Binnen landsch Nieuws RADIO MOORS DE GRAPJAS HARLEKIJN! Voor de Huiskamer De wegenwet Handel ik Verbond van Nederlandsche werkgevers Nederl. Heidemaatschappij „Liefdewerk Oud Papier" GEMENGD NIEUWS Uit de raadzaal gezet RADIO-OMROEP Harlekijns vlieèende roos Op 31 Juli 1930 is tot stand gekomen de wet, houdende vaststelling van voorschriften omtrent openbare wegen, de z.g. wegenwet Deze wet zal binnenkort in werking treden. Bij deze wet zijn de particuliere belangen niet ontzien. Er moest vaak diep in allerlei particuliere belangen worden ingegrepen, omdat het onvermijdelijk was om het wegen- recht afdoende te regelen. De Regeering heeft zich daarbij op het standpunt gesteld, dat omtrent den rechtstoestand van den weg en de daarmede in verband staande ver houdingen meer zekerheid moest worden ge schapen, dat daarvoor de particuliere belan gen niet steeds konden worden ontzien, maar dat de inbreuk op deze belangen tot het noodzakelijke beperkt moet blijven en, waar noodig, schadeloosstelling moet worden ge geven. De strekking van de Wegenwet is niet om in beginsel met het bestaande te breken, maar om eenige onderwerpen van het wegen- recht te regelen, welke niet geregeld zijn en waaromtrent onzekerheid bestaat. Dienten gevolge zijn in de Wegenwet alleen bepalin geen vastgesteld omtrent de openbaarheid van den weg, de budgerlijke rechten ten aan zien van wegen, het onderhoud daarvan, de wegenleggers, de onteigening ten behoeve van aanleg of verbetering van wegen en de tolheffing. De Wegenwet is alleen toepasselijk op open- bane wegen, dus niet op particuliere wegen, welke slechts ten beste voor ieder toeganke lijk zijn. Onder openbare wegen verstaat de Wet ook voetpaden, rijwielpaden, jaagpaden, dre ven, molenwegen, kerkwegen en andere ver- keersbanen voor beperkt gebruik, benevens bruggen. Onder rechthebbende verstaat de Wegen wet de rechthebbende krachtens burgerlijk recht. Tot heden bestaat er onzekerheid of een particulier zonder medewerking van de over heid zijn weg het karakter van openbaren weg kan geven. De Wet maakt aan die onzekerheid thans een einde. Wanneer een rechthebbende zijn weg de bestemming van openbaren weg heeft gegeven vóór het in werking treden van de Wegenwet, dan is die bestemming thans vastgelegd. Na het in werking treden van de Wet kan de particulier alleen met mede werking van de Overheid zijn weg het ka rakter van openbaren weg geven. Volgens de Wegenwet is een weg openbaar: lo. wanneer hij, na 30 jaren vóór het in werking treden van de Wegenwet gedurende 30 achtereenvolgende jaren voor een ieder toegankelijk is geweest; 2o. wanneer hij, na 10 jaren vóór het in werking treden van de Wegenwet gedurende 10 achtereenvolgende jaren voor een ieder toegankelijk is geweest en tevens gedurende dien tijd is onderhouden door het Rijk, een provincie, een gemeente of een waterschap; 3o. wanneer de rechthebbende daaraan de bestemming van openbaren weg heeft ge geven. Wanneer echter gedurende den genoemden termijn van 30 of 10 jaren op de onder lo en 2o genoemde wegen gedurende minstens een jaar duidelijk ter plaatse is aangegeven door het stellen van opschriften als: eigen weg, particuliere weg of andere kenteeke- ningen, dat de weg slechts ten bede voor een ieder toegankelijk is, heeft de weg niet het karakter van openbaren weg. De Minister heeft naar aanleiding van dit artikel, dat in de Eerste Kamer nog al be strijding heeft ondervonden, eenige verkla ringen gegeven, die voor de praktijk belang rijk zullen zijn. De eigenaars van vele oude zandwegen, voetpaden, speciaal in bosschen en heiden, hebben jaren lang gedoogd, dat het publiek hiervan gebruik maakt. Al deze wegen zullen, wanneer dit minstens 30 Jaar is gedoogd, vanaf het oogenblik der inwerkingtreding van de Wegenwet openbaar worden, met alle gevolgen, welke die wet hieraan verbindt, tenzij de eigenaar hiertegen maatregelen neemt. De Minister verklaarde, dat de hier boven genoemde 3z jaar onmiddellijk aan het in werking treden van de Wet moeten voor afgaan. Wanneer de Wet b.v. 1 October 1931 in werking treedt, dan wordt een weg alleen openbaar, wanneer deze vanaf 1 October 19zl