3uitenlandsch odCieuws fi FEUILLETON DE MAN VAN NERGENSHUIZEN De uitspraak in zake de Tol-Unie Ten nadeele van Oostenrijk Het non-agressie-verdrag De gespannen toestand te Barcelona Twintig dooden en zestig gewonden De a.s. verkiezingen in Engeland Gemengde buitenlandsche berichten Wolkbreuken boven Engeland Tienduizenden H. A. oogst vernield Huisinstorting met droevigen afloop Bijna een geheel gezin omgekomen Groote brand aan boord van een Duitsch stoomschip Hevige storm aan de Oostzeekust Ingang van Stettin's haven versperd Ernstig ongeluk tijdens auto-races 4 dooden, 15 gewonden Ongeval met doodelijken afloop Aardbeving in Bologna KORT NIEUWS RADIO-OMROEP ONZE OOST Het Permanente Hof voor Internationale Justitie heeft met 8 tegen 7 stemmen ver klaard, dat de ontworpen tolunle tusschen Duitschland en Oostenrijk niet in overeen stemming is met het protocol van Genève. Van deze acht rechters hebben bovendien Beven verklaard, dat de tolunie In strijd is met artikel 88 van het verdrag van St. Ger main. De zeven andere rechters met inbe grip van Hurst (Engeland) en Kellog (Ver. Staten) hebben een gemeenschappelijke verklaring geteekend dat volgens hen de tolunie wel In overeenstemming Is met het protocol van Genève en artikel 88. Vcor het advies van het Hof hebben ge stemd: Guerrero (Salvador), Rostworofskl (Polen), Fromageot (Frankrijk), Busta- mente (Cuba), Altamira (Soanje), Anzilotti (Italië), Urrutia (Columbië) en Negulesco (Roemenië) Tegen het advies: Adats.fi (Japan), Kel logg (Ver. Staten), Rolin Jacquemvns (Bel gië). sir Cecil Hurst (Engeland), Schücklng (Duitschland), prof. Van Eysinga (Neder land) en Wang Tsjang-tsjoei (China). Het verloep der zitting. In tegenwoordigheid van een zeer talriik publiek, waaronder vele gezanten en de oud minister van Buitenlandsche Zaken, Minis ter van Staat Jhr. mr. dr. H. A. van Karne- beek. Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, had Zaterdagoch tend in de groote rechtzaal van het Vredes paleis de voorlezing Dlaats van het advies van het Permanente Hof van Internationale Justitie, in de zaak van de DuitschOosten- rijksche tolunie. Na de zitting te hebben geooend, deed de president, de heer Adatci, allereerst voor lezing van den tekst van de vroeger gegeven beschikking, n.l. van 20 Juni, waarbij be slist was. dat er geen termen zijn om in deze zaak natiën ale rechters ad hoe te doen aanwiiren. hetzij door Oostenrijk, hetzij door Tsjecho-Slowakijë. Voorts deelde hil mede. dat de rechters Adatci. Rostworowski. Altamira, Anzilotti en Wang het met deze beslissing niet volkomen •ens waren en een collectieve afwijkende vorming hadden geformuleerd, welke door rechter Anzilotti werd voorgelezen en vol gens welke Oostenrijk wel gerechtigd was geweest, een rechter ad hoe aan te wijzen. Vervolgens ging de president over tot de voorlezing van het uitvoerig advies van het Hof in de hoofdzaak, waarvan de conclu sie luidde, dat het Hof met 8 stemm°n teren 7 van meening is. dat een reeime. tusschen Duitschland en Oostenrijk ingesteld op den grondslag en binnen de grenzen der begin selen, aangegeven in het Protocol van 19 Maart 1931. niet vereenigbaar zou zijn met het protocol no I op 4 October 1922 te Ge nève geteekend. De heeren Guerrero. Graaf Rostworowski, Fromageot, Ahtamira Urrutia en Negulesco, ofschoon zich met dit advies vereenigende, verklaren dat naar hun meening het regime van een douane-unie, ontwormen in het Octenriiksch—Duitsche protocol van 19 Maart 1931 uit hoefde van het feit dat het "•'-''■zou strekken tot bedreiging van de onaf hankelijkheid van Oostenrijk op economisch terrein, een daad zou uitmaken, welke de onafhankelijkheid van dat land in gevaar zou kunnen brem-en en uit dien hcofde niet alleen onvereen iebaar zou zijn met het pro tocol van Genève no. I van 4 Oct. 1922. maar eveneens, en uit zichzelf onvereenigbaar met art. 88 van het verdrag van St. Ger- ma'n van 10 SeDtember 1919. De heer Anzilotti, ofschoon zich vereeni gende met het dispositief van het advies, verklaart het niet eens te zijn met de over wegingen, waa-op die uitspraak berust en