Berichten uit onze vorige oplage De Defensie-begrooting De lejrermanoeuvres Amerika en ontwapening Pater A. H. J. Frankenmolen De Graal in Haarlem Geen Haarlemsche Katholiekendag in 1932 Initiatiefneming van Hoover Bernstorff over ontwapening STADSNIEUWS Provinciale Staten van Noord-Holland cMUZIEK Rijkspostspaarbank Cursus Warenkennis voor Kruideniers BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE SANTPOORT LISSE gemeenteraad. Een bezuiniging van f 6.000.000 Naar wij uit zeer goede bron vernemen, zal de Defensie begrooting voor 1932, welke volgende week tegemoet kan worden gezien, een bedrag van f 6.000.000 aan uitgaven min der aanwijzen dan de begrooting voor 1931. Naar wij vernemen, zullen ditmaal bij de legermanoeuvres, welke volgende week wor den gehouden, geen militaire attache's van buitenlandsche mogendheden worden uit- ganoodigd. Het laat zich voorts aanzien, dat de ma noeuvres een zeer kalm verloop zullen heb ben. De vergadering van den Volkenbond Lerroux aan het woord De vergadering van den Volkenbond heeft Donderdagochtend de algemeene debatten over de werkzaamheid van den Volkenbond in het afgeloopen jaar voortgezet. Als eerste spreker verklaarde de Spaansche Minister van buitenlandsche zaken, Lerroux, dat het republlkeinsche Spanje het volste vertrouwen in den Volkenbond heeft en besloten is zoo veel mogelijk mee te werken aar de Inter nationale organisatie van den vrede. Lerroux richtte zich in het bijzonder met groeten tot de vertegenwoordigers der La- tijnsch-Amerikaansche Staten, met welke Spanje door nauwe relatie is verbonden. De „Washington Times" verneemt uit goed ingelichte kringen, dat president Hoo ver niet voornemens is, binnen de eerst volgende twee maanden eenigerlei bindende voorstellen met betrekking tot de Ontwape ningsconferentie te doen. Staatssecretaris Stimson wil, zooals hij reeds vroeger heeft verklaard, eerst de verbetering in den toe stand van Europa afwachten. De .New York Herald Review" verklaart, dat President Hoover bereid is, een bewape ningsmoratorium van één jaar goed te keuren. Het voorstel van Grandi Is te Washington In omruchtbaren bodem ge vallen. In tegenspraak met andere berich ten, meent het Dlad te kunnen melden, dat het niet uitgesloten is, dat de regeering te Washington in deze het initiatief zal nemen. Voorstel Scandinavische landen" De correspondent van de „News Chronicle" te Genève meldt, dat de Scandinavische lan den vermo' '.Blijk een voorstel zullen deen. om de bewapening een jaar stop te zetten. De correspordent vestigt er echter de aan dacht op, dat het veel gemakkelijk is, den bouw van schepen een paar jaar stop te zetten, dan dit te doen met den arbeid in arsenalen. De wedstrijden om den Schneider Cup De Royal Aero Club heeft te kennen ge geven dat de volgende piloten van de Royal Air Force voorloopig zijn aangewezen om Za erdag a.s. deel te nemen aan de wed strijden om den Schneider Cup. Luitenant- vlieger J. N. Bootman met een S 6 B Vlekers supremarine Rolls Royce water vliegtuig, vlieger-officier L. S. Snaith met een S 6 A die in 1929 aan de wedstrijden heeft deelgenomen en luitenant-vlieger O. H. Stainforth, eveneens ln een S 6 B toe stel. Luitenant-vlieger G. H. Stainforth is uit verkoren om het S 6 B watervliegtuig te be sturen, waarmee getracht zal worden een nieuw wereldsnelheidsrecord te vestigen over een traject van 3 KM., welke zoo spoedig mogelijk zal worden gehouden. Gistermiddag maakte een der S 6 B toe stellen, welke thans is uitgerust met zijn race motoren, zijn laatste proefvlucht. Onder de toeschouwers bevond zich de vermaarde vliegtuigbouwer Anthony Fokker, die thans een bezoek brengt aan Groot- Brittannië. Auto tegen boom gereden Twee gewonden In den afgeloopen nacht, omstreeks 2 uur, ls een auto, komende uit Hoorn, onder de gemeente Hoogkarspel tegen een boom ge reden, doordat plotseling de lichten van den auto uitgingen. De auto werd ernstig be schadigd. Van de drie inzittenden werden twee gewond. Zij werden door Dr. Hesselink uit Enkhuizen verbonden. De