f 750.- f3000.- f 250.- f125.- f50. f40.- De muiterij op de Chileensche vloot MEDEDEELING AAN ONZE ADVERTEERDERS! BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17861 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL POLITIEK TESTAMENT EERST VEILIGHEID! Na het overlijden van Mgr. Dr. W. H. Nolens Twee jaar eenzame opslui ting voor Moulin Ernstige explosie in een fabriek De overeenkomst tusschen Vaticaan en Xtaliaanschen Staat In verband met het 25-jarig jubileum van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" zal de „Nieuwe Haarlemsche Courant" a.s. Zaterdag, 5 September, vroegtijdig verschijnen en ver zoeken wij onzen adverteerders hun advertentiën voor dit num mer reeds morgen te willen inzenden. Alleen kleine adver tentiën kunnen a.s. Zaterdag tot uiterlijk 9 uur worden aan genomen. DE DIRECTIE Het financieele tekort in de Ver. Staten De overstroomingsramp in China De stakingen in Spanje De saneering van Duitschlands financiën VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Telefoon No. 13866 (drie lünen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bü vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bü vooruitbet. Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet ot eeD oog bij verlies van een duim ot wijsvinger oij een breuk van been of arm lij verlies van *n anderen vinger Op zijn sterfbed heeft Mgr. Nolens tot zijn boezemvriend Aalberse ge sproken: „Er is een merkwaardige kentering in het socialisme gaande; houdt dat in de gaten en houdt daar rekening mee." Men zoude Nolens zélf moeten zijn om den diepen zin van deze zoo een voudige, maar voor een lange toekomst allerbelangrijkste woorden volkomen te kennen, maar ook degene, die niet .vreemdeling is in het politieke Jeruza lem, begrijpt, waarop d,e stervende staatsman hier doelde en in hoeverre men in die woorden de aanwijzing van een politieke gedragslijn mag en moet zien. Mgr. Nolens heeft het is ons be kend met groote belangstelling en, we mogen wel zeggen, met groote be wondering gezien, hoe het socialisme d.w.z. in zijn voornaamste leiders in Engeland en Duitschland manmoedig vele oude propaganda-leuzen liet varen, daartoe gedwongen door den onont- koom'lijken nood der tijden, hoe het socialisme zichzelf ten deele edelmoedig opofferde om het volk, zooveel mogelijk nog, van den ondergang te redden. Dat heeft den ouden staatsman goed gedaan en het moet voor hem een lich tend verschijnsel zijn geweest in deze donkere tijden. „Het Volk" van gisterenavond wijdt aan de voor de historie uitgesproken woorden van Mgr. Nolens op zijn sterf bed een voor het grootste deel zeer sympathiek gesteld artikel, waaraan wij o.a. ontleenen: „Met deze woorden bewoog Dr. No- lens zich geheel in de lijn van de re cente pauselijke encycliek „Quadrage- simo Anno", een zendbrief, waarvoor hij jegens denzelfden bezoeker groote be wondering uitte. Ook in deze encycliek wordt van een merkwaardige kentering in het socialis me gerept, een kentering in de richting van verwijdering van het anti-gods dienstig standpunt van het socialisme en ook de zendbrief adviseert den ka tholieken om die kentering in het oog te houden en daarmee rekening te houden. Dat er in het socialisme een kente ring is in de richting van verwijdering van het anti-godsdienstig standpunt wordt door ons niet betwist. Alleen dient, der waarheid getrouw, te worden medegedeeld, dat althans in het Ne derlandsche socialisme die kentering reeds minstens dertig jaar geleden in trad. Reeds in 1901 waren onder de Ka- mercandidaten van de S.D.A.P. voor de allerbeste districten twee predikanten en de eene van hen, onze betreurde Hugenholtz, werd gekozen, nadat hij in tal van plaatsen in stampvolle verga deringen was