenberg. Wat dit elftal er vandaag en morgen van terecht zal brengen, valt bijna niets van te zeggen, daarvoor is het Belgische elftal oi eigenlijk het elftal van de in België wonende Engelschen te onbekend. Afwachten is dus de boodschap. Verder staat nog op het programma V. V. V. tegen Rood en Wit, welke wedstrijd ook misschien op 6 September gespeeld zal worden en Maandag nog V. R. A.—V. V. V. en dan is het met deze mooie zomersport wederom afgeloopen, want de voetballeis zitten al reeds te hunkeren naar een par tijtje voetbal!! Zoo juist vernamen wij, dat de wedstrijd V. V. V.Rood en Wit uitgesteld is tot 13 Sept., aangezien morgen te Laren tusschen V. V. V. en V. R. A. om het „Koopmansbat" gespeeld zal worden. Ook de ontmoeting tus schen V. R. A. en V. V. V. gaat Maandag niet door, doch zal hoogstwaarschijnlijk op 5 en 6 September gespeeld worden. Het zwemfeest van H. P. C. te Heemstede Er blijkt onder de zwemmers en zwem sters groote belangstelling te bestaan voor het Zwemfeest dat H. P. C. Zondagmiddag a.s. in Heemstede geeft. De beste Nederland sche zwemmers zullen in greote getale in Heemstede starten Zoo noteeren wij op de 100 M. vrije slag seniores om den Van der Poll-beker in één serie de drie internatio naals Van Voorst (A. Z.) bekerhouder, v. d. Brink (Dolfijn) en Van Hemsbergen (Haar lem) Op hetzelfde nummer voor junioren 16 inschrijvingen waarbij Zeeman (Haar lem) en Van Zadel (H. P. C.) de beste kan sen hebben, al kunnen zwemmers als Uiten- daal, Philippo (H. P. C.), N. de Vries (D. W. R.) het him nog geducht lastig maken Geweldige spanning zullen ongetwijfeld de estafettes geven. Allereerst op de 10 x 50 M vrije slag waarop niet minder dan 8 ploegen zullen starten w.o. H. Z. P. C. (Den Haag), Haarlem, H. V. G. B. (Haar lem) Nereus en H. P. C. Op de 5 x 50 M vrije slag en 3 x 50 M. wisselslag starten rep. 8 en 9 ploegen, waar onder de Nederlandche kampioenen H Z. P. C. en Haarlem, verder ook dezelfden als boven. Een Zweedsche estafette 50, 100, 200, 100 50, 50 waarop Haarlem en H. P. C. de kan sen hebben zal ongetwijfeld het publiek ook boeien, eenige tusschennummers vcor H.PC. dames- en heerenleden en een demonstra tie schoonspringen, waarop eenige goede krachten zullen uitkomen, zullen ongetwij feld voor voldoende afwisseling zorgen, ter wijl tenslotte de polowedstrijd H. P. C. Nederlanclsch Zevental de clou van den middag zal zijn, temeer daar het Neder- landsch Zevental bijna zeker geheel com pleet zal verschijnen daar de wedstrijd Dol fijnY om het kampioenschap van Neder land Zondag a.s., met het oog op de oefe ning van het Zevental voor 6 September tegen Engeland, niet zal doorgaan, Dit zwemfeest zal dus in beiangrijkhe'd die der laalsste jej-en overtreffen, zoodat het, mede door de lage entreeprijzen, Zen dag weer gezellig druk zal zijn in de Zwem inrichting te Heemstede. Het zwemfeest van de Haarl. Reddingsbrigade Men verzoekt ons nog eens een opwekking te plaatsen aan de Haarlemsche jongens en meisjes om a.s Zondag deel te nemen aan de wedstrijd van de Haarl. Reddingsbrigade, n.l. 25 M. schoolslag (in zwemtricot) cn 25 M. met ongekleeden drenkeling. De deelne ming staat open