f3000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- Op zoek naar Ijs MOSKOU'S ARBEID dit nummer bestaat uit twee bladen DINSDAG 8 SEPTEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17865 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL OP *T BALKANSCHIEREILAND Dr. POELS Benoemingen Bezuiniging door de Engelsche Koninklijke Familie Beeldstormers aan den gang Brand op een tuinderii te Voorschoten Nederlandsche Spoorwegen Autobus onder Amsterdam van den dijk gereden De ooening van het R. K. Gymnasium voor Meisjes VOORNAAMSTE NIEUWS ^OERtytó J. J. WEBER ZOON TELEGRAFISCH WEERBERICHT Moorden om een grensverschil Groote boschbrand in Griekenland BUREAUXNA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie Mjnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG. EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruit bet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Overal werkt Moskou, maar vooral hl het Zuid-Oosten van Europa. De communistische beweging is sedert ongeveer een jaar in alle Balkanstaten aanmerkelijk aan het toenemen. In de eerste plaats schijnt Griekenland door de bolsjewistische propaganda te zijn getroffen. Het woelen der communisten heeft een graad bereikt, die de regeering Venizelos aanleiding tot energieke te- Ken-maatregelen heeft gegeven. Oproer en moorden van communistischen oor sprong zijn aan de orde van den dag. Communisten dringen gevangenissen hinnen, om hun genooten te bevrijden, die dan op Russische schepen naar Odessa vluchten. Er worden onlusten onder de arbeiders of de noodlijdende vluchtelingen uit Klein-Azië georgani seerd, er worden moorden begaan, zon der dat de politie in staat is dit te be letten. Voor deze ontwikkeling van het com munisme zijn twee oorzaken: aan den eenen kant wordt het regime zeer bezig gehouden door de controle der royalis tische beweging; aan den anderen kant tracht men haastig de nationale min derheden te assimileeren en te absor- heeren. De hierdoor ontstane onrust en onzekerheid geeft de communistische Propaganda rijkelijk voedsel. Athene en Saloniki zijn ongetwijfeld op het oogenblik twee middelpunten van de bolsjewistische actie op het Balkan- schier-eiland. Nu heeft de regeering be sloten, alle zoogenaamde sport- en kunst-vereenigingen, die in werkelijk heid communistisch zijn, te ontbinden. Het plan wordt overwogen om alle ver oordeelde communistische gevangenen baar de oude gevangenissen op 't eiland Ithaka te deporteeren. In Bulgarije is de communistische Propaganda, sedert de wisseling in de regeering, met alle middelen aan 't werk gegaan. De communistische agenten wa ren er in geslaagd met arbeiders en on tevreden elementen in sommige steden revolutionnaire acties voor te bereiden, zoo bijv. in de haven man Varna en in het Bulgaarsche industrie-centrum Sli- Ven. Met de uitvoering hiervan hebben ze echter schipbreuk geleden tengevol ge van het energieke optreden van Moesjanof, den minister van binnen- landsche zaken in het kabinet Malinow. De communistische leiders hadden •bet groote personeele veranderingen on der het nieuwe regime gerekend. Ze Werden echter in hun verwachtingen te leurgesteld, want Moesjanof behield bij- ba het geheele personeel in het ambt, eb vermeed nieuwe proefnemingen. Maar toch is ook in Bulgarije het com- biunistische gevaar niet opgeheven. Het vloeit voort uit den ekonomischen nood van wijde volkskringen en vindt steun hij de ontevreden intellectueelen, vooral hij het onderwijzend personeel. De regeering Malinow ziet den ernst dezer beweging heel goed in, maar is tevens vast besloten, alle pogingen tot eeb omwenteling te onderdrukken, wat °°k koning Boris in zijn troonrede heeft verklaard. In Roemenië is de communistische Propaganda nog altijd onveranderd sterk; dit is trouwens begrijpelijk door het nabuurschap van Sovjet-Rusland. ®b toch is juist Roemenië tegen de bols jewistische agitatie betrekkelijk nog het hest gewapend onder alle Balkanstaten, eh dit eenvoudig, omdat de regeeringen Boekarest geheel zijn ingericht op de bestrijding van de Moskousche kuipe rijen en een eigen