Een nota over den finantieelen toestand der Gemeente Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Tel. 10750 Premier Duplex-Stofzuigers f 165.- Laatste Nieuws HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties STADSNIEUWS Agenda 29 Augustus Agenda 30 Augustus Agenda 31 Augustus St. Vincentius-Bibliotheek Audiëntie R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Verhooging van de kosten van paspoorten Nog andere verhoogingen Het verwisselen van privaattonnen De Koninginnefeesten op Maandag a.s. Chronologisch overzicht Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen De nieuwe brug over het Spaarne Voorstel tot intrekking van het besluit tot den bouw Benoeming De dienst 1930sluit met een nadeelig saldo van f312.000.- zal verlies geven -; ook 1931 Nog geen crisisdienst; aanwending van een deel der bedrijfsreserve Yerhooging van tarieven voor Gas, ElectriciteitWater en Reiniging Yerhooging der opcenten op Personeele Belasting van 50 op 100 Al leen noodige werken dienen te worden uitgevoerd. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Commissies van bijstand in de gemeentehuishouding H. O. V. concert op Koninginnedag E.E. Broeders der Christelijke Scholen Intrekking rijbewijs De Tol-Unie Gebouw „St. Bavo" Gewone zittingen, 4 uur „Geel Wit", 6 uur. Schouwburg, Jansweg Kindervoorstelling „Luilekkerland", 2 uur. BLOEMENDAAL, „Duin en Daal" Open luchtopvoering „Don Quichot op de brui loft van Comancho", 2 y, uur. Koninginnefeeaten Overzicht elders in. dit blad. Den Hout H. O. V.-concert in de tent —half 3 tot 4 uur. Rembrandt-theater „Skippy",2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor theater „De Duivelsrace" en „Zeg.... ja!", 2.15 tot 7 en 8.15 uur Palace „Madame de Pompadour," 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Den Hout H.O.V.-concert in de tent, half 4 tot 5 uur. Rembrandt-Theater, „Skippy", half 3, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „De Duivelsrace" en Zegja!" half 3 en 8.15 uur. „Palace" „Madame de Pompadour," half 3 en 8.15 uur. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der apothe ken wordt van heden tot Vrijdag waargeno men door Duijm en Keur, Keizerstraat 6, telefoon 10378 en de firma H. Remmers Zoon, Kruisstraat 6, telefoon 10354. NIEUWE GROENMARKT 22: Woensdag avond van half 89 uur. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verleenen. Lijst der nieuwe aanwinsten Ramuz, C. P., La quérison des maladies; Comilleau R., La navire sans Capitaine; Lhande, P., La cioix sur les fortifs; Berno- vüle, G., Lourdes: Delft, A. van Passiespel; Sczroto,' N., Wayang-liederen; Otto, H Sagen vom Niederrhein; Nobile IJ., Met de Italia naar de Noordpool; Brey, H., Joseph Ben Davld; Tammes, F., L'arc en ciel des amours; Schwob, R., Ni qrec ni Juif; Du- chaussois, P. J., In de ijsvelden van den poolcirkel; Duinkerken, A. van, Groot Ne derland en wij; Linden, C. v. d., Pater de Smldt SJ., Apostel der roodhuiden; Ashton M. G., The lonely journey; Bazin, R„ Mag nificat; Ott, L., Muzikale confectie. De R. K. Leeszaal is dagelijks geopend van 10—12, 2—6, 79. Het lidmaatschap der vereenigirig bedraagt 2.50 per jaar. De nieuwe catalogus is verkrijgbaar tegen betaling van 0.30. De administratieve bemoeiingen, verbon den aan het verstrekken van stukken door de Secretarie, worden ten aanzien van enkele gevallen niet voldoende vergoed door de hef fing der leges volgens het thans bestaande tarief, schrijven B. en W. den raad. Zoo zijn de rechten, verbonden aan het afgeven van een buitenlandsch paspoort, de verlenging van zoodanig paspoort, alsmede die voor het verstrekken van een bewijs van Nederlandschap of ingezetenschap niet in overeenstemming met de diensten door de gemeente bewezen. Voor deze stukken worden verschillende gegevens verzameld omtrent den persoon en de nationaliteit van den belanghebbende en een onderzoek ingesteld zoowel op justitio neel als politioneel- en in sommige gevallen ook op fiscaal gebied. De rechten deswege in de verordening genoemd, thans voor elk geval 1.bedragende, zouden B. en W. op 2.onderscheidenlijk zien bepaald. De to tale kosten van een niéuw paspoort, hetwelk 2 Jaren geldig is, zullen dan 4.