heeft een individueele mesning geformu leerd. De heeren Adatci. Kellogg, baron Ro- linJaciuemyns. sir Cecil Hurst, Schüe- king, jhr. van Eysinga en Wang, verklaren zich niet te kunnen vereenigen met het advies, door het Hof uitgebracht en gebruik makende van het recht hun toegekend door art. 71 van het reglement, hebben zij aan het advies van het Hof een afwijkende collectie ve raeening toegevoegd. Na de voorlezing door den president van het meerderheidsadvies gaf de heer Adatci het woord aan rechter Anzilotti ur„ die voorlezing deed van zijn afwijkende mee- ning Vervolgens las rechter Kellogg (V.S.) het minderheidsadvies voor, onderteekend door den president en de rechters Kellogg Ro lin Jacquemyns, sir Cecil Hurst, Schücking, Van Eysinga en Wang. Na de voorlezing van deze adviezen nam de heer Adatci het woord om aan het' Hof mede te deelen dat bericht was ingekomen van het overlijden van den heer Nyholm, oud-rechter in het Permanente Hof en schetste in enkele woorden de verdiensten van den ontslapene als rechter, jurist en als mensch. Te 11.30 werd de zitting gesloten. Het onderwerp van den dag. De publicatie van het advies van het Haagsche gerechtshof inzake de Duits' - Oostenrijksclje tolunie maakte heden bij de besprekingen in den Volkenbond en in de Europeesche commissie het belangrijkste on derwerp uit. Algemeen wordt gewezen op de kleme meerderheid voor het advies Bijzondere beteekenis hecht men in Duit sche kringen te Genève aan het feit, dat de rechters van de Vereenlgda Staten, En geland, Japan, Nederland, China en België zich op het standpunt der Duitsche en Oos- tenrjjksche regeering hebben gesteld. Afgewacht zal moeten woriBn, wat de moreele uitwerking van de uitspraak van het Haagsche gerechtshof zal zijn. Officieele Oostenrijksche verklaring. Van officieele zijde der Oostenrijksche de legatie is in zake 't vonnis van het Perma nente Hof betreffende de Duitsch-Oosten rij - sche Tolunie-plannen een verklaring ge publiceerd, waarin aan de hand van het meerderheidsadvies en in het minderheids advies wordt aangetoond, dat zeven rech ters verklaard hebben, dat het protocol van Genève en het verdrag van èt. Germain Oostenrijk dezelfde verplichtingen opleggen. Het zou niet gevoegelijk zijn de uitspraak te becritiseeren, maar men mag wijzen op dit feit en op het gewicht van de stemmen, die zich uitgesproken hebben vóór het Duit sche en Oostenrijksche standpunt. Het zou niet mogelijk zün, op grond van deze uit spraak het verwijt te handhaven, dat de Oostenrijksche en de Duitsche regeeringen door haar actie bewust de bestaande be dragen hebben overtreden. Politieke overwegingen? De R.-correspondent van het „Hbd." schrijft: Geen der bepalingen van het Tolunie- protocol op zich zelf is in strijd met de overeenkomst van Genève van 1922 Dit toont de minderheid duidelijk aan. Maar de meerderheid werpt het op het regime in zijn geheel, zonder al weer eenigen schijn van bewijs hiervoor aan te voeren. Wat van dit alles te denken? Het ant woord op deze vraag moet men, vrees Ik, vooral zoeken in het feit, dat bij desamen- stelling van dit Hof over het algemeen de politiek een te groote plaats heeft ingeno men. Wellicht is er aanleiding op dit advies en de beteekenis daarvan nog eens in een nadere beschouwing terug te komen. Laat ik thans alleen nog vermelden, dat toen ik enkele dagen geleden een internationaal jurist van groot gezag, niet alleen binnen, maar ook buiten onze landsgrenzen, een eerlijk en ijverig kampioen voor het hoog houden van het recht en de rechtspraak tusschen de volken, over de Tc'lunie-zaak sprak, deze mij het volgende zeide: „Zie, voor mij is de vraag dóódsimpel. Juridisch staat het immers als een paal boven water vast, dat er van strijd met andere verdrag bepalingen geen sprake is. Maar, als de politiek er by te pas komt, houd dan Je hart maar vast Weensche persstemmen over de Haagsche uitspraak De Christelijk-Sociale „Reichspost" wyst op het politieke karakter van die Haagsche uitspraak. Het totaal-resultaat, dat practisch zonder belang is, is een moreel succes en weerlegt de opvatting, dat met