0 m f 3000.- f 750.- f125.- 150.- 140.- ifeaMK: BUREAUX NA8SAULAAN 48 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17862 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE KOMENDE WINTER Lichtweek in Haarlem Ongerustheid over de Nautilus" Tweehonderd personen verdronken De muiterij op de Chileensche vloot Onlusten in Barcelona Ernstig auto-ongeluk De Duitsche beurzen weer geopend Het 25-jarig jubileum van de N.V. „Drukkerij De Spaarnestad" Vliegtuig stort neer tusschen een menigte Het petitionnement van de Nederlandsche Dagbladpers Watervliegtuigen met elkaar in botsing VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON TELEGRAFISCH WEERBERICHT De „Graf Zeppelin" Telefoon No. 13866 (drie ltynen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bU vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeriogen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodeliikeu afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger rij een breuk van been of arm >ij verlies van "n anderen vinger „Voor Duitschland en de heele wereld zal deze winter meer moeilijkheden brengen, dan men sedert honderd jaren heeft beleefd. En toch zie ik zelfs zoo'n winter niet met pessimisme tegemoet. Wat Duitschland betreft, ben ik zelfs optimistisch, want in den nood, die bij ons door het wegtrekken van buiten- landsch kapitaal en de sluiting der ban ken is ontstaan, is gebleken, in welk een hooge mate het Duitsche volk zelfbe- heersching bezit, wanneer het eenmaal heeft ingezien, dat het zijn kalmte moet bewaren. Dit feit geeft me vertrouwen tegenover den harden winter, die voor de deur staat." Rijkskanselier Dr. Brüning heeft deze verklaring afgelegd in een onderhoud met een buitenlandsch persvertegen woordiger. Hij heeft hiermee klaarblij kelijk de pessimistische meeningen wil len weerleggen, die uitgaan van de ver onderstelling, dat het aantal werkloo- zen in Duitschland dezen winter zeven millioen zal bereiken of dit aantal zelfs overtreffen. Het doet goed, zulks te hooren, en wij mogen slechts wenschen, dat de feiten den Rijkskanselier (tegen veler ver wachting in) in 't gelijk zullen stellen. De Rijkskanselier heeft nog van een tweede gelegenheid gebruik gemaakt om zijn overtuiging uit te spreken, dat Duitschland, ondanks alle moeilijkhe den, zonder ernstige schokken door den komenden winter zal heenkomen. In een bijeenkomst der centrum-fractie van den Rijksdag heeft Brüning vastge steld, dat vooraanstaande mannen uit het buitenland zich er van hebben kun nen overtuigen, dat het Duitsche volk nog nooit zoo rustig en eensgezind is ge weest, als onlangs in het uur van den hoogsten nood. En deze discipline van het Duitsche volk geeft het recht te hopen, dat men gerust alle moeilijkhe den van den buitengewoon zwaren win ter kan tegemoet zien. Tegelijk heeft Brüning er op gewezen, dat de lasten en de verantwoordelijk heid, zooals Duitschland tegenwoordig te dragen heeft, wel nauwelijks ooit aan de regeering van een groote mogendheid zijn opgelegd. Maar voor een duurzame gunstige oplossing is internationale sa menwerking vereischt, tenminste, wan neer de volkeren der wereld deze enor me ekonomische krisis willen te boven komen. De Rijkskanselier splitst Duitschlands taak in twee deelen: die welke vervuld moet worden binnen de grenzen van den vèrgaanden, Duitschen wil tot eigen hulp; en die, waarvan de oplossing buiten het bereik van een en kel volk ligt. Voor deze laatste wijst Dr. Brüning op de noodzakelijkheid van verdere internationale besprekingen en overeenkomsten en in dit verband scha kelt hij de boodschap van President Hoover in. De uitwerking van deze bood schap heeft reeds den eersten grondslag voor een blijvende verbetering gelegd, al Is dit ook nog niet in zijn geheele draagkracht dadelijk te overzien. In ieder geval zal het groote vertrou wen van Dr. Brüning, die de groote moeilijkheden toch niet over het hoofd ziet, ook in het buitenland niet onop gemerkt blijven. Er behoeft wel niet eerst nadruk op te worden gelegd, dat