uitsluitend voor Haarlem sche jongens en meisjes van 15 tot 17 jaar, niet aangesloten bij of slechts candidaatlia van de Haarl. Reddingbrigade. Zij kunnen zich tot Zondag opgeven bij het bestuur dier Brigade. Voor dezen wedstrijd, die Zondagmiddag op het zwemfeest van H. P. C. in Heemstede wordt gespeeld, heeft de Waterpolo-Com- missie van den N. Z. B. het Nederlandsch Zevental aldus vastgesteld: A. Veenstra (Het IJ) F. Kuyper K. Kohier v. Ommeren (Dolfijn) (Het IJ) (A. Z. en P. C.) J. Stender P. v. d. Velden Jr. (Dolfijn (Dolfijn) J. v. Oostrom Soede (Het IJ) H. P. C. stelt hiertegenover: H. Eldering J. Kooyman J. Uitendaal F. W. Moolenaar H. J. Leyenaar A. J. Braam L. Kohier. Scheidsrechter: de heer J. Hogeland. Ongetwijfeld een sterk zevental; al deze spelers hebben reeds meerdere malen de na tionale kleuren gedragen. H. P. C. zal het wel hard te verantwoorden krijgen, temeer daar de spelers zich wel geducht zullen in spannen, daar het definitieve zevental voor den wedstrijd tegen Engeland eerst Dinsdag a.s. wordt gekozen. Het Engelsche voetbalseizoen vangt aan Gemengde gevoelens bij het startschot Slechte balansen Engeland of Oosten rijk? Voetbal en liefdadigheid Het eerste programma Nog korten tijd en in Engeland worden de stumps weer opgeborgen, midderwijl de belangstelling zich reeds op voetbal heeft geconcentreerd. Want heden valt het start schot voor de eerste van de 42 competitie- en de noodige cup- en internationale wed strijden. Intussehen zullen de voetbal directeuren wel niet zoo bijzonder rustig zijn, nu hun collega's van de cricketclubs steen en been klagen over de financiën van wege het slechte weer cn er zelfs enkele toonaangevende vereenigingen zoo al met op springen staan, toch in ernstige moei lijkheden verkeeren. Want hco versch staan de slechte ba lansen van den vorigen speeltijd den hee- ren neg voor den geest. Slechte balansen, daar van de 88 Liga-clubs er slechts 65 vereenigingen hun cijfers tot dusver heb ben gepubliceerd en over 23 clubs, nu we bijna September schrijven, nog de sluier der onbekendheid ligt. Dit geeft te denken, voor al als wij weten, hoe de cijfers der ver schenen verslagen er uitzien. Newcastle Uni ted staat aan de spits van de verliezen met een deficit van maar eventjes 120.000. nummer twee is de Tottenham Kotspur met een bedrag van 78000.—. Natuurlijk staan niet alle jaarrapporten in mineurtoon, en vormt om. de Arsenal een gunstige uitzon dering. Dit neemt echter niet weg, dat men over het algemeen het seizoen met gemengde gevoelens tegemoet ziet. Doch de tijd van cijferen en bedenkingen is voorbij en het nieuwe seizoen staat voor de deur. Vooral voor de organisatie als zoo danig wordt het een belangwekkend jaar, daar zooals men zich zal herinneren, het Weensche elftal in November en December een vijftal wedstrijden komt spelen. En zij 't nog officieus, wordt hier een antwoord verwacht op de brandende vraag, of gooa old England nog steeds de Europeesche voet- bal-superioriteit voert.' of dat men thans deze het continent is overvleugeld. Ter gelegener tijd komen wij nog uitvoerigr op dezen belangrijken strijd terug. Men weet, dat de F. A. competitie-ont