goede organisatie hiertegen hebben opgericht. Van tijd tot tijd worden er zuiverings- aeties uitgevoerd, die aan grondigheid biets te wenschen overlaten en vaak huizenden verdachten tegelijk treffen. kabinet Jorga heeft pas in den matsten tijd weer op een dergelijke ma- bier ingegrepen en klaarblijkelijk met goed gevolg. Joegoslavië is door het communisme betrekkelijk het minst bezocht. Hier is bet regime veel te streng en het politie systeem te goed georganiseerd, dan dat zich wijdere kringen zouden kunnen v°rmen. Van een dreigende bolsjewisti sche actie kan in Joegoslavië niet ge sproken worden. Ib Turkije is eerder een zekere ach- sruitgang in de bolsjewistische bewe- ^hg op te merken. Een tijdlang was ze zeer sterk, maar de regeering nam sche beweging tegen te gaan. Het plan bestaat, om een bespreking van alle vei ligheidsoverheden tot stand te doen ko men, die een gemeenschappelijk optre den ten doel heeft. Zoo vecht men daarginds, in Europa's Zuid-oosten, tegen het communisme. Men staat daar op de bres. En wij vormen een voorloopig heel veilige achterhoede. Maar bedriegen wij ons niet. Als de vijand doorbreekt, bestaan er geen afstanden meer. Laten wij ons tegen hen wapenen. Desnoods met wapenen van staal, maar vóór alles met wapenen van chris telijke rechtvaardigheid en naasten liefde. Er zijn van die menschen, met kolossale geestelijke dimensies, waar wij als hun tijdgenooten tegen opzien als tegen een groot gebouw, waar wij vlak voer staan, en waarvan wij de ware verhouding tot zijn om geving nog maar nauwelijks Kunnen schat ten. Zulk een mensch is Dr. Poels, aan wien wij, nu hij morgen na 40 jaren het feit van zijn H. Priesterwijding herdenkt, een enkel woord van hulde willen wijden. Dr. Poels herdenkt zijn priesterwijding en velen zullen juist d i t feit graag met hem herdenken, want van de velen, die hem ken nen en hebben gekend, hebben de meesten wij durven het rustig te beweren hem ontmoet als priester. Hetzelfde Rolduc, dat hem als opgescho ten jongen zag vechten met de „hollanders" van boven den Moerdijk, hoorde hem later in vurige betoogen vaak de leerlingen waar schuwen tegen de gevaren van het leven, Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Haarlem (H.H. Elisabeth en Barbara) den W.E. Heer A. v. d. Hoeven, die kapelaan was te IJmui- den. Afstand van toelagen Persoonlijk aandeel wenschende te nemen in de nationale bezuinigingen, heeft de En gelsche koning besloten 50.000 af te staan van zijn toelage. De Prins van Wales zal 10.000 van zijn persoonlijk inkomen afstaan. Ook de andere leden van de koninklijke familie zullen financieeele offers brengen. Na den opstand in Chili hier tegenmaatregelen, waarover niet veel ^'erd gesproken wegens de vriend schap van Moskou maar ze waren in grijpend genoeg, om als waarschuwend yoorbeeld te dienen. Toch is de bolsjewistische propaganda b Turkije nog steeds met succes aan het werk. De numerieke grondslag ont breekt, maar er zijn in ieder geval een aanrnerkelijk groot aantal aanhangers v<m Moskou. Ib den laatsten tijd is van de Atheen- 8che regeering het initiatief uitgegaan, °bi alle Balkanstaten zich sterker aan- een te doen sluiten, om de bolsjewisti- Dr. Poels waarvoor hij een van zijn meestbegaafde klasgenooten, die een Wibaut was, had zien bezwijken. En datzelfde Rolduc liet hem vaak den scepter zwaaien over honderden arbeiders, door zijn initiatief daar vereenigd in sociale studiedagen, om hun hun taak voor te houden als Katholieken in het leven van de maatschappij als priester. Hetzelfde Leuven, dat hem als begaafd student op de collegebanken van de sociale wetenschappen naar de exegese zag „om zwaaien" en hem in die laatste wetenschap zag doctoreeren, wist hem later als hoog leeraar in Antwerpen bij de Paters van het H. Hart en nog later in de nabijheid als een man, die daadwerkelijke hulp verleende aan de getroffenen van den grooten wereld oorlog en tenslotte als den man, die Belgen en Duitschers weer met elkander trachtte te verzoenen in zijn eigen huis als pries ter. Hetzelfde Limburg, dat hem zoo ongaarne zag vertrekken naar