Gemengd cdQieuws IDE GRAPJAS HARLEKIJN Voor de Huiskamer Wat aan het Rijbewijs ontbreekt Steekpartij in het Lunapark Nederlandsche blauwbaard Schuren in brand gestoken Inbraak in een pastorie Auto op wielrenners ingereden Motor-ongeluk SOCIAAL LEVEN R.K. Middenstandscongres te Venlo Instinct Maandenlang 'n stijve knie Trappen loopen met een trekkend been LUCHTVAART Vliegtuig-ongeluk te Wamemunde FAILLISSENMENTEN Harlekijn 's nieuwe manier om visch te vaneen Een handige truc voor „krukken" cm een rijbewijs te krijgen. Hoe lang zal deze wantoestand, die reeds tot ergerlijk misbruik leidt, gehandhaafd blijven? Een wijziging der voorschriften voor de afgifte van Rijbewijzen is dringend noodig Th. v. S. schrijft in „De Auto": Er Is een nieuwe truc gevonden om het rijbewijs-examen, dat voor velen een groote moeilijkheid schijnt te zijn, te omzeilen en hoewel het ons bekend is, dat het Depar tement van Waterstaat van deze nieuwe ontduiking op de hoogte is, zijn of worden er helaas geen maatregelen getroffen om direct aan deze ernstige ontduiking een einde te maken. Wanneer evenwel de adviseurs van het Centraal-Bureau voor de Afgifte van Be wijsstukken van Rijvaardigheid, die met de uitvoering, wat betreft het afnemen van het rijbewijs-examen, belast zijn, één lijn trekken, dan kan onmiddellijk aan deze er gerlijke ontduiking een einde gemaakt wor den, ook zonder dat door het Departement van Waterstaat daartoe direct stappen be hoeven genomen te worden, die toch eerst na langeren tijd uitwerking zouden hebben, als het kwaad reeds veel grootere afmetin gen heeft aangenomen, omdat hiervoor wetswijziging noodig is. De nieuwe truc om het rijexamen te ont duiken is door een handigen Amsterdam- schen rijwielhersteller en autohandelaar ge vonden. Iemand gaat zonder voldoende oefening of, wat nóg meer voorkomt, na een onvol doende vooroefening en instructie gehad te hebben, zijn rijexamen afleggen voor een der adviseurs van het Centraal Bureau en wordt natuurlijk afgewezen, omdat hij ge acht wordt onvoldoende rijvaardigheid te bezitten en zoodoende een gevaar voor de overige weggebruikers te vormen. De gewone te volgen weg zou nu zijn ernstig te oefenen of bij een beteren in structeur les te gaan nemen, om veilig in het verkeer te worden Dat is echter een omslachtige en dure weg voor vele roeke- looze of niet nadenkende aspirant-auto mobilisten en voor deze categorie zorgt het vindingrijke Amsterdamsche handelaartje in automobielen en motorfietsen. Men huurt bij hem een transportfiets met een aan- hangmotortje en gaat eenige dagen later triomfantelijk examen doen. De adviseur is dan wel genoodzaakt den candldaat te laten slagen, want c<p zoo'n trapfiets kan natuurlijk de eerste de beste kruk, die niet het minste begrip van de besturing van een auto heeft, uit de voeten komen en be hoorlijk manoeuvreeren om een rijbewijs te bemachtigen. Dit motortje vindt een gretig onthaal by het publiek om als hulpmotor op de fiets te dienen en daarby kan het ook geen kwaad, want daarvoor wordt een spe ciaal rijbewijs afgegeven, het bewijs C, dat alleen recht geeft een motorrijwiel te be rijden, dat niet sneller dan 30 K.M. kan loopen. Met dit aanhangmotortje op een trans portfiets staat het „wettelijk" echter an ders. De transportfiets heeft drie wielen en valt dus onder de door onze wetgeving nog steeds ongelimiteerde categorie van motorrijtuigen op méér dan twee wielen. Wat is nu het voor het veilige verkeer, en dus voor de veiligheid van alle weg gebruikers, ouden van dagen zoowel als kinderen, zoo hoogst ernstig gevolg? Dat de adviseurs en ryksdeskundigen een bewys moeten afgeven, als Iemand met zoo'n transportfiets even wat onder hun oog heeft rondgetrapt en het motortje hier en daar de transportfiets heeft geholpen. Het langs dezen weg verkregen rijbewys geeft den aanvrager echter óók het recht om