GROOT MODEL" volle MELK REEPEN Stadsnieuws Kalenderblaadje De moordaanslag te Bloemendaal Volksconcert door de H. O. V. hooger beroep 10 maanden geëischt Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen Examen hoofdacte Tuinbouw en Plantkunde V Aanvaring in de Visschershaven te IJmuiden De nieuwe R.K. School aan de Molenwerfslaan §!iiRlP%c HÉ Soliste Hanny Scheffelaar Klots Gevonden dieren en voorwerpen VRAAGT VOORAL HOLLANDSCH- ZVYITSERSCHE VAN ONZE RECHTBANK UIT DEN OMTREK LISSE Huldiging J. Pijnacker VOORHOUT De nieuwe R.K. School aan de Molenwerf slaan iPiliÉP Voor het Gerechtshof te Amsterdam dien de gisteren in hooger beroep de zaak tegen een 48-jarigen electro-teehnicus uit Leiden, die door de Haarlemsche Rechtbank we gens poging tot doodslag op zijn vrouw was veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. De man had op 7 Januari j.l. zijn vrouw, die hem verlaten had, opgezocht te Bloe mendaal. Hij had haar 's avonds in de na bijheid van haar woning opgewacht, in een gesprek, dat volgde wond de man zich zeer op, daar de vrouw weigerde de echte lijke woning weer te betrekken. De man trok een mes en bracht zijn vrouw een aantal steken toe, zij werd echter niet ernstig ge troffen. Verdachte was in hooger beroep gekomen, omdat hij niet de bedoeling had gehad, zijn vrouw te dooden of te verwonden. Verd. herinnerde zich slechts zeer vaag wat er dien avond was gebeurd. De vrouw, als getuige gehoord, zeide dat de man haar nooit had bedreigd, ook dien avond niet. Zij verklaarde dat zij na afloop van deze zaak weer bij hem wilde komen. De procureur-generaal Mr. Bauduin wees er in zijn requisitoir op, dat ook de vrouw niet vrij van schuld was. zij toch had haar man en kinderen verlaten. Nu er weer een verzoening is tot stand gekomen, wil spr. een aanmerkelijk lagere straf eischen. Mr. Bauduin requireerde vernietiging van het Haarlemsche vonnis en verd.'s veroordeeling tot tien maanden gevangenisstraf met af trek der voorloopige hechtenis (vanaf 10 Jan.) De verdediger Mr. Fokker, achtte den op zet tot doodslag of mishandeling niet aan wezig. Verd. was onder invloed van ster ken drank. PI. drong aan op vrijspraak subs, hoopte hij, dat het Hof het requisi toir zou volgen, meer subs, vroeg pl. een voorwaardelijke straf. Arrest 17 September. ZEE-DEMONSTRATIES. Zaterdag 5 September, Zandvoort. Wij vestigen gaarne nogmaals de aan dacht op de belangrijke demonstraties, uit gaande van bovengenoemden Bond, die ge houden zullen worden op het strand te Zandvoort en aanvangen Zaterdagmiddag te 3 uur. Van 3 tot 6 uur zullen gefingeerde red dingen uit zee gedemonstreerd worden voor het Groot Badhuis. Om. zal een historische redding plaats vinden, zooals vóór 40 jaar door den alombekenden menschenredder Jan van Kan geschiedde. De deelnemende brigades uit Rotterdam, Noordwijk, Zandvoort, Bloemendaal, Eg- mond aan Zee, Amsterdam en Haarlem zullen alle op verschillende wyzen demon- streeren. 's Avonds te half 10 komt wyk aan Zee in actie voor Huize d'Orange met het enor me zoeklicht, geschenk van de firma Phi lips. Zandvoort met zijn prachtig breed strand kan duizenden toeschouwers bevat ten. De N.Z.