moetingen tusschen April en September ver biedt; slechts de maand Augustus worat voor onderlinge oefeningen vrij gegeven. Van deze gelegenheid maken de clubs gre tig gebruik hun voorbereidingen te treffen en worden de nieuw aangekochte spelers ge probeerd. De Bond heeft eveneens bepaald, dat publiek bij deze oefenmatches mag wor den toegelaten, doch de rcettes worden door den F. A. bestemd voor liefdadige doelein den. En dat zelfs met deze ontvangsten niet te spotten valt, spreekt uit de feiten, dat 25000 menschen op Highbury waren bij de Arsenal en 17000 bij Chelsea op Stamford Bridg. Zooals elk jaar bestaat er in En geland ook veel belangstelling voor de sa menstelling der elftallen en elk clubbestuur speurt naarstig naar nieuwe sterren, welke ook daar met een kaarsje te zoeken zijn. Een zucht van verlichting' is zoo pas over Londen gegaan, nu de beroemde, echter wat wispelturige Alex James na tal van alarmee- rende berichten toch voor de Arsenal is be houden gebleven en zijn contract heeft on derteekend. Deze handteekening heeft de geheele Arse- nal-supportersschaar deze zomermaanden in een onrustige stemming gelaten. Een nieuw seizoen een nieuw geluid? 't Kan waar zijn, maar wij zijn zoo vrij het te betwijfelen en de vrees, waarover wij het in het begin hadden en die hoofdzakelijk de clubdirecteuren betreft, is heusch niet ongegrond, de groote werkloosheid in aan merking genomen. En hoewel een Brit veel, zeer veel zelfs voor zijn sport over heeft, kan ook hij geen shillings maken, en is gedwongen buiten de poorten van zijn ideaal te blijven. Antwerp F. C.H. F. C. Zondag trekt H. F. C. naar Antwerpen, om daar den eersten oefenwedstrijd te spe len. Verleden jaar was Antwerp F. C. de gast van H. F. C. en verloor met 4^-2. Of onze stadgenooten het ook dezen keer tot een zoo goed einde brengen, betwijfelen wij sterk. H. F. C. vertrekt met de volgende opstelling: v. d. Meulen, Smit, v. Baasbank, R. Jongeneel, Lamp, P. Jongeneel, v. Pareeren, Denijs, Kruit, Tuin, Chapon. Het medespelen van Krult is niet zeker, anders speelt op zijn plaats Koreman. Opnieuw modeleeren Opnieuw waterproof maken A.s. Zondag worden op het Velox-terrein de wedstrijden E. D. O.Velox en U. V. V. D. O. S. gespeeld. Daarna komen de win naars en de verliezers tegen elkaar uit. Het E. D. O.-elftal is als volgt: De Waard, K. Zandstra, C. v. d. Laan, J. Steffens, J. Dinkla, J. Koppen, Schumacher, v. Norde, B. Steffens J. L. Perukel, Oomen. MiddelburgStormvogels In den wedstrijd tegen Middelburg komt Stormvogels met 2 invallers als volgt uit: De Waard, D. Haak, Van Gelder, Effern, Tol Van der Velde, v. d. Steen, Groeneveld, Plokker, Ketting, Boekelaar. StormvogelsA. G. O. V. V. Vóór de competitie aanvangt, speelt Storm vogels nog twee wedstrijden tegen A. G O. V. V. en wel op 6 September te IJmuiden en 12 September te Apeldoorn. Stormvogels IISparta I De reserves der Stormvogels ontvangen Zondag a. s. den 2en klasser Spartaan. Oproep aan R. K. scheidsrechters in Haarlem en Omstreken Nog slechts enkele weken en het voetbal seizoen neemt wederom een aanvang. Ver heugend feit is wel de geweldige bloei van den Dioc. Haarlemschen