bij voortduring voor een ieder toegankelijk is geweest. Ontbreekt aan dien termijn ook maar iets en wordt de weg voor enkele dagen afgesloten, dan wordt de weg niet openbaar. Er zijn dus twee manleren voor den eigenaar om te voorkomen dat een weg bij het in werking treden van de wet openbaar wordt, nJ. óf minstens 1 jaar vóór dat tijdstip een bord te plaatsen, dat de weg slechts voor een ieder ter bede toegankelijk is, óf vóór dat tijdstip minstens één dag dien weg voor het publiek af te sluiten. Dit laatste is voor den eigenaar wel het meest afdoende middel. Deze kwestie is voor de gemeente van veel belang. De gemeentebesturen moeten van alle openbare wegen leggers opmaken. Ge noemde wegen worden dientengevolge hierop geplaatst en hun eigenaars als de onder houdsplichtigen aangewezen. De Wet bepaalt, dat de gemeente moet zorgen, dat de binnen haar grondgebied liggende wegen, behalve die van het rijk, de provincie of een water schap, in goeden staat verkeeren en dat de gemeente hieraan heeft voldaan, wanneer de onderhoudsplichtige zijn verplichtingen niet is nagekomen. De rechthebbende op een particulieren weg kan dezen alleen tot openbaren weg bestem men, wanneer de Raad der gemeente, waar deze weg gelegen is, zijne medewerking ver leent. De belanghebbende kan bij Ged. Sta ten in beroep komen van het raadsbesluit. De Raad kan voorwaarden stellen, zulks om te voorkomen, dat een verwaarloosde weg tot openbaren weg bestemd wordt. Wil de be langhebbende aan die voorwaarden niet vol doen, dan kan de Raad zijn medewerking weigeren. Dikwijls bestaat er onzekerheid aan wien een weg in eigendom toebehoort. De Wet be paalt thans, dat, zoolang het tegendeel niet blijkt, vermoed wordt, dat de provincie, de gemeente of het waterschap, naar gelang een dezer publiekrechtelijke lichamen voor her. onderhoud zorgt, hiervan eigenaar is. Voorts is bepaald dat de rechthebbende op en de onderhoudsplichtige van een weg of een tot den weg behoorenden berm of berm- sloot hebben te dulden: lo. de uitvoering van alle werken tot on derhoud of verbetering van den weg; 2o. de uitvoering van alle werken vereischt voor aansluiting van wegen en uitwegen; 3o. het aanwezig zijn, plaatsen en onder houden van voorwerpen boven, op of in den weg of de daartoe behoorenden berm of bermsloot ten behoeve van het verkeer over den weg, van de onder lo of 2o omschreven werken en van de uitvoering daarvan. De Gemeenteraad kan het onderhoud van een weg van een particulier overnemen en hem dus verplichten afkoopbarv» jaarlijksche uitkeeringen te doen .welke gezamenlijk niet hooger mogen worden gesteld dan hetgeen per jaar voor behoorlijk onderhoud werd vwr- eischt. De Regeering achtte het niet mogelijk voor alle gevallen in bepaalde regelen aan te geven wat als minimum dan wel wat als maximum uitkeering per jaar moet worden aangenomen. Voor den eenen weg wordt re gelmatig ieder jaar een ongeveer gelijk be drag voor onderhoud besteed. Voor een goed aangelegden weg kan in latere jaren met 'n gering bedrag voor onderhoud volstaan wor den. Bij het bepalen van de uitkeering moet met de billijkheid rekening worden gehouden. Ten slotte vermelden we nog, dat de ver plichting om een weg te onderhouden niet meer bestaat, wanneer de weg gedurende 30 jaar in geenerlei opzicht door den daartoe verplichte is onderhouden. Ook is de verplichting om een weg of een duiker in een weg te onderhouden te niet gegaan, wanneer gedurende 10 achtereenvol gende jaren daaraan niet is voldaan en te vens gedurende dien tijd de weg of de dui ker is onderhouden door het Rijk. een pro vincie, een gemeente of een waterschap. Uitvoering Tarwewet Het maalpercentage verhoogd tot 22% De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 7 September a.s. het maalpercentage van 20 wordt verhoogd tot 22% De Bataviasche politiezaak .Een der bedenkelijke gevallen De hoofdpolitieopziener R. die in preventieve hechtenis werd gesteld in verband met de bekende politie-affaire tn onder verdenking dat hij tijdens de uitoefening van zijn func tie meermalen geld zou hebben aangenomen van houders van Chineesche speelhuizen, heeft reeds