De financieele toestand der Gemeente Haarlem NI VA TANDPASTA Besprekingen in den gemeenteraad Voorstel tot pensioenpremieheffing van de ambtenaren De S.D.A.P. verklaart zich tegen de voorstellen van B. en W. Inlichtingen gevraagd over de tarievenverhooging Vincent Loosjes herdacht VOORKOMT TANDBEDF.RF en ooe^st s-morgent en 'vavonds met 75 ets per '/i tuDe. Z5clip. 'A tuDe Woensdagmiddag 4 uur kwam de Haar- lemsche raad in vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Herdenking Loosjes Nog onder den indruk van de droeve plech tigheid, welke zich zooeven op Westerveid voltrokken heeft, open ik deze samenkomst met een woord van weemoedige hulde aan uw gestorven medelid Vincent Loosjes, wien het niet gegeven mocht zijn langer deel ilit te maken van deze vergadering, doch dien de dood met onweerstaanbare snelheid mid den uit zijn werkzaam leven heeft wegge rukt. Wij staren naar den verlaten zetel en zullen slechts geleidelijk kunnen gewennen aan de gedachte zijne zoo eigene persoonlijk heid hier niet meer aanwezig te zullen zien. Voor de gemeente Haarlem is Loosjes in den loop der jaren een waardevolle kracht ge weest in een 25-jarig raadslidmaatschap, waarin een 8-jarige wethoudersperiode viel. Aan zijn groeve heb ik de gelegenheid gehad hem te schetsen in zijn werkzaamheid voor het openbare leven, ik zal dit hier niet her halen, maar wel wil ik hem in dit oogenblik namens de gemeente dank zeggen voor het geen hij in maar voornamelijk ook buiten deze zaal in haar belang heeft tot stand gebracht. En ik houd mij overtuigd van uwe instemming wanneer ik zeg, dat wij de nage dachtenis van Vincent Loosjes in vriende lijke en dankbare herinnering tot in lengte van jaren zullen behouden. De heer ADRIAN zet uiteen, dat het heen gaan van den heer Loosjes een groot verlies voor Haarlem is. Onder vele zaken heeft hij zijn schouders gezet. Hij had de behoefte, voor Haarlem te arbeiden. Spr. dankt na mens de fractie van den Vrijheidsbond den voorzitter en de leden van den raad voor de blijken van belangstelling, bij dit overlijden getoond. Regenten Gasthuis. De heer KLEIN maakt de opmerking, dat geen enkel katholiek meer zitting heeft in het regentencollege van het Gasthuis. Het is een gewetenszaak voor de katholieken, hun godsdienstplichten zoo goed mogelijk te kunnen waarnemen. Spr. gelooft niet, dat er opzet in het spel is, doch zou gaarne zien, dat met zijn opmerking rekening gehouden werd. Commissie Openbare Werken. In herstemming komt het voorstel van B. en W., om de Commissie voor Openbare Werken uit 4 in plaats van 5 leden te laten bestaan. De heer REINALDA verklaart, dat de S. D. A. P. thans tegen het voorstel van B. en W. zal stemmen. B. en W. trekken hun voorstel in. Goedkeuring balans. B. en W. stellen voor, de balans per 31 December 1930 en de verlies- en winstreke ning over 1930, betreffende 77 arbeiders woningen van de Coöperatieve Woningver- eeniging voor Gemeentepersoneel G.A. goed te keuren. Goedgekeurd. Terugneming uit Grondbedrijf. B. en W. stellen voor, uit het Gemeentelijk Grondbedrijf terug te nemen perceelen grond aan Weltevredenplein, Wilgenstraat, Juno- plantsoen en Van Zeggelenstraat. Aldus besloten. Kohier schoolgeld vervolgonderwijs. B. en W. bieden ter vaststelling aan het le suppletoire kohier der schoolgelden voor het Openbaar Vervolgonderwijs, het Open baar Buitengewoon Voorbereidend Lager Onderwijs en het Bijzonder Buitengewoon Lager Onderwijs dezer gemeente voor het cursusjaar 1930—1931 vast te stellen tot een bedrag van f 1.020.75. Aldus besloten. Kohier zakelijke bedrijfsbelasting. B. en W. bieden ter vaststelling aan het kohier van de zakelijke belasting op het be drijf dezer gemeente, belastingjaar 1931, met een opbrengst van f 117.226.32. Aldus vastgesteld. Grond in erfpach.t. B. en W. stellen voor, grond in erfpacht Uit te geven aan de Woningstichting „Het Oosten" en de Woningbouwvereeniging „De Voorzorg". Aldus besloten. Onderwijsvergoedingen. B. en W. stellen voor, aan het bestuur der bijzondere school aan de Nagtzaamstraat 54 f 2537.53 te vergoeden volgens art. 100 der L. O.-wet 1920. Aldus besloten. Verandering inrichting school. B. en W. stellen voor, het verzoek van het bestuur der Vereeniging „Groen van Prin- sterer", om de benoodigde gelden uit de ge meentekas te verstrekken voor het aan brengen van een lambrizeering in de spreek kamer der Dr. A. Kuijperschool aan de Ro- zenhagenstraat 15 alhier, en in verband daarmede het doen kleuren der muren en het plafond, teneinde deze kamer geschikt te maken voor kamer van het hoofd, de gevraagde medewerking te verleenen en daarvoor ter beschikking van B. en W. te stellen een crediet van hoogstens f 160. Aldus besloten. Verbouw school. B. en W. vragen een crediet van f 920 aan voor het verleenen van medewerking tot den verbouw van de Aeneas Mackayschool aan Zomervaart 170. Het crediet wordt verleend. Aankoop grond B. en W. stellen voor, van het R. K. Kerk bestuur van „St. Bavo" 70 M2. grond, ge legen aan de Jan Gijzenkade, te koopen te gen f 9 per M2. Aldus besloten. Wijziging uitbreidingsplan. