f 3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- MAANDAG 31 AUGUSTUS 1931 Bij het jubileum van den Heer L. Weterings Ernstig verkeers-ongeluk te Santpoort Vlieg-ongeluk in Indië De Graaf Zeppelin naar Zuid-Atnerika Een Amerikaansche Landru Woldemaras vrijgesproken Zeer ernstig verzet tegen Je politie DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17858 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DER REGEERING ONWAARDIG r VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem BUREAUXNASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bi) vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger oij een breuk ven been of arm bij verlies van *n anderen vinger Hoofdredacteur en Directeur der N. V. Drukkerij „De Spaamestad" Morgen zal de heer L. M. Weterings ge durende 12 K jaar als hoofdredacteur der Nieuwe Haarlemsche Courant werkzaam zijn. De H. Schrift zegt reeds, dat men in een korte spanne tijds vele tijden kan beleven en daarom past het dan ook, om dit betrek kelijk kortstondig jubilee dankbaar te her denken, omdat in die twaalf en een half jaren het werk van meer dan 25 jaren ligt besloten. Er zullen weinigen in stad en land zijn, die van zoo nabij en rechtens als ondergeteekende, den jubilaris hebben kun nen volgen op zijn journalistieke loopbaan. Toen de jubilaris in Maart 1919 als hoofd redacteur van de Nieuwe Haarl. Crt. in onze vennootschap optrad, ging hem de roep vooraf van een voortreffelijk journalist, die zijn naam in Amsterdam en Rotterdam reeds had gemaakt. En inderdaad, van dien dag af werd de Nieuwe Haarl. Crt. beter van inhoud en vorm, waardoor zij zich thans kan meten met de beste in den lande. Wie onzer lezers kent die pittige artikelen niet die een lading kennis en wetenschap bergen en zoo bevattelijk voor een ieder zijn? Of de verklaarder der Pauselijke Encyclie ken of de fijne politicus aan het woord is, het is alles eerste klas werk, wat onze jubi laris ons voorzet. Wij mogen gerust zeggen dat in dit opzicht onze courant vooraan staat. Maar deze journalist is uitgegroeid tot een publicist, op wien alle uitgaven der Spaamestad steunen. Denk eens aan de half millioen geill. bladen, de millioenen boeken en nog zooveel meer, wat onder zijn speurend en wakend oog kijkend en lezend Nederland wordt aan geboden. Dat heeft hij alles gedaan sensu catholica, met Roomsch aanvoelen en Roomsch be seffen en dit toch met den frisschen kijk op het gezonde moderne leven. En tenslotte, wie is er aan de Spaame stad werkzaam, die niet graag met dezen voortreffelijken man medewerkt? Dit laat ste is voorzeker een der redenen waarom het De Spaamestad zoo goed gaat. Moge De Spaamestad nog vele jaren van dit wijs geestelijk beleid van den heer L. Weterings, onzen Hoofdredacteur-Directeur, genieten en ook onder zijn leiding nog tot hoogeren bloei geraken. PASTOOR SONDAAL. Receptie. Velen zullen ongetwijfeld met genoegen vernemen, dat er morgen van 1 tot 3 uur gelegenheid zal zijn den heer Weterings met deze herdenking geluk te wenschen te zijnen huize aan den Verspronckweg 43, te Haarlem. Motorrijder levensgevaarlijk gewond Zaterdagmiddag vond op den Rijksstraat weg te Santpoort een ernstig verkeersonge luk plaats. Omstreeks 5 uur reed een luxe auto in de richting Haarlem. Op een ge geven oogenblik wilde de bestuurder van dezen auto een met een paard bespannen wagen, welke voor hem uitreed passeeren. Achter deze luxe-auto reed op z'n motor de heer W. van der Weg, wonende te Wijk aan Duin, met z'n 18-jarigen zoon als duorijder. De her v. d. W. bleef achter genoemden auto rijden. Deze reed even later weer naar rechts ten einde een van de tegenovergestelde rich ting komende auto te laten passeeren. De heer v. d. W. zag