Amerika, waar hij een leerstoel bekleedde aan de Katholieke Uni versiteit van Washington, ontving hem met blijde hoop, toen hij eenmaal had besloten zich te zullen wijden aan de leniging der sociale nooden in zijn gewest, tot het be waren van dat deel, waarin de geest van den mammon zich reeds openbaarde voor de Katholieke Kerk van Christus als pries ter. In dien laatsten arbeid is hij welhaast volkomen geslaagd. Als Pater Jacobs enkele jaren geleden moest constateeren dat in de mijngebieden, die om Limburg liggen in Duitschland en in België de toestanden onder de arbeiders in stoffelijk en geeste lijk opzicht steeds meer zorgwekkend worden, terwijl Limburg als een oase tusschen deze beide ligt; als het waar is, dat Limburg het éënige mijngebied ter wereld is, waar het socialisme niet de oppermacht heeft kunnen krijgen, dan is dat voor het grootste deel te danken aan de leiding die Dr. Poels heeft gegeven aan zijn geestelijke en leeken- medewerkers. Dat is een feit, dat reeds Mgr. Ariëns z.g. jaren geleden heeft geboekstaafa in „de Beiaard". Het typeert den doctor, dat men ondanks het feit, dat hij als theoloog theoretisch- ekonomisch slechts betrekkelijk weinig scho ling heeft gehad, met hem toch veiliger grond kan koopen, dan bi) wijze van spreken met een professor in de ekono- mie. Met zijn breeden, nuchteren, gemoedelij ken werkelijkheidszin staat hij boven de dingen. Daarom is het hem ook mogelijk om doodgemoedereerd met de mijndirecties te gaan praten over stukken grond voor zijn „Eigen Huizen" of over subsidies of loons verbeteringen enz. en op te eischen wat hij meent dat den arbeider toekomt, al moet hij de mijneigenaren in Frankrijk opzoeken in hun eigen salons. Dr. Poels is een man, die veel mag zeg gen, die menig potje breken en menig heilig huisje intrappen mag, omdat men weet, dat hij van dit ongeschreven recht slechts ge bruik zal maken als priester, niet als mensch voor zichzelf. Dr. Poels jubileert als priester en velen in Limburg, in Nederland en daarbuiten vieren wij herhalen het gaarne d 11 feest met hem mee. Omdat hij priester is geweest in al zijn daden. Priester bóven alles. Sacerdos in aeternum. Eenige bijzonderheden De „Times" publiceert aanvullende be richten over den opstand der matrozen in Chili. Volgens deze berichten wilde de meer derheid der matrozen zich niet bij den op stand aansluiten, doch zij werden door den radicalen agitator aan boord van de „Almirande La Torre" daartoe gedwongen. Aan het luchtbombardement op de muiten de vloot, hebben 80 vliegtuigen deelgeno men. Een duikboot werd tot zinken gebracht en twee torpedojagers werden buiten ge vecht gesteld. Verscheidene kruisers kregen eveneens treffers De strijd had zoo dicht nabij de kust plaats, dat de inwoners van Coquimbo het verloop van den oever af konden volgen. Het grootste gedeelte der vloot, dat zich weer in handen der regeering bevindt, is reeds te Valparaiso binnen gekomen. Het bestuur der spoorwegen is door de regeering overgenomen. De stations worden door militairen bewaakt, daar men het uitbreken van een algemeene staking vreest.. I De regeering heeft voorbereidingen ge troffen, om het grootste deel der werkloozen in concentratiekampen onder te brengen, om het voor communistische propaganda te beschermen. Alle door de muiters gevangen I genomen officieren zijn in vrijheid gesteld, i Vele zakenlieden te Santiago de Chili hebben goed, juweelen en automobielen ter beschikking van de regeering gesteld, om de revolutie zoo spoedig mogelijk te onder drukken. De leiders waarschijnlijk voor den Krijgsraad Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat een vredesconferentie tusschen de regee ring en de leiders van den opstand is vast gesteld. Het is waarschijnlijk, dat in deze conferentie het lot der rebellen zal worden bepaald. In vooraanstaande kringen verluidt, dat de regeering alle leiders van den opstand voor den Krijgsraad zal brengen. Schandelijke vernieling Te Caberg-Maastricht staat langs een veldweg het van c<uds bekende Pastoor Ma- thias Wijnands-kapelletje. Onverlaten heb ben de deur vernield en