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging van het uitbreidingsplan ten Oos ten van den Kleine Houtweg. Aldus vastgesteld. Ruiling grond. B. en W. stellen voor, met de fa. M. Sa- Vrij en Zn. eenige ruiling van grond aan te 8aan aan den Schalkwijkerweg. Aldus besloten. Renteloos voorschot „Ooster kwartier". B. en W. stellen voor, gezien het doel. Waarvoor het bedrag wordt gevraagd en «rede gelet op het feit, dat de vereeniging zelf een bedrag van f 3000.bij elkaar beeft gebracht, een rentelooze leening van t 3000' te verleenen aan de Speeituinveree- niging „Het Oosterkwartier". Verkoop perceel Westkolk 44 B. en W. stellen voor, aan Tj. Wijnja het perceel aan de Westkolk no. 44 te voormalig Spaarndam voor f 4700.— te verkoopen. Aangehouden. Instellen rechtsvordering B. en W. stellen voor, te bepalen, dat de gemeente met betrekking tot de onteigening van perceelsgedeelten aan den Zijlweg, zoo noodig een rechtsvordering, zoowel in eersten aanleg als in cassatie, zal instellen. Aldus besloten. Onteigening perceelen B. en W. stellen voor, over te gaan tot onteigening van perceelen nabij de Kamper laan en aan den Kleine Houtweg en van perceelsgedeelten aan de Raaks en de An- toniestraat. Overplaatsing onderwijzeres Mej. B. Ploegsma wordt overgeplaatst van school 2 naar school 1. Verkoop grond. B. en W. bieden ter vaststelling aan een aantal voorstellen tot verkoop van grond. De heer REINALDA verklaart namens de S. D. A. P., dat hij bij de a.§. begrooting op nieuw den (nieuwen) raad in de gelegen heid zal stellen, zich uit te spreken voor den gang van zaken betreffende den verkoop van grond. Overeenkomstig de voorstellen van B. en W. wordt besloten. Aanschaffing van leermiddelen. B. en W. vragen een crediet van f 5500. aan voor aanschaffing van boeken en leer middelen voor de Ulo-schoQl aan het Juno- plantsoen. De heer SCHOLL vraagt, welke leermid delen niet voor aanschaffing noodig zijn geacht. De lijst der aanschaffingsmiddelen vermeldt een bedrag van ruim 6.800, ter wijl B. en W. een crediet van 5.500 aan vragen. De heer BOES wijst op de lengte der lijst, volgens welke vergoeding gevraagd wordt. De raad kan dat niet zoo beoordeelen. Is er geen gemeente-deskundige, die, zoo'n lijst eens kan nagaan? De heer WEUSTINK merkt op, dat de schrijver van de toelichting zich onthouden heeft van vermelding, wat al dan niet noo dig is, omdat hij de vrijheid daartoe niet aan het hoofd wil ontnemen. Wel heeft spr. een bedrag afgeschreven op het natuur- kunde-onderwijs. Daar was 2.600 op uit getrokken, een natuurkundige bank van 600 en nieuwe uitgaven tot een bedrag van 1.600. Te zamen zou dat 4.200 uitmaken. Spr. heeft een vergelijking gemaakt met andere gemeenten. Rotterdam trekt bijv. voor het natuurkunde-onderwijs 11.00 uit. Den Haag 1.200, Heemstede 2.000, Utrecht 850. Om die redenen heeft spr. een bedrag doen vervallen. Wethouder ROODENBURG zet uiteen, dat het bedrag van ruim 6.700 terugge bracht is tot 5.500. De heer BOES merkt op, dat er nu een nieuwe gang van zaken is. Hier- in den raad zit de heer Weustink niet als inspecteur bij het L. O. De zaak moet bekeken worden van den kant der gemeente en nagegaan moet worden, wat noodig is voor de school. Spr. zou gaarne willen, dat de zaak voor nader onderzoek aangehouden werd. De heer SCHOLL sluit zich hierbij aan. De heer REINALDA beschouwt ook de vreemde aangelegenheid, dat de heer Weustink als rijksambtenaar B. en W. ad viseert, terwijl hij hier als raadslid zetelt, waardoor moeilijkheden kunnen ontstaan. Sprekers fractie heeft daartegen bedenking, het aan den heer Weustink overlatende, daaruit de consequenties te trekken. De VOORZITTER wijst er op, dat de wet den heer Weustink toelaat, waarom het spr. niet gewenscht voorkomt, dat gesproken wordt, zooals de heer Reinalda gedaan heeft, hoe goed die opmerking ook be doeld is. De heer CASTRICUM meent, dat de heer Weustink niet van „ik", doch van „den in specteur bij het L. O." had moeten spreken. Overigens is hij van oordeel, dat bij de be kendheid van den stand van zaken hierover beter niet gesproken kan worden. Het voorstel wordt aangehouden. B. en W. stellen oor aan de besturen van een aantal scholen over het jaar 1930, in gevolge artikel 100 der Lageronderwijswet 1920, de vergoeding toe te kennen. De heer BOES maakt enkele bemerkingen betreffende de vergoeding aan een onderwij zer van de St. Lidwinaschool. Wethouder ROODENBURG antwoordt, dat de bedoelde persoon aan de school onder wijzer is geweest. Dit was ir het belang van de gemeente, waarom voorgesteld wordt, de vergoeding uit te keeren. