Gemengd oJGieuws MIJN ERVARINGEN UIT ONS VERKENNERSKAMP DE ZUIDPOOL-EXPEDITIE VAN BYRD DERDE BLAD BLADZIJDE 1 KERKNIEUWS LUCHTVAART BINNENLANDSCH NIEUWS CINEMA-PALACE II. (Slot) Iedere jongen leest graag van heldendaden en avontuurlijke tochten in verre streken. Maar het beleven van die avonturen is na tuurlijk nog veel heerlijker. Nu heeft de sympathieke grondlegger van de Verkenners beweging, Sii Baden Powell, iuist veel uit het leven van missionarissen, woudloopers en verkenners van vreemde landen g:put om door nabootsing van hun daden en levenswijze het karakter op gunstige wijze te beinvloeden. Zoo moet natuurlijk het kampvuur den dag besluiten. Dan kwamen onze Verkenners 's avonds geheimzinnig in dekens gehuld uit hun centen en verzamelden om het op laaiend houtvuur. Die romantische omge ving leende zich dan zoo heerlijk voor een ridder- of missieverhaal, waarbij moedige daden van missionarissen ontdekkers en verkenners het edele in de jongensziel op roepen en tot navolging prikkelen. Ook komen dan natuurlijk in zang,' lied en spel de tongen 'os. Maar ook de spelen in de Verkennersbeweging zijn van een heel eigen karakter. Het is niet één vorm van spe1 als b.v. voetbal, waarbij een jongen zich al*'id op dezelfde wijze uit, maar in het verkennen worden door honderden spelen de jongens van alle kanten aangepakt en beproefd, komen aardappelschil of wat ook op den grond mag liggen alles heeft zijn vaste plaats. Een van de mooiste iesultaten van den Verkennersgeest is zeker ook, dat hij de jongens sober leert 'even. De bepaling van niet-rooken en niet-snoepen in uniform kan van d- jongens nog wel eens een offertje i:n, vooral nu wij egenwoordig die snoepzucht onder de jongens zoo schrik barend zien toenemen. En ook in het kamp meende deze en gene in het begin, dat die bepaling nog wel eens een uitzonder,ng kan toelagen, maar een herinnering aan art. i van de Wet„Op de eer van een Verkenner kan men vertrouwert", is dan voldoende om de gehoorzaamheid aan de kampwet voor heel de week te verzekeren 1 Het zichzelf wat moeten behelpen en zelf voor alles zorgen kweekt een geslacht met energie en aanpakkingsgeest. Hierin staan de Verkenners der verschillende lan den ook niet op gelijken voet. Teekenend is b.v. wat van de Amerikanen werd meege deeld tijdens een der laatste Jamborees, waar 50.000 Verkenners der heele wereld bijeen waren. Zij waren met 1500 uit de Vereenigde Staten, die alleen maar van elkaar verschil den door het troepnaambandje op den schou der, dat aangaf uit welke stad zij kwamen. „Piepers jassen" goede en kwade eigenschappen voor den dag en worden deze verstrekt of verbeterd. Hier ligt voor de leiders der Verkennersbeweging een zeer mooie, maar ook zeer zware taak, die heel wat studie en opmerkzaamheid vraagt. Een voorbeeld van zulk een spel om de opmerkzaamheid en het snel denken te be vorderen is he z.g. kop-en-staait-spel. De eerste noemt een woord, waarop de volgende dan telkens een' ander woord moet oemen, aans uitend op de laatste lettergreep van het voorafgaande b.v. kooldamp damp kring kr ngloop loopplank enz. Andere spelen ontwikkelen weer meer het geheugen, dwingen tot zelfbeheersching. Niet te verwonderen, dat zoo de avond uren rond het kampvuur omvlogen. Wij begonnen altijd mei ons verkennerslied en eindigden met „Roomsche blijdschap' of „Aan U, o Koning det eeuwen", waarna dan rond het wegsmeulend vuur het avond gebed volgde met het gezamenlijk gewetens onderzoek j. tot slot het Onze Vader en Wees Gegroet voor alle verkenners der we- ield. Zulk een mooie avond n Gods vrije natuur was zoo geschikt om tot dankbaarheid op te wekken jegens den Gever van alle goed en het was dan ook niet te verwonderen, dat den laatsten avond toen het vuur juist zoo