f 3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- Koning Winter. J. H. KRUL Jr. BUREAUX NASSAULAAN 49 dit nummer bestaat uit drie bladen WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17866 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL WAAR WERELDGESCHIEDENIS GESCHREVEN WORDT Vrachtauto door trein gegrepen Het R.K. Gymnasium voor Meisjes „Sancta Maria" Toeneming der werkloosheid Finsch schip vergaan R. K. Middelbare School voor Meisjes De ontwapenings conferentie 1932 De Boaz-Bank te Leiden VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT De „Nautilus" te Spits bergen aangekomen Verduisteringen op groote schaal WmËËmÊÊm De Jaarbeurs Koninklijk Telefoon No. 13866 (drie Ufnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij rooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regeL Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Er komen in der eeuwen loop mo menten voor, waarop men als het ware de pen hoort krassen, die wereldge schiedenis schrijft. Zulke momenten hebben wij, naar onze overtuiging, de laatste weken be leefd, nu het in Engeland ging: er op of er onder. De massa loopt, over 't algemeen ge sproken, achter de feiten aan, en wij meenen dan ook, dat het tot de massa nog steeds niet is doorgedrongen, welke groote gevaren niet alleen Engeland maar, we mogen wel zeggen, heel de wereld de laatste weken heeft „uitge staan". Het Engelsche pond-sterling was in gevaar, er dreigde een fatale finan- cieele ineenstorting, en dat op het allerhachelijkste moment! Men moet deze bedreiging zien in historisch verband om eenigszins te kunnen beseffen, welk een katastrof niet alleen Engeland, maar heel de wereld getroffen zou hebben, als het pond-ster ling zijn waarde niet had kunnen behouden, als het Engelsche betaalmiddel den noodlottigen weg der inflatie gegaan was. Zeker, het was niet de eerste keer, dat het pond in gevaar verkeerde, maar nooit was het gevaar zoo dreigend als thans, nu de internationale toestanden geen enkele aantasting van 't financieel Wereldverkeer meer duldden. De oorlog en de na-oorlogsche tijden hebben de wereld opgevoed tot een ongelooflijk groot internationaal finan cieel wantrouwen; de brave burgerij herinnert zich nog maar al te goed de groote inflatie van 1922, waardoor hon derdduizenden niet alleen groote verlie zen leden, doch zelfs tot den bedelstaf Werden gebracht; met groote moeite is daarna in verschillende landen de stabilisatie gekomen: we kregen een nieuwe, volwaardige Mark; in Oos tenrijk kwam de Schilling, in Hongarije de Pengö; de Fransche en de Belgische francs werden zij het ook ver onder Kv^de historische., waarde gestabiliseerd, en we lééfden weer; de oude wel vaart scheen terug te keeren. Doch op den 24sten October van het jaar 1929 was het ter New-Yorker beurze een „zwarte Donderdag"; plotse ling zonken en zonken de koersen tot een ongekende laagte; een „zwarte Dinsdag" volgde op 29 October van dat jaar en natuurlijk sloeg het on heil direct naar Europa over. We verdiepen ons nu niet in de oor zaken van een en ander, we constatee- ren alleen maar feiten. Sinds dien tijd heerscht d e krisis, omdat sinds dien tijd het internationale vertrouwen, dat eenigszins hersteld scheen, radicaal werd verwoest; sinds de krach van New-York staan wij met krisis en malaise op en gaan wij met krisis en malaise naar bed. Maar die krisis en die malaise sche den chronisch; wij raakten er mee ver trouwd, tot voor enkele maanden de financieele en ekonomische ziekte zóó acuut bleek, als niemand onzer had kunnen