Uit den Haarlemschen Gemeenteraad TWEEDE BLAD VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1931 BLADZIJDE 1 Ernstig auto-ongeval te Heemstede Wegen door de Haarlem mermeer Kerkelijk feest te Nes aan den Amstel STADSNIEUWS RECHTSZAKEN BINNENLANDSCH NIEUWS GEMENGD NIEUWS ONZE OOST KERKNIEUWS „Wie heeft mijn brandewijn uitgedronken?" Hospita: „Ik mijnheer! Ik duld geen sterken drank in mijn huis. De financieele toestand der gemeente Haarlem Men zal in Haarlem niet kunnen zeg gen, dat de gemeenteraad niet de noo- dige eer en aandacht aan de financieele nota van B. en W. heeft bewezen. Een gedeelte van den Woensdagmiddag en de geheele avond van dien dag als mede de Donderdagmiddag en -avond zijn er aan besteed en de discussies zijn uitgedijd tot begrootingsdebatten. De vraag hoe Haarlem door den moeilijken tijd zal worstelen, is deze aandacht wel waard, maar er is toch ook veel gezegd, dat overbodig was en dat wij bij de be handeling van de begrooting weer zul len hooren. De heer Klein Schiphorst verzette zich tegen pogingen om de salarissen van het gemeentepersoneel te verlagen en in tegenstelling met het door B. en W. aanbevolen middel tot bezuiniging, al léén de allernoodzakelijkste werken uit te voeren, achtte deze spreker het juist nu een geschikte tijd om te bouwen, wijl het uitvoeren van werken de werk loosheid zal verminderen en omdat de materialen thans goedkoop zijn. Den bouw van de nieuwe brug over het Donkere Spaame wenschte de heer Schiphorst dan ook niet uit te stellen. In denzelfden geest sprak de heer Wes- terveld, het nieuwe lid van de S. D. A. P., die daarmede zijn eerste rede hield in den Haarlemschen raad. Dr. Adrian verklaarde, dat de Vrijheidsbond zich in hoofdzaak met de voorstellen van B. en W. zal vereenigen en ook mr. dr. Bijvoet zeide bereid te zijn de voor stellen van B. en W. te steunen. Da verplichting daartoe voor de rechtsche raadsleden vloeit, volgens hem, voort uit het feit, dat deze partijen in de laatste jaren de financieele politiek van dezen wethouder immer hebben gesteund. Met een paar krachtige argu menten, die men in het raadsverslag kan nalezen, bestreed hij een even- tueele korting van de pensioenpremie op de salarissen van het gemeenteper soneel. Hij herinnerde er aan, dat de sociaal-democraten indertijd wel heb ben aangedrongen op hoogere belasting heffing, echter niet met het doel om reserves te maken, doch om hoogere uitgaven te kunnen doen. De heer Slingenberg hield daarna een schitterend pleidooi ter verdediging van zijn. nota. Aan het slot kreeg hij een open doekje in den vorm van een warm applaus van bijna alle raadsleden. Zijn antwoord is het lezen waard. Men zie er het verslag eens op na. Aan de sociaal-democraten had hij verweten, dat zij wel de hoogere uitga ven voor armbestuur en werkloozenzorg altijd hebben gevoteerd, maar dat zij nu weigeren mede te werken om de middelen tot dekking van die uitgaven aan te wijzen. Als ge de voorstellen van B. en W. niet steunen wilt, geeft dan andere middelen aan. Maar dat kunt ge niet. Bij de replieken heeft de heer Joosten toen in overweging gege ven de opcenten op de fondsbelasting op 80 te stellen en ook de opcenten op de personeele belasting nog te verhoo- gen. Dat zou, volgens hem, aan het einde van het jaar 1933 een opbrengst geven van 1.850.000, of slechts 100.000 minder dan de voorstellen van B. en W. zullen opleveren. Daar tegenover zou dan echter staan, dat de bedrijf sreser- ves niet zouden worden aangetast. Mr. Slingenberg heeft zich in zijn repliek tegen deze belastingwijziging verzet, omdat aanneming er van de thans bestaande, vooral voor kleine inkomens aantrekkelijke progressie ver loren zou doen gaan. Nu is er een pro gressie, die begint bij 30 opcenten voor kleinere inkomens en ten slotte oploopt tot 60 opcenten voor de hoogere. De heer Joosten wenschte