m f3000.- f125.- jwwms 150. f40.- mÊÊÊm H DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1931 Ernstige treinbotsing in Rusland Communistische actie onder valsche vlag Geen Haarlemsche Katholiekendag in 1932 Na het aecoord tusschen Paus en Italiaanschen Staat De toestand van Edison De bomaanslagen in Italië Doodelijk ongeluk op een onbewaakten overweg De Graal in Haarlem De Defensie-begrooting De legermanoeuvres De Waalbrug te Nijmegen De Merapi Amerika en ontwapening BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17867 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERUES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL ONS LEVENSPEIL I Afscheid pater A. H. J. Frankenmolen Het doodelijk ongeluk op den. onbewaakten overweg bij Beverwijk mmmmm VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON TELEGRAFISCH WEERBERICHT Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCH VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij rooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzeker ingsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger Congressen, door het Verbond van Nederlandsche Werkgevers gehouden, schijnen er toe voorbestemd, den voor zitter in zijn openingsrede dingen te doen zeggen, welke om het zacht uit te drukken sociaal niet geheel onaan vechtbaar zijn en waarover dus nog veel nagepleit wordt. Het jongste, te Bergen gehouden con gres van het Verbond heeft op dezen regel geen uitzondering gemaakt: alvorens afscheid te nemen van het Verbond, heeft de voorzitter, ir. A. Kalff, nog van de gelegenheid willen profitee- ren om als zijn meening te kennen te geven, dat een der oorzaken van den huldigen, droevigen ekonomischen toe stand gelegen is in „het oogenblik, waarop en het tempo, waarin de geldverslindende verbetering van de po sitie van de arbeidersklasse heeft plaats gevonden." Het levenspeil der arbeidersklasse was te snel gestegen. Wij willen niet beweren, dat er hee- lemaal geen waarheid schuilt in de be wering, dat betere arbeidsvoorwaarden het ekonomisch leven, de concurrentie met het buitenland, moeilijker hebben gemaakt, maar als men daarover valt, dan moet men ook vallen over „het oogenblik, waarop en het tempo, waarin de geldverspillende verbetering van de positie".... der overige maat schappelijke klassen plaats gevonden heeft. De Chr.-Hist. „Nederlander" heeft in verband met Ir. Kalff's rede op een bijzonder gelukkige wijze daaraan her innerd, en het zal menigeen verheu gen, dat de herinnering juist van deze zijde kwam. De „Nederlander" schreef: „Het is niet enkel de arbeidersklasse, wier levenspeil bovenmatig en wonder snel is gestegen. Deze ervaring geldt voor alle kringen der maatschappij. Men verkrijgt een verkeerden blik op den toestand, door de aandacht gevestigd te houden enkel op de stijging van het levenspeil der arbeidersklasse. Wij spreken hier niet over de groot kapitalisten en groot-ondernemers, in deze kringen is de heer Kalff wellicht beter bekend dan wij. Onze waarneming bepaalt zich tot ds dusgenaamde intellecïueelen, in dienst van Overheid, handel en nijverheid en tot den ondernemenden middenstand in de stad en op het platteland. Als ieder, uit dezen kring, die ge huwde kinderen heeft, den levenstoon in de gezinnen zijner kinderen, in gedach ten vergelijkt met den levenstoon ten huize zijner ouders; hoe groot verschil zal hij kunnen vaststellen. Letten wij eens op het aantal auto mobielen, dagelijks parkeerend op onze pleinen en markten! Raadplegen wij eens de lijsten der Nederlandsche gasten in Luzern eii Lugano! Er is in dezen algemeenen vooruit gang iets verblijdends en bemoedigends, Maar deze verschijnselen bewijzen, dat men onvolledig is met alleen te gewa gen van de „geldverslindende verbete ring van de positie van de arbeiders klasse". Laten wij niet vergeten, dat er vroeger in het levenspeil, juist