het tolunie- plan een verbreken der verdragen is bedoeld of begaan. De soc. dem. „Arbeiterzeitung", houdt het rapport voor een verkeerde uitspraak, wan neer men den tekst der verdragen in aan merking neemt, en komt tot de conclusie, dat Seipel en Schober uit dit beschamende hoofdstuk der Oostenrijksche geschiedenis zwaar gecompromitteerd te voorschijn ko men Elf jaren binnen- en buitenlandsche burgeriyke politiek hebben niets dan een ruïne achtergelaten. De „Wiener Nachrichlen" wijzen eveneens op het politieke karakter van het Haagsche rapport en leggen den nadruk op het feit, dat Oostenrijk en Duitschland moreel heb ben overwonnen. Dat Is een leer voor al die genen, die tegen Schober te velde trekken, niet omdat hy het tolunieplan tot een goed einde heeft gevoerd, maar omdat de regee ring waarvan hy deel uitmaakte het plan heeft opgezet. Bijzondere studie-commissie zal benoemd worden In de zitting der Europeesche Commissie is langdurig geconfereerd over de vraag, op welke wyze men het voorstel van Litwinoff tot het sluiten van een non-agressieverdrag verder zou behandelen. Hij dreigde met intrekking van zyn voor stel, indien de zaak nóg langer op de lange baan zou worden geschoven. Ten slotte werd eenstemmigheid verkregen dank zij een bemiddelingsvoorstel van Cur- tius, dat o.a. ook ondersteund werd door Flandin en den Italiaanschen gedelegeerde. De Europeesche commissie zal een bijzon dere studiecommissie benoemen, waardoor Litwlnoff's voorstel niet naar een gewoon Volkenbondsorgaan zal worden verwezen. Aan den anderen kant heeft Litwinoff toegegeven, dat dit besluit tot nadere bestu deering door ten bijzondere commissie eerst van kracht zal worden na goedkeuring door de Volkenbondsvergadering. By deze besprekingen verklaarde Flandin waarom hy en verschillende andere gedele geerden van andere staten zoo weinig geest drift voor het plan van Litwinoff konden gevoelen. Het voorstel van Litwinoff is in zyn te genwoordige redactie voor Frankrijk onaan nemelijk, want Frankrijk en ook andere Europeesche staten kunnen niet toestem men in een conventie, die aan de sovjet- regeering door het in Rusland bestaande monopolie van buitenlandschen handel ge legenheid zou geven den exporthandel van andere Europeesche staten met alle moge lijke maatregelen te belemmeren, terwijl die andere staten, als zij administratieve tegen maatregelen zouden nemen door de sovjet- regeering van schending van het non agressie-pact zouden kunnen beschuldigd worden. De verbinding met Barcelona is nog steeds niet hersteld. Volgens een mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken keeren de stakers langzaam naar de werk plaatsen terug. Volgens andere mededeelingen ls de toe stand nog steeds gespannen en zyn by de onlusten in totaal 20 dooden en 60 gewon den gevallen. Twee honderd opstandelingen zyn gevan gen genomen en zijn op een oorlogsschip ondergebracht, daar de gevangenissen niet voldoende veiligheid bieden. Generaal Jacquemot j" De tydens de Fransche manoeuvres in de bergen door den bliksem getroffen gene raal Jacquemot ls in het ziekenhuis van Barcelonnette overleden, na In de laatste uren buitengewoon veel pynen te hebben geleden. Generaal Jacquemot was tijdens den oor log eerst chef van den generalen staf van hret Oostenrijk-leger en later commandant van de zestigste infanteriedivisie en lid van den oppersten krijgsraad. De doodstraf in Duitschland Besprekingen over de al dan niet hand having. In den komenden herfst zal de oommissie voor het strafrecht uit den Rijksdag byeen- komen om de behandeling van het ontwerp- strafwetboek voort te zetten. 