opgetreden met een rede over het onderwerp: godsdienst en so cialisme. Van even zoo lang dateert ook ons christen-socialistisch weekblad „De Blijde Wereld" en de aanhangers van deze groep zijn in ons midden steeds als volwaardige socialisten beschouwd. Ongetwijfeld heeft ook de katholieke kerk en de katholieke partij dat van stonde aan „in de gaten" gehouden en er ten volle rekening mede gehouden." Het is natuurlijk niet deze „kente ring" in het socialisme, welke Mgr. No- lens bedoeld moet hebben: op wat der tig jaar geleden gebeurde, behoefde thans niet zoo uitdrukkelijk gewezen te worden, en dertig jaren geschie denis zijn daar, om te bewijzen, dat de bovengenoemde feiten in werkelijkheid geen „kentering" teweeggebracht heb ben in dien zin, dat het socialisme-in- de-practijk voor den katholiek toegan kelijker zou zijn geworden. „Het Volk" vervolgt verderop: „Wat nu de aansporing van mgr. No- lens betreft om thans eindelijk met de kentering van het socialisme rekening te houden, zoo was hij zelf een veel te wijs man om niet te beseffen, dat die raad ook van een kentering in het ka tholicisme uitging, evenals de beschou wingen in de encycliek. De heer Nolens was relativist genoeg om te weten, dat een gewijzigde verhouding tusschen twee lichamen zoo goed op kentering bij het eene als bij het andere kan duiden. De katholieke kentering lag reeds in kiem vervat in Dr. Nolens' eigen aankondi ging, dat voor de R. K. Staatspartij het oogenblik zou aanbreken, waarop zij in „uiterste noodzaak" met de sociaal democratie te zamen de regeering ter hand zou nemen. Deze aankondiging is later naar behóoren verzwakt en er is tin slotte niet veel anders van overge bleven dan een dreigement om er de coalitiebroeders wat toeschietelijker mee te maken, zonder resultaat echter. Niet onwaarschijnlijk intusschen houdt de aansporing van mgr. Nolens op zijn ziek bed, om de kentering in het socialisme in het oog te houden en daarmee reke- kening te houden, een advies in om daarmee meer rekening te houden, dan met de engste partijpolitieke overwegin gen tot voordeel van het conservatisme tot dusver door de R.K. Staatspartij ge schied is. Wie zich herinnert, hoe de> thans gestorvene bü zün intrede in de Kamer als jong priester door onzen partügenoot, Van Kol geestdriftig ver welkomd werd als een element ter so ciale verjonging der katholieke partij en w-at van die hoopvolle veiw-.c. t n^en terecht kwam, mede door de houding van het katholicisme jegens het socia lisme, die zai het ten minste verklaar baar vinden, indien de aangegeven be doeling in de door mr. Aalberse over gebrachte woorden verscholen lag." „Het Volk" legt hier de woorden van Mgr. Nolens op zij n wijze uit: wij wil len daarop thans niet te veel nadruk leggen; het lijkt ons niet wenschelijk over Mgr. Nolens' „politiek testament" een polemiek in het leven te roepen, welke de aandacht van de zeer voor name hoofdzaak zou kunnen afleiden. Alleen dit: wanneer men tegenover een kentering in het socialisme (het optreden van zekere socialisten in En geland en in Duitschland een kentering in 't katholicisme meent te mogen stel len, dan kan daarmede nooit bedoeld worden, dat de katholiek ook maar in het minst iets van zijn katholieke leer zou prijs geven; nooit ofte nimmer zal de katholieke leer zich met de socialis tische kunnen verstaan en in dien zin zal een katholiek ook nooit ofte nimmer socialist kunnen zijn. Een andere vraag is echter, of het socialisme niet een zoodanige kentering zal kunnen ondergaan, dat er in het waarachtige volksbelang een andere verstandhouding met de katholieken zal kunnen komen. „Safety first" is een van de vele ge vleugelde woorden, waarmee de door snee Engelschman zijn daden pleegt te