die progressie voor allen op 80 te stellen. Over het voorstel van den heer De Rijke (verhaal van de pensioenpremie) merkte de wethouder op, dat dit in alle geval eerst behandeld dient te worden in het georganiseerd overleg. Het verzet, dat tegen dit voorstel kwam, was zoo groot, dat de heer De Rijke het ten slotte maar introk. De nieuwelingen in den Raad zijn voorloo- Plg nog niet erg gelukkig met hun voor stellen. In de vorige zitting moest de heer Van Dam zijn eerste voorstel weer inslikken. Den heer Van Kessel, die er op had aangedrongen om geheel Haarlem voor de berekening van de personeele belas ting in de derde klas te laten vallen en dus de vijfde klas op te heffen, stelde de wethouder zeer teleur door op dit Voorstel niet in te gaan. De heer Van Kessel verweet hem, dat hij zelfs geen kraantje kon missen van den grooten °ogst, dien hij op het punt stond met 2ijn voorstellen binnen te halen. Hij V'ees op de onbillijkheid, dat b.v. men- schen aan den eenen kant van de Hout- vaart veel minder personeele belasting Stalen dan de bewoners op den ande ren oever. Hij deed een beroep op den ^aad om deze onbillijkheid weg te ne- ihen. Eö waarlijk, hij had succes. Nadat ^rst de heer Slingenberg nog eens bij repliek een non possumus namens en w. had uitgesproken, werd dooi den Raad het voorstel-Van Kessel ten slotte aangenomen met 21 tegen 15 stemmen. De bewoners van Spaarndam, maar vooral die in de omgeving van de Houtvaart en verder Overveen in zullen zich verheugen, dat aan deze onbillijk heid een einde is gemaakt. Bij de replieken voerde ook de heer Castricum nog het woord om zich te verdedigen tegen verwijten van den heer Reinalda. Het is niet doenlijk in dit overzicht de discussies, die op het einde van den tweeden dag zeer taai werden, alle te bespreken. Daarom vol staan wij met het resultaat van de tweedaagsche discussie aan te stippen. Het doel, waarmede de financieele nota geschreven is, n.l. den Raad er toe te brengen zijn besluit tot bouw van de brug over het Donkere Spaame in te trekken, werd niet bereikt. Met 20 tegen 16 stemmen besloot de Raad dezen bruggenbouw te doen doorgaan. Wat dit punt betreft, had de wethouder zijn positie aanmerkelijk verzwakt door toe te zeggen, dat er bij de behandeling der begrooting voorstellen zouden komen om een brug over het Zuider Spaarne te doen leggen. Door deze mededéeling werd de schijn gewekt, alsof de finan cieele kant van de zaak niet domi neerde, maar meer de vraag welke brug urgenter is: de nieuwe over het Don kere dan wel die over het Zuider Spaarne. Overigens haalde de wethouder een rijken oogst binnen om de slechte tijden door te komen. Zoo goed als al zijn voorstellen kreeg hij er door. De tarie ven voor gas en electriciteit zullen ver hoogd worden. Hierbij werd een amen dement van den heer Klein om de muntgasverbruikers, die minder dan 60 kub. meter gas gebruiken van het be talen van installatiehuur vrij te stel len, verworpen. Het voorstel om voort aan retributie te heffen voor het ledi gen van beerputten en het wisselen van tonnen werd aangenomen, evenals de verhooging van leges voor het verkrij gen van paspoorten. De overige punten van de agenda werden aangehouden. De zitting werd om precies middernacht gesloten. Bestuurder zwaar gewond Gisterenmiddag circa 2 uur heeft op den Heerenweg nabij de Kerklaan te Heemstede een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Van de richting Hillegom kwam de be stelauto van de firma W. uit Haarlem, be stuurd door den 27-jarigen chauffeur P. S., eveneens uit Haarlem, Van de richting Haarlem kwamen twee auto's, waarvan de tweede, een luxe auto, bestuurd werd door K. uit Amsterdam, met naast hem in den auto, zijn zuster. Deze wilde den voorsten auto passeeren, doch had blijkbaar den van de uit tegen overgestelde richting naderenden bestel auto niet zien aankomen, met