-Hollandsche Tramwegmaatschap- gebracht, dat dit schip zich weer naar de andere zijde van de Visschershaven wilde begeven en stuurboord over stuurboord wil de passeeren, doch indien op de „KW. 45" daarna voldoende oplettendheid ware be tracht en de noodige voorzichtigheid ware in acht genomen, dan ware zeer spoedig ge bleken, waarom de „KW. 57" even bakboord uit moest en dan had deze aanvaring zeer gemakkelijk kunnen worden voorkomen. De Raad keurt het ten sterkste af, dat de stuur man van de „KW.45", die tydelijk als schip per dienst deed, aan den wal bleef en het manoeuvreeren in de Visschershaven over liet aan een matroos, dienstdoenden stuur man, die, volgens zijn eigen verklaring, nog nimmer in de haven had gemanoeuvreerd. Examen handenarbeid HAARLEM,3 Sept. Geëx elf cand. Gesl. de dames A. Edam, Haarlem; Zw. Aaten, Amsterdam. HAARLEM, 3 Sept. Geëx. drie vr. en vier m. cand. Gesl. mej. B. W. E. Kohier, Amsterdam; J. K. wyiage, Andijk. Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" Installatie van den nieuwen directeur Gisteren had de jaarvergadering van bo vengenoemde zangvereeniging plaats. De voorzitter, Dr. Broese van Groenou, opende de zeer druk bezochte bijeenkomst met een korte herinnering aan het veelbe wogen voorbije jaar en wendde zich toen met een hartelijk woord tot den nieuwen di recteur, den heer Frits Schuurman. „Met volvertrouwen leggen we de leiding van den zang in uwe handen en reeds de volgende week, op de eerste repetitie, zal u voelen, dat het koor, dat u met algemeene stemmen koos, u krachtig wil steunen, om onze mooie, oude Liedertafel te houden op het peil, waarop zij steeds gestaan heeft." Deze woorden van den voorzitter werden met applaus bekrachtigd. De heer Schuurman gaf daarop te ken nen, dat hy hoopte dit vertrouwen niet te zullen beschamen en dat hij zich by voor baat verheugde in den krachtigen en eerly- ken steun der leden. Daarop las de secretaris, de heer R. Ha- verschmidt, zijn jaarverslag voor, dat met groote aandacht werd gevolgd. Het aantal werkende leden bleek kleiner geworden, doch dat der begunstigers was gelukkig vrü con stant gebleven, zoodat men op dezelfde wyze de kunst kon biyven dienen. Een even opgewekte toon klonk uit de re kening en verantwoording van den penning meester, den heer W. Bremer. Onder harte- lijken dank voor zijn zuinig beheer werd hem décharge verleend. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Lomans, W. F. Bremer, C. v. He- mert en A. Steinhoff. Ten slotte werd nog van gedachten gewis seld over een evenueeïe fusie van het Kon. Ned. Zangersverbond en den Bond van Ge mengde Zangvereenigingen en de stichting van Plaatselijke Bonden. Over het geheel zag men geen heil in deze samensmelting. De Kon. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling Haarlem en omstre ken, heeft een excursie georganiseerd op Zaterdag 5 September van 3 tot 5 uur naar de schitterend bloeiende dahlia's en ten toonstelling op Kweekery „Enchantress" (by viaduct Leidschevaart). Par.toor J. P,^ Reynenberg te midden der bruidjes te Kevelaer pij laat extra trams loopen en heeft, gezien het mooie bondsdoel, voor haar rekening ge- nemen de aankondiging der demonstratiesin de tramwagens op al haar lijnen. Voorts liet zy aanbrengen twee plaats gehad hebbenee reddingen, één te Zandvoort, één te Noord- wyk, nu op het doek gebracht door een harer beambten. Een er van is geplaatst in het wachtlokaal te Amsterdam, Spuistraat, de andere aan de Tempeliersstraat Haarlem. Daar hangt ook een serie bondslantaarn- plaatjes, betrekking hebbende op zeereddin gen. Uitspraak Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart deed gis teren uitspraak inzake de aanvaring van de motorloggers „Motor I KW. 57" en „Neptu- nus" KW. 45 in de Visschershaven te IJmuiden. De Raad is van oordeel, dat de „Motor I" K.W. 57 geen schuld aan deze aanvaring heeft, daar aan dit schip geen enkele fout is te verwyten. Met de „Neptunus" KW. 45 is het ech ter anders gesteld. Dit schip had vrij veel vaart en bevond zich aan de voor haar B.B.