onderstrepen of te motiveeren en is ook de beste typeering voor de politieke gebeurtenissen, die de laatste weken het Britsche Koninkrijk in opschudding hebben gebracht. „Veiligheid op de eerste plaats." Zoolang die er is, kunnen de partijen rustig voortgaan, ieder op haar eigen weg, ieder met haar eigen politiek; maar komt de veiligheid in gevaar, dan is er maar één belang meer, waarvooi alle andere belangen wijken: moeder Engeland. Is daarvoor gezorgd, dan is er weer tijd om te praten. Het kan den buitenstaander dan ook vreemd aandoen, wanneer hij ziet hoe snel de situatie aan de overzijde van de Noordzee is veranderd. Daar regeerde een kabinet, dat zich zóó stevig voelde, dat het reeds aan zijn minister van buitenlandsche zaken toestond het pre sidium der ontwapeningsconferentie yan het volgend jasfr te aanvaarden, en dat als een der eersten het Hoover-plan goedkeurde. Datzelfde kabinet nu. is eensklaps ver dwenen; voelde zich eensklaps den grond onder de voeten wegzinken, om dat er een tekort van 120 millioen pond sterling was in zijn begrooting, welk bedrag niet meer bedroeg dan een acht ste deel van het heele Engelsche Staats budget. De leider van de socialisten is voor „Judas" uitgemaakt, afgezet en weer opnieuw minister-president. Ra, ra, wat is dat? Is het een looze paniek, zooals Léon Blum meende te weten; is het een bewijs van de onmacht van het socialisme om te regeeren, zooals de „Temps" dacht te constateeren; is het een nieuwe onteerende capitulatie van het socialistisch beginsel ter ver dediging van het kapitalisme, zooals de „Humanité" oordeelt; is het de front verandering tegen het Europeesche vas teland, die het „Berliner Tageblatt" vreesde? Is het überhaupt wel een po litieke krisis, die zich in het paleis van den koning en in Downingstreet heeft afgespeeld? Of was dat alles slechts een verschijnsel, een symptoom van een krisis, die dieper ligt, die meer de wortels raakte van het volksleven, die de veiligheid in gevaar bracht de veiligheid zelf? Dit laatste is inderdaad het geval. De eigenlijke oorzaak van de politieke krisis ligt dieper veel dieper, dan in een niet-sluitende begrooting. Zij ligt in den ekonomischen toestand van het land en staat ten nauwste in verband met de ekonomische krisis van de heele wereld. Engeland is een land, dat leven moet van zijn invoer of van zijn uitvoer, zooals men wil. Zijn grondstoffen en levensmiddelen moet het invoeren en betalen met den uitvoer van zijn in dustrieproducten of met de rente van zijn in het buitenland uitgezette kapi talen. Bij de geweldige daling nu van de prijzen, juist van grondstoffen en landbouwproducten, is het onmiddellijke gevolg een fatale vermindering van de koopkracht in die landen, die grond stoffen en levensmiddelen moeten leve ren, en voor het mindere, dat zij er voor krijgen, Engelands industrieproducten koopen moeten. Een fatale achteruit gang dus van den Engelschen uitvoer d.w.z. van de Engelsche industrie, die in haar geheel voor een derde en in som mige bedrijven zelfs voor de helft of twee-derden leeft van den uitvoer. Die bedrijven gaan achteruit beta len minder belasting en ontslaan veel werklieden, die op hun beurt de Staats kas weer belasten als werkloozen. Het gaat er dus om den Engelschen uitvoer weer op peil te brengen en daarvoor is allereerst noodig een basis van veiligheid in de handels-operaties: dat is: een stabiele munteenheid, dat is: de stevigheid van het pond sterling, dat door geen tekorten, in de Staats- begrooting mag worden bedreigd, al is het maar uit de verte. Die veiligheid op de eerste plaats! Daartoe is nu onder het motto: een dracht maakt macht een nationale- regeering in het leven geroepen, die zich uitsluitend die taak heeft gesteld; zorgen