van deze klasse, enkele verschijnselen waren, die dringend om verbetering riepen." De „Nederlander" had nog veel meer symptomen van de snelle levenspeil stijging in andere dan arbeidersgezinnen kunnen opsommen, en daarbij mag toch vooral niet vergeten worden (de „Nederlander" drukt zich daaromtrent wel zeer parlementair uit!), dat er bij den arbeider een veel grootere, van eeuwen her dateerende achter stand in te halen was dan in welke andere maatschappelijke klasse ook. De stijging van het levenspeil mocht ja, moest! dus voor den arbeider veel sneller geschieden dan b.v. voor den ambtenaar, den intellectueel, den middenstander. Er blijven natuurlijk uitzonderingsge vallen, dat ambtenaren, intellectueelen en middenstanders méér reden tot kla gen hebben en hadden dan arbeiders, maar niemand zal durven ontkennen, dat de positie der arbeidersgezinnen het eerst en het meest voor verbetering in aanmerking moest komen. Dit heeft ir. Kalff in zijn rede blijk baar vergeten. En dit zal door talloos vele werkgevers vergeten zijn en in de toekomst nog vergeten worden. Maar deze vergeetachtigheid ontslaat ons niet van den plicht, de verbetering van het levenspeil der arbeiders als de vereffening eener historische rekening, als een daad van eenvoudige rechtvaar digheid te beschouwen. 11 wagons vernield In de nabijheid van Newsiblrsk, zijn twee treinen met elkaar in botsing gekomen, waard'>or 11 wagons werden vernield. Twee beambten werden gedood en 8 personen min of meer ernstig gewond. De oorzaak van het ongeval Is nog niet vastgesteld. Roodfronters ter vergadering Kcrt geleden is melding gemaakt van een „Oproep aan de noodlijdende tuinders", verspreid door het „Nederlandsch Boeren- comité", welke in verschillende plaatsen is verschenen. Dit herinnert aan den tijd, toen de Com munistische dokter Koch onder den naam van L. Simons in boerenpak vergaderingen op het platteland hield en communistische actie onder valsche vlag voerde. Een nader onderzoek heeft aan de „Stan daard" de méening bevestigd, dat men hier te doen heeft irtet een zuiver communis tische actie, welke, speculeerende op de moeilijke tijden, die de land- en tuinbouw doormaakt, tracht in troebel water te vis- schen. Dr. Koch schijnt het nog maar weer eens te willen probeeren. „De Vrije Westfries" heeft een nader onderzoek ingesteld. Het resultaat daarvan was als volgt: „Thans weten wij met ontwijfelbare zekerheid, dat de „Oproep aan alle nood lijdende tuinders" van de communisten is uitgegaan, dat het in dien oproep ge noemde Ned. Boerencomité een filiaaltje is der Communistische partij Holland, en dat in de vergadering, waar deze oproep werd opgesteld, bekende aanhangers van Moskou het woord hebben gevoerd. „Een lezer in de Beemster, aan wien wij inlichtingen omtrent deze zaak hebben ge vraagd, heeft ons medegedeeld, dat de be wuste vergadering te Beemster in het café ,,De Nieuwe Tuinbouw" aldaar is gehouden. Ze ging uit van het district Noord-Holland- Utrecht der Communistische partij Holland en van het zoogenoemde Ned. Boerencomité. Een afdeeling van den rooden frontstrii- dersbond, gekleed in de bekende uniform, was uit Amsterdam komen marcheeren, an dere Amsterdamsche communisten waren per trein gekomen, en een aantal inwoners van Purmerend en Beemster zijn ter ver gadering geweest. Leider der vergadering was een zekere heer Koeimans, die mede deelde, dat de bedoeling der bijeenkomst was den landbouwers duidelijk te maken, hoe de huidige crisis tot oplossing kon wor den gebracht. ,,De tuinbouwers, wier belangstelling door deze mededeeling stellig geprikkeld was, hebben eenlgen tijd geduld moeten oefenen, eer zij het remedie ter oplossing van de crisis vernamen. „Eerst toch zette een zekere heer Zwart de noodzakelijkheid der communistische jeugdactie uiteen; vervolgens vertelde een roodfrontstrijder welk doel zijn organisatie