een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. De algemeene vergadering Ter aanvulling van het verslag omtrent de algemeene vergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, te Bergen-Bin- nen kon het volgende worden medegedeeld. Na de bestuursverkiezing heeft de heer H. P. Gelderman CMzn., voorzitter van het Verbond, een woord tot den afgetreden al gemeen-voorzitter gesproken. Nadat de heer Kalff den heer Gelderman voor deze woorden dank had betuigd, sprak de algemeen-secretaris, mr. A. N. Molenaar, nog een persoonlijk woord namens het secre tariaat. Ir. Kalff dankte voor deze woorden en ver klaarde, dat de vriendschap tusschen hem en het secretariaat ook na zijn aftreden zal blij ven voortduren. Daarna hield ir. J. H. Telders, voorzitter van de Vereeniging „Het Groot-Baggerbe drijf", zijn inleiding betreffende uitvoering der Zuiderzeewerken, ter voorbereiding van den tocht, dien de leden gisteren onder namen. Deze inleiding werd met een aantal kaarten van de Zuiderzeewerken toegelicht. Vervolgens hield ir. Alph. Roebroek, lid van de directie van den Wieringermeerpol- der, een voordracht over indijking en indus trie. De algemeen-voorzitter, ir. Kalff, dankte den inleider zeer voor deze uiteenzetting, vooral omdat hij daardoor het uitzicht had geopend op een nieuw afzetgebied voor de industrie, een uitzicht, dat wij zco noodig hebben, dat het een zonnetje heeft gebracht in onze vergadering (applaus). Des middags vereenigden de 240 deelne mers zich aan een maaltijd in het hotel Nassau te Bergen aan Zee. 43ste jaarvergadering te Middelburg. De 43e algemeene vergadering werd te Middelburg gehouden. De voorzitter van den raad van commis sarissen, baron van Nagel], opende de ver gadering met een woord van welkom. Dan herdacht de voorzitter verschillende leden en vrienden van de Mij., die in het afgeloopen jaar gestorven zijn en anderen die zich in het verleden voor de Mij. ver dienstelijk hebben gemaakt, een vijftal, dat in *t afgeloopen jaar hun zilver ambtsju- bilé hebben gevierd. Hij wijst verder op het verslag van den directeur en vooral op het vele werk dat verricht is tot leniging van de ramp der werkloosheid, waaruit blijkt, welk een be langrijke taak onze Mij. vervult in het so ciaal economisch leven van ons land. Men bedenke toch steeds, aldus besloot de voorzitter zijn rede, dat onze vereeniging geen maatschappij is, die winstbejag be oogt. Wij behoeven geen dividenden uit te keeren, al moeten er als het noodig is, bij een dergelijk uitgebreid personeel als wij hebben, natuurlijk voorzieningen worden getroffen voor slechte tijden. Het is ons streven bij het ontwerpen van plannen, zoowel als by de uitvoering van werken een sfeer van vertrouwen te leggen tusschen opdrachtgever en onze Maatschappy. Want alleen door dat vertrouwen is de Heide maatschappij geworden wat zy is en kan zy de diensten bewijzen, waarvoor zy in het leven geroepen werd. Nadat de contróle over de aanwezigeaf - deelingen verricht was, kwam het verslag van den directeur aan de orde, dat onder waardeerende dankzegging werd goedge keurd. Nadat de commissie, belast met het na zien der rekening over 1930, verslag had uitgebracht, strekkende tot goedkeuring dier rekening, had de verkiezing plaats ter voorziening in de vacature wegens periodie ke aftreding. Met groote meerderheid van stemmen werden herkozen de voorzitter baron van Nagell en de heeren mr. W. J. M. Westerwoudt, jhr. H. W. de Blocq van Scheltenga en mr. J. G. Westra van Holthe. Vervolgens deelde de heer G. Houtzagers, inspecteur der Nederlandsche Heidemaat- schappy, het een en ander mede betreffende de excursie van den volgenden dag naar de Wouwsche Plantage en naar de verruiming en normaliseering van Boomvaart en Roo- sendaalsche Molenbeek. Na afloop der vergadering werd een be zoek gebracht aan het stadhuis van Mid delburg, waar het gemeentebestuur officieel de leden der Heidemaatschappij ontving. De burgemeester sprak hier eenige vriende- lyke woorden, waarin hy hulde bracht aan het werk der Ned. Heide My. De voorzitter dankte voor de eer dezer officieele ont vangst getuigend van waardeering voor het werk door de