— de ver lenging eveneens voor 2 jaar 3.bedragen. Verder achten zij onvoldoende de rechten voor het afgeven van afschriften of uittrek sels uit akten of besluiten of andere stukken, voor een gunstige beschikking op een ver zoek en voor een vergunning als bedoeld in art. 5, le der Woningwet, voor wat betreft het daarvoor bij de legesverordening gestelde minimum-bedrag. Ztj geven ln overweging deze rechten vast te stellen onderscheidenlijk op 1.-, 1— en 2.—. De meerdere opbrengst schatten zij op 6000.—. Voorstel tot heffing van een vergoeding De opbrengst van den verkoop van beer- stoffen door den dienst der gemeente-reini ging is de laatste jaren belangrijk minder, dan een 10-tal jaren geleden het geval was. Nagenoeg in alie gemeenten wordt vergoe ding gevraagd voor het ledigen van beer putten en voor het verstrekken en verwisse len van privaattonnen. Het komt B. en W. gewenscht voor, dat vorenbedoelde diensten ook in deze gemeente worden vergoed. De vast te stellen tarieven venschen zij evenwel zoo laag mogelijk te houden. De gemeente mag ten bate van en kelen geen verlies lijden, doch winst behoeft evenmin te worden gemaakt. Voor het verstrekken en verwisselen van één ton eenmaal per week, wenschen zij den eigenaar van een perceel te doen betalen een bedrag van f 3.— per jaar, voor iedere meer dere wisseling f 160 per jaar. Voor het plaatsen en verwisselen van ton nen op werken wenschen zij f ü£0 per ver wisseling in rekening te brengen. Voor het ledigen van een beerput tot een maximum van 3 M3 wenschen zij te doen vergoeden f 5.per lediaine: voor iederen M3 meer 1 2.—. In het Centrum 77.45 uur Muzikale reveille. 7.15—7.45 uur Koraalmuziek van den toren der Groote Kerk. 8.15—8.45 uur Optocht der schoolkinderen uit de buitenwijken naar de Groote Markt. 9—9.30 uur Kinderaubade op de Groote Markt. 9.3010 uur Optocht der kinderen naar den Hertenkamp en naar het speelterrein aan den Middenweg. 1011.30 uur Kinderspecialiteiten-voor stelling in den hertenkamp. 1112 uur Concert op de Groote Markt. 121 uur Carillonbespeling van den toren der Groote Kerk. 1.302.30 uur Kerkconcert in de Groote Kerk. 2.304.30 uur Canowedstrijd in den Klop persingel. 35 uur Specialiteiten-voorstelling op de Groote Markt. 56 uur Concert op de Groote Markt. 810 uur Concert op de Groote Markt. 8.3010 uur Gondelvaart. 11 uur Groote taptoe. In Haarlem-Noord 8.158.45 uur Kinderoptocht naar de Groote Markt. 10—11.30 uur Kinderspecialiteiten op het R. C. H.-terreln. 1.152.15 uur Kerkconcert in de Klopper singelkerk. 2—4.30 uur Kinderwedstrijden op het R. C. H.-terrein. 810 uur Concert op het Soendaplein. In Haarlem-Oost 7.308 uur Muzikale reveille. 8.158.45 uur Kinderoptocht naar de Groote Markt. 160—3 uur Tractatie der kinderen van leden. 25 uur Muzikale wandelingen. 3—5 uur Japansch dagvuurwerk bij de Zomervaart. 7—8 uur Muzikale ommegang. 8—10.15 uur Concert en Zanguitvoering op het Teylerplein. 10.30 uur Muzikale ommegang met fakkels. 11 uur Vuurwerk aan de Zomervaart. In Bloemendaal Vóór jongens: 1. Pensteeken van 7 en 8 jaar. 2. Tonnetje loopen van 9, 10 en 11 jaar. 3. Tonnetje loopen, van 12, 13 en 14 jaar. En voor meisjes: 1. Pensteeken van 7 en 8 jaar. 2. Karretje rijden van 9, 10 en 11 jaar. 3. Tonnetje loopen van 12. 13 en 14 jaar. In Heemstede 9.30—12 uur Kinderfeesten. 2.30 uur Canowedstrijd. 3 uur Orgelbespeling in Kapel „Nieuwe Vredenhof". 3 uur Gecostumeerde Voetbalwedstrijd. 3 uur 40 min. Gecostumeerd Ringsteken. 4 uur 15 min. Behendigheidswedstrijden per fiets. 8 uur Concert op het Raadhuisplein. 9 uur Rhythmische dansen. 11 uur Vuurwerk op het Gem. Sportpark. In Aerdenhout lp12 uur Bloemencorcq. 