voor de veiligheid van het pond. Dat is een landsbelang, een belang, dat boven de belangen der partijen en dei- standen uitgaat al tracht Labour ook, onder invloed van de Trade Unions (Vakvereenigingen), gedeeltelijk van deze nationale regeering een carieatuur te maken, door er een aanleiding tot nieuwe verdeeldheid in te zoeken. Is eenmaal dat groote, alles-beheer- schende doel bereikt heeft om een woord van Nelson te gebruiken iedere Engelschman zijn plicht gedaan, zooals Engeland van hem verwacht, dan eerst kan aan een liquidatie van de eigenlijke ekonomische krisis worden gedacht. Dan eerst zal Engeland de middelen moeten kiezen om ófwel zijn invoer te beperken ófwel zijn uitvoer te vergroo- ten. Dan eerst zal Europa iets van Albion te verwachten krijgen. Maar: Safety first! Eerst veiligheid. Koninklijke deelneming Prof. mr. Aalberse ontving het volgende telegram van H. M. de Koningin: Nam met oprecht leedwezen kennis van overlijden minister van Staat Nolens. Zal vele diensten door Z.Exc. aan den Lande bewezen steeds in dankbare herinnering houden. Z. K. H. Prins Hendrik zond een telegram van den volgenden inhoud: Met diep leedwezen ontving ik het be richt van het overlüden van mgr. prof. dr. Nolens. Beseffende welk een groot verlies het heengaan van dezen uitstekenden Neder lander voor ons Vaderland beteekent, be tuig ik U mijn oprechte deelneming en verzoek die ook aan de familie te willen overbrengen. H. Mis van Requiem te Batavia. Gistermorgen werd in de Kathedraal aan het Waterlooplein te Batavia een plechtige Requiem-Mis opgedragen voor de zielerust van wqlen Mgr. prof. dr. W. H. Nolens. De plechtigheid werd bügewoond door verschei dene autoriteiten. De regeering wijst de eischen af De Chileensche regeering heeft het ulti matum der matrozen van de vloot, tot welks onderteekening de manschappen de officie ren hadden gedwongen, afgewezen. De re geering eischt onmiddellüke onderwerping van de muiters en dreigt, zoo hieraan niet onvoorwaardelijk gevolg gegeven wordt, met een luchtbombardement. De muiter^ duurt voort. In weerwil van de aankonding der regeering, dat zij de muitende zeelieden te Coquimbo streng zal straffen, toonen de matrozen volstrekt geen neiging, aan de eischen der regeering te voldoen en de schepen weer over te geven. Deze vloot om vat een slagschip, een kruiser en zeven tor pedojagers. Ook toonen de muiters zich niet in het minst bereid de officieren vrij te laten, die nog steeds gevangen zitten. De marineautoriteiten confereeren met de leiders van den opstand in de haven van Coquimbo over den toestand. Naar men meent te weten overweegt de regeering, indien 'een krachtiger optreden noodzakelük zou blüken, een aanval op de vloot met duikbooten, welker equipages loyaal zün gebleven en met de militaire luchtmacht, waarbü zü van dertig bommen werpers gebruik zou kunnen maken. De vloot is voor drie maanden van pro viand en van een grooten voorraad brand stoffen voorzien. De marine, die door Britsche officieren is geoefend, was tot dusver een model van orde en gehoorzaamheid. Telegrammen uit Coquimbo melden, dat het bedrüfsleven stilstaat en dat er groote Opwinding heerscht. Daarna verbanning uit Italië Moulin, Albasini en Maffi zijn veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. Roggi en Fossati zün wegens gebrek aan bewüs vrü- gesproken. Moulin zal, na zün straf te hebben uitge boet, uit Italië worden verbannen. Pastoor A. J. Melkert Zün toestand licht verbeterd. In den toestand van Pastoor A. J. Mel kert van de kerk van het H. Hart aan de Vondelstraat te Amsterdam, die verleden week door een fiets werd aangereden, tegen den grond werd geslagen en bewusteloos werd opgenomen,, is een lichte verbetering ingetreden. Velen onder het puin bedolven Gistermorgen vond in een chemische fa briek te Bezons (departement Seine et Oise) een ernstige explosie plaats, waardoor de ge heele fabriek vernield werd. Een groot deel der arbeiders werd onder de instortende muren bedolven. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Tot nu toe werden twee doo- öen en 35 gewonden gevonden. De reddingswerkzaamheden worden door de brandweer en politie verricht. Het aantal personen, dat zich nog onder de puinhocpen bevindt, is nog niet bekend. Voortdurend hoort men tusschen de puinhoopen het ge steun der nog begraven slachtoffers. Men hoopt nog een deel der slachtoffers levend te kunnen bevrüden. De bergingswerkzaamheden worden nog bemoeilijkt door het feit, dat direct na de explosie een brand uitorak. Een in de nabijheid gelegen liftenfabriek werd door de ontploffing zwaar beschadigd. Op het terrein van het ongeval zün verschei dene brandweerwagens uit Parüs aanwezig. 6 werkplaatsen verwoest. Naar uit Bezons gemeld wordt, heeft de explosie aldaar 3 dooden en 14 zwaar ge wonden ten gevolge gehad. Door de kracht der ontploffing werden 6 werkplaatsen vol komen verwoest Binnen een omtrek van 100 M. zijn alle muren ingestort. De licha men der beide gedoode vrouwen werden 20 Meter ver weggeslingerd. De toestand van drie der zwaar gewonden is hopeloos. Het ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat het hier een nitroceilulose-ontploffing betreft. De materieele schade is zeer groot. Bijzonderheden over het accoord Zooals reeds in het kort werd gemeld, is het conflict tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering bügelegd. De overeenkomst is gebaseerd op de vol gende bepalingen: De vereenigingen der Katholieke Actie zullen voortaan rechtstreeks ondergeschikt zün aan de bisschoppen, die ook de gees- telüke en wereldlüke leiders der vereeni gingen zullen benoemen. De Katholieke Actie zal dus uitsluitend zaak der diocesen zün. Personen, die in oppositie zün tegen het fascistisch regiem, zullen niet als leiders benoemd mogen worden. In overeenstemming met haar gods dienstige doeleinden, zal de Katholieke Actie zich niet bezig mogen houden met politiek. In haar uitwendige vormen van organisa tie zal zü zich dus onthouden van alie dingen, die volgens traditie het kenmerk zün van politieke partüen. Als vlag der plaatselijke vereenigingen zal de nationale vlag dienen. Het behoort niet tot het program der vereenigingen, beroepsorganisaties en vak vereenigingen te stichten. Zü zullen zich dientengevolge ook niet bezig houden met kwesties, die uitsluitend tot het gebied der vakvereenigingen behooren. Voorzoover op het oogenblik binnen het kader der Katholieke Actie reeds beroeps organisaties bestaan, worden deze be schouwd als uitsluitend gesticht zü'nde voor het nastreven van godsdienstige en geeste- lüke doeleinden. Verder verplichten deze organisaties zich, er mede voor te zorgen, dat de wettige vak- vereeniging, waartoe zü behooren, in steeds grooteren omvang de beginselen van een samenwerking tusschen de verschillende klassen verwezenlükt en de door den staat aangegeven sociale en nationale doeleinden nastreeft. De jeugdvereenigingen, die tot de Katho lieke Actie behooren, zullen lidmaatschaps kaarten en insignes mogen hebben, die geheel en al beantwoorden aan de gods dienstige doeleinden, die de Katholieke Ac tie nastreeft. Als vlag wordt alleen de nationale vlag toegelaten, met uitzondering van processie vaandels. De plaatselijke vereenigingen zullen zich onthouden van alle activiteit op sportgebied en alleen bijeenkomsten mogen houden, die het karakter van ontspanning en opvoe ding op godsdienstigen grondslag dragen. De „Osservatore" uit haar voldoening De „Osservatore