Buitenlandsch C^Cieuws FEUILLETON OOSTENRIJK EN DUITSCHLAND ZIEN AF VAN DE TOLUNIE DE MAN VAN NERGENSH0IZEN samenwerking noodig tot oplossing der krisis Sub-commissie tot onderzoek van de vorming eener Tolunie - De overeenkomst tusschen Vaticaan en Italië Beraadslagingen in den V olkenbondsraad Proces tegen ex-koning Alphonso Het nieuwe Engelsche kabinet Het non-agressieverdrag Conflict tusschen China en Mexico Gemengde (Buitenlandsche Berichten De treinaanslag bii Jueterbog RADIO-OMROEP BC KORT NIEUWS heb geen hoed noo-.hg", riep ik, ter De Europeesche Commissie is gistermor gen te elf uur voor haar vierde zitting te Genève bijeengekomen. Tot voorzitter werd in de plaats van den afwezigen Franschen Minister van Buiten- landsche Zaken, Briand, de Zwitsersche Bondsraad Motta gekozen. Bij den aanvang der zitting heeft de minister-president van Luxemburg, Bech, rapport uitgebracht over de werkzaamheden van de Coördinatie-commissie. De algemeene belangstelling bestond echter uitsluitend voor de verklaringen, die door den Oostenrijkschen vice-kanselier Schober en den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Curtius zouden worden afgelegd. De voorzitter. Bondsraad Motta, verhief zich van zijn zetel en deelde mede, dat de Oostenrijksche minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Schober, het woord had ge- Schober's verklaring Dr. Schober heeft daarop onmiddellijk de verwachte verklaring, waarin hij mede deelt dat Oostenrijk afziet van de Tolunie met Duitschland, afgelegd. Schober ver klaarde; Dr. SCHOBER In het rapport van de economische com missie van de Europeesche commissie is de kwestie behandeld, of er niet een nieuwe methode voor de samenwerking in Europa gevonden moet worden. In het rapport is verder vastgesteld, dat een werkelijke vor dering inzake het tot stand komen van een Europeesche Unie, waar te nemen valt. Deze denkbeelden hebben de Duitse he en de Oostenrijksche regeering er toe ge bracht, dat het denkbeeld van een Tolunie slechts dan resultaat kan hebben, wan neer ook andere zich bereid zouden ver klaren, tot de Tolunie tusschen beide staten toe te treden. De gang van zaken, zooals deze zich heeft voltrokken, is algemeen bekend. Geen vasthouden aan het plan der Tolunie Met het oog op deze ontwikkeling en in volledige overeenstemming met de Duit- sche regeering hebben de beide regeeringen overleg gepleegd en vastgesteld, dat in tegenstelling met de oorspronkelijke bedoe ling moeilijkheden zijn ontstaan voor de doorvoering van het Tolunie-plan. De Oostenrijksche regeering verklaart daarom, dat zij niet langer aan het plan van de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie zal vast houden en zij hoopt, dat deze verklaring er toe zal bijdragen de noodzakelijke alge meene rust tot stand te brengen en een constructieve samenwerking tusschen de regeeringen te scheppen. De tegenwoordige economische krisis wordt voor een groot deel buitengewoon verscherpt door de omvangrijke vertrou- wenskrisis, die tot nu toe bestaat en die de grondslagen van het economische leven in Europa aantast. De afgelegde verklaring zal slechts tot het herstel van het vertrouwen bijdragen en de nauwere Europeesche samenwerking voor de toekomst verzekeren. Nieuwe onderhandelingen over handelsverdragen De Oostenrijksche regeering heeft van haar zijde alles gedaan om zichzelf te helpen en heeft onderhandelingen over handelsverdra gen geopend met Italië, Hongarije en Zuld- Slavië. Het heeA Oostenrijk niet ontbroken aan zelfstandig initiatief. Doch door deze maatregelen alleen kan de huidige krisis niet worden overwonnen. De Oostenrijksche regeering is evenals vroeger bereid, aan een algemeene Europeesche actie mede te werken en verklaart zich opnieuw bereid alle plannen voor een economische gezondmaking' en voor den wederopbouw te