mooi opvlamde tot 2 mete. hoogte, onze jongens er m-ar moeilijk van konden schei den en he. uit meerdere monden klonk „Ons laatste kampvuur!.... tot wanneer?" Óm de waarde van zulk een avond te be grijpen, moet men dien hebben meegemaakt. Hoe meer men van de andere menschen is afgesloten, hoe meer men op elkaar is aangewezen en hoe meer men elkaar gaat leeren waard.eren. Daarom moet er in een kamp een plezierige verhouding bestaan. Zelf mocht ik dat nog op zulk een aardige wijze ondervinden, toen ik Woensdagavond even voor de Josephs gezellen naar Haarlem moest. De gemakkelijkste verbinding was over Hilversum daar kon ik dan ongeveer om elf uur terug zijn en was dan na een uur fietsen weer in ons kamp terug. Nog een flink eind van het kamp af, kwam ik de twee vaandrig" tegen, die mij kwamen afhaien, en in het kamp zat de hopman bij het vuur een bal gehakt en wat gestoorde appeltjes warm te houden. Het was gelukkig zomertijd, en zoo konden we. terwijl het verdere kamp in nachtelijke rust was. bij het licht van de twee kaarslantaarns no ons „middagmaal ge bruiken, dat niet alleen verwarmend was voor mijn maag maar mij ook elders goed deed om den juisten geest, die er uit sprak In een kamp komt het mooie van de Ver kennersbeweging nog beter tot uiting dan io)- ;t ic ieder, die door deze regels eenigen kijk gekregen heeft op de leefwijze in het Kamp, zal da' moeten toegeven. Godsdienstig is het .even ei voor de jongens vee! rijker dan thuis, en t zoo heel natuurlijk, n het geheel niet dubbel en dwars opgelegd. Dat gezamenlijk morgen en avondgebed, het zelf moeten luiden van het Ange'us .n versieren van het Marta- kapelletje he veel meer dan anders mee leven en meeofferen der H. Mis kan zijn uitwerking met missen. Wai moet zulk een week ook geen goed doen aan de karaktervorming, die er op onze weet-schoien wel eens bij moei inboeten. Niet da alles in zoo'n kamp volmaakt gaat o; dai er n et eens tegengesputterd wordt, als de patrouilleleider na het eten zegt „Jij gaa' pannen schuren tij gaat hout ha'en jij gaat vaten wasschen enz." maar toch moet her gebeuren en gaat een Ver kenner steeds beter artikel 7 van zijn wet naleven „Een Verkenn- weet orders te gehoorzamen zonder tegenspreken" Ook het veran woordelijkheidsgevoei wordt er zoo moot aangekweekt ieder is verantwoor delijk voor de opdracht die hij moet vervul- en. Denk ook eens aan wat dat beteekent, dat r in heel het kamp geen stukje papier, Hun kamp bestond uit groote gouverne mentstenten, die te voren door werklieden waren opgezet en voorzien waren van veld bedden, stoelen en tafels zoodat hun kamp dan ook spottend genoemd werd „Hotel America". Met de défilé's vormden zij een keurig geheel, vertoonden in sommige onder- deelen een perfectie, die maanden-lange training deed vermoeden, maar in all- round-scouting maakten zij een poovei fi guur. Het land van de massa-productie leverde jongens wien alle individualiteit vreemd was. Dat is natuurlijk niet de echte Verkennersgeest die moet juist zelfstandig heid en energie aanwakkeren. Wij zien hieruit meteen, dat men niet klaar is met een Ver kenners-uniform en de toepassing van enkele regels de Verkennersbeweging van Baden Powell eischt accurate doorvoering van heel het systeem zonder vermenging En de gevaren van een Verkennerskamp Daaraan wilde ik ook deze week spe ciale aandacht wijden, en ik ben tot de con clusie gekomen, dat die gevaren in een goed geleid kamp (dat is de absolute voorwaarde niet grooter en wellich minder zijn dan in het gewone leven. De jongens hebben nergens anders :ijd voor dan voor werken en slapen. Als de edigheid het oorkussen van den duivel is. heeft hij in ons kamp heel wat harder gelegen dan ik op mijn stroozak I Is nu eigenlijk de aanwezigheid