derde bleef ongedeerd. Stimson over zijn Europeesche reis Frankrijk's aarzelen bracht de paniek stemming Gisteren hield minister Stimson na zijn terugkeer uit Europa een voordracht voor journalisten. Hl) verklaarde, dat het denkbeeld van een studie-reis ontstond verleden jaar December, toen Hoover en hijzelf na besprekingen met de Britsche en Fransche gezanten tot de conclusie kwamen, dat persoonlijke bespre kingen met de Europeesche staatshoofden zeer nuttig voor de ontwapeningsconferentie zouden zijn. Het voornaamste werk van Amerika te Geneve heeft hierin besiaan, dat net de an dere landen aanspoorde voor de conferentie hun onderlinge geschillen m zoogenaamde twee-landen-conferentiea trachten op te los sen. Hiermede ls een begin gemaakt door het or'"-aan van de flnancieele krisls ln Duitsch land. Hij verklaarde verder, dat door het aarze len van Frankrijk om het Hooverplan aan te nemen ln Europa een paniekstemming is ont staan. Verder verklaarde hij, dat het niets zou helpen of Amerika zijn geheele leger afdankte en zijn geheele vloot liet zinken. Hiermede zou geen enkel Europeesch pro bleem worden opgelost. Over de persoonlijkheid van dr. Brüning en dr. Curtius sprak hij zeer waardeerend. Balen koffie verbrand De aantallen De „Times" meldt" uit Rio de Janeiro, dat de Nationale Koffie Raad heeft aangekon digd, dat tot 5 September de volgende hoe veelheden koffie zijn verbrand: Santos 705.030 balen, Rio de Janeiro 167.689 balen, Victoria (tot 31 Augustus) 4242 balen. Stationschef F. A. Muller Verlaat den dienst der Spoorwegen. Naar wij vernemen heeft de heer F. A. Muller, chef van het Centraal Station te Amsterdam, pensioen aangevraagd. Wij ver nemen verder, dat de heer Muller zeer waar schijnlijk zijn arbeid niet meer zal hervat ten. De heer Muller is ruim 41 jaar in dienst van de spoorwegen geweest. Hij is begon nen als ambtenaar bi] de H. IJ. S. M. en heeft op verschillende plaatsen dienst ge daan. Zijn standplaatsen waren o.a. Rotter dam, Uitgeest, Hilversum en Benthelm. Daarna werd hij benoemd tot controleur van de beweging met standplaats te Nijmegen in welke functie hij later overging naar Rot terdam. Na eenigen tijd werd hij benoemd tot chef van het centraal station te Utrecht, in welke functie hij overging naar het cen traal station te Amsterdam. Hij werd daar opvolger van den heer H. R. Krapels en heeft de functie van station chef te Amsterdam ruim 6 jaar bekleed. De heer Muller, die het vorige jaar een ope ratie heeft ondergaan, heeft pensioen aan gevraagd in verband met zijn gezondheids toestand. Als een bekwaam chef heeft hij zich in den loop der jaren de vriendschap en sympathie van velen weten te verwerven. De bezuiniging in Engeland Invoerverbod voor luxe artikelen De „Daily Express" meldt, dat de liberale afgevaardigde Walter Runclman bij de de batten over de begrooting zal voorstellen, den invoer van alle luxe artikelen te ver bieden. Hij heeft hieromtrent reeds met een aantal politieke leiders overleg gepleegd. Runclman heeft reeds tijdens den oorlog een dergelijk voorstel voor andere artikelen gedaan. Volgens zijn berekening zou de in voer hierdoor met 20 millioen p. st. worden verminderd. Het standpunt van Duitschland Graaf Bernstorff heeft aan een vertegen woordiger van een Engelsch blad een on derhoud toegestaan, waarin hij het stand punt van de Dultsche regeering ten op zichte van de ontwapeningskwestie uiteen zette. De ontwapeningskwestie, verklaarde hij, is de sleutel van alle internationale vraagstuk ken. Van moreel standpunt gezien, is de ontwapening de grondslag voor elke ont spanning, en van politiek standpunt betee- kent zij de opheffing van alle ongelijkheden. Economisch beschouwd, zou de ontwapening de oplossing van vele moeilijkheden mogelijk maken. Wanneer de Dultsche regeering het ont wapeningsplan niet kon goedkeuren, dan ge schiedde dit, omdat dit plan niet het be ginsel erkent van gelijkstelling van Duitsch land met de andere staten. Op de vraag, waarom Duitschland niet het beginsel van de internationale contrftle