My. verricht. Nadat verver- schingen waren aangeboden werd het prach tig raadhuis, Middelburg's glorie, bezich tigd en daarna een rijtoer gemaakt naar Oost-Kapelle en Domburg en de bezittin gen Westhove en Hoogduin bezichtigd. De dag werd met een maaltijd in de Sociëteit St. Joris besloten. JAARVERSLAG 1930 Aan het j'aarverslag van de vereeniging „Liefdewerk Oud Papier" over 1930 ont- leenen wij het volgende Als het meest treffende feit in den aanvang van dit jaar wordt gememoreerd het verlies, dat de Vereeniging leed, door het overlijden van haar algemeen vereerden voorzitter, den heer R, van Ginkel Zijn groote ijver voor het Liefdewerk had hem tot den aangewezen leider gemaakt, zoodat zijn verscheiden inderdaad voor het L.O.P. een groot verlies was te noemen. Alhoewel met behoorende tot het overzicht van het jaar 1930, herdenkt men het overlijden van het medelid, den heer G. A. van Meurs, die in den aanvang 1931 de vereeniging door den dood werd ontrukt. Langer dan 25 jaar gaf hij zijn beste krachten aan de belangen der Vereeniging. De uitvoering der Ziektewet was ook voor de Vereeniging in 1930 nieuw. Het begroote bedrag voor premiebetaling bleek ongeveer juist te zijn, dit bedroeg 1552.50 over de laatste tien maanden van genoemd iaar. terwijl over hetzelfde tijdvak aan ziektegeld door de Centrale Onderlinge in totaal t 1743.10 werd uitbetaald. De totaalcijfers van het opgehaalde papier in 1930 toonen overduidelijk, dat er in bijna alle afdeelingen hard gewerkt is. Bijna 1 1/4 millioen K.G. papier is er meer verzameld dan in 1929. Het juiste bedrag der gezamen lijke opbrengst wijst 8.605.299 K.G. aan. Geen jaar voordien kan op zulk een ver meerderde productie wijzen. Het meest spreken de cijfers van de afdeeling „de Mijnstreek" tegen een opbrengst van 196.240 K.G. in 1929, staat een opbrengst van 380.020 K.G in 1930. Leiden mag bogen op een vooruitgang van 116,686 K.G., wat in vergelijking met de cijfers van 1929 zeer opvallend is, temeer daar de grootere opbrengst bijna uitsluitend door de stad geleverd is. Amsterdam met hare onderafdeelingen Bussum en Hilversum gaat naar het anderhalf millioen, door een vermeerderde opbrengst van 197,881 K.G. Ook Rotterdam verbeterde haar cijfers met 108,527 K.G., Oudenbosch met 100,605 K.G. dank zij Bergen op Zoom en de stad Roosendaal, Eindhoven met 92.885 K.G., Utrecht met 74,561 K.G., Haarlem met 71,490 K.G., Alkmaar met 53,792 K.G.. Maastricht met 53,114 K.G., Tilburg met 42,421 K.G. en Breda met 35,352 K.G. In procenten uitgedrukt verhoogde Heerlen haar opbrengst met 61 °/0. Oudenbosch eveneens met 61 °/0, Leiden met 42°/o Eindhoven met 33 °/0, Dordrecht met 45 °/0, Hoorn met 27°/0, Alkmaar met 22°/0, den Bosch en Zwolle met 20 °/0, terwijl Amster dam en Rotterdam hare opbrengst resp. met 15 °'0 en i4°/0 verhoogden. Over het geheele land steeg de opbrengst met ruim t6 ID 1 o* Slechts de Besturen der Centralen Haar lem, Rotterdam, Tilburg, Leiden en Breda zijn er in geslaagd, een grootere of kleinere afdrage aan de hoofdkas te verstrekken. De loonuitkeering bedroeg plus minus 136,000 gulden. Stopzetten van de vereeni ging zou beteekenen de arbeiders voor het meerendeel prijsgeven aan werkloosheid en hen tot permanente steuntrekkers maken. In de gedachte aan deze onloochenbare waarheid ontstond de aan de medewerkers gezonden circulaire, gedateerd November 1930. Uit den inhoud memoreeren wij de beduidend mindere geldelijke opbrengst, ten bedrage van 60,000.in 1931, bij gelijk heid van productie als in 1930. Herinnerd wordt tenslotte aan het zilveren jubilé van de hoogst gewaardeerde mede werkers, de heeren Mr. Heerkens Thijssen en H. Holt. Beiden mogen de voldoening smaken van hun werken met succes bekroond te zien. Dank wordt gebracht aan alle be gunstigers, maar vooral aan den Doorl. Beschermheer, Zijne Hoogwaardige Excel lentie Monseigneur J. D. J. Aengenent, wiens bemoedigende woorden tot besluit van het overzicht worden aangehaald uit een schrijven van Z.H. Exc. aan het hoofd bestuur do. 3 October 1930 „Hoezeer het ook te betreuren valt, „dat de toestand van uw Liefdewerk het „uitkeeren van de gebruikelijke