f 3000, f 750.- f 250.- f125.- 150, f40.- BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17859 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL STRUISVOGELPOLITIEK 250.000 dooden Onrust in Engelsch-Indië Vaticaan en Italië Vijf moorden op één avond Het Haagsche Rapport inzake de Tol-Unie Ernstig autobusongeluk in Spanje J Kind doodgereden Voordeelige kellners! De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Te Aerdenhout De rijke oom uit Amerika Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd vpor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dooi verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger Dij een breuk van been of arm Dij verlies van *n anderen vinger Er zijn daemonische menschen, die zich zóózeer in geheimzinnigheid hebben teruggetrokken, dat anderen, die hen vreezen, ten langen laatste met kramp- achtigen spot uit louter angst het myste rie trachten te doorboren, dat dien éénen mensch omringt, Zoo'n mensch is Stalin. Stalin heerscht op het Kreml in Mos kou, omringt zich met geheimzinnig heid; rijdt alleen met zes gepantserde auto's door de stad, niemand weet wan neer of waar; niemand is zijn vriend, niemand vertrouwt hij; heel alleen be- heerscht hij en leidt hij dat machtige lichaam, dat Rusland heet, communis tisch Rusland, en dat de aspiratie heeft heel Europa ééns te bezitten. Stalin is een mysterie. Over dien man nu is eèn boek ge schreven door niemand minder dan zijn privaat-secretaris, die ontsnapt is aan de G-P-Oe en via Perzië in Parijs is terecht gekomen. Boris Bajanow vertelt veel over den rooden dictator. „Geslotenheid, sluw heid, afgunst en eerzucht" zijn de meest op den voorgrond tredende eigenschap pen, die hij in zijn voormaligen meester heeft kunnen ontdekken. Verstand bezit deze evenmin, tenminste geen kri tisch, geen geschoold verstand, alleen het rudimentaire van een onafhan- kelijken, koppigen nietsweter, die tot geen enkel samenvattend synthetiseeren in staat is en heel zijn denken uitslui tend bouwt op concrete dingen en richt op de practijk. Een onontwikkelde Kau- kasiër is Stalin volgens hem, die niet slechts bijna geen wetenschappelijke en financieele aangelegenheden kan bevat ten, maar ook slechts met moeite iets van de meeste groote politieke proble men begrijpt. De indruk, dien de „Vossische Zeitung" van het boek kreeg, n.l. „dat het ge schreven was door een kletsgragen ka merdienaar, die alleen de kleine men- schelijke zwakheden aanrekent, die de figuren in zijn boek vertrekt tot cari- caturen, die niet het geheim van de macht ontcijfert, maar alloen kleine, in- trigeerende en op eigen belang bedachte domkoppen ziet, en die af en toe heel duidelijk laat doorschemeren hóé hoog hij zichzelf boven die roode bonzen ver heven acht" die indruk wordt blijkbaar •niet gedeeld door de redactie van een blad als de Haagsche Post, die een uit voerig overzicht over den inhoud van het boek geeft en het „Het Boek van de Week" doopt. Stalin 'n domkop! Stalin 'n kletser! Stalin 'n nulliteit! Ook in onze Katholieke bladen vinden we herhaaldelijk een dergelijke meening geuit, vaak in de meest krasse, hautaine, minachtende termen gesteld. Is dat juist? De waarheid is het ongetwijfeld niet. Wie door het feit alleen van Stalin's voortdurend gehandhaafde oppermacht, door zijn schrander ontwapenen van Trotsky evenals van de rechtsche oppo sitie, telkens met de eigen middelen, niet is overtuigd van het tegendeel, kan uit een aandachtig lezen van Stalin's rede voeringen b.v. die van 28 Mei 1930, die in het Fransch vertaald is een andere meening opdoen. De synthese, die