Buitenlandsch Q^Cieuws Bij Pijnen1!' FEUILLETON HEEREN-BAAI DE MAN VAN NERGENSHUIZEN DERDE BLAD ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1931 BLADZIJDE 1 De nieuwe Engelsche regeering De a.s. Ontwapenings conferentie Het Fransch-Amerikaansch crediet De hulp van Frankrijk Een nieuwe vorm van werkloozensteun? De bezuinigingen in Duitschland De Belgische begrooting De Fransch-Russische onderhandelingen Salarisverlaging der Engelsche ambtenaren De voorzitter van den Duitschen Katholiekendag Mijnhardt's Poeders Doos 45 ct. Bij Uw Drogist De Paus spreekt voor de Katholieke studenten De nieuwe Hongaarsche regeering De opstand in Portugal Gemengde (Buitenlandsche Berichten Aanslag op den Portugeeschen gezant te Madrid KORT NIEUWS CORRESPONDENTIE De houding der drie partijen goedgekeurd De drie groote politieke partijen in Engeland hebben vergaderingen gehouden Op de bijeenkomst der conservatieven, die onder voorzitterschap van Lord Hailsham bijeenkwamen, hield Baldwin een groote rede, waarin hij verklaarde, dat de con servatieven zoodra de nationale regeering haar taak heeft vervuld, hun vrijheid van handelen terugkrijgen. Overgaande op de crisis, zeide Baldwin dat het Maandag j.l. een kwestie van to be or not te be was. De grootste moeilijkheid voor hem heeft daarin bestaan, noch in het Lagerhuis, noch in het volk alles tp kunnen zeggen, wat slechts de ingewijden hadden geweten en wel uit vrees, dat de krisis met ontzaglijke snelheid zou worden vergroot. Hoewel Baldwin verklaarde van oudsher een tegenstander te zijn van iedere coalitie, heeft hij geen andere keus gehad dan toe te treden tot een nationale regee ring. De houding der partijleiding werd door de vergadering met algemeene stemmen goedgekeurd. De vergadering der liberalen De minister van Buitenlandsche Zaken Lord Reading, presideerde de vergadering der liberalen. Hij stelde allereerst vast dat de tot nu toe door de regeering getrof fen maatregelen, alsmede de houding der liberale vertegenwoordigers, uitdrukkelijk door Lloyd George goedgekeurd zijn. De liberale partij zal nimmer een politiek steunen, waarbij de arme bevolkingslagen worden uitgezogen en de rijken worden vrijgesteld. De voorgenomen 10 verlaging van de werkloozenuitkeeringen rechtvaardigde Lord Reading aldus, dat de prijzen der levens middelen sinds de invoering der verzekering met 36 zijn gedaald. Spr. maakte ver volgens opmerkzaam op de gevolgen van den val van het pond sterling. Met op twee na algemeene stemmen nam de vergadering vervolgens een resolutie aan, waarbij de houding der partijleiders werd goedgekeurd. Na afloop der vergadering legden ver schillende liberale afgevaardigden er den nadruk op, dat de regeering haar kaarten op tafel moet leggen, aangezien men nog niet de helft van de feiten weet. Vergadering van Labour In de vergadering der Labour Partij werd Hijderson tot partijleider gekozen en Clynes en Craham resp. tot eersten en tweeden assessor. Voorts werd een resolutie aangenomen, waarbij de Labourpartij zich tot officieele oppositie verklaart. Henderson werd gekozen met de stemmen der zes onafhankelijken onder leiding van Maxton tegen. Met uitzondering van Mac- Dqnald, Snowden en Thomas waren alle vroegere leden van het Labour-kabinet aanwezig. Tot algemeene verrassing was ook de lord-kanselier Lord Sankey op de verga dering aanwezig. Maandag a.s. plenaire kabinetszitting De Economische en parlementaire sub commissie van het kabinet onderzoeken de door het kabinet opgestelde ontwerpen. Zij zullen Maandag a.s. hierover in een ple naire kabinetszitting rapport uitbrengen. MacDonald zal Maandag naar Londen terugkeeren, ten einde deze kabinetszitting te kunnen bijwonen. Tom Shaw, de afgetreden minister van Oorlog uit het Labourkabinet, heeft zijn meening kenbaar gemaakt niet meer in aan merking te willen komen voor een herkiezing tot Lagerhuislid. Hij is voornemens