het gevolg, dat beiden geen vaart verminderden en met volle vaart tegen elkander opreden. De bestuurder K. kreeg een gebroken knieschijf, gebroken linkerpols en enkele gebroken ribben. Zijn zuster bekwam een heupfractuur, terwijl S. vrij ernstige won den bekwam aan hoofd en handen. Dr. Tombrock was spoedig ter plaatse, en P. S. kon, na verbonden te zijn, per auto naar zijn woning vervoerd worden. K. en zijn zuster werden per zieken auto van Mathot naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd De politie stelt een onderzoek in. HaarlemSchiphol Bij de Tweede Kamer is ingediend een onteigeningsontwerp voor den aanleg van een weg van het kruispunt van den Spaarn- wouderweg en den Spieringweg in de ge meente Haarlemmermeer naar den Zomer- weg in de gemeente Haarlem, met een zijtak naar den Rijksweg HaarlemAmster dam, onder de gemeenten Haarlemmer meer, Haarlemmerliede en Spaamwoude en Haarlem. Blijkens de Memorie van Toelichting hebben Gedep. Staten van Noordholland om deze onteigening verzocht. Het werk bestaat in het maken van een verkeersweg met een kruinbreedte van ongeveer 15 m. De weg zal beginnen bij het kruispunt van den Spaamwouderweg met den Spie ringweg en loopen in ongeveer westelijke richting tot een punt op korten afstand ten zuiden van den Nieuwe Weg, de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder en de spoorbaan HaarlemHoofddorp kruisen en steeds in westelijke richting doorloopen naar den Zomerweg. Ongeveer ter hoogte van de kruising met de spoorbaan Haarlem- Hoofddorp is een zijtak ontworpen naar den Rijksweg HaarlemAmsterdam. Deze zijtak zal in hoofdzaak de genoemde spoorbaan volgen. Door de uit te voeren werken zal in aan sluiting aan den vrijwel voltooiden provin cialen weg Schiphol—Spieringweg een weg voor doorgaand verkeer tot stand komen tusschen Schiphol en de gemeente Haarlem en tevens een verbinding van dien weg met den rijksweg HaarlemAmsterdam. AalsmeerUithoorn Ingediend is een onteigeningsontwerp voor den aanleg van een weg van Aalsmeer naar Uithoorn, onder de gemeenten Aalsmeer en Uithoorn. Naar uit de Mem. v. Toelichting blijkt, hebben Gedep. Staten van Noordholland deze onteigening gevraagd. Het werk zal bestaan in het maken van een verkeersweg met een kruinbreedte van 15 tot 32 m. De weg zal beginnen bij de Ringvaart van de Haarlemmermeer, ter hoogte van het punt, waar de Kruisweg in den Haar lemmermeerpolder op den Ringdijk uit komt, en zal in zuidoostelijke richting loo pen naar den Dorpsweg van Aalsmeer en in dezelfde richting doorgaan over de Ring vaart van den Stommeerpolder met kruising van de spoorlijnen van Aalsmeer naar Hoofddorp, Amsterdam en Uithoorn, naar de zuidzijde van de spoorbaan Aalsmeer Uithoorn, die verder in hoofdzaak gevolgd zal worden tot den ontworpen Rijksweg AmsterdamRotterdam. Door de uit te voeren werken zal in aan sluiting op den in aanleg zijnden weg Heem stedeAalsmeer een weg voor doorgaand verkeer tot stand komen tusschen Heem stede en den ontworpen Rijksweg Amster damRotterdam. Daardoor zal het verkeer worden gebaat en dus het algemeen belang worden be vorderd. Diefstal van een auto De 22-jarige schilder F. Franse, uit Haar lem, thans gedetineerd, stond gisterenmiddag voor de Haagsche Rechtbank voor de zevende maal terecht, ditmaal wegens diefstal van een Ford-auto, welke in den nacht van 29- 30 Juni onbeheerd voor een perceel op het Spui stond. De eigenaar, een jonge man, hoor de dat de wagen gestart werd en zag toen iemand daarmede wegrijden. Verdachte bekende. Het O. M. eischte wegens diefstal 8 maan den gevangenisstraf. De verdediger schetste de levensomstandig heden van dezen jongeman, die een onweer- staanbaren drang tot stelen heeft, zonder daartoe door geldnood gedrongen te zijn. Plei ter vraagt een onderzoek van verd.'s geest vermogens of onder curateelestelling. Vonnis 23 