onderzoeken. De Oostenrijksche regeering heeft reeds eenige jaren geleden het standpunt ingeno men, dat alle 27 Europeesche staten moeten samenwerken om tot een oplossing van de economische krisis te komen. Schober betoogde verder, dat de thans aangevangen onderhandelingen tusschen de Engelsche regeering en de andere Euro peesche staten over een vermindering der douane-tarieven pricipieel van de g-rootste beteekenis zijn. Een goed resultaat van deze onderhandelingen zal voor de oplossing van de economische krisis van beslissende be teekenis zijn. De Fransche voorstellen tot het toestaan van voorkeurtarieven aan de landbouwstaten, zijn reeds in de Oostenrijk sche regeering ernstig besproken. Het is thans de taak van de Europeesche Commis sie deze plannen tot werkelijkheid te ma ken. Sub-commissie voor een Tolunie Aan het slot van zijn rede stelde Schober voor, dat onmiddellijk een sub-commissie zal worden ingesteld, die zich met het vraagstuk van de vorming van een Tolunie zal bezig houden. Dr. Curtius aan het woord Na den Oostenrijkschen vice-kanselier, dr. Schober, hield de Duitsche Rijksminister van buitenlandsche zaken, dr. Curtius, een rede, waarin hij niet alleen de verklaring van den heer Schober bevestigde, doch bovendien meer in het algemeen de taak van de Europeesche behandelde. In zijn rede zeide hy o. a. het volgende: Economische aaneensluiting Europeesche staten Het denkbeeld van de absolute noodzake- ïykheid van een nauwere economische aaneensluiting der Europeesche Staten, heeft gedurende den laatsten tijd groote vorde ringen gemaakt. De deskundigen zyn van de erkenning van deze noodzakeiykheid uit gegaan. Ik hoop, aldus dr. Curtius, dat de wil tot samenwerking sterk genoeg zal zyn, om de regeeringen over alle hinder palen en bedenkingen heen te brengen. De adviezen van de economische commissie houden verband met het denkbeeld, waarop ook het eenige maanden geleden tusschen de Duitsche en Oostenryksche regeering uitgewerkte plan voor een Tolunie berust. Het doel van de Duitsche en Oostenryksche regeering bij het ontwerpen van een Tol unie tusschen beide landen, hield nauw verband daarmede, dat dit plan het uit gangspunt zou zyn voor verder strekkende economische verdragen, waaraan een zoo groot mogeiyk aantal Europeesche mogend heden zouden deelnemen. Sindsdien zyn de omstandigheden veranderd, wy willen aan de verwezeniyking van gemeenschappeiyke plannen met alle kracht medewerken. gering zyn. Wy moeten de moeiiykheden goed onder het oog zien en moeten alles, wat practisch doorvoerbaar is, snel in daden omzetten, opdat onze volken verlich ting van de economische krisis voelen Daarenboven moet ook de verderstrekkende groote taak der commissie met moed wor den aangevat. Ontspanning ingetreden Na de rede van dr. Curtius, heeft de Fransche minister van Financiën, Flandin, in de Europeesche Commissie, namens de Fransche regeering een korte verklaring af gelegd, waarin hij constateerde, dat de door Schober en Curtius afgelegde verklaringen- buitengewoon gelukkig zyn. Namens de Fransche regeering neemt hy van deze ver klaringen kennis. Het verheugde hem, dat door deze verklaringen een ontspanning is ingetreden. Het rapport der economische deskundigen, doet de hoop ontstaan op een werkeiyke Europeesche samenwerking. Hij kon namens de Fransche regeering verkla ren, dat de Fransche regeering met alle middelen zal werken voor een nauwere sa menwerking tusschen de Europeesche re geeringen. Groote voldoening bij Italië In het verdere verloop der zitting der Europeesche Commissie, heeft de Italiaan- sch minister van Buitenlandsche Zaken, Grandi, het woord genomen. Hij verklaarde, dat hij met groote voldoening kennis heeft genomen van de verklaringen van de Duit sche en Oostenrijksche ministers van Bui tenlandsche Zaken, waarbij dezen afzien