heeft, en daarna werd het een en ander over het Ned. Boeren-comité verteld. „Tenslotte trad echter de heer Seegers, communistisch lid van de Prov. Staten naar voren inplaats van den heer Wijnkoop, die verhinderd was om te verkondigen, dat de eenige uitweg om uit de „kapitalis tische" crisis te komen, is: de communis tische maatschappij, zooals men die in Rus land kent Volgens het verslag dat „De Waterlan- der" van deze vergadering gaf, hebben zich staande de vergadering verschillende per sonen als lid van de Communistische partij opgegeven, „hoewel nog niet genoeg voor het vormen van een afdeeling." Treffend is aldus vervolgt het blad de tegenstelling tusschen de „Unverfroren- heit," waarmee de communisten op deze vergadering voor hun bedoelingen zijn uit gekomen en de geheimzinnigheid van den oproep, waarin elke aanduiding over com munisme blijkbaar opzettelijk is vermeden en men den indruk pcogde te vestigen, dat hier tuinders van onderscheiden richting samenwerkten. Blijkbaar heeft het geringe succes van dien Zondagmiddag den communistischen heeren aanleiding gegeven hun tactiek te wijzigen. „Roodfront" trok niet. Nu zou men het onder valsche vlag probeeren. Maar hun spraak heeft hen openbaar gemaakt! Inderdaad, voor twijfel is geen plaats meer. Dit is een zuiver communistische actie onder valsche vlag. Men is dus gewaarschuwd! De bestuursverkiezing Door het bestuur van den Diccesanen Katholiekendag in het Bisdom Haarlem is aan Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent voor gesteld, in 1&32 geen Katholiekendag te houden, in welk voorstel de Bisschop be willigd heeft. Tot lid van het Hoofdbestuur is in de vacature-mr. J. H. M. Stieger, lid van Ged. Staten van Zeeland, te Goes, gèkozen de heer J. v. d. Voort, voorzitter van den R. K. Volksbond te Goes. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen werd als voorzitter herkozen. De gebouwen der Kath. Actie teruggegeven Naar de „Times" van zijn Romeinschen correspondent verneemt, zijn thans door een overeenkomst tusschen de prefectuur en den kardinaal-vicaris van Rome zoowel de club- als andere gebouwen der organisaties van de Katholieke Actie, welke gesloten zijn geweest, weer teruggegeven aan «te ker kelijke leiders door bemiddeling van de ver schillende parochiegeestelijken. Naar verluidt zijn de formaliteiten, welke moesten worden vervuld, .met grcote har- lijkheid uitgevoerd en in vele gevallen ston den dezelfde politieke agenten,die de in stellingen hadden gesloten, erop haar per soonlijk aan de priesters terug te geven. De gebouwen ösr athletiek-clubs vande Knights of Columbus blijven gesloten, tot dat verdere orders worden ontvangen uit de Vereenigoe Staten. Reden tot bezorgdheid Omtrent den gezondheidstoestand van den beroemden uitvinder, Thomas Edison, wordt gemeld, dat, hoewel geen direct gevaar be staat, de toestand toch reden tot bezorgd heid geeft. Nog 12 personen gearresteerd In verband met het onderzoek naar dé medeplichtigen van den op 7 dezer in zijn woning te Genua gearresteerden bommenfa- brikant, Bovone, zijn tot nu toe nog 12 per sonen, door de politie gearresteerd. Onder hen bevindt zich de zuster van Bovone, Jo hanna. Deze alsmede zijn bij de laatste ont ploffing verongelukte moeder, zou bij de vroegere terroristische acties, evenals bij de voorbereiding van nieuwe bomaanslagen, die tè Rome, Napels, Triëst en Milaan zouden plaats hebben, haar medewerking hebben verleend. In het Brongebouw heeft gisteravond katholiek Haarlem afscheid genomen van den Weieerw. Pater A. H. J. Frankenmolen, voorzitter van den Haarlemschen Bond van R. K. Jongenspatronaten, die benoemd is tot directeur van het Missie-college te Sittard. Ben vertrekkenden pater ziet men hier te midden van den waarnemend deken van Haarlem, pastoor H. C. J. Sondaal, pastoor 3. P. Rennenberg met de vier kapelaans van de