achter het stuur plaats te nemen van een 100 P K. wagen, een autobus, een trac tor, een motor met zijspan, kortom, hij verkrijgt een ongelimiteerde bevoegdheid om alle motorvoertuigen te besturen en heet daartoe in de wetteiyke termen „be voegd" en „bekwaam"! Mag onze Minister van Waterstaat een dergelijke aanfluiting van de Motor- en Ry- wielwet lancer gedcogen? Iemand, die een transportfiets bedienen kan, maar nog nooit iets verder van de be handeling van den automobiel geleerd heeft, wordt krachtens de Wet losgelaten in het verkeer en de adviseurs en rijksdeskundi gen, belast met het afnemen van de rij proeven, moeten dit lydehjk aanzien, of schoon zy er allen van overtuigd zijn, dat hiermede nieuwe gevaren voor de veiligheid geschapen worden. Zoolang er nog alleen van goede trouw sprake was en deze transportfietsen nog niet in zoo grooten getale op den weg ver schenen, was er nog slechts een beperkt gevaar verbonden aan dit klakkeloos ver- leenen van niet te verantwoorden rijbe- voegdheid. Nu het echter, blijkens ons gedane mede- deelingen door de Amsterdamsche Ver keerspolitie, een middel wordt en er handel gedreven wordt om op slinksche wyze en- bevoegden aan een gemakkeiyk te verkry- gen rijbewijs te helpen, moet hieraan zoo spoedig mogeiyk een einde gemaakt wor den*). Het meest praktische middel hiertegen dunkt ons het volgende: den candidaat, die met zoo'n transportfiets**) een ryproef af komt leggen, eenvoudig mede te deelen, dat, aangezien ditzelfde rijbewijs ook recht geeft tot het besturen van een automobiel, de adviseur gaarne ook eens zou willen zien, hoe de candidaat zoo'n vervoermiddel han teert en hem dus te verzoeken terug te ko men om zyn rijvaardigheid te toonen op het voertuig, waarvoor eigeniyk de verklaring afgegeven wordt, zijnde een motorvoertuig op meer dan twee wielen. Niemand zal betwisten, dat reeds lang door het Ministerie van Waterstaat daar in een voor de veiligheid van het verkeer hoogst wenschelijke beperkende bepaling had kunnen gemaakt worden, maar nog steeds wachten de adviseurs en rijksdeskun digen daar vergeefs op en zyn er in die jaren reed aan gewend geraakt een eigen lijk niet te verdedigen verantwoordeiykheid op zich te nemen, door te verklaren dat iemand, die goed met een motor met zijspan kan rijden, ook veilig kan manoeuvreeren met leder soort van automobiel, van 3 150 P.K Ook h'erin dient, in navolging van Frank rijk en Duitschland, waar aan het verkry- gen van een rijbewijs scherper omiynde voorschriften ten grondslag liggen, nu eens eindelyk verandering gebracht te worden en fij hopen dat onze Minister van Waterstaat, die nog kort geleden op zulk een practische wijze, door het nemen van een persoonlijke steekproef, verbetering bracht in de dienst regeling aan het Moerdijksche veer, ook thans een gewillig oor zal willen leen en aan stemmen uit de praktijk, die uitsluitend be doeld zyn om de Veiligheid van het Verkeer te bevorderen. Gezien de groote toename van het aan tal verkeersongevallen bliikens de laatste statistieken, mag inderdaad wel iets gedaan worden om allen, die als nieuwelingen ach ter het stuur van motorvoertuigen en mo- torrywielen op den weg worden toegelaten, tenminste aan redelijke eischen van rijvaar digheid laten voldoen. Van iemand, die een driewielige trans portfiets kan voorttrappen, kan niet ver wacht worden, dat hy geen ongelukken zal maken, als hy (volkomen bevoegd en be kwaam volgens de wet!) een zwaren auto of vrachtwagen gaat besturen en op het oogen- blik kan niemand hem dit verhinderen, ten- zy alle adviseurs en rijksdeskundigen de tactiek volgen, die wij zelf zijn gaan toepas sen en daardoor onmiddeliyk aan dit erger lijk euvel, dat grocte gevaren na zich sleept, een praktisch einde te maken, tot tijd en wijle de vereischte wijziging in art. 9 der Motor- en Rijwielwet sub 4 zal zijn aange