al zijn werkkracht in dienst te stellen van de Inter nationale Textielarbeiders federatie, waar van hij secretaris is. Shaw had reeds eerder tot dezen stap besloten. Critiek op de oppositie Het manifest der Arbeiderspartij, waarin scherpe oppositie tegen de regeering wordt aangekondigd, wordt door de conservatieve en liberale bladen scherp veroordeeld. De bladen wijzen er op, dat ook Henderson dit manifest heeft onderteekend, ofschoon hij vroeger zelf heeft aangedrongen op het nemen van de noodige bezuinigingsmaat- regelen. Snowden trekt zich terug uit de politiek Snowden heeft zooals reeds gemeld, te kennen gegeven, dat hij voornemens was zich uit het politieke leven terug te trek ken, zoodra de huidige internationale fi- nancieele toestand geregeld is en de finan- cieele moeilijkheden opgelost zijn. Her haaldelijk heeft reeds het gerucht geloo- pen dat hij wegens zijn gezondheidstoe stand niet opnieuw gekozen wenschte te worden of zelfs zijn ontslag zou nemen als Lagerhuislid. Thans heeft hij verklaard, dat hij vier maanden geleden aan MacDonald zijn voornemen had te kennen gegeven, zich van zijn ministerieele functies te ontdoen, zoodra hij de toen aan den gang zijnde fi- nancieele operatie tot een goed einde zou hebben gebracht, alsmede het voornemen om geen nieuwe verkiezing te aanvaarden, doch de internationale crisis vertraagde de uitvoering daarvan. Het gerucht heeft geloopen dat ook MacDonald dergelijke voornemens koesterde, doch van bevoegde zijde wordt vernomen dat hij geenszins een dergelijk besluit heeft genomen. Het is thans zijn voornemen zoo krachtig mogelijk de taak voort te zetten om de bestaande moeilijkheden op te los sen. Het kabinet komt Maandag weer bijeen; er zullen dan belangrijke besluiten worden genomen. Zal Henderson zich terugtrekken als voorzitter? In diplomatieke kringen te Genève ver wacht men op grond van officieuze mede- deelingen, die uit Engeland zijn ontvangen, dat de voormalige Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Henderson, den Vol kenbondsraad zijn aftreden als voorzitter van de Ontwapeningsconferentie zal aanbie den. Men houdt een dergelijken stap voor pas send, daar Henderson de leiding van de Engelsche oppositie zal nemen, zoodat zijn functie als voorzitter van de Ontwapenings conferentie op moeilijkheden zou stuiten. De Volkenbondsraad zal deze kwestie reeds tij dens de eerste zitting in begin September behandelen. Voor den Volkenbondsraad zou in dit geval de mogelijkheid bestaan om óf een nieuwen voorzitter van de Ontwapenings conferentie te kiezen óf de verkiezing van Henderson zoo uit te leggen, dat hij gekozen is in zijn kwaliteit van Engelsch minister van buitenlandsche zaken, zoodat dan automa tisch de nieuwe minister van buitenlandsche zaken de functie van voorzitter van de Ont wapeningsconferentie op zich zou nemen. I Henderson's meening. Op de vergadering van de Arbeiderspartij, te Londen gehouden, sprak Henderson over de kwestie van het voorzitterschap van de Ontwapeningsconferentie. De vraag, of hij in staat zal zijn het voorzitterschap waar te nemen, zal afhangen van. de ontwikkeling van den binnenlanöschen toestand. Geruchten omtrent verdaging. De kortelings te Genève opgedoken geruchten over een verdaging van de Ontwapeningscon ferentie worden in Volkenbondskringen als niet op feiten berustend beschouwd, ofschoon van Fransche zijde reeds geruimen tijd in die richting wordt gestreefd, terwijl ook leidende kringen van het Volkenbondssecretariaat er voor voelen. Een verdaging van de Volken bondsconferentie zou echter een nieuw be sluit met eenparigheid van stemmen van den Volkenbondsraad op grond van een nieuw voorstel van een regeering noodzakelijk maken. Dit besluit zou nog in den loop. van September moeten worden genomen, daar de vertegenwoordigers van de overzeesche staten reeds in September vertrokken om deel te nemen aan de