2 uur Zangdemonstratie. Kinderspelen, Gecostumeerde voetbalwed strijd. Vuurwerk. Afscheid van het St. Elisabeth's Gasthuis Hedenmorgen heeft Mr. J. N. J. E. Heesken s Thijssen afscheid genomen als voorzitter van het college van regenten van het St. Elisa beth's of Groote Gasthuis, van regenten en personeel. Het geheele college, benevens het perso neel was in de regentenkamer tegenwoordig, om van dit afscheid getuige te kunnen zijn. Allereerst voerde de directeur, Dr. L. G. Kersbergen het woord en overhandigde Mr. Heerkens Thijssen namens den medischen staf een aquarel, voorstellendé het Gasthuishofje aan de Barrevoetestraat. Hierna werd het woord gevoerd door de directrice, mej. M. J. Rebel. Spreekster bood Mr. Heerkens Thijssen een ouden tinnen be ker, benevens twee oude platen aan. De administrateur, de heer J. Steenhuis, sprak namens het niet-verplegend, uitwo nend personeel en bood een oorkonde aan, terwijl voor Mr. Heerkens Thijssen een plaat wordt vervaardigd. Mr. Heerkens Thijssen dankte in gevoel volle woorden voor de hulde hem gebracht. Maandag komen wij uitvoeriger op een en ander terug. t Ook geen vernieuwing der Wildemansbrug. B. en W. schrijven aan den raad; Onder verwijzing naar onze nota aan Uwen Raad over den financieelen toestand der gemeente d.d. 24 Augustus 1931, deelen wij u mede, dat het ons in de gegeven om standigheden niet gewenscht voorkomt op dit oogenblik over te gaan tot den bouw van de brug over het Spaarne bij het Don kere Spaarne en tot de vernieuwing van de Wildemansbrug, waarvoor bij uwe besluiten van 28 Januari 1931 onderscheidenlijk f 403.200 en f 55.000 te onzer beschikking werd gesteld. Op grond hiervan meenen wij u dan ook te moeten voorstellen genoemde besluiten, als mede uw besluit van 15 April 1931 tot vast stelling van de le suppletoire begrooting voor den diens 1931, in te trekken. Wij zullen u bij de behandeling der bë- grooting voor 1932 omtrent den bouw eener nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne nadere mededeelingen doen. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestelijken Adviseur van R. K. Volksbond en L. T. B. in de parochie van den H. Bavo te Haarlem (Oud- Schoten) den Weleerw. heer W. v. d. Burg en van de R. K. Prop. club aldaar den \Veleerw. heer A. v., Houten. De invloed der malaise B. en W. schrijven aan den Raad: Dat de economische crisis, die nu reeds vele maanden over nagenoeg de geheele wereld gaat, ook haar invloed in Haariem doet gelden, is uw Co'lige maar al te zeer bekend. Dat de gevolgen van die crisis zich ook in de financiën onzer gemeente weerspiege len, zal wel niemand verbazen. Reeds meermalen hebben wij u er mede in kennis gesteld, dat zulks zich in het dienstjaar 1930 in ernstige mate manifes teerde en dat, indiïn de teekenen niet be driegen, zulks ln 1931 en 1932 in klimmende mate het geval zou zijn. In klimmende mate; terwijl immers in 1930 de inkomsten, behoudens een enkel onderdeel, zich nog handhaafden, en mits dien in hoofdzaak de verhoogde uitgaven een ongunstigen invloed hebben uitgeoefend, zullen in 1931 ook de inkomsten achteruit gang vertoonen; de uitgaven zullen de stij ging voortzetten. De begrooting 1932 vertoont in alle op zichten het beeld, dat' bij deze verschijn selen past. In cijfers uitgedrukt komt een en ander hierop neer; De dienst 1930 sluit met een nadeelig saldo van ruim f 312.000. Zonder hiermede een volledige opsom ming te geven van alle oorzaken, die tot dit nadeelig saldo nebben medegewerkt, vol gen hieronder eemge posten, die de finan- cieele resultaten van den dienst 1930 on gunstig hebben beïnvloed: Wmstsaldo gasfabriek lager dan raming, in hoofdzaak slechte resultaten met bijpro ducten f 139.540. Burgerlijk Armbestuur hooger dan raming f 123.000. Steun aan werkloozen hooger dan raming f 36.000. Uitgaven voor werkverruiming, als gevolg waarvan verschillende posten hooger zijn f 40.000. Bovendien is gestort in het Pensioenfonds, in verband met het wetenschappelijk te kort, een bedrag van f 53.334. Totaal 1 