veronderstellen: de Oosten- *ijksche Kredit-Anstalt bezweek; er berden in Chequers heel genoeglijke diinisters-conferenties gehouden, en Plotseling verraste president Hoover de Gereld met zijn voorzeker onvermijde lijk, maar niettemin (in de gevolgen van zijn publicatie) lang niet onbeden kelijk „plan"; de oogen der crediteuren ''aren nu heelemaal opengegaan en slui ting van beurzen en banken in Duitsch- 'and, Hongarije en elders bleken nood- 2akelijk; in het internationale wan trouwen trad een heillooze verergering ld. Alles wankelde. Het was in deze omstandigheden dat het Engelsche pond in gevaar raakte. Bleef het pond nu niet behouden, dan 2°u een der laatste fundamenten van het toch alreeds zoozeer geschokte ti- dancieele wereldgebouw bezweken zijn 'det alle, niet alleen voor Engeland, ®daar voor heel de wereld, noodlottige gevolgen van dien. Be kopstukken der Engelsche regee- r'ng, hoezeer ook „socialistisch", begre- Ped, hoe kritiek de toestand was: hier bloest ingegrepen worden. Mannen als MacDonald en Snowden bisten, dat zij het levensideaal, waar- aad zij al hun hebben en kunnen ver- Pand hadden, prijs gaven, zij wisten, öat zij door hun vroegere verheerlijkers 2cuden worden gehoond en gesmaad, biaar wat voor hen het zwaarst was. bloest voer hen ook het zwaarst wegen: et land, de wereld moest gered worden. zij maakten wereldgeschie denis; 2lJ offerden zichzelf op zij vorm- band gelegd is tusschen de zwenking van MacDonald c.s. en zekere eischen van de grootbanken; men heeft dezen grootbanken verweten, dat zij bepaalde eischen stelden ten aanzien van de binnenlandsche Engelsche politiek o.a. vermindering der werkloozen- ondersteuning en men heeft het MacDonald verweten, dat hij ingevolge die eischen gehandeld zou hebben. MacDonald heeft zeer energisch de bewering tegengesproken, dat hij ge zwicht zou zijn voor onbehoorlijke bank-eischen, en van 'n man van ka rakter, als MacDonald ongetwijfeld is, mag niet anders worden aangenomen. Maar overigens kan het ons niet al te zeer bevreemden, als geldschieters zekere soberheidseischen stellen; en MacDonald behoefde dergelijke eischen dan ook in het geheel niet als onbe hoorlijk te beschouwen. Wij zijn niet blind voor de gevaren, welke komen opdoemen, wanneer de politieke macht der door het volk min of meer direct aangestelde re geerders verhuist naar achter de scher men aan de touwtjes trekkende geld magnaten, en wij zouden het zeer be treuren, wanneer de officieele regeer ders ten slotte marionetten werden van het kapitaal, maar in dit geval zien wij geen onredelijken dwang van het ka pitaal, alleen maar een veiligstelling van nationale en internationale finan- cieele rechten. Waarmede in het huidige wereldbe stel allen gebaat zijn. MacDonald en zijn getrouwen heb ben in deze dagen gigantenwerk ver richt. Zij hebben wereldgeschiedenis ge maakt. En daarom verwondert en deert het ons zoo, dat zij door de socialisten in Engeland en vooral in Nederland zoo smadelijk behandeld worden na hun moedige daad. De Engelsche Labour-krant „Daily Herald" moge MacDonald al ernstige verwijten toestieren, het" congres van het Engelsch Vakverbond moge zich schrap zetten tegen de nieuwe regee ring; de Nederlandsche sociaal- demokratische pers moge haar vroeger zoozeer geëerde „partij genooten" on barmhartig verloochenen en versmaden, voor heel de wereld zal MacDonald triompheeren als de groote redder. Indien de kritikasters een ander mid del wisten om Engeland ende we reld te redden, dan hadden zij met hun middel voor den dag moeten komen. Zij hebben