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. In bruikleen afstaan school. B. en W. stellen voor, de houten hulp- school aan de Hertzogstraat in bruikleen af te staan aan het bestuur der Stichting „Noorderkerk en School", ten behoeve van zjjn school aan de Velserstraat 55. Aldus besloten. De financieele toestand der gemeente In bespreking kwam vervolgens de nota van B. en W. over den financieelen toestand der gemeente. In de algemeene beschouwingen worden de volgende voorstellen betrokken: Be nieuwe brug over het Spaame. B. en W. deelen mede, dat het hun in de gegeven omstandigheden niet gewenscht voorkomt, op dit oogenblik over te gaan tot den bouw van de brug over het Spaarne bij het Donkere Spaarne en tot de vernieuwing van de Wildemansbrug, waarom zij voorstel len genoemde besluiten, alsmede het besluit van 15 April 1931 tot. vaststelling van de le suppletoire begrooting voor den dienst 1931 in te trekken. De Iicb.ttarieven. B. en W. bieden ter vaststelling aan nieuwe tarieven voor gas en electriciteit. le suppletoire begrooting. B. en W. bieden ter vaststelling aan de le suppletoire begrooting voor den dienst 1931. Opcenten personeele belasting B. en W. stellen voor, met ingang van 1 Januari 1932 100 opcenten op de personeele belasting te heffen in plaats van 50. Vergoeding privaattonnen. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging van de bepalingen voor den ge meente-reinigingsdienst, waardoor o.m. een vergoeding betaald moet worden voor het verstrekken en verwisselen van privaat- tonnen. Wijziging legesverordening. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der legesverordening, waardoor ver schillende legeskosten verhoogd worden. De heer DE RIJKE kan zich met de basis der financieele nota vereenigen. Hij beschouwt haar als een praeludium van de begrooting. In tijden van malaise dient men voorzichtig te zijn. Na gevoerde oorlogen treedt een tijd perk van schijn-welvaart in. Zoo ook nu. Daarna is de economische krisis ingetreden, welke, naar spr. meent, langer zal duren dan voorheen, te meer, nu er elementen zijn, welke het er op aanleggen, deze malaise te laten voortduren, om er voordeel uit te trekken. Door de voorstellen van B. en W. zullen nieuwe lasten op de burgerij gelegd worden. Men moet niet het middel van aderlatingen toepassen. Zooveel mogelijk moet de werk loosheid bestreden worden. Uit te voeren werken mogen niet uitgesteld worden wil men tot een beteren tijd komen. Loonsverlaging zal over de geheele linie moeten volgen. Dat acht spr. beter dan massa-ontslag. Spr. citeert, wat minister De Geer het vorig jaar schreef over den finan cieelen toestand en bekent, niet te weten, hoe de Haarlemsche begrooting sluitend ge maakt moet worden. Spr. geeft toe, dat het leven niet veel goed- kooper is geworden, maar dat is niet zoo erg. Dan vermeerdert men zijn uitgaven eenigs- zins. Eager wordt het, wanneer de rem aan gezet moet worden tot bezuiniging. Spr. misgunt het gemeente-personeel zijn gunstige positie niet. Den ambtenaren, die hun taak uitstekend verrichten, zal het toch niet om de eerste plaats te doen zijn om het geld. Zij zullen uit plichtsbesef hun arbeid verrichten en tevreden zijn, als zij overeen komstig hun stand kunnen leven. Spr., die vanwege zijn zachte stem slecht te volgen is, maakt dan een vergelijking tus- schen ambtenaren en personen in particu lieren dienst. Spr. dient een voorstel in, om de pensioen premie geheel of gedeeltelijk op de ambte naren te verhalen. Dit is mede onderteekend door mevr. Scheltema en de heeren Adrian en Visser. Als dit voorstel aangenomen wordt, hoopt spr., dat verhooging der lichttarieven niet noodig is. Op de bevolking mogen geen nieu we lasten gelegd worden. De heer JOOSTEN, zal op deze economi sche beschouwingen nu niet ingaan. Daar mede zal hij wachten tot de begrooting. Ook zal hij niet ingaan op hetgeen in de verkiezingsdagen gezegd is. De thans inge diende groote verrassingen zijn toen niet be kend gemaakt. Alleen de S. D. A. P. heeft ge waarschuwd tegen verhooging der financieele lasten. De Vrijz.