0.m. zal dan de beslissing over de doodstraf vallen. Het ls nog niet bekend of de Duitsch- nationalen en nat. socialisten aan de com missie-besprekingen zullen deelneme. Gandhi voor de microfoon Gandhi is voornemens, onmiddeliyk na zyn aankomst te Londen, een rede te houden, welke door alle Engelsche en Amerikaansche zenders zal worden uitge zonden. Nog voor Kerstmis? Snowden zal 10 September de nieuwe budgetaire voorstellen uiteenzetten. In conservatieve kringen is men van mee ning, dat de nationale regeering geen lang leven zal hebben. Sommigen meenen, dat reeds vóór Kerst mis algemeene verkizingen zullen worden gehouden, ofschoon een beroep zal worden gedaan op de natie om voor het nieuwe jaar geen verkiezing te verlangen. O In vele streken van Midden-Engeland hebben gedurende de laatste dagen de be woners hun huizen moeten verlaten, daar deze door de aanhoudende wolkbreuken en hevige regens ondermynd zyn en dreigen in te storten. Te Leeds en Sheffield moesten Vrydag eenige fabrieken worden gesloten, daar men voor instorting vreesde. Uit alle deelen van Engeland komen be richten binnen over het doorbreken van dy- ken, stagnatie in het spoorwegverkeer door het wegspoelen van spoordyken, geïsoleerde dorpen enz. In de nabijheid van Sheffield zyn 180 var kens op de weide verdronken. In Leeds staat de zakenwijk op vele plaat sen een voet onder water, zoodat het ver keer moest worden gestaakt. In Rotherham is de electrische centrale overstroomd, waardoor de geheele industrie In dit gebied stilstaat. Te Mansfield is een waterreservoir ge sprongen, waardoor het omliggende land overstroomde. Tienduizenden hectaren land, Piet: „Mammie, houdt u werkeiyk van mij?" Moeder: „Natuuriyk, lieve jongen." Piet: „Waarom trouwt u dan niet met dien man uit den snoepwin kel, daar over ons?" waarvan de oogst geheel is vernield, bieden een troosteloozen aanblik. In het Peak-district zyn de rivieren bui ten haar oevers getreden. In t plaatsje Frieciek in het Poolsche dis trict Pless si het huis van den arbeider Bo- recki, dat kort geleden door den bliksem was getroffen en grootendeels door brand werd vernield, tydens een storm ingestort. Er was nog een kamer intact gebleven, die door het gezin als noodverbiyf gebruikt werd. Tegen een uur in den nacht gebeurde het ongeluk. De vrouw en zes kinderen van 1 tot 16 jaar, werden onder het puin bedolven. Vijf kinderen en de vrouw werden gedood. Een 8-jarige knaap liep zware verwondingen op. In de haven van Antwerpen De Duitsche stoomboot „Ulanga" van de Woermaniyn, komende uit Afrika, is de haven van Antwerpen binnen gevaren met brand in het ruim. De kapitein opende Zondagmorgen on danks het verbod der brandweer de lui ken. Dadeiyk woedde de brand in alle he vigheid. Vier brandweerlieden zijn door üit- stroomend gas bedwelmd, zy werden naar het zoiekenhuis overgebracht. Het schip, dat gisteravond om ongeveer 9 uur begon over te hellen, zal, naar ver wacht wordt, wel geheel uitbranden. Sinds 36 uren woedt aan de Oostzeekust een hevigen storm, met een kracht van ongeveer 10 M. per sec, die in den nacht op Zondag orkaankracht had. Talryke schepen moesten te Sassnitz binnenloopen. Behalve de veerdiensten op Zweden, die doorgang konden vinden, konden Zaterdag en Zon dag slechts eenige groote schepen uitvaren. De storm, die Zondagavond nog een kracht van 8 M. per sec. had, heeft veel schade veroorzaakt aan de wouden op Rue- gen en elders. Tusschen Mosdroy en Schwinemun.de is het stoomschip Uil, dat te Hamburg thuishoort, gestrand. De beman ning kon worden gered. Het schip kon nog niet worden geborgen. Nabij de haven van Stettin zijn, tenge volge van de hooge zeeën, eenige groote vrachtschepen gezonken, zy versperren thans den ingang van de haven. In vele plaatsen is bovendien het telefoon verkeer gedurende vrij langen tyd gestag neerd, terwyi de electrische geleidingen de fect waren. In het monaingsgebied van de Oder en in de laaggelegen gebieden, hebben overstroo mingen plaats gehad. Ook uit het kustgebiel van Oost-Pomme- reen wordt bericht dat daar tengevolge van het noodweer, groote schade is aangericht. Te Bernhagen, by Naugard, is een muur omgewaaid, waardoor eenige arbeiders wer den bedolven. Een arbeider was op slag dood, terwyi de overigen gewond werden. Een nalatenschap met verlies Ten bedrage van 6 millioen mark De erfgenamen van den beroemden kunst verzamelaar Nemes te Weenen overwegen afstand te doen van de erfenis, die hun zou ten deel vallen, omdat de nalatenschap den laatsben tijd ten gevolge van verschillende omstandigheden een verlies dreigt op te le veren. Onlangs