Ontwapeningsconferentie. Op grond van den huidigen toestand wordt ech ter een verdaging van de Ontwapeningscon ferentie niet waarschijnlijk geacht. Hedennacht werd door het Amerikaan- sche ministerie van financiën de volgende mededeeling verstrekt. Teneinde het pond sterling verder te ondersteunen, hebben onderhandelingen met financieele autoriteiten in New-York en Parijs plaats gevonden. Met Amerika is een overeenkomst geslo ten, waarbij een groep financiers zich be reid verklaard hebben op aanvraag tegen schatkistbiljetten een bedrag van niet hooger dan 200 millioen dollar ter beschik king te stellen. Met Frankrijk is men prin cipieel tot overeenstemming gekomen, die hierop neerkomt, dat een som van ten hoogste 5 milliard Fransche franken deels in den vorm van een crediet van Fransche banken deels in den vorm van een Britsche frankenleening bij het Fransche publiek vlot gemaakt zal kunnen worden. De onderhandelingen hebben in zeer hartelijken vorm plaats gevonden. De Bank van Frankrijk en verschillende Amerikaansche autoriteiten hebben waar- devollen steun verleend. Te New-York en Parijs toegestaan. De Engelsch-Fransche en Engelsch-Ame- rikaansche onderhandelingen betreffende een leening zijn Vrijdagavond beëindigd. Enge land ontvangt van Frankrijk 5 milliard franken tegen 414 pet. Vrijdagmiddag is tusschen de vertegen woordigers van de Banque de France, en de vertegenwoordigers van het Britsche minis terie van Financiën, en de Bank of Enge land een overeenkomst aangegaan. Op grond van dit verdrag wordt de Britsche regeering een crediet van 5 milliard fran ken toegestaan. Een overeenkomstig contract is te New-York afgesloten ten bedrage van 200 millioen dollars, eveneens tegen een rente van 1% pet. Morgan bevestigt het 200 millioen crediet De bankfirma I. P. Morgan deelt mede, dat de Amerikaansche bankengroep de En gelsche regeering een crediet voor den tijd van een jaar ten bedrage van 200 millioen dollar ter beschikking heeft gesteld. Gedeeltelijk in natura Een Berlijnsch avondblad verspreidt het bericht, dat de Rijksminister van Arbeid voornemens zou zijn, in den as. winter den werkloozensteun voor een belangrijk deel in natura te verschaffen. Bij informatie aan het Rijksministerie van Arbeid, werd medegedeeld, dat de werkge vers- en werknemersorganisaties van den Rijksminister van Arbeid het verzoek heb ben ontvangen, hieromtrent haar meeningen kenbaar te maken. Het Rijksministerie van Arbeid behandelt de meest verschillende voorstellen en onder zoekt wat geschieden kan voor het geval, dat in de komende maanden niet genoeg baar geld aanwezig mocht zijn, om den werk- loozen him uitkeering te doen. Richtlijnen voor veiligstelling der begrootingen Naar verluidt, heeft de Duitsche rijks minister van financiën den landen richtlijnen inzake de noodverordening van den rijks president ter veiligstelling der begrootingen van landen en gemeenten doen toekomen. De richtlijnen beperken zich tot aanbe velingen van die maatregelen, die door de landen en gemeenten zelf moeten worden genomen. Wat de bezuinigingsvoorstellen betreft, het financieele en economische programma van den Duitschen stedendag geeft een reeks aanwijzingen, die de aandacht waard zijn Waar de salarissen van gemeenteambtena ren höoger zijn dan vergelijkbare salarissen van rijksambtenaren, kunnen deze door mid del van een verordening hiermede in over eenstemming gebracht worden. Overigens komen vooral in aanmerking: schorsen, mu tatie, ontslag van ambtenaren en arbeiders, gebruik van ambtenaren, die gemist kunnen worden, voor andere functies. Verder zal overeenkomstig de voorstellen van den ste dendag moeten worden onderzocht in hoe verre het ambtenaren-apparaat met het oog op de toekomstigen financieelen toe* stand nog intact zal kunnen worden gehou den. De openbare middelen voor woningbouw en andere bouwopdrachten moeten worden beperkt. De