Romano" spreekt zün groote voldoening uit over het accoord tus schen den H. Stoel en Italië, dat de Ka tholieken van de geheele wereld zal ver blijden en waarover beide partijen voldaan zün. De „Osservatore" zegt, dat er voortaan geen onvereenigbaarheid bestaat tusschen het lidmaatschap der fascistenpartü en dat der Kath. Actie. Plaatsvervangend president en regeering afgetreden De toestand in Chili wordt van uur tot uur erger. Verwacht wordt, dat de staat van beleg over het geheele land zal worden af gekondigd. De plaatsvervangende president Manuel Trucco en de geheele regeering zün afgetreden. De matrozen zün thans tot openlüke mui terij overgegaan. Zü bevinden zich in het bezit van het grootste deel der vloot, in het bü zonder ook van het grootste Zuid-Ameri- kaansche vlaggeschip „Almirante Latarre." De muiters schünen onder communisti- schen invloed te staan. Zü eischen o a. be straffing van den vroeger enpresident Ibanez en van zün vrienden en verdeeling van de groote landgoederen. De luchtstrüdkrachten zün, naar het schijnt, de regeering nog trouw gebleven. Daar de arbeiders zich solidair hebben ver klaard met de eischen der matrozen, ver wacht men de afkondiging der algemeene staking. Bezuinigingen op leger en vloot De voorzitter van een der belangrijkste commissies uit het Huis, de heer Wood heeft eenige mededeelingen gedaan omtrent den financieelen toestand van de V. S. en ds maatregelen, die worden overwogen om aan het dreigend tekort te ontkomen. Volgens den heer Wood overweegt Presi dent Hoover belangrü'ke bezuinigingen in te voeren op de uitgaven voor leger en vloot, om den fiscalen toestand in orde te brengen zonder verhooging der belastingen. „Wij zün niet in oorlog en wij worden op geen enkele wijze door oorlog bedreigd," zeide de heer Wood na een conferentie met pre sident Hoover. „Er is geen noodzaak voor een groote vloot en er is geen noodzaak voor een groot leger. Wy kunnen de uitgaven voor deze beide diensten even goed verminderen als voor de „farm board" en op deze wijze den lan gen weg inslaan om de begrooting in even wicht te brengen." Hoewel Dinsdag nog officieus verluidde, dat het denkbeeld van een belastingverhoo- ging nog niet is opgegeven, schijnt de heer Wood een dergelüken stap onnoodig te vin den. De ernst van den toestand blijkt duidelük uit een verklaring van het departement van financiën, welke aantoont, dat het tekort over de eerste 2 maanden van het loopende fiscale jaar, dat op 30 Juni 1932 zal eindigen, 396.365.000 dollars bedraagt. Indien dit te kort op dezelfde wijze gedurende de rest van het jaar blüft gehandhaafd, dan beteekent dit, dat het deficit aan het einde van het fiscale jaar meer dan 2 milliard dollar zal be dragen. Nog 2 millioen menschen met den dood bedreigd Te Shanghai aangekomen Amerikaansche zendelingen deelen mede, dat in de provin cie Kiangsi meer dan 100.000 personen ten gevolge van de overstroomingen om het leven zijn gekomen. In de provincie worden nog meer dan 2 millioen menschen met den dood bedreigd, wanneer niet spoedig hulp wordt verleend. Onrust in Barcelona Volgens telegrammen uit Madrid is in verband met ongeregeldheden, die zich Woensdag in de gevangenis van Barcelona hebben voorgedaan, de directeur uit zijn functie ontslagen. De communistische Arbeidersvereeniging te Barcelona heeft Woensdagavond laat de algemeene staking voor Donderdag uitgeroe pen, om teprotesteeren tegen de maatrege len der autoriteiten. De staking in Saragossa duurt nog voort. Rede van minister Dietrich In een vergadering der Duitsche Staats- partü te Berlün heeft de rü'ksminister van financiën, dr. Dietrich, een rede over de saneering van Duitschlands iinanciën ge houden. Voor cte toekomst bestaat onze