zich echter bepaald tot kritiek. Zij mogen ons antwoorden op de vraag, hoe zij Engeland ende we reld hadden kunnen redden, anders dan MacDonald c.s. Zij zullen ons dit antwoord echter wel schuldig blijven. Er was geen andere uitweg. Er wordt thans wereldgeschiedenis geschreven. Wie zal in latere eeuwen met eere vermeld worden? De man, die redde, of de man, die den drenkeling nog dieper onder water wilde steken? Een voldoening kan het MacDonald c.s. reeds zijn, dat gisteren in het La gerhuis met een meerderheid van 59 stemmen vertrouwen in zijn regeering werd uitgesproken. Moge het MacDonald c.s. gegeven zijn, het groote reddingswerk te vol tooien! De bestuurder licht gewond Hedenmorgen omstreeks kwart voor zeven had te Vijfhuizen een ernstig ongeluk plaats. Terwijl de heer J. Koole met een auto, be laden met balen erwten, den onbewaakten spoorwegoverweg aan den Spieringweg pas seerde, werd de auto gegrepen door den uit de richting Haarlem naderenden trein no. 3554, die om 6.34 uit Haarlem vertrokken was. De auto sloeg een slag In de rondte en kwam langs den spoorweg terecht. Koole, die met het hoofd door een der au toruiten sloeg, werd ernstig gewond. Spoedig waren dokter en zuster ter plaatse. Koole werd door dr. Bult naar zijn woning te Hoofddorp gebracht. De auto werd geheel vernield, terwijl de erwten over een groot gedeelte van dén spoorweg verspreid lagen. De trein kwam door het ongeluk met on geveer tien minuten vertraging te Hoofddorp aan. In Duitschland en Engeland Het aantal werkloozen In Duitschland is in het tijdvak van 16 tot 31 Augustus toege nomen met 91.000, tegen een toename van 114.000 in de eerste helft van de maand Augustus. Het aantal werkloozen per 31 Augustus, ingeschreven bij de arbeidsbeur- In Engeland. Het aantal werkloozen bedroeg op 31 Augustus 2.762.219 of 28.437 meer dan de week tevoren en 701.775 meer dan een jaar geleden. öen een nationale regeering om het ahd te redden en om den wereld-chaos niet nog te verergeren, zij voorkwamen een finale internationale ineenstorting, is heel begrijpelijk dat er ver- Vier personen verdronken Aan de Zweedsche kust is een Finsch zeil schip te pletter geslagen. Van de uit zeven koppen bestaande be manning zijn er vier, waaronder de kapitein en de stuurman verdronken. De drie andere opvarenden slaagden er in de kust te berei ken. Zooals wij gisteren hebben gemeld, werd ter gelegenheid van de opening van het R. K. Gymnasium voor meisjes in de kapel van de Zusters aan de Koningstraat door den waarnemend deken van Haarlem, den Zeer- eerw. heer pastoor H. C. J. Sondaal, een H. Mis opgedragen. Vandaag vangen de lessen aan. De naam van het Gymnasium is: „Sancta „Maria". Het nieuwe instituut staat dus on der de bijzondere bescherming van de H. Maagd en het was dan ook op het feest van Maria Geboorte, dat het geopend is. Voorloopig wordt het onderwijs aan het nieuwe gymnasium gegeven in een der lo kalen van de reeds bestaande gebouwen, doch reeds is een groot terrein aangekocht, waar, zoo gauw de financieele middelen dit toelaten, een nieuw gebouw zal verrijzen. Uit den aard der zaak kan hier voorloo pig nog niets van komen, omdat de finan cieele lasten geheel uit eigen middelen be streden moeten worden. Wel is reeds sub sidie bij het rijk aangevraagd. Zoodra de ge vraagde subsidie wordt verleend maar dat kan nog geruimen tijd duren! zullen de plannen voor een nieuw gebouw, te bouwen op het belendende terrein, dat reeds voor dit doel is gekocht, verder uitgewerkt worden. Het nieuwe gymnasium is gesticht, omdat de Katholieke