Sept. as. Strafzitting te Moskou Wat een Nederlandsche rechter zag en hoorde Eenige weken geleden heeft mr. A. Dirk zwager, rechter te Rotterdam, te Moskou een strafzitting bijgewoond. Hij maakte, onder de auspiciën van het officieele reisbureau van de Sovjet Unie, Intourist, te zamen met zijn vrouw een reis naar Moskou en Leningrad en op een van hun tochten door Moskou vroeg hij den hen vèrgezellenden gids en tolk. of het niet mogelijk was een strafzitting bij te wonen. In het Weekblad van het Recht schrijft hij over een zitting die hij bijwoon de het volgende: „Wij zijn daarop gereden naar een van de rechtbanken dié te Moskou zijn, waar ons werd medegedeeld, dat in een van de boven zalen eenige misdrijfzaken behandeld werden. Wij gingen die zaal binnen, en namen plaats op een van de voor het publiek bestemde banken. Het overige publiek bestond uit eenige vrouwen en mannen van hetzelfde uiterlijk als wij die zien op de tribune van de Rotterdamsche Rechtbank Toen wij bin nenkwamen was de president juist bezig om een verdachte te hooren. Het bleek, dat deze ervan beschuldigd werd, te zamen met een anderen persoon gepoogd te hebben in te breken in een bewoond huis, in den voor de nachtrust bestemden tijd. De verdachte ontkende ten stelligste schuldig re zijn. Hij gaf wel toe in den nacht van de inbraak in de buurt van het huis, waar was ingebro ken. te zijn geweest, doch dat was niets bil- zonders, omdat hij in de buurt woonde. Ook gaf hij toe dien avond in geselschap van zijn mede-verdachte te zijn geweest. De president was een nog jonge man, ik schat hem ongeveer 30 jaar. Als bijzitters fungeerden een arbeidersvrouw een type zooals wij die kennen van afbeeldingen uit de Fransche revolutie, en een boer, die als model had kunnen dienen van een gebaar den Russischen koetsier. Als griffier fun geerde een vróuw. Allen droegen hun dage- Hiksche plunje. De Recntbank was gezeten aan een klein, vierxant tafeltje, waaraan ter nauwernood voor de vier aanzittenden plaats was, en dat was bedekt met 'n rooden katoe nen lap. Er was geen Openbaar Ministerie, noch een verdediger. De zaal zag er vies en verwaarloosd uit, en op het podium hingen op rood papier geschreven aankondigingen betreffende het vijfjarenplan, zoomede het onvermijdelijke portret van Lenin. Nadat de eerste verdachte was gehoord, werd zijn mede-verdachos binnengeroepen. Deze werd eveneens gehoord: ook deze ontkende, de in braak te hebben gepleegd, doch gaf toe, op den avond van de inbraak in gezelschap van zijn medeverdachte te zijn geweest, hjj woon de wel niet in de buurt, 'oen hij hield ervan om 's nachts op straat rond te wandelen. Daarop werd getuige gehoord, de bewoon ster van het huis. waarin was ingebroken: zij was op dien avond laat haar woning binnen gekomen en had in haar kamc twee per sonen aangetroffen; in de verdachten her kende zjj dt-1 personen pertinent,. Op haar alarm waren de indringers op de vlucht ge slagen: den daarop volgenden dag waren de zen aan getuige vertoond, en zij heeft beiden toen onmiddellijk herkend. Zij vermiste uit een kist verschillende voorwerpen ter waar de van 200 roebel. Verdere getuigen werden niet gehoord, al leen bleek nog, dat niets van de gestolen goe deren in het bezit, van de verdachten was aangetroffen. De verdachten kregen het laat ste woord: zij bleven bij hun ontkentenis. De Rechtbank trok zich daarop in Raad kamer terug en na ongeveer 5 mmuten kwam het vonnis: schuldig voor beide verdachten en als straf: twee maanden werken zonder loon en terugbetaling van de veroorzaakte schade. Mijn tolk vroeg mij daarop wat ik van dat vonnis dacht en ik antwoordde hem dat ik mij daarmede wel kon vereenigen. Waaróp de tolk naar de tafel van de Rechtbank ging, daar met den president een gesprek aan knoopte en na eenigen tijd weer bij mij kwam met de mededeeling dat hij den president