giften aan „andere liefdadige instellingen onmogelijk „maakt, toch hopen wij, dat door den steun „aller Katholieken, de exploitatie van uw „Liefdewerk, ook in de komende, misschien „evenmin voorspoedige jaren, loonend blijve, „waardoor toch immer reeds veel goeds „wordt gedaan." Dit schrijven besluit met het verleenen van den Bisschoppelijken zegen, als blijk van waardeering voor den velen arbeid, door allen verricht. Auto zonder Chauffeur Een nieuw gevaar voor het Zondagsche verkeer. Henri Meijer schrijft in ,.De Auto": In den „goeden ouden tijc" een kleine veertig jaar geleden, was een van de gelief koosde Zondagsvermaken van den burger man in de groote steden, bij een rijtuigver huurder een tilbury met hit te huren en daarmee in gezelschap met vrouw en kin deren of van vrienden en vriendinnen op stap te gaan. In de Maandagavondbladen trof men dan meermalen in de ongelukkenrubriek een uitvoerig verslag aan van de avonturen, die sommigen dezer Zondagsrijders met hun huurspulletje hadden beleefd. Soms had men te veel uitspanningen bezocht. Of te r'.icth langs den waterkant gereden. Kortom, er ontstond schade aan personen en goederen, om van de Zondagsgeneugten van het arme trekdier nog te zwijgen. Een andere Zondags vreugde bestond in het huren van een zeil boot. Ook deze verhuurderij gaf aan ont luikende journalisten rijke stof voor de Zon dagsche ongelukkenkroniek. Meestal kwamen de „aankomende zeilers" er met een nat pak af en per slot van rekening bleef de schade, die zij door hun absolute onkunde op het gebied van zeilen aanrichtten, tot hun eigen beurs beperkt. Het behoorde overigens tot de uitzonde ringen, dat zoowel onbedreven paardenmen- ners als onervaren zeilers groot gevaar op- levrden voor het verkeer te land of te water. Het risico, dat zij door hun onkunde liepen, was eigen risico, dat eventueel ge deeld werd door hun passagiers aan wie het vrij stond er zich al dan niet aan bloot te stellen. In dezen tyd van malaise in schier alle bedrijven is thans een nieuwe soort ver- huurderq in zwang gekomen, die door eeni ge handelaars in gebruikte automobielen wordt aangegrepen als een middel om van hun renteloozen voorraad wagens althans nog eenig profijt te trekken. We bedoelden het verhuren van auto's zonder chauffeur. Het aanbod in deze nieuwe branche, schynt vooralsnog de vraag belangrijk te overtreffen, want bedroeg aanvankelijk het huurtarief van een 5 a 7-persoons auto met gevuld benzine-reservoir f 15 per dag, op het oogenblik kan men reeds een auto in marschvaardigen staat voor f 10 per dag bekomen. Dat is dus bijna te geef en men begrijpt nauwelijks, hoe een verhuurder, al levert hy dan ook garnituren, die door hun staat van dienst geen kooplust gaande kunnen maken daar nog een korst brood aan kan verdie nen. In elk geval is de auto hiermede onder het bereik gekomen van de burgerij, die zich vroeger op Zondag per Jan Plezier of per hittekar placht te vermaken. En als specifiek Zondags-genoegen brengt het een klasse van autobestuurders op onze wegen, waarvoor men gaarne, als dit mogelijk ware, een kilometer of wat zou omrijden! Want al ligt het voor de hand, dat de verhuur der zijn wagen niet in handen zal geven aan iemand, die geen rijbewijs heeft, er zijn feiten te over bekend, dat het bezit van zoodanig bewijs geen voldoende garantie in houdt, dat de eigenaar in staat is een auto in de volle verkeersdrukte te besturen zon der de veiligheid van het verkeer in gevaar te brengen. Gesteld al, dat de huurder inderdaad eenige bedrevenheid achter het stuur heeft verkregen, dan wil dat nog geenszins zeg gen, dat hij behoorlijk en veilig kan ryden met een zooveelste hands auto. dien hij niet kent. Geen ervaren automobilist zal ooit voor zijn genoegen uit rijden gaan met een ouden wagen zonder zich vooraf gron dig te hebben overtuigd, dat het geheele mechanisme van zessen klaar is dat de ban den betrouwbaar zün en dat de remmen goed werken. De liefhebbers van Zondagsche uitstapjes met goedkoope huurauto's zonder chauffeur, moeten dus uit den aard der zaak onerva ren bestuurders zyn, die zoo maar op hoop van zegen achter het stuur plaats nemen