is nJ. in eerste instantie een pro- oes verloren, dat prins Heinrich van Prui sen aanhangig had gemaakt om een scha devergoeding van Mk. 550.000 te bekomen. Naar de „Neue Fr. Presse" meldt, had de prins voor een bedrag van 1.4 millioen mark kunstvoorwerpen van Nemes gekocht. Deze voorwerpen werden naar New-York gezon den om daar in een veiling verkocht te wor den. De opbrengst viel echter zeer tegen en bedroeg slechts 700.000 Mk. De onverkochte voorwerpen werden weder naar München teruggezonden en door Ne mes teruggekocht, die echter een belangryk lager bedrag daarvoor gaf, dan hy den prins tn rekening had gebracht. Hij moet zich echter hebben bereid ver klaard, den prins schadeloos te stellen, zoo dra hij by andere transacties geluk had ge had. Op grond van deze belofte heeft de prins het proces tegen de erfgenamen aanhangig gemaakt en in eerste instantie ook gewon nen. Hooger beroep is echter aangeteekend. Voorts is de Münchener veiling, die van 16 tot 19 Juli werd gehouden, een groote te genvaller geweest. Hoewel de opbrengst van de veiling op 3.25 millioen mark was ge schat. heeft deze in werkeiykheid slechts 2.25 millioen opgebracht. D executeurs-testamentair hebben daar op een verzameling van de schuldeischers byeengeroepen, waarin deze voor de keus worden gesteld, hun credieten te handhaven zonder rentevergoeding, totdat er betere ty- den voor een nieuwe veiling zouden komen, of de erfgenamen failliet te laten verklaren. Naar verluidt, bedraagt de schuld, die op de nalatenschap komt, 6 millioen marx, waarbij dan nog opgeloopen renten en an dere kosten komen. Voor het geval, dat de erfgenamen defi nitief van de nalatenschap afzien, zullen ook de' legaten vervallen, welke Nemes aan verschillende musea heeft vermaakt. O.a. zou het museum te Boedapest 15 schilderijen bekomen, die zich in het Hongaarsehe ge deelte der collectie bevinden. Tydens de internationale autoraces om den Grand Prix van Monza te Rome, is een ernstig ongeluk gebeurd. De race-wagen van den Franschman Etancelin werd door tot dusver onbekenden oorzaak uit de baan ge slingerd en vloog tusschen het publiek. Vier personen werden gedood en 15, deels zwaar, gewond. B<j motorrenncn By de rennen in het bosch van Grillenburg, die waren georganiseerd om het clubkampi- oenschap van den Duitschen Bond van motorrijders, hebben twee ernsrtige ongeluk ken plaast gehad. De motorryders Beckert uit Chemnitz en Emstberger uit Dresden, verloren hun mede- rijdenden in den aanhangwagen. De broer van Beckertr, die zyn partner was, was op slag dood, terwyi de andere bewusteloos naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Weinig schade De meteorologische instituten te Florence en te Prato registreerden in den nacht op Zaterdag om 2 uur verscheidene krachtige aardschokken Het epicentrum van de aard beving ligt in de provincie Bologna. Te Mugello, Scarporia en in andere plaatsen heeft de bevolking in de open lucht over nacht. De aangerichte materieele schade is echter gering. Een wolkbreuk heeft het Wes ten van BerUjn geteisterd. Het water drong in de laaggelegen woningen en kelders. Za terdagochtend tegen één uur was de brand weer reeds ongeveer tweehonderd maal te hulp geroepen. In een heftig gevecht te Glou cester tusschen de kustwacht en een ver meend smokkelschip is een lid van de be manning van het laatste gedood. Ten slotte werd het schip overmeesterd, maar op weg naar de haven is het plotseling gezonken. Een in aanbouw zijnd huis te Codevilla is ingestort, waardoor 14 perso nen onder het puin werden begraven en zware verwondingen opliepen. Drie der ar beiders verkeeren in levensgevaar. In goed ingelichte kringen in Mexico wordt medegedeeld, dat Mexico weldra zal toetreden als lid van den Vol kenbond. Op het hoofdstation te Wiesbaden is een hangende steiger van 12 meter hoogte omlaag gestort. Van de vyf schilders, die er zich op bevonden, is een gedood. De andere vier zyn zwaar gewond. Het totaal aantal werkloozen in Canada bedraagt by benadering 530.006, terwyi er kans is op een aanzienlijke ver meerdering tegen den winter. DINSDAG 8 SEPTEMBER 1931 HUIZEN, 298 M. Uitsl. KRO-Uitzending 8.009.15 en 10.0011.30 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Per- quin 12.00 Politleber. 