Voetbalbond, welke het vorig seizoen enkel reeds haar ledental met ruim 2000 leden zag toenemen terwijl steeds het aantal leden stijgende is. Wil dus de competitie een vlot verloop hebben, dan dient het aantal scheidsrechters belangrijk uitgebreid te worden. Een speciaal beroep doen wij dan ook op de ouderen, om onze principieele zaak te ko men steunen en daadwerkelijk mede te wer ken aan den uitbouw van onzen bond. Oud-voetballers, op uw steun wordt speci aal gerekend. Weest eens spontaan en geeft u nog heden hetzij schriftelijk, hetzij per soonlijk op bij ondergeteekence. Een beroep op onze trouwe scheidsrechters, die reeds jaren voor onze beweging werken, is natuurlijk overbodig. De meesten gaven zich reeds op. de ande ren volgen als vanzelfsprekend spoedig. We wachten nu op de daden van Roomsch sportminnend Haarlem. Nu geen woorden, doch daden. J. J. LOERAKKER Lid der Dioc. Scheidsrechterscommissie Leeuwerikstraat 13 Haarlem-N. Tel. 23136 Secr.: W. Fr. v. Dam, Kennemerbcekweg 33 Bennebroek PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. B. S. M. I—A. D. O. I B. S. M. II—V. V. H. I 3 uur 1 uur Zoo zullen wij dan morgen het seizoen 1931/1932 officieus openen. Allereerst speelt ons tweede elftal om één uur een vriend- schappelijken wedstrijd tegen de nieuwe R. K. V. V. H. (Haarlem), terwijl om 3 uur ons eerste elftal een medaillewedstrijd zal spelen tegen A. D. O. I (Heemskerk). Belangrijk: Woensdag 2 September a.s., des avonds 8 uur, vergadering uitsluitend voor junioren in het R.K. Verenigingsge bouw Schoollaan, Bennebroek. Aller opkomst dringend gewenscht. Verder maken wij de leden er op attent, dat wij Zondag a.s. een begin zullen maken met het innen der bondscontributie. De bondscontributie bedraagt voor senio ren 0.75, voor junioren 0.50 en moet voor 20 Sept. a.s. voldaan zijn. SECR. Secr. J. J. LOERAKKER, Leeuwerikstraat 13 Haarlem-N. Programma: Onze GezellenGeel-Wit (N. A. S.-terrein Halfweg) 2uur Onze Gezellen II—St. Louis I, 1 uur Onze Gezellen IIISt. Louis II, 2uur Onze Gezellen a—T. Y. B. B. a, 2 uur Victrix-asp.Onze Gezellen-asp., 1% uur Het eerste elftal vertrekt met den tram van l'/j uur (precies) vanaf de Tempeliers straat. Onze GezellenGeel-Wit Op het terrein van de pas opgerichte R. K. Voetbalvereeniging N. A. S., te Halfweg, wordt door bovengenoemde elftallen een pro- pagandawedstrijd voor de R. K. Sportbewe- ging in Halfweg gehouden. Het N. A. S.-bestuur heeft voor dezen wedstrijd een fraaie medaille beschikbaar gesteld. Onze Gezellen verschijnt volledig in de volgende opstelling: Snoeren C. van Roon, Handgraaf Lindström, Heesakkers, Jac. Lindström H. van Roon, Elferink, Voogd, Verhappen, Schippers Secr. Hagelingerweg 222 H Uit de deze week gehouden proefwedstrij- den is gebleken, dat er heel wat werk aan den winkel is voor de elftallen en de cap tains, deze zijn dan ook nog niet tot een resultaat gekomen. Zooveel mogelijk zullen vriendschappelijke wedstrijden gespeeld wor den, tenminste wanneer hiervoor tegenpar tijen gevonden kunnen worden. Zoo gaan onze Junioren morgen -:aar D. E. M.-Jun. te Beverwijk en vertrekken hiertoe om 12.15 aan de pont te Velsen. Om 1 uur speelt het B.