-Dem. hebben een overwinning behaald en de rechtschen hebben deze over winning ook voor haar beschouwd, omdat zjj het gevoerde financieele beleid steeds ge steund hebben. De S. D. A. P. zou reeds lang belasting- verhooging ingevoerd hebben. Het gevolg zou geweest zjjn, dat men niet voor zulke tekor ten als nu gestaan had. De positie zou bij be hoorlijke reserveering heel wat minder nij pend geweest zijn. Men had dan nu de re serves kunnen gebruiken. Dan had men thans niet gestaan voor de financieele krisis van de gemeente Haarlem. Spr. vraagt zich af, of B. en W. en de meer derheid van den raad in deze richting hebben mogen stuwen. Spr. beweert aan de hand van de geschie denis over economische krisis, dat men reke ning had moeten houden met die naderende moeilijkheden. Dat heeft men niet gedaan. Jarenlang heeft de S. D. A. P. tegen dezen gang van zaken gewaarschuwd. En het is ver leidelijk geweest, om nu ook maar de verdere verantwoordelijkheid aan de andere partijen te laten. Die gemakkelijke positie wil de S. D. A. P. echter wel innemen in een tijd, welke veel geld eischt. De S. D. A. P. is daarom volkomen bereid, mede te werken, uit de im passe te geraken. Maar zij is niet bereid, voor stellen te steunen, welke onvoldoende of on juist zijn. Als de S. D. A. P. nagaat, wat er moet gebeuren, rijzen er drie vragen. Is de S. D. A. P. verzekerd, de arbeiders klasse zooveel mogelijk van gemeentewege te kunnen steunen? Kan de S. D. A. P. van de financieele voorstellen zeggen, dat zij gaan in de richting van belasting naar draag kracht? Zijn de voorstellen juist voor een verder financieel beleid? Wat de eerste vraag aangaat, de S. D. A. P. is te dien aanzien zeer bescheiden. Kan echter het soc.-dem. program niet uitgevoerd worden, dan heeft de aanwezigheid der soc.- dem. in den raad geen nut. Het zou van onbekwaamheid van den raad getuigen, als men den thans heerschenden toestand niet een jaar geleden gezien had. Nu krijgen we de zaken zoo gesteld, dat eerst de financiën gesaneerd moeten worden, ter wijl eerst daarna nagegaan wordt, wat ge daan kan worden. Men had al lang over den financieelen toestand moeten kunnen praten, al een jaar geleden. Ten aanzien van de hoogere belasting naar draagkracht, merkt spr. op, dat de ongehuw- den, die het het beste zouden kunnen beta len, bulten de verhooging gelaten worden. De verhooging der personeele belasting en van de tarieven gaat langs hen heen. Stelt men zich nu dezelfde vragen als gesteld zijn bij de zakelijke belasting op het bedrijf? Neen, want nu vraagt men niet, of er een zekere winst gemaakt is. Het nieuwe lid van B. en W. heeft het vorige jaar nog gezegds, dat bij verdere ver hooging der indirecte belastingen de recht- sche fracties ernstig zouden overwegen, of zij den wethouder van financiën in deze politiek zouden volgen. Spr. betwijfelt, of de katholieke arbeiders thans voor de voor gestelde verhoogingen kunnen stemmen. Voor het electriciteitsverbruik heeft men steeds reclame gemaakt, om maar het meer lichtgebruik te bevorderen. En nu men daarin geslaagd is, wil men het tarief ver- hoogen van 5 tot 17 cents per KW.U., ge deeltelijk tot 11 cent en eerst na een zeker gebruik wordt het tarief op 5 cent gelaten. Spr. gaat na, dat iemand met een inko men van 20 000, wonende in een huis met een huurwaarde van 2000 en het maxi mum mestende betalen voor gas en electri citeit, dan moet hij 0 82 meet bei alen. Iemand met een inkomen van 1500, moet meer betalen 1.17 Alle beginsel van rekening houden met draagkracht is weg. Spr komt nu tot zijn derde vraag. De groote oorzaak der financieele krisis in Haarlem is het opmaken der reserves, het betalen uit den kapitaaldienst. Betalen we in 1931 aan rente en aflossing 3 061.000, in 1932 zal dit ruim 3.400.000 bedragen, in 1933 3.770.000 en in 1934 4.060 000. Er is geen enkele reden, aan te nemen, dat de toestand! in 1934 beter zal zijn Er is geen enkel perspectief. Er is geen zekerheid, dat dingen, welke de S.D.A.P. lief zijn, tot stand zullen komen. Op deze gronden zal de S.D.A.P. dan ook niet voor de voorstellen van B en W. stem men. Geleerd door de ervaring, heeft de S.DA.P. geen voorstellen ingediend. Die worden gewoonlijk om hals gebracht en daarna de voorstellen van B. en W. nood gedwongen aanvaard. Toch acht de S.DA.P. den toestand niet hopeloos. Zoo is het mogelijk 1 millioen te halen uit de fondsbelasting. Doch dat is niet noodig. De progressie bij de fondsbe lasting wordt immer toch teniet gedaan door de verhooging der lichttarieven. Er kan meer gehaald worden uit de fondsbe- lasting met betere toepassing van het hef fen van belasting naar draagkracht. De vergadering wordt verdaagd tot 's avonds 8 uur. Avondvergadering. 