van een aalmoezenier in -.00'n kamp noodig Die vraag zou ik willen beantwoorden met een vo'mondig „ja". Gezien het beg.nsei van de Verkennersbeweging, dat de leiding be rust bij de twee-eenheid van priester en leek, moe de aalmoezenier bij het kamp aanwezig zijn en niet alleen van tijd tot tijd eens een uurtje komen kijken dan kan die eenheid in leiding nooit gewaarborgd blijve 1. En verder is er voor den aalmoezenier werk genoeg. Ik had nog een enkel boek mee genomen met de gedachte, dat die kamp- week misschien meer gelegenheid tot lezen en studeeren bood dan het drukk leven in de parochie maar ik heb ze haist niet ingezien. Gedachtig het woord „Wiens brood men eet...." heb ik de kieviten patrouille met allerlei werk jeho.pen (dat gaat men vanzelf doen) aardappelen jassen, boontjes afhalen, vaten drogen, pannen schu ren enz. En al dat werk met zoo'n week zich behelpen doet ons ook wel eens goed Maar ook geestelijk is er voor den aalmoesemer werk te over. Ik heb die kampweek bes. doorgebracht en haai beschouwd als een extra-weekje, dat Onze Lieve Heer mij in zijn goedheid toegaf maar ik heb toch ook de vaste over tuiging, dat ik geestelijk nog wel wat goeds aan deze of gene jongensziel heb gedaan. Moge de Verkennersbeweging ook in Haarlem groeien en bloeien in getal maar op de eerste plaats in den echten geest 1 Th. van der Lugt A.D.V G. voor Haarlem Collectief contract in de Sigarenindustrie Overeenstemming op alle punten Eergisteren is te Utrecht tusschen de werkgevers- en werknemersbonden in de sigaren-industrie overeenstemming Bereikt over den tijdsduur van het nieuwe collec tief contract. Zooals men weet, liep het oude contract op 31 Mei j.l. af en zijn er sindsdien over verschillende wijzigingen onderhandelingen gevoerd. Hierover was men het vroeger reeds eens geworden, behoudens over den tijdsduur van het nieuwe contract. Eergisteren is nu besloten, dat het loopen zal tot en met 31 Mei 1933. Alle partijen hebben zich hiermede vereenigd, behalve de Federatie, welke nog een besluit moet nemen. De Verkenner is een dierenvriend Arme kleine In de Maasstraat te Tegelen kwam gister middag het 6-jarig zoontje van den heer Reinders, terwijl hij aan het spelen was, te vallen vlak voor een juist passeerende kar. Het was niet meer te voorkomen, dat het voertuig den kleine raakte. Met eenige ont vellingen en verwondingen werd het ventje opgenomen en de ouderlijke woning binnen gebracht. Aanvankelijk liet de toestand zich niet ernstig aanzien, gisteravond echter is de kleine aan de bekomen verwondingen overleden. Oude man aangereden en gedood Op de Martelaarsgracht te Amsterdam, is gistermiddag een oude man door een auto aangereden. Hij werd in bewusteloozen toe stand door den G. G. D. naar het Binnen gasthuis vervoerd en is daar overleden. De voedselvergiftiging te Goes AHen hersteld Het gezin te Goes, waarin enkele weken geleden allen, uitgezonderd de man, lijden de waren aan paratyphus, veroorzaakt door voedselvergiftiging, zoodat zij naar de barak voor besmettelijke ziekten moesten worden overgebracht, heeft thans hersteld deze barak kunnen verlaten. Het aantal sterf gevallen in het gezin is dus tot één beperkt gebleven. Brandstichting Uitloving van een premis De burgemeester van Vlaardinger-Am- bacht looft f 500 uit aan dengene, die in lichtingen kan verstrekken of aanwijzingen kan doen, die tot gevolg hebben de opspo ring en veroordeeling van den stichter van den brand, waardoor vier hooibergen in den nacht van 14 op 15 Augustus j.l. zijn verwoest. Een heele serie inbraken Geen groote buit Behalve de reeds gemelde inbraken in de Coöperatieve Landbouwvereeniging, te Bath- men en in de Zuivelfabriek te Colmschate, blijkt dat gisternacht nog is ingebroken in het gebouw der