hij daarin geeft van de wereldkrisis en van den toestand in Rusland, kan menig ekonomist en menig journalist goede diensten bewijzen, al is het wensche- lijk, het feitenmateriaal nauwkeurig te controleeren. De bewering, als zou Stalin een dom kop, een soort boerenpummel zijn, is niet alleen onwaar, maar mist bovendien elk praktisch effect en zéér zeker bij eenigs- zins ontwikkelde lezers. Wat bereikt men er mee, wanneer men den mensch steeds de domheid van zijn vijand voorhoudt? Is het niet precies het omgekeerde van wat wenscheiyk is: dreigt er aldus niet een verslapping van den ernst in het zich weerbaar maken tegen het naderend ge vaar? In een tijd, die zóó ernstig is als de onze, hebben wij allereerst een klaren blik noodig. Den vijand, die uit het Oosten komt, moeten wij kennen in zijn ware ge daante. Dan kunnen wij altijd nog vluchten of vechten. Maar wat wij zeker niet kunnen ge bruiken, wat ons zeker in den ondergang voert is een struisvogelpolitiek als b.v. die van de „Haagsche Post", die den kop in het zand steekt om den jager niet te zien, en dan maar te denken, dat de tegenpartij onsook wel niet zal zien. Een boek als dat van Bajanow is daar om een verwerpelijk boek, dat zijn doel als anti-communistische propaganda glad voorbij streeft, en op welks schrij ven het oude Caesaren-woord van toe passing is: „Stet pro ratione voluntas", wat vrij vertaald wil zeggenzooals hij dacht, zoo had hij graag, dat het was! Een ongelukkige val De landbouwer K. Olthof te Musselkanaal is, toen hij in zijn schuur aan het werk was, van een voer koren gevallen. Hij kreeg zulke zware kwetsuren, dat hij spoedig ls overleden. Indrukken van den Duitschen Katholiekendag te Neurenberg (Van onzen bijzonderen correspondent). Schoolorganisatie, het levenswerk van wij len Rijkskanselier Dr. Marx, heeft in een speciale zitting van haar levensvatbaarheid en vruchtbare werking kunnen getuigen. Spreker was daar de pastoor der stad, Stadtier, terwijl ook Dr. Böhler, pater Schröteler S. J. en een aantal andere ge leerden daar van hun groote belangstelling getuigden. De vergadering van den Vrouwenbond had zooals. reeds eer gemeld een uitstekend en indrukwekkend verloop, maar ook de dan sen der Tiroler-jeugd maakten een diepen indruk, omdat ze getuigden van den ster ken band, waarmee hier liefde voor den volksaard met de liefde voor den gods dienst verbonden is. De nieuwe bisschop van Meissen, Mgr. Gröber sprak op de bijeenkomst der kun stenaars in een glashelder betoog over het wezen der echte kunst, zooals het een Tho mas van Aquino en de grootste christelij ke denkers hebben gezien. Hij bewees hoe de kerk steeds geweest is en nóg is de instantie, die aan de kunstenaars de dank baarste en meest ideale opdrachten heeft geschonken. In tijden van druk en kom mer heeft het ideaal gelegenheid om te groeien en zich nieuwe krachten te ver zamelen. Even probeerden de Nazi's roet in het eten te gooien door op 'n middag met pamfletten tegen de Biecht te venten en deze openlijk aan te prijzen. Ook de Com munisten hadden "zoo iets tegen Zondag beloofd. Maar de storing, erdoor veroor zaakt, gelijkt eigenlijk meer op wat straat rumoer, dat een zaal, waarin een gewijde voorstelling gegeven wordt, door een toe vallig open gewaaid venster, zou binnen dringen. De stemming werd er goddank niet in 't minst door geschaad. Over de inrichting der vergaderingen in het algemeen, en over het verloop der dis cussies bij de behandeling van opgegeven vraagstukken zal nog wel eens geconfereerd moeten worden, wil men zich niet in al te breedvoerige en nuttelooze