8 uur wordt de vergadering heropend. De besprekingen over ten financieelen toestand worden voortgezet. De heer CASTRICUM wijst er op, dat aan in het verleden genomen maatregelen de geheele raad heeft medegewerkt WU staan nu voor een schoone lei en de maat regelen ter overwinning van de krisis die nen overwogen te worden. Het is niet mogelijk gebleken, den toe stand van thans vooruit te hebben voorzien. Vele uitgaven zijn een gevolg van de kri sis. Zoo om. de lagere opbrengst van de bij producten der gasfabriek en de verhoogde werkloozen-uitkeeringen. Aldus is het na deel op den dienst 1930 ontstaan en zoo zal er ook een nadeelig slot op de begrooting voor 1931 komen. B. en W. geven nu middelen aan tot dek king der nadeelige saldi. De heer Joosten heeft wel gesproken van verhooging van de opcenten op de gemeentefondsblasting, maar daardoor worden juist de minder draagkrachtigen getroffen Daarenboven mag de zaak niet te veel opgedreven wor den, in verband met andere belastingen. Spr. vindt het jammer, dat de opcenten op de personeele belasting verhoogd moeten worden, maar dat kan nu eenmaal niet an ders. Vcor de huurwaarden beneden 700 wordt de belasting echter niet hooger, voor lager huurwaarde zelfs iets lager. Spr. komt dan tot het opteren der reser ves. Namens de rechtsche raadsfracties kan spr. mededeeien, dat zij in haar geheel zijn voor het aanwenden van de reserves tot dek king van het tekort op de begrooting, al juichen zij dien maatregel niet toe. Meer heffing van ongehuwden mn niet bijzonder veel in het laatje brengen. Wat de voorgestelde tarievenverhooging betreft, enkele leden der rechtsche fracties willen daarover nadere inlichtingen heb ben. Spr persoonlijk is tegen verhooging. De met groote firma's afgesloten contracten moeten z.i. herzien worden, waarbij dan verhooging der tarieven moet vervallen. Spr. zou de kleine verbruikers naar ver houding minder en de groote naar verhou ding meer willen laten betalen. Spa-, becijfert, dat bij een oppervolakte van 60 M3 en een verbruik van 110 K.W.U. thans 19.18 en na de verhooging 25.76 zal moeten worden betaald. Hfj geeft nog andere voorbeelden, welke er z i. op wijzen, dat na de verhooging veel meer betaald moet worden, dan naar evenredigheid ge wenscht zou zijn. Spr. acht dit niet goed. Wat eventueele verlaging van de salaris sen der ambtenaren betreft, rekening moet gehouden werden met den welstand der menschen en de welvaart in het algemeen. Spr. zou willen, dat er uit het Georgani seerd Overleg eens een voorbeeld kwam, waaruit de schatkist eenige honderdduizen den rijker werd. Spr. wilde, dat deze goede daad eens tot stand kwam. De heer WOLZAK bespreekt eveneens de krisis en legt nadruk op den plicht van ieder, de werkelijkheid onder de oogen te zien. De gevolgen van de financieele krisis moeten zooveel mogelijk voorkomen worden. Daar wil de S. D. A. P. ook aan medehelpen, maar daar verwacht spr. weinig van. Zij wil allereerst voor de arbeidersklasse hebben, terwijl zij niet het algemeen belang wil dienen. Ook steunt de S. D. A. P. de voor stellen van B. en W. niet. Een serieuse partij mag zich niet op het standpunt stel len, dat geen voorstellen moeten worden ingediend door haar, omdat zij toch ver worpen zullen worden. De heer REINALDA: „Een goedkoop ar gument." De heer WOLZAK acht het gebiedende eisch, dat de brug over het Donkere Spaarne nu niet gebouwd moet worden. Er is geen geld en er moet ook niet voor geleend wor den. Hier mag niet gelden het argument der werkloosheidbestrijding. De voorgestelde maatregelen brengen meer lasten voor de bevolking mede. Niet vergeten mag daarbij worden de pas ver hoogde straatbelasting. Z.i. zal dan ook meer aan vermindering der uitgaven dan aan verhooging van inkomsten gedacht moe ten worden. De reserves zullen later weer aangevuld moeten worden. Kunnen niet enkele maatregelen worden uitgesteld? Zco b.v. de woningbouw. Er zijn in 10 a 12 jaren 4763 woningen gebouwd, dus daarvoor is al veel gedaan door de ge meente. Is het mogelijk, de eerste jaren geen nieuwe complexen van gemeentewege meer te bouwen, uitgezonderd die, waartoe onlangs besloten is? Particuliere woningbouw moet daartegen over in de hand gewerkt worden. Kan niet meer grond daarvoor beschikbaar gesteld worden? Ook zou Bouw- en Woningtoezicht vlugger kunnen werken. Het lijkt spr., dat door dezen dienst te veel moeilijkheden aan den particulieren woningbouw in den weg gelegd worden. Is er voorts geen mogelijkheid, de rijks subsidie voor het middelbaar onderwijs weer te verkrijgen? Kunnen verder niet herzien worden de loonen en de premievrije pensionneering voor de ambtenaren? Spr. acht dit noodig. De gemeente moet wel voorgaan in het goede, zegt men, maar gezorgd moet worden, dat geen scheeve verhouding ontstaat. Daaren boven moeten rijksambtenaren en de ambte naren in vele gemeenten premie betalen. Er behoort een zekere moed toe, deze kwestie ter hand te riemen. Maar B. en W moeten het initiatief nemen. Daarom heeft spr. het voorstel van den heer De Rijke niet gesteund. Door zoo'n voorstel zou het systeem van B. en W. uiteengerukt worden en dat moet voorkomen worden. De heer De Rijke heeft cehter nog niet zoo erg ge daan als de S. D. A. P., die niets doet. Voor hetgeen B. en W. nu gedaan hebben, zal de burgerij hun dankbaar moeten zijn. De heer VAN KESSEL zal over de voor stellen niet spreken, omdat andere leden der fractie dit doen en omdat spr. er zich mee kan vereenigen. Hij wil slechts zijn voorstel verdedigen, om de geheele gemeente Haar lem voor de personeele belasting in de 3e klasse op te nemen. Dat gedeelte der bevol king, dat in de 5e klasse geplaatst is, behoort juist tot het minder draagkrachtige deel. De nieuwe maatregelen zullen zwaar op die menschen drukken en spr. hoopt daarom, dat zijn voorstel aangenomen wordt, om dien menschen verlichting te brengen. De heer KLEIN herinnert er aan, dat men de vorige week van bondgenootschap gespro ken heeft tusschen de rechtsche partijen en de Vrijz.