deze hoopvolle dingen verkondigd zijn door een man. die van natuur zakelijk Is en wars van alle rhetorische overdrij ving. Wanneer dr. Brüning vooraanstaande buitenlanders als getuigen aanroept voor de kalmte en zelfbeheersching van het Duitsche volk op het oogenblik, dat de banken, op bevel der regeering, hun be talingen staakten, en als hij nu op nood zakelijke internationale besprekingen wijst, dan wil hij aantoonen, waar de grenzen der Duitsche mogelijkheden lig gen. En de kanselier duidt hiermee ook aan, wat hij van de overige wereld ver wacht: Bereidwilligheid, om den Duit schen nood, als een bestanddeel der ge heele wereld-krisis, gemeenschappelijk met Duitschland te behandelen. Er is in dit opzicht ongetwijfeld een begin gemaakt, vooral met de onmid dellijke besprekingen der leidende staatslieden; hierdoor is een inzicht in geleid, hierdoor is solidariteit gewekt, wat in het verslag der deskundigen te Bazel, tenminste theoretisch, reeds werd uitgedrukt. De rustpauze, die de actie van Hoover en de overeenkomsten voor het „stilhouden" ten doel hebben, geeft gelegenheid tot het nemen van maatre gelen van duurzamen aard. Hiervan ge bruik te maken voor het herstel van vertrouwen in de wereld, is de taak van alle cultuur-staten. Mogen alle cultuurstaten hun taak begrijpen en gewetensvol verrichten. Beleediging De heer R. Heyne te Hillegersberg heeft by de Justitie een aanklacht wegens beledi- Stag ingdiend tegen het dagblad „De Nieuws bron" te 's-Gravenhage, In verband met een °P 24 Augustus j.l. in dat blad verschenen artikel „Dreigend Schandaal" Avondvluchten boven de stad Na gehouden besprekingen met de leiders der K. L. M. is besloten, naar het Licht- week-comité-Haarlem 1931 mededeelt, gedu rende de Haarlemsche Lichtweek avond vluchten vanaf Schiphol te organiseeren. Voor deze vluchten zullen gebruik gemaakt worden de drie-motorige Fokker-vliegtuigen F. 12, dezelfde macrines, welke na l Octo ber a.s. gebruikt worden voor de Holland— Indië-vluchten. Het ligt in de bedoeling, vanaf een nader te bepalen plaats in Haar lem een autobusdienst in te stellen naar Schiphol. 55 De onderzeeër zou zich onder het ijs bevinden Volgens een te Oslo uit Longyeartown (Spitsbergen) ontvangen bericht, heeft de reederij van het Noorsche kolenvaartuig „Ingertre", dat aldaar is binnengeloopen, medegedeeld, dat de „Ingertre" op 1 Sep tember om 21.50 uur signalen heeft opgevan gen, welke zij niet kohden ontcijferen en die waarschijnlijk van de „Nautilus" afkomstig zijn. Zes Noorsche radiostations, waaronder een op Spitsbergen en een op het Beren eiland hebben opdracht met de „Nautilus" verbinding te zoeken. De „Nautilus" kan 96 uur onder water blijven. De openbare meening in Noorwegen is over het lot van den onderzeeëer zeer on gerust, doch de bekende Noorsche geleerde Heiland Hansen, professor in de Oceano grafie en deskundige op radiogebied by onderzeebooten, heeft verklaard, dat er geen bizondere reden Is om zich over het lot van de „Nautilus" ongerust te maken. Het „Hdbd." meldt nader: Voor de „Nautilus" van Bergen vertrok heeft Wilkins aan prof. Hansen gezegd, dat hy, als de omstandigheden het toelieten, een poging zou doen om onder het ys te duiken, maar dat hij zich stellig niet zoo ver zou wagen, dat de terugkeer naar open water moeilijk zou worden. Ook heeft Wil kins er toen op gewezen, dat hij tüdens deze pogingen misschien gedurende een paar weken niet in staat zou zyn zijn radiogra fische verbinding te onderhouden en dat men dus geen hulpexpeditie moest uiten den Indien de verbinding met de „Nautilus" gedurende eenlgen tyd zou zijn verbroken. Op het oogenblik dat Wilkins zich ge reed maakte om met de „Nautilus" onder het ys te duiken, zond hy nog het volgend radiogram aan de Londensche „News Chro nicle": „wy varen verder door gebroken ysvel- den. De bemanning op den uitkyk zoekt naar vast ys, dat ons in de gelegenheid moet stellen, ons voornaamste plan, waar voor wü zooveel duizend myien vol gevaar hebben afgelegd, ten uitvoer te brengen, de