besprekingen ver liezen: het is moeilijk, het juiste midden te houden tusschen Problematiek en Rede, tus schen nuttig denken en nuttelooze haar- vitterijen. Ook de kosters hadden zoowaar hun eigen bijeenkomst: tegenwoordig noemt men deze hoogst nuttige, ja zelfs onontbeerlijke hel pers der geestelijkheid met een meer weid- schen naam: kerkbedienaars. Er werd door een hunner vertegenwoordigers ook gespro ken: ik moet zeggen, dat, indien de pastoor van diens parochie eens op 'n goeden dag verhinderd mocht zijn, hij met een gerust hart de taak van predikant aan dien koster zou kunnen overlaten. Bij deze vergadering waren zelfs eenige kosteressen. Moet ik u nog zeggen dat deze zich zicht baar bewust waren van de waardigheid van haar ambt? En nu is de zeventigste algemeëne ver gadering der Duitsche Katholieken werkelijk aan den gang, en bereikt, onder begunstiging van mild zomerweer, snel haar hoogtepunt. Toen we de groote feesthal betraden, zei mijn buurman onwillekeurig: „Misschien zijn ze al begonnen: alleen merkt men het hier beneden niet." Zoo reusachtig groot is inderdaad dit ten toonstellingsgebouw, dat men ternauwernood bespeurt, wat er vooraan geschiedt. Lang zaam schrijden we voort, en komen einde lijk bij de tribune waar talrijke hoogwaar digheidsbekleders zich hebben vereenigd. Terwijl we wachten op de komst van den Pauselijken Nuntius, tel ik de rondom opge stelde vaandels. Het zijn er meer dan twee honderd: en toch doet deze versiering niet overdreven aan. Hoeveel menschen deze vergadering bij woonden? Ik heb hun aantal geschat tus schen de twintig en vijf en twintig duizend. Achter het podium is een reusachtig zan gerskoor opgesteld. Achter het spreekge-' stoelte heeft directeur Marschall plaats ge nomen, die de zware taak op zich heeft ge laden, radio en luidspreker onder controle te houden, een ontzettend moeilijk probleem bj) deze enorme menschenmassa. Daar weerschallen plechtige klaroenstoo- ten. Er gaat een huivering van grootsch- heid en indrukwekkende plechtstatigheid dooor de rijen dér toeschouwers. De Pause lijke Nuntius schrijdt minzaam door de rijen der handenklappende bezoekers voort Hoogtepunten van den avond zijn de Pre sidentsverkiezing, het woord van den eersten Burgemeester en uitingen van kunst. Het geheel zal een heerlijk getuigenis blijven van katholieke grootheid en katholiek leven. We laten de nog om oplossing vragende technische moeilijkheden bij zulke geweldig groote bijeenkomsten natuurlijk buiten be schouwing. Een feit is, dat hartelijkheid en innigheid, en laat het ons rustig bekennen, ook persoonlijkheid, in de even schitterende als intieme sectie- en nevenvergaderingen beter tot haar recht komen. Eenig in haar soort was de vergadering van Duitschers, die in het buitenland ver blijven er waar dr. Georg Schreiber een redevoering hield, die aan diepte van ge dachten, aan scherpte van dialektiek, aan schittering van bijna tooverachtige beeld spraak, alles overtrof wat men ooit over volksaard en godsdienst heeft gehooid. Maar de geheele omgeving werkte er dan ook toe mede, om een redenaar zoo in vuur en vlam te zetten: de met historische voor werpen. gevulde oude raadzaal, de vanen der studenten en de mystieke gebrandschil derde vensters, waardoor nu en dan eer- zonnestraal als verlevendigend heenschoot. De in het buitenland vertoevende Duitsche jeugd had ook een schitterende vergadering, zoo ontroerend, dat zelis de koelste tos schouwer er warm van werd en er door werd aangegrepen. Want men moge niet vergeten, da aan de idee van den volks aard niet slechts een Duitsche hoop ten grondslag