-Dem. Maar bij de verkiezing in commissies konden de rechtschen slechts de 18 rechtsche stemmen krijgen. Het is slechts een bijzonder bondgenootschap, dat voortge sproten is uit een algemeen gemeentebelang tot financieele samenwerking. Volgens de nota wil men op het onderwijs bezuinigen. Dat moet, mits het onderwijs niet geschaad wordt en de bezuiniging zoowel voor het openbaar als het bijzonder onderwijs geldt, ook voor de niet-wettelijke regelingen. Spr. is voor verlaging der tarieven. Daar hebben de rechtschen steeds voor geijverd. Spr. noemt de cijfers uit de begrooting voor 1932, waarbij men tot een winst komt van f 2 millioen. Daar kan spr. niet zoo voor zijn, mits het noodig is. Als er geld moet wezen, dan zal spr. daar ook voor zijn. Spr. wijst er op, dat men van indirecte belastingen kan spreken, indien men f 2ioo48 millioen uit de bedrijven haalt en betoogt, n06i dat juist de arbeiders de duurdere prijzen 12363 voor licht moeten betalen. Het vastrecht- '6416 tarief bij gas geeft geen voordeel, meent [j!, JjjJ spr., en geeft daar een voorbeeld van. 1797? Hij zal tegen die alinea moeten stemmen, 19477 volgens welke B. en W. f 62.000 uit het be drijf halen. HU zet uiteen, dat vele arbeiders gedwon- gen zijn, muntmeters te houden en hij meent, dat daaraan tegemoet gekomen moet worden. Van de 4114 menschen, die gas over den muntmeter betrekken, zyn er zeker 4.000, die tot de economisch zwakke ren behooren. In dit verband verdedigt spr. zijn amendement, waardoor zU, die minder dan 360 M3 per jaar gebruiken, 1 cent per M3 gas boven het vastgesteld tarief be talen. Spr. bestrijdt voorts het voorstel om voor de verstrekking van privaattonnen te laten betalen. Daardoor worden juist de arme menschen getroffen, omdat daaruit huur- verhooging kan voortvloeien. Straks zal men nog gaan heffen voor het gebruik van waterplaatsen. Spr. bespreekt dan het voorstelDe Ry- ke. Van salarissen beneden f 3.000 wil men geen pensioenpremie heffen, doch dan krij gen B. en W. niet te veel in het laatje. Maar het vorige jaar is een verdiende loonsverhooging niet gegeven. Dat was dus het eerste offer, door het gemeentepersoneel gebracht. In andere plaatsen, Arnhem en Tilburg, zyn verslech teringen aangebracht, terwijl de inkomsten hooger zijn. Alles werd gedaan om de sta ten zoo gunstig mogelijk te doen zUn. Maar desondanks zou een voorstel ingediend zUn tot verhooging, als de tijdsomstandigheden beter waren geweest. Spr. verklaart zich tegen de belasting op de privaattonnen, tegen het voorstel—Do Rijke en stelt zyn stem ten aanzien van de tarievenverhooging afhankelijk van de mededeelingen van de tafel van B. en W. De heer PEPER constateert, dat B. en W. het zich niet moeilUk maken, om uit de krisis te komen. ZU verhoogen wat belasting- cUfers en maken wat spaarpotten leeg. Nergens is men er zoo naar aan toe als in Haarlem, al heerscht trouwens overal misère. Verschillende congressen zUn den laatsten tUd gehouden, doch zU hebben geen oplossing weten te brengen. Spr. verzet zich tegen het verlagen der loonen en het verlagen van het welvaarts peil der menschen. Zoo'n maatregel moet, volgens spr., tot nieuwe werkloosheid leiden Toch oordeelt spr. de zaak niet hopeloos. Zoo heeft bUv. de regeering gelast, dat de schildwachten met scherp gewapend moe ten zUn en wel met het oog op de ongunst der tUden! De burgerlijke partUen kunnen geen hulp brengen, is het oordeel van spr., die verder de soc.dem. bestrijdt, wier oppositie zelfs verdwenen is. Spr. verzet zich tegen de voorgestelde verhooging der lichttarieven. HU geeft voor dat het gasbedrijf het vorige jaar 18 pCt. winst gemaakt heeft, en nu wil men, bij dalenden prijs der grondstoffen, nog den prijs verhoogen. Nog erger is het bU het electriciteitsbedrijf, waar men 35 pCt. winst gemaakt heeft. Spr. hekelt de nieuwe wijze van verstrek king van gaspenningen, welke ingesteld is, om het eventueele „hamsteren" van pen ningen te voorkomen. HU verzet zich verder tegen de „tonnen"- belasting en bestrijdt het voorstel, de brug over het Donkere Spaarne niet te bouwen. Uit verkeersoogpunt moet de brug er ko men en ook uit een oogpunt van werkloos- heidsbestrUding. Een aantal voorstellen van spr. wordt niet ondersteund. Wel wordt een voorstel ge steund, waarin betreurd wordt de nieuwe verstrekking der gaspenningen en de halve- stuiverstukken, in de meters geworpen, be rekend worden tegen 10 cents per stuk. De heer REINALDA constateert, dat we midden in algemeene beschouwingen zitten. Wethouder SLINGENBERG: „De heer Joosten haalde er zelfs de verkiezingen bU." De heer REINALDA zal nu ook op poli tiek terrein verwijlen. De politieke samen stelling is wel zeer veranderd. De heer Wol zak sprak van den heer De Rijke en de zUnen. Men zou kunnen spreken van den rijkaard en de zUnen. De Vrijheidsbond en de Christ.