Haarlemmers de behoefte aan een eigen Katholiek Gymnasium voelden en zich met dit doel tot den Bisschop hebben gewend. De Bisschop heeft toen de zusters Franciscanessen van Heythuizen de aanbie ding gedaan, een dergelijke onderwijsinrich ting te stichten. Het Bestuur heeft het „financieele waag stuk" aangedurfd, in het volle vertrouwen, dat Katholiek Haarlem een zeer tegemoet komende houding in deze zal aannemen. De lasten zijn op het oogenblik veel te zwaar, zooals de rectrix van het nieuwe insti- stuut ons verzekerde, daarom moeten de Haarlemmers de nieuwe inrichting, zoolang deze nog geen subsidie geniet, steunen, wil zij In stand kunnen blijven. Rectrix is de Eerw. Zuster Hortense Mol- kenboer, eerst directrice der kweekschool voor onderwijzeressen „Maria Immaculata" te Mook. Zuster Hortense bekleedt thans ook de functie van directrice der Middelbare school voor meisjes, welke functie eerst bekleed werd door Zuster Germana, doch welke zij wegens drukke bezigheden heeft moeten overdragen. Zuster Germana blijft hoofd der M. U. L. O.-school en der lagere scholen. Het geven van het gymnasium-onderwijs is als volgt geregeld: Godsdienstleer: Prof. P. Brügemann, Se minarie „Hageveld". Latijn: J. A. Bank, Amsterdam. Nederlandsch: Zr. M. Hortense. Fransch: Zr. M. Madeleine. Geschiedenis: Dr. Zr. Hildegarde, Amster dam. AardrijkskundeZr. Marguerite-Marie, Amsterdam. Wiskunde: de heer C. J. Alders, Haarlem. Natuurl. Historie: de heer W. C. Baars, Amsterdam. Teekenen: Mej. Phemia Molkenboer, Am- stcr^SiQL Licham. Oefening: Mej. A. Kuiper, Haar lem. Vrouw. Handwerken: Zr. Catharina. Zang: Mej. P. Verkroost. Begonnen is met één klas, en wel de eerste. Tot deze klas zijn, na gehouden examen, de volgende leerlingen toegelaten: Marie Baanstra, Willy de Beer, Agnes Busé Marie-Louise v. Cranenburgh, Madeleine van Eerdenburg, Mleke Hagemeijer, Florence Henrlchs, Jo van Hooff, Machtilde Houtman, Caroline Janssen, Marijke Nieuwiand, Doro thea van Oosten, Maria van de Pas, Annie Tepe, Wendeline van Winning, Nelly Zwart. Moge Katholiek Haarlem het groote be lang van deze inrichting begrijpen, en het vertrouwen van het Bestuur van het gym nasium niet beschamen! Na gehouden examen zijn tot de eerste klasse v. d. R.K. middelb. School v. Meisjes toegelaten: Mies van den Bergh, Anny de Beer, Msentje Bonarius, Marle Bonarius, Gretha Boer, Liesje Deuting, Josine Feitz, Mies Gerding, Thea Heintjes, Anna Hen rlchs, Anna Honnebier, Mies van Hooff, Mies Ides, Henny Janssen, Netty Kahmann, Lous Korstjens, Francina van Meeuwen, Annie van Niel, Liesje Nieuwenhuys, Ma rie Postma, Marle Putman, Tonia van Sambeek, Mia Schous, Liesje Swarte, Jetty Veerman, Henny Vissers, Bea Westerwoudt, Johanna Woudenberg, Clazina Kroon van Diest, Margaretha Stam, Margaretha Rooy- akkers. Koning Winter komt regeeren! Wellicht vroeger dan ge dacht. Hij heeft van die vreemde grillen, Dikwijls komt hij onverwacht! Zorg dus als hij met z'n plagen en z'n vlagen U verrast, dat ge hem, met haard en kachel op een warm onthaal vergast! Zorg dat gij met brandstof voorraad (kolen, cokes of anthraciet) U z'n plagen van het lijf houdt en beleidvol weerstand biedt. Zorg er voor dat Koning Winter in Uw nuis zijn macht verliest doordat gij Krul's steenkolenhandel voor uw winterbrandstof kiest! Want Krul's brandstof is betrouwbaar en van prima kwaliteit. Met Krul's brandstof wordt ge zuinig van de felste kou bevrijd. Het is brandstof zonder sintels, vrij van slakken, vrij van steen,, en geen plaag van Koning Winter dringt straks door Uw muren heen! O verveen, 9 Sept. '31. N. V. STEENKOLENHANDEL VOORHEEN OVERVEEN TELEF. 