- zijde in het vaarwater, terwijl de door de „KW. 57" gegeven seinen niet zijn opge merkt. De Raad acht het wel verklaarbaar, dat de „KW. 45" door de B. B.-beweging van de „KW. 57" aanvankelyk in de waan is Dinsdag 15 September 's avonds 8.15 uur houdt zy een vergadering by Brinkmann. Groote Markt. De agenda vermeldt o.a. een lezing over het snoeien van perziken, door den heer C. van Blankesteyn. „Liefdewerk Oud Papier" Biykens het verslag over het jaar 1930 der Vereeniging „Liefdewerk Oud Papier" voor Nederland werd door de Centrale afdeeling Haarlem verzameld 555.764 K.G. oud papier, welk aantal 71.490 hooger is dan in 1929. Bijeengebra"ht werden de volgende aan tallen K.G.: Door de Centrale afdeeling Haarlem: Haarlem 528537 K.G., Bennebroek 87, Drie huizen en Velsen 1405, Heemstede 15074, Hillegom 9281, Santpoort (Jan Gijzenvaart) 2930, Halfweg 170, Zilk 95, Zandvoort 185. t)oor de Centrale afdeeling Leiden werd bijeengebracht 383.831 K.G., 116.686 meer dan in 1929. Leiden verzamelde 325722 K.G., Lisse 1309, Noordwijk 3135, Voorhout-Noordw'jkerhout 3609, Warmond 9017, Hillegom 47, Ter Aar 139, Sassenheim 1561. De Centrale afdeeling Hoorn bracht bijeen: Hoorn 36455 K.G., Bovenkar- spel 9598, Medemblik 416, Lutjebroek 6073, Zwaag 8869, Grootebroek 7148, Westwoud 7796, Spierdijk 7164, Zwaagdijk 1645, Wester- Blokker 6274, Ooster-Blokker 2991, Aven- horn 7150, Wervershoof 7448, Venhuizen 4128, Nibbixwoud 5336, Weere 6984, Wognum 2165, Hoogkarspel 4591, Zuidermeer 4051, Enkhuizen 18050. In totaal 155332 K.G., wat 33341 meer is dan in 1929. De genoodigden, die by de inwijding tegenwoordig waren Dank zij het varieerende programma en de soliste, bestond er voor het volksconcert dat gisteren onder leiding van Marinus Adam gegeven werd, veel belangstelling. Het programma werd geopend met de be kende, niet buitengewoon interessants Ouverture „Euryanthe" van von Weber. Wat dit stuk aan interessants mist, wordt ver goed door een kleurenrykdom en geraffi neerd toegepaste instrumentatie. De uitvoering van het middelmatige werk was goed, behoudens dat in het laatste deel de blazers de strijkers te veel overheerschten. De jonge talentvoile violiste Hanny Scheffelaar Klots, tweede concertmeesteresse der H. O. V. was dezen avond soliste in het vioolconcert van Paganini. Dit werk vereischt een buitengewone tech niek van den solist. Doordat de solist zich bijna uitsluitend op de techniek moet con- centreeren, gaat het karakter van het werk dikwyis ten deele verloren. Hanny Scheffelaar Klots, oud-leerlinge van den wereldvermaarden siolist Alexander Schmuller, heeft een uitstekende vertolking van het moeiiyke concert gegeven. De in zet, met breede streek en grooten toon ge speeld, maakte direct een machtigen in druk. Hanny Scheffelaar Klots weet uit haar mooi instrument een prachtigen sonoren klank te halen, zy beschikt ook over een buitengewoon mooie streek. Alhoewel het nog niet technisch geheel volmaakt was, viel er in de vertolking toch veel te waardeeren. Met de jaren zal Hanny Scheffelaar Klots zeker van zich doen spreken; onge twijfeld kan zy onder de meest belovende Hollandsche vlolisten gerekend worden. Een hartelijk applaus beloonde de violiste voor haar uitstekend spel. In de serenade uit de Impressions d' Italië van Charpentier werd de cello-solo door Cor de Wilde en de alt-solo door Fer. Leidner uitgevoerd. Het tweede deel van dit moderne werk la Fontaine" is wel het