-Hist. Unie hebben bU de laatste verkiezing stemmen verloren, welke gingen naar den Vrijz. Dem. Bond, die zich aan diende als te zUn voor belastingverlaging. Maar nauwelUks zijn de verkiezingen voor- bU, of men komt met belastingverhooging En de VrUheidsbond en de Chr. Hist. Unie komen gezamenlijk met een voorstel tot premieheffing voor pensioen. In den vorigen raad stond vast, dat niet getornd moest worden aan de positie der ambtenaren en nu heeft het spr. het meest getroffen, dat de leider der rechtsche fracties gezegd heeft, dat een voorstel van 't Georganiseerd Overleg moest komen, hetwelk een paar honderdduizend guldens zou laten vloeien in de gemeentekas. Een groot deel der ambtenaren verdient f 31.05 per week. Van teruggang van het indexcUfer is niets te merken. Een deel der arbeiders leeft van een tekort ondanks de theoreische daling. De S. D. A. P; ver zet zich tegen het feit, dat men de ar beiders eerst wil laten betalen, maar ook een groot deel der geestverwanten van den heer Castricum verzet zich daartegen. Spr. citeert in dit verband hetgeen de heer De Bruyn, voorzitter van het R. K. Werklieden verbond, geschreven heeft over de rede van den heer Kalff, voorzitter van Ned. Werkgevers. Hij schrijft, dat men zoo de ar beiders naar de revolutie drUft. Spr. citeert ook hetgeen dr. Kors op het Utrechtsche Congres gezegd heeft over loonen en kapitalistisch denken. Spr. gelooft niet, dat men, ondanks de nota van B. en W„ dadelijk aan een nood toestand moet gaan denken. Het bondgenootschap over de financieele politiek is er, volgens verklaring van den heer Klein, een van R. K„ A. R., C. H., en V. D. Spreker is lankbaar voor deze ver klaring, omdat zy verheldering geeft. HU geeft aan, dat de soc.-democratie niet alleen critiek wil uitoefenen in de gemeen- telyke huishouding, maar ook constructief wil medewerken. De soc.-dem. komen hier op grond van hun program. Ook andere politieke partyen zyn met programs geko men, in samenwerking kan opbouwend voor ae bevolking in haar algemeenheid en voor de arbeiders in het bUzonder gewerki worden. Sinds 1923 neemt de S. D. A. P. deel aan het dageiijksch bestuur der gemeente, onafhankelUk, zooals de S. D. A. P. ge wend is. Er zUn nu sloopers aan het werk en de heer Wolzak is de voorman. De bezit tingen van de gemeente moeten weggeno men worden. De heer Wolzak wil de volks huisvesting zoo goed als stopzetten. Maar (Nlet-O'ftcteel.) 457e STAATSLOTERIJ Trekking van Donderdag 10 September 4e Klasse. 4e LUst Hooge Prijzen: 19304 1000.- 63 2057 4197 6642 1931 Prijzen van 165.—. 1738 189 434 567 614 1351 1448 2325 2393 3087 3089 3197 3843 3909 4263 4582 4832 4866 4985 6150 6182 6962 7000 7162 7632 7813 7880 8083 8303 8377 8434 8580 8625 8675 9124 10269 10534 10635 10789 10815 10836 10921 11200 11440 11478 11502 11567 11656 11924 12636 12770 12773 12975 12990 13092 13105 13503 13581 13676 13940 13979 14630 14706 15638 15648 15684 15713 15749 15807 15959 16396 16724 16949 17474 17600 17608 17668 18181 18524 18598 18852 18925 19085 19428 19499 19646 op dit gebied doet het particulier initiatief niets. Verder zou de rUkssubsidie voor het M. O. terug verkregen moeten worden, terwUl de heer Klein op het L. O. wil bezuinigen. Maar onderwijs is een zaak van de eerste orde, waaraan niet getornd mag worden. Spr. komt nu tot den financieelen toe stand der gemeente. HU maakt een verge lijking met den financieelen toestand der provincie en geeft aan, dat verschillende partUen schouder aan schouder staan voor het voeren van financieele politiek. Spr. citeerde, hetgeen mr. Bomans reeds jaren lang gezegd heeft over den komenden slechten tijd. Daarom moest in de goede jaren gereserveerd worden voor den kwaden rijd. De woorden van mr. Bomans zijn diame traal tegengesteld aan de financieele po sitie van Haarlem. Groote waarheid zit in de woorden van den heer Bomans. In Haarlem moet het tegengestelde gedaan worden: in een da lenden conjunctuur-rijd moeten belastingen verhoogd worden. Toen eenmaal het 1K- percentage kwam en gemaand werd, voor zichtig te zUn, is van soc.