en in hun onwetendheid risico's aanvaarden, die geen verstandig mensch on zich neemt. Bleef dit risico nu hun eigen risico, dan zouden we aan deze verhuurderij geen woord hebben verspild. De zaak 's echte- veel ern stiger dan het verhuren van hittekarretjes en zeilbooten aan onbedreven lieden Wat we hier zien, is dit, dat autobestuurders met Bower en Mower zijn handelaren in ju- weelen. Mower woont te Amsterdam. Bower woont te Beriyn. Nu en dan doen zij zaken met elkaar. Op zekeren dag had Mower te Amsterdam een briljant van vier karaat opgedoken. De steen had een waarde van minstens 25000 gulden, in waarheid had Mower er niet zoo veel voor betaald, Hy stuurt den briljant naar Bower te Ber iyn en schrijft: „Beste Bower! De steen is voor kenners best 30.000 waard. Maar ik iaat hem Jou als gelegenheidskoopje voor slechts 20.000 Ech ter maak ik er deze voorwaarde bij, dat je niet zult probeeren den prijs nog te drukken. Mqn eerste en laatste woord: 20.000 gulden. Stuur den steen anders maar per omgaande terug." Bower bekykt den steen. Hy bevalt hem. Hij bevalt hem buitengewoon Hy bevalt hem steeds beter. Hy zou er ook graag 20.000 gul den voor betalen. Maar waarom zou hy? Waartoe had hij leeren handelen? Misschien zou hy hem toch goedkooj>er krijgen. En hy schrijft daarom aan Mower te Amsterdam: „Beste Mower 1 19.000 gulden wil ik beta len. Meer is hy me niet waard." Mower telegrafeert: „Zend den steen dadeiyk terug." Bower te Beriyn gaat er by zitten, maakt het pakje in orde, doet er touw omheen en verzegelt het volgens de regels der kunst en stuurt het hoog verzekerd naar Amsterdam terug. Tevoren echter schryft hy een brief: „Beste Mower! Morgen zend ik je den steen terug, omdat ik met den besten wil niet meer dan 19.000 gulden kan besteden. Overleg het goed by je zelf. Het is myn laatste woord. Jy zult er tenslotte ook goed aan verdienen, bovendien komt het geld dadelijk. Ik plaats je dus voor de keus, of je my den steen daarvoor wilt laten of niet. Kun je daartoe besluiten, weiger dan het pakje aan te nemen en Iaat het naar my teruggaan. Mocht je echter aan 20.000 biy- ven vasthouden, wat ik zeer zou betreuren, neem dan het pakje aan," Mower te Amsterdam kan geen besluit ne men. Mower neemt het pakje aan. Verbreekt zegel en touwen Wikkelt het eene papier na het andere af. Maar de steen bevindt zich niet in het pakje. Eindeiyk, heelemaal onder in ligt een briefje. Daarop staat: „Accoord, ik neem hem voor 20.000." twijfelachtige hoedanigheden op het overige zeer intense verkeer worden losgelaten met auto's vol ouderdomskwalen. Daar 't slechts „huurspulletje", is behoeft de huuraer het niet te ontzien. Het wordt dus ai licht een geschiedenis van rijden en rossen en zulks met een halven slag speling in het stuur, met slingerende voorwielen, met remmen, die niet voldoende werken en met banden, die hun besten tijd gehad hebben Dit is niet onze grootste grief tegen dit verhuurbedrijf. Een grooter bezwaar is, dat de verhuur der die de mogelijkheid creëert, dat een gezelschap voor een daalder den man een heelen dag buiten eenige contróle met een auto uit toeien gaat, het automobilisme in het algemfpn nadeel to brengt en wel om deze reden, dat er geen verhaal is op even- tueele schade aan derden toegebracht. Men stelle zich even voor, dat zoo'n huur koets op z'n gevaarlijke excursie een zware botsing met een luxe-auto veroorzaakt of aan andere weggebruikers zwaar lichamelijk letsel toebrengt. Op wien is dez? schade verhaalbaar? De man aan het stuur is natuurlijk niet tegen schade aan de-den verzekerd. Het zal hem natuurlek erg spijten, dat zijn "roolijk uit stapje zulke nare gevolgen had. doen daar hij slechts een arme metselaar of een ketel bikker zonder werk is, kan niemand van hem vergen, dat hij de onkosten vergoedt. Van een kikvorsch plukt men nu eenmaal geen veeren. Dit nu is een der consequenties, die men by deze sterk doorgevoerde pauperisatie van bet automobilisme onder het oog zal moe ten zien. In de verhuring van auto's zonder een bevoegd en financieel verantwoordeiyk man aan het stuur zien we dan ook een kwaad, dat hoe eer hoe beter dient te worden