voorstellen van den stedendag inzake beperking der onderwijslasten moeten nauwkeurig worden nagegaan. Op het gebied van de justitie moeten zoo mogelijk de kosten van de rechtspleging door een reorganisatie der justitie worden ver minderd. Op het gebied van de werkloozen- ondersteuning moeten draaglijke beperkin gen worden toegepast. Bij het vervallen van schulden op korten termijn van landen en gemeenten dreigt een bijzonder gevaar voor de begrootingen. De rijksregeering is bereid hier helpend in te grijpen De rijksregeering zal binnenkort mededee- lingen doen over de door haar zelf genomen bezuinigingsmaatregelen Pogingen om haar in evenwicht te brengen De Belgische kabinetsraad hield gisteren langdurige besprekingen over de kwestie van het begrootingsevenwicht voor 1931, waar voor nog circa 1 millard f jancs blijkt te ont breken. De begrooting van openbare werken zal met ruim 500 millioen francs besnoeid wor den, terwijl er ook stemmen opgaan om het onlangs goedgekeurde crediet van 200 mill voor fortenbouw voorloopig niet te besteden In verband met de afwezigheid van den minister van landsverdediging werd echter nog geen beslissing genomen. De kabinetsraad betuigde verder zijn sym pathie met het voorstel van den minister van landbouw om in het broodmeel het ge bruik van 15 in plaats van 5 pCt. inland- sche tarwe voor te schrijven. Een beslissing in dien zin mag dan ook verwacht worden Een speciale commissie zal de bezwaren onderzoeken, die door de Antwerpsche haven kringen werden geuit tegen 't toepassen van het stelsel van vergunning voor den in- en doorvoer van stikstofhoudende "producten. De kabinetsraad hechtte zijn goedkeuring aan het uitstellen van het Duitsch-Belgiscli steenkolenaccoord en gaf opdracht aan den directeur-generaal van economische zaken, Suetens, om met de Hollandsche ge delegeerden op een vergadering, welke eerstdaags te Genève plaats heeft, de cöntin- genteering van den Hcllandschen steen- koleninvoer te regelen. Hervatting in October a.s. In Fransche kringen, die na staan aan de Quay d'Orsay, wordt bevestigd, dat de tij delijk onderbroken Fransch-Sovjet-Russi- sche onderhandelingen in de maand Octo ber a.s., na de Conferentie te Genève zul len worden hervat. Litwinof over de onderhandelingen De Russische Volkscommissaris van Bui tenlandsche Zaken, Litwinof, heeft gister middag de pers ontvangen, tegenover wie hij een verklaring aflegde, over de Russisch- Poolsche onderhandelingen nopens een non agressiepact. Hij herhaalde de bekende uiteenzetting over het Russische voorstel uit het jaar 1926 en het verbreken der onderhandelingen met Polen in 1927. In het bijzonder legde hij er den nadruk op, dat sindsdien geen Rus- sisch-Poolsche onderhandelingen zijn gevoerd over een non-agressiepact, terwijl deze mo menteel evenmin worden gevoerd. Het do cument, dat de Poolsche gezant te Moskou eenige dagen geleden heeft overhandigd, heeft opnieuw het negatieve standpunt der Poolsche regeering nopens het Russische voorstel bevestigd. Patek heeft bij de over handiging van het document ook niet het voorstel gedaan de onderhandelingen te her vatten, doch hij heeft verklaard, dat hij de resultaten der onderhandelingen van 1926-27 wenscht samen te vatten. Litwinov voegde nieraan toe, dat de betrek kingen tusschen Polen en de Sovjet-Unie ook nimmer onderwerp van bespreking zijn ge weest bij onderhandelingen, door de Sovjet- regeering gevoerd met andere staten (Frank rijk). Ten slotte wees hij er op, dat het non agressiepact de toetssteen zal zijn voor den goeden wil van verschillende kapitalistische staten, ten einde te toonen, dat zij werkelijk de vreedzame, economische betrekkingen met de Sovjet-Unie wenschen te handhaven. 