innenlandsch Nieuws IDE GRAPJAS HARLEKIJN Voor de Huiskamer Overbrugging van Rijn en Waal De verbinding van Antwerpen met den Rijn Poging tot vervroeging der zomervacanties De wethouderskwestie te 's-Gravenh?; ige De katholieke fractie aanvaardt een zetel SOCIAAL LEVEN Commissie voor Jaarbeurs huldeblijk Invoer van brood uit België Bronzen halfklok aangeboden Drinkwatervoorziening: voor het westen des lands Studiecommissie ingesteld Avontuur in een vliegmachine „Juist, juist 1 Ik zal te voren en wel zeer De Katholieke Arbeiders Internationale Het conflict in het bouw bedrijf te Amsterdam Thans opgelost GEMENGD NIEUWS f 7000 aan effecten gestolen Harlekijn wordt op een vreemde manier toegetakeld WW% De overbrugging van het Hollandsch Diep Het technisch onderzoek omtrent de geschikte plaats nog niet voltooid. Het Tweede Kamerlid, de heer van der Waerden had den minister van Waterstaat de vraag gesteld of minister Reymer van oor deel was dat, naast de verkeersverbetering der drie doorgaande wegen met overbrugging over de groote rivieren via Nijmegen, 's Hertogenbosch en Keizersveer, welke eer lang tot stand komen, reeds onmiddellijk een vierde overbrugging ter hand genomen dient te worden. De minister geeft hierop thans het vol gende antwoord. Wanneer de overbrugging te Nijmegen en Arnhem, te Zaltbommel en te Vianen met de daarop aansluitende wegen gereed zullen zijn, zullen twee vrij volledige verbindingen tusschen Noord en Zuid, één in het Oosten en één in het midden des lands verkregen zijn. Voor de westelijke verbinding moet de keus worden gedaan tusschen die over de Merwede te Gorinchem (in den weg Utrecht GorinchemKeizersveerBreda) en die over het Hollandsch Diep. Laat men laatstgenoemde voorshands ach terwege, dan is het toch noodzakelijk de nieu we overbruggingen over de Nieuwe Maas en over de Noord gereed te hebben, daar dan de weg uit het dichtbevolkte Westen des lands naar het Zuiden zou moeten leiden over die rivieren naar Gorinchem en van daar naar Keizersveer. De vraag, welke bij verdere uitwerking van het bruggenprogramma allereerst aan de orde komt, is dus niet, of het noodig is, on middellijk een vierde overbrugging ter hand te nemen maar of als derde overbrugging die over de Merwede den voorrang moet heb ben boven die over het Hollandsch Diep of omgekeerd. Aanvankelijk is de Minister geneigd om aan de overbrugging over het Hollandsch Diep (met die over de Oude Maas) eenigen voorrang te geven boven die over de Mer wede bij Gorinchem. Omtrent de geschiktste plaats eener over brugging van het Hollandsch Diep is het technisch onderzoek nog niet voltooid. Een overbrugging nabij Moerdijk schijnt de voor keur te verdienen boven die te Willemstad, vooreerst met het oog op de toch reeds noo- dige wegenverbetering van Rotterdam naar Dordrecht en naar het Oosten en voorts om dat een brug te Willemstad bijna tweemaal zoo lang zou zijn als een brug te Moerdijk en de kosten dus evenredig hooger zouden worden. Bovendien zou een brug te Willem stad den bouw van de nieuwe brug over de Oude Maas ten oosten van Barendrecht noo dig maken, terwijl bij de keuze der richting over Moerdijk dg ten behoeve van den Dordt schen Waterweg in verbouwing zijnde brug te Barendrecht voldoende is voor het daar te verwachten verkeer. Bij het onderzoek naar de geschiktste plaats wordt tevens nagegaan, welke functie de be staande spoorwegbrug kan blijven vervullen. De Tweede Kamer za ruimschoots gelegen heid krijgen, op de hoogte te blijven van den voortgang van het onderzoek en voor het uit spreken van haar oordeel, omdat in dezen niets zal kunnen geschieden zonder dat de jaarlijksche begrootingen van het Wegen fonds daarbij betrokken