zich als ware beeld stormers gedragen. Van de Christus- en Mariabeelden heeft men de hoofden afge slagen. Een der engelen-beelden is totaal vernield, terwijl van een ander de handen werden afgeslagen. Glazen kandelaars en bloemvazen werden eveneens vernield. Omtrent de daders tast men in 't duister. De Nijmeegsche Waalbrug B. en W. voor het ministerieele voorstel P Het nieuwe college van B. en W. te Nij megen is in meerderheid voor aanvaarding van de door den Minister van Waterstaat aangeboden ontwerp-overeenkomst inzake den bouw van de Waalbrug te sluiten tus schen Rijk, provincie en gemeente. Het departement Nijmegen van de Mij van Nijverheid en Handel heeft gisteren den raad eep adres gezonden, met verzoek in het belang van handel en nijverheid het voorstel aan te nemen. De reis van jhr. De Jonge Een rustig verloop Tot dusverre heeft de reis van den nieu wen gouverneur-generaal van Ned.-Indië, jhr. mr. B. C. de Jonge, een rustig verloop gehad. Het verblijf aan boord draagt een ongedwongen karakter. Jhr. de Jonge werkt zeer veel. In Colombo heeft Z.Exc. een rondrit over het eiland gemaakt. Bij de landing maakte jhr. De Jonge een fotogra fische opname van de Wolvendaalsche kerk Het programma voor het verblijf te Me- dan bevat een rondrit, maar de lunch zal aan boord gebruikt worden. Met de duikboot naar de Poolstreek Waar men Ijs In plaats van gras zaait, Om nieuwsgierig te gaan kijken Hoe de wereld om haar as draait! •t Is natuurlijk een prestatie En misschien wil men probeeren D'aarde vlugger te doen draaien Door de as ereis te smeren. Altijd werkt toch nog de Noordpool, Waar het verreweg van heet is, Op de avonturen-minnaars, Sterk bekorend en magnetisch. Avonturenvan iets anders Is er aan de Pool geen sprake, Waar de walvisch en de Ijsbeer En de pinguïns zich vermaken. IJsnou ja, wanneer het héét is, Dan begrijp ik, daarvoor kniel je, Maar je krijgt het hier véél fijner, Zelfs met vruchten en vanielje! MARTIN BERDEN. Geen dienst Onlangs ging door de pers een lijstje van tien hervormde gemeenten in de buurt van Alkmaar, waar op denzelfden Zondag „geen dienst" gehouden was. De C.-H. „Nederlander" zegt nu hiervan: „Dat is zeker allertreurigst. WD hebben onderzocht wat de oorzaak wezen kon. Daarbij is ons gebleken, dat de toestand iets minder ernstig was dan de lijst zou doen vermoeden. Er werden namelijk ook gemeenten opgenoemd, die deel uitmaken van een combinatie. In het andere dorp der combinatie was echter wel dienst; voor wie dit in rekening brengt, verkrijgt het beeld toch wel een ander aanzien. Overigens speelt het groote aantal vaca turen in de betrokken classis een rol, waar door het niet mogelijk is, immer door ring- beurten in den dienst te voorzien. Met dit al roept het gesignaleerde lijstje toch wel op tot ernstige bezinning." 34 varkens in de vlammen omgekomen Gisternacht is te Voorschoten aan de Kniplaan door onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken in een groote houten loods van de tuinderij van den heer F. Mede door den krachtigen Zuidwestenwind viel aan blus- schen niet te denken. De loods, waarin een groote voorraad tuinbouwgereedschappen en rieten dekmatten was geborgen, is geheel af gebrand. Vier en dertig zware varkens zijn In de vlammen omgekomen. De schade, welke op f 6000 wordt geraamd, wordt door verze kering gedekt. Ir. Driessen, de nieuwe chef van Weg en Werken Naar het „Hdbd." verneemt, heeft de di rectie der Ned. Spoorwegen met ingang van heden tot opvolger van ir. H. P. Maas Geeste- ranus als chef van den dienst van Weg en Werken Benoemd ir. Ch. H. E. Driessen, chef van den bovenbouw en plaatsvervangend chef van dienst. De nieuwbenoemde hoofdingenieur is jaren lang ingenieur van den Weg geweest en was onder andere gestationneerd in Maastricht, Groningen en Amsterdam. Bijzonder goed afgeloopen Gisteravond te ongeveer 7 uur is een auto bus van lijn D, die uit de richting Diemen kwam, op de Weesperzljde bij de Krutslaan, ten gevolge van het feit, dat de chauffeur voor een anderen auto moest uitwijken, van den dijk gereden. De autobus kwam in scheeven stand te