ligt, maar ook een Europeesche gedachte. Immers: indien er iets is, dat ons voor het bolsjewisme kan behoeden, dan is het wel een volksaard, sterk en diep gewor teld in den bodem van moedertaal en gods dienst. Een begeesterende stemming heerschte ook nog op d<? vergadering der Academische Bonifaciusvereeniging. waarin hoofdzakelijk de aan de universiteiten studeerende jeugd was vertegenwoordigd. Daar was dr. Legge, de algemeene secretaris, aanwezig en de president van den Katholiekendag, dr. Joos, voerde er ook het woord. Toen aan het einde dezer bijeenkomst het beeld van onzen on- vergeteiyken Dr. Sonnenschein werd ver toond voor deze jeugd van een nieuwen tijd, kwam een oorverdoovende bijval los en de vurige blikken van deze jonge menschen zeiden zoo mogelijk nog meer dan hur, donderende bijvalsbetuigingen en handge klap, dat zij bereid zijn zich geheel te geven als getuigen voor Christus' Kruis, dat als een teeken van geloof, hoop en liefde is opgericht op deze nooddruftige wereld. Wil men een devies als resultaat van dezen Katholiekendag? Dan zij het dit: Geen problematiek, maar daden! Hoe zei ook weer bij een gelegenheid pre sident Joos: „Bij de bolsjewisten negentig procent actie en tien procent problematiek; bij het katholicisme, vooral in Duitschland, schijnt het dikwijls precies omgekeerd te zijn." Het was geen aanklacht dit woord, maai de geestige kenschetsing van een toestand en voor alles een aansporing tot hoopvolle actie F. M. Bij de ramp van Hankow Het rapport van de gendarmer e te Han kow meldt, dat ten gevolge van de jongste overstroomingen 163.000 huizen en gebouwen zijn vernield of onbewoonbaar geworden, waardoor 782.000 menschen, dit is ongeveer de helft van de bevolking, dakloos ls. Het aantal dooden wordt op een kwart millloen geschat, terwijl een half millloen menschen zyn gevlucht. De katoenoogst vernield Een zeer groot gedeelte van de provincie Kiangsoe, het voornaamste katoengebied van China, is geheel overstroomd. Bij een inspectie, die op last der Chinee- sche regeering per vliegmachine boven de overstroomde gebieden gehouden werd, heeft men geconstateerd, dat een oppervlakte van rond zes en dertig honderd vierkante mijlen onder water staat. De lengte van het overstroomde gebied bedraagt rond honderd en twintig mijlen, terwijl "e breedte varieert tusschen twee en dertig en vier en dertig mylen. Het overstroomde katoengebied wordt be woond door een bevolking van anderhalf millioen zielen, die allen in rieten hutten wonen, welke niet tegen het water bestand zyn. In het geheele gebied bevindt zich geen enkele hoogte, waar de bewoners hun toe vlucht zouden kunnen zoeken. De geheele oogst van dit jaar en waar schijnlijk ook de oogst van het volgend jaar is vernield. Winkel uit wraak geplunderd. Mohammedaansch gepeupel plunderde en verbrandde een grotoen winkel van een Hindoe in het centrum der stad Tsjitta- gong, uit wraak voor den gepleegden moord op een Mohammedaansch inspecteur. De Hindoebevolking werd door paniek bevan gen en sloot haar winkels en kantoren. De Mohammedaansche leiders trachten de rust te herstellen. De postbestellingen geschieden onder ge wapend geleide. Vier kinderen in zee gesleurd Teruggaaf van lokalen Zonder vooruit te loopen op den defini tieven uitslag der hangende besprekingen, meldt een B. V. A.