Coóp. Landbouwvereeniging te Colmschate en in de Herv. Kerk aldaar. Ook in de Zuivelfabriek te Colmschat^en in de Coöperatieve Landbouwvereeniging aldaar, werd, evenals te Bathmen, een ruit uigesneden. In de Coöp. Landbouwvereeni ging te Colmschate wordt een bedrag van ongeveer f 20 vermist, meldt het „Hdbd Ook hier kwamen de dieven door een ruit binnen, terwijl ze evenals te Bathmen, door het pakhuis weer verdwenen. In de Zuivel fabriek te Colmschate worden een kistje si garen en eenige plakzegels vermist. Ook te Bathmen blijken de heeren, die vermoedelijk niet meer dan twee waren, plakzegels te hebben ontvreemd. Avonturen van een aap Een heele straat in rep en roer Een dame van den Stationsweg te Alphen aan den Rijn had een aap. Een prachtdier, zóó uit het oerwoud van Sumatra in het Zuid-Hollandsche polderland geïmporteerd. Of deze overgang nu te groot was, óf dat de eerste zomersche dagen in het begin van deze week bij het beest, dat ondanks zijn mannelijke geaardheid naar den naam „Metha" luistert, herinneringen opwekten aan het vrije leven op de Soenda-eilanden, is niet komen vast te staan, maar plotseling was hij verdwenen, aldus het „Hdbd." Hoe men zocht, Metha was en bleef weg. Tot 's avonds in de aangrenzende Oranje straat een angstkreet weerklonk, die de heele buurt in rep en roer bracht. Een be woonster van deze straat, die zich ter ruste wilde begeven, had bij het opslaan van de dekens een aap in bed gevonden! Men be grijpt de ontsteltenis, die zich bij deze ont moeting van de dame meester maakte Zij zocht schielijk een goed heenkomen naar de openbare straat, waar hulpvaardige buurtbewoners haar den noodigen bijstand verleenden. Onder leiding van Metha's eigenares werd No. NEGEN Vrijdag 4 Sept. een expeditie uitgezonden, die alle wonin gen in de Oranjestraat aan een nauwkeu rig onderzoek onderwierp, maar de vluch teling liet zich niet meer zien. De toestand werd bepaald spannend, want de Oranjestraat-bewoners durfden niet naar bed voor Metha gevonden was. Het zag er naar uit, dat eenige honderden men schen den koelen nacht op straat zouden moeten doorbrengen. Ten einde raad verzon de eigenares van het dier daarom een list, welke de opgewonden gemoederen althans voorloopig tot rust wist te brengen. Zij nam een jutezak, verdween daarmee in een donkeren gang tusschen een paar huizen en deed, alsof zij den vluchteling arresteerde. De straat trok opgelucht naar bed. Den volgenden ochtend echter werd Me tha door een oplettenden voorbijganger in een hoogen kastanjeboom gesignaleerd en sindsdien is de rust in de buurt opnieuw verstoord. Eiken avond voor het naar bed gaan slaan thans de bewoners van de Oranjestraat te Alphen aan den Rijn voor zichtig het dek op van hun legerstede. Men kan nooit weten. En Metha is nog steeds niet gevonden. Kruisbeeldenschennis De jeugdige daders opgespoord Onlangs is gemeld, dat onder de gemeen ten Geleen en Munstergeleen langs den openbaren weg staande kruisbeelden wer den vernield, tot groote ergernis der be volking. Het is de politie gelukt de daders op te sporen. Het zijn drie niet-katholieke knapen van 1214 jaar oud, die nog allen de school bezoeken. De zwaargewonde in den trein Langs de lijn een revolver gevonden Het onderzoek der politie langs de spoor lijn Arnhem—Utrecht in verband met het vinden van een zwaargewonde in den D- trein uit Utrecht, van wien wij melding maakten en die later is overleden, heeft tot resultaat gehad, dat langs de lijn nabij Maam is revolver is gevonden. Het onder zoek wordt voortgezet. Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius" De vorm der bekeeringsactie in het Noorden In de jaarvergadering te Zwolle van öe Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius" heeft de gedachtenwisseling over de bekee ringsactie, speciaal in het Noorden des lands een ruime plaats ingenomen. Het debat werd geopend door Deken Eppink uit Groningen. Deze zeide meer heil te verwachten van een theoretische dan wel van een practische voorlichting der niet-katholieken Wil men in het Noorden iets bereiken, dan zal er, aldus spr., een centraal punt moeten worden gevormd, vooral met de hulp van leeken. Men trede tactisch op en trachte ook diege nen te bereiken, die weliswaar niet kerkelijk gezind, maar daarom nog niet ongeloovig zijn. Pater W. Sluys O.F.M. wees er op, dat deze beweging geen bekeeringsactie is, maar een voorlichtingsdienst. Ook moet niet wor den gesproken van andersdenkenden, dcch van niet-katholieken. Spr. adviseerde aan iedere conferentie een opwekkend woord, een preekje toe te voegen Prof dr. Titus Brandsma (Nijmegen) be toogde het groote nut van openluchtspelen van religieuzen aard. De schoonheid van onze liturgie meet aan het volk getoond worden. Spr. wekte op daarvoor een geor ganiseerd genootschap van leeken te stich ten. Kapelaan Westerman uit Sneek wees op het nut van het plaatsen van artikelen in de gewestelijke neutrale pers. Namens de „Klare Waarheid" werd er voor gepleit, de apologetische actie meer naar buiten uit te dragen onder de gelcofs- genooten. Meer naar buiten, minder in het verborgen moet het werk geschieden. Ook daar waar geen katholieke kerk is moet wor den gepredikt. Pastoor Swildens uit Munstersche Veld spoorde aan tot preventief werken voor de toekomstige twaalfde provincie. De grond moet cok in katholieke handen worden ge bracht. Pastoor Geveling O.P te Leeuwarden ad viseerde door te gaan met het geven van conferenties en het verspreiden van lectuur. Kapelaan Graafsman te Leeuwarden ver wachtte het meest van het goede voorbeeld der Katholieken en van pakkende propagan- dalectuur. Voor de verspreid wonende katho lieken adviseerde spr. nu en dan bij parti culieren een H. Mis te doen opdragen. Pater lector Winkel O.P. huldigde de stel ling: „door redsneering tot het geloof", ter wijl Pater Gijlswijk uit Nijmegen veel heil zeide te verwachten van een leekenaposto- laat. Deze spr. legde er den nadruk op, dat de priestervrees moet worden weggewerkt. Nadat vervolgens nog enkele andere spre kers eenige opmerkingen hadden gemaakt, heeft de voorzitter het slotwoord gesproken Als we de vergadering, aldus spr., mogen beoordeelen naar de discussies dan kunnen we zeggen, na het uitstekende en vruchtbare debat, dat deze bijeenkomst op bijzonder hoog peil stond. Nu moeten we komen tot realisatie. We hebben de ideeën gehoord en wenken in ontvangst genomen. Nu moeten we aan 't werk. Laten we deze vergadering beschouwen als een Pinkstervergadering. We laten 't niet bij woorden. Er werdt nu een begin gemaakt. Binnen niet al te langen tijd zal er in het Noorden een vergadering worden uitgeschre ven waar al degenen worden uitgenoodigd, die aan de discussies hebben deelgenomen. Zij, die niet tot de sprekers behoorden en toch op prijs stellen deze bijeenkomst bij te wonen moeten zich wenden tot den secreta ris. Het theoretisch begin, zoo besloot spr., is er. De practijk volgt. Pastoor Wierdels Ridder in de Orde van Oranje Nassau De Zeereerw. Heer F. J. A. M. Wierdels, pastoor van Naaldwijk, is door H. M. de Ko ningin benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding is hem gistermiddag met een toepasselijk wojrd van gelukwensch op de borst gespeld door den burgemeester, den heer Th. P. J Elsai, tij dens het diner ter gelegenheid van de kerk- consecratie, waarbij ook Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent aanzat. Benoemingen Paters Minderbroeders Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Pastoor te Franeker Pater E. Stulemeijer; tot kapelaan te Gorinchem pater Th. P. Knots. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogen- bosch heeft benoemd tot pastoor te Nijmegen (Sint Franciscus) pater J. J. C. Hentzen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Amsterdam (H. An- tonius) Pater W. A. H. Hazebroek; tot ka pelaan te Haarlem (H. Antonius) Pater.J. W. M. Hunsche en Pater H. Kok; tot Kapelaan te Delft (H.H. M.M.) Pater G. Schimmel; tot kapelaan te Woerden Pater A. J Engels; tot Assistent te Amsterdam (H Antonius) pater H. Randag. Z. H. Exc. de Bisschop van Roermond heeft benoemd tot rector van de Sint Franciscus- ktrk te Heerlen Pater P. C. Nielen, tot Rec tor van het Pensionaat Jerusalem te Venray Pater Wiro Spruit. De eerste vrouwelijke passagier naar Indië Is zelf een bekwaam vliegster De eerste vrouwelijke passagier naar In dië is gistermorgen per K.L.M. vliegtuig „Ooievaar" van Schiphol vertrokken. Het was mevr. Hewlett, een G4-jarige Engelsche, die als eindbestemming Nieuw Zeeland heeft en tot Batavia per K.L.M. reist. Zijzelve is een bekwaam vliegster en heeft o.a. haar eigen zoon, die nu bij de Engel sche luchtmacht is, opgeleid. Om dien zoon te bezoeken was zij naar Engeland gegaan Mevr. Hewlett was over het eerste ge deelte van haar reis per K.L.M. ni. van Londen naar Amsterdam zeer ingenomen, doch gaf haar spijt er over te kennen, dat tusschen Nederlandsch Indië en Australië nog geen luchtverbinding bestaat, waarvan anders, naar haar meening, zeer veel ge bruik zou worden gemaakt. De postvliegtuigen Dragen voortaan vogelnamen Herhaaldelijk is door het publiek de wensch te kennen gegeven, in plaats van de moeilijk te onthouden registratieteekens de postvliegtuigen van de Amsterdam Batavia-lijn namen te geven, bijv. die van vogels. De directie der K. L. M. heeft besloten aan dezen wensch gevolg te geven en heeft haar vliegtuigen als volgt gedoopt: De 5 Fokker F Vllb vliegtuigen heeten voortaan Zwaluw (P.H.A.E.Z.). Reiger (P.H. A.G.R.), Raaf (P.H.A.F.R.), Specht (P.H.A F.S.) en Ooievaar (P.H.A.F.O.) en de 5 groote Fokker FXII-vliegtuigen waarmede met ingang van 1 October om en om met de F Vllb-vliegtuigen de weekdienst op en van Batavia zal worden uitgevoerd, Leeuwerik (P.H.A.F.L.), Uil (P.H.A.FU.), Valk (P.H A.F.V.), Duif (P.H.A.I.D.). en Ekster (P.H. A .I.E.), terwijl het Fokker F IX-vliegtuig dat als reserve op de Indië-route zal die nen, Adelaar (P.H.-A.G.A.) is gedoopt. Gisteren, 3 September, is het eerste vlieg tuig dat zijn naam op den romp draagt, van Schiphol vertrokken, terwijl heden van Ba tavia de Raaf zal vertrekken. De mededeelingen in de pers zullen voortaan uitsluitend de vogelnamen der vliegtuigen bevatten. „Katholiek Verbond voor Kinderbescherming' Belanghebbende vereenigingen en instel lingen worden herinnerd aan de oprich tingsvergadering van het „Katholiek Ver bond voor Kinderbescherming", die zal worden gehouden op 12 September a.s. om 11 uur te Utrecht in teet „Kasteel van Ant werpen." De besturen, die het in te vullen formulier nog niet hebben verzonden, wor den beleefd verzocht dit alsnog te willen doen. De ambtenaren-salarissen Een mededeeling van de regeering Naar het „Hdbd." uit zeer betrouwbare bron verneemt, is in een eergisteren gehou den vergadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaren zaken vanwege de regeering een mededee ling gedaan met betrekking tot de salaris sen. Ais gevolg van deze mededeeling zullen de centrales der aangesloten ambtenarenor- ganisaties In spoedvergaderingen bijeenko men. Verwacht wordt, dat de volgende week reeds een nieuwe vergadering van de Cen trale Commissie zal worden gehouden. Krachtiger dan de voortreffelijkste amuse mentsfilm, en boeiender dan de ingewik keldste detectivegeschiedenis, is