bracht, die het Centraal Bureau voor de Afgifte van Bewijsstukken van Rijvaardig heid in de gelegenheid stelt bij het ver- leenen van rijvaardigheidsbewijzen minder vrijgevig te zijn. Afgezien van het hier gerelateerde ge knoei, dient toch ook eindelijk eens onder scheid gemaakt te worden in de rijbewijzen voor motorvoertuigen op meer dan twee wielen. Hiertoe zou een regeling moeten komen, zooals deze reeds lang in Frankrijk bestaat, waarby op hetzelfde rijbewys nade re toevoegingen gemaakt kunnen worden. Zoo zou op de keerzijde van ons tegen woordige rybewys eenvoudig aangeteekend kunnen worden, of dit verleend is voor: A automobielen met ten hoogste 7 zit plaatsen, vrachtauto's of autobussen. B motorfietsen. C lichte motorfietsen (max. 30 K.M. snelheid) D motorfiets met zijspan en driewielige motorrijtuigen; E Ford T model; F wegwals en landbouwtractor. Deze specificaties zyn in de practijk noodzakelijk gebleken en worden cok in Frankryk scherp doorgevoerd. En tenslotte, waarom wordt, waar hier te lande tot in alle details het Fransche systeem van rybewijsexamen gevolgd wordt, dit ook niet geheel naar Fransch model gevolgd? Het is ons gebleken, dat dit uit stekend werkt en veel minder tydroovend is dan ten onzent, waar men slechts ge deeltelijk bevoegdheden aan het Centraal Bureau verleend heeft. In Frankrijk verleent de adviseur op staanden voet, na geslaagde proef, een voorloopig rijvaardigheidsbewys, gevolgd door het definitieve rijbewijs, uitge reikt door het Centraal Bureau, terwijl hier alles nog eens over de Provinciale Griffies moet loopen, waarmede uiteraard een romp slomp van tijdroovende paperassen heen en weer zendery gemoeid is. Waarom niet eindelyk ook hierin, evenals by nog vele, reeds jaren geleden dcor het Centraal Bu reau voorgestelde reorganisaties, verbetering gebracht in het belang van een veiliger ver keer en een vlottere afwikkeling voor het verkrijgen van rybewijzen? We behoeven waarlijk geen gewaagde ex perimenten te nemen. We behoeven slechts trouw over te nemen, hetgeen elders sinds jaar en dag goed en afdoende werkt. Waar om hebben wy slechts driekwart van het Fransche systeem overgenomen en biyven nu nog altyd maar stuiten om dien laat- sten practischen stap ook nog in het be lang van zoovele duizenden candidaten voor motorvoertuigbestuurder te doen? en ter verpleging opgenomen. De derde wielryder, de heer Wynands uit Den Haag, die eveneens werd aangereden, bekwam geen letsel. De bestuurder van den auto bleef onge deerd. Een zelfde soort ontduiking wordt ook in Gelderland, blijkens mededeeling van verschillende adviseurs, toegepast met weg- walsen. Wie afgekeurd wordt voor het be sturen van een automobiel, gaat dan zijn geluk beproeven op een wegwals. of wegwals. Zoon van den eigenaar gewond. Donderdagmiddag heeft in het Lunapark te Diemen een ernstig voorval plaats ge vonden. De heer M. G. Jr., zoon van den directeur, maakte een der Curagaoërs, die met een aantal landgenooten bij verschil lende inrichtingen werkzaam is, een standje, omdat hy herhaaldeiyfc te laat kwam. Ook dezen middag was dit het geval geweest. Er ontstond een woordenwisseling, waaronder de andere Curacaoërs zich om het tweetal schaarden. Degene, voor wien de repriman de bestemd was, trad zeer brutaal op, wat den heer G. er toe bracht, den man een klap te geven. Dit zou de oorzaak van een algemeene vechtparty geworden zyn, wan neer de suppoosten en de marechaussée's, die hier steeds aanwezig zijn, niet hadden ingegrepen. Een half uur later liep de heer G. weer over het terrein. Plotseling werd hy door den bewusten Curagaoenaar met een dolkmes aangevallen. Hij kreeg een steek in den rechterschouder. De aanrander werd door het publiek en marechaussée's gegre pen en hierna geboeid naar de kazerne in de Watergraafsmeer geleid. De heer G. werd door een geneesheer ter plaatse ver