12.151.45 Con cert KRO-Trio O.I.V. P. Lustenhouwer 1.452.00 Gramofoonpl. 2.003.00 Vrou wenuurtje 3.003.30 Gramofoonpl. 4.00 4.30 Gramofoonpl. 4.304.50 H. v. Esch: „Het kweeken van horlogemakers" 4.506.30 Concert KRO Kunstensemble o.l.v. P. Lustenhouwer 6.30 Prof. Dr. J. v. d. Veldt: „Twee pioniers v. d. Kath. Herleving in Italië. Agestine Gemelli O.F.M. en Ludo- vico Nocohi" 7.00 Ch. Stulemeyer: ,3ra« bantsehe Industriedagen" 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonpl. 8.0011.00 Concert KRO-orkest o.l.v. J. Gerritsen. W. Franco is (piano), J. Blazer (cello) 11.0012.00 Gra- mofonplaten. HILVERSUM, 1875 M. Ultsl. AVRO-Uit- zending 8.0010.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding 10.1510.30 Gramcfoonpl. 10.30—11.00 Lezing 11.00—12.00 Gramo foonpl. 12.002.00 AVRO-kwartet oi.V. D. Greneveld 2.00 Zenderverzorging 2.303.00 Alida Tartaud-Klein: De Ten toonstelling „Het Kind" 3.004.00 Gra mofoonpl. 4.00 Kinderuur 5.007.Ö0 Kovacs Lajos en zijn orkest. Betty v. d. Bosch-Schmidt (zang) 7.00 Gramcfoon- platen 7.30 Lezing 8.0011.00 Het Om roeporkest o.l.v. N. Treep. Het Wiener Lehrer A capella koor 10.00 Vaz Dias 11.00— 12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen- wyding 11.05 Lezing 11.20—11.35 Lezing 12.20 Orgelspel door E. O. Henry 1.20 Orkestconcert 2.15 Televisie 2.252.50 Gramofoonpl. 4.20 Concert, R. Cook (viool), L. Phillips (piano) 4.50 Orkest concert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Berich ten 6.50 Piano-duetten door Ethel Bert- lett en Rae Robertson 7.10 Lezing 7.50 Concert. The Tea-Time Four 8.10 Vaude ville-programma 9.00 Concert. Sara Allgood (zang), Orkest. Voorlezing uit eigen werk door W. B. Yeats 10.00 Berichten 10.20 Lezing 10.35 Concert. Militair or kest, Margaret Albu (piano) 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Radio-Tooneel 9.05 Piano-recital 9.50 Gramofoonpl. LANGENBERG, 473 M. 7.20—8.20 Gra mofoonpl. 10.3512.05 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestcon cert 5,206.90 Concert. Solisten en strijk kwartet 8 20 Muzikaal allerelei. Solis ten, koor en orkesten. KALUNBORG, 1153 M. 12.25—2.20 Or- kestconoert 3.205.20 Orkestconcert en zang 8.2012.20 Radio reportage, zang, orkestconcert en interviews 10.3510.50 Gramofoonpl. 10.5012.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert 9.05 Lezing. Daarna vervolg concert. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert 6.35 Gra mofoonpl. 8.20 Mandoline-concert en toe spraak ZEESEN, 1635 M. ca. 7.00—750 Gra mofoonpl. 10.30 Ultz. v. Scholen 10.55— 12.20 Berichten 12.25 Uitz. v. Scholen 12.50 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten 2.303.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezingen 4.505.50 Concert 5508.20 Lezingen 8.20 Dvorak-concert 9.20 Be richten. Daarna „Der himmlfsche Zecher", hoorspel van F. Dlettrich 1055 Verslag van den Volkenbond. Hierna Berichten en tot 12.50 Dansmuziek. Bestemd voor uitzending naar N.-Indië A. L. M. Hageraats, hoofdonderw. O.L.O., Almelo W. P. D. Penders, hoofdonderw. O.L.O., Roermond. Verlofgangers N.-Indië H. Doeve, land rechter te Loemadjang, Bilthovenmej. J. H. W. Supit, vio-onderw. te Tondano, 's Gravenhage P. A. L. Eggermont, mulo- onderw. b/d. 2de openb. muloschool te Soerabaja, 's Gravenhage C. E. Maier, ass.-res. van Langkat, 's Gravenhage H. Sluymer, contr. iste kl. b/d. P.T.T., Oud- Beijerland J. Ferdinandus, tijd. wnd. comm. ter contr. b/d S.S. en Tr„ 's Gravenhage C. A. van der Steen, werktuigk. electrotechn. ambt. b/d dienst v/d Mijnbouw, Delft L. G. Dormaar, contr. 