staan, doch sloeg gelukkig niet om, waar door de chauffeur en de 20 inzittenden voor een ernstig ongeluk gespaard bleven. Een vrouwelijke passagier werd aan een der beenen gewond. Verschillende anderen liepen weinig beteekenende kwetsuren op. Wel waren allen uit den aard der zaak door het onverwachte gebeuren hevig geschrok ken. Gedurende de avonduren is met behulp van een kraanwagen getracht de zeer zware autobus weer op den weg te zetten. De voor wielen van de autobus stonden beneden aan den dijk, recht voor een slootje. Voorbereidend Onderwijs Tm voormalig Schoten B. en W. van Haarlem hebben den Raad voorgesteld over te gaan tot den bouw eener 7-klassige school ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. Het bestuur van de afd. Haar lem van 't N. O. G. betuigde daaraan ad- haesie en verzocht tevens den Raad te wil len besluiten tot den bouw eener gemeente lijke school voor Voorbereidend Lager On derwijs. Vandaag, op het feest van Maria-Geboor- te, is in deze stad het R.K. Gymnasium voor Meisjes geopend in de Mariaschool der eerw. zusters Franciscanessen van Heythuijsen. aan de Koningstraat. Ter gelegenheid hiervan werd hedenmor gen te half negen in de kapel van het klooster aan de Koningstraat een plechtige H. Mis opgedragen door den waarnemend deken van Haarlem, den Zeereerw. heer pastoor H. C. J. Sondaal, waarbij uitgenoo- digd waren de docenten van het R.K.Gym- naslum, de leerlingen met hun ouders en een aantal vooraanstaande personen uit Haar lem. Onder de H. Mis bestond er gelegenheid tot communiceeren waarvan velen gebruik maakten. Pastoor Sondaal hield een predicatie, tot tekst waarvan hij gekozen had de woorden: „Onder uw beschrming nemen wil onze toe vlucht, o H. Moeder Gods" omdat de ope ning van het Gymnasium samenvalt met het feest van Maria-Geboorte. Onder de velen die deze H. Mis bijwoon den, waren behalve de rectrix van het Gym nasium zuster Hortense, de provinciale der congregatie, de eerw. moeder Hortense uit Heythuijsen de Z.Eerw. heeren P. J. Reij- nenberg, pastoor der St. Antoniuskerk, en Th. N. Vlaar, O. E. S. A., rec tor van het R.K. Lyceum, de weleerw. heer A. J. T. Leesberg, bisschoppelijk in specteur bij het bijz. R.K. Onderwijs de heer G. H. Weustink, inspecteur van het L. O. in de inspectie Haarlem en de heer J. W. A. Beijnes. Na afloop der plechtigheid was er in een der lokalen een gezellige bijeenkomst. Den leerlingen, zestien in getal, werd nog tot morgen vrijaf gegeven. Onvoorzichtig overgestoken Met den dood bekocht De 21-jarige mej. D. van den Ven, uit Zeeland bij Grave, die te Nijmegen was ge logeerd, wilde gisteravond nog op het laat ste oogenblik voor een tram de rails over steken. zy werd gegrepen en kwam onder de tram. Met een schedelbreuk werd zy op genomen, waaraan zy hedenmorgen is over leden. Knoeierijen met een travellercheque Tegen twee vreemdelingen zware straffen geëischt De op II Augustus 1.1. door de Vacantie- kamer der Amsterdamsche rechtbank ge schorste behandeling van de zaak tegen den 41-jarigen, te Weenen geboren, opticien F. S. en den 33-jarigen te Boekarest geboren reizi ger J. G., beiden zonder vaste woonplaats en thans in 't Huis van Bewaring te Amsterdam gedetineerd, is gisteren voortgezet. Volgens de dagvaarding had de opticien een z.g. travellercheque valschelijk ondertee- kend en daarna ter verzilvering aangeboden, hetgeen dus valschheid in geschrifte uit maakt; zyn compagnon, den reiziger, was heling ten laste gelegd. Zondag 27 Februari had S. den kassier van het Victoria Hotel te Amsterdam een z.g. travellercheque van de American Express Company ten bedrage van 100 dollars ter verzilvering aangeboden. De cheque was on- derteekend met den naam H. M. Coolidge. S. had den kassier daarbij medegedeeld, dat hy zich tot hem wendde, omdat de banken ge sloten waren. De kassier betaalde daarop deels in zilver, deels in bankpapier een bedrag van f 243 uit. Van dit geld zou S. zyn compagnon G f 240 in bewaring hebben gegeven. Toen de vreemdeling vertrokken was, ontdekte de kassier, dat er bedrog in het spel was. waar op onmiddellyk de andere