St. Antoniuskerk, bondsbcstuursled en en het bestuur van het St. Antonius- patronaat, waarvan Pater Frankenmolen 14 jaar directeur was Bejaard man met zijn kleinzoon door een electrisdhen trein vermorzeld Gistermiddag heeft op den onbewaakten overweg, nabij den Pruimendijk, onder de gemeente Wijk aan Duin, een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De 73-jarige Johannes Dekker, wonende aan den Galgenweg te Wijk aan Duin, had in de omgeving van den spoorweg Beverwijk- Uitgeest wat konijnenvoeder verzameld. Hij was in gezelschap van zijn 8-jarig klein zoontje Joh. Tromp, wonende in de Nico Scholtenstraat te Beverwijk. Omstreeks vier uur passeerden zij met een bakfiets den onbewaakten overweg, waarbij zij waarschijnlijk te Iaat bemerkt hebben, dat een electrische trein, welke om 3.55 van Beverwijk naar Uitgeest vertrekt, in aantocht was, bestond, reed met volle snelheid op het voertuig, dat door D. bestuurd werd, in en versplinterde het totaal. Het kleinzoon tje, dat in den bak had plaats genomen, werd onder den trein vermorzeld, terwijl zijn grootvader nog een heel eind meegesleurd werd, vóór de trein tot stilstand was ge bracht. Beiden waren onmiddellijk dood. Op het geluid van den hevigen slag snel den personen toe, die in de omgeving werk zaam waren. Er kon echter geen hulp meer verschaft worden. Onmiddelluk werden de inspectie van de lijn en den chef van het station Beverwijk gewaarschuwd, terwijl ook gemeente-pohtie en marechaussee spoedig ter plaatse waren. Ook dr. Bom Jr., uit Beverwijk, was zeer spoedig op de plaats van het ongeluk aan wezig, doch hij behoefde helaas geen hulp meer te verleenen. Het jongetje was deerlijk verminkt. Het hoofd was van de romp gescheiden en moest later uit een sloot, welke den spoorweg kruist, worden opgehaald. Ook het lijk van D. was zwaar verminkt. Nadat door den politie-fotograaf opnamen waren gemaakt, werden de lijken per auto naar de begraafplaats te Wijk aan Duin overgebracht. De trein vertrok met 20 minuten vertra ging naar Uitgeest. De bestuurder van den trein was diep onder den indruk van het droevig gebeuren. Het uitzicht nabij den spoorweg is naar beide zijden zeer goed. zoodat het onbegrij pelijk schijnt, dat de slachtoffers den trein niet hebben zien naderen. Naar wij vernemen zal de teraardebestel ling der slachtoifers a.s. Zaterdag plaats hebben. Een huis aan den Middenweg, ook spoedig in de binnenstad De Graal gaat zich nu definitief in Haar lem vestigen. Om te beginnen is een huis aan den Middenweg in Haarlem-Noord ge huurd. Spoedig zal er echter een huis in de middenstad volgen. Wie zich als leidster of lid willen op geven, kunnen zich voorloopig aanmelden: Goudsbloemplein 12, Aerdenhout. Een bezuiniging van f 6.000.00Ö Naar wij uit zeer goede bron vernemen, zal de Defensiebegrooting voor 1932, welke volgende week tegemoet kan worden gezien, een bedrag van f 6.000.000 aan uitgaven min der aanwijzen dan de begrooting voor 1931. O Geen vreemde militaire attache's Naar wij vernemen, zullen ditmaal bij de legermanoeuvres, welke volgende week wor den gehouden, geen militaire attaché's van buitenlandsche mogendheden worden uit- genoodigd. Het laat zich voorts aanzien, dat de ma noeuvres een zeer kalm verloop zullen heb ben. De overblijfselen van 46 totaal versplinterde bakfiets liggen als trieste resten aan den kant van den spoorweg» Inzet; Een der slachtoffers, de 8-Jariee J. Tromn. ZU komt er 1 In de gisterenmiddag gehouden vergade ring van den Gemeenteraad te Nijmegen, werd het voorstel van B. en W. om zonder voorwaarden te bewilligen ln de kostenver- deeling inzake den bouw van de Waalbrug met 22 tegen 15 stemmen aangenomen. De aanbesteding voor het eerste werk aan den dijk bij Lent zal op 17 September a.s. plaats hebben. De vergadering van den Volkenbond Lerrouse aan het woord De vergadering van den Volkenbond heeft