391.874. Het nadeelig saldo 1930 behoort, tenzij andere voorzieningen getroffen worden, ovei gebracht te worden naar de begroo- ting 1932. Zooals hieronder zal blijken, is ons voorstel om het slechts voor een deel naar 1932 over te brengen. Ook 1931 geeft verlies De dienst 1931 zal stellig eveneens een nadeelig saldo aanwijzen; de hoegrootheid van dit bedrag is nog niet te ramen. Im mers per 1 Juli (over 6 maapden) zijn er reeds de navolgende overschrijdingen der uitgaven: Burgerlijk Armbestuur f 10Ó.OPO Steunuitkeering crisis 38.000 Caslncum en Giethoorn 40.060 Werkverruiming 20.000 Totaal f 198.000 Aangezien de vooruitzichten voor de tweeue nelft 1931 geenszins gunstige. 2Jjn dan die voor de eerste herft, zal dit bedrag minstens moeten worden verdubbeld, om eenig beeld van de hoogere uitgaven te ver krijgen. Het is niet aan te nemen, dat tegenover deze vernoogde uitgaven, ook de inkomsten tot een dergelijk bedrag gestegen zijn. De begrooting 1932 De begrootinge 1932, waaronder f 112.872.60 nadeehg salao 1930, geeft, naar de aanvan kelijke raming, als sluitpost aan f 1.484.00Ö. te dekken, onder normale omstandigheden, met 2/3 van de opbrengst van 3060 op centen Gemeentefondsbelasting, kohier 1932 —1933. Dit bedrag van f 1.484.00, is te vergelijken met het bedrag ad f 750.000, voorkomende op de begrooting 1931 volgnummer 202 sub a. De opgave bij de begrooting 1932 is der halve om het bedrag van f 1.484.000 te dekken. De eenige troost bij deze droefenis zal wel zijn, dat andere gemeenten met dezelfde moeilijkheden te kampen hebben, en, naar wij vermoeden, zeker niet in mindere mate. Intusschen mag deze omstandigheid ons niet weerhouden van den plicht, om de noodige maatregelen te treffen, ten einde deze tekorten te dekken. Naar onze meening is de tijd nog niet gekomen om een gemeentelijken crisisdienst in testellen. Het is onmogelijk, dat de gevolgen van de crisis zoo diép zulen ingrijpen, dat ten slotte aan deze noodzakelijkheid niet te ontkomen zou zijn. Vooralsnog ontraden wij hiertoe over te gaan. De instelling van een dergelijken cri sisdienst bcteekent, dat men de financieele gevolgen van de crisis geheel of gedeelte lijk door een leening dekt. Deze leening zal in een kort tijdvak met rente moeten wor den terugbetald. Het gevolg zou zijn, dat wij nog een aantal jaren na de crisis zouden zuchten onder de financieele gevolgen van de crisis; dat de wederopbouw na de crisis en de nor male ontwikkeling van een groeiende ge meente sterk zou worden tegengehouden. Dit standpunt brengt den plicht mee, om op andere wijze voorzieningen te treffen. Bij onze hierna te vermelden voorstellen gaan wij uit van deze beschouwing, dat de gevolgen van de crisis deels van tijdelijken aard, deels van permanenten aard zijn. Van tijdelijken aard zijn de verhoogde uit gaven voor werkloosheidszorg, werkverrui ming, werkverschaffing, armbestuur en der gelijke. Van permanenten aard zijn, hoewel ook niet ten volle in die mate waarin zij zich thans voordoen, de verlaagde inkomsten. In 1932 en vermoedelijk ook nog in 1933 komen we, wat de vermogensbelasting, di vidend- en tantièmebelasting, opcenten ge meentefondsbelasting en opbrengst school gelden betreft, op een zeer laag niveau. Te hopen is, dat daarna eene stijging zal in treden, ofschoon naar onze meening de toestand van vóór 1930 niet weer zal terug- Het beursleven was deze week zoo totaal van ieder belang ontbloot, dat het geen nut heeft erover te schrijven. De politieke gebeurtenissen, regeeringsverandering in Engeland en Hongarije, oproer in Spanje en revolutie in Portugal bleven zonder uit werking, terwijl op handelsgebied in het geheel geen schokkende gebeurtenissen te memoreeren vielen. De toestand in Duitschland schijnt zich langzaam maar zeker wat ten gunste te wijzigen en klaarblijkelijk is men er vol doende van overtuigd, dat de angsttoestand tot het verleden behoort, daar men besloten heeft de Berlijnsche Beurs op Donderdag a.s. weer