opgeruimd. Tijdens een onweer Een arbeider door den bliksem gedood. Tijdens een hevig onweer, gepaard gaan de met regen en hagelslag, werd Donderdag avond te Boxum de 50-jarige arbeider Sik- kema door het hemelvuur gedood. Een „waardig" edelachtbare. By de benoeming der raadscommissies wond in de Bodegravensche raadsvergade ring een sociaal-democratisch lid van den raad zich zóó op, dat hy, sprekend over den raad, de woorden „zootje" en „fari zeeërsbende" gebruikte. Nadat de heer Ol- demans drie maal tot de orde was geroe pen en bleef doorschreeuwen, nadat hem het woord was ontnomen, werd een voor stel van den burgemeester aangenomen om den heer Oldemans te verwyderen. Onder hevig misbaar werd de „edelacht bare" door een politie-agent uit de raads zaal gezet, bericht het „Hdbd." ZONDAG G SEPTEMBER 1931. HUIZEN, 298 M. 8.30 NCRV. 9.30—5.00 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.00 KRO. 8.30— 9.30 Morgenwijding oJ.v. Ds. J. v. d. Schors. Mevr. F. Mooy (zang). 9.3010.00 Gramo- foonpl. 10.00—11.45 Uitz. v. d. Hoogmis uit de kerk van den H. Henricus te Amersfoort. 11.45—12.30 Gramofoonpl. 12.30—2.00 Uitz. van het 6-September Congres v. h. R. K. Werkliedenverbond 2.00 Litterair halfuurtje door Dr. J. Gielen. 2.304.00 Concert KRO- sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer. 4.005.00 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.20 Kerk dienst ,'anuit de Geref. Kerk Gorinchem. Hierna tot 7.45 Zang door Rie Kleyn (so praan) en Jr Kleyn (alt). 7.458.10 Pater N. Sanders O.F.M.: „Het toeval in een le ven van een heilige." 8.1019.40 Concert KRO-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. Ca. 9.30 Vaz Dias. 10.4011.00 Epiloog door het Klein Koor oi.v. J. H. Ficckers. HILVERSUM 1875 M. 8.30—8.45 Gym nastiekles oJ.v, G. Kleerekoper. 8.50 Post- duivenber. 9.00 S. S. Lantinga: „Bolgewas sen voor kamer en tuin". 930 Viool-recital door N. de Klyn, Joh. Jong (piano). 12.00 Gramofoonpl. 12.151.00 AVRO-octet o.l.v. L. Schmidt. 1.00 Gramofoonpl. 1.15 Vervolg octetconcert. 2.00 Boekenhalfuurtje door Herman de Man. 2.30 Piano-recital door Coba Ryneke. 3.004.00 Het Residentie-or kest o. 1. v. Ignaz Neumark. M.m.v. N. Grau- dan (cello). 4.005.00 Uitzending Water- polo-wedstrijd HollandEngeland in het Zulderbad Den Haag. In de rustpoos: Gra mofoonpl. 5.45 Concert VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot. A Funke Küpper (zang) en Joh. Jong (piano). 6.45 Vervolg concert. 8.00 Vaz Dias. 8.15—9.00 Omroeporkest o. 1. van N. Treep. S. HaasePieneman(zang). 9.00 Louis Davids. 9.15—10.00 Vervolg Om roeporkest. 10.00 Louis Davids. 10.15 Ver volg Omroeporkest. 10.45 Gramofoonpl. 11.00 —12.00 Kovacs Lajos en zyn orkest. Refrein- zang: Bob Scholte. DAVENTRY, 1554.4 M. 3.20 Kerk-cantate van Bach. Koor, orkest en solisten. 4.05 Kinderkerk. 4.35 Concert. W. Davis (mez zosopraan). Orkest. 5.50 Piano-recital door Pouishnoff. 6.206.35 Lezing. 8.15 Kerk dienst. 9.10 Nieuwsber. 9.25 Concert. Orkest, W. Bury (sopraan). 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Orgelconcert. 1.20 Gra mofoonpl 1.50 Gramofoonpl. 2.20 Gramo foonpl. 6 20 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoon- platen. 9.05 Humoristische voordracht. 9.50 Gramofoonpl. LANGENBERG, 473 M. 7.20—8.20 Orkest concert. 8.208.50 Gramofoonpl. 9.2510.20 Evang. Morgenwijding. 11.50—12.20 Bach- cantate. Koor,' orkest en solisten. 1.202.50 Orkestconcert. 3.204 50 Herdenking van den slag bij Breitenfeld. Zang en toespra ken. 5.00—6.20 Concert. 8.20 „Der Wild- schütz" Opera van A. Lortzing. Daarna: Berichten en tot 12.20 Gramofoonpl. KALUNDBORG, 1153 M. 12.25—1.20 Or kestconcert. 2.504.50 Orkestconcert. 3.35 Gramofoonpl. 8.20—9.05 Radio-Tooneel. 9.05 —9.20 Cembalo-soli. 9.2010.20 Orkestcon cert. 10.2010.35 Gramofoonpl. 10.4511.20 Orkestconcert. 11.20—12.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508,5 en 338.2 M. 508.3 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Concert. Orkest en so list. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.35 Gramo foonpl. 8.20 „Die Fledermaus". Operette van Joh. Strauss. ZEESEN, 1635 M, 7.20 Orkestconcert. 