had gezegd, dat ik met het vonnis tevreden was geweest: dat de president hem had ge zegd, dat de Rechtbank ook in de door ver dachten aangenomen onverschillige houding een aanwijzing voor hun schuld had geput, en dat zij, alleen omdat zij nog niet eerder waren gestraft, een zoo lichte straf Kregen; bij een volgende ge'egenheid zouden zij wel een gevangenisstraf van 8 maanden krijgen. Later vernam jk nog, dat de leden van de Rechtbanken lid moeten zijn van de Com munistische partij; de voorzitter wordt voor een jaar gekozen en moet zich, alvorens zijn taak te kunnen aanvaarden, eenige kennis van het recht eigen maken. De bijzitters zijn gewone arbeiders, die aangewezen worden om een maand in de Rechtbank zitting te ne men. De president geniet salaris als zoodanig, de bijzitters ontvangen als loon dat bedrag, dat zij verdiend zouden hebben, wanneer zij hun gewone werkzaamheden hadden uitge oefend. De methode van ondervraging onderscheid de zich in niets van de hier te lande ge volgde wijze: de namen en voornamen van verdachte werden gevraagd; daarna of hij al vroeger gestraft was; woonplaats, beroep, ouderdom en ten slotte of hij al dan niet schuldig was; daarna was de verdachte in de gelegenheid mede te deelen, wat hem van de zaak bekend was en de verdachten, die ik aan het woord heb gehoord, maakten van die gelegenheid ruim gebruik. Ik ben echter niet te weten kunnen komen, of den verdachte ook gezegd moest worden, dat hij niet ver plicht was te antwoorden." De Brabantsche industriedagen Gisteravond geopend Gisteravond is in de aula der Philips- fabrieken te Eindhoven, een gezelschap van ongeveer 160 personen bijeengekomen ter opening van de Brabantsche industrie- dagen. Onder de aanwezigen waren de Minister van Defensie en de commissaris der Konin gin in Noord-Brabant, mr. dr. Van Rijcke- vorsel, voorts tal van Eerste- en Tweede- Kamerleden en ledan van Gedeputeerde en Provinciale Staten, allen uit dit gewest, de consul-generaal van Duitschland, een ge delegeerde van den Belgischen gezant, de burgemeester van Eindhoven, dr. A. F. Phi lips, tal van leidende figuren uit werkgevers- middenstands- en arbeiders-kringeii. Devoorzitter van het uitvoerend comité, de heer Charles Stulemeijer, zeide in zijn rede, dat propaganda voor Brabant niet uitsluitend het uitgangspunt is geweest van de organisatoren dezer Industriedagen In de eerste plaats ligt het in de bectoeling de goede zaak van Nederland te dienen, d.w.z. Neerlands handel en industrie. Goede gemeenschapszin is de drijfveer geweest, hetgeen blijkt uit het devies: koopt Neder- landsch fabrikaat. De actie der Brabant sche industriedagen, welke permanent moe ten worden verklaard, aldus besloot spr., zal bewerken, dat de belangrijkheid der provincie Noord-Brabant zal worden uitge dragen over heel de wereld, dat Noord- Brabant geen onbekende vergeten of ver onachtzaamde provincie van Nederland zal zijn, doch integendeel het arbeidzame, het schoone, het lachende Zuiden. De tweede spreker, de heer Vincent Cleerdin, griffier der Staten van Noord- Brabant, gaf een onderhoudend stuk ge schiedenis van dit gewest. Tot slot werd de Phllipsfilm vertoond en sprak de heer dr. A F. Philips over de stichting en den opbloei van zijn bedrijf, dat nog steeds, naar hij verzekerde aan 15.000 personen werk verschaft. De avond werd besloten met een con cert, aangeboden door Philips' Harmonie. Het overlijden van Mgr. Nolens Rouwbeklag van dr. H. Brauns. Van den vroegeren Duitschen rijksminister van arbeid, prelaat dr. H. Brauns, die Mgr. dr. Nolens sinds jaren kende en met dezen te Genève op het Internationaal Arbeids bureau samen werkte, ontving d, „Msb.het volgende rouwbeklag naar aanleiding van het overlijden van den grooten Nederlandschen staatsman Prelaat dr. Nolens heb ik reeds op het einde der vorige eeuw leeren kennen, toen hy nog