van het Tolunie-plan. Hij besloot met als zijn overtuiging te kennen te geven, dat slechts door gemeenschappelijke samenwer king, een bevredigende oplossing tot het herstel van Europa kan worden verkre gen. Naar algemeen-; bevrediging !n Europa Namens de Tsjecho-Slowaaksche regee ring, legde de minister van Handel, Krofta, een verklaring af, waarin hy* betoogde, dat hij een regeering vertegenwoordigt, die het grootste belang heeft by een verzoening van Europa. Met groote voldoening heeft hij kennis genomen van de verklaringen van Curtius en Schober en zeide, er van overtuigd te zyn, dat hiermede de weg ge- effend is voor een algemeene bevrediging in Europa en dat dit afzien van de Tolunie er toe zal bydragen, de vriendschappelijke samenwerking van alle regeeringen te doen gelukken. dit jaar waarschynlijk vier inplaats van drie nieuwe leden moeten kiezen, daar ook Gua temala voornemens is, uit den raad te treden, ofschoon zyn mandaat eerst over twee jaren zal zyn verstreken. Nartos, die tot nu toe Guatemala in den raad heeft veregenwoordigd, is om persoon- ïyke redenen naar Guatemala teruggekeerd en in verband met de groote kosten, die een vertegenwoordiging in den raad met zich medebrengt, heeft de kleine republik Gua temala besloten, met het oog op de huidige economische krisis van den zetel in den raad af te zien. Dit is een gebeurtenis, die voor de eerste maal in de geschiedenis van den Volken bond voorkomt. Schrijven van Mussolini aan den Paus Naar de Romeinsche correspondent van de ..Daily Telegraph" meldt, heeft Mussolini Woensdagmorgen een eigenhandig geschre- I ven brief gericht aan den H. Vader, waar in hij er zyn groote voldoening over uit spreekt, dat een oplossing van het conflict is gevonden. Omtrent de onderteekening van de over eenkomst tusschen Quirinaal en Vaticaan weet de correspondent van de „Daily Tele graph" nog te melden, dat deze nlaats had in het „palazzo Venezia", waar Mussolini aanwezig was namens de Italiaansche regee ring en pater Tacchi-Venturi namens het Vaticaan. VBRTE5 Dr. CURTIUS In afwachting van een vruchtbaar resul taat van de werkzaamheden der Europee sche studiecommissie, heeft de Duitsche regeering in overeenstemming met de Oos tenrijksche regeering niet het voornemen het oorspronkelijk ontworpen plan verder uit te voeren. Dr. Curtius verklaarde verder, dat het tot nu toe bereikte resultaat van de werk zaamheden der Europeesche Commissie in verhouding tot den ernstigen noodtoestand, Vorderingen zijn gemaakt De raad van den Volkenbond kwam gister middag byeen o.a. ter behandeling van Oos- tenryks verzoek om fin. hulp. Voorts werd 't vraagstuk der preferente invoerrechten be sproken, waarby de beraadslagingen zich in dezelfde hjn bewogen als tijdens de zitting van het Europa-comité. Geconstateerd kon worden, dat op sommige punten vorderingen zyn gemaakt. Resolutie Vrouwencommissie In een vergadering der Vrouwen-commis sie van Advies in den Volkenbond werd een resolutie aangenomen, bevattende de volgen de twee hoofdpunten; 1. De commissie spreekt haar ontevreden heid uit over de conventie der codificatie conferentie van 1930 inzake nationaliteit en dringt er by den Volkenbond op aan, stap pen te doen, om de volkomen gelijkrechtigd- heid der beide seksen met betrekking tot de nationaliteit vast te stellen. 