8.20 —9.15 Lezingen. 915 Morgenwijding. 11.50 Bach-cantate. 12.50 Orkestconcert. 2.50 Fluitconcert. 3.20 Herdenking van den slag by Breitenfeld. 4.50 Blaasconcert. 5.55 Lie deren. 620—8.20 Lezingen. 8.20 „Der Wild- sehütz", opera van Lortzing. 10.20 Origi- neele Negermuziek. Hierna Berichten en vervolgens tot 12.50 Dansmuziek. MAANDAG 7 SEPTEMBER HUIZEN, 298 M. Uitsl. NCRV-nitzending 8.00 Schriftlezing 8.159.45 Gramo foonpl. 10.30 Ziekendienst 11.0012.30 Gramofoonpl. 12.00—12.15 Politieber. 12.301.45 Orgelconcert Jan Zwart 1.45 Gramofoonpl. 2.00 Uitz. voor scholen 2.303.00 A. J. Herwig: „De kamerplanten van deze maand" 3.005.00 Gedeelt. Uit zend. der 15de Maranatha-conferentie te Zeist 5.006.30 Concert. K. Hartvelt (vlooi), P. Lentz (cello), G. Seijler (piano) 6.30 Verteluurtje voor jongeren 7.00 8.30 Vervolg-uitz. van een gedeelte der 15e Maranatha-Conferentie te Zeist 8.30 Politieber. 8.4510.45 Kunstavond ten huize der familie Nic. Chr. Radiover. 10.00 Vaz Dias 10.4511.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.307.45 Gymnastiekles o. 1. v. G. Kleere koper 8.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Gramofoonpl. 12.00 Concert VARA-septet o. 1. v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 1.45 Pauze 3.00 A. van Strien (zang), Joh. Jong (piano) en Gramofoonpl. 4.00 P. Kra mer (viool) en mevr. J. KramerRowald (piano) 5.15 Concert VARA-septet o. 1. v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 6.45 Gramofoon pl. 6.55 Sietske Bolten (zang), Joh. Jong (piano) en Gramofoonpl. 7.30 Cello recital door P. Lenz (cello) en G. v. Renesse (piano) 8.00 W. Graadt van Roggen: „De vyfentwintigste Nederlandsche Jaar beurs" 8.35 Gramofoonpl. 10.00 Vaz Dias 10.10 Zang en piano. Mevr. To v. d. Sluys (sopraan) en Daaf Wins (piano) 10.25 Concert VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot 11.0012.00 Gramofoonplatencon- cert. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen- wyding 11.0511.20 Lezing 12.20 Con cert. J. Vincent (sopraan), het Dorian-trio 1.35 Orkestconcert 4.20 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Nieuwsber. 6.50 Piano-duetten door Ethel Bartlett en Rao Robertson 7.10—7.25 Lezing 7.30 Lezing 7.50 Lezing 8.20 Concert. Or kest, A. Desmond (alt), A. Foar (bas-bari ton) 10.00 Nieuwsber. 10.15 Scheeps tijdingen 10.20 Lezing 10.40 Orkest concert 11.2512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 4.50 Concert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Radio-Tooneel 9.50 Concert. Strykkwartet. zang en cello-soll. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonpl. 11.00—12.05 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestcon cert 5.206.20 Gramofoonpl. 8.20 Wil helm Raabe-herdenking. Toespraak en or kestconcert. Daarna berichten en tot 12.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.25—2.20 Orkestconcert 4.20—6.00 Orkestconcert en piano 8.20—9.20 Orkestconcert en zang 9.50—10.20 Kamermuziek. Strykkwartet 10.35—11.20 Concert. Hawaiïan-kwartet. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Concert. Solisten 338.2 M.: 5.20 Or kestconcert en Gramofoonpl. 6.50 Gra mofoonpl. 8.20 Orkestconcert 9.20 Or kestconcert. ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.00—7.50 Gramo foonpl. 10.30 Uitz. voor scholen 10.55 12.20 Berichten. Hierna Gramofoonpl. 1.15—2.20 Berichten 2.20—3.20 Gramo foonpl. 3.204.50 Lezingen 4.50—5.50 Concert 5.50—8.20 Lezingen 8.20 Con cert 9.05 Lezing 9.30 „Ein Bummel dureh Wien" 10.50 Berichten en daarna tot ca. 12.20 Dansmuziek. iuh oio Koningstr. 27 Tel. 14609, Haarlenj 73. „Het geluk biedt my de hand," lach te Harlekijn; „daar komt de Koning aan, di enu m'n „vliegende roos" kan zien. Hy zal er over verbaasd staan." 74. „Och, kom, dwaasheid," zei de Ko ning; „alsof een roos vliegen kan." Hariekyn dreef nu samengeperste lucht in de r^os, die hoe langer hoe dikker werd. 75 „Is dit geen prachtige luchtballon?" riep de vroolijke Harlekijn, terwyl py in het schuitje sprong en omhoog steeg. Toen de Koning van z'n ver bazing bekomen was, had hij veel pret in 't ongewone geval. r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10