2de kl. b/d P.T.T., UtrechtS. Romkema, hoofdagent iste kl. b/d. Alg. Pol. i/d res. Batavia, Hilversum A, Stegehuis, pakhuis-, tevens betaalmees ter 2de kl. b/d Bankatinwinning, Leiden J. van Oosten, leeraar b/d H.B.S. enA.M.S. te Malang, .s Gravenhage mej. J. C. Oli vier, onderw. b/h O.W.L.O., Apeldoorn G. de Vries, tijd. wnd. insp. b/d P.T.8, 's Gravenhage H. A. Tansen, opperhoutves ter b/d dienst v/h Boschwezen, 's Graven hage H.M.M. Mennes, contr. iste kl. b/h Binn. Best. ,'s Gravenhage J. J. van Mens. mijnbouwk. opz. iste kl. b/d dienst v d Mijnbouw, 's Gravenhage mej. L. Croes, onderw. b/h O.W.L.O., 's Gravenhage J. W. Kouwe, dir. der Normaalschool voor Inl. hulponderw., 's Gravenhage. Gepensionneerden N-Indië J. Steeman, school b/h. O.W.L.O. Nijmegen C. M. Filet, hoofdstationshoofd b/d S.S. en Tr., de Bilt D. Heuvelink, alg. ontv. van 's Lands kas te Djombang, 's Gravenhage. 70. „Ik weet niet, wie je bent, mijnheertje, maar dat hoor ik wel, je bent een man en dat soort is zeldzaam tegenwoordig, geef my de vyf!" Cumming, die onmiddeliyk met Billy in genomen was, lachte om zyn ongegeneerde hartelijke ontboezeming en schudde hem vriendeiyk de hand. Het volgende oogenblik lispen wil alle drie oo een drafje naar de trap, die naar het water voerde. Wilton kwam uit den auto en de chauffeur voegde zich by hem; beiden liepen in allsr- haast naar ons toe. „Is er plaats voor mij ook, kapitein?" vroeg de chauffeur nieuwsgierig. „En de auto dan?" vrosg ik, terwyi Cum ming in een roeibootje stapte en haastig de riemen onder de zitbanken uithaalde. „De auto is goed bezorgd," lachte hy vrien- deiyk, „ik heb dien ouden zeerob vyf shil ling geboden om er op te passen." „Kom dan maar," zei ik, „hoe meer zielen, hoe meer vreugde," en zonder trijd te verlie zen, klauterden wy alle vyf in de boot. 'n Vyf en twintig riemslagen brachten ons by de motorboot, waarin wy vlug overstap ten. Cumming hurkte onmiddeliyk by den motor neer en begon aan de hefboomen an knopjes te werken, terwyl de overigen een goed plaatsje zochten, zooveel mogeiyk zorg dragend haar het gewenschte evenwicht te doen behouden. „Wil ik maar aan het stuurrad plaats ne men?" vroeg d8 chauffeur. „Ik heb dat soort werk al meer by de hand gehad aan de Fransche kust." Cumming knikte toestemmend en toen de chauffeur het stuurrad vrymaakte, zette hy den motor aan. Het volgend oogenblik scho ven wy vlug tusschen de voor anker liggen de vaartuigen door, naar het midden van de riviermonding. Wy waren spoedig een eind op weg, dank zy het uitstekend werken van den motor. Cumming stond nu op en nam het stuurrad over. „Het bootje loopt gemakkeiyk twintig knoopen," verklaarde hij, met een glimlachje van voldoening. „Wy zullen by hem zyn, voor hy de zandbanken voorby is." Toen zweeg hij. „Praaien of langszy varen en op dek springen?" „Kunt u er zoo vlak langs komen?" vroeg ik. eenige wat ik vragen wilde is, durven jelui aan boord te gaan?" „O ja, met gemak," antwoordde hij. „Het „Sommigen van ons zeker wel," lachte Billy stoutmoedig. Het kleine bootje doorkliefde het midden der riviermonding en ter weerszyden van den boeg spoten twee witte waterstralen boogvormig weg. Ver voor ons uit een won der mooi tafereel: de „Seagull" voortsteve nend naar zee, in den onbewolkten namid- dag-zonneschyn. Ik zat in gebogen houding voor in de boot en staarde zwijgend over de grysgroene massa; die tusschen de twee vaar tuigen lag, doch die elke minuut zichtbaar kleiner werd. Billy, die In een gereedschapskist aan het scharrelen was, welke Cumming hem had aangewezen, kroop op zyn knieën vooruit, terwijl hij een zware stalen staaf omhoog hield. „Kijk eens, Jack," zei hy. „Kier moet jy het maar mee doen; ik heb een revolver bij my." Ik nam het korte eindje staal van hem aan en stak het in myn binnenzak. Ik voelde dat mijn vuisten in goafle conditie waren. „Billy, als wy samen aan boord komen laat Sangatte dan aan my over," zei ik. Hy knikte, ,,'t Is je best toevertrouwd, hoor." antwoordde hy. „Ik zal genoeg werk met de bemanning hebben, dus kan jy hem geheel voor jouw rekening nemen." Toen zweeg hy even en keek naar den achterste ven van de „Seagull", die nu niet meer dan een halve kilometer verwijderd was. „Zou je niet denken. Jack," vervolgde hy, „dat 't beter was, dat je nu in de kajuit ging, voor het geval dat Sangatte op den uitkyk staat. Als hij jou zou ontdekken, zou hy natuurlijk achterdocht krygen en zouden wy niet zoo gemakkeiyk aan boord kunnen springen. Zoodra