(Binnenlandsch Nieuws Gemengd. (NCieuws IDE GRAPJAS HARLEKIJN Voor de Huiskamer SOCIAAL LEVEN Gescheiden en saamgebracht BOEKBESPREKING FAILLISSEMENTEN Harlekijn wordt onaangenaam verrast «IPflPBHi Ontwapenings actie van den R. K. Vredesbond Ter inleiding van de actie, die de R. K. Vredesbond in samenwerking met de natic- nale katholieke organisaties ten behoeve van de ontwapeningsgedachte gaat voeren, sal op 23 September des avonds cm 8 uur een groote vergadering worden gehouden in het Concertgebouw te Amsterdam. De spreker van den avond zal .zijn mr C. M. J. F. Goseling, voorzitter der R. K. Staatspartij. Ten einde het internationale karakter onzer ontwapeningsactie duidelij ker te doen uitkomen, zullen ook een Duit- scher en een Franschman het woord voe ren. Het kind in de brievenbus De brandweer als kindermeisje De Amsterdamsche brandweer dankt niet het minst haar populariteit aan het feit, dat zij zich zeer verdienstelijk weet te ma ken bij het opknappen van karweitjes, waar niemand meer raad mee weet. De comman dant noemt zijn corps wel eens een „Mfid- chen flir alles." En Inderdaad heeft zij sinds gisteren ook verdienste als kinder meisje In de Pijlsteeg zat gisterm'ddag plotseling een meisje van een jaar of drie in de brie venbus vast. Het had gespeeld met een spiegeltje en daarbij was het spiegeltje door de onderste gleuf ln de b-ievenbus gevaUen. Het kind stak haar hand in de gleuf om het spiegeltje te pakken en toen kon natuurlijk opeens haar arm niet meer terug. Voorbijgangers kwamen er aan te pas, maar die wisten er ook geen raad mee. Toen opperde er een: de brandweer. De brandweer kwam dadelijk, altijd hulp vaardig, als er ergens een Amsterdammer in de penarie zit. Zij kwam met een g-to- te auto, met loeiende claxon voorrijden, voor de brievenbus, waarin het kleine meisje stak. De deur van de brievenbus werd opengebroken, een knoestige brand wacht pakte het klnderarmoje en wist het heel voorzichtig uit de gleuf te werken. Het kind, dat met verbazing over al deze gebeurtenissen geen kik had gegeven, be gon te huilen. Het publiek meesmuilde en de brandweer reed hcogst voldaan weer naar stal terug. Een niet alledaagsch aanbod Boerderijen op afbetalinr in Argentinië. Een bijzondere kans wordt geboden aan een tiental flinke land- of tuinbouwers om zich, zonder dat zij over meer geld beschik ken dan benoodigd is voor den overtocht, op een complex van prima, geheel geïnstal leerde bedrijven te vestigen. In het algemeen dient men dergelijke aanbiedingen uit het buitenland met eenlge voorzichtigheid tege moet te tredephier echter betreft het een onderneming, welke zich tot onze landgenoo- ten richt door tusschenkomst van de onder toezicht der regeering werkende Stichting Landverhuizing Nederland, welker directeur zich speciaal naar Argentinië heeft bege ven om de aangeboden bedrijven in oogen- schouw te nemen. Wie zich voor dit plan interesseert, kan zich dan ook ln vertrou wen wenden tot bovengenoemde instelling, wier kantoor is gevestigd te Den Haag, Be- zuldenhoutscheweg 97. De boerderijen, tien in getal, worden geheel in cultuur gebracht en geïnstalleerd opgeleverd, voorzien van vee, werkpaarden, landbouwgereedschappen en huisraad, terwijl bij het aanvaarden er van geenerlei betaling geëischt wordt, daar de koopprijs in den loop der Jaren uit de opbrengst van het bedrijf kan worden vol daan. Zij vormen tezamen met een model boerderij van 80 HA. een aaneengesloten geheel. Aan het hoofd dezer modelboerderij 6taat een Hollandsche landbouwkundige, wiens taak het is den landbouwers leiding en voorlichting te geven en bij te staan in alles wat him in den vreemde, vooral gedurende den eersten tijd, bezwaarlijk zou -«allen. Het spreekt wel van zelf, dat uitsluitend dege lijke ervaren land- en tuinbouwers in aan merking komen. Zij moeten voorts getrouwd zijn en kinderen hebben, waarvan althans reeds