interessantste van de drie. Ook het derde deel, Mules" werd onder leiding van Marinus Adam goed ge speeld. Na de pauze werd allereerst de „Einleitung zum 3 Aufzuge aus „Trista und Isolde" van Richard Wagner uitgevoerd. De Engelsche hoorn-solo werd door Leo v. d. Lek zeer kunstzinnig gespeeld. Het spel was zuiver, eenvoudig en mooi van opvatting. Ook het orkest verrichtte hier goed werk. Tot slot het Ballet de l'Opéra „Prince Igor" van den Rus A. Borodin, een mooi werk, met ryke instrumentale vondsten. Het specifiek Russische karakter was door Marinus Adam goed begrepen en werd door het orkest fraai vertolkt. Enkele kleinigheden uitgezonderd, Is het vóórlaa'.ste volksconcert uitstekend geslaagd en voor soliste en dirigent een succes ge worden. Beiden hadden een dankbaar ap plaus in ontvangst te nemen. H. Th. S. Terug te bekomen by: Kemp, Tetterode straat 11, arbeidskaart; Bureau van Politie, Smedestraat, autoped; C. Koelemeyer, Delftstiraat 25 rood, abonnement; Corne- lissen, Anthoniestraat 81 rood, actetasch met inhoud; Meulman, Spykermanslaan 21, ceintuur; Bureau van Politie, Smede straat, ceintuur; V'an de Munnik, Leidsche- straat 123; ceintuur; Platei, Colensostraat 16, broche; Haversmidt Langendykstraat 30, broche; Kort, Zomervaart 12 c, broche; Bureau van politie, Smedestraat, bal; Barn- horn, Mr. Joostenlaan no. 12, broche; Ken nel Haertem, Regentesselaan 22, hond (ge bracht door de Pol. van Bloemendaal); id. idem, hond gebracht door de Politie van Bloemendaal); G. L. Breyer, Burgwal 16rd, hond; Van Breemen, Crayenesterlaan 36, hond; Bureau van Politie, Smedestraat, handschoen; André, Riouwstraat 17, hond; De Bruijn, Ged. Voldersgracht 4, vliegende Hollander; Van der Made, Cornelissteeg 20, halsband; Kennel Fauna, Parklaan 119, hond; Piek, Gen. Cronjéstraat 114, hond; Van Glaven, Teylerstraat 5, autodop; Tho- len, Brouwersstraat 55 e, geldstuk; Boer- jan, Tuinstraat 13, jas; Homans, Emmalaan 12, ketting; J. Steentjes, Westergracht 43 rood, ketting; Kennel Fauna, Parklaan 119, kat (gebracht door Biyswy, Bakenesser- gracht 94)idem, idem, kat (gebracht door Smit, Mr. Joostenlaan 34 D); Hut, Berken straat 27, kip; Schreurs, Brouwerstraat 17, muts; C. Steiger, Van SillemstTaat 6, muts; Pauwels, Westergracht 25, muts; Bureau van Politie, Smedestraat, nummerplaat van auto; Wezelman, Karei van Manderstraat 28, overall; Haak, Zocherstraat 69, porte- monnaie met inhoud; Bremer, Delftstraat 20, idem; Kuperus, vyfhuizen 592, idem; Leupen, Prinsessestraat 5, portemonnaie met inhoud; Bureau van Politie, Smede straat, portemonnaie; Kaart, Schouwburg Jansweg, pet; Kimmenade, Amsterdamsche- var 194, portmonnaie met inhoud; A. Ro- zendaal, Esschilderstraat 28rood, idem; Bu reau van Politie, Smedestraat, portefeuille met inhoud; Van Weel, Bisschop Ottostraat 13, schoen; C. W. Dosloot, Nassaulaan 82 A, sleutels; Bureau van Politie, Smedestraat, scheurkalenders; J. Alders, Tulpenstraat 24 rood; Bureau van Politie, Smedestraat, sigarenkoker; Regenboog, Aelbertsberg- straat 14 A, tasch met inhoud; Kos, Co lensostraat 14, tasch; Vroom en Drees- mann, Groote Houtstraat, tasch met in houd; J. Hyboer, Elzenplein 24, tasch met inhoud; P. Visser, Indischestraat 140, tasch met inhoud; G. Klaassen, Le Clercqstraat 161, tasch met inhoud; C. Boeree, A. L. Dyserinckstraat 13 c, vulpotlood; Teske, ilgenstraat 31, vogel; Roode, Pqlslaan 122, zweep; Bureau van Politie, Smedestraat, rywielbelastingplaatje; v. Veen, Harmen- jansweg 57, idem; Louwerens, Tetterode- straa t40, rozenkrans; T. Hulsebosch, Zuld- Schalkwyk 