zijn. De kwestie der arbeidsvoorwaarden in de bestekken Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid den heer Kuiper betreffende het afhankelijk stellen van de uitkeering van het Rijkssubsidie in de aanlegkosten van toe gangswegen en opritten voor de overbrug ging van den Rijn bij Arnhem en van de Waal bij Nijmegen van bij die werken gel dende arbeidsvoorwaarden, luidt het ant woord van Minister Reymer als volgt In de briefwisseling omtrent de nieuwe brug over de Waal te Nijmegen was er de aandacht op gevestigd, dat, indien de voor gestelde kostenverdeeling niet door het be stuur der gemeente Nijmegen werd aange nomen, aanzienlijke vertraging in het bou wen van de brug zou kunnen ontstaan. Toen blijkens het onlangs genomen raadsbesluit de verdeeling der kosten niet onvoorwaar delijk werd aanvaard, is aan burgemeester en wethouders van Nijmegen medegedeeld, dat het verwondering had gewekt aan het verleenen van het subsidie voorwaarden verbonden te zien Aan het college werd voorts te kennen gegeven, dat het Rijk in beginsel nimmer eenige voorwaarde bij dergelijke subsi dieverleening aanvaardt, zoo dat op het aanbod van den gemeenteraad in den zijnerzijds gekozen vorm niet verder kon worden ingegaan Ter voorkoming van misverstand werd daarbij tevens mede gedeeld. dat het mei aanvaarden van de door de gemeente gestelde voorwaarden geen verband houdt met den inhoud daar van, en dat ook wanneer andere voorwaarden zouden zijn gesteld, deze evenmin aanvaard zouden zijn. Nochtans belette een en ander niet. dat overleg zou kunnen worden ge pleegd, opdat met billijke wenschen, welke ter zake mochten bestaan, rekening zou kunnen worden gehouden. Uit een en ander mag dus worden afge leid dai de dezerzijdsche houding geen grond geett voor het maken van de gevolg trekking als in de vragen tot uiting is geko- De onderhandeling' tusschen Nederland en België Het „Dagbl. van Noord-Br." meldt het volgende: Men bericht ons uit Antwerpen, dat dc onderhandelingen tusschen Nederland en België, terzake van een nieuwe verbinding van Antwhrpen met den Rijn, op het oogen- blik reeds in een vergevorderd stadium verkeeren. Als basis dier onderhandelingen zou ech ter tegen de verwachting in niet het Eendrachtskanaal-plan van ir. Van Konij nenburg of het Schelde-ontwerp van minis ter Bongaerts hebben gediend, maar wel een kanaal-tracé, dat rechtstreeks van de Antwerpsche dokken naar het Volkerak loopt. Niettegenstaande de gunstige positie van Nederland zou dus toch aan de bekende Belgische verlangens, die niet zoozeer het herstel van een korteren vaarweg tusschen de Westerschelde en den Rijn dan een be voordeeling der Antwerpsche haven in het Rijnverkeer behelzen, zijn toegegeven. Men verzekert ons, dat er in de onder handelingen thans geen sprake meer is van een vasthouden aan de tusschenwateren volgens de Scheidingsregeling van 1839. Aan België zou toch een verbinding worden toegestaan, welke de beteekems van het door onze Eerste Kamer afgewezen Moerdijk kanaal benadert. Uit West-Brabant schrijft men aan het blad: Naar wij vernemen, zijn door ingenieurs van den Nederlandschen Waterstaat opme tingen verricht in de polders tusschen Steenbergen en het Benedensas van den Roosendaalschen en Steenbergschen Vliet, zulks in verband met het internationale kanaaltracé Antwerpen—Hollandsch Diep. Waar dit kanaal op A. P. zal komen te lig gen en de polders aldaar ongeveer 1.35 N. A. P. gelegen zijn, ligt het voor de hand, dat kostbaie werken ondernomen zullen moeten worden om een regelmatige afwate ring der polders te verzekeren. Deze afwatering zou dan geschieden via syphons onder het kanaal door. Actie van de K. v. K. voor Gooiland