300.000 personen er bij betrokken De Nationale Regeering in Engeland heeft als eersten bezuinigingsmaatregel be paald, dat de salarissen der ambtenaren en beambten met ingang van 1 September zullen worden verlaagd. Het betreft 300.000 personen. De korting varieert, naar gelang van de salaris klasse van 1 tot 5 shilling per week. Hier door wordt een besparing verkregen van 800 duizend p. st. per jaar. De salarisverlaging wordt gemotiveerd met de verlaging der prijzen voor levens middelen. Medewerking gevraagd tot leniging van den nood Tot voorzitter van den Duitschen Katho liekendag is gekozen rijksdagafgevaardigde Joos. Deze deed in zijn toespraak een beroep op het Duitsche volk en de geheele wereld om mede te werken, teneinde den grooten nood in Duitschland te verzachten. Ontvangst van den nuntius. Gisteren is de apostolische nuntius, mgr. Alberto Vassallo di Torregrossa uit München gearriveerd. Hij werd in de met palmen ver sierde Oosthal ontvangen. Onder de aanwe zigen merkte men o.a. op den aartsbisschop van Bamberg, mgr. von Hauck, minister president Held, Oberlandes-president Hahn, en baron Morrau (Passau). Toen de nuntius het station verliet, werd hem door een groote menigte een enthousiaste ontvangst bereid. Per auto begaf mgr. Vassallo di Torregrossa zich naar de O. L. Vrouwekerk aan de Hoofd markt, waar de kerkelijke ontvangst plaats vond. In de overvolle, feestelijk versierde kerk had zich aan weerszijden van den hoofdin gang de Katholieke jeugd met haar banieren, vanen en wimpels opgesteld. De pastoor der O. L. Vrouwekerk, domheer Egenhöfer, verwelkomde den nuntius na mens de geestelijkheid en de Katholieken van Neurenberg en verzocht hem den H. Vader te zeggen, dat de Katholieken van Neurenberg en van geheel Duitschland trouw waren aan de Katholieke Kerk. Na den apostolischen zegen geschonken te hebben, verliet de nuntius de kerk. „Nieuwe accoorden moeten aangeslagen worden" De Paus heeft Vrijdag een toespraak ge houden tot de katholieke studenten. Z. H. sprak van nieuwe accoorden die men moet aanslaan en legde den nadruk op de weder- zijdsche betrekkingen van den Heiligen Stoel en Italië. Program van Karolyi Het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden heeft na een beraadslaging, die meer dan twee uren duurde, het program van de re geering Karolyi met groote meerderheid goedgekeud. De rust te Lissabon weergekeerd Terwijl het te Lissabon weer rustig is, zijn de verbindingen met Noord-Portugal nog steeds verbroken. Er zijn geruchten in om loop, volgens welke een staking is uitgebro ken onder het personeel der spoorwegen. De opstandige beweging schijnt geheel mislukt te zijn. Volgens de laatste berichten zijn bij de ongeregeldheden in totaal 70 per sonen gedood en 300 gewond. Uitbreiding der stakingsbeweging in Spanje De staking der metaalarbeiders te Barce lona, waaraan tot nu toe door 40.000 arbeiders wordt deelgenomen, dreigt uitgebreid te wor den tot de andere industrieën. De regeering heeft om die reden uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen. Officieele afkeuring van caricatuur Door de Duitsche regeering Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: ,,Der Deutsche" geeft in zijn nummer van 29 Augustus een caricatuur van den thans te Berlijn als gast vertoevenden Volkscom missaris van Buitenlandsche Zaken der Sov jet Unie, Litwinow, en beleedigt deze daarbij op de grofste wijze. De Rijksregeering kan een dergelijk, bui tengewoon betreurenswaardig optreden slechts ten sterkste afkeuren. Het verdrag van Versailles Gevaarlijk voor den wereldvrede In het blad „La République" moet ver- gesteld, of men van Duitschland moet ver langen, dat het zich aan den status quo houdt. Die vraag is ontkennend beant woord. In twee punten, zoo verklaart het blad, is de door de verdragen ontstane toestand gevaarlijk voor den wereldvrede. In de eerste plaats heeft een groot in dustrieel volk, zooals het Duitsche, een af zetgebied noodig en heeft men, zooals alge meen wordt toegegeven, een groote domheid begaan, om Duitschland zijn koloniale markt