bonden. In West-Virginia In West-Virginia werd (zooals gemeld) een man gearresteerd, die zich noemt Cor nelius Pierson, ook bekend als Harry Po wers. Hy wordt van moord op verschillende vrouwen beschuldigd. Men meent, volgens een Reuter-bericht uit New-York, dat zyn ware naam is Harm Drenth, geboren in Nederland. Naar dit laatste wordt thans een onder zoek ingesteld, meldt het „Hdbd.". Een der laatste nachten hebben dieven een bezoek gebracht aan de pastorie te Wahlwil- ler-Wittem. Ze trachtten te vergeefs de brandkast te forceeren. zy ontvreemdden tal rijke levensmiddelen. Twee gewonden Te Delft is gisteravond omstreeks half elf een van Rotterdam komende auto op drie wielrenners ingereden, toen de bestuur der werd verblind door de verlichting van een tegemoetkomenden auto. Een der wiel- ryders, Van Tongeren, uit Den Haag, werd omhoog geworpen en kwam op zyn hoofd terecht. Hy bekwam een schedel fractuur en zijn toestand is zorgwekkend, bericht het „Hdbd.". Iemand uit Ryswijk werd minder zwaar gewond. Beiden zijn door de politie naar het ziekenhuis vervoerd Eenige gewonden Nadat voor eenigen tijd in het plaatsje Arensch de schuren van een Hamburgsch Verzorgingstehuis door brandstichting wa ren afgebrand, is gisternacht de schuur van het verzorgingstehuis te Oxstedt totaal in de asch gelegd. De leider van de brandweer te Cuxhafen had voor den brand een dreigbrief ontvan gen, waarin verklaard wordt, dat als hy zich met de brandweer te Oxstedt zou laten zien, zijn huis te Cuxhafen eveneens een prooi der vlammen zou worden. Voorts brandde gisternacht te Lünenburg de groote schuur van den werktuigkundige Schroder geheel af. Een belangrijke hoeveelheid van den oogst ging verloren, alsmede eenige landbouw machines. Tijdens het blusschingswerk werden eeni ge brandweerlieden gewond. Een arbeider werd door een gebroken draad der electri- sche geleiding getroffen en ernstig verwond. Brandstichting wordt vermoed. Onder de tram Been verbrijzeld Te Schyndel geraakte de 16-jarige P. B. de3 nachts onder de stoomtram. Zijn rechter been werd verbrijzeld en is in Den Bosch tot de knie geamputeerd. Inbraak te Geldrop f.300 ontvreemd Te Geldrop is eergisterennacht ingebroken by den heer v. d. S. aan de Dwarsstraat. Een bedrag van f 300 werd gestolen. Postdiefstallen te Baarn Drieduizend gulden verdwenen Eenigen tyd geleden verdween op het post kantoor te Baarn op geheimzinnige wyze een aantal effecten, die per aangeteekentien brief waren verstuurd. Deze vermissing is nooit kunnen worden opgehelderd. Op even geheimzinnige manier zijn thans f 3000 uit de kas van hetzelfde kantcor ver dwenen. Post- en politie-autoriteiten stellen een on derzoek in en gelooven reeds eer. spoor te hebben gevonden. Misstanden in den naaimachine handel De Directie van „Husqvarna" wendt zich tot de Justitie De directie van de „Husqvama" Maatschap pij, heeft, nadat haar door tusschenkomst van den Zweedschen Consul de bevindingen van de Commissie ter Bestrijding van de Misstan den in het Volks-Credietwezen ter kennis waren gebracht, het personeel, dat debet was aan de bestaande praktijken of onvol doende toezicht daarop had uitgeoefend, ont slagen en een onderzoek naar de gepleegde feiten doen instellen. In verband hiermede heeft „Husqvarna" by den Officier van Justitie te 's-Gravenhage een aantal klachten ingediend. Bewusteloos op de heide gevonden Te Mill is de heer C V. op de Lampsrsche heide van zyn motor gevallen. Een passeeren- de auto vond den ongelukkige, die zwaar ge wond bewusteloos langs den weg lag. Hij is naar het R. K. Ziekenhuis te Boxmeer ver voerd. Moord te Akkerwoude? Sectie verricht op het lijk van een bejaard man Gistermorgen is het parket uit Leeuwar den naar Akkerwoude vertrokken, waar aan den Justitiedokter, Dr. Mieremet uit Gro ningen opdracht was gegeven, tot het hou den van sectie op het iyk van Pie