te openen. Vermoedelijk zal men een aantal noteeringen nog wel een beetje in de hand houden, terwijl bovendien het aangaan van blanco posities wel zoo veel mogelijk zal worden tegengegaan, maar verder zal wanneer men tenminste op de beurs even verstandig is als in het gewone leven ook hier wel blijken, dat de angst voor een totale instorting volkomen ver dwenen is. Zonder twijfel mag voorloopig een willige stemming wel uitgesloten worden geacht, want niemand Zal ontkennen dat de vooruitzichten van de Duitsche industrie nog zeer slecht zijn. Indien de voorspellingen van Dr. Brüning waarheid bevatten, dan zal de nu komende winter economisch 'de zwaarste zijn welke Duitschland ooit heeft meegemaakt, terwijl het aantal werkloozen tot een ongekende hoogte zal stijgen. De financiën van de geheele wereld zijn hopeloos in de war en allerwegen verlangt men naar verbetering en men voelt, dat een grootscheepsche versobering en nieuwe kapi taalvorming noodzakelijk zijn. Op het Eco nomisch Congres, dat te Amsterdam wordt gehouden, heeft Dr. Lorwin, een der be kendste Amerikaansche economisten, o.a. een Vijfjaren Wereldplan ontwikkeld, daartoe blijkbaar geïnspireerd dooi het zonder twijfel grootsch opgezette Russische Vijf jarenplan. Hoewel het niet duidelijk is waarom dit nieuwe plan juist op een tijdvak van vijf jaar is gebaseerd en dit ook niet verder door den ontwerper wordt gemoti veerd, is het belangrijk genoeg om de aan dacht te trekken. Het eischt in de eerste plaats een algemeen vijfjarig moratorium van alle oorlogsschulden en herstelbetalingen. In de tweede plaats zou het een reeks inter nationale leeningen moeten bevatten, uit gevoerd door internationale samenwerking van de voornaamste geldschietende ..taten en zóódanig verdeeld, dat zij de hulp bronnen de productie in de meestbelovende deelen der wereld te hulp komt en de koop kracht der wereld verhoogt. Dit zou wellicht kunnen worden verricht door een wereld bank. In de derde plaats verlangt het plan een reeks internationale overeenkomsten betreffende verdeeling van en toezicht op de wereldmarkt door producenten. Van deze drie punten lijken ons vooral het eerste en het derde zeer belangrijk. Zoowel een spoedige en afdoende regeling van de oorlogsschulden alsook een internationale regeling van de productie, welke weliswaar nooit geheel volmaakt kan zijn, maar niette min waarschijnlijk enorme overproducties, zooals men tegenwoordig waarneemt, zal kunnen voorkomen, zullen naar onze mee- ning het einde van de crisis kunnen ver haasten. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de internationale bevoegdheid tot productie regeling indien deze ooit tot stand komt in staatshanden zal geraken en aangezien in de toekomst de invloed der arbeiders op de regeeringen wel steeds zal toenemen, zal op deze wijze het kapitalistische stelsel in zijn tegenwoordigen vorm dan zijn eigen graf gegraven hebben. De economische pro blemen zijn in de laatste jaren steeds in gewikkelder geworden en vele ervan lijken welhaast onoplosbaar en zeker wanneer men zich blind blijft staren op de verhoudingen zooals zij in de laatste tientallen jaren steeds zijn geweest, zonder zich er rekenschap van te geven dat er nieuwe tijden zijn aan gebroken, waarin men niet meer met den ouden maatstaf kan meten. Een zekere socialiseering van de productie kan men mqt groote stelligheid verwachten. Langzamerhand kan, men hier en daar het verschijnsel van loonsverlagingen op grootère schaal opmerken. Groote lichamen als de Koninklijke Shell en de U.S. Steel Corporation hebben reeds een algemeene verlaging doorgevoerd, terwijl ook de Engel- sche regeering er het mes diep in heeft gezet. Men mag wel als zeker aannemen, dat ver dere loonsverlagingen voor vele industrieën het noodzakelijk gevolg van deze crisis zullen zijn en dat ook de kleinhandelprijzen ten gevolge van de verminderde koopkracht van groote bevolkingsgroepen zullen moeten dalen. Een tijdperk van