af te nemen. Tweedens is de Poolsche Corridor in zijn tegenwoordigen toestand een voortdurende oorzaak van ontevredenheid en niet in over eenstemming met de oplossing, die men zich wenscht. Allereerst moet Frankrijk de middelen zien te vinden, hoe Duitschland weer aan een koloniaal gebied zou kunnen komen en tevens met alle macht aandringen op een Duitsch-Poolsche overeenkomst inzake het Corridor-vraagstuk. Mocht men in beide gevallen tot een re sultaat geraken, dan heeft men het recht, Duitschland de verplichting op te leggen, geen maatregelen te treffen, om door een of andere handeling iets aan den statu» quo te veranderen. B2J ECHTE FRIE5CHE 20-50cf. perons^ c/Hctpunten, aa. voor Jriesch Jlardeuwk. en Koperwerk- Verband met den opstand in Portugal Vrijdagmiddag hebben twee als arbeiders gekleede mannen een bom geworpen in de werkkamer van den Portugeeschen gezant te Madrid. De bom ontplofte in het ver trek. De gezant, die zich met zijn vrouw in de kamer bevond, zag te juister tijd het ge vaar en kon zich met zijn vrouw in veilig heid stellen, voor de ontploffing plaats had. Door de explosie werd het bureau geheel verwoest. Men legt verband tusschen dezen aanslag en de opstandige beweging in Portugal, aan gezien de gezant de dictatuur zeer vriend schappelijk gezind is. De daders zijn ontkomen. Internationale juweelendief aangehouden Hij leefde liefst in het grensgebied Eenige dagen geleden werd, zooals gemeld, te Düsseldccf op de Königsallee de Italiaan Victor Lorenzi gegrepen, die in een juwe lierszaak een étui met 10 kostbare ringen had gestolen en zich met zijn buit uit de voeten maakte. Voorbijgangers hielden hem aan en leverden hem aan de politie over. Zes ringen werden nog in zijn bezit gevon den, de overige 4 had hij tijdens zijn vlucht weggeworpen. De politie heeft thans kunnen vaststellen, dat Lorenzi ook te Keulen verschillende ju weelendiefstallen heeft gepleegd. Lorenzi ontkent wel hardnekkig, doch is door de winkeljuffrouw uit één der zaken herkend. Men gelooft, dat Lorenzi een bijzonder gevaarlijke internationale juweelendief is. In Duitschland schijnt hij zich vooral in het grensgebied te hebben opgehouden, om zich snel over de grens te kunnen begeven, als de grond hem te warm mocht worden. Men heeft vastgesteld, dat hij zich ook in Engeland, Argentinië en Brazilië heeft op gehouden. Lorenzi spreekt verscheidene talen en maakt een zeer intelligenten indruk. Hij beweert, dat hij, nadat hij te Brussel 3 jaar gevangenisstraf had ondergaan wegens het maken van valsche munten, zich in Luxem burg heeft opgehouden. Het dagblad „Der Deutsche" te Ber lijn is voor den tijd van 3 dagen verboden. Door een ontzettende aard beving is de stad Sharigh in het Quetta- district (Noord-Indië) vólkernen van den aardbodem verdwenen. De uitloopers van de aardbeving waren tot in Karatsji waarneem baar. Overeenstemming is bereikt tus schen de regeering van Indië en de congres leiders nopens het Dehli-pact. Devisscherskotter van den visscher Pritskow uit Rustringen bij Wil- helmshavn is als wrak teruggevonden. Van de drie opvarenden ontbreekt ieder spoor. In een Poolsch dorp bij de Tsjecho- Slovakische grens zijn Poolsche ambtenaren door een groot aantal boeren overvallen en mishandeld, 15 boeren zijn gearrsterd. De leider der opstandelingen in Burma met 11 andere leiders uit het Tharrawaddygebied zijn ter dood veroor deeld. De Belgische ministerraad besloot tot invoering van den zevenuurdag uitslui tend in de kolenmijnen. J. L. te H. Aan uw verzoek kunnen wij niet voldoen, daar het bericht eenigs- zins het karakter van een advertentie draagt. 