heeft erkend, verklaaide Bernstorff, dat zeker een aanvaardbare formule zou kunnen worden gevonden. Men moet dan echter be grijpen, dat algemeene ontwapening moet worden gecontroleerd en dat deze contróle zich niet alleen tot Duitschland kan beper ken. Afscheid van Katholiek Haarlem Gisteravond heeft Katholiek Haarlem op hartelijke en ondubbelzinnige wijze afscneid genomen van den Zeereerw. Pater A. H. J. Frankenmolen O.F.M., voorzitter van den Haarl. Bond van R. K. Jongenspatronaten, die benoemd is tot directeur van het Missie college te Sittard, De zaal van tjet Brongebouw was voor deze afscheids-bijeenkomst bijzonder mooi versierd door de firma Preyde, welke dit uit sympathie voor den vertrekkenden Pater geheel gratis gedaan nad. Voor het podium en ook verder in de zaal waren eenige pauselijke vlaggen, vaandels van patronaten en vakafdeelingen opge steld. Bij het binnentreden van den Zeèreerw. Pater, begeleid door de „Jonge Spaarne- wacht", hief de harmonie „St. Caecilia" van Haarlem-Noord eenige fanfares aan en ap plaudisseerden de aanwezigen langdurig. Vervolgens zongen allen een welkomstlied, speciaal voor dit afscheid gemaakt door H. W„ op de wijze van het „Aan U o Koning der eeuwen." Behalve Pater Frankenmolen namen aan de bestuurstafel plaats de Zeereerw. hee- ren Pastoors H. C J. Sondaal, waarnemend deken van Haarlem en J. P. Rennenberg, pastoor der St. Antonluskerk, en diens vier parochie-geestelijken, de Weleerw. Paters H. J. H. Smits, H. C. L. Wlllemse, J. W. M. Hunsche en H. Kok. Voorts zaten aan de heeren Jos. Jonck bloedt en H. Willenborg, bestuursleden van den Haarlemschen Bond van R. K. Jongens patronaten. In de zaal waren aanwezig eenige patro naatsdirecteuren der stad, de besturen van de vakafdeelingen waarvan Pater Franken molen geestelijk adviseur was, t.w. R. K. Bond van Transportarbeiders, van Fabrieks arbeiders, Bloemistarbeiders en Wasch-In- dustrieelen en bestuur, directeuren en leera ren van de R. K. Avondschool voor Han delsonderwijs en het R. K. Vervolgonder wijs. De groote zaal werd verder tot in de uiter ste hoeken ingenomen door een groot aan tal parochianen en vrienden van Pater Frankenmolen, terwijl op de balcons gezeten waren de jongens van het St. Antoniuspa- tronaat, het- patronaat waarvan de vertrek kende pater veertien jaar directeur is ge weest. Toen allen gezeten waren, heette de heer Jos. Jonckbloedt allen welkom, bijzonder den plaatsvervangend deken van Haarlem, Pastoor Sondaal Pastoor Reijnenberg en den praeses van den Haarl. Bond van R. K. Jongenspatronaten, Pater Frankenmolen en deelde voorts mede, dat deze avond was georganiseerd door den Bond, met groote medewerking van de vakafdeelingen. De vice-president van den Haarl. Bond, de Weleerw. heer Th. G. van Haaster, nam dan het woord. Onder daverend applaud werd daarna voor den aftredenden voorzitter op tafel ge plaatst een groot model schrijfmachine. Pastoor Sondaal sprak als waarnemend deken. De heer Hoes, sprekend namens den R- K. Bond van Wasch-Industrieelen, verklaarde, dat men spontaan aan het cadeau had me degegeven, omdat men nog nooit zoo'n goe den geestelijken adviseur had gehad. Namens de R. K. Handelsavondschool sprak de directeur, de heer J. A. Luijten. Volgende spreker was de voorzitter van den R. K. Transportarbeidersbond, de heer Bulters. In de nu volgende pauze bestond gelegen heid persoonlijk afscheid te nemen van pater Frankenmolen. Hiervan werd Vanzelfsprekend door allen met graagte gebruik gemaakt. Na de pauze richtte de Weleerw. heer kapelaan A. van Beijnen het woord tot pater Frankenmolen namens de patronaatsdirec teuren van Haarlem. Namens den Fabrieksarbeidersbond en den Bloemistarbeidersbond „St. Deus Dedit" spraken de heeren Stouten en Van Kuijeren, die beiden dankten voor het vele door pater Frankenmolen als geestelijk adviseur in het belang dezer bonden gedane werk en voor de goede samenwerking van adviseur met de afdeelingsbesturen. Hierna was het woord aan den heer A. Nielen, bestuurslid van het St. Antonius- patronaat. Spr. bedankte