In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gooiland te Hilversum is in behandeling gekomen het voorstel, om in samenwerking met andere belanghebbende Kamers in Nederland een actie te voeren tot het verkrijgen van ver vroeging der zomervacanties. Zulks wegens de bijna steeds ongunstige weersomstandig heden in de tweede helft van de maand Augustus en de groote schade, die hotel-, pension- en café-restaurantbedrijven, zoo mede ook andere neringdoenden daarvan ondervinden. De Kamer besloot in den loop dezer maand een bijeenkomst met de meest be langhebbenden in deze aangelegenheid te houden en dan na te gaan, of in hun krin gen eveneens de wensch naar vervroeging der zomervacanties algemeen en sterk wordt gevoeld en den omvang der schade te be spreken, welke tal van bedrijfstakken lijden door de tegenwoordige, naar het oordeel der Kamer, verkeerde zomervacantieregeling. Bij een bevredigend resultaat dier bijeenkomst zal medewerking met andere Kamers van Koophandel worden gezocht, welke belang hebben bij het vreemdelingenverkeer in haar district en zal mede overleg worden gezocht met autoriteiten op het gebied van onder wijs. De Haagsche Kathcüieke Raadsfractie heeft besloten, een zetel in het college van B. en W. te aanvaarden. Nu gebleken is, dat de verkiezing van een katholiek wethouder mogelijk is zonder dat deze aan eenige overeenkomst zal zijn ge bonden, meende de katholieke fractie dit besluit te kunnen nemen. Voor de vacante plaats in het college heeft zij den heer Quant beschikbaar gesteld. In verband met dit besluit zal, naar de „Msb" bericht, de heer A. C. A. van Vuu- ren. leider der fractie, ontslag nemen als raadslid. Huldiging Mr. Rink Bij zijn 80en verjaardag Ter gelegenheid van zijn 80en verjaardag is Zaterdagavond het Eerste Kamerlid en oud-minister mr. P. Rink gehuldigd in Ho tel „De Twee Steden" te 's-Gravenhage. De voorzitter va nden vrijheidsbond, mr D Fock, bood namens den Vrijheidsbond den jubilaris diens geschilderd portret, met de bedoeling, dat het later geplaatst zal worden in de vergaderzaal van Excelsior, waar het dan een plaats zal vinden naast het portret van wijlen mr. Dresselhuys. Mr. Rink dankte in hartelijke bewoordin gen. Daarna vereenigde men zich aan een ge- meenschapoelljken maaltijd, waaraan 84 personen deelnamen. wordt aan de groote rivieren en het IJssel- meer. Bij de vraag of, en zoo ja in hoeverre, de duinen ook in de toekomst voor wateronttrek- king moeten worden benut, doen zich tal van vraagstukken voor, o.a. betreffende de Volks huisvesting, het behoud van natuurschoon en het verkrijgen van voor diverse culturen ge schikte gronden. De Centrale Commissie voor Drinkwater voorziening heeft dan ook gemeend de van den Minister ontvangen opdracht zoo ruim mogelijk te moeten opvatten. In verband daarmede heeft zij in haar jongste vergade ring besloten het onderzoek in zijn vollen omvang op te dragen aan een subcommissie, welke zal zijn samengesteld uit eenige leden der Centrale Commissie en eenige deskundi gen daarbuiten. De volgende personen zijn bereid gevonden in deze sub-commissie zitting te nemen: Voorzitter: Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenhage. Leden: W. F. J. M. Krul, Directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening te 's-Gravenhage; J. van Oldenborgh Directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland te Overveen; Dr. Ir. J. A. Rin gers Directeur-Generaal van den Rijkswate- staat te 's-Gravenhage; J. A. van Steyn, In specteur van het Staatsboschbeheer te Utrecht; A. C. A. van Vuren, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal te 's-Graven hage. Deskundigen: Dr. J. B. M. Coebergh, hoofd inspecteur van de Volksgezondheid te