groote welvaart ziet men zeker niet in het nabije verschiet integendeel mag men een periode ver wachten, waarin algemeene levensvereen voudiging, bezuiniging en spaarzaamheid noodzakelijk zullen blijken om den ont redderden economischen toestand weer tot het normale terug te brengen. Staten, gemeenten, industrieën, banken en particu lieren, zij allen zullen zich er terdege reken schap van moeten geven, dat de groote uitgaven en hooge salarissen voorloopig tot het verleden zullen behooren. Maar daar niets zoo lastig is en op zooveel verzet stuit als zich te moeten „verminderen" zal de algemeene versobering wellicht slechts langs den weg van stakingen gn onlusten kunnen worden doorgevoerd. Hef natuurlijk wel- vaartsstreven van den mensch zal zich gedwarsboomd voelen zonder er rekening mee te houden, dat de betere en ruimere levensvoorwaarden van de laatste jaren, zooals nu uit het conjunctuurverloop blijkt, slechts een zeer tijdelijk karakter konden hebben. Rg. komen; een verlaagd niveau van welvaart is blijvend ingetreden. Dat met het oog op een en ander de uiterste zuinigheid en soberheid in het doen der uitgaven geboden is, is onzerzijds geen nieuwe mededeeling. Maar hiermede voorkomen we alleen on- noodige stijging in de uitgaven, waarin we vrijheid van beweging hebben. De verplichte uitgaven zijn niet voor wij ziging vatbaar. Verlaging der grondloonen van salarissen en loonen bevelen wij op dit oogenblik niet aan, evenmin als premieheffing voor pen sioenen. Wel moeten we voor oogen hou den, mede gezien de verlaging van het indexcijfer, dat deze uitgaven niet „heilig" zijn. Vooralsnog, en met name voor 1932, zou den wij in die richting geen maatregelen aanbevelen, afgezien hiervan, dat eenige bij komstige toeslagen bekeken zullen dienen te worden. Wel zouden wij ten aanzien van het per soneel uiterste krachtsinspanning willen vorderen; geen uitbreiding, waar niet strikt noodzakelijk Bedrijfsreserve. Wel kan en dit is de maatregel van tij delijken aard, dien wij op het oog hebben de helft van de bedrijfsre- serves gebruikt worden, ten einde de uit komsten der bedrijven te verhoogen en op deze wijze het saldo van 1930 gunstig te be ïnvloeden. Deze reserves zijn de navolgende: (Per 31 December 1930) le. Reserve G. E. B. f 127.577.46 2e. Reserve Gasfabriek 244.725.83 3e. Reserve Waterleiding 30.092.59 f 402.395.88 Wij hebben besloten, u in overweging te geven, om met de helft hiervan een deel van het nadeelig saldo 1930 te rekken. 1) De andere helft van deze reserves zouden wij willen boeken ten gunste van den dienst 1931. Het restant van het vermoedelijk tekort 1931, stellen wij u voor te vinden uit ver hooging van de winst lichtfabrieken door tariefswijziging, ingaande September 1931. Belastingverhooging is voor 1931 niet meer mogelijk. Geen tekort in 1932. Thans dient nog te worden gezorgd voor de dekking van het bedrag ad f 1.484.000. zijnde de sluitpost van de begrooting 1932. De maatregelen,' hiervoor te nemen, zul len, althans grootendeels, van blijvenden aard moeten zijn. Als dekking dient in aanmerking te ko men; opbrengst van belastingen en winstuit- keeringen uit bedrijven, in redelijke ver houding. De strekking, en ook de bindende be palingen van de Wet van 15 Juli 1929 (Fi nancieele verhouding tusschen Rijk en Ge meenten) brengen mede, dat verhooging van Gemeentelijke Inkomstenbelasting aa^ streng beperkende bepalingen is onder worpen. Geen opcent op de Gemeente fondsbelasting mag hooger zijn dafï 80. In Haarlem bereiken wij bij de hoogste inko mens reeds nu 60 opcenten. Zou men het bovenvermelde bedrag alleen willen dekken uit opcenten Gemeentefonds belasting, dan zouden noodig zijn 123 op centen, wat niet toelaatbaar is. Bij handhaving van den factor I, der halve 3060 opcenten, is 2/3 van het ko hier 1932-1933 te ramen f 667000.—. Er is dus op de begrooting 1932, in ver gelijking met 1931, een tekort te dekken groot f 1.484.000.f 667.000. is f 817.000.