-bericht, heeft de Ita- liaansche regeering aan de prefecten in structie gegeven om de zalen, toebehooren- de aan de katholieke actie, waarop beslag was gelegd, geleidelijk weer aan de kerke- lijke autoriteiten terug te geven. Rome is van dezen maatregel voorloopig uitgeslo ten, aangezien de desbetreffende lokalen onder het gezag staan van den kardinaal vicaris, met. wien vooraf een overeenkomst moet worden getroffen. Gruwelijke daden Uit Quiet Dells (Virginia) wordt gemeld, dat een zekere Harry Powers, die 45 jaar oud is, heeft bekend zich aan tal van moor den te hebben schuldig gemaakt. Na een uur te zijn verhoord bekende hij mrs. Bar Lempte uit Northbore (Mass.) te hebben vermoord, wier lijk het vyfde was, dat werd gevonden na een hernieuwd onderzoek in Powers' hoeve. Voorts beschreef Powers hoe hij mrs. Asta Elder, een weduwe uit Parkridge (H- linois), en haar drie kinderen vermoordde en hoe hij den twaalfjarigen Harry Elder had doodgeschoten. Hij maakte kennis met zyn vrouwelijke slachtoffers door het plaat sen van huweiyksadvertenties met het doel haar geld machtig te worden. Alle vyf bovengenoemde personen had hjj oa één avond vennoord... Moedige redding door de moeder Maandagmiddag omstreeks drie uur wer den vier kinderen, die zich te Scheveningen op een van de iri zee uitstekende strandhoof- den tegenover het paviljoen van „De Witte" bevonden waar het biykens waarschu wingsborden altijd gevaarlijk is te vertoeven door een vloedgolf gegrepen en in zee gesleurd. Hun moeder (de kinderen waren uit één gezin) sprong onmiddellijk de kin deren na en mccht, geholpen door eenige omstanders, het genoegen smaken, de jeug dige drenkelingen allen bijtyds op het droge te brengen. Ongunstig voor Oostenrijk? Te Genève is een Havas-telegram ontvan gen, volgens hetwelk het rapport van het Permanente Hof voor Internationale Justitie inzake het plan van een Duitsch-Oostenryk- sche Tolunie uitgevallen is ten gunste van Duitschland en ten ongunste van Oostenrijk Er werd vastgesteld, dat het plan weliswaar geen inbreuk baakt op de verdragen van Versailles en St. Germain, doch wel op het protocol Van Genève van 1922. De officieele tekst van het rapport is welis waar nog niet ontvangen, doch in welinge lichte kringen wordt verzekerd, dat het Havas-telegram de Haagsche uitspraak in groote trekken juist weergeeft. Op het oogenblik worden reeds in en door de delegaties besprekingen gehouden betref fende de verdere behandeling van het pro bleem der Tolunie in den Volkenbondsraad op grond van het Haagsche rapport. De Haagsche uitspraak nog niet gevallen In verband met dit telegram, meldende, dat de uitspraak van het Permanente Hof vcor Internationale Justie inzake de Tol unie reeds zou zijn gevallen, wordt verno men, dat dit bericht voorbarig is. Het Hof heeft nog geen beslissing genomen, hoewel deze zeer spoedig verwacht kan worden. Verdere besprekingen Inzake de a.s. behandeling in den Raad van de Tolunie-plannen, welke eind van deze week plaats vinden, hebben op het oogenblik tusschen de belanghebbende delegaties ver trouwelijke besprekingen plaats. Hedenmorgen vond tusschen den Duitschen en den Oosten- rijkschen minister van buitenlandsche zaken opnieuw een onderhoud plaats, waarin be raadslaagd werd over de door beide regeerin gen in den Raad aan te nemen houding en af te leggen verklaringen, teneinde hierover overeenstemming te verkrijgen. Het is te verwachten, dat het tot dusverre door de beide regeeringen aangenomen prin- cipieele standpunt volledig zal worden ge handhaafd, doch dat de gedachte aan een tweezijdige Duitsch-Oostenrijksche tolunie voorloopig in de in het kader van de Europa commissie hangende economisch-politieke be sprekingen óver het in overeenstemming bren gen van de douanetarieven der Europeesohe staten zal worden ingevoegd. Een verklaring van Dr. Bruenlng In verband met de sedert