den uit Haarlem komen den auto niet tijdig genoeg om een botsing te voorkomen. De bestuurder zoowel als z'n zoon kwamen, nadat het motorrijwiel eenige oogenblikken over den weg had geslingerd te vallen. De zoon bleef gelukkig ongedeerd, de heer v. d. W. echter bief met een ernstige hoofdwond bewusteloos liggen. Na voorloo- pig te zijn verbonden werd het slachtoffer in zorgwekkenden toestand per ziekenauto raar het St. Elisabethgasthuis te Haarlem overgebracht. Zondagmiddag was het bewust zijn nog niet teruggekeerd. Het motorrijwiel werd geheel vernield. Als tragische bijzonderheid kan nog wor den vermeld, dat de dochter van het slacht offer tezelfdertijd op haar rijwiel nabij Be verwijk door een auto werd aangereden, waarbij zij ernstig aan het hoofd werd ge wond. Eerste Kamer Het Centraal stembureau voor de verkie zing van leden der Eerste Kamer heeft in de vacature door het niet-aannemen van zijn benoeming tot lid der Kamer door mr. P. J. Reijmer, als opvolger van wijlen den heer J. N. Hendrix. benoemd verklaard den heer M. Visser, te Leeuwarden, In de „Nederlandsche Mercuur" van 20 Augustus j.l. wordt in een artikel, handelende over de exploitatie onzer spoorwegen, naar aanleiding van de onlangs wettelijk bekrachtigde over eenkomst tusschen den Staat en de spoorwegmaatschappij en, uiteengezet, dat de eenige, die thans in en over het bedrijf nog iets te zeggen heeft, de di rectie is en niemand anders. De parti culiere aandeelhouders zijn praktisch allen weggewerkt en de regeering waagt het niet, spoedig in te grijpen. Zelfs als de directie haar wil aan de Staten- Generaal oplegt, dan nog verklaart de minister daarvoor geen verantwoorde lijkheid te willen aanvaarden en deze voor rekening van de directie te laten. De Staten-Generaal kunnen, volgens dr. Knibbe, den schrijver van dat arti kel, hoogstens op een enkel punt iets mopperend opmerken, maar daar blijft het bij. We zullen niet nagaan, in hoeverre dit inzicht juist is of voor bestrijding vatbaar, maar een niet te loochenen feit is het, dat het optreden van de directie der spoorwegen inzake de tarieven voor het vervoer van land- en tuinbouwpro ducten hem in het gelijk schijnt te stellen. De Kamer heeft het vorig jaar bij monde van wel twintig sprekers, behoo- rende tot alle partijen, er de noodza kelijkheid van betoogd, zoodat den mi nister slechts een commissie overbleef om op dat oogenblik aan een beslissing te ontkomen en nadien gebeurde er niets meer. Den minister, die de meest positieve verklaringen deed omtrent spoed bij dit onderzoekingswerk en een spoedige beslissing in uitzicht stelde, liet men praten. Geheel in overeen stemming met bovenstaande uitspraak schijnt de minister machteloos te staan en dat in deze tijden, nu de nood bij land- en tuinbouw nog steeds stijgende is. In het begin van dit jaar heette het nog, dat de prijzen der producten goed waren en dat er geen wanverhouding bestond tusschen de waarde van de te exporteeren groenten en de vrachtprij zen, maar dat kan nu niet meer gezegd worden. De prijzen der producten van land- en tuinbouw dalen met den dag en zijn lager dan ooit, ook vóór den oorlog, maar de vrachtprijzen blijven gelijk. Als op dit oogenblik sluitkool uit Noord-Holland geëxporteerd zou moeten worden, dan zou de vrachtprijs per wa gon ongeveer gelijk zijn aan de waarde daarvan. Ook met andere producten is dat het geval. De prijzen van de veilingen in deze dagen willen we echter niet nemen, om dat men dan maar al te gemakkelijk in de verleiding zou kunnen komen om enkele heel lage prijzen uit te zoeken. De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over Juli zijn officieel en spreken reeds duidelijke taal, te meer als men weet, dat vooral