twee den leeftijd hebben om mede te werken Inlichtingen worden ook verstrekt door de vakafdeelingen voor de landbouwbe- middeling aan de arbeidsbeurzen te Gronin gen en Middelburg. Aangezien de Nederlandsche land- en tuin bouwers tegenwoordig zulke moeilijke tijden doormaken en zij gevaar loopen hun kapitaal te verliezen, lijkt het alleszins aanbevelens waardig deze aanbieding, die een kans geeft tot kapitaalvorming, in ernstige overweging te nemen. Watersnocdslachtoffers in Maas en Waal Minister de Geer heeft op de vragen van den heer Ketelaar betreffende de gestie van de stichting Maas en Waal ten opzichte van de eigendommen der watersnoodslachtoffers o.m. het volgende geantwoord: De Regeering is er van overtuigd, dat de berekeningen van de grondslagen waarop de eommaties berusten aan eenige watersnood slachtoffers in het Land van Maas en Waal zooals deze zijn vermeld in het antwoord d d. 14 Juli jl. op de vragen van den heer Kete laar, juist zijn. Het is der Regeering bekend, dat bij de vaststelling van het bedrag der hypotheken, ook de draagkracht der betreffende personen bij het bestuur der Stichting een punt van overweging heeft uitgemaakt: zoo werden op grond daarvan reeds onmiddellijk bij de vast stelling der hypotheek 16 personen voor den duur van hun leven van elke aflossing vrijge steld; zulks kan voorts ook blijken uit het bedrag der hypotheek, vastgesteld voor de personen, bedoeld ln het hierboven bereids aangehaald antwoord van 14 Juli j.l. De Regeering weet. dat het bestuur van de „Stichting Maas en Waal", alvorens na her haalde aanmaning tot executie te besluiten, nogmaals nauwkeurig de levensomstandig heden en de financieele draagkracht van de betreffende personen nagaat. Zij vindt echter geen vrijheid mededeelingen te doen omtrent de wijze waarop en de perse urn door wie dit onderzoek wordt ingesteld. Met de wijze, waarop andere watersnood slachtoffers geholpen zijn, hebben de Regee ring en het bestuur der Stichting geen be moeiing gehad. ze toekomende aandeel in de opbrengst der weldadigheidspostzegels en prentbriefkaarten voor het misdeelde kind over 1930-1931 uit gekeerd. Verdeeld over de 4 verschillende groepen kon worden uitgekeerd: Aan 19 instellingen voor diote, achterlijke, zwakzinnige kinderen samen f 10.523.59; aan 83 instellingen voor zieke en zwakke kinderen (herstellingsoorden, vacantiekolo- nies etc.) samer. f 26.420.61; aan 236 instellingen voor verwaarloosde kinderen (opvoedingsgestichten, kinderzorg, Vincentiüs, Pro Juvcntute, Tot Steun e.a.) samen f 93 563.76; aan 11 instellingen voor blinde, doove, doof stomme. gebrekkige kinderen samen f 7.120.02. In totaal f 137.632.98. Dit geheele bedrag kwam ten goede aan de Nederlandsche misdeelde jeugd tot den leef tijd van 18 Jaar. Int. Congres voor Spoprweg- goederen-tarieven Gisteren is te Scheveningen aangevangen het Internationaal Congres voor Spoorweg- goederentarieven, dat in het Kurhaus gehou den wordt. Gedelegeerden uit Denemarken, Frankrijk, België, Duitschland, Tsjecho-Slowakije, Jce- go-Slavië, Hongarije, Oostenrijk, Polen. Sile- zië en Nederland, wonen dit congres bij. De besprekingen hebben hoofdzakelijk ten doel meeningsverschillen en strijdvragen, welke met interpretatie van het Interna tionaal reglement verband houden, te be spreken en op te lossen. Pachtverlaging Weldadigheidspostzegels voor het misdeelde kind Dezer dagen werd door den Ned. Bond tot Kinderbescherming aan alle instellingen, die daarvoor in aanmerking kwamen het aan de- Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat vele In specteurs van 63 directe belastingen, die landeigenaren, die vrijwillig pachtverlaging toestonden of gedeelten van pachtgelden aan hun huurder (s) terug gaven, toch aan slaan ln hun Inkomstenbelasting, alsof zij de volle bedragen inden? Acht de Minister die behandeling, al is zij misschien juridisch juist, bevorderlijk