taak, al dus de minister, vooreerst in het orde stel len op Duitschlands buitenlandsche schul den, die in schulden op langen termün moe ten worden veranderd; ten tweede in het versterken van kapitaal en geldbedrüf in het binnenland en ten derde in het in orde brengen van de financiën der landen en gemeenten. Inzake de buitenlandsche schulden zün wü door het rapport-Layton in zooverre een stuk verder gekomen, dat daarin wordt er kend, dat men niet voortdurend groote be talingen van debiteur-landen aan eischen, wanneer men tegelükertüd weigert hun producten af te nemen, met welke alleen zü kunnen betalen. Ook is erkend, dat deze kwestis onafscheióelük is verbonden met die van het herstel en daarmee is de grond slag voor een nieuwe regeling gelegd. In de kapitaal- en geldpolitiek, die een Koninklijke deelneming bij het overlij den van Mgr. Nolens. (blz. 1, 1ste blad) De overeenkomst tusschen Vaticaan cn Italiaanschen Staat. (blz. 1, 1ste blad) De plaatsvervangende president en re geering van Chili zün afgetreden. (biz. 1. lste blad) Russisch graan naar Nederland. (blz. 1, lste blad) De muiterij op de Chileensche vloot duurt voort. (blz. 1, lste blad) Hevige ontploffing in een fabriek bü Pa rüs. (blz. 1, lste blad) Moulin is tot 2 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. (blz. 1, lste blad) In de Ver. Staten zou men belangrijk willen bezuinigen op de uitgaven voor leger en vloot ter dekking van het financieele te kort. (blz. 1. lste blad) Minister Dietrich over de saneering van Duitschlands financiën. (blz. 1, lste blad) Het lot van de „Nautilus" Sinds enkele dagen niets van den onderzeeër vernomen. (blz. 2, lste blad) Ernstige vechtpartü te Arnhem; politie agent zwaar gewond. (blz. 2, lste blad) De Duitsch-Oostcnrüksche Tolunie van de baan? (blz. 1, 3de blad) Einde van de dictatuur in Joego-Slavië. (blz. 1, 3de blad) Laval en Briand zullen 26 en 27 Septem ber een bezoek aan Berlijn brengen. (blz. 1, 3de blad) Eindrapport van de coördinatie-commis sie der Europeesche Stadiecommissie. (blz. 1, 3de blad) Ir. H. Hesselink te Eindhoven, buitenge woon hoogleeraar te Delft. (blz. 2, 3de blad) De opvolger van Mgr. prof. dr. W. H. Nolens in de Tweede Kamer. (blz. 2. 3de blad) De terugkeer der Delische prinsen naar Indië. (blz. 2, 3de blad) Dr. Bendien's methode; resultaten van het onderzoek te Londen. (blz. 2, 3de blad) Arthur Fontaine, voorzitter van den Be heersraad van het Int. Arbeidsbureau, is overleden. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.67. Stil stand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.12. Hoogste barometerstand 767.8 te Akureiri. Laagste barometerstand 744.6 te Skagen. Verwachting: Meest matige Zuidelijke tot Zuid-Westelüken wind, zwaar bewolkt met tüdelijke opklaring, waarschünlijk regen buien met kans pp onweer, aanvankelük iets warmer. deel is van de heele economische politiek, zal men de deflatie niet kunstmatig mogen bevorderen. Ten slotte besprak de Minister nog de werkloosheid en de noodzakelijkheid van het in orde brengen van de iinanciën van landen en gemeenten. Russisch graan naar Nederland Voor een waarde van ruim een half millioen. Een der Berlünsche correspondenten van het „Hdbd.' meldt: Naar de Duitsche Handelsdienst verneemt, hebben de onderhandelingen van de Sovjet- regeering over de levering van een grocte hoeveelheid Russisch graan naar Nederland haar beslag gekregen. De levering heeft een waarde van een millioen mark. Voor dit bedrag koopt de Sovjetregeering Nederlandsche producten. Bovendien onderhandelt de Sovjetregee ring over den verkoop van darmen. Deze onderhandelingen hebb enechter tot dusver nog niet tot een resultaat geleid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1