-elftal en om 2.15 het A.-elftal. Er wordt nog op gewezen, dat er nog geen definitieve elftallen samengesteld zijn, ook geen hoo- gere, dus alle vriendsch. wedstrijden worden gespeeld door z.g. proefelftallen. Tot hedenavond 8 uur kunnen de nieuwe leden hun bondscontributie en inleggeld be talen aan het secretariaat. Zondag 6 Sep tember gaat het le naar Alkmaar CHRIS. Secretariaat: H. v. Turnhout, Karei v. Mandc.str. 88 Hedenavond van 78 uur contributie betalen in de RiC. Mil. Vereeniging, Zoete- straat. Dinsdagavond 8.30 uur bestuursvergade ring Baan 43. Voorgesteld als werkende leden: H. Westbroek, Bisschop Ottostr. 36, Haar lem; M. Westbroek, idem, idem; Jos. Ho reman, Grebberstraat 17, idem. OPENING SEIZOEN 1931/1932 Morgen opent T. Y. B. B. het seizoen met diverse wedstrijden op har errein aan den Rijksstraatweg, dat door ,_e goede zorgen van vele leden wederom geheel in gereed heid gebracht is om de katholieke sport liefhebbers te ontvangen. Na een serieuze zomertraining, onder leiding van den heer Segerius, worden alvorens de competitie aan te vangen nog een aantal wedstrij den gespeeld, waarvan die om den bekenden „Bato"-beker wel de belangrijkste zijn Aan dit toumooi wordt deelgenomen door de vereenigingen D. E. M. I, V. I. C. I (A'dam) en H. B. C. I, die resp. op 30 Aug., 6 en 13 September tegen het eerste elftal van T. Y. B. B. uit zullen komen. Morgen wordt dus begonnen met T. Y. B. B. ID. E. M. I aan den Rijksstraatweg. Aanvang van den wedstrijd half drie. De overige wedstrijden voor morgen zijn: T.Y.B.B. H—Victrix I half een Rijksstraatweg Victrix m—T.Y.B.B.-comb. 12 urn- Jan Gij zen vaart Onze Gezellen a—T.Y.BB. a 2 uur Middenweg (nederlaagwedstr. O. G.) T.Y.B.B. b—DE.M.-jun. 4 uur Rijksstraatweg Met belangstelling zien we de resultaten tegemoet. Het eerste elftal van T.Y.B.B. speelt morgen in de navolgende opstelling: G. Metten, J. Fictoor, J. Wlllemse, Th. v. Turnhout, H. Draijer, R. Kamer, J. Kuiper, M. v. Loon, J. v. Honschoten, P. Rotteveel, J. v. Leuven. R.K. Voetbalvereeniging „Door Samenspel Sterk" Secretariaat: A. L. Dyserinckstraat 39. Programma 30 Augustus: D. S. S. I speelt te Roelofarendsveen mede in de jubileumwedstrijden van D. O. S„ al daar. Victrix II—D. 8. S. n, aanvang half 3. Het Victrix-terrein is gelegen achter het „Haarlem"-terrein. Officieel Ajs. Zaterdag half 3 begint onder leiding van de heeren J. Houkes en L. Zandstra het oefenen van de junioren op het sportpark Molenwerfslaan te Heemstede. Alle junioren alsmede zij, die- zich nog wenschen op te geven> worden verzocht hierbij tegenwoordig te zijn. J. H. Ulvenhout, 25 Augustus 1931 Menier, Mee d'n zomer is 't gedaan. Vochtige kilte huivert de weareld over, die stillekes lee te verèrremoei- ën, onder de woe lige lochten. Jah, 't is stil geworren op d'n buiten. D'n Herfst is vruug gekomen van t jaar. Zwaar is ie - op de schepping komen vallen, uit de trieste lochten. Hij is komen rauschen deur de dichte, donkere bosschen mee sturmend la- wijt, Hij is komen klatsen uit de wolken- 8evaarten, die laag over 't laand dreven en roetzwart in de Mark spiegelden. Hij is komen daveren op de pèèrse hei mee 'n