26, rijwielbelastingplaatje; Hui zing, Potgieterstraat 35, idem; Timmer mans, 2e Vooruitgangstraat 19, rozenkrans; Meyboom, Rijksstraatweg 441, rugzak met inhoud. V. d. Vlerk, zyistraat 5, armband; V. Hardenbroek, Hooge Duinendaalscheweg no. 14 Bloemendaal, armband; Bureau van Politie, Smedestraat, bril; Idem, idem, bal; C. IJpelaan, Deutzstraat 10, Heemskerk, bankbiljetten; Lambrechtsen, J. v. Ruijs- daellaan 1, Heemstede, beurs m. i.; Spruit, Barrevoetestraat 12, leesboek; Brandts, Pres. Steynstraat 16, ceintuur; Heyerman, Plataanstraat 73, hond; Stam, Overtonstraat 6, dop van een vulpen; Smit, Kloppersin gel 67, duif; Goovers, Dr. Leydsstraat 51, gewichten; Kennel Fauna, Parklaan 119, kat; V. Slooten, Tulpenstraat 17rd„ ketting; Seegers, Duvenvoordestraat 86, kam; V. v. Hout, A. L. Dyserinckstraat 64, lepel; Bu reau van Politie, Smedestraat, boek; A. F. Verheen, Scheepmakersdijk 8 rd., mantel. V. Hardenbroek, Hooge Duinendaalscheweg no 14, Bloemendaal, portefeuille met inh.; Gussenhoven, Duvenvoordestraat 81, porte monnaie met inh.; Telegraaf, Ged. Oude Gracht, portemonnaie m. i.; Bogget, Tul penstraat 12 zwart, pak m. i.; V. Zonne veld, Feithstraat 10, portemonnaie m. i.; W. Broekhuizen, Karolingenstraat 11, taschje m. t; Daams, Ged. Schalkburger- gracht 58, taschje met inh.; Verney, Oran jeboomstraat 135 rd., idem m. i.; Butot, Po pulierstraat 11, tasch; Boeyenga, Wagenweg 28, vulpotlood; Schnijder, Midden tuindor pelaan 3, rijwiel; Scholten, Oude weg, (woonschip 2836) rozenkrans; Weyland, Da Costastraat 47, ring; Biyswyk, Scheeper- straat 24 zw. rywiel. De Haarlemsche Rechtbank deed gisteren de volgende uitspraken: H. J. A. M. v. d. P., reiziger, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, diefstal, meer malen gepleegd, drie maanden gev. straf m. aftr. prev. hecht. o.v. P. C. T., schipper, wonende te Alkemade, thans gedetineerd, meineed, twee jaren gev. straf met aftrek prev. hecht. o.v. C. H., arbeider, wonende te Haarlemmer meer, thans gedetineerd, door giften opzet- teiyk meineed uitlokken, een jaar en zes maanden gev. straf met aftrek prev. hecht, o.v. L. v. L., loodgieter, wonende te Haarlem, thans gedetineerd. A.J.K., boterhandelaar, wonende te Haar lem, thans gedetineerd, diefstal door twee vereenigde personen door middel van een valschen sleutel, ieder acht maanden gev. straf m. aftr. prev. hecht, o.v. Onderscheiding met het eerekruis Pro Ecclesia et Pontificie" Gisteravond had op initiatief van het be stuur der R. K. Kiesvereeniging de officieele huldiging plaats van den heer J. Pynacker, by diens jubileum als 30-jarig gemeente raadslid. Uitgenoodigd waren de Zeereerw. Heer pastoor Thoman, eere-voorzitter der R. K. Kiesvereeniging, de Zeereerw. Heer Pastoor Sentenie, parochie H.H. Engelbewaarders, de kapelaans Kuipers, v d. Burg en Van Tholl, benevens de Weleerw. Patei's Bouman er. v. d. Poel. Kapelaan Van Zon en Agterof hadden bericht van verhindering gqzonden. Voorts de Burgemeester, Baron van Wijn bergen, de heer J. P. Gouverneur, Burge meester van Sassenheim, als Presidem- Commissaris van het H. L. S.