voor een hernieuwing van een dergelijke goede daad van de landeigenaars? Zco niet, is dan de Minister bereid, te be vorderen dat van de hierboven aangeduide gelden geen inkomstenbelasting betaald be hoeft te worden. Verkenningslicht Amstelveen Met ingang van heden wordt ln werking gesteld het verkenningslicht Amstel veen, zijnde het meest westelijke licht op de nachtluchtroute van het lucht vaartterrein Schiphol naar Hannover. Het is een wh schitterlicht op een ijzeren toren aan de Bleekerskade, dat elke 3 seconden gedurende 1/10 sec. schittert. De gemiddelde zichtbaarheid is 45 K.M. Ten teeken, dat het verkenningslicht het eerste luchtvaartroutelicht is oo de route Schiphol—Hannover, is het niet voorzien van een toplicht, doch van een krans van 17 witte gloeilampen van 50 H.K. op 6 M. onder het brandpunt van het hoofdlicht, rondom den ijzeren opstand. Ned. R. K. Middenstandsbond Het Congres te Venlo De herdenking van Mgr. Nolens, to de openingsrede van den voorzitter vervat, werd door de vergadering staande aangehoord, waarna een gemeenschappelijk kort gebed voor de zlelerust van Mgr. werd verricht. Meerdere telegrammen werden ontvangen, waaronder van Mgr. L. Schrijnen, bisschop van Roermond en Jhr. mr. Ch. Ruys de Bee- renbrouck, Minister-President. Aan H. M. de Koningin, aan den Aarts bisschop en aan den Bisschop van Roermond werden telegrammen van hulde en trouw verzonden, terwijl aan Mgr. dr Poels een telegram van gelukwensch werd gericht bij gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest. Ook aan den algemeen voorzitter, den heer Struyckeri, werd een teleg-am gezon den, waarbij hem spoedig herstel werd toe- gewenscht. De voorzitter der afdeeling Venlo, de heer J. A. Koops, hield nog een korte toe spraak en bood namens de afdeeling Venlo een tafelvaantje aan het hoofdbestuur aan. In het jaarverslag maakte mr. v. Hel- lenberg Hubar een vergelijking tusschen de gevolgen der economische crisis voor ons land en voor het buitenland en hij meende te mogen constateeren dat de mid denstandsorganisaties gelukkig nog niet al te veel van den economischen weerslag heb ben gevoe'd. De organisatie blijft zich steeds uitbreiden en is in de afgeloopen twee jaren met ruim 5600 leden toegeno men, terwiil 47 nieuwe afdeelingen werden gesticht. Ook de R K. Middenstandsvak- borden boekten vooruitgang. Verder weidde de heer Van Hellenberg Hubar uit over de verschillende midden standsproblemen in de Kamers en Mid- denstarsdsraad aanhangig en bracht hulde aan Minister Verschuur d'e steeds toonde een open oog te hebben voor de belangen van den middenstand. Santos-fonds. Pastoor F. Huf uit Hoofddorp gaf een overzicht van het werk van Santos. De op brengst voor dit jaar van de bloempjesda- gen wordt geraamd op f 22.000. In 1929 ziin 33 patiënten door het Santos-fonds uitgezonden met 4136 verploeedagen. De kosten daarvan bedragen f 8491. In 1930 werden eveneens 33 patiënten uitgezonden met 2998 verpleegdageo. uitgegeven f 4589 De kosten voor 1931 zijn geraamd op 12.000. In behandeling kwam nu het prae-advies van mr. F. B. J. Wobbe u't Den Haag over „Wetteliike Fensicen verzekering 'voor de kleine zeifsfand'gen." Na heropening der vergadering richtte de heer Lockefeer een woord van welkom minister Verschuur die de middagvergade ring bijwoonde, alsook tot loco-burgemeester mr. E. Janssen, en tot de vertegenwoordi gers der verschillende zustercorporaties. Minister Verschuur aan het woord Minister Verschuur dankte voor de woor den van welkom tot hem gericht. ZExc. wees er op, dat in den laatsten tijd de middenstand als afzonderlijke groep van bevolking, door het instellen van een af zonderlijke onderafdeeling van den midden stand aan het departement, meer tot zijn recht is gekomen. Speciaal wees Z.Exc. op het groote nut van het economisch insti tuut voor den middenstand, en sprak de hoop uit, dat de middenstand, die