poging om onder het pakijs te duiken om de ysboren te probeeren. Dit zal een bui tengewoon gewaagde onderneming zyn, om dat wy gehandicapt zyn door de averü aan de duik-inrichting." Lady Wilkins, die te Londen vertoeft, verklaarde in een interview; dat zy zich niet al te ongerust maakt over het uit blijven van de radio-verbinding. Zy neemt aan, dat de „Nautilus" zich thans onder het ys bevindt en dat het verbreken van de ver binding daarvan het gevolg is. Verder meldt het Londensche blad, dat ook Duitsche en Russische stations al het mogeiyke doen om draadlooze verbinding met de Nautilus te krijgen. Op een golflengte van 600 meter nam een Noorsche stoomboot zwakke signalen waar. De kapitein van de Noorsche kolenboot „Ingertre" heeft, naar het W. B uit Oslo meldt, aan het radiostation Bergen medege deeld, zwakke signalen te hebben gehoord, die het roepteeken van de Nautilus, W-S- E-A, vormden. De seinen werden opgevangen ter hoogte van Bell-Sunde op Spitsbergen om 2150 uur Woensdagavond. Er was ook tekst uitgezonden, maar het was niet moge lijk geweest, woorden uit het gehoorde te vormen of ook maar de taal vast te stellen. Een en ander geschiedde op een golflengte van 600 meter. De directie van het radiostation Bergen deelde mede, dat Wilkins inderdaad op 600 meter kon zenden; hy had echter nooit van die golflengte gebruik gemaakt by zün ver bindingen met Bergen of met Amerika. Men wist aan boord van den onderzeeër, dat me- dedeelingen op deze lengte alleen op betrek- keiyk kleinen afstand konden worden opge vangen. Daar geen een radio-ontvangstation op Spitsbergen de seinen gehoord heeft, meende men te Bergen in twyfel te moeten trek ken, of de seinen inderdaad wel door de „Nautilus" zyn uitgezonden. Opsporingspogingen Het commissariaat voor Posterijen en Te legrafie en het Commissariaat der Russi sche Waterwegen hebben aan de Sovjetauto riteiten in alle havens van Noord-Rusland opgedragen te trachten, draadloos verbinding te krygen met de „Nautilus" van kapitein Wilkins. Ook is aan amateurs verzocht op de seinen van de „Nautilus" te luisteren. Door plotseling wassend water verrast Naar uit San Juan Portorico gemeld wordt, zouden tengevolge van een plotseling wassen van een rivier te Ponce twee hon derd personen verdronken zyn. Tal van huizen en hutten van inboor lingen werden door het water meegesleurd. Tot nu toe werden tien lyken geborgen. De geheele marine neemt er aan deel Volgens de laatste berichten uit Santiago de Chile is de opstandige beweging thans overgeslagen op de geheele Chileensche oor logsmarine. Uitbreiding van den opstand De matrozenopstand is overgeslagen op de groote marinehaven van het land, Talcahua- no. De toestand is nog steeds ernstig. Te Santiago zijn alle zaken gesloten. Een bevel om te schieten niet opgevolgd. Toen de muitende oorlogssdhepen de vlootbasis Talcahuano verlieten, gaf de commandant der kustbatterijen bevel, de schepen te beschieten. De artilleristen wei gerden echter dit bevel op te volgen. Intusschen maakten communistische agi tatoren van de gelegenheid gebruik om de bevolking op te. ruien tot het ten val bren gen der regeering en het in beslag nemen der zaken en landeryen. Als tegenmaatregel maakte de regeering de spoedige uitvoering van openbare wer ken bekend. Verder bepaalde zy, dat de salarissen der staatsambtenaren en be ambten niet zullen worden verminderd. de staat van beleg afgekondigd Het congres heeft in een bhzondere zit ting de afkondiging van den staat van be leg voor het geheele land voor een periode van 20 dagen goedgekeurd. De voorloopige president heeft den vroe- geren directeur-generaal der posterijen, Gaspa Mora, met de vorming van een nieuwe regeering belast. De vorige regeering is afgetreden, omdat een der leden de onvoorwaardelijke onder werping der muiters had geëischt. Naar een Sovjet-republiek. Volgens hier ontvangen telegrammen wint de communistische beweging in Chüi voort durend terrein. Volgens deze berichten, zou de uitroeping van een sovjetrepubliek mogeiyk