op het gymnasium te Rolduc werk zaam was. Reeds toen interesseerden hem vooral de sociale problemen. Ik verheugde my er buitengewoon over, dat hij na den oor log te Genève op dit gebied werkzaam kon zfjn. Op de totstandkoming der besluiten op de Internationale arbeidsconferenties heeft hij een zeer grooten en goeden invloed uitge oefend; hij heeft dezen tot het laatste oogenblik voor de internationale mijn-over eenkomst met succes aangewend. De Duitsche sociaalpolitici, die hem leer den kennen, zullen hem en zijn onbaatzuch tig en eerlijk karakter steeds in hooge eere houden. Ik voel mij gedrongen bij het overlijden van dezen verdienstelijken man den Neder landschen katholieken en geheel Nederlanu mijn hartelijkste deelneming te betuigen. Brand te Biervliet Landbouwersschuur afgebrand. Vee omge komen. Gisteravond werd de brandweer te Bier vliet gealarmeerd voor een hevigen uitslaan- den brand in de hofstede van den landbou wer P. Haverbeke. De geheele schuur, waar in een groote voorraad ongedorscht graan aanwezig was, stond in lichter laaie. Niet minder dan 8 paarden, 5 varkens en 3 gei ten kwamen in de vlammen om. Een groot aantal landbouwwerktuigen ging verloren. Een bergplaats, waarboven een slaapplaats der knechten was, brandde eveneens uit. De knechten konden zich in veiligheid brengen. De motorspuit uit Biervliet, die na eenigen tijd aanwezig was, gelukte het de belenden de perceelen te behouden. De oorzaak is on bekend. Verzekering dekt de schade. Schilderij ontvreemd Uit een klooster te Madrid. In het Alg. Politieblad komt een mede deling voor, dat uit een klooster te Madrid is verdwenen een schilderij van den Spaan- schen schilder Fortuny, bekend onder den naam „El jardin de los poetas' (de tuin der dichters). Wanneer dit doek hier te lande ten ver koop mocht worden aangeboden, wordt daar van bericht ingewacht aan het departement van Justitie. Bloemen voor de bruid De gemeente Monster in het gelijk gesteld. De gemeenteraad van Monster had in zijn vergadering van 30 October jl. besloten aan de gemeente-vroedvrouw, ter gelegenheid van haar huwelijk, een bouquet bloemen te zenden, waarvoor f 10 op de loopende be grooting werd uitgetrokken. Ged. Staten v. Zuid-Holland keurden de begrootingswijzi- ging niet goed en de Raad ging bij de Kroon in hooger beroep. In de zitting van den Raad van State van heden is mededeeling gedaan van het K. B., waarbij, met vernietiging van het be sluit van Ged. Staten, alsnog het raadsbe sluit is goedgekeurd. De werking van den Merapi Een opmerkelijk verschijnsel Een ambtenaar van den vulcanologischen dienst, die den Merapi heeft beklommen, rapporteert een opmerkelijk verschijnsel. Deze ambtenaar constateerde, dat de onder ste randen van den lavastroom reeds vrij sterk zijn afgekoeld, maar dat hoogerop de temperatuur steeds hooger wordt, zoodat op een hoogte van 1900 M. bepaald hitte heerscht. Voorts duren de afstortingen ten Noorden en ten Zuiden van het bekende ravijn voort. Dit verschijnsel voorspelt weinig goeds voor de bruggen van de Ned. Ind. Spoorwegen in de as. West Moesson. Het driehonderd-jarig Parochiefeest en het veertig-jarig bestaan van de kerk van den Heiligen Urbanus Dinsdag 8 September 1931 des avonds was de geheele Nes en Swaluwenbuurt en alle parochianen in feeststemming voor het drie honderdjarig bestaan der Parochie en het veertigjarig bestaan van him kerk van den Heiligen Urbanus De heele kerk, zoowel van binnen als van buiten, was schitterend versierd en getooid met prachtige bloemen. Des avonds was de kerk schitterend verlicht, (de verlichting was uitgevoerd door den heer Verkerk van Uit hoorn). Omstreeks 7.15 naderde de auto waarin gezeten waren Z. H. Exc. Mgr. D. J. Aen- genent, Bisschop van Haarlem met zijn se cretaris. Bij de grens der Parochie werd Z. H. Exc. verwelkomd door den Z.Eerw, neer