wel eens dut, ten opzichte van dit instituut niet zal slapen. „De Middenstand", aldus Z. Exc., „wordt wel eens genoemd het laatste bolwerk van de vrije concurrentie, en al klinkt dat ook zeer mooi, toch heeft dit zijn schaduwzijde in zooverre dat de Middenstand zich door een zeker individualisme antipathiek stelt tegenover organlsate. En toch moet het prij zenswaardige individualisme met organisa tie verbonden worden". Z.Exc. wees er op, dat het de regeering zeer aangenaam is in belangrijke kwesties met organisaties te doen te hebben, immers uit de wenschen en verlangens der ver tegenwoordigers van organisaties, ziet de regeering een communis opino". Ten slotte sprak Z.Exc. er zijn genoegen over uit, dat op dit congres zoovele ern stige vraagstukken ook over Mtddenstands- bedrijfstechniek besproken werden en er kende den gestadlgen bloei van den Ned. R.K. Middenstandsbond als een algemeen belang. Vervolgens werden de afgebroken bespre kingen aangaande het prae-advies van mr. Wobbe over de wettelijke pensioenverzeke ring voor kleine zelfstandigen, voortgezet. Hierna was aan de orde het door mr. F J. H. Bach, directeur van het Centraal Hanzebureau van het bisdom Haarlem uit gebrachte praeadvies over „Publiekrechte lijke Bedrijfsordenlng". De vergadering werd daarna verdaagd tot hedenmorgen. Diefstallen ten postkantore te Baam Eenigen tijd geleden verdwenen op het postkantoor te Baam op geheimzinnige wijze een aantal effecten, die per aangeteekenden brief waren verstuurd. Deze vermissing is nooit kunnen worden opgehelderd. Op even geheimzinnige manier zijn thans f 3009.— uit de kas van hetzelfde kantoor verdwenen. Post- en politie-autoritsiten stellen een onderzoek in en gelooven reeds een spoor te hebben gevonden. De hoofdstad in het donker Kwart voor drie ontstond plotseling in de Amsterdamsche Electricitoitsvoorziening een storing, zcodat de geheele hoofdstad in het donker werd gezet. De juiste aard van de storing kon ons niet worden medegedeeld, hoewel deze reeds be kend was. Met man en macht is er aan gewerkt de storing zoo spoedig mogelijk op te heffen. Ongeveer een kwartier na het in- Clothilde, nauwelijks hersteld, was voor 't eerst weer op. Zij stond aan 't venster en haar dof wit slepend geyaad had den bleekën weerschijn van een doodskleed. Toch wilde zij niet sterven, maar verwelkomde het jonge leven, dat in haar ontwaakte, met een vreug de die zij alleen ondervinden, die voor een oogenblik de kille doodsgreep gevoeld hebben. Zij volgde de zonnestralen, die dansten over het donkerroode tapijt en de gezellige, jdiepe stoelen; langs de breede vensterkozijnen, waar gloeiende anjers geurden; on het gou den licht schonk haar blijdschap en kalmte. Zij hoorde het vroolijk zingen en de juichen de kreten der kinderen in de straat en zij wilde meejubelen dankbaar als zij was voor haar genezing. Zij zag weer haar naaiwerk op het tafeltje by den schoorsteen staan, waaraan zy verleden winter zoo heeriyk ge arbeid had, totdat de ziekte kwam en het onafgewerkt moest blijven liggen, wellicht voor altijd. Ja, de koorts had slechts even hooger moeten stygen en Clothilde zou aan de pokkeh, die in de stad heerschten, be zweken zyn. Maar, moedig en sterk, was zy in die vree- seiyke worsteling tusschen de kwaadaardige ziekte en haar jonge levenskrachten, niet be zweken en terwijl diep in haar hart een ju beltoon juichte als van oneindig geluk, richt te zij zich fier op, als ware zij trotsch het leven te hebben herwonnen. Haar blik gleed liefkozend langs al de bekende voorwerpen in haar kamer. Maarwaar wasen haastig, terwijl het danklied daarbinnen verstoorde, zocht zij naar datgene, wat zij nu op de gewone plaats miste en zeker met opzet was weggenomen om haar niet te bedroeven. „Myn Godt ben ik dan misvormd!" zucht te zij, en een vreemd, benauwd gevoel kwam over haar. „Een spiegel, ik wil zien!" riep ze en toen haar