wy langszy komen, kan Je uit de ka juit springen, als een poppetje uit een too- verdoosje." Het voorstel van Billy was zoo verstandig, dat ik, alhoewel ik ongaarne het dek verliet, er onmiddellijk gehoor aan gaf. Sangatte mocht my niet zién, en aangezien de „Sea gull" veel hooger uit het water lag, dan onze boot, was onze eenige aangewezen weg, de bemanning te overrompelen. Ik ging dus naar de kajuit, waar ik den onverstoorbaren Wilton vond. Hij lag languit op een zitbank en scheen de geheele onderneming als een doodgewoon dagelyksch karweitje te be schouwen. Hy ging overeind zitten, toen ik naar bin nen bukte, doch behalve een paar opmer kingen over ons aanvankeiyk succes, deden wy geen van beiden pogingen, om de con versatie gaande te houden Ik was te veel in spanning om een praatje te maken en Wil ton, geloof ik was van nature een spaar zame prater, zelfs voor een detective. Hoe het ook zij, wij zaten daar zwijgend naar het stooten van den motor te luisteren en het onafgebroken ruischen van het water dat langs de boot zoog. Hoe lang ons wachten duurde, kan ik niet zeggen, doch het werd eindeiyk afgebroken door het verschijnen van Billy's hoofd in de deuropening. „Wy zyn nu juist langszy gekomen," zei hij op een toon van innqriyke voldoening. „Er zyn drie man op 't dek, maar zy schy- nen geen erg in ons te hebben." „Sangatte?" vroeg ik begeerig. Hy schudde zyn hoofd. „Noch van hem, noch van Mercta is iets te bekennen." Ik stond op en Wilton deed insgelijks. „wy drieën moeten den eersten aanval doen," zei hij vervolgens. „Cumming zal ons bootje met een plotselinge roerwending langszy laten schieten en dan moeten wij ons direct met één sprong aan het hekwerk vastklampen en dan er over heen. Vanaf het kajultdekje zal het net gaan." „En dan?" vroeg ik, want ik begreep, dat Billy het plan goed had voorbereid. Hij tikte tegen den zak, waar zijn revolver was geborgen. „Dan zal het myn plicht zijn op het dek de orde te bewaren, terwyi jij en Wilton naar beneden gaan, om Mercia te bevrijden. De chauffeur biyft in de boot; hij wilde graag mede, doch er moet iemand zyn, om Cumming te helpen." Hij sprong uit het kajuitportaaltje op dek en wy volgden hem op den voet. wy voeren nu geiyk met de „Seagull" op een afstand van ongeveer vyf en twintig meter. De drie mannen op het dek namen niet veel notitie van ons. Een van hen stuurde, de andere twee waren met een hoop touwwerk bezig. Cumming zat aan het roer met een sigaret tusschen zijn lippen en hield zijn oogen on schuldig op het water voor hem gevestigd. Zonder van houding of blik te veranderen, gaf hy het teeken, door een kort zacht uit- gestooten gefluit. Billy en ik liepen naar het kajuitdakje en op hetzelfde oogenblik maak te ons bootje een zwenking binnenwaarts, zooals een wezel op een konyn aanvalt. Ik hoorde een kreet van ongenoegen en verrassing van den man. die aan het stuur rad stond, toen hij het omdraaide, teneinde een botsing te voorkomen. Op het juiste mo ment echter toen een aanvaring niet te ver- myden scheen zwenkte ons bootje, gehoor zaam aan de meesterhand van Cumming, weer om en sprongen wij alle drie naar het hekwerk van de „Seagull" op. Ik greep mis met mijn linkerhand en mijn andere arm scheen bijna uit het lid geschokt te worden. Ik kwam er echter toch over lieer, en kroop nat en half verblind door het spattende water op het dek. Een enkele blik toonde my, dat Billy en Wilton ook aanwe zig waren. Schynbaar verlamd, door het plot selinge van onzen woesten aanval, deden zy geen pogingen, om ons tegen te houden, voor wij goed en wel aan boord waren. Doch toen ik naar de kajuit lien sprongen zil op mij toe en wilden mij vloekend en razend den weg versperren. Een van hen echter achter haalde mii, doch ik gaf hem een vuistslag op zyn «aak voor zyn moeite, zoódat hij ker mend tegen het hekwerk viel Op hetzelfde oogenblik klonk de stem van Billy dreigend en bevelend. waa'"sphnnlük onder vertoon van zijn revolver, betgeen ten gevolge had, dat de anderen van '-erweer afzagen en hun handen omhoog staken. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6