11617-14106. Amerika's voorstellen tot vermindering der bewapening In Amrikaansche regeeringskringen houdt men zich druk bezig met de algemeene Ont wapeningsconferentie, welke in het aan staande voorjaar bijeenkomt. In officieele kringen verklaart men, dat de Amerikaansche voorstellen tot verminde ring der bewapening, tamelijk verstrekkend zullen zijn. Er wordt o.a. een plan in overweging ge nomen om gedurende vijf op elkaar volgen de jaren de bewapening elk jaar met 5 pet. te verminderen, waardoor na afloop dezer vijf jaar de bewapening van Amerika met 25 pet. zou zijn verminderd. 49 leden aangesproken tot betaling Eenige jaren geleden bestond te Leiden de Coöperatieve Vereeniging „Coöperatieve Mid denstands-, Spaar- en Voorschotbank Boaz". De leden waren vrijwel allen kleine midden standers uit Christelijke kringen. Opgericht den 22sten October 1926, bleek reeds na een tweetal jaren, dat deze bank het niet lang zou kunnen bolwerken De wijze van beheer en eveneens de wijze, waarop credieten wer den verstrekt braenten deze bank in het be gin van 1929 in déconfiture, waarom in April van dat jaar tot ontbinding werd besloten. Tot liquidateuren werden benoemd mr. R. H. Nierstrasz, te Amsterdam en mr. Kunkler te 's-Gravenhage. Deze zijn thans tot de slot som gekomen dat het voorloopig tekort f 142.823 bedraagt, welk bedrag door 49 le den der bank moet worden gedekt, bijna allen woonachtig te Leiden of In de naaste om geving. Ieder hunner zal voor zijn aandeel in dit tekort dus hebben te betalen f 2914. Daarmede zijn zij er echter nog niet, want liquidateuren hebben het noodig geacht in gevolge de bepalingen der statuten dit be drag te verhoogen met 50 pCt. of te wel f 1457, zoodat ieder der 49 leden te betalen zal hebben f 4372. Het heeft langen tijd geduurd voordat liquidateuren er toe zijn overgegaan deze 49 overgebleven leden in rtchteo tot beta ling aan te spreken. Thans hebben zij, meldt het „Hbld.", daarmede een begin gemaakt. Tegen Dinsdag 15 dezer zijn, om te beginnen verschillende leden voor de Haagsche Recht bank gedagvaard tot betaling van f 4372 en zoo noodig tot betaling van een nog hooger bedrag, indien dit tot dekking var. het tekort later mocht noodig blijken. Dit laatste zal vrij zeker het geval zijn, aangezien onder de overblijvende 49 leden zich verschillende bevinden, op wie, cok al zouden zij tot be taling worden veroordeeld niets ot weinig valt te verhalen, zoodat dan de andere leden, indien op hen dan nog wel iets te verhalen valt, in verhouding tot hun aantal ieder bo ven deze f 4372 nog een belangrijk bedrag zullen hebben te betalen. Voor velen dezer middenstanders zou deze procedure wel tegelijk hun ondergang kun nen beteekenen. Herinneringen aan Nolens Onder dit opschrift schrijft J. M, de F. in „De Vrijheid": Ik kom van mijn Zondagmorgenwandeling terug en heb Nolens gemist. Eigenlijk was dat al eenige weken zoo. Zeker buitenslands voor een of andere gewichtige internationale bijeenkomst, was mijn veronderstelling. Tot de krant, nu eenige weken geleden, het be richt bracht van zijn ziekte. Nolens op den Noordzee-boulevard te Scheveningen! Hoe dikwijls werd hij daar gezien. Het scheen wel, dat zijn hart, als van zoovelen, naar de zee trok. Eiken Zondag ochtend, wanneer hij althans in Den Haag was, kon men hem daar vinden. Bedaard en rustig kuierde hij den Boulevard op en neer. Bijna altijd in zijn eentje, bijna altijd in dezelfde houding: de handen op den rug met daarin zijn