63. „Vertelde hij u dat alles op de boot?" Milford schudde zijn hoofd. „Neen, mijn heer, ik wist er niets van tot laatst. Toen mijnheer Northcote mij huurde, vertelde hij mij eenvoudig, dat hij voornemens was een huis in Londen te huren en dat hij een huisknecht verlangde, op wien hij kon ver trouwen. Ik nam de betrekking aan, mijn heer. Ik was blij, dat ik de kans kreeg hem van dienst te zijn en te toonen, dat ik erkentelijk was. Mijnheer Northcote leefde op tamelijk grooten voet toen hij pas in Londen woon de, zooals u wel zult weten, mijnheer. Het was een groet huis om te onderhouden en ik had tien a twaalf ondergeschikten. Op zekeren dag, ongeveer een paar maanden geleden, schijnt er iets voorgevallen te zijn, dat mijn meester geheel deed veranderen. Hij hield plotseling op, menschen te ont vangen en bleef steeds thuis. De dienstbo den ontsloeg hij geleidelijk, tot wij slechts met ons drieën overbleven. Het was onmo gelijk voor ons, om het groote huis naar be- hooren in orde te houden, doch dat scheen hem niet te kunnen schelen. Zonder dat wij er om vroegen, verdubbelde hij ons sa laris en drukte ons op 't hart vooral goed ons best te doen. Wij dachten, dat hij ziek was; trouwens hij zag er ook zoo slecht uit, dat ik ten slotte de vrijheid nam hem te vragen, of hij er niet toe wilde besluiten een dokter te raadplegen. Maar dat baatte niets; het had niet de minste uitwerking. Integendeel, hij lachte er om en zei, dat hij zijn eigen dokter was." „Maar gaf hij voor zijn veranderde le venswijze geen reden op?" vroeg de rechter. „Niets bepaalds mijnheer, maar ik be greep, dat hij zich verbeeldde, dat hem eenig gevaar bedreigde. Hij gaf mij speciale bevelen, om niemand binnen te laten, zon der eerst hun naam aan hem bekend ge maakt te hebben. Op deze wijze leefden wij eenige weken tot precies acht dagen gele den. Het was de derde, als u het zich kunt herinneren. Dien dag kwam mijnheer North cote bij mij en beval mij een taxi te laten komen, want hij ging om zes uur uit. Hij had een eigen auto, maar het Daste mij niet, hem te ondervragen. Ik bestelde de taxi en hij reed 'weg. Ik heb hem niet meer gezien tot op den avond van den moord." Hij hield even op en nam een teugje wa ter uit het glas, dat naast hem stond. „Volgens het politierapport," zei de rech ter, „kwam mijnheer John Burton naar het huis in Park Lane, in plaats van mijnheer Northcote." „Ja, mijnheer." „En wil u ons komen zeggen, dat u daar van niets bemerkte?" „Neen mijnheer. Mijnheer Bui-ton is de volmaakte dnhhelganger van mijnheer Northcote. Zelfs zijn stem is precies de zelf de. Hij droeg de kleederen van mijnheer Northcote en scheen in huis goed bekend te zijn. Er was niets waarin hij van mijn meester verschilde en dat mij maar eenigs- zins deed twijfelen." Alle oogen uit de zaal waren nu op mij gericht. Onder gewone omstandigheden zou zoo'n plotseling critisch onderzoek mü mis schien een beetje van de wijs gebracht heb ben, maar ik was zoo belangstellend en brandend nieuwsgierig naar de openbaringen van Milford, dat ik er bijna geen notitie van nam. Ik was benieuwd te hooren. hoeveel of hoe weinig hij van plan was, over onze we- derzijdsche en gezamenlijk beleefde avontu ren openbaar te maken. „En wanneer begon uw verdenking betref fende deze verbijsterende misleiding vasten vorm aan te nemen?" vroeg de rechter. Milford wachtte eenige oogenblikken. blijk baar om zich de feiten nog eens goed voor te stellen. „Het was op den avond van het bal bij Lord Sangatte, mijnheer den avond van den moord. Mijnheer Burton ging ongeveer om half elf uur van huis; hij was nog geen kwartier weg, toen er een jongen aanbelde met een briefje voor mij. Het was het hand schrift van mijnheer Northcote en hij schreef mij, dat ik onmiddellijk met een taxi naar Baxter's Rents 7 Stepney moest komen. Ik begreep er niets van. aangezien ik her.i zoojuist het huis had zien verlaten Maar het stond er en de handteekening liet niet den minsten twijfel over. Ik mocht dus niet talmen, want mijn meester kon mij noodig hebben. Dus zocht ik in het adresboek naar Baxter'- Rents en riep een taxi aan. Ik verzocht den chauffeur mij aan den hoek van