J. v. Blaricum, pastoor der Parochie, die bij Z. H. Exc. plaats nam. Daarna werd Mgr. binnen geleid door een 23-tal ruiters voor en een 14-tal wielrijders achter den auto. Zoo ging de stoet tot aan het overpad van den heer C. v. Schip, waar zich een 40-tal bruids meisjes in den stoet mengde. Bij aankomst in de kerk volgde direct een woord van welkom door Pastoor J. v. Bla ricum, uit naam van alle parochianen. De bisschop sprak een woord van dank en waar deering tot alle aanwezigen, waarna hij zijn zegen gaf. Omstreeks 8 uur werd het hooge gezel schap een serenade gebracht door het EK. Bovenkerker Fanfarekorps, dat onder leiding .stond van den directeur, den heer Jac. Bles graaf. Mgr. sprak een woord van dank tot den directeur, waarna het corps geruimen tijd concerteerde. De Bisschop begaf zich tusschen het publiek en sprak tot menigeen een hartelijk woord. Woensdagmorgen om 10 uur werd de Pon tificale H. Mis opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haar lem. Mgr. werd geassisteerd door den Hoog- eerw. Deken Boekhorst van Buitenveldert als presbyter-assistens; troondiakens pastoor Nieuwendijk van Kwadendamme en pastoor van Muyen uit Brielle: diakens van de H. Mis pastoor Omtzigt uit Tholen en Pater Compier C. O. M. uit Kaatsheuvel (De laat ste vier, zonen der parochie)De lagere func ties werden vervuld door de Weleerw. hee- ren v. d. Welden, Figelet en v. d. Berg, oud kapelaans dezer parochie en de heeren ka pelaans van Uithoorn en De Kwakel. Behalve de verschillende pastoors uit het dekenaat waren nog aanwezig de Hoogeerw. heer Weijtenburg, regent van het seminarie Hageveld, Pastoor Kuis uit Rotterdam, pas toor de Grijs van Uithoorn en de Weleerw. heer Hofstede, eveneens oud-kapelaan. Het zangkoor zong een 3-stemmige Mis van Perosi. De Bisschop hield een korte predicatie. Omstreeks kwart voor 1 brachten de R.K. schoolkinderen onder leiding van den heer P. J. v. Groeningen, hoofd der school, een zang- hulde. De heer P. J. v. Groeningen sprak een kort woord tot den Bisschop uit naam van de kinderen, waarna Mgr. een woord van dank en waardeering sprak tot de jeugd ea het onderwijzend personeel en vooral tot het hoofd der St. Josephschool. Hierna werd de zegen gegeven en ging ieder weltevreden huiswaarts. Ongeveer kwart over 5 vertrok de Bisschop weer onder klokkengelui. Des avonds half 8 werd een plechtig Dank- lof opgedragen. Het is een schitterend feest voor de parochianen geweest, een feest, dat zij him geheele leven niet zullen vergeten. Pastoor A. J. Melkert Zijn toestand vooruitgaande. De toestand van pastoor A. J. Melkert, der parochie van het Allerheiligste Hart aan de Vondelstraat te Amsterdam, die tenge volge van een ernstige aanrijding in het Wilhelmina-Gasthuis moest worden opgeno men, is vooruitgaande. De doctoren hebben goede hoop, dat de pastoor na eenige weken hersteld zal zijn. Nationale noveen ter eere der Kleine H. Theresia In de voorbije zomermaanden hebben vele belangstellenden een bezoek gebracht aan het, toen bijna voltooide. Karmz'klooster aan den Heerenweg te Egmond. Welken indruk heeft men er van meegenomen We weten het niet. Misschien was de overheerschende wel deze, vooral opgewekt door 't gezicht der zware poort, het ijzeren traliewerk van kapel en spreekkamer dat zoo'n Karmel een ontoe gankelijk oord is, slechts aan enkele uitver- koornen voorbehouden. Men wist immers dat die Zusters na de inwijding „slot" kregen, en niemand dan meer binnen 't klooster mocht 't Is voorzeker waar, behalve.... in één opzicht, dat n.l. de Karmel steeds open staat voor allen, die in geestelijken of tijdelijken nood den steun onzer gebeden willen vragen en dat de Zusters twee maal 's jaars als 't ware de poorten wijd openen en velen tot binnentreden nooden Dat is in de dagen der Nationale Noveen, ter eere van de alom gekende en beminde H. Kleine Theresia, de