2. zy verzoekt den Volkenbond, de door hem ingestelde vrouwen-commissie als per manente commissie van advies te erkennen. De financieele commissie De financieele commissie van den Volken bond is eveneens gisteren byeen gekomen. Het comité besloot voorloopig tot een alge meene 'gedachtenwisseling over den finan- cieelen toestand der landen van midden- en Oost-Europa. Vervolgens behandelde het comité verschil lende vraagstukken betreffende Bulgarije en nam o.a. kennis van een rapport van den Bulgaarschen minister van financiën over de begrooting en van een rapport van de na tionale Bank van Bulgarije over het tijdvak van Maart tot Juli van dit jaar. Besluit door een speciale commissie De speciale commissie uit het Spaansche parlement heeft besloten een proces tegen den niet in het land zijnden ex-Koning van Spanje aan te gaan. Vier nieuwe raadsleden in den Volkenbond Guatemala ziet van een zetel af De vergadering van den Volkenbond zal Verdere benoemingen De Engelsche koning heeft de volgende ministerieele benoemingen goedgekeurd; Posterüen, Ormsby Gare, (conservatief); Pensioenen, Try on (conservatief) Transport, Pybus (liberaal) Attorney-General, Jowitt (Labour) Sollicitor-General, Inskip, (conserva tief) Lord Advocate voor Schotland, Altchison (Labour) Vereder zijn nog onder-staats-secretarissen benoemd. Debat tusschen Flandin en Litwinow In het verloop van de zitting van de Eu ropacommissie hebben bij de slotdebatten over het rapport van de coördinatiecommis sie de vertegenwoordigers van Zweden, Noor wegen, Denemarken en Nederland reserve gemaakt inzake de in het rapport uitge sproken waardeering van het preferentieele systeem. Minister Beelaerts over de meest- begunstigingsclausule. Minister Beelaerts voegde er aan toe, dat het gewenscht zou zijn, dat de toestemming van de staten, die de meestbegunstigings- clausule bezitten, tot de handelsverdragen welke voorkeursrechten verleenen, zooals 't Duitsch-Roemeensche en het Duitsch-Hon- gaarsche handelsverdrag doen, in ieder bij zonder geval afzonderiyk langs diplomatie- ken weg zal worden verkregen en niet door een algemeene toetredingsverklaring in de Europeesche commissie of de volkenbonds- vergadermg. Voorzitter Motta zegde toe, dat met dezen wensch van minister Beelaerts in het rap port aan de Volkenbondsvergadering reke ning zal worden gehouden. Het non-agressieverdrag. Er ontstond vervolgens een levendige ge dachtenwisseling tusschen Flandin en Lit- witmw. Flandin poogde het Russische voor- steWtot sluiting van een economisch non- agressieverdrag ad absurdum te voeren. Het voorstel van Litiwnow, aldus Flan din, is zeer vaag en algemeen gehouden en bevat geen bepalingen omtrent wat te ver staan is onder economischen aanval en aan valler. De Moskousche regeering schept een verschillende behandeling van de afzonder lijke staten. Ook deze wijze van handelen kan als economische aanval worden opge vat. Flandin kon Liwtinow de verzekering ge ven, dat de Europeesche staten geenszins voornemens zijn om aanvalsplannen tegen Rusland diep in het hart te verbergen. Hun eenige wensch is, dat de vele er eigenaar dige organisaties in Rusland een minder heftige propaganda tegen het kapitalistische systeem in de Europeesche staten voeren. Litwinow verklaarde, dat er in Europa talrijke organisaties zijn en bladen, die pro paganda voeren tegen Rusland. Hij neemt echter niet aan, dat de Fransche regeering de verantwoordelijkheid voör deze propa ganda op zich wil nemen. De algemeene debatten werden ten slotte geëindigd met de instelling van een redac tiecommissie uit 12 staten. Amerika bemiddelaar De Minister van Buitenlandsche Zaken van de Nankingregeering Wang, heeft ver klaard dat duizenden Chineezen gedwongen worden, Mexico te verlaten en dat hij tever geefs krachtige stappen bij den president van Mexico heeft gedaan. Op verzoek van China zal Amerika de taak van bemiddelaar op zich nemen. In elk geval, veegde Minister Wang er aan toe, zal Mexico verantwoordeiyk worden ge steld voor elk verlies aan levens of goederen van Chineesche onderdanen. O Een belangrijke vondst Het onderzoek naar de daders van den spoorwegaanslag bü Jueterbog duurt nog st ids voort. Men heeft thans een belangrijke vondst gedaan. Op een afstand van 160 meter van de plaats des onheils werd een stuk rail van 2.15 meter