Donderdagochtend de algemeene debatten over de werkzaamheid van dpn Volkenbond in het afgeloopen Jaar voortgezet. Als eerste spreker verklaarde de Spaansche Minister van buitenlandsche zaken, Lerroux, dat het republikeinsche Spanje het volste vertrouwen in den Volkenbond heeft en besloten is zoo veel mogelijk mee te werken aan de inter nationale organisatie van den vrede. Lerroux richtte zich in het bijzonder met groeten tot de vertegenwoordigers der La- lünsch-Amerikaansche Staten, met welke Spanje door nauwe relatie is verbonden. Vertoont weer werking Ben op de helling van den Merapi ge plaatste assistent-wedana rapporteert, dat de vulcaan weer rommelt en werking der sol- fataren aantoont. Echter is van den Merapi geen zwaardere inwendige werking geconsta teerd, ofschoon nog steeds toevloed van lava plaats vindt en de afstortingen van lava re- gelematlg voortgaat. x Een Graalhnis aan den Middenweg, bin nenkort ook in de binnenstad. «oiz i, ïste blad) Mgr. Poels 40 jaar priester. Onder scheidingen. fblz. 1, 1ste blad) De Waalbrug te Nijmegen komt er. (biz. 1, ïste blad) Ernstige treinbotsing in Rusland. (blz. 1, 1ste blad) Nieuwe arrestaties ln verband met de bom aanslagen ln Italië. (blz. 1, 1ste blad) De toestand van den beroemden uitvinder Edison geeft reden tot bezorgdheid. (blz. 1, 1ste blad) De vulcatm Merapi in Ned. O. Indië ver toont opnieuw werking. (blz. 1, 1ste blad) Bejaard man met zijn kleinzoon op een on bewaakten overweg onder de gemeente Wijk aan Zee en Duin door den trein vermorzeld. (blz. 1, 1ste blad) Op de Defensiebegrooting voor 1932 zal f 6.000.000 worden bezninigd. (blz. I, 1ste blad) De legermanoeuvres zullen dit jaar niet worden bijgewoond door buitenlandsche mi litaire attaché's. (blz. 1, 1ste blad) Geen Diocesaan Haarlemsche Katholie kendag ln 1932. (blz. 1, 1ste blad) Een spookgeschiedenis te Amsterdam. (blz. l, 2de oiad) Afscheid pater A. H. J. Frankenmolen van Katholiek Haarlem. (blz. 2, 2de blad) Debat over den financieelen toestand van Haarlem in den gemeenteraad begonnen. (blz. 3, 2de blad) De „Stillhalte" overeenkomst geteekend. (blz. 1, 3de blad) Voor het Oostenrijksche Bondspresident schap Is Miklas candidaat gesteld. (blz. 1, 3de blad) Benzine-bel&sting en verhooging van In voerrechten. (blz. 2. 3de blad) Barometerstand 9 uur vjh.: 7.67 vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.56. Hoogste barometerstand 766.6 m. M. te Malinhead. Laagste barometerstand 749.7 m. M. te Hemösand. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, uit Noordelijke tot Oostelijke richtingen, meest licht tot half bewolkt, weinig of geen regen in het Noorden, in het Zuiden droog weer; iets warmer. Initiatiefneming van Hoover De „Washington Times" verneemt uit goed ingelichte kringen, dat president Hoo ver niet voornemens is, binnen de eerst volgende twee maanden eenigerlei bindende voorstellen met betrekking tot de Ontwape ningsconferentie te doen. Staatssecretaris Stlmson wil, zooals hij reeds vroeger heeft verklaard, eerst de verbetering in den toe stand van Europa afwachten. De „New York Herald Review" verklaart, dat President Hoover bereid is, een bewape ningsmoratorium van één jaar goed te keuren. Het voorstel van Grandl is te Washington in onvruchtbaren bodem ge vallen. In tegenspraak met andere berich ten, meent het blad te kunnen melden, dat het niet uitgesloten is, dat de regeering te Washington in deze het initiatief zal nemen. Voorstel Scandinavische landen* De correspondent van de „News chronicle" te Genève meldt, dat de Scandinavische lan den vermoedelijk een voorstel zullen deen, om de bewapening een jaar stop te zetten De correspondent vestigt er echter de aan dacht cp, dat het veel gemakkelijk is, den bouw van schepen een paar jaar stop te zetten, dan dit te doen met den arbeid in arsenalen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1