patrones van kapel en klooster. Zeker, een Karmelites moet in eenzaamheid en verborgenheid de taak volbrengen, uit liefde tot God en de zielen aanvaard maar 't blijkt steeds meer hoe goed de gedachte was van hen die 'f initiatief daartoe namen, om n.l. een enkele maal de aandacht der buitenstaanders te trekken. We bereiken daarmee een dubbel goed. Velen bidden aldus met ons, velen leeren weer eens met vertrouwen bidden, velen ook worden, Goddank, verhoord! Men is ons dan dankbaar voor onze hulp (in de dagen der Noveen doen de Zusters al haar gebeden en goede werken, uitsluitend tot intentie van hen die om gebed vroegen), voor de geboden gelegenheid. Maar wij van onzen kant zijn evenzeer van ganscher harte dankbaar aan allen die zich met ons wilden vereenen. Weet U waarom Omdat de vele nooden waarvan we bij die gelegenheid kennis krijgen, de massa smeek beden opgestapeld bij 'f beeld en de reliquie der lieve Heilige voor ons de welsprekendste les en een machtige aansporing zijn onze bemiddelende taak van gebed en offer tot heil van alle zielen, toch met ware edelmoe digheid en onbegrensden ijver te volbrengen. Ongetwijfeld is ook deze aansporing eetn der genaden, welke de H. Theresia zoo gaarne verkrijgt voor allen die tot Haar hun toe vlucht nemen. Want, was 't niet Haar harte- wensch goed te doen aan alle zielen over heel de wereld tot aan 't einde der tijden? Het werk der Nationale Novenen schijnt Haar bijzonder aangenaam. Welnu, in Haar (helaas nog al te) beschei den hoekje in onze kapel wacht Zij Uwe beden De Noveen begint op 24 September a.s. en eindigt 2 October, daags vóór Haar feestdag. Men kan of z'n intentie zelf vor men, óf ons toezenden, en wordt als deel nemer beschouwd indien men (duidelijk s.v.p.) naam en adres opgeeft en het gebedje dat dan toegezonden wordt, meebidt ge durende die negen dagen. Eiken dag wordt dan ook in onze kapel de H. Mis opgedragen tot intentie van hen, die zich hebben aange sloten bij de Noveen. Bepaalde kosten zijn er niet aan verbonden, ieder moet zonder bezwaar kunnen meedoen. Wie kan en wil, geve iets tot dekking der uitgaven, of tot mindering der schuldenlast op kapel en klooster. De H. Theresia, aan Wie we onze tijdelijke zorgen hebben toevertrouwd, zal er U wel voor loonen Verzoeke nog zich tijdig op te geven, opdat we aan alle aanvragen kunnen voldoen. Uwe in Xo dw., ZUSTERS KARMELITESSEN. Heerenweg, Egmond a. d. Hoef. Giro ao 3573°- Rooster der Retraiten St. Petrus Canisius Retraltenhuis te Bergen (Noordholland) 15—18 Sept. Meisjes-Congregatie 17—25 Jaar, voltallig, 6.50. 1922 Sept. St. Joseph-Gezellen. 650. 22—25 Sept. Jonge Dames. 10.00. 28 Sept.—1 Oct. Meisjes 15—17 jaar. 6.50. 3—6 Oct. Gereserveerd. 9—12 Oct. Gereserveerd. 13—16 Oct. Meisjes-Congreganisten 17—25 jaar. 6.50. 1821 Oct. Heeren Middenstand 10.00. 21—24 Oct. Vrouwelijke leden Derde 2427 Oct. Gehuwde mannen, 6.50. Orde 6.50. 27—30 Oct. Dames, 10.00. 36 Nov. Meisjes-Congreganisten, 17—25 jaar. 6.50. 69 Nov. Heeren Kerkzangers, 6.50. 10—13 Nov. Gehuwde vrouwen, 6.50. 14—17 Nov. Mannen en Jongelingen. 6.50. 28 Nov.—1 Dec. Jongelingen (St. Joseph- Gezellen e.a.) 6.50. 12—15 Dec. Gehuwde mannen. Volendam. 6 50. 15—18 Dec. Meisjes-Congreganisten 17—25 jaar. 6.50. 24—27 Dec. Jongelingen, 6.50. 2831 Dec. Jonge Dames, 10.00. 25 Jan. 1931, Ongehuwde mannen, Vo lendam. 6.50. 11—14 Jan. Heeren Vincentianen. f 10.00. 16—19 Jan. Dienstpl'ch igen. 6 50. 21—24 Jan. Mannen en Jongelingen f 6.50. 25—28 Jan. Meisjes-Congreganisten 17— 25 jaar 6.50. Men gelieve aanvragen tot het houden der Retraiten te richten aan de Directie van net St. Petrus Canisius-Retrai enhuis te Bergen (N.H.), waar ook alle verdere inlichtingen te bekomen zijn. De vergoedingen der Retraiten wordt vol daan aan het Retraitenhuis gedurende as Retraite.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5