ter Post- ma, die ongeveer een jaar geleden In een sloot verdronken werd gevonden. Er zijn nj. vermoedens gerezen, dat de man tengevolge van een misdryf om net leven is gekomen. Door de politie zijn de gangen nagegaan van de Gebr. H., groenteventers te Zwaag- westeinde, die vroeger met den ouden man, die er financieel goed bij zat, bevriend zyn geweest Het was opgevallen, dat de mannen zich uitgaven veroorloofden, die zij in gewo ne omstandigheden niet zouden hebben kun nen doen. P. Postma, die petroleumventer was, stond in het dorp bekend als een zonderling. De man is 70 jaar geworden. Resolutie over publiekrechtelijke bedrijfsordening Gistermorgen werd in de St. Martinus- kerk te Venlo een plechtige H. Mis opgedra gen door den Zeereerw. heer L. J. van der Heijden, geestelijk adviseur van den R. K. Middenstandsbond. Om 10 uur waren de congressisten we derom in het Rembrandt-theater aanwezig, waar mr. A. baron van Wynbergen, voor zitter van den Middenstandsraad, na de her opening der vergadering de aandacht der aanwezigen vroeg voor de wyziging in het erkenningsbesluit van den Middenstands- raad. Spr. hoopte, dat de Middenstanders het nu zelf eens mogelijk zouden maken dat de bevoegdheid tot regeling der wettelijke publiekrechteiyke bedrijfsordening aan den Middenstandsraad wordt toegekend. Inzake het prae-advies betreffende de pu- bliekreehteiyke bedryfsordening, uitgebracht door mr. F. Bach, werd door de vergadering de volgende resolutie aangenomen: Het negende congres in den Ned. R. K. Middenstandsbond, gehoord het gesprokene in verband met het prae-advies van mr. F. Bach over „Publiekrechteiyke Bedryfsorde ning" spreekt de urgentie uit van een wet telijke voorziening, die het mogeiyk maakt aan een bedrijfsorgaan verordenende be voegdheid te geven ten aanzien van de eco nomische bedrijfspolitiek, en draagt het hoofdbestuur op al het noodige te doen, zoowel tot een breede propageering van den gewenschten maatregel onder den Ned. Mid denstand en in andere kringen, als tot ver der onderzoek der materie aan de hand van het uitgebrachte prae-advies en het daar over ten congresse gesprokene, ten einde een spoedige totstandkoming van een wet telijke voorziening op dit punt zoo krachtig mogeiyk te bevorderen. Prae-advies van Neerven Hierna werd het prae-advies van den heer J. G. van Neerven, accountant te Eind hoven en voorzitter van de R. K. Midden- standsvereeniging te Eindhoven, over „De beteekenis van de moderne bedrijfsleer voor ,Uit nuttigheidsoogpunt beschouwd", zei Toupet, „is de radio absoluut een mislukking." Ik redeneerde nooit met Toupet 't is ge woon tydverspilling. „De bruikbaarheid van de radio," ging hy voort, „is van 't begin af verkeerd begrepen. De radio is gemaakt voor den mensch, niet de mensch voor de radio. Wat heb ik byvoor- beeld voor nut van de radio? Die ongeluk kige programma's vervelen me. Ik heb er niet om gevraagd en ik heb ze niet noodig. De radio kon net zoo nuttig gemaakt wor den als byvoorbeeld de telefoon. Stel je voor, dat je iederen keer, als je de telefoon van den haak nam, een troepje Kozakken hoorde zin gen! .Geloof maar gerust," ging hy voort, „dat Marconi geen oogenblik aan het Wolgalied gedacht heeft, toen hy de radio uitvond, en als zoo'n stel elgenwysheden er zich niet mee bemoeid had, zou de radio een levensbehoefte in ieder gezin zyn geworden, in plaats van een luxe-artikel. Denk eens in, wat een ver lichting het geweest zou zijn voor de veelge plaagde huisvrouw!" „Hoe dan?" „Op zooveel manieren. Verbeeld je byvoor beeld, dat haar zoontje zoek is. Dan hoefde ze alleen maar een zender op te bellen en ze te vragen, of ze zooiets uitzonden: Ons wordt verzocht Tonny Martin er aan te herinneren, dat hy vanavond in 't bad moet. Wil hy zoo goed zyn, onmiddellijk naar huis te gaan? Je zult toegeven, dat dat veel eenvoudiger is, dan de