in deze maand de prijzen nog sterk gedaald zijn. In Juli bedroeg de geheele export waarde van groenten nog geen 12 mil lioen gulden. Niettegenstaande de enorme uitbreiding van het tuinbouw bedrijf was dit 3 millioen minder dan het vorig jaar en 7.5 millioen minder dan in 1925. Was het vorige jaar de prijs voor de, evenals dit jaar, uitgevoerde 7 millioen K.G. bloemkool al niet hoog en werd op dien grond gevraagd verlaging der vrachttarieven, de prijs was in ieder geval nog 50 procent hooger dan dit jaar. De gemiddelde exportwaarde van komkommers bedroeg in Juli precies een derde van die in dezelfde maand in 1924. Met de tomaten was het al precies eender. De export van groenten en fruit naar Duitschland neemt enorm af. Bedroeg de waarde daarvan in Juli 1930 nog ruim 8 millioen, dit jaar was het slechts 4.3 millioen. We zullen niet ontkennen, dat er ook andere oorzaken zijn voor den achteruitgang van den export dan de hooge vrachttarieven der spoorwe gen, maar zij vormen toch ook een fac tor en wel een zeer belangrijken. Nu de spoorwegen niets doen om hieraan tegemoet te komen, de commis sie feitelijk haar werk staakt en de mi nister machteloos schijnt toe te zien, kan men niet verwachten, dat land- en tuinbouw in deze tijden maar goedig blijven toekijken zonder te weten, wat men nu eigenlijk van plan is. De nood in land- en tuinbouw is hooger gestegen dan zelfs te voorzien was, toen door den georganiseerden tuinbouw de actie voor vrachtverlaging werd ingezet. Deze groote tak van volkswelvaart heeft er recht op eindelijk te weten, wat er zal geschieden en of de directie van de spoorwegen en de regeering weigeren de vrachttarieven voor het vervoer der te exporteeren producten te verlagen, ja of neen. In het laatste geval kan land en tuinbouw pogen, maatregelen te ne men zichzelf te helpen, maar de behan deling, die hem en de Tweede Kamer nu te beurt valt, is een regeering on waardig. De methode van Dr. Bendien Onderzoek van de methode in Engeland In de „Lancet" van 28 Augustus komt, naar het „Hdbd." meldt, een artikel voor van dr. Frank Campbell Smith, dr. Ensor Roslyn Holiday en dr. John Marrach, allen werkzaam -aan het London Hospital, over de methode van dr. Bendien om door bloed onderzoek de diagnose van kanker te kun nen stellen. Gezien het belang van de zaak en het feit, dat de schrijvers reeds zes jaar lang gewerkt hadden en dus volkomen ver trouwd zijn met de spectro-fotografische methode, die ook dr. Bendien bij zijn on derzoek heeft gebruikt, hebben de schrijvers, met goedvinden van het Medical Research Council, de methode van dr. Bendien onder zocht. Zij hebben het nieuwste apparaat kunnen gebruiken voor spectrografie van de firma Adam Hilger Ltd. De schrijvers hebben zoo nauwkeurig mogelijk de twee methoden van dr. Bendien nagevolgd. Zij hebben de bloed- sera onderzocht van twaalf normale perso nen, vijftien lijders aan kanker en 22 van lijders aan andere ziekten. Een verschil tusschen deze sera was met de chemische methode niet te vinden. Wat de spectro- grafische methode betreft, ook hier konden de onderzoekers geen positieve resultaten verkrijgen. Alleen hebben zij gevonden, dat sera, die onmiddellijk werden onderzocht na afneming van het bloed, het beeld ver- toonen van het tuberculose-type volgens dr. Bendien, onafhankelijk aan welke ziekte de patiënten lijden. Worden zij echter pas on derzocht een dag na het afnemen, dan verkrijgen alle sera het type van de kanker sera volgens dr. Bendien. De schrijvers komen tot de volgende con clusies: De absorptie-curven, die volgens de methode van dr. Bendien worden verkregen, zijn alle dezelfde voor sera van patiënten, die aan zeer verschillende ziekten lijden, ook aan kanker; worden