hotels gewaar schuwd werden. Toen S. zich dan ook in Hotel de l'Europe vervoegde en daar netzelfdc stukje trachtte uit te halen, liet men hem eerst een cheque teekenen, om hem vervol gens aan de politie over te leveren. Ook Ck die buiten stond te wachten, werd gearres teerd. De officier achtte beide verdachten even schuldig. Hetgeen zü gedaan hebben, komt neer op een ernstig internationaal misdrijf en waar beiden meermalen met den straf rechter in aanraking geweest zün, meende spr. een zware straf te moeten vorderen. Hij eischte tegen elk der verdachten twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 17 September. Een oude misdaad opgehelderd De dader nu gearresteerd Het is bijna twee jaren geleden, dat een drietal jonge meisjes uit Bocholtz zich te Le- miers-Vaals bevonden en iemand den weg naar haar dorp vroegen. De man wees haar met opzet een verkeerden weg aan. Hij volg de onopgemerkt de meisjes en overrompelde een harer. Hij pleegde ongeoorloofde hande lingen en ontnam het meisje een horloge Niet alleen de Nederlandsche, doch ook de Duitsche politie werd met het misdrijf in kennis gesteld. Als verdachte werd zekere K. gearresteerd, doch later weer op vrije voeten gelaten. Eenige dagen geleden doken weer nieuwe geruchten op, die de ryksveldwacht aanlei ding gaven een hernieuwd onderzoek in te stellen. Dit gaf aanleiding tot de arrestatie van den werkelijken dader, die, nadat hy een volledige bekentenis had afgelegd, naar de gevangenis werd overgebracht. Het horloge is te Kerkrade in beslag genomen. Haarlem, 8 September. Niet bij machte de zeer vele geluk- wenschen, welke ik bij mijn koperen ambtsjubileum op 1 September j.l. mocht ontvangen, schriftelijk te beant woorden, zeg ik langs dezen weg: har telijk dank! L. M. WETERINGS, Directeur-hoofdredacteur, N.V. Drukkerij „De Spaamestad" ..Ir. Ch. H. E. Driessen, is benoemd tot chef van Weg en Werken bü de Ned. Spoor wegen. (biz. I, 1ste blad) Bezuinigingen door het Engelsche konings huis. (blz 1, lste blad) Hevige boschbrand in Griekenland. (blz. 1, lste blad) Minister Reijmer over het wegenvraagstuk. (blz. 1, 2de olad) De „Graf Zeppelin" is behouden te Friedrichshafen teruggekeerd. (blz. 1, 2de blad) Hongarije wendt zich om steun tot den Volkenbond. (blz. 2, 2de blad) Verdere doorvoering der bezuiniging in Pruisen. (blz. 2, 2de blad) Besprekingen over een handelsverdrag tusschen Oostenrijk en Rusland. (blz. 2, 2de blad) De Labour-Party scheidt zich van Thomas af. (blz. 2, 2de blad) Boodschap van MacDonaSd aan het En gelsche volk. (blz. 2, 2de blad) Te Venlo is vandaag het Congres begonnen van den Ned. R. K. Middenstandsbond. (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 767, vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.00. Hoogste barometerstand 768.1 te Seydis- fjord. Laagste barometerstand 747.1 te Hapa- randa. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen in het Noorden: veranderiyk in het Zuiden; meest half be wolkt, weinig of geen regen. Mogelijk nacht vorst Iets zachter overdag. De daders ter dood veroordeeld De Kerapatan Tinggi van Siak Sri Indra- poera heeft het doodvonnis uitgesproken over twee Bandjareezen v/egens moord op vier personen uit een gezin. De aanleiding tot dit misdryf was een grensgeschil be nevens een vordering van drie gulden. Een dorp geheel vernield Andere bedreigd De Noordeiyke omgeving van Athene wordt door een in de streek van Malacassis woedenden boschbrand hevig geteisterd. Een dorp is reeds geheel door de vlammen ver nield, terwyi verscheidene andere door de bevolking ontruimd zijn. Ook de residentie van staatspresident Zaimis, die naar Athene getrokken is, wordt door de vlammen bedreigd. Het oude ko- ninklyke palels te Tatoi is reeds door het vuur aangetast. Krachtige afdeelingen militaire troepen zijn ter assistentie van de gezamenlijke brandweren derwaarts gezonden. Met man en macht worden pogingen in het werk gesteld het vuur in te dammen. Reeds thans heeft deze enorme brand een grooteren om vang dan de bekende brand van 1916.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1