geweld van 't leste oordeel. Komen slieren en gieren laankst 't kerketorentje, da blonk as emalje van d'n gietenden rengel. Hij is de lochten uit komen Knetteren thee 't neersmakken van de dooie talcskes dit 't hijgend gebomte; geplonsd, mee zwa- ten smak van de appels en de pirkes, van de keihaarde gruune notenballen, die te Vruug van de takken scheurden. Gekomen in düstere dreiging, die deur de muren van de woning glee. Ja, de komst van 't najaar is geweldig, lijk zwaren ürgelmuziek, die donderen kan deur de donkere diepten in 't hoog ge- Wulf te van 'nen kathedraal. Giesterenavond kwam ik teugen donker V&a d'n akker. Melkwitte daampen krulden over de velden en laag hong de koperen maan in 't gekroel van pèèrse wolkenvlok ken, omzoomd mee gouwen raanden. Ko peren maneglaans waasde deur 't daampen- kroelsel op èèrde, waar 't gebomte en hout gewas in te baaien sting. Aan 't westen hong 'n zwart gordijn op èèrde neer en d'n wind daaruit, die plakte nat op oew vel. levers in de rondte ketsten oew oogen teu gen zwarte blokken aan: d'n neerliang in 't Westen, de bosschen in 't Óósten, de stad in 't Noorden. De weareld was klein" en benaauwd en zat op m'nen nek. Alleen vlak boven me, daar welfde dn hemel in gruun pèèrlmoer, da klèèr in de Mark viel. As krüskes waasden de lantèèms deur 't mistig gaas da-d-ieveraans gespannen leek. Natte herfstdraaiën haakten aan m'nen stoppel baard en 'k moes goed turen om mee m'nen kruiwagel 't sjuuste midden van ons vonderke te vinden, wilde-n-ik nie mee heel d'n krippot in d'n sloot kieperen en toen 'k 't gevonden had, knoerste-n-t wieleke stroef en jaankend over 't kleddernatte brugske, da 'k op 't gevuul gevonden had. Stil, heimelijk stil, ja triestig stil dreef alles in 't vochtig düster. 't Piepen van d'n kruiwagel trok kratskes op die gesluiërde stilte, 't Druppen van 't gruun was heur- baar en d'n slag van de kerkklok knoerste deur m'n zielement. In m'n keel zat 'nen blomdrogen èèrpel te douwen; m'n oogharen wieren koud van 't nat, da-d-as poeier in de lucht hong. D'r was rouw in de natuur, geleuf ik, over 't vruuge starven van d n zomer. 'k Was blij d'n weg weer te zien, die mee duizenden matte glimlachjes nobbelend deur 't durp trok. En toen Tc 'n vierkaant lichtvlak op de düsternis zag staan daar laankst d'n weg, toen dee me da goed. De „Gouwen Koei" sting open en 'k zag 't groote oog van 'n pèèrd dof glaanzend in 't licht van de olielaamp die in de ven- sterbaank sting. Ja, amico, as ge zo'n paar uren stillekes en alleen op 't laand gezeten hèt, mee niks aanders om oew as d'n vallenden avond; as oew ooren zijn gaan suizelen van de stilte, oew oogen wijd-open gegaan van 't avondzwartsel, da-d-om oew henen is gaan staan in naauweren Kring; as da zelfste „zwartsel" in oew is gaan kruipen tot in t. klokhuis van oew ziel; d'n slag van d'n kerketoren da-d-aan 't bewegen hee ge- brocht, dan snakte 'r naar om weer men schen te zien, om oew eigen stem weer 's te heuren, om oew stroef gezicht weer is te laten lachen, in 't kort: om oew bloed weer 's aan 't schommelen te krijgen. Waant da's gek, da's toch zoow vrimd- sortig, ee, maar daar zijn van die me menten in oew