heele buurt afloopen om den jon gen te zoeken. En dan de dienstbodenkwestie. De keuken meid is bijvoorbeeld uit, 't slaat één uur en ze is nog niet in zicht. Dan is 't eenvoudigste even om te laten roepen: Op verzoek berichten wy, dat Elise Gomme, keukenmeisje by mevrouw Lonard Linton, binnen 't half uur thuis moet komen, wijl zy er anders niet meer inkomt. Als dat eenmaal den ether rond is, kan de familie met een gerust geweten naar bed gaan. Neeen nu eens 't geval van een man, die zyn eigen eten klaar moet maken, terwyi zyn vrouw ergens anders dineert. Denk je eens in, hoe hy in de knel raakt, als hy niet zooiets rond kan sturen: Wil mevrouw Gibler zoo goed zijn, haar man even op te bellen, als ze nog niet thuis kan komen, om hem te vertellen, waar ze den blikopener gelaten heeft? Of omgekeerd de man, die tegen zUn vrouw zegt, dat hy laat op kantoor moet blyven, en daar niet is, als ze hem onverwachts op wil zoeken. Wat zou ze er niet voor over hebben om hem dit te laten hooren Pierre Pierrepied wordt verzocht, onver- wyid thuis te komen. Zyn vrouw wacht hem op. „Een ander geval," ging Toupet voort. „Wat zou het geen gemak zyn, als we den kring onzer vrienden konden uitbreiden door het volgende te laten omroepen: Zou de dame met de gryze oogen, gekleed in brievenbussenrood costuum, die hedenmid dag de plaats weigerde van een heer in bus letter K by halte Hofpoort, zoo goed willen zyn, dien heer morgenavond half acht te treffen In de hall van het Centraal-Station? Ik verzeker je, beste kerel," ging hy met na druk en gevoel voort, „dat de radio hier te lande misbruikt wordt, positief misbruikt!" „Nu," zei ik, „je schynt toch nogal lang noodig gehad te hebben, om dat te ontdek ken." „Ja," zei hy. „Grappig, de gedachte kwam plotseling in me op, toen ik vanmiddag in een bus zat." „Bus letter K, in de buurt van de Hof poort?" „Ja precies," zei hy, en hy keek me ver wonderd aan. „Maar hoe weet jy dat?" „Instict," zei ik ernstig, „instinct man!" den handeldrijvenden en industrieelen mid denstan" in behandeling genomen. De heer van Neerven begon zijn toelich ting met dank te brengen aan de midden standers, die reeds getoond hadden zooveel belang te stellen in het uitgegeven prae- advies, dat volgens spr. eigenlijk geen prae- advies is. Vooral dankte hij voor de uit gebrachte critiek op zijn werk, doch legde er uitdrukkelijk den nadruk op, dat hy nim mer de bedoeling heeft gehad iemand in dit werk onaangenaam te zijn, maar uit sluitend de waarheid heeft willen zeggen om niet de innerlijke waarde op te offeren aan den uiterlijken schijn. De huidige tyd is te nuchter om waarheid te verbloemen, aldus spreker. De conclusie op dit prae-advies, welke niet in het werk is vervat, formuleerde de heer van Neerven als volgt: De R. K. Ned. Middenstandsbond geve permanente en deskundige voorlichting op alle gebied, speciaal op dat der moderne bedrijven. Spr. achtte het, mede in verband met den omvang van het prae-advies, niet noodig verdere toelichting daaromtrent te geven en was van oordeel, dat de uitwisseling van gedachten bij de debatten van meer nut zou zijn. De heer Boon uit den Haag drong er bij het hoofdbestuur op aan in zake de mo derne bedrijfsleer ook meer voorlichting te doen geven op de middenstands-handels cursussen. De heer Sassen uit Geertruidenberg be toogde, dat andere organisaties zich te veel bewogen op middenstandsterrein en vroeg hulp van het hoofdbestuur om de kleine middenstanders vooral tegen dat gevaar te beschermen. In de rondvraag sprak de heer Kropvel- der uit Den Haag namens de verschillende Kamers van Koophandel woorden van waar deering over het onderwerp van het gehou den congres, hetgeen niet enkel voor de Ka tholieken maar voor alle middenstanders van Nederland van buitengewoon groot nut is geweest. De heer Dongelmans uit Den Haag wees op het informatief karakter