moeder, niettegenstaande haar smeekoogen nog eenigen tijd daarmee te wachten toe moest geven en Clothilde voor de eerste maal haar beeltenis wederzag werd haar ziel met een onbeschryfeiyken wee dom vervuld. Weg dat aanvallige, zachtrose getint ge laat met die ronde omtrekken! Gedoofd het vuur dier schitterende oogen; verdwenen de frischheid der donkerroode lippen. Zij her kende zich nauwelijks in dat harde, kleurloos vel, onplooibaar als van een masker en ver trokken door de opzwelling der spieren; in die smalle, dunne lippen, smartelijk saamge- knepen in die oogen zonder uitdrukking. Toch weende en klaagde zij met, want zij had karakter en die kostbare gave, kwam haar nu in dit droevig-plechtig oogenblik goed te stade. Maar plotseling rees voor haar oog het beeld van Felix op; zooals zy hem het laatst gezien had, slank, donker, vrooiyk. Hy had naar wel zyn woord gegeven, maar toen zij elkander trouw beloofden, had hij noch zij op een ongeroepen derden persoon gerekend, die zich zoo onwelkom ln hun zaken zou mengen. Clothilde had Felix lief, oprecht en innig en vertrouwde op hem, maar zy was verstan dig genoeg om hem niet voor een roman held te houden. Zij wilde nu slechts dat hij komen zou, spoedig, want niettegenstaande al haar fraaie redeneeringen, was die pijnlijke onzekerheid niet om uit te houden. Felix van zijn kant verlangde er ook naar; elkan dag was hu komen vragen, hoe zy het maakte, en toen de besmetting gewe ken was en hy voor 't eerst weer by haar werd toegelaten, klopte z'n hart tot berstens toe. Hij beminde haar, daarvan was hij over tuigd, maar was het wel een edelmoedige sterke liefde? Of was 't slechts een voorby- goande genegenheid, die elk jongmensoh voor een mooi lief meisje ondervindt? Hoe zou hij z'n verloofde, terugzien? Maar z'n Clothilde zou hy niet wedervinden, wei eene die pas uit een zware ziekte was opgestaan. Zij hoorde z'n stem en van aandoening sidderend, zeeg ze op een stoel neer en be dekte het arme, misvormde gelaat met de banden. .Liefste," fluisterde hij en boog zich over haar heen, terwyi hy haar vingers zacht- kens zocht te omstrengelen. Maar wat betee- kende dit woord? zy golden immers de Clo thilde van vroeger. „Genegen, maar misvormd!" antwoordde zy, smarteiyk en trots opstaande, ofschoon haar hart dreigde te breken, richtte zy haar Mikken op hem, die eertyds door haar schoonheid was bekoord. „Mijn God, hoe ontzettend!" Die uitroep hoe natuurlijk ook, wist Felix nog in te hou den maar duidelijker dan woorden 't haar vertellen konden, las zy de bevestiging van haar vrees in dat gebaar van afgrijzen, in dat onwillekeurig terugdringen, in die wijdge opende oogen. Hadden dan de pokken z'n liefde gedood, een liefde, die zich alleen tot het uiteriyk bepaalde en niet doordrong tot de ziel? Neen, dat juist niet, maar Félix kon zich geen rekenschap geven van die tegenstrijdige gewaarwordingen, die hij nu ondervond. Hij hield nog altüd van z'n aanstaande en voelde wel, dat 't hem niet makkeiyk zou vallen, voor altyd van haar afscheid te nemen, maar als verpletterd onder den vreeseiyken slag die hem getroffen had miste hij de zede lijke kracht een mooie illusie te offeren en zyn verloofde dm eenigen troost, waarnaar zij verlangde, aan te bieden: trouw. Schynbaar koel, namen zy afscheid van elkander, maar in dien nacht, zonder andere getuigen dan de stilte, waren beiden ten prooi aan de hevigste smart over hun verwoest ge luk. En Clotilde, wie het verlies van hare schoonheid geen traan had weten te ontlok ken, weende thans over de toekomst, die dor, zonder zonnestralen, voor haar lag. Was 't geen bewps, dat hun liefde slechts eigenliefde was, vluchtig voorbügaand, vooral van zyn kant? Felix kwam nóch den volgenden dag, noch de geheele week daarop terug. Op den tien den dag schreef hy een briefje, waarin hü meldde dat hy ziek was. Clotilde begreep, dat 't nu voor goed