-bedrijf, de secretaris der gemeente Lisse, de heer J. C de Haan, de Roomsche raadsfractie, de kerk besturen der beide parochies, benevens het bestuur der R. K. Politieke Propagandaclub en tenslotte de R.K. Harmonie „Adolf Kol- ping", welke dezen avond verzorgde door muzikale opluistering. Nog merkten we op Dr. F. G. M. Haase, benevens de naaste familieleden van den jubilaris. Onder de vroolljke tonen werd de jubilaris de zaal binnengeleid door den voorzitter der R K. Kiesvereeniging. Deze opende de fees telijke byeenkomst als gebruikeiyk met ge bed. De Zeereerw. Heer Pastoor sprak een woord van welkom tot alle aanwezigen, doch voornamelijk tot den jubilaris. U is een man, door allen bemind en geëerd. Als bewys voor al het goede, wat u voor de gemeen te en op Kerkeiyk gebied heeft gedaan, ontvangt u thans het Eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice", een ridderorde ingesteld door onzen onvergetelijke Paus Leo XIII. Door allen werd staande het „Aan U, o Koning der Eeuwen" gezongen. Vervolgens sprak de voorzitter der R. K. Kiesvereniging he„ volgende: Het is op uitdrukkeiyk verlangen van on zen heer Burgemeester, dat de voorzitter der Kiesvereeniging dadelijk na den eere-voor zitter moest spreken. Het is dus geen par mantigheid mijnerzyds, doch gehoorzaam heid aan 't wetteiyk gezag. Hooggeachte jubilaris, het was een zeer goede gedachte van onzen eere-voorzitter om by gelegenheid van uw 30-jarig lidmaat schap van den Raad van Lisse Z. H. aen Paus te verzoeken u een pauseiyke onder scheiding toe te kennen en wel het eere kruis „Pro Ecclesia et Pontificie", een rid derorde ingesteld door onzen onvergetelijken Paus Leo XIII z.g. bij zyn Priesterfeest in 1888, dat over de geheele wereld zoo luis- terryk gevierd werd. Een ridderorde voor degenen, die zich byzonder verdienstelijk maakten voor Kerk en Maatschappij. En dat, geachte jubilaris, hebt ge gedaan. Toen u den eersten keer naar den Raad van Lisse werd afgevaardigd, zijt ge gekozen onder een geheel andere kieswet. Doch iedere wij ziging in de kieswet bracht u steeds weer naar den raad van Lisse. Ja zelfs met deze echt Dem. kieswet werd u zelfs al twee maal afgevaardigd, niet alleen dat u werd afgevaardigd, maar gy zijt daar een lid geweest, op wiens oordeel altijd prijs werd gesteld, zoowel op maatschappelijk als op Katholiek terrein. Veien zullen zich afvra gen: „Hoe is het mogeiyk, dat gij houdt me dit woord ten goede een eenvoudige dorper, dat alles heb kunnen doen, daar zoovelen in de steden den stroom niet kon den volgen en strydensmoe het byitje er by neer moesten leggen? Hoe dat komt? Omdat ge naar den Raad ging in het be- wustzyn het uw katholieke en maatschap- peiyke plicht was. Hooggeachte jubilaris, namens het bestuur en leden der R. K. Kiesvereeniging ieliciteeren wij u hartelük met deze pauselijke onderscheiding. Ook u, mevrouw Pijnacker, met de onderscheiding aan uw echtgenoot uitgereikt. Zonder uw medewerking had uw echtgenoot deze moei lijke plichten niet zoo kunnen vervullen. Geachte jubilaris moge het u gegeven zijn nog vele jaren deze Pauseiyke onderschei ding te dragen, omringd door allen, die uw dierbaar zijn, en dat ge steeds denzelfden werklust moge ontplooien tot heil van kerk en maatschappij. Dat geve de Goede God! Na deze rede, welke met een daverend applaus werd begroet, werd de koffie rond gediend, terwijl de R. K. Harmonie een Ouverture speelde. Hierna werd het woord verleend aan de burgemeester, die als volgt (zie bijlage II). vbgkqj a sprak: Paus Pius XI heeft U geëerd, omdat gij 30 jaren in het openbare leven uw taak als katholiek op goede wijze hebt volvoerd. Ik verheug mij er over, dat men in dezen kring mij in de gelegenheid stelt U daar mede geluk te wenschen. Geachte aanwezigen, in de vergadering van den gemeenteraad hebben wy reeds een wyie stil gestaan bij het jubilee, dat heden wordt gevierd. Wij vonden het geen geringe zaak 30 jaren lang inzicht en aandacht, werkkracht en tijd in dienst te hebben ge