eenige dagen van Fransche zijde verspreide geruchten, als zou Oostenrijk van de Tolunie met Duitschland afzien, wordt er van welingelichte kringen te Berlijn nogmaals uitdrukkelijk op gewezen, dat tusschen de Duitsche en de Oostenryk- sche delegatie te Genève volkomen overeen stemming inzake deze kwestie bestaat. Momenteel ziet men de verdere ontwik keling in de richting, zooals rijkskanselier Dr. Buening die dezer dagen tegenover een persbureau aangaf. Dr. Bruenlng heeft tijdens dit onderhoud woordelijk het volgende gezegd; „Wanneer de uitspraak in den Haag voor ons gunstig uitvalt, dan moet de wereld erkennen, dat Duitschland het probleem van de toltarieven een schrede naar een defini tieve oplossing heeft vooruitgebracht. Nadat Duitschland zyn bereidheid verklaard heeft, met andere landen over soortgelijke tolunies te onderhandelen, zullen wy afwachten, of de andere regeeringen een doeltreffende op lossing voorstellen." Aan de gevolgen overleden Het vliegongeluk te Bergambacht De 31-jarige sergeant-waarnemer J. Daal- derop uit Soesterberg, die de vorige week bij het vliegongeval nabij Bergambacht ern stig werd gewond, is Maandag aan de ge volgen van de opgeloopen wonden over leden. Hy laat een vrouw en een kind achter. 11 dooden, 20 gewonden Dicht bij het dorp Caldas in de omgeving van Lugo is een geheel bezette autobus door tot nu toe onbekende oorzaak van een steile helling omlaag gestort. Elf inzittenden werden gedood, vijf zwaar en 15 licht ge wond. Eenige uren later stierven vier anderen, Waardoor het aantal dooden vijftien be draagt. Ten teeken van rouw verlieten de arbei ders het werk, sloten de winkeliers hun zaken en werden de vlaggen halfstok ge- heschen. Er is een onderzoek ingesteld. Inbraak te Rotterdam Voor 2500 guldens aan bont gestolen Gisternacht is er ingebroken in den win kel van de firma H. en O. aan de Zee- vischmarkt te Rotterdam. Men heeft zich tot dit pand toegang ver schaft via een huis aan den Visschersdijk. Vervolgens heeft men een stuk uit het dak gezaagd, waarna de weg vrij was. Een tiental bontmantels, die op de eerste étage lagen opgeborgen, zyn gestolen. De waarde dezer bontmantels bedraagt 2500 gulden. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Zondagavond kwam een motorryder in snelle vaart met zyn motor hst dorp Mont- fert binnenrijden en reed het vyf-jarig zoontje van den heer Bongarts aan, met het gevolg dat het kind op slag gedood werd. Het motorrijwiel werd in beslag genomen en de beryder voorloopig in arrest gesteld. Met de kas er van door Te Zaandam hebben Zondag aan het einde van den eersten kermis-Zoiidag de kellners op de bovenzaal van de Niéuwe Karseboom van den heer C. B. Koopman, waar gelegen heid tot dansen bestond, kans gezien er met de ontvangen entreegelden, ongeveer honderd gulden, vandoor te gaan. Aangezien de kellners los waren aangeno men en men noch hun namen noch hun adressen kent, is het voor de politie moeilijk de daders te achterhalen. Een ontwijkend advies het aangenaamst? De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" is van meening, dat de uitspraak van het Permanente Hof voor Internationale Justitie te Den Haag, inzake de DuitschOostenrijksche Tolunie, waar- schynlyk Woensdag bekend zal worden en dat het Hof zal verklaren, niet bevoegd te zijn tot het doen van een uitspraak. Volgens den medewerker van het blad. zou men In politieke kringen van meening zijn, dat een dergelijk ontwijkend advies den meesten, zoo niet allen belanghebbenden sta ten aangenaam zou zijn. In Spanje is een autobus in een ravijn ge stort, waarbij 15 menschen