uit was en begon nu lang zamerhand te wennen aan de gedachte, die haar altyd als een spookbeeld voor den geest zweefde: ik ben leelijk, misvormd! Op den vijftienden dag, toen zij hoorde dat hy werkelijk zwaar ziek lag. voelde zy,' dat ze hem meer dan ooit beminde. Geregeld liet ze naar hem vragen, hoe hy 't maakte en vernam zoodoende, dat ook hij door de heerschende ziekte was aangetast. En was 't geen ongeloofeiyk en toch zoo. troostend ver- schynsel, dat zy het uitjubelde van vreug- dige dankbaarheid, als de vrees hem te zien sterven, het lied niet deed verstommen op haar lippen? Félix ondervond nu hetzelfde wat Clotilde doorstaan had, en vol droefheid en spijt her dacht hy de zoete oogenblikken by haar ge sleten, die hy nooit meer zou terugzien. En zy zou ook niet eens meer verlangen hem te behooren, nu de pokken hem zoo vreeseiyk hadden geschonden, veel erger dan haar; want dit zeide hem de spiegel duideiyk ge noeg. „En toch heb ik behoefte aan liefde", her haalde nij telkens. „En is mijn geest en hart niet duizendmaal beter dan myn gelaat?" En Clotilde dan? Zou die dat ook niet te gen zich zelf gezegd hebben? Ja, dat voelde hy maar al te duidelyk. En waarom had hy haar dan zoo behandeld? Verloren was zy voor hem, na z'n beleediging. Hoe laag, hoe onedel scheen hem nu z'n handelwijze toe! Wat zou haar liefde hem nu getroost hebben, nu hy zoo verlangde naar een vriendelijk woord, naar een liefdevolle omhelzing! En dit alles zou ze hem gegeven hebben; dat wist hy zeker. Toen hy op een middag, troosteloos als een kind, over het gebeurde weende, ging de deur open en kwam Clotilde binnen. Geen secon de, geen oogenblik aarzelde zy, maar ging hem tegemoet met een wereld vol liefde in haar blik. Toch had ook zy het genoegen, haar trots in z'n schoonheid verloren, maar de liefde van haar edelmoedig vrouwenhart bepaalde zich niet tot de streeling van het oog. Leehjk, misvormd, beminde zy b»m, even als vroeger, toen hy knap was en welgemaakt. Waren zy niet altyd dezelfden gebleven, on danks de sporen die de vreeseiyke ziekte bij hen had achtergelaten! Want straalde de ziel niet uit die smeekende oogen, die zoo vol weemoed tot haar opzagen, als verwachtten ze van haar redding en troost. Alleen voor elkander zouden ze voortaan leven, beter en inniger dan vroeger. Die zoete woorden had zij hem zachtjes toegefluisterd, en hij hoorde ze aan en liet ze haar herhalen, als twyfelde hy aan zoo veel geluk. Neen, de herinnering aan het verlies van vroegere schoonheid kon geen wanklank brengen in die vredige gemoedsstemming, nu hun harten elkaar gevonden hadden. Hun vereeniging werd niet lang uitgesteld en hun geluk was oprecht en duurzaam, zy bezaten niets wat de afgunst van anderen kon gaan de maken, en toch verdienden ze door meer dan één party benyd te worden. Hun zielen, veredeld door den slag, die hen beiden getroffen had, begrepen dat het leven der ziel andere, hoogere geneugten biedt, rui mere gezichtspunten opent dan het lagere, stoffelijke, waarin de voorbijgaande schoon heid als hoogste goed wordt beschouwd. treden van de storing was de schade hersteld en brandden overal weer vrooiyk de lan tarens. Kleef makerswerkplaats te Amsterdam uitgebrand Gisteravond werd brand ontdekt op de tweede verdieping van de Gelderschekade 78, te Amsterdam, waar de kleermaker M. Westerman zijn werkplaats heeft. Het gehee'.e vertrek stond reeds in vollen gloed, toen de brandweer kwam. Op een motorspuit werden twee stralen gekoppeld, waarvan een binnendoor en een o*r de inmiddels opgestelde mechanische ladder werd geleid. Een oogenblik sloegen de vlammen fel uit. Zeer snel was het vuur bedwongen. Het bleef beperkt tot de voorkamer, die echter geheel uitbrandde. De vermoedeiyke oorzaak van den brand is het onder stroom staan van een strük- yzer. Ontvluchte gevangene gepakt De 22-jarige B. die dezer dragen te Bus- sum wegens aanranding