steld der gemeenschap. Wij hebben den heer pynacker gehuldigd als den man, wiens rechtschapen karakter zulk een even onluid- ruchtigen als werkeiyken invloed ten goede heeft uitgeoefend, die van den aanvang af van deze eeuw getuige en als raadslid mede werker was aan alles, wat tot stand kwam op gemeentelijk terrein en die, zooals de woordvoerder der Protestantsche fractie het uitdrukte, aan ieder raadslid ten voorbeeld kon worden gesteld. Hier vanavond huldigen wij den jubilaris in katholieken kring, omdat hij 30 jaren de katholieken vaardig en waardig vertegen woordigde in de Lissesche raadszaal. Mynheer Pij nicker, wy weten, dat ge deze huldiging niet begeert, maar wy begeeren haar, omdat gij haar verdient; de ouderen vinden deze huldiging vanzelfsprekend, om dat zij van al, wat tientallen jaren lang aan goeds gebeurde op openbaar terrein, wisten dat het mede vrucht was van Uw arbeid; de jongeren huldigen U evenzeer, omdat zy er van overtuigd zyn, dat, terwijl gy de ver trouwensman waart reeds eener vorige ge neratie, gij toch ook bereid zijt U aan te passen aan de behoeften van dezen tyd. Mijnheer Pynacker, wij hopen dat Uw goe de gezondheid U nog lang in ons midden la ten zal; want al is het noodig en goed, dat jongeren onze gelederen versterken, de grijs heid aan wijsheid verbonden kunnen wy niet missen, de raadgevingen der ouderen zyn ons een kostbaar bezit. Zoo breng ik U dan nogmaals mijn hartelijk gemeende hulde en erkentelijkheid voor de ongetelde, uren, die gy de plaats uwer inwoning hebt toegemeten, voor het vele ten bate van het katholieke leven gedaan, voor de weloverwogen woor den, die gü in het algemeen belang placht te spreken, voor alles, door U op openbaar terrein mede tot stand gebracht en dat niet vervliegt, al vervloog ook de tyd. En daar bij het klimmen Uwer Jaren 't aan,al Uwer diensten der gemeenschap bewezen, gestadig medeklom, hopen wy, dat God U nog vele jaren schenken moge tot zyne eer en Lisse's heil. In alle stilte werd ook deze rede aange hoord en met een dankbaar applaus be groet. Als antwoord op deze rede werd het Wien Neerlandsch Bloed" gespeeld. Ook Weth. Warmerdam sprak woorden van felicitatie tot den jubilaris. Spr. ging terug Grondig onderzoek 4 September Onze kindskinderen zullen als de voorteekenen niet bedriegen, in hun geschiedenisboekje, een belangrijk jaartal aantreffen, waarachter vermeld zal staan: „Nederland ziet het nut in van een regee- ringspersdienst." Ik wil my niet vleien met de hoop, dat dit jaartal dichter bij 1930 dan by 2030 zal liggen, maar dat er voorteekenen zfin, is al wereldschokkend. Als Nederlander ben je gewoon, nogal trotsch te zijn op je landsinstellmgen, en ik zal onmiddellijk bewijzen dat deze bewering juist is, door te verklaien dat daar in het algemeen ook wel reden toe is Toch is er één punt, waarop wij door alle ons omrin gende landen geklopt worden. Onze regee- ringsdepartementen zijn voor journalisten zoo gesloten als de kluis van ee i juwelier op Zondag. Dat is voor een ernstig Journalist, die graag inlichtingen aan de beste bron in wint, niet prettig, want als hy in arren moede berichten uit een minder heldere bron publiceert, wacht hem al gauw een doode- lijk démenti, dat door al zijn lieve collega's met een nauwelijks onderdrukt leedvermaak wordt nageëchood. Gaat daar nu verandering in komen? Het schijnt dat minister Beelaerts op zyn bui- tenlandsche reizen heeft ontdekt, dat con tact tusschen regeering en pers heelemaal niet funest hoeft te zijn. Hij wil een regee- ringspersdienst instellen. Nu