léven, da ge op oew eigen kerkhofke zit. Da ge, as 'n kat in 'n wild- vrimd pakhuis, rondspookt deur oew eigen bestaan. Dan., dan lopte, geleuf ik, naast oew eigen ziel. D'n buiten werkt somtijen aarig op 'nen doodgewonen mensch, as ie alleenig is; net verre muziek, hooge sna- renmuziek, gespuid op citerkes van gouwen spinrag. Sakkerjabel, da trof in de „Gouwe." Dichterbije gekomen, zag ik, da-d-et pèèrd d'n Fielp z'n voske was, veur d'n bak kerswagen gespannen. En toen 'k binnenkwam, sodemearel, de klub was zoow goed as kepleet. Janus hing aan 't buufet, zoow in z'nen stand van 't vijfde pilske. D'n Blaauwe was sjuust aan stoot en aan d'n Fielp te zien, ok aan de wlimende haand. D'n Joep sting mee zn pintje in z'n haand (die blijft altij staan ik denk mee de bedoeling om altij gauw weg te willen gaan, waant bij hum thuis hee-g-et wijf de broek aan en zoodoende heet-ie nooit rust....), maar hy sting dan mee z'nen pint in z'n haanden mee z'n oogen méé te buljerten. „Aan 't Zondag-houwen, mannen?" riep ik bij 't binnenkomen. „Ollee, d'n Dré," zee d'n Tiest, terwijl nen manjefieken zeuvenstoot makend. „Zegt da wel," lachte d'n bakker zuur zoet bij dieën schoonen stoot en d'n Joep dronk leeg en zee: ,,'k mot 's gaauw op huls aan." „As ge nog effen wacht, geef ik 'n rond je weg," beloofde-n-ikke, waant onder ons gezeed: 'k was blij menschen te zien. „Dan wachten me nog efkes," zee d'n Janus en d'n Tiest knipte toen 'n ogske naar me. „Dus vijf, Dré?" vroeg 't wijf. „Zes", zee ik: „een veur jouw, Kee, da's goed veur 'n jonge moeder" (Kee is drie-en- zestig!) en Janus beweerde, da veur „datte" niks zoow goed was as pils. „Kek maar naar den bakker" zee-t-ie; „die gaat veur twee- honderveftig pondjes nie uit d'n weg!" Ginmensch die 'm begreep, maair d'n Ja nus had 'n plazier, da z'nen buik lachte. En toenas 'nen mensch 'r 't minste op verdacht is, lopt z'n ongeluk 'm na, toen sting zijn „ongeluk" op twee beenen in 't deurgat; z'n vrouw, zoowveul veur hum as d'n hoofdkommesarus! Witte gij," schèèrde ze fel: „dat d'n Burgemeester jouw al 'n uur aan 't zoeken is?" En d'n Tiest, die 'n pracht-serie aan 't fokken was, was medeen van stoot, zoow scheurde-n-ie van d'n lach. M'n kompelement, Jaan!" blèèrde-n-ie. Maar Janus had gin tijd meer, zee alleen teugen mijn, dat ie „da-d-eentje" wel te goed hiew en smeerde-n-'m as 'nen snoek d'n donkere in en 't leste wa me heurden was, dat ie aan z'nen „hoofdkommesarus" vroeg: „Wa-d-is-t-er mee d'n ouwe aan 't haandje, hij is toch op vakaan...." Meer heurden me nie. De Ulvenhoutsche pliesie- macht was verdwenen in de düsternis. „Toch .is ie vrekkies goed," zee d n Tiest weer; d'n Fielp was aan stoot nouw. „Hoezoow Blaauwe?" „Wel," lachte d'n Tiest: „hy is nouw zoowa dartig jaren veldwachter ier en da zrien baas nouw nóg nie wit, da z'n Open bare Macht in de „Gouwen Koei" mot zit ten, as ze 'r van deur is; da's 'n kra nig stuk van dieën gehaktbal." 