gevonden, dat ruim honderd pond weegt en precies past in het gat, dat ten gevolge van de explosie in de rails geslagen werd. Deskundigen zyn van meening, dat de daders twee a vier kilogram springstof moe ten gebruikt hebben, om zoo'n hevige ont ploffing te veroorzaken. In ieder geval is thans bewezen, dat een zeer krachtige springstof gebruikt werd, daar hidrdoor een gewicht van ruim honderd pond over een afstand van 160 meter kon worden wegge slingerd. Ernstige ontploffing in een toestellenfabriek Het gebouw gedeelteiyk vernield Op het middaguur ontstond gisteren in een gebouw van de toestellenfabriek Treptow, een onderafdeeling van de A.E.G. te Trep tow, een hevige ontploffing, waardoor de muren en het dak van het gebouw vernield werden, of instortten De Beriynsche brand weer rukte met veel materiaal uit. Bij de ontploffing werden vier personen zwaar en zeven licht gewand. Moord uit wraak De vroegere Roemeensche afgevaardigde, Christoe Stetonof, werd in de Bulgaarsche stad Pazardsjik op hetd rukste punt der stad door een inspecteur van politie door 6 re volverschoten gedood. De dader, die kort daarop gearresteerd werd, verklaarde, den moord uit wraak be gaan te hebben. Verschrikkelijke daad van een arbeider Uit zwaarmoedigheid gepleegd. Te Winsen zyn de ïyken gevonden van de vrouw en het kind van den arbeider Lü- decke. De vrouw lag dood in bed, zij schijnt gewurgd te zyn. Het kind was op gehangen. De man is voortvluchtig. In een brief zegt de dader, dat hy de verschrikkelijke daad gepleegd heeft uit zwaarmoedigheid, terwyi hy zyn familie spoedig in den dood zal volgen. Men zoekt thans naar den moordenaar, Liidecke was leider van de Rijksbanier te Winsen. Reeds geruimen tijd was hij werkloos. Hoe men moet leven onder Russischen dwang Voeding uit de Staatskeuken De Russische levensmiddelen-v;rzorgings- Irust deelt mede, dat volgens een ontworpen plan in het jaar 1932/'33 ongeveer 25 millioen menschen door de Russische Staatskeuken gevoed zullen worden. De verzorging van de arbeiders en hun huisgezinnen zal met alle middelen doorgevoerd worden. Spoorwegdijk door overstroming vernield Daardoor spoorwegongeluk veroorzaakt. Een wolkbreuk heeft in het boven-Saar- gebied in de omgeving van Saarburg (Lo tharingen) groote schade aangericht. Een gedeelte van het dorp Bethelminger werd onder water gezet. In de nabyheid van dit plaatsje werd de spoorwegdijk door de groo te massa's water onderspoeld, zoodat, toen een kolentrein komend uit de richting Saar- gemuend i voorbij reed, een hoeveelheid ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1931 Ab« Age. i kwa» HUIZEN, 298 M. Uitsl. K.R.O.-UÜZ. 8.009.15 en 10.0011.30 Gramofoonpl. 11.30 Godsdienstighalfuurtje Pastoor Peir- quin 12.00 Politieberichten 1215 Con cert. KR.O.-sextet o.lv. P. Lustenhouwer -dit r I.45 Postduivenberichten 1.50 Gramo-tju gfc foonpl. 300 Kinderuurtje 4.30 Tech- nisch kwartiertje 5.00 Concert. K.R.O.* "~n Kunstensemble o.l.v. P. Lustenhouwer 6.00 S. P. J. Borsten; Athletiek 6.15 Joura. Alle ab Weekoverzicht P. de Waart 6.35 Con- o eert (vervolg) 7.00 Prof. H. A. Kaar: „Vryhandel en protectis" 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Concert K.R.O.- orkest o.l.v. J. Gerritsen 8.30 Radio hoorspel „Ja mijnheer ter liefde Gods" van L. S. 9.00 Vaz Dias 9.159.40 Con cert (vervolg) 9.40 Amsterdamsche schet sen 10.00 Concert (vervolg) 11.00 12.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 Gym nastiekles o.l.v. G. Kleerekoper 8.00 Gra mofoonpl. 10.15 Joh. Jong (orgelspel en begeleiding). Eugène Charmon (zang en accordeon), Gramofoonpl. 12.00 Concert V.A.R A.-septet o.l.v. Is. Eyl enGramofoonpl. j^en 2.30 Concert V.A.R.A.-Mandoline-Ensemble j O.I.V. J.B. Kok 3.00 J. v Praag: „Het 4de J:ulzer^| internationale congres 3,15 Vervolg con- "ebbesp eert 4.15 Concert The Hollanoia Three als est (accordeon-virtuozen) 5 00 Otto van Tus- bruikt schenbroek: „Reizen en trekken" 5.35 Gramofoonpl. 