Utrecht, als deskundige op het gebied der Volksge zondheid; prof. Ir. M. J. Grampré Molière, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, als deskundige op het gebied der Volkshuisvesting; C. M. Reinders Folmer te Heemstede, als deskundige op het gebied der landbouwhuishoudkunde; dr. Jac. P. Thijsse te Heemstede, als deskundige op het gebied van behoud van natuurschoon en als bioloog. Secretaris: Dr. ir. J. E. Carrière, Secretaris van de Centale Commissie voor Drinkwater voorziening te 's-Gravenhage. De Commissie beschikt over de personeele en materieele hulpmiddelen van het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening te 's-Gra venhage. bekend is, dat uit België regelmatig brood wordt ingevoerd, zoowel in Maastricht als in andere gemeenten van ons land. Die in voer had ook vóór het in werking treden van de Tarwewet 1931 regelmatig plaats en bedroeg b.v. in het jaar 1930 gemiddeld ruim 4000 K.G. per maand. Hoewel nog geen volledige opgaven over de laatste maand zijn verkregen, staat vast, dat de invoer, zij het dan ook niet in belang rijke mate, is toegenomen. In welke mate de invoer nog zal toenemen, kan niet worden voorspeld. De Tarwewet 1931 bevat geen bepalingen, volgens welke die invoer kan worden ver boden of belemmerd. Mocht de invoer in die mate toenemen, dat hij een ernstige benadee ling van de Nederlandsche bakkers zou vormen, dan zal nader moeten worden over wogen, of, en zoo ja, welke maatregel ndaar- tegen behooren te worden genomen. Maatregelen worden eventueel wogen over- Op de vragen van hei Tweede Kamerlid, den heer Hermans, betreffende het nemen van maatregelen tegen den invoer van brood uit België in de grensgebieden hier te lande, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord, dat het hem Op initiatief van deelnemers aan alle 24 voorgaande Utrechtsche jaarbeurzen, werd besloten een huldeblijk aan te bieden aan de Jaarbeurs-vereeniging ter gelegenheid van de 25ste beurs. In overleg met den architect van de Jaar beurs, J. de Bie Leuveling Tjeenk Amster dam, werd besloten tot het doen uitvoeren van een bronzen halfklok met bijbehoorende plaquette. De klok is geplaatst tegen het plafond in de hoofdhal, begane grond, tegenover de hoofdtrap, zoodat zij den bezoekers van de Jaarbeurs, zoowel bij het komen als bij het gaan, onmiddellijk opvalt. Als hoofdvorm voor deze klok is de ronde platte horlogevorm gekozen. De as waarom de wijzers draaien en de stand van de uurtee- kens maken dit vanzelfsprekend. Deze elec- trisch bewogen klok hangt aan een sierlijK gemodelleerde kelk en schakel, welke aan een plm. 1.40 meter breede plafondplaat is be vestigd. De klok en de wijzers zijn uitgevoerd in diep donkerblauw metaal. De wijzerplaten zijn oud-ivoorkleurig. De uit aluminium vervaardigde wijzers zijn aan de punten voorzien van een geslepen steen door een uitgebord gat in den wijzer zicht baar. De wijzers draaien, in tegenstelling met de gewone klokkeplaat waar zij vóór de uurtee- O De Centrale Commissie voor Drinkwater voorziening heeft aan den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid opdracht ontvan gen een onderzoek in te stellen naar de rich ting, waarin de oplossing van het vraagstuk der drinkwatervoorziening voor het Westen van ons land zal moeten worden gesteld. Dit vraagstuk is van buitengewoon veel be lang te achten, hetgeen o.a. ten duidelijkste blijkt uit het onlangs verschenen rapport van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland getiteld: Wateront trekking aan het duingebied". De deskundigen zijn net eens over het feit, dat de zoetwatervoorraad in onze duinen niet toereikend is om in de steeds toenemende wa terbehoeften zoowel voor huishoudelijk