van het con gres. Hij had gaarne gezien, dat er defini tieve beslissingen waren gevallen. In het slotwoord sprak voorzitter Locke- feer zijn groote voldoening uit over het welslagen van het congres en over de aan gename en prettige wyze, waarop de con gresdagen in Venlo waren doorgebracht. Een nieuwe periode voor den R. K. Mid denstand is ingeluid en met vertrouwen gaan we de toekomst tegemoet, zoo sloot de heer Lockefeer het negende Ned. R. K. Middenstandscongres. Na afloop der vergadering werd door de congressisten een bezoek gebracht aan het graf van Mgr. Nolens, waarna per autocars een excursie werd gemaakt naar de Tegel- sche Nyverheidstentoonstelling „Tenijto 1931". Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers 13e jaarvergadering te Breda Onder voorzitterschap van den heer P. J. Hol, uit Utrecht, werd Woensdag 2 Sep tember j.l. te Breda de 13e jaarvergadering van den Nat. Hanzebond van Sigarenwin keliers gehouden. Vertegenwoordigd waren alle afóeelingen op een na. Een groot gedeelte van de ver gadering werd bijgewoond door den heer Mr. Bach, directeur van 't Centraal Hanze- bureau voor het bisdom Haarlem. In het jaarverslag van den heer C Goede- mans te Amsterdam werden uitvoerig de verschillende werkzaamheden en acties van den Bond gememoreerd. Het ledental is be- langryk vooruitgegaan. Behalve de nieuwe afdeelingen in het Zuiden, werd ook te Lichtenvoorde een afdeeling ongericht. Het orgaan „Ons Dekblad" mag zich in »en toenemende belangstelling verheugen. Het jaarverslag werd onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. De penningmeester, de heer P. J. M. Luyke te Rotterdam, deed rekening en ver antwoording over het boekjaar 1930'31 en werd van zyn beheer over 1929'30 gedé- chargeerd. De door het Bondsbestuur aangeboden begrooting 1931—'32 werd vastgesteld; daar by werd de contributie voor dit jaar be paald op f 4.per lid. Bij enkele candid&atstelling werd de heer P. J. M. Luyke, te Rotterdam, als bestuurs lid herkozen. In behandeling kwam vervolgens het rap port inzake Inkoop-Coöperatie, door een drietal leden samengesteld in opdracht van de op 12 Februari j.l. te Rotterdam gehou den voorzittersvergadering. Naar aanleiding van 'n voorstel-Utrecht werd besloten een adres te richten tot den minister van Financiën, met verzoek ter bescherming van eigen merken aan de win keliers de bevoegdheid te geven zelf een nummer op de banderolles te hebben. Voorts werd aangenomen een voorstel- Utrecht, het Hoofdbestuur verzoekend bij de Commissie, die bij het Ministerie van Jus titie pogingen zou aanwenden een wettelijke bescherming van den banderolleprijs te ver krijgen, op spoed in deze aangelegenheid aan te dringen. f Besloten werd de volgende jaarvergade ring te Delft te houden. Na rondvraag hield de Bondsadviseur, rector J. Bots te Amsterdam een toespraak, waarin spr. wees c<p het groeiend organisa tiebesef onder de leden en hen opwekte deze omstandigheid goed te benutten voor het voeren van propaganda. Met een kort woord van dank sloot de Bondsvoorzitter de welgeslaagde jaarver gadering. Voelde me nooit zoo goed als nu. Deze man was een hopeloos slachtoffer van rheumatiek. Het leek of hij er nooit meer af zou komen, want hij was al 59 jaar. Wat kon hem in dezen toestand nog helpen? Natuurlijk alleen Kruschen Salts. Twee flacons van deze beroemde zouten waren voldoende om hem weer op de been te helpen. In den volgenden brief schryft hij ons over zijn succes met Kruschen Salts: „Het doet me pleizier u te kunnen schrij ven, dat ik nadat ik twee groote flesschen Kruschen Salts gebruikt had mijn lin kerknie, die maanden lang stijf was door rheumatiek, nu weer kan buigen en geen pijn meer heb. Als ik de trap op moest, sleepte ik één been achter mij aan en als ik mijn voet maar eventjes stootte, schreeuwde ik van pijn. Sinds ik Kruschen Salts nam, voelde