-dem. zijde daar tegen gewaarschuwd. En omdat de sociale zorg voortgang moest hebben en men de 1 Yi pet. vasthield, zitten wU nu met het hoofd tegan het plafond. Reeds kort na de financieele gelUkstel- ling tusschen rUk en gemeenten blykt, dat Haarlem er met die regeling niet komen kan. De door B. en W. voorgestelde maat regelen gelden voor 1930 en 1931. Maar de economische krisis zal doorwerken tot 1935, Er komen lagere inkomens in den belastingdienst en daarmede verhoogde rente en aflossing. Met de voorgestelde maatregelen kan de S. D. A. P. zich niet vereenigen. Zelfs van dé zUde die B. en W. wil steunen, acht men niet alle maatregelen acceptabel. De 8. D. A. P bedankt er voor, om, waar zij een onafhankelijke positie inneemt, ook in het college van B. en W De heer VAN KESSEL: „Homogeniteit?" De heer REINALDA: „Die is er niet." De heer KLEIN: „En zU is alrijd zoo verdedigd door den heer Gerritsz." De heer REINALDA: „Indien op ons pro gram overeenkomst kon worden verkregen." Spr. gaat na, dat de verkiezing is ge voerd onder het mom van belastingverla ging. In geen der verkiezingsgeschrlften stond belastingverhooging vermeld. En veel is er sinds dien tUd niet veranderu. Politiek, economisch en financieel is nwts gewijzigd. Spr. komt dan tot den voorgestelden maatregel, de brug over het Donkere Spaame niet te bouwen. Maar dergelUke maatregelen zullen er toe leiden, dat de werkloosheid vergroot. Zou dit doorwerken in de particu liere bedrijven, dan zal de werkloosheid groo- ter worden en langer duren. Spr. vindt het erg, dat het voorstel tot niet-bouwen van de brug ingediend is. Serst zou met Ged. Staten gepraat worden over de soort van de brug en nu gaat men zeg gen: „We bouwen niets." Maar er zullen nadere mededeelingen gedaan worden bU de a.s. begrooting over den bouw der brug over het Zuider Buitenspaame. Spr. acht het van groot belang beide bruggen te bouwen. HU verzet zich tegen het niet-bouwen der brug over het Donkere Spaame. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdagmiddag. MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD D.D. 9 SEPTEMBER 1931 Ingekomen zijn: een verzoekschrift Tan P. Scholte om het perceel aan de Kruistochtstraat 31 tegen na der overeen te komen prijs te mogen uit- koopen; brieven van Ged. Staten van Noord-Hol land ten geleide van de door hen goedge keurde raadsbesluiten van: 1 Juli 1931, na. 21, tot het verleenen van een voorschot van ten hoogste f 50.000 aan de Bouwvereeniging „Onze Woning"; No. 22 tot het verleenen van een voorschot van ten hoogste f 120.000 aan de Coöperatie ve Woningbouwvereeniging voor Gemeente- personeel 29 Juli 1931, no. 11, tot overdracht aan de provincie Zuid-Holland van het recht van mede-eigendom op de Piet-GUzenorug; 1 September 1931, no. 6, waarbij de ge meente zich garant stelt voor de hoofdsom men, renten en kosten, welke de N. V. Na tionale Levensverzekeringbank te Rotterdam te vorderen zal hebben ter zake van de door haar met 5 woningbouwvereenigingen te slui ten geldleeningen; besluiten van Ged. Staten van N.-Holland, waarbU worden verdaagd hun beslissingen omtrent de raadsbesluiten vam 29 Juli 1931, no. 12, tot verhooging van het voorschot enz., verleend aan oe Woningstich ting „Ons Belang"; No. 16 tot het verleenen van een voorschot enz. aan de Haarlemsche Stichting voor Wo ningverbetering; No. 17 tot het verleenen van een voorschot enz. aan de Woningbouwvereeniging „St. Jo zef" en „De Voorzorg"; een verzoekschrift van mevr. D. Wagema- ker-Huvers, allen bewoners der perceelen Schotersingel 45-59, om verwijdering van het tegenover hun woningen staand urinoir; adressen va.i de besturen van de afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch OnderwUzers Genootschap en de afdeeling Haarlem en Omstreken van Volksonderwijs, om over te gaan tot stichting van een openbare school voor voorbereidend lager onderwUs ten Noorden ian de Jan GU- zenvaart. Gesteld wordt in handen van B. en W. om prae-advies. lo. een verzoekschrift van de Speeltuin- vereeniging „Kindervreugd" om aan haar van een speelterrein. 2o. een verzoekschrift van Gebrs. Elshoff een terrein te geven voor het inrichten perceel bouwterrein aan den Orionweg. Besloten wordt het raadsbesluit van 29 Juli 1931 No. 25/66 tot onbewoonbaar verklaring van de woning van het perceel aan de Leliestraat No. 17B in te trekken en de woning van het perceel aan de Le liestraat No. 17 A onbewoonbaar te ver klaren. Besloten wordt in te trekken het raads besluit van 15 Juli 1931 No. 12, waarbU aan L. J. VrolUk in voortdurende erfpacht is uitgegeven een gedeelte grond, gelegen aan de Z '''4zijde van de Zaanenstraat, kad. be- ke>- oeroppiife Schoten, Sectie B. No. 9453 ged.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7