6.15 Gramofoonpl. 7.15 eeUwe: Hobo-recital door J. Stotijn. Begeleiding Ohtdel# door mevr. Stotijn 8 30 Vocaal concert drang door Joh. Lammen (bas) en Gramofoonpl. Vo 9.15 Concert V.A.R.A.-orkest o.l.v. H. de Groot 10.00 Vaz Dias 10.35 Concert (vervolg en slot) 11.1512.00 Gramo- keker foonplatencancert. Ürukkii DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgen- d— 73 wijding 1.20 Licht orkestconcert 3.20 Motorrennen om den International Ulster kelijke Grand Prix 4.35 Duetten en harpsoll Van If® (Tenor, bas en harp) 5.05 Concertorgel- grQpid bespeling 5.35 Kinderuur 6 20 Berich- t ten 6.50 Pianomuziek van Scarlatti 711 ^ar Tuinbouwpraatje 7.30 Lezing 7.50 Va- legger rièté mm.v. Sydney Bayne's Dansorkest eenige# 9.00 Militaire muziek door de Wireless Ml- Pph, litary Band 10.00 Berichten 10 20 Le zing: Essape 10.35 „Houseparty" van C. een Denis Free ma m.m.v Omroeporkest en dito kast fel koor 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris, 1725 M. 8.05 Wle Gramofoonpl. 1250 Gramofoonpl. 6.50 °°k itó. Gramofoonpl. 9.05 Concert. Orkest en bied solisten 9.50 Concert. Orkest en so- listen. «cege? KALUNDBORG, 1153 M. 12 25—2.20 Orkestconcert 3.50—5.50 Orkestconcert 8.209.05 Orkestconcert 9.109.35 Or- kestconcert 9.501045 Orkestconcert II.2012.20 Orkestconcert. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 verdulf Gramofoonpl. 10.351210 GramofoonpL deure* 12.30 Gramofoonpl. 1115—2.50 Orkest- hing conoert 2.553.45 Gramofccnpl. 5.20jn. 6.20 Concert. Mandoline-orkest en solisten 8.20 Vrooiyke avond. Daarna: Berichten °Ude en tot 12.20 Orkestconcert 12.201.20 haalt Gramofccnpl. (Dansmuziek) BRUSSEL, 508.5 M. en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoon- platen 8.20 Orkestconcert 9.20 Orkest concert en soliste. 338.2 M.: 5 20 Orkestconcert 6.35 Gra- mcfoonplaten 8.35 Vroolijke avond. ZEESEN, 1635 M. ca. 7.00—7.50 Gramo foonpl. 10.55—12 20 Berichten 12.20 Schooluitzending 1.15—2.20 Berichten 2.20—3.10 Gramofoonpl. 3.104.50 Lezin gen 4.505 50 Concert 5.508.20 Le ringen 8 20 Oude en moderne Dansmu ziek 10.20 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. grond wegsloeg, met het gevolg, dat ver scheidene wagons van den dyk vielen en omsloegen. Een remmer werd onder de puin hopen der wagens begraven. zyn ïyk kon na urenlang zoeken geborgen worden. Door het geven van signalen kon esn naderende personentrein gewaarschuwd worden, zoodat hiermede een ernstig onge val werd voorkomen. Kwaadwilligen hebben in het Ita- liaansche dorp Fuima een boerenhoeve, waarin een boer, zyn vrouw en twee kinde ren sliepen, in brand gestoken. Alle bewo ners kwamen om. Het liberale parlementslid Pybus is tot verkeersminister in het nieuwe Engel sche nationale kabinet benoemd. Het vonnis van den wegens hoogver raad ter dood veroordeelden luitenant Hum- nieki is thans voltrokken. De bekende Fuschun-Kolenfabrieken hl Mandsjoenje zullen 15 September worden stilgelegd. Ongeveer tienduizend arbeiders worden hierdoor werkloos. De staat van beleg in het petroleum- gebied van Texas zal Zaterdag, by wyze van proef, worden opgeheven. Bij een mijnontploffing in het En gelsche district Warwickshire zyn 4 myn- werkers gedood en 7 zwaar gewond. Bij een onweer boven Dresden zyn twee personen door den bliksem gedood. Er zyn schikkingen getroffen voor een radiorede, welke Snowden zal houden over de financieele voorstellen der regeering na de indiening van de speciale begrooting in het Lagerhuis. By de spoorwegen in Po'en zullen ongeveer 2000 arbeiders worden ontslagen. 