de sera direct on derzocht, dan verkrijgt men het type van een tuberculose curve volgens dr. Bendien; laat men de sera staan, dan krijgen zij het kanker-type volgens dr. Bendien. De schrijvers zijn overtuigd, dat de spec- tro fotografische methode, toegepast op de oplossingen van dr. Bendien, geen waarde heeft voor de diagnose van kanker. Noodlottige afloop van een snoepreisje Ernstige autobotsing bü Bameveld Zaterdagavond heeft op den Rijksweg te Terschuur bij Barneveld een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Een luxe-auto uit Groningen, waarin vier personen waren ge zeten, die met een wagen van den vader van een hunner, den heer S., zonder dat zulks dezen bekend was, een ritje maakten. De auto is in zeer snelle vaart in een flauwe bocht *-egen een boom gereden, waarna het voertuig draaide en in botsing kwam met een personenauto uit Haarlem, waarin even eens vier personen zaten. Drie der inzit tenden van den Groningschen wagen werden ernstig gewond, terwijl uit den Haarlem- schen auto een persoon eveneens wonden bekwam. Alle vier zijn zij naar het zieken huis te Amersfoort vervoerd. De auto's werden alle twee zwaar bescha digd. Vliegveld Twente Zaterdag geopend Zaterdagmiddag vond onder zeer groote be langstelling de opening plaats van 't lucht vaartterrein Twente. Naar schatting waren 10 12000 personen aanwezig, onder wie vele autoriteiten. De heer Edo J. Bergsma, burgemeester van Enschede, hield een openingsrede. Vervolgens werd het woord gevoerd door burgemeester Manssen van Lonneker. Hierop voerden het woord de heeren De Veer, directeur van den Luchtvaartdienst te 's Gravenhage, Plesman, directeur der K. L. M., Nallaert Sacré, *secr. van de K. N. Ver. voor Luchtvaart, baron Krayenhoff. voorzit- ter van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelin genverkeer, dr. Scholten, namens de K. v. K. te Almelo en Robers, namens de landbouwers van Lonneker. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met het afwerken van het programma der vlieg- feesten. In alle Twentsche steden wapperden de vlaggen van de openbare gebouwen. Nederland heeft heden feestdag En betuigt zijn ware trouw, Met het eerbetoon van jubel, Voor de Koninklijke Vrouw. Moeilijk waren vele jaren, Moeilijk nóg in deze tijd, Doch wü blijven vol vertrouwen Dank Haar kunde en beleid. Koningin! U dank betuigen, Is voor ons een blijde plicht, Voor hetgeen Gij in die jaren Voor ons Nêerland hebt verricht. Moge God U nog lang sparen, Opdat Gij met vaste hand Nog den scepter moge voeren, Voor Uw volk en voor Uw land! MARTIN BERDEN. Één inlander gedood, twee ernstig gewond Bij een proefvlucht voor de voorgenomen maanlichtvluchten, ter gelegenheid van den Pasar Gambir, schoot Schot met de P. K. A. F. F. na de landing op Tjililitjan door tot buiten de grens van het terrein, waarbij hij met zijn machine tegen een inlandsch huis optornde, waardoor een Inlander werd ge dood en twee Inlanders ernstig werden ge wond. Het toestel is zeer beschadigd. De heer Schot bleef ongedeerd. Zaterdagavond vertrokken Wolf seint uit Friedrichshafen dat de Graf Zeppelin Zaterdagavond te 21.35 uur onder leiding van dr. Eckener voor de vlucht naar Zuid Amerika is gestart. Behalve de beman ning zijn er 12 passagiers aan boord. Het luchtschip zette direct koers naar Bazel. Bü de Canarische eilanden. Het radiostation van de luchtschepenwerf te Friedrichshafen, heeft van boord van den Graf Zeppelin de volgende plaatsopgave ontvangen: „23 uur, 31.10 NJB. 11.30 W.L. Varen met 70 zeemijlssnelheid. Koers naar de Canarische eilanden. Willen tegen 3 uur M.E.T. de Canarische eilanden bereiken. Alles in orde. Graf Zeppelin". Naar de Kaap Verdische eilanden Te Friedrichshafen is een draadloos