als voor industrieele doeleinden te voorzien, zoo dat het noodzakelijk is naar andere bronnen om tè zien, waarbij voornamelijk gedacht O Het vliegtuig was bijna leeg. Slechts twee passagiers zaten tegenover elkaar in gemakke lijke fauteuils. Het was tamelijk vroeg in den morgen en de lucht, waardoor het vliegtuig nu van Tempelhof in de hoogte steeg, was mistig en ondoorzichtig. De eene der beide passagiers, dik en zwaarmoedig in zijn fauteuil liggende en een machtige Havanna rookend, bladerde geeuwend in een ochtend blad. De andere, die tegenover hem zat, was slank en sportief gekleed en rookte een sigaret. Een kwartier, nadat het vliegtuig gestart was, wendde hij zich plotseling tot Zijn zwaarlijvigen overbuur. „Mijnheer Bromme, directeur-generaal, als ik me niet vergis De aangespiokene liet verbaasd zijn krant zakken en keek den jongen man aan. „Wat nu hoe kent u mijn naam Zijn wij misschien al eens aan elkander voor gesteld „Tot nu toe jammer genoeg nog niet. Ik vreesde, dat zich daarvoor ook al geen gelegenheid meer zou bieden. Neem me niet kwalijk, als ik u mijn eigen naam ver zwijg." De directeur trok verbaasd de schouders op en wilde zijn krant weer opnemen. „Neen, neen, mijnheer de directeur. Of schoon onze kennismaking eenzijdig moet blijven waarvan ik het genoegen boven dien nog betwijfel moet ik u toch ver zoeken, mij eenige minuten uw aandacht te schenken. U staat juist op het punt naar Zurich te vliegen en u hebt de niet onaardige som van 6000 Engelsche ponden bij u. Wees maar niet zoo verwonderd en tracht niet het te ontkennen U hebt dit geld vandaag uit uw safe in de Bank gehaald met het planvermoedelijk om de arme Rijksbank van de nutteloosheid harer po gingen te overtuigen, ze naar Zwitserland uit te voeren. O.... geef u werkelijk geen moeite mijn uiteenzettingen verontwaardigd af te breken. U hebt 60 biljetten van 100 pond bij u. Luister nu eens opmerkzaam toe, als u wilt, mijnheer U moet me oogen- blikkelijk de Engelsche banknoten welke u bij zich heeft, overhandigen. U zult het doen, o ia, ik behoef u niet eerst met uw leven te bedreigen. Het is al voldoende, wanneer ik bij onze tusschenlanding in München de crimineele politie op u attent maak. U weet, dat op den uitvoer van valuta's en buitenlandsche wissels gevangenisstraf gesteld is. terwijl bovendien het geld nog in beslag genomen wordt. Denk eens aan, wat dat beteekenen zou Het zou gedaan zijn met uw positie en goeden naam Wanneer u mij echter het geld geeft, zult u het ver lies vermoedelijk wel met een enkele maand salaris gedekt hebben. Zoudt u er zich dus niet bij neerleggen Directeur Bromme wierp een hulpeloozen blik naar achteren. De onbekende begreep dezen blik en lachte. „Geef u geen moeite De wacht zal u niet helpen. Hij hoort en ziet niets en hij zal na de landing onder eede bevestigen niets gezien noch gehoord te hebben. Hij is bovendien met 10 pet in deze zaak betrokken en dat is voor hem de moeite waard al zou hij tegen verwachting in een of twee jaar moeren zitten Numijnheer de direc teur De aldus aangesprokene pakte aan zijn hals.... Hij dreigde te stikken „Ik zal u op het Münchener vliegterrein laten arresteeren zei hij. „U meent, dat men het geld bij mij zal vinden en natuurlijk niet mij maar u zal gelooven Dat is mogelijk en in dat geval wil ik u wel mededeelen. da' ik het vlieg tuig tevoren reeds verlaten zal." „U wilt spoedig er uit springen. Hier boven in dit handkoffertje bevindt zich een uitstekend valscherm dat mij zacht aan Moeder Aarde zal toevertrouwen en mij een zorgelooze toekomst za) bezorgen. Maar nu is het hoog tijd. Geef asjeblief direct het geld." De onbekende maakte een onmiskenbare beweging naar zijn