worden ge acht. Weer een kerk in brand gestoken Volgens mededeelingen van particuliere personen, die uit Barcelona te Madrid zyn aangekomen, hebben stakende arbeiders in de voorstad Sanz by Barcelona de kerk in brand gestoken. Te Barcelona zelf is het op talrijke plaatsen der stad tot schietpartüen gekomen tusschen stakende arbeiders en politie. Tot dusverre zouden twee personen zijn gedood en talrijke andere gewond. De telefoonverbindingen zyn nog steeds verbro ken. Een nieuwe veronderstelling Naar uit toonaangevende kringen verno men wordt, stelt men alles in het werk, om zekerheid te krijgen omtrent het lot van Sir Hubert Wilkins. Men is van meening, dat de bemanning van de „Nautilus" den onderzeeër verlaten heeft en pogingen doet, om van het ys af door middel van een draagbaar radiostation de radioverbinding weer op te nemen. Toestand verscherpt. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de toe stand sedert Woensdagavond zich ver scherpt heeft. De syndicalisten werken met pamfletten op straat, zy eischen het aftre den van den gouverneur en de onm.'.ddeliyke vrijlating van de politieke gevangenen. Dooden en gewonden De telefoonverbinding met Barcelona is afgebroken. Om 5 uur gistermiddag waren daar drie dooden en 18 gewonden gevallen. Een doode en een gewonde Gistermiddag omstreeks drie uur heeft op den Zuiderzeeschen straatweg naby Olde- broek een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. Een personenauto, komende uit de rich ting Elburg, geraakte op een gegeven oogen blik, doordat de bestuurder biykbaar de macht over het stuur kwüt raakte tusschen de tramrails en slingerde daarna dwars over den straatweg tegen een paal van de elec- trische geleiding. De paal brak af. De auto sloeg daarna over den kop, waardoor de bei de inzittenden uit den wagen werden ge slingerd. De beide heeren kwamen in een langs den weg loopende sloot terecht. Toen zy op het droge waren gebracht bleek een der inzittenden, de heer F. van Gils, archi tect te Rotterdam reeds te zijn overleden. De tweede inzittende, de architect Buizing, uit Ridderkerk, kreeg een wonde aan het hoofd. Hy klaagde over pyn In de borst. De gewonde werd per auto naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Het lijk van den heer v. Gils, die onge huwd was, is naar het ïykenhuis op de be graafplaats te Oldebroek vervoerd. De auto is geheel vernield. Gereserveerde stemming Na een slultingstyd van 54 dagen werden gisteren de Duitsche beurzen weer geopend- Voor zoover bekend, was de stemming gis termorgen in beurskringen gereserveerd. Er: werden slechts weinig opdrachten by de banken gegeven. Men scheen in de eerste plaats de koersen te willen afwachten. In verband met de feestelijke viering van het 25-jarig bestaan van de N.V. Drukkerij „De Spaar nestad" op a.s. Zaterdag, wordt des morgens om 8 uur in de kerk van den H. Joseph aan de Jansstraat een plechtige II. Mis opgedragen, die door den K. R. O: zal worden uitgezonden. Des morgens om half 11 uur wordt het huldeblijk van het per soneel aan het bestuur van „De Spaarnestad" aangeboden. Van 111 uur zal het bestuur receptie houden voor vrienden en belangstellenden in het gebouw der vennootschap aan de Nassaulaan. Des middags van 24 uur houdt het bestuur der vennootschap re ceptie voor het geheele personeel. Om 6 uur vangt in het Krelage- huis aan de Leidschevaart een diner aan, waarbij het bestuur en het ge heele personeel der N.V. zal aan zitten. Op pag. 1 van heï tweede blad hebben wij aan het zilveren jubi leum een artikel gewijd. Jubilea bij „De Spaarnestad" Vandaag worden by de N.V. Drukkery „De Spaarnestad" drie jubilea gevierd. B. Schilder. De heer B. Schilder herdenkt vandaag den dag, waarop hij vóór 25 jaar op de expeditievan „De Spaarnestad" in dienst trad. Thans is hy chef van deze afdeeling. De ondergeschikten van den heer Schilder hebben zijn afdeeling met planten en bloe men keurig versierd, terwyi hy vanmorgen door een van hen, den heer H. Serné, in waardeerende woorden is toegesproken. Bovendien