tele gram ontvangen van boord van den „Graf Zeppelin", dat om 1.20 uur M. E. tijd de Canarische eilanden werden gepasseerd. Het luchtschip zette koers naar de Kaap- Verdische eilanden. Volgens een mededee- ling van de HamburgAmerika lijn vloog het luchtschip om 6.20 uur M. E. T. boven Rio de Oro. Inwisseling oude guldens De termijn verlengd tot 31 December Naar de „Msb." verneemt, zal de termijn tot inwisseling van oude guldens op de post kantoren worden verlengd van 31 Augustus tot 31 December. Ongeluk met doodelijk gevolg Zaterdagavond om 9 uur kwam de 61- jarige schipper H. van Calster bij de los plaats der zinkfabriek te Bucel, toen hij het schip wilde vastleggen, met zijn hoofd op 'n aldaar staanden paal te vallen met het ge volg dat hij in het water viel. Alhoewel hij onmiddellijk uit het water werd opgehaald, bleek hij reeds te zijn overleden. Niet ver drinking, doch hersenschudding wordt aan gemerkt als de doodsoorzaak. Vrouwen vermoord, om haar geld te bemachtigen Sinds Vrijdag staat voor de gevangenis te Quiet Dells in West-Virginia een veront waardigde menigte, die met luide kreten den gevangenisdirecteur de uitlevering vraagt van Harry Powers, een massa-moor denaar, dien men wegens zijn gruweldaden wil lynchen. In den tuin van Powers' nette villa, ver telt de „Courant," heeft men de lijken op gegraven van vier vrouwen en drie kinde ren. Power, die met zijn slachtoffers door middel eener huwelijksadvertentie in con tact kwam, heeft deze personen om het leven gebracht in den donkeren kelder van de naast zijn villa staande garage en heeft zijn misdrijf bedreven, om zich van het ver mogen der vrouwen meester te maken. Hij had in zijn kantoortje een kartotheek met de namen van vrouwen, die naar zijn mee ning voor zijn lugubere doeleinden geschikt waren en oefende zijn misdrijven op zoo groote schaal uit, dat hij de namen dezer vrouwen in tien categorieën had onderge bracht en voor elke categorie een aparten brief gereed had liggen. Men verdenkt hem er van, dat hij nog meerdere vrouwen heeft laten verdwijnen, daar den laatsten tijd twaalf vrouwen van middelbaren leeftijd op geheimzinnige wijze zijn verdwenen. Tevens wordt hij van bigamie beschuldigd. Groot-Kapittel te Weert Benoemingen bü de P.P. Franciscanen In het Groot-Kapittel der Paters Fran ciscanen zijn de .volgende benoemingen ge daan: Pater Honoratus Caminada, Provin ciaal; Pater Regelatus Hazebrcek, Custos; Pater Damascenus Rombouts, Pater Ger- manus Vrijmoed, Pater Marius Lamers en Pater Mijnardus Broersen, definitores. De accoord-aanvrage van de Amstelbank Het Weensche Handelsgerecht heeft gevolg gegeven aan een verzoek om een accoord van de Amstelbank en op voorstel van het Oostenrijksche ministerie van financiën de Oesterreichische Industrie-und Treuhand- G. M. B. H., Wien I tot curator benoemd. De opgaven van activa, die alleen betrekking hebben op het Oostenrijksche vermogen, be dragen 40 millioen Hollandsche guldens en de passiva 110 millioen gulden. Aangeboden wordt een accoord van 35 pet. Het accoordvoorstel bepaalt uitdrukkelijk, dat de anspraben van de schuldeischers op het in het buitenland zijnde vermogen hier door niet worden betrokken. 