'n Ketierke later, toen d'n Tiest z'n honderd vol had, mokten me nog 'n potje mee z'a drieën, d'n Joep was 'm ok ge piept, kwam Janus op de fiets weer laanks. „Zeg", zee-t-ie, hij bleef aan de deur: „zigeuners in 't dürp; k mot ze na!" „Dan meugde wel gaauw zijn, Sjerlok," zee d'n Tiest: „waant ze zijn van d'n mid dag om 'n uur of drie bij Meersel de grens al over getrokken." „Da klopt," zee ik: „waant ze zijn van den middag teugen twaalven hier deur 't durp gegaan." Toen blaasde Janus z'nen lantèèrn maar uit. „Da's toch nie waar?" vroeg ie toch nog. „Zeker", zee Kee van de Gouwe: „keb ze nog ier g'ad veur 'n emmerke water veur de pèèrden." Toen gong d'n Janus maar zitten en keek zóó strak onder de buljert, dat d'n Tiest zee: „neeë, daar zitten ze nie, Jaan!" Janus schudde z'nen kop en zuchtte: „neeë, daar zitten ze nie." „Maar ge hoef ze toch nie te harrestee- ren?" vroeg ik. „Neeë, gedaank nie," zee-t-ie: „maar ik zit 'r gemeen tusschen, Dré!" „Hoezoow?" „Hoezoow! Motte da nog vragen? Breng me da pilske maar, da 'k nog van d'n Dré tegoed eb," vervolgde-n-ie naar Keeë. „Ja, da's nogal duideiyk ee," zee d'n Blaauwe toen mee 'n doodonschuldig ge zicht: „heel 't durp hee dieën zlgeunders- stoet gezien; de Burgemeester die op va- kaansie was, weet 't zelfs ok, alleen d'n Jaan wit van niks!" 'k Docht da 'k brook; dèèr! Veural as ge dieën ongelukkigen kop had gezien van d'n Janus. „Zoow is 't," zuchtte-n-ie, gooide z'n pet op tafel en krabde-n-achter z'nen kop. „Maar waar hedde dan toch vandaag ge zeten?" vroeg ik eindelijk, waant as me d'n Jaan konden helpen, gère, da snapte, maar dan moes; u me eerst alles weten. „Witte wa-d-ik dee in jouw plak?" raaide d'n Tiest 'm aan. „Nouw?" vroeg Janus gretig, mee t ge baar van d'n drenkeling en d'n strooiën halm. „In jouw plak," zee d'n Blaauwe laank- zaam: „dan nam ik m'n ontslag en begon 'n pliesie-broowke veur m'n eigen. Wier lk m'n eigen baas!" „Stikt de laamp aan," zee Janus minach tend en gong mee zn ermen op z'n knieën zitten leunen, allemaal maar onder de buljert kijkende. „En dan," protte d'n Blaauwe deur: „mee 'n tapperij -ke d'r naast, dan zoude 's zien, Janus, dan kwamen de harrestaanten uit d'r eigen en hadde gy 'r gin sikkepit zürg over om ze te vangen of.... (Janus zn ïyfwoord) ze op heeterdaad te betrappen!" „Dan wierde gij zekers m'nen vasten kostganger," zee d'n Janus vuil en toen teugen myn: „waar 'k vandaag gewiest ben, vraagde Dré? Keb vandaag d'n mul der g'ollepen en daar 'nen reksdaaider hekstra mee verdiend, maar da kan 'k nie teugen d'n burgemeester zeggen, da snapte zekers wel, al zijde nie in gemeentedienst." En toen.... toen vloog d'n Janus onder de buljert of ie afgeschoten was geworren. „Gaan juilie nouw buljerten, mannen," Dusterde-n-ie heesch en da kwam 'r zoow aangstig uit, da me wezenlijk weer Apur- gongen. Laat ik ophouwen. Kepot emmen ons gelachen. Later kwam uit, dat ie 't fietsbel'.eke van d'n Burgemeester had g'eurd en toeu was ie mee éénen sprong onder de buljert gedo ken. As ge dü gezien hadMaar da z'n fiets aan de deur sting en z'n unuormpet op 't buufet lag, daar had ie zoo gaauw nie aangedocht g ad. Nouw gij Ollee, 'k mot 'r van af gaan scheiën, misschient da 'k oew 't slot van d'n Jaan z'n zigeunders-surveljans nog wel s schrijf. Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe Dre.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 15