—. Zou men, wat de opcenten Gemeente- fondsbelasting betreft, het maximum wil- len heffen wat de Haariemsche verordening toelaat, dan zou de factor 1.33 moeten wor den toegepast en minstens 40- -80 opeen- ten worden geheven. De opbrengst zou zijn 2/3 maal f 1.333.000.— is f 88.000.-. Er zou dan nog een tekort overblijven van f 601.000.—. Wij zouden echter, deze verhooging, al thans voor 1932-33 niet wülen aanbevelen. Ten eerste niet, omdat Haarlem ln de laatste jaren een stad van vestiging ge worden is, alwaar men gaarne woont, terwijl men elders veelal in Amsterdam werkt en deze belastingverhooging nieuwe vesti ging zou tegenhouden. Ten tweede niet, omdat de belasting op het inkomen voor middelbare inkomens pas met ingang van 1 Mei 1931 verhoogd is. Ten derde niet, omdat men het maximum van den factor bereikt hebbende, daarna niet verder mag verhoogen dan door even redige opcenten te heffen, als gevolg waar van'de hoogere belastingheffing uitsluitend op de lage en middelbare inkomens zou drukken. Deze bezwaren kleven niet, althans niet in die mate, aan eene verhooging van de opcenten personeele belasting. Immers met ingang van 1 Januari 1931 zijn vervallen de provinciale opcenten en de opcenten voor het Leeningsfonds, waardoor de personeele belasting voor de Haariem sche ingezetenen eene niet onbelangrijke verlaging heeft ondergaan. Dat deze verlaging, naar thans blijkt, niet gehandhaafd zal kunnen worden, is wel eene teleurstelling, doch treft minder zwaar dan het geval zou zijn met eene verhooging, twee jaren achtereen, van de belasting op het inkomen. Wij zullen u voorstellen, deze opcenten van 50 te verhoogen tot 100. Aangezien in het grondtarief van de Personeele belasting naar den grondslag huurwaarde een progressie zit van 8 pCt. —12 pCt., zal ook de opcentenverhooging in dezelfde mate drukken. Het ligt in ons voornemen, om bij het G.E.B. het vaste recht te verhoogen. Uit een oogpunt van gemeentebeleid is het verschil o.i. thans zóó groot geworden, dat eene wijziging van tarieven alleszins aanbe veling verdient. Vermeerdering van opbrengst G. E. B., uit deze tariefswijziging wordt geraamd op f 150.000. Ten aanzien van het Gasbedrijf wordt op gemerkt, dat het instituut van het vast recht niet een zoodanig resultaat heeft ge had, als er van verwacht werd. Het debiet is slechts matig gestegen. Nog niet de helft der particuliere gasverbruikers is tot het vaste recht overgegaan. In verband hiermede zouden wij de tariefs- verhooging willen vinden eensdeels in de verhooging van net vaste recht, anderdeels door de eenheidsprijs van het gas voor hen, die geen vast recht hebben, met één cent te verhoogen. Vermeerdering van opbrengst eveneens f 150.000. a. Ten aanzien van den dienst 1930: le Versterking winst Gasfabriek met de helft van de bedrijfreserve f 122.000. 2e Versterking winst G.E.B. met de helft van de bedrijfsreserve f 64.000. 3e. Versterking winst Waterleiding met de helft van de bedrijfsreserve f 15.000. 4e Overbrenging naar den dienst 1932 f 105.000. Totaal f 306.000. b. Ten aanzien van den diénst 1931: le. Versterking winst Gasfabriek met de helft van de bedrijfsreserve f 122.000. 2e. Versterking winst G.E.B. met de helft van de bedrijfsreserve f 64.000. 3e. Versterking winst Waterleiding met de helft van de bedrijfsreserve f 15.000. 4e. Verhooging van de tarieven Gas en G- E.B. over 4 maanden f 100.000. Totaal f 301.000. c. Ten aanzien van den dienst 1932: le. 30—60 opcenten Gemeentefondsbelas- ting f 667.000. 2e. Opcenten personeele belasting (verhoo ging) f 350.000. Hoogste barometerstand 771.3 m.M. Thorshavn. Laagste barometerstand 758.4 m-M. W Lacoruna. uig: Zwakke tot matigen, Noora- Oosteljke tot Oostelijken wind. Meest helder tot half bewolkt; droog weer, behoudens geringe kans op onweer in het Zuiden; wts warmer. 3e Tariefswijziging G.E.B. f 150.000. 