zak. De directeur, die een zwaren droom meende te droomen, greep met bevende handen naar zijn porte feuille en reikte den vreemdeling een pakje banknoten over» De vreemdeling telde ze zorgvuldig na en borg ze toen in zijn zak weg. „U zult wel spoedig over uw verdriet heen zijn. En nu hebt u nog gelegenheid gratis een demonstratie met de parachute bij te wonen." De vreemdeling haalde zijn koffertje uit het bagagenet en deed het open. Een mo ment stond hij als door den donder getroffen, toen keek hij verbaasd en ontzet om zich heen. Het koffer was leeg 1 Er zat niets in 1 En op hetzelfde oogenblik werd het gordijn achter hem teruggeschoven en een stevige man naderde den vreemdeling. „Geef u geen moeite meer, mijnheer. Ik ben commissaris Ludwig van het Berlijnsche hoofdbureau. De wacht aan boord kreeg wroeging over zijn daad en als verstandig man heeft hij zich tot mij gewend. Boven dien was het wel wat al te opvallend, dat u het heele vliegtuig op één plaats na afhuurde. Maar alles was misschien nog goed gegaan, als u niet zoo dom geweest was het vliegtuig slechts tot München te huren, terwijl uw eigen reiskaartje tot Zürich was." „Dan hebt u m isschien ook mijn parachute weggenomen „Ik was zoo vrij. U gaf er mij genoeg tijd voor, terwijl u uw ontbijt nam. Ik geef u nu nog den goeden raad, mijnheer Bromme niet te verraden. Het plan alleen is n.l. niet strafbaar. En ik maak me sterk, dat mijn heer de directeur het filiaal der Rijksbank te München een kort bezoek zal brengen." De uitgeputte directeur knikte ijverig. Door een lichten nevel begonnen de torens der Lieve Vrouwekerk te schemeren Het vliegtuig daalde. kens draaien, hier by het derde, zesde, ne gende en twaalfde uurteeken van een ge kleurde geslepen steen voorzien. De minuten- teekens zijn weggelaten. De plafonddplaat heeft den vorm van een twaalfbladige zonnebloem, het symbool van de zon, als de groote klok, welke altijd den juisten tijd aan de menschheid heeft gegeven. De groote wijzer heeft den vorm van een dolk, terwijl de kleine wijzer een hartvorm heeft. De plafondplaat is in bladgoud metaal uit gevoerd. Het ontwerp is van architect P. Kramer, Amsterdam, %et geheel werd voortreffelijk uitgevoerd door de N.V. metaalgieterij ^Hol land" te Amsterdam. De plaquette welke eveneens in de hal ge plaatst werd, naast de klok is in brons gego ten; werd op de ateliers der N.V. Metaalgiete rij „Hollandontworpen en ook uitgevoerd. De aanbieding van een en ander zal ge schieden op een receptie te houden door het Jaarbeurs Bestuur op morgenmiddag om half vier in de groote feestzaal van het Jaarbeurs restaurant en kan door alle deelnemers aan de Beurs worden bijgewoond. Aangenomen resoluties In de voortgezette vergadering der Katho lieke Arbeiders Internationale hebben de ZeerEerw. Pater Colsen C. M., aalmoezenier van den arbeid in de mijnstreek en de Natio- nalrat Jos Scherrer, uit St. Golten, een in leiding gehouden over de oplossing der eco nomische wereldcrisis door zedelijke orde en internationale solidariteit. Hierna hield Hermann Joseph Schmitt, se cretaris des Reichsverbands der Kath. Ar- beiter und Arbeiteriiinevereine Deutschlands, een referaat over de internationale beweging der Godloochenaars en den strijd daartegen van de katholieke arbeiders. Resoluties De volgende resoluties werden aangeno men: Het tweede congres der Kath. Arbeiders- Internationale heeft het als zijn voornaamste taak beschouwd om aan de vertegenwoordi gers der Katho"eke arbeiders-standsvereeni- gingen aan te toonen de beslissende beteeke- nis van de encycliek van Pius XI „Quadra- gesimo Anno", voor de in haar bestaan orrstig bedreigde wereld De Katholieke arbeiders betuigen den H. Vader eerbiedigen