van een 9-jarig meisje was gearresteerd en die bovendien verdacht wordt van eenige inbraken, heelt zich voor het instructiegebouw op de Lelc- sche Kade te Amsterdam van den Rijksveld wachter weten los te rukken. De man sprong te water, zwom de gracht over, doch werd aan den anderen kant door een verkeers agent en eenige tuinlieden die werkzaam heden verrichtten in hét Leidsche boschje, die door schoten van den Rijksveldwachter op het geval opmerkzaam waren gemaakt, gepakt. Onder groote belangstelling van het publiek werd de jonge man geboeid overge bracht naar het instructiegebouw. Jongen overreden en gedood te Schiedam De 11-jarige O. J. v. d. Lichtenberg was gisteravond aan de Noord vest te Schiedam aan 't spelen. Toen hy onverwachts achter een stapel olievaten vandaan kwam, naderde juist een zwaarbeladen vrachtauto. De chauf feur deed alle moeite om een aanrijding te voorkomen, doch de jongen werd door den auto gegrepen en op slag gedood. Zakkenrollers in de residentie Let op uw duiten! In den laatsten tyd is in Den Haag de zakkenrollers sterk toegenomen. Het is gebleken, dat in Den Haag eenige zeer geroutineerde zakkenrollers hun beroep uitoefenen; waarschyniyk zyn het interna tionale misdadigers, die thans de residentie tot operatiebasis hebben gekozen. Reeds veie gevallen zyn ter kennis van de politie gebracht. Gisteren weer stond emand op het achterbalcon van een tram en had 'n portefeuille met f 100 in een binnenzak van zyn vest. By zyn thuiskomst bemerkte hy, dat zijn vest opengesneden was en de porte feuille gerold. Meer dergeiyke gevallen zyn voorgekomen. De politie raadt het publiek aan uiterst waakzaam en voorzichtig te zyn. Benzine-belasting en verhooging van invoerrechten Naar de „Nieuwe Rott. Ct." verneemt, ligt het in de bedoeling van de regeering ter be strijding van het te verwachten tekort op de begrooting voor 1932 voorstellen te doen tot invoering van een benzinebelasting en tot verhooging van het tarief van invoerrechten tot een algemeen tarief van 12 pet. De onbewaakte overweg Ernstig ongeval te Doetlnchem Gisteren heeft te Doetlnchem een ernstig auto-ongeval op een onbewaakten overweg p'aats gehad. De heer Prins uit Dinxperlo kwam met zyn auto voor de gesloten spoorboomen. Hy is daarop een zyweg ingeslagen en kwam zoodoende bij een onbewaakten overweg. Juist op dat oogenblik kwam uit de richting Ruurlo een trein aan. De heer P. wilde nog vóór den trein passeeren. zyn auto werd echter op het laatste oogenblik nog door den trein gegrepen en een vyftigtal meters meege sleurd. De heer P. en zyn medepassagier de heer Wulfers uit Amsterdam werden uit den wagen geslingerd en ieder aan een kant van den weg gevonden. Met zware verwondingen zyn beiden naar het RK. ziekenhuis overge bracht, waar zy ter verpleging werden opge nomen. Omtrent hun toestand kon nog niets medegedeeld worden. P» auto werd totaal vernield. Meisje overreden en gedood Gisterenmiddag om vier uur werd het 6- jarig dochtertje van den heer Kuiper te Win schoten, toen het plotseling den Bovenbuur- sterweg overstak door een zwaren stroo-auto gegrepen. Een der wielen ging de kleine over het hoofd, dat geheel verbrijzeld werd. De dood trad onmiddellijk in. Den chauffeur treft geen schuld. LEERBOEK DER SOCIOLOGIE, door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, opnieuw bewerkt door prof. P. J. M. Heskes. 