4e. Tariefswijziging Gas f 150.000. Totaal f 1.317.000. Met deze maatregelen bleef er derhalve een tekort op de begrooting 1932 ten be drage van pl.m. f 167.000. Wij hebben di bedrag gevonden door andermaal de ont- werp-begrooting post voor post na te B63-*1' door nog scherpere ramingen is het gelukt dit bedrag te vinden, waarmede echter vast staat dat iedere overschrijding, die wij zoo veel mogelijk zullen tegengaan, het even wicht in gevaar kan brengen. Tevens is bij deze revisie aangenomen, dat Uw Raad zich vereenigen zal met een verhooging van de inkomsten van de Rei niging, voortspruitende uit een voor te stel len retributie voor het ledigen van beerput ten en het gebruik en het wisselen van tonnen. Mocht onverhoopt in Mei 1932 blijken, dat de toestand wederom ongunstiger zou zijn geworden, dan zullen de opcenten Gemeen tefondsbelasting alsnog moeten worden ver- Het is duidelijk, dat de Gemeenteraad zich er terdege rekenschap van moet geven, dat bij dalende inkomsten (immers aldus zal het beeld der gemeente-financiën tot en met 1934 stellig zijn), stijging van uitgaven met mathematische zekerheid tot verdere belas tingverhooging moet leiden. En ook hieraan is een grens, zoowel wet telijk als in economischen zin. Vandaar ons advies alleen die werken uit te voeren, waar van de onafwijsbare noodzakelijkheid en ur gentie vast staat. Wij zien hierbij zeer goed in, dat niet alle kapitaalsuitgaven stop gezet kunnen worden. Scholenbouw b.v. zal bij de uitbrei ding der gemeente en daarmede gepaard gaande bevolkingstoeneming, regelmatig moe ten doorgaan. Maar ten aanzien van die uitgaven, die niet absoluut geboden zijn, zal eenige jaren uitstel noodzakelijk zijn. Eene minderheid in het college van B- en W. kan zich niet in elk opzicht met het bovenstaande vereenigen. 1) Een gedeelte nadeelig saldo 1930 wordt derhalve overgebracht naar 1932, een an der gedeelte wordt gedekt door de helft der reserves uit de bedrijven. Instelling eener commissie voor onderwijs Voor nagenoeg alle belangrijke takken van de huishouding der gemeente bestaat eën commissie van bijstand. Tot dusver ontbreekt deze evenwel voor de onderwij saangelegenhe- den. Met het oog op de wenschelijkheid van een eenvormige voorbereiding en tevens om zeker te zijn van eene zoo volledig mogelijke voorlichting, stellen B. en W. voor, te be sluiten tot instelling van een Commissie van Bijstand voor onderwijszaken en in verband daarmede tot wijziging der verordening, re gelende de samenstelling en werkkring der vaste Raadscommissies. De Haariemsche Orkestvereeniging geeft Maandag 31 Augustus van 3 y35 uur een concert in den Hout, onder leiding van Marinus Adam. Uitgevoerd worden: 1. Volksliederen. >t 2. Ouverture „La Fille du Regiment Donizetri. 3. „Sirenenzauber" (Walzer), Waldteufel. 4. Fant. de l'Opera „Mignon" Thomas-Tavan. 5. Ouverture „Martha", Flotow 6. Gliihwürmchen Idylle 7. Les Saltimbanques Oprichting klooster. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft opgericht een nieuw klooster der E.E. Broe ders der Christelijke Scholen te Heemstede in de parochie van O. L. Vr. Hemelvaar De bevoegdheid motorrijtuigen te bestu ren is ontzegd aan A. J. van den Ham, w nende alhier, voor een termijn van dn maanden, ingegaan op 21 Augustus 1931. Het Haagsche Hof onbevoegd tot oordeelen Naar aanleiding van het feit dat het Permanente Hof voor Internationale Jvsii' tie zijn beslissing over de Duitsch—Ooste rijksche Tolunie nog steeds niet heeft S nomen en waarschijnlijk daarmee ook n gereed zal zijn, wanneer 2 September de Volker:bondsraad bijeen komt. schril Pertinase in de „Daily Telegraph, dat behandeling van de zaak bij het Haag Hof met de grootste geheimzinnigheid schledt, terwijl het uiterst moeilijk is een meening te vormen over het /an de verschillende rechters afzonaeriu Uit het verloop der kwestie tot nog trekt Pertinase de conclusie, dat het uitgesloten is, dat het Haagsche Hof zier deze zaak incompetent zou verklaren e» opdracht aan den Volkenbond zou ter geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2