trouwen wandelstok. Dikwijls bleef hij even staan en tuurde naar den ver ren horizon of naar de zee, trok de schouders op en haalde diep de kostelijke zeelucht In. Menigmaal zette hij zich op een bank en genoot zoo van de oneindigheid voor hem. komisch was het soms om het te zien: Nolens op den hoek van het bankje en naast hem, den grootsten politicus van Nederland, een paar keuvelende kinderen, waarnaar hij wellicht stilletjes zat te luisteren. In de dagen van het eerste ministerie Ruys, toen de tijden moeilijk waren, lieten de staatszaken hem zelfs op zijn Zondagsche wandelingen niet met rust. Dan verscheen vaak de eerste minister op het tooneel en formateur en premier wandelden samen op. Wie weet welke gewichtige adviezen de laat ste dan van zijn grooten leider ontving! Nolens, de voorzichtige, de geslotene, de wikkende en wegende, de man met de vele wachters voor zijn lippen, de stroeve, zoo werd hij immer geteekend. Was hij inder daad zoo? Geheel en al zeker niet. Wij be waren herinneringen aan hem, zij het dan ook geen persoonlijke, die een geheel anderen kant van zijn karakter laten zien. Herinne ringen aan een vriendelijken ouden heer, die den luim bezat van den vroolijken Limbur ger. Een jong teekenaresje had hij verlof gege ven hem te zijnen huize te (eekenen. Toen de schets was gemaakt, leidde de groote staatsman haar door zijn woning om haar al zijn mooie dingen te laten zien. Eerst zijn portret, geschilderd door van Wely. Een re productie daarvan werd vriendelijk cadeau gedaan. Toen zijn zilver, allemaal geschen ken, zoo vertelde hij, erbij voegende: 't Is wel mooi, maar wat heb ik er eigenlijk aan, ik gébruik het nooit. Zoo was het ook met zijn tuin. Dien heb ik dertig jaar geleden laten aanleggen, zei hij en toen lachend: Maar ik kom er nooit in. Ook de van hem gemaakte caricaturen kwamen voor den dag. Het meest vermaakte hem de plaat, waarop hij werd voorgesteld als de man met de poppen kast. Het had heel wat voeten in de aarde ge had, eer het halve uur, noodig om zijn por tret te schetsen, was gevonden. De afspraak was in de Tweede Kamer gemaakt. Kan het Maandag niet, Monseigneur? had het teekenaresje gevraagd, dan is er toch geen Kamerzitting. Neen, neen, dat gaat niet, was het ant woord. Maandag moet ik naar Scheveningen om een luchtje te scheppen. Dan hier in de Kamer, Monseigneur?.... Na eenige oogenbükken van nadenken, kwam het antwoord, dat wel niemand van den voorzichtigen politicus zou verwacht hebben, luimig, en natuurlijk zonder eenige kwade bedoeling: Neen, juffrouwtje, dat gaat heelemaal niet: Kamerleden zijn net kleine kinderen, je kan ze geen oogenblik alleen laten!" Aan de Vereeniging tot het honden van Jaarbeurzen in Nederland is het praedicaat „koninklijke" verleend. (blz. 1, 1ste blad) Amerika zou groote vermindering van be wapening voorstellen. (blz. L 1ste blad) Tegen den dader van den moord h> da Wagenstraat te 's-Gravenhage is 8 jaar ge vangenisstraf geëischt. (blz. 3, lste blad) Rede van mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard over de landbonwkrisis. (blz. 3, 2de blad) Buitengewone zitting van het Engelsche parlement. Motie van vertrouwen in de re- geering aangenomen. (blz. 1, 3de blad) Nationale Gedenkdag 18301832. (blz. 2, 3de blad) Huldiging van 24 zilveren jubilarissen op de Jaarbeurs. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur van.: 765. Stilstand, Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.58. De nieuwe Gouverneur-Generaal Om 20 minuten voor 7 klonken kanon schoten over de baal van Sabang ter ver welkoming van den nieuwen gouverneur- generaal jhr. mr. B. C. de Jonge. Het ge schut van de daar liggende, voor de feeste lijke gelegenheid gepavoiseerde torpedo jagers, gaf saluutschoten af. Op dat oogen blik stoomde het m.s. „Patria" van den Rotterdamschen Lloyd langzaam op en voer de baai van Sabang binnen. Terwijl de „Patria" den dichtsbijliggenden torpedo jager, Hr. Ms. „De Ruyter", bereikt, begon de bemanning, die op het dek was opgesteld, te juichen. Aan boord van de „Belatrix", van de Gouvernementsmarine, die feestelijk gepa- voiseerd was, bevond zich de commissie van ontvangst. Ritmeester G. A. d Stoppelaar, adjunct van gouverneur-generaal De Graeff, had zich op den landingssteiger opgesteld. Op de brug van de „Patria" zag men gou verneur-generaal jhr De Jonge staan. Precies om kwart over 7 meerde de „Pa tria" en op dat oogenblik presenteerde de eerewacht, in groot tenue, onder bevel van j den luitenant der infanterie, Veenendaal. de geweren. Terwijl ritmeester De Stoppe- i laar zich aan boord begaf, stelde de eere wacht zich op de landingstrap, langs welke zich jhr. De Jonge vervolgens aan wal begaf. Hoogste barometerstand 766.4 m.M. te Akureiri. Laagste barometerstand 748.5 mM. te Haparanda. Verwachting: Zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen; gedeeltelijk be wolkt; weinig of geen regen, iets zachter. De verdere terugtocht Naar uit Adventbay op Spitsbergen ge meld wordt, is de „Nautilus" gistermiddag om 1 uur aldaar aangekomen. Aan boord is alles wel, alleen de machinist is ziek. De onderzeeboot zelf ziet er deerlijk gehavend uit. Op verschillende plaatsen is de boot lek, terwijl sterk slagzij wordt gemaakt. Hoe lang de .Nautilus" in de Aventbay zal blijven liggen, is nog niet bekend, bin nen eenige dagen echter zal zij vermoedelijk zuidwaarts vertrekken. Men wacht eerst goed weer af. Of de onderzeeboot in staat zal zijn naar de Vereenigde Staten terug te varen wordt, volgens een verklaring van deskundige zijde, als zeer twijfelachtig be schouwd. Verbetering en in de bocht van het Kenaupark De gevaarlijke S-bochl aan het Kenaupark is nu zoo goed als verdwenen. De toestand is daar ter plaatse zeer veel verbe terd, doordat groote stuk ken van de omringende tuinen zUn afgenomen. De Rolsteeg is in dit ver band, zooals nit deze foto blijkt, afgesloten. Tot een bedrag van 400.000 M. Bij de stedelijke spaarbank te Dillenburg zijn omvangrijke verduisteringen ontdekt. De „Oberrentmeister" Zwanzlger, een voor naam burger en oud-rijksdagafgevaardigde en de districtsadvocaat Berghauser, zijn in verband met deze verduisteringen gearres teerd en in de gevangenis van Wetzlar op gesloten. De verduisteringen zijn over verscheidene jaren gepleegd en bedragen volgens een voorloopige schatting 400.000 mark. Het praedicaat door H. M. de Koningin verleend In de algemeene ledenvergadering van de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland deelde de voorzitter, de heer F. H. Fentener van Vlissingen mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft aan de vereeniging het praedicaat „Koninklijk" te verleenen. Vervolgens werd het Jaarverslag uitge bracht en werden de Balans en Verlies- en Winstrekening over het jaar 1930—1931 goed gekeurd. De periodiek aftredende leden werden al len herkozen, terwijl in de vacature-Prof. Mr. M. W. F. Treub gekozen werd Mr. L. J. A. Trip, voorzitter van den Ondernemers- raad in Ned.-Indië. De datum van de voorjaarsbeurs 1932 werd vastgesteld op 15 tot en met 24 Maart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1