werd den jubilaris als stoffe- lijk biyk van waardeering een compleet bureaustel. bestaande uit inktstel, aschbak, briefweger, enz. overhandigd. H. van Geldorp. De voorman van de machinezettery, de heer H. v. Geldorp, herdenkt eveneens zyn zilveren jubileum in dienst van „De Spaar nestad", Ook hem hebben zyn cöllega's danig in de bloemen gezet. Vanmorgen werd de jubilaris door den chef der afdeeling, den heer J. P. Loogman, binnengeleid, waarna hy werd toegesproken door den heer Loogman, die in waardee rende woorden de plichtsgetrouwheid van den heer v. Geldorp schetste. Vervolgens sprak de heer B. Reynders den jubilaris namens het personeel toe en wenschte hem geluk met zyn jubileum. Als blijk van waardeering werden boven dien een gemakkeiyke stoel en twaalf tafel messen aangeboden. W. Out. De machine van den machinezetter W. Out, die ook vandaag zyn 25-jarig jubileum viert, was door zyne collega's keurig ver sierd. Deze 'jubilaris werd ook door de heeren Loogman en Reynders toegesproken, terwyi hem als blijk van waardeering een gouden horloge werd overhandigd. Drie dooden en elf gewonden Ernstig ongeval by de Italiaansche lucht- manoeuvres Aan het slot van de groote parade der Italiaansche vliegtuigen voor den Koning van Italië, waaraan 600 vliegtuigen deelnamen, heeft een ernstig ongeval plaats gevonden. By het vertrek van het eskader stortte het militaire vliegtuig C.R. 20 naar beneden. De bestuurder trachtte tevergeefs het toestel nog op het vliegveld te doei: landen. Het toe stel vloog tweemaal tusschen de toeschou wers over den kop, waarby een groot aantal personen tegen den grond werd geslagen. Drie personen werden direct gedood, drie anderen bekwamen ernstige en acht perso nen, waaronder de bestuurder, verkregen lichte verwondingen. De wethoudersbenoemingen te Velsen De S. D. A. P. aanvaardt geen zetels In de gisteravond gehouden ledenverga deringen van de Federatie Velsen der S. D. A. P. is na breedvoerige discussies met over- groote meerderheid van stemmen besloten, geen wethouderszetel te aanvaarden. De heer W. F. Visser, die Dinsdag 1.1. tot wethouder werd gekozen, zal dus voor zyn benoeming bedanken. Groote indruk in Zweden Het orgaan van den minister-president spoort tot navolging aan Het Stockholmsch dagblad „Svenska Mcr- genbladet", dat een der organen van de Zweedsche regeering is, in het bijzonder vaii den minister-president, heeft een uitvoerig artikel gewijd aan het petitionnement voor Internationale Ontwapening van de Nederl. Dagbladpers. Het petitionnement wordt in de titels op de voorpagina een schitte rend succes genoemd, en het blad dringt er op aan, dat Zweden het Nederlandsche voor beeld zal volgen. Het artikel vangt aldus aan: „Over de geheele wereld is een reus achtige mobilisatie van vredesvrienden in gang voor de ontwapeningsconferen tie, die te Genève gehouden, zal worden. Resoluties werden aangenomen, hand- teekeningen worden verzameld. Op vele plaatsen werden mooie resultaten be reikt, maar zeker heeft men nergens een zoo sterken byval weten te verwekken als in Holland. Hoe ongeloofiyk het ook moge klinken, men heeft daar n.l. in enkele weken tyds niet minder dan 2.400.000 handteekeningen byeenge- bracht." De schrijver wyst er verder op, dat in Holland een zeer sterke party-verdeeldheid bestaat, zoodat men het als vrywel onmo- geiyk zou beschouwen al deze groepen in een gemeenschappeiyke actie te vereenigen. Toch is dit ten opzichte van Internationale ontwapening gelukt. Hét blad geeft een uit voerige uiteenzetting van de wyze waarop de Hollandsche campagne gevoerd is. Het wyst er op dat bekende persooniykheden uit politieke, financleele en wetenschappe- ïyke kringen tot teekenen hebben aange spoord en dat ook van den kansel warme aanbevelingen om te teekenen tot het pu bliek werden gericht. Verder wordt medegedeeld, dat de Nederl. Dagbladpers zich met de pers-organisaties in andere landen in verbinding heeft gesteld om tot dergeiyke actie aan te sporen. Het artikel eindigt met de mededeeling, dat