ongetwijfeld de film waarin de geheele Zuidpool-expe- ditie van Byrd wordt uitgebeeld. Het is gelukkig dat de moderne tijd derge lijke onderzoekers in staat heeft gesteld, om al hun daden en handelingen, die zij als pioniers verrischten te laten verfilmen, niet in een imitatie-omgeving, verrezen op een der vele filmterreinen, doch in werke lijkheid, zoodat de bewondering voor die energieke menschen volkomen overeenkom stig hun prestatie zijn kan. Ieder die over de Noord- of Zuidpool heeft hooren spre ken, krijgt er desondanks geen begrip van Commandant Byrd. wat deze werelddeelen beteekenen, evenmin als men zich kan voorstellen wat eeuwig is. Hier in deze film krijgt men er tenminste ongeveer een indruk van. Hier ziei men wat het zeggen wil, wanneer men hoort spreken van een gebied grooter dan 240.000 vier kante kilometer sneeuw en ijs, waar niets groeit en zoo goed als ieder spoor van levend wezen ontbreekt. Daar in die streken was het, dat op 28 Augustus 1928 de 42 deelnemers onder leiding van Commandant Byrd een kamp stichtten onder den naam van „Klein Ame rika" vlak bij de Walvisschenbaai in de Ross- zee op de groote ijsbarrière. Daar hebben die mannen twee lange jaren gewoond en tegen de ijzige elementen gestreden met alle energie die in hen was. met het doel bezit te nemen van het zuide lijkste punt der aarde, en wetenschappelijke onderzoekingen te doen. Tot in de finesses was de expeditie voorbereid door aerologen, meteorologen, geologen, geografen, topo- grafen en andere experts op allerlei gebied, waaronder ook twee operateurs van de Paramount-filmfabrieken, doch alles onder dezelfde leiding van vice-admiraal Byrd. Behoudens de verschillende wetenschap pelijke resultaten die deze expeditie heeft opgeleverd, heeft men nog andere ontdek kingen gedaan, die zeker niet minder be langrijk zijn, al zal de importantie ervan voor het groote publiek wel verborgen blij ven. Trouwens, dat was ook niet de be doeling van de film, al zal niemand de groote waarde van dit belangrijke document ont kennen. De hoofdzaak was alle wederwaar digheden en belangrijkste gebeurtenissen van deze expeditie voorgoed vast te leggen. Daarin is men naar ons inzien buitengewoon goed geslaagd, vooral, als men nog de moei lijkheden van allerlei aard, waaronder het filmen moest geschieden, in acht neemt. Het minst gelukkig van alles achten we de muzikale illustratie, die in deze „zichtbare" stilte bijna storend werkt, hoe goed de com positie overigens ook is. We zijn er zeker van, dat, indien de film absoluut „stom" zou worden vertoond, zij beklemmend op de toeschouwers zou werken, doch eerst dan zou de illusie volkomen zijn. Het moeten wel stoere mannen geweest zijn, die vaak onder allesbehalve benijdenswaardige om standigheden hebben gefilmd en dit resultaat hebben weten te bereiken. Terwijl hevige sneeuwstormen langs hen heen schoten, hebben zij den slinger gehanteerd en ook hebben zij tijdens den langen poolnacht niet stilgezeten, doch gepoogd, ook hun, die nimmer de Zuidpool bezochten (en dat zijn er heel wat) een idee te geven, wat zoo'n poolnacht eigenlijk is. Wij voor ons zijn althans blij, deze film te hebben gezien en we zijn er vast van over tuigd, dat het iedereen zoo zal vergaan, die met haar heeft kennis gemaakt. Het is een document van groote beteekenis voor de wereld, want hoe gemakkelijk de verbinding met de wereldpolen ook zal worden, toch blijft dit de eerste en voornaamste tocht naar dit gebied, die met succes werd bekroond. En de belangrijkheid ervan wordt ieder duidelijk die dit werk heeft aanschouwd. V. Een der hulpposten welke werden uitgezet om bü een eventueele noodlanding van de .vliegmachines van dienst te zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9