gedood zijn. (blz. 1, 1ste blad) Teruggave van zalen aan de Katholieke Actie in Italië. (blz. 1, lste blad) Het Tolunie-advies zou ongunstig zijn uit gevallen voor Oostenrijk. (blz. 1, lste blad) Litwinof's voorstel betreffende een econo misch non-agressie-pact. (blz. 1, 3de blad) Resoluties ran het Minderhedencongres. (blz. I, 3de blad) De viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. (blz. 2, 3de blad) Een telegram van den Duitschen Ryksmi- nister van arbeid aan minister Verschuur naar aanleiding van het overlyden van Mgr. Noiens. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur van.: 7.64. Vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.16 uur. Hoogste barometerstand 768.9 te Aquerary. Laagste barometerstand 743.8 te Ingö. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind. Later meest uit Zuidelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk nog droog, later waarschynlijk regen of on weer weinig verandering in temperatuur. Een zekere Eduard Harknesz, een Ame- rikaansch millionnair, wiens naam tot voor korten tijd ternauwernood bekend was, sloeg kortgeleden heel Engeland met ver bazing. Hij schonk de som van een millioen dollar ter restauratie van historische ge- denkteekénen. Harknesz heeft door zijn schen kingen in de Vereemgde Staten den laatstea tijd veel van zich doen spreken. Zoo heeft hij 12 millioen dollar ter beschikking van de Harvard-Universiteit gesteld en de Yali- universiteit 25 millioen dollar geschonken om studenten-colleges te laten bouwen naar het voorbeeld van Oxford en Cambridge. Op kosten van den zoo lang onbekend gebleven weldoener moet ook het nieuw* Shakespeare-theater in Stratford opgcri.-ht worden. Verschillende universiteiten in V. ales Schotland en Island hebben rijke giften ontvangen van den Amerikaan. De kenmg van Engeland heeft Harknesz in audiëntie ontvangen. De strenge hoietiquette stond geen uitnoodiging voor het ontbijt aan de koninklijke tafel toe. Harknesz nam revanche tegenover den koning, doordat hij.... zich lang met hem onderhield. In zijn eigen land heeft Harknesz den bijnaam van „den zwijgenden millionnair". Daar hij meer dan een half uur met den koning van Engeland in gesprek bleef, betitelde een Amerikaansch reporter hem reeds als den praatzieken millionnair. Voor het eerst werd te Aerdenhout een zelfstandig Konin- ginnefeest gevierd. .De feesten werden geopend met een bloe- men-corso voor kinderen. Een zeilboot met een hulde aan het v Koningshuis. Pensionaat voor vogels New York is bekend om zijn talrijke ver- eemgingen tot dierenbescherming. De Hudscn-Metropole bezit een reeks dierenklinieken, die geheel ingericht zijn volgens de moderne geneeskundige eischen en door speciale artsen voor iedere dier soort geleid worden. De nieuwste uitvinding op dit gebied is e^n pensionaat voor vogels, dat door een groote dierenvriendin, Miss Gatty Williams gesticht werd. In den zomer, bij het aan breken van het reisseizoen is het vogelpen- sionaat overvol. Het kan 500 vogels opnemen, buiten den reistijd bedraagt- het aantal pen sionaten 200 Ook in gevallen van ziekte is de drectrice behulpzaam. Zij is op de hoogte van de geneeskunde bij de dieren en is in staat, niet slechts de diagnosen vast te stellen, maar ook operaties te verrichten. Onder hare leiding werken vijf vrouwelijke assis tenten. Het pensionaat is overigens een goed rendeerende zaak. De pensionprijs voor een kanarievogel bedraagt een dollar per week. De eigenaars van papegaaien moeten voor hun lievelingen zelfs 3 dollar per week betalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1