38 ,Wat beteekent dat, Wilton?" Het mannetje wilde juist antwoorden, toen Bllly tusschenbeide kwam. „Mynheer Gordon", zei hy. „Er is geen tijd voor explicaties. U moet Wilton met my mede laten gaan. Miss Solano is naar het jacht van Lord Sangatte gebracht, dat te Brunham ligt. Ik volg hem met den auto, die buiten staat en ik heb iemand noodig, die niet voor een kleintje vervaard is." „Op myn eer, dien zal je hebben!" riep ik met eer woesten lach. Toen ik zyn verbaas den blik zag, voegde ik er vlug bij: „Ik ben vry Billy, de zaak is afgehandeld. Mil- ford kwam op 't laatste oogenblik met de bewijzen, dat Da Costa de moordenaar was." Met een zachten uitroep van verrassing en voldoening greep hy myn arm. Os het waarachtig waar, Jack? Allemach tig, dat is goed nieuws. Pak je hoed, ke rel en kom direct mee. Ik zal je onderweg alles vertellen." wijl ik een oude pet, die op een talëitje in den hoek lag, greep. „Ik ben klaar, Billy." „Ga met de heeren mede, Wilton," zei Gor don scherp en zich vervolgens tot mij wen dend, sprak hy op bemoedigenden toon: „Als het een geval van gewelddadige ontvoering ls, kunt u Miss Solano ook met geweld be- vryden, behoudens doodslag of ernstig letsel." „Het doet mij genoegen, het te hooren", zei ik barsch. „Maak U maar geen zorgen over de ge volgen", ging hy voort, terwyi hy met zyn hoofd in de richting van de rechtszaal wees. „Ik zal uw belangen hier wel behartigen. Telegrafeer maar naar myn kantoor, als U vanavond terugkomt." Ik knikte. Ik geloof, dat myn gelaatsuit drukking mUn dankbaarheid vertolkte. Het volgende oogenblik waren wy de gang uitge sneld en stonden wy buiten. Voor het gebouw stond een prachtige Rolls Royce van de grootste capaciteit met een chauffeur aan het stuur. Er stond een me nigte toeschouwers, waarby de menschen, die uit de gerechtszaal kwamen zich voegden, en zich allen met belangstelling om den auto schaarden. Zonder plichtplegingen elle- boogde Billy zich een weg door de menschen en opende het portier van den auto. „Kom by mU zitten, Jack", zei hy. „Wil ton, ga jy by den chaufeur." Het volgende oogenblik gleden wy door de straat sloegen den hoek om en kwamen in het gewoel en de drukte van het „Strand." Billy stak onmiddellijk van wal. Ik zal je zeggen, hoe het gegaan is, Jack," sorak hij rustig. „Zooals ik gisteren had afgesproken, ging ik vanmorgen om half 11 Mercia af halen. Toen ik aanbelde en naar haar vroeg, zei de huisknecht, dat zij onmiddellijk na het ontbyt was uitgegaan. Dit vond ik niet zoo erg; ik dacht, dat zij misschien nog een boodschap in een of anderen winkel moest doen en dat zij binnen een paar minuten wel terug zou zyn. Ik zei dus, dat ik over een kwartiertje wel terug zou komen. Is. draaide mij juist om op de stoep, om weg te gaan. toen er een taxi langs den trottoir band aankwam en wie denk je, dat er uit sprong? Onze vriend Wilton. Ik kende hem, want ik had hem gisteren bij Gordon ont moet en ik zag onmiddellijk aan zijn gezicht, dat er iets verduiveld ernstigs aan de hanu was. Hef eerste, wat hy my VTOeg was, of Mercia al terug was. Toen ik ontkennend antwoordde, keek hy zeer verslagen en bin nen twee minuten vertelde hij mij de heele geschiedenis. Het schijnt, dat Mercia om half tien uit het huis was gegaan. Wilton, die opdracht het oog te verliezen, volgde haar tot aan het van Gordon had, haar onder geen beding uft huls van Sangatte op Belgrave-Square. zy kwam daar ongeveer kwart voor tienen aan en hy bleef ongeveer een half uur voor het huis schilderen. Toen zag hy plotseling den auto van Sangatte voorrijden en Sangatte zelf kwam met Mercia het huis uit. waarna zij in den auto stapten. Er was geen taxi standplaats in den omtrek en voor hy er een had gevonden was de auto buiten gezicht. Hy dacht, dat Sangatte wellicht de jonge dame thuis zou brengen en daarom ging Wilton weer terug om dat te onderzoeken. Billy hield even op, terwül de Rolls-Royce, gehoorzaam aan den bekwamen chauffeur, als het ware als een slang door de