7e, her ziene en vermeerderde druk. 404 blz. A. J. Roebert, 's-Graven- hage. Dat dit alom bekende boek reeds zyn ze venden druk mocht beleven, ls eigenlijk het meest sprekende bewys, dat het voldoet aan alle eischen, welke men redelijkerwys stellen kan aan een handboek, dat zich beweegt op zulk een veelomvattend gebied als de philo- sophische Sociologie. wy meenen niet beter te kunnen doen dan voor onze lezers, die belang stellen in de zoo hoogst actueele vraagstukken, welke dit boek met zooveel klaarheid en zoo overzichteiyk behandelt, het voorwoord af te drukken, dat Mgr. Aengenent zelf schreef by deze zevende uitgave. Immers, dit typeert het boek, zooals het thans weer voor ons ligt, in enkele trek ken, en het is een aanbeveling, zooals men geen betere wenschen kan. Z. H. Exc. Mgr. Aengenent schryft dan: „Tot myn leedwezen was net my onmoge- iyk, deze nieuwe uitgave zelf te verzorgen. De bezigheden van het heilig ambt, waartoe God my heeft geroepen sedert het verschij nen van den zesden druk, laten my niet vol doende gelegenheid voor het verrichten van den moeitevollen arbeid, die vereischt wordt voor een nieuwe uitgave, die behoorlijk is bij gewerkt. Daarom meende ik een ander daar voor te moeten vragen. Een openiyk woord van oprechten dank zij nier uitgesproken aan prof. Heskes te Warmond, die zoo welwillend was, dien arbeid van my over te nemen. „Ook van deze zevende uitgave vormen de encyclieken van Leo XIII Rerum Novarum en Graves de communi re en het Motu-proprio van Pius X den grondslag. Met vreugde mag ik er aan toevoegen, dat zij ook in overeen stemming is met de pas verschenen encycliek van Pius XI Quadragesimo anno. Er was he laas vóór het afdrukken geen gelegenheid om deze encycliek op verschillende plaatsen van het boek te citeeren. Maar wie hetgeen wij schreven o.a. over het eigendomsrecht, da verhouding van kapitaal en arbeid, het ar beidscontract, de beroepsstanden en de be drijfsorganisatie en het rentevraagstuk, ver gelijkt met hetgeen Quadragesimo anno om trent deze vraagstukken leert, zal zien, dat onze verhandelingen geheel en al overeen komen met de leer der Kerk, zooals zy thans door den H. Vader is vastgelegd. „Moge dan ook onder Gods zegen deze nieuwe uitgave er toe bijdragen, om de theo rieën van Rerum Novarum en Quadragesimo Anno tot gemeengoed te maken van de Ka tholieken van Nederland." Bij welken wensch wü ons eerbiedig en van harte aansluiten. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Uitgesproken: 3 Sept. H. M. F. Bouman. loodgieter, Heer len, Gasthuisstraat 20. R.c. Mr. de Neree tot Babberich. Cur. Mi. Hensgens, Heerlen. 4 Sept. J. M. Custers ztch noemende en schrijvende Kusters, kleermaker, Eindhoven, Roo-terlaan 100 F. R.c. Mr A. A. v. Schuy- lenburch. Cur. Mr. J. J. A. v. d. Putt, Eind hoven. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 3 Sept. A. F. Romijn, Valkenburg. 3 Sept. Jan de Jonge, Spekholzerheide- Kerkrade. Vernietigd op grond van verzet: 3 Sept. J. J. 'acobs, Geleen. 7 Sept. R. L. van Damme, Landbouwer, Graauw. R.c. Mr. J. H. Bybau. Cur. Mr. G. Tichelman, Terneuzen. 7 Sept. Fl. van Damme, landbouwer, Graauw. Rc. Mr. J. H. Bijbau. Cur. Mr. G. Tichelman, Terneuzen 7 Sept. G. van Damme, landbouwer, Graauw. R. c. Mr. J. H. Bijbau. Cur. Mr. G. Tichelman, Terneuzen. 7 Sept. E van Damme, landbouwer, Graauw. R.c. Mr. J. H. Bybau. Cur. Mr. G. Tichelman, Ter Neuzen. 7 Sept. A. M. Ph. van Damme, landbouw ster, Graauw. R.c. Mr. J. H. Bybau. Cur. Mr. G. Tichelman, Ter Neuzen. 7 Sept. Alph. van Damme, landbouwer, Hulst. R.c. Mr. J. H. Bybau. Cur. Mr. G. Tichelman. Ter Neuzen 7 Sept. E.. J. de Rijcke, koopman, Colljns- plaat. R. c. Mr. A. v. d. Hoop. Cur. Mr. Ph. R. Hugenholtz, Goes. 7 Sept. J. J. P. Schelle, '.andbouwer. Zaam- slag. R. c. Mr. J. W. zyistra. Cur. Mr. R. J. J. Lambooy, Hulst. 85. „Zeg eens, vogeltje-lief," vroeg Har lekijn, „waarom heb je je nest niet in 'n hoogeren boom gebouwd? Maar waclu eens, ik zal zien wat ik er aan kan doen 86. Harlekijn nam 'n doos met toover- zaad en strooide die op den grond om den lagen boom. „Nu zal de boom gaan groeien!" lachte hy. 87. Maar toen Harlekijn den volgenden dag kwam kijken, was de vogel gegroeid en veel grooter geworden, en in het nest lagen reuzen-eieren. Harlekijn schudde het hoofd en zei: „Dat komt, omdat die vogel het zaad heeft oDeeeeten."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10