iank voor de diep gaande ontleding der economische en sociale toestanden van den tijd; voor de duidelijke asnwijzing van doel en middelen, welke in deze encycliek zijn vervat. In den geest des Pausen zijn de bij de kath. Arbeiders Internationale aangesloten organisaties van oordeel, dat een onbeteu gelde concurrentievrijheid en nog minder de in haar plaats gekomen economische over- heersching niet het leidend beginsel der volkshuishouding kunnen zijn. Hoogere en edeler krachten moeten 't, economische en maatschappelijk leven hervormen en de on gebreidelde werking dei economische machts factoren beleidvol maar krachtig beteugelen door sociale gerechtigheid en liefde. Hier ligt een onafwijsbare taak voor ieder afzonderlijk, voor de verschillende organen en organisaties en voor de overheid. Terwijl de katholieke arbeiders alle econo misch-liberale collectivistische opvattingen en doeleinden verwerpen, streven zij met volle overtuiging theoretisch en practisch naar de vernieuwing der maatschappij in den geest van het christendom en. naar een organische samenstelling van het econo mische leven op den grondslag van bedryfs- gemeenschappen. Zij verklaren by hun gemeenschappelijk streven niet uit het oog te verliezen, dat elke hervormende kracht in de individuën moet groeien om voor de gemeenschap vruchtbaar te zijn. Waarlijk christen zijn door gewetens volle erkenning en vervullen van alle plich ten in hun gezin, in arbeid, er. m stand en groep en staatsgemeenschap, door offervaar dige naastenliefde is en blijft de onmisbare voorwaarde voor een maatschappelijke orde ning, waaruit ock kan groeien het algemeen welzijn en dienende economie. De Katholieke arbeidersstandsvereenigin- gen beschouwen het als een byzondere taak om de arbeidende menschen geschikt te ma ken om de wereld van den arbeid, waarin zü leven, voor Christus terug te winnen en de maatschappelijke instellingen met Chris telijke beginselen te doordringen. Het congres draagt de leiding der Katho lieke Arbe'ders Internationale op om door uitwerking van instructies in den geest van het congres de actie van de afzonderlijke organisaties in de verschillende anden in tensiever te maken en op grooter eenheid te richten. In landen, waarin de gedachte der Kath. Arbeidersstandsbeweging nog niet is doorge drongen, moet met vereenigde krachten deze beweging in het leven geroepen en bevorderd worden. Dit betreft in het bijzonder ook die landen, waarin uitsluitend neutrale niet- Christeiyke vakvereenigingen bestaan. De resolutie over het referaat van den hwr Jos. Scherrer bestond, behoudens enkele wjzigingen, uit den tekst der gepubliceerde stallingen. Hieraan werd evenwel als gevolg van het debat net volgende toegevoegd: Het congres wijst op de zich steeds nog uitbreidende werkloosheid als een verschyn- sel dat voorkomt uit valsche beginselen en gebrek aan solidariteit onder de volkeren. De hieruit voor vele millioenen geboren toestand van nood en bestaansonzekerheid eischt nood zakelijk ingrijpende maatregelen tot positieve bescherming der betrokkenen. Het congres vermaant de leiders op econo misch gebied, de staatslieden en politici geen tijd te verliezen. Het draagt aan cje vertegen woordigers der Katholieke arbeidersstands- vereenigingen op om in dezen zin te werken uit alle kracht. Aangaande de jeugdbeweging werd de vol gende resolutie aangenomen: Het 2e congres der Kath. Arbeiders Inter nationale begroet met vreugde het yverig streven in meerdere landen om de Katho lieke arbeidersjeugd bij de standsorganisa tie bijeen te sluiten. Reeds eenigen tijd waren onderhandelin- tusschen de patroons..organisaties en de Federatie van bouwvakarbeiders gaande over opheffing van