Eaststreet af te zetten. Het was een tamelijk ordinaire buurt, vlak bij de rivier en oogenschijnlijk meer bevolkt door vreemdelingen, dan door Engelschen. Nummer zeven bleek te zijn een zeelieden- logement. Ik vond mijn meester daar hij had mij geschreven, onder welken naam ik naar hem moest vragen maar op het eerste gezicht zou ik hem bijna niet herkend hebben. Hij was altijd zoo bijzonder keurig op zijn kleeding, mijnheer, en nu was hij ongeschoren en ongewasschen en droeg hij een matrozenpak van de grofste soort. Hij nam mij mede naar zijn kamertje, dat hij had gehuurd, het geleek wel een varkenshok, mijnheer. Toen ik binnen was, sloot hij de deur achter ons en sleepte er het ledikant tegen aan, alsof hij ergens vreeselijk bang voor was." Op dit oogenblik was het angstwekkend stil in de zaal. Van den rechter af tot den politieagent bij de deur toe, was iedereen in de zaal bevangen door een soort betoove- ring en zij namen het verhaal van Milfo'd met adembenemende aandacht in zich op. Zijn vreemde, eenvoudige, ongekunstelde wijze van verhalen scheen in hooge mate de uitwerking te verhoogen. „Toen dacht u toch niet meer, dat hij en mijnheer Burton een en dezelfde persoon wa ren?" onderbrak hem de rechter. „Ik weet het niet, Edelachtbare, ik was zóó verbijsterd, dat ik niet kan zeggen, wat ik dacht. Ik stond mijn meester maar aan te staren, zonder een woord te spreken. Zoover ik mij kan herinneren, was het mij alsof ik droomde." „Wat deed hii toen?" Om te beginnen, vertelde hij mij, dat hij Prado was. Uit hetgeen hij verder zei, bleek, dat hij, als kleine jongen reeds, Engeland had verlaten en dat iedereen in San Luca in de meening verkeerde, dat hij een Zuid- Amerikaan was. Hij was uit het paleis ge vlucht, juist voor het in de lucht vloog en hij meende toen, dat hij gevlucht was, zonder dat iemand hem had gezien. Als ste ward bij de „Blue Star Line" had ik natuur lijk alles gehoord van de wijze, waarop hij president was geworden en het' behoefde mij niet gezegd te wowien, dat er heel wat menschen waren, die hem gaarne een mes tusschen de ribben gestoken hadden, als zij maar half hadden kunnen vermoeden, dat hij nog in leven was. Hier wortelde het groote bezwaar, mijnheer. Het was op de een of andere manier uitgelekt, dat hij by ds ontploffing niet was gedood en toen was het volk uit San Luca uitgetogen om zijn spoor te ontdekken. Hij was geen lafaard neen, dat was mijn meester niet. Hij zou geen president geworden zijn of mij het leven gered hebben zooals hij deed, als hij een lafaard was. doch hij wist maar al te goed, dat het met hem gedaan zou zijn, als hy er niet in zou kunnen slagen, Londen te verlaten. De menschen, die op zijn leven loerden, behoorden tot een soort geheim ge nootschap ,dat hij nagenoeg had uitgeroeid. Hun eenig doel scheen, de rekening met hem te vereffenen, zonder de gevolgen te bereke nen, welke hun daad met zich zou sleepen." Milford hield even op en nam een teugje uit het glas water. Ik keek tersluiks naar Maurice. Hij staarde naar het getuigenhokje met een uitdrukking van zenuwachtige vrees, die mij inderdaad veel genoegen verschafte. Ik was niet de eenige, die nieuwsgierig was, wat Milford nog verder zou openbaren. „Ga door", sprak de rechter. „Toen ontmoette hij als door een wonder lijk toeval mijnheer Burton. Dat was op dien avond, toen hij met een taxi was uitgegaan, Edelachtbare. Hij was uitgegaan, om eenige stukken bij zijn advocaat of notaris te tee kenen en daarna wandelde hy terug langs de kade, waar hij mijnheer Burton zag staan. Hij was onmiddellijk getroffen door de spre kende gelykenis en even onmiddellijk schoot het hem te binnen, dat zich hier een weg opende, om te ontsnappen, als hy het goed aanlegde. Hoe het zij, het leek hem een kans, die te wagen was; hy ging naar hem toe en sprak mijnheer Burton aan." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9