zou ik zeggen, dat de kortste weg voor iemand die zoo'n dienst wil instellen is, zoo'n dienst in te stellen! Maar wie zoo redeneert, kent de ambtelijke machine niet! Er zal nu eerst eens een commissie van advies komen, be staande uit de tien (waarom niet honderd?) knapste menschen op dit gebied, die ieder op zichzelf den minister in een half uur kon den vertellen hoe hij dit varkentje moet was- schen. Daar ziin het nu eenmaal menschen voor, die gewend zijn voorlichting te geven! Enfin, nu er eenmaal toch zoo'n zwaar wichtige commissie komt, moeten ze de zaak maar fond onderzoeken. Ze kunnen dan bijvoorbeeld beginnen met de beant woording van de volgende vragen: Bestaan er in Nederland dagbladen? Zoo ja, bestaat daaraan behoefte? Zoo ja, is die behoefte gerechtvaardigd? Zoo ja, zijn dagbladen ondenkbaar zon der journalisten? Zoo ja, dient journalistiek strafrechteriyk te worden toegelaten? Zoo ja, ligt het op den weg van de over heid, journalisten in te lichten? Zoo ja, is het raadzaam waarheid te spreken? Zoo ja, kan de overheid eischen, dat wat zy waarheid noemt, door de bladen als waarheid wordt aanvaard? Bestaan er in Nederland autoriteiten? Zoo ja, hebben zy plichten tegenover de bevolking? Zoo ja, behoort daaronder voorlichting omtrent zaken van algemeen belang? Zoo ja, is het met hun waardigheid over een te brengen, contact te onderhouden met journalisten? Enzoovoort, enzoovoort, enzoovoort. Ze zullen voor die commissie toch werk moeten vinden! tot de jaren van samenwerking. U hebt ons steeds terzijde gestaan bij belangrijke punten, welke niet altijd den doorslag kregen van den geheelen gemeenteraad. Geve God U nog een langdurigen werkkring, tot heil van de gemeente Lisse. Vervolgens bracht de R. K. Harmonie den Jubileum-marsch ten gehoore. De heer Gouverneur, voorzitter van het Electriciteitsbedrijf, sprak woorden van feli citatie tot den jubilaris als commissie-lid van dit bedryf. Spr. was dankbaar voor de uit- r.oodiging voor dezen avond door hem ont vangen. Spr. hoopte nog vele jaren samen te mogen werken met den jubilaris tot groei van dit bedryf. Door zijn voorzichtigheid wa ren wy, aldus spr., dikwyis gedwongen aan zyn wyze raadgevingen gevolg te geven. Aan hem is het dan ook zeker te danken dat dit bedrijf zoo'n grooten omvang heeft verkre gen. Voorzeker is deze avond voor den jubi laris een onvergetelyke avond, zeer zeker ten volle verdiend. Wy hope a dat de verdiensten van den jubilaris, dezen avond beloond, een prikkel mogen zyn voor zijn kinderen en na geslacht. Dit strekke tot eer van uw familie. Aan het einde van dezen huldigingsavond dankte de jubilaris zichtbaar getroffen. Spr. dankte vooral den ZeerEerw. Heer Pastoor voor het initiatief, door hem genomen, om hem dezen huldigingsavond aan te bieden en voor de verrassing van het onderscneidings- teeken. Voorts de andere sprekers voor de waar- deerende woorden, tot hem gericht Spr. uitte den wensch nog lange jaren te mogen ar beiden voor de belangen der gemeente Lisse ook op kerkelijk gebied. Daarna werd de avond met gebed geslo ten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) BENOEMINGEN De Eerw. Broeder Fabianus (J. F. Groot hof f, afkomstig uit Amsterdam), overste van het St. Vincentiushuis „Stokershorst" te Nederweert, is benoemd tot overste van het St. Vincentiushuis ,,de Heibloem" te Heyt- huysen. Tot overste van „Stokershorst" is benoemd de Eerw. Broeder Richardus (A. A. H. van Agten, afkomstig uit Goes) thans alhier. Het gebouw zelf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 12