menschen- zee van Maneion House-street kroop. Met een beklemd hart en bezield door een hevigen toorn, wachtte ik, tot hy zijn verhaal zou vervolgen. „Ik giste iets van hetgeen er was voorge vallen", begon hij, toen de auto in de rich ting van Aldgate draaide. „Ik wist, dat Mer cia den naam van Sangatte had hooren noe men in de rechtszaal, als een van de voor naamste getuigen van de politie, en het was alsof het my werd ingegeven, dat hij waar schijnlijk van deze omstandigheid gebruik had gemaakt, om haar by rich te laten ko men. Niets, behalve de gedachte jou van dienst te kunnen zyn, zou in staat geweest zijn, haar te doen besluiten, by hem aan huis te komen daar was ik vast van overtuigd. Het was echter zaak, te weten te komen, welk duivelsch spel hij trachtte te spelen. Ik peinsde er eenige oogenblikken over en toen kwam het rny het beste voor, naar zijn huis te gaan en uit te visschen, wanneer Sangatte terug verwacht werd. Wil ton was het met mij eens en onmiddeliyk sprongen wy In een taxi en reden naar Bel- grave Square. Zijn huisknecht opende de deur 'n ongunstig type; zoo'n bleeke glui- perd. Toen ik Sangatte te spreken vroeg, zei hij, dat mijnheer de stad uit was. In het begin wilde hij niets meer zeggen hij ver klaarde, dat hij niet wist, waar zyn heer heen was of wanneer hij terug zou komen; en toen ik een beetje aandrong, kreeg hij neiging tot brutaliteit. Ik begreep, dat de eenige weg was, hem om te koopen. Den ke rel was het aan te zien. dat hij in staat was, zijn moeder te verkoopen, daarom zei ik hem op den man af, dat het my wel tien pond waard zou zijn, als ik Lord Sangatte voor den avond kon spreken. Toen begon de schobbejak te marchandeeren. Ik veronder stel, dat hij vermoedde, dat ik Mercia zocht en dat hy overtuigd was, dat ik Sangatte toch niet meer zou kunnen achterhalen. Hoe dit ook rij, hij ging niet lager dan vüf en twintig pond en natuurlijk stemde ik er in toe. Toen vernam ik de waarheid tenmin ste, dat denk ik. Sangatte was voor drie of vier dagen uit gegaan met zijn jacht en mijn eenige kans, om hem nog' te treffen was. naar Bumham- on-Crouch te gaan, waar zqn boot lag." „Billy!" onderbrak ik hem, „zou je den ken, dat Mercia met dien bruut aan boord is?" Billy legde zyn hand op myn arm. „zy zyn ons slechts twee uur voor. Jack", sprak hy kalm; „bovendien eischt het eenigen tyd, om een boot van eenig belang reisvaardig te maken." „Maar wat zou dat alles beteekenen?" riep ik. „Welk duivelsch plan zou hy hebben, om Mercia naar Burnham te voeren? Zij weet „Ik ben overtuigd", viel Billy mij in de rede, „dat zij er geen vermoeden van had, dat de auto daarheen reed. Misschien lokte hy haar naar zijn huis, onder voorwendsel, berichten over jou te kunnen geven en bood hy haar daarna aan, haar naar de rechts zaal te rijden. Het is maar veronderstelling natuurlijk, maar het past geheel in het ka der van Sangatte en het klopt met de fei ten. Eenmaal in den auto kon zy er niet uit, voor zy in Burnham zouden zijn en wat zou een meisje dan nog tegen twee of drie man. Reken er maar op, dat Sangatte op zijn scheepsbemanning vertrouwen kan." „Als je gelijk hebt, Billy'zei ik zacht, „is het voor Sangatte te hopen, dat ik hem niet achterhaal." Er ontstond een korte stilte, terwyi de auto ..^or de onzindelyke achterbuurten van Strai ford snorde. De vaart, waarmede onze chauf- «eur gotxi vond te rijden .scheen niet den Djj val der bevolking weg te dragen, hetgeen bleek uit de verontwaardigde blikken en den stortvloed van verwenschlngen der venters en leegloopers, die wij achter ons lieten. „Ga door, Billy", zei ik, terwyi ik voor mij uitstaarde, „praat tegen my, zeg maar, wat je wilt, maar praat in Godsnaam, anders word ik krankzinnig. Vertel my, hoe je aan dien auto gekomen bent." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10