staking en uitsluiting in het Amsterdamsch bouwbedrijf. Zaterdagmiddag hebben drie vertegenwoor digers der patroonsorganisaties en vertegen woordigers der stakers vergaderd onder lei ding van het gemeenteraadslid, den heer C. Kitsz. Deze commissie heeft de oorzaken van het conflict besproken. Haar conclusie was, dat de eischen der stakers voor het groot ste deel behoorden te worden ingewilligd. De vergadering der stakers besloot daarop met algemeene stemmen de staking op te hef fen waardoor vanzelf de uitsluiting eindigt. Heden is de arbeid op alle bouwwerken her vat. By een inbraak te Tilburg Gedurende de afwezigheid der bewoners is ingebroken in een perceel aan de Tele- graafstraat te Tilburg. De ongenoode gast was, na een tocht over de daken, door verbreking van een raam aan de achterzyde van het huis, binnenge drongen. Hoewel de man niets heeft achter gelaten, neemt men aan, dat hy gebruik heeft gemaakt van een schroevendraaier of een smallen beitel. De inbreker heeft slechts een bezoek gebracht aan de slaapkamers, welke boven in het huis gelegen zijn. In de slaapkamer van den ongehuwden bewoner, die een gedeelte van het huis heeft ver huurd aan een andere familie, stak een sleu tel in het slot van een linnenkast. Hieruit werd een geldkistje en een gouden horloge meegenomen. In het geldkistje bevond zich een waarde van ongeveer f 7000 aan effec ten. Van den dader ontbreekt ieder spoor. In verband met dezen inbraak maakt de Commissaris van Politie te Tilburg bekend, dat ontvreemd zyn: twee 5 pet. pandbrieven, groot elk f 1000 van de Tilburgsche Hypo theekbank, serie E nummers 172 en 720; een Staaatsschuld Nederland 1931, groot f 1000, nummer 167664; twee obligaties gemeente Tilburg elk groot f 1000, nummers 421 en 422; een Staatsschuld Nederland 1919, groot f 1000, nummer 330.682 en een Staatsschuld Nederlandsch Indië groot f 1000, 4 pet. lee ning 1929, nummer 56.448, Lichtgeloovige dame opgelicht Onder voorwendsel van den slechten tjjd. De vorige week vervoegde zich by een dame te Groningen een bedelaar die haar een somber verhaal opdischte over zyn ar moede en de slechte omstandigheden, waar onder zyn vrouw en hun zeven kinderen moesten leven. Hierdoor zeer geroerd gaf mevrouw den man een groote hoeveelheid kleeren mee, die hij echter niet kon dragen. Daarom gaf mevrouw hem nog een reis mand mee, waarin hij de kleeren kon ber gen. Hy moest haar echter beloven, de mand des avonds terug te brengen, aange zien haar echtgenoot op reis moest. De mand werd echter niet terugbezorgd. Bij onderzoek der recherche bleek, dat de bedelaar het geheele verhaal verzonnen had en den mand met inhoud te gelde had ge maakt. Het geld heeft hy in drank omge zet. Het is de 44-jarige H. W. t eGroningen, iemand die reeds vele vonnissen achter den rug heeft. Hy is ter beschikking van de Justitie ge steld. Door een koe aangevallen Te Vleuten moest de landbouwer Van Tuil met een koe naar den veehouder aan den Meerendijk. Plotseling werd het beest wild en T. werd zoo ernstig gewo" dat men voor zyn leven vreest. 76. Eens zei Harlekyn tot den kok van den Koning, die juist bezig was een pudding voor Zyne Majesteit te maken „Pas maar op. dat Je dat lekkere ge recht niet laat aanbranden!" 77. Maar de kok moest van deze aardig heid niets hebben. „Ik zal je leeren!" riep hy woedend. En hy nam de pan van het vuur en wierp het puddlngbeslag over Harlekyn's hoofd. 78. „Laat ik gauw naar de pomp gaan, om me schoon te wasschen," zei Harlekyn j en rende weg. „Heer in den hemel!'' riepen de soldaten, toen zij den met pud- ding overgoten Harlekijn zagen, „een J spook!" En ze maakten dat ze wegkwa J men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 12