de Zweedsche vereeniging van direc teuren alle gewenschte bescheiden uit Hol land zal ontvangen en concludeert: „Daarna moet de zaak ook hier aangevat en vol bracht worden." Zes dooden en twaailf gewonden Boven de marinehaven in de nabyheid van Rio de Janeiro kwamen twee water vliegtuigen met elkaar in botsing met het gevolg, dat beide toestellen naar beneden stortten. Zes personen werden gedood en 12 ge wond. Beide vliegtuigen waren van Italië ge kocht na de Zuid-Amerikavlucht van het es kader van Balbo. De opening der Staten-Generaal Eerewacht der Koloniale Reserve Dit jaar voor het eerst zal by de opening van de Staten-Generaal de eerewacht Dij de Ridderzaal betrokken wordqn door de Ko loniale Reserve. Het detachement zal be staan uit ongeveer honderd man en het vaandel alsmede het eigen muziekcorps. Ongerustheid over het lot van de „Nau tilus". lz. 1, 1ste blad) By een botsing tusschen twee watervlieg tuigen bij Rio de Janeiro werden zes per sonen gedood en twaalf gewond. (blz. 1, 1ste blad) Drie personen gedood en elf gewond, toen een Italiaansch vliegtuig omlaag stortte en tusschen toeschouwers terecht kwam. (blz. 1, 1ste blad) Ernstig auto-ongeluk bij Oldenbroek; een doode en een gewonde. (blz. 1. 1ste blad) De geheele Chileensche vloot ks thans in opstand. (blz. 1, 1ste blad) De verklaringen van Schober en Curtius over de Toflunie. (blz. 2. 3de blad) Litwin'of en Flandin over het non-agres sie-verdrag. (blz. 2, 3de blad) Tegen ex-koning Alphonso zal een proces gevoerd worden. (blz. 2, 3de blad) Onderhandelingen te Antwerpen betref fende den uitvoer van Nederlandsche ko len naar België. (blz. 3, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 752 achter uit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.12. Hoogste barometerstand 768.9 te Akureiri. Laagste barometerstand 7460 te Calshot. Verwachting: Meest matige Zuideiyke tot Oosteiyken wind, zwaar bewolkt tot be trokken, waarschünlijk nog eenlge regen, aanvankelijk weinig verandering in tem peratuur, later wellicht koeler. De Weleerw. Pater A. H. 3. Franken- molen is benoemd tot directeur van het Missie-College te Sittard. De Weleerw. Pater 3. 3. C. Hentzen is benoemd tot pastoor te NUmegen. 'reik van den H. Antonius van Padua Hedenochtend den terugtocht aanvaard Het luchtschip „Graf Zeppelin" is he denochtend opgestegen voor de terugvlucht naar Friedrichshafen. In Frankrijk gevallen Nederlandsche vrijwilligers Reide paters waren kapelaans aan de par te Ha:> un. Zworden opgevolgd door de Weleerw. Taters 3. W. M. Hunsche en H. Kok. Een gedenksteen te Parijs In het begin van de volgende maand zal te Parys de onthulling plaats hebben van een gedenksteen ter herinnering aan de vele gedurende den oorlog in Frankryk gevallen Nederlandsche vrijwilligers. Deze gedenk steen zal worden geplaatst in de galerij van de „Cour d'Honneur" van het Palais des Invalides te Parijs. Het opschrift op dezen steen zal luiden: 1914 *1918 EN SOUVENIR DES NOMBREUX ENGAGES VOLONTAIRES HOLLANDAÏS TOMBÉS POUR LA FRANCE AU COURS DE LA GUERRE. LA FRANCE RECONNAISSANTE. Tusschen de beide jaartallen zal het oude Nederlandsche wapen worden gebeiteld. Het geheele ontwerp is belangeloos uitgevoerd door Prof. Huib Luns. De gedenksteen is te klein om alle namen der gevallen Nederlanders te bevatten. Er zyn comité's gevormd te Parys en Amster dam, die zich met het plaatsen van den steen hebben belast. Deze comité's beschik ken echter niet over een eenigszins vol ledige lijst der namen der gevallen Neder landers. Het ligt in de bedoeling een zoo volledig mogeiyke lijst samen te stellen en deze aan te bieden aan den directeur van het Palals des Invalides om in de archieven te wordeD bewaard. Zy, die namsn kennen van in Frankrijk tydens den oorlog gevallen Nederlandsch< vrywilligers, worden verzocht deze te willei mededeelen aan den secretaris van het Co mité in Nederland, Mr. N. J. C. M. Kap p>eyne van de Coppello, Keizersgracht 31 Amsterdam C.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1