ik me direct veel beter en zal bet daarom steeds blijven gebruiken. Ik ben 59 jaar en voelde me nooit zoo goed als tegenwoordig." A. E. te R. Het is algemeen bekend, dat rheumatiek samengaat met een overvloed van urine zuur in het lichaam. Dit urinezuur bestaat uit naaldscherpe kristallen en de rheuma- tische pijnen worden veroorzaakt doordat deze „naalden" zich nestelen in uw ge wrichten, spieren en pezen. Kruschen nu zal deze pijnlijke kristallen oplossen. Het verwijdert spoedig de scherpe kanten er van en verdrijft ze dan geheel uit het lichaam. Uw pynen verminderen, gezwellen verdwynen, styve gewrichten komen weer los. Daarna zal „de kleine dagelijksche dosis" de werking van lever, en nieren verbeteren, zoodat u inwendig van alle onzuiverheden bevrijd blyft en het kwaadaardige urinezuur zal zich nooit meer in uw lichaam kunnen vormen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echtheid. (Adv.) FINANCIEN R. K. Kerkbestuur der parochie van de H. Agues Amsterdam Biykens een in dit nummer voorkomende advertentie wenscht bovengenoemd kerkbe stuur over te gaan tot de uitgifte eener 4 pet. obligatieleening, groot 350.000.—, in stukken van l'OOO, 500 en 100, met machtiging van den H. Stoel en goedkeu ring van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge- nent, bisschop van Haarlem. De koers van uitgifte is 97% pet. De opbrengst dezer leening zal dienen voor aflossing der 5 pet. leening, oorspron kelijk groot 320.000, gesloten in 1919, door de Bouwcommissie belast met de oprich ting der parochie van de H. Agnes met medewerking van het R.K. kerkbestuur der parochie van den H. Augustinus te Bui- tenveldert en het R.K. kerkbestuur der parochie van O, L. Vrouw van den Aller- heillgsten ^Rozenkrans, Jacob Obrechtstraat, Amsterdam, waaruit de onderhavige pa rochie is ontstaan. Voorts zullen uit de opbrengst dezer lee ning de eerste kosten van uitbreiding der kerk, nieuwen bouw pastorie, toren en winkel huis, waaraan inmiddels begonnen is, wor den gefinancierd. Twee dooden Gisteravond is een vliegtuig van de Aero- klub op het vliegveld Wamemunde neer gestort. Twee personen werden gedcod. De machine was om 17 uur 45 opgeste gen voor een rondvlucht boven Wame munde. Kort na den start ontstond een motordefect, zoodat de piloot een noodlan ding moest maken. Hij slaagde er echter niet meer in het vliegtuig veilig op den grond te zetten. Het toestel sloeg over den kop en viel in zee. De piloot kon zich nog in veiligheid brengen, de beide passagiers echter kwamen can. Het vliegtuig is zwaar beschadigd. Opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 10 Sept. N.V. Verkoopkantoor N.V. Siga- rettenfabriek „Stelio", Frederiksplein 42, Am sterdam. R.c. Mi'. M. D. K. S. van Lier. Cur. Mr. D. Aten, Amsterdam, Weteringschans 93. 10 Sept. J. de Vries, Frederiksplein 342, Amsterdam. R.c. Mr. M. D. K. S. van Lier. Cur. Mr. D. Aten, Amsterdam, Wetering schans 93. 9 Sept. C. Lulof, meubelmaker, Hengelo (O), Haaksbergerstraat 65. R.c. Mr. C. G. Byleveld. Cur. Mr. W. Veniet, Hengelo (O.) 9 Sept. W. de Bruin, rijwielhandelaar, Zwolle, Thomas a Kempisstraat. R.c. Mr. A. Mercier. Cur. Mr. J. G. Nysingh, Zwolle. 88. „Ik zal je eens laten zien, hoe men visschen moet vangen," riep Harlekyn, die uit het torenvenster aan de rivier zijde keek. „Wacht even, totdat ik m'h vischtuig opgehaald heb." 89. Harlekyn hing uit 't torenvenster, midden over de rivier, een zwaar rots blok aan een katrol. Hy zei tot een van de hofjonkers in den toren, dat hij het rotsblok moest laten vallen als hy het teeken daartoe gaf 90. Nauwelijks had hy 't teeken gegeven, of het rotsblok viel met een zwaren plons in de rivier. Hoopen visschen werden uit het water geslingerd. „Heb ik het je niet gezegd?" riep Harlekijn. „We hoeven ze nu maar al leen op te rapen!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10