14 beklaagden veroordeeld Na langdurige beraadslagingen werd Zondagmorgen kort na half tien vonnis ge wezen in het Woldemaras-proces. Van de 24 beklaagden werden 14 veroor deeld en 10 vrijgesproken. Woldemaras, kapitein Maciuika en kapi tein Virbickas, de vroeegre adjudant van Woldemaras, zoomede zeven andere be klaagden werden van de hun ten laste ge legde strafbare feiten vrijgesproken. De aanslagpleger Vaitkovicius, de hoofd schuldige, werd tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld en Pupaleigis tot twaalf jaren tuchthuisstraf, zoomede verlies van burger rechten enz. Kapitein Gineitis, die mede plichtig was aan de voorbereiding van der aanslag, werd tot een jaar gevangenisstraf en verwijdering uit het leger veroordeeld Andere beklaagden werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van een jaar. Noch de vrijspraak van Woldemaras noch het vonnis hebben eenig licht geworpen op de gebeurtenissen, die tot dit politieke proces leidden. Woldemaras heeft verklaard, dat hij zich in de toekomst van iedere politieke werk zaamheid zal onthouden. Groot-kapittel der Eerwaarde Paters Fran ciscanen. (blz. 1, 1ste blad) Verlenging van den inwisseltermijn der oude guldens. (blz. 1, 1ste blad) Woldemaras vrijgesproken. (blz. 1, 1ste blad) De Graf Zeppelin naar Zuid-Amerika ver trokken. (blz. 1, 1ste blad) Bij een vliegongeval in Indië werd een inlander gedood en twee ernstig gewond. (blz. 1, lste blad) Slotzitting van den Katholiekendag te Neurenberg. (blz. 3, 2de blad) De Tweede Ronde Tafelconferentie begint 5 September. (blz. 3, 2de blad) Het 7e Minderheidscongres geopend. (blz. 3, 2de blad) De aardbevingsramp in Beloedsjistan. (blz. 3, 2de blad) Circulaire Tarwe-regeeringsbureau aan de bakkers. (blz. 4, 2de blad) Dr. F. M. Wibaut door zijn partü en de moderne vakbeweging gehuldigd. (blz. 4, 2de blad) Barometerstand 9 uur v_m.: 7.65. Achter uit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.19 uur. Leerstoel in de Sociologie Vanwege een socialistische vereeniging Naar het „Volk" verneemt, is binnen kort een Kon. besl. te verwachten, waarbij de Socialistische vereeniging tot, bevorde ring van de studie van maatschappelijke vraagstukken aangewezen is als bevoegd om hij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht een bijzon- deren leerstoel te vestigen, opdat door den daarvoor te benoemen hoogleeraar onder wijs wordt gegeven in de sociologie (maat schappijleer). Café uitgebrand Zestig kippen omgekomen Zaterdagnacht is te Ritzumazijl bü Mars- sum het café van S. Douma geheel uitge brand. Zestig kippen verbrandden. Verschillende gewonden Bij een gistermorgen in de hoofdstad ge houden betooging van leden der Internatio nale Anti-Militairistische Vereeniging, waar aan ongeveer 600 personen deelnamen, is het in de Roeterstraat tot ernstige botsingen ge komen met de politie, nadat het in de Sar- phatistraat en andere straten reeds rumoe rig was toegegaan. De aanleiding was het feit dat de betoo- gers, die stoetsgewijze marcheerden, in den stoet een doek meedroegen, waarvan het op schrift dermate aanstoot kon geven, dat de politie verwijdering van dit doek noodzake lijk achtte. Toen dit geweigerd werd, greep het detachement geleide, dat onder bevel stond van inspecteur Ruig, met kracht in. Met sabels en gummistokken werd de stoet uit elkaar geslagen en er werden aan beide zijden zulke rake klappen uitgedeeld, dat verschillende personen min of meer ernstige verwondingen opliepen. De te voet zijnde agenten kregen versterking van een aantal ruiters; dat de situatie ernstig was, bleek wel uit het feit dat ten slotte bijna 50 poli tiemannen handen vol werk hadden met het herstellen van de orde. Een bekende aan voerder bij anti-militairistische betoogingen, B. Groeneveld, en een ander persoon, die tot verzet tegen de politie hadden aangemaand, werden gearresteerd en naar bet bureau J. D. Meyerplein overgebracht, waar hun ln den namiddag door den waarnemend Hoofd commissaris van Folitie, den heer Haarman, een verhoor is afgenomen. Te Rolduc is een groote reünie van Rolduciens gehouden, waaraan vele vooraanstaande Katholieke personen deelnamen. De meer dan 170 deelnemers aan het einde der reünie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1