den Pater voor al zijn zor gen voor zijn jongens en hoopte dat de goede God hem hiervoor moge loonen en zijn werk vruchtbaar moge zijn geweest. Hierna volgde aanbieding van het cadeau van het St. Antoniuspatronaat, een envelop pe met inhoud, namens bestuur en leden door het patronaatslid Dirk Bloem. Pastoor Reijnenberg, hierna het woord verkrijgend, dankte den pater dan voor de uitnemende wijze waarop hij zijn plicht ver vulde en het patronaatswerk verrichtte. Pater Frankenmolen dankte bewogen alle sprekers. Een kort dankwoord van den heer Jos Jonckbloedt en een marsch van „St. Caeci lia" besloten dezen hartelijken afscheids avond. Een huis aan den Middenweg, ook spoedig in de binnenstad De Graal gaat zich nu definitief in Haar lem vestigen. Om te beginnen is een huis aan den Middenweg in Haarlem-Noord ge huurd. Spoedig zal er echter een huls ln de middenstad volgen. Wie zich als leidster of lid willen op geven, kunnen zich voorloopig aanmelden: Goudsbloempiein 12, Aerdenhout. Gunningen Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat: I. het verrichten van de ln het desbetref fende bestek no. i omschreven vernieuwingen aan gemeentewoningen, en II. het verrichten van het in het desbe treffende bestek no 2 omschreven verfwerk aan gemeentewoningen, waarvan de openbare aanbesteding heeft plaats gehad op 17 Aug. 1931, door hen is geg ind als volgt: het verrichten van de sub I vermelde ver nieuwingen aan S. Hoogland, te Haarlem, voor den prijs van f 4269.—; het verrichte. in net sub II vermelde verfwerk aan J. Goldsteen te Haarlem, voor den prijs van f 2797. Samenstelling van de Commission bij het College van Gedeputeerde Staten Ged. Staten van Noordholland leggen over eene opgaaf van de verschillende Commis- siën voor de aan hen opgedragen werkzaam heden. Voor de waterstaats- en waterschapszaken en de hinderwet zijn aangewezen de heeren D. Kooiman en Mr. A. Bruch. Voor de financieele zuKcn de hoeren A. H. Gerhard en Mr J. B. Bomans. Voor ds zaken betreffende het hooger-, middelbaar-, nijverheids- en lager onder wijs dé heeren A. H. Gerhard en Mr. J, B. Bomans. Voor de zaken betreffende het armwezen de heeren A. W. 4lichels en P. J. M. Ver- schure. Voor de reglementen en verordeningen, be halve die der waterschappen de heeren A. W. Michels en P. J. M. Verschure. Voor de reclamatiën tegen 's Rijks directe belastingen de heeren A. H. Gerhard en Mr. J. B. Bomans. Voor de zaken betreff nde de jacht en de visscherij de heeren D. Koolman en Mr. A Bruch. Voor de zaken betreffende de strandvon derij de heeren D. Kooiman en Mr. A. Bruch. Voor de liggers der wegen de heeren D. Kooiman en Mr A. Bruch. Voor het beheer over de orovinciale land goederen de heeren D. Kooiman en Mr. A. Bruch. Voor de zaken betreffende het krankzinni genwezen de heeren A. W. Michels en P. J. M. Verschut e. Voor de provinciale bedrijven de heeren D. Kooiman en Mr. A. Bruch. Voor de zaken betreffende de provinciale ambtenaren de heeren A. H Gerhard en Mr. J. B. Bomans. Voor de zaken betreffende de volksgezond heid de heeren A. W. Michels en P. J. M. Verschure. Voor de zaken betreffende wetten en ver ordeningen, niet aan andere Commisslën op gedragen de heeren A. W. Michets en P. J. M. Verschure. Balans en verlies- en winstrekening van het Provinciaal Waterleidingbe drijf, dienst 1930 Ter vaststelling wordt aangeboden de ba lans van het Provinciaal Waterleidingbedrijf per 31 December 1930, benevens de verlies- en winstrekening over dat jaar. Aan de verlies- en winstrekening van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord- Holland over 1930 ontleenen wij de volgende posten Kosten van den algemeenen dienst f 166.85886, Kosten van waterwinning en -opvoer f 274.564.51, Distributiekosten 314.160.67, Interest 769 604.52, Aischrijving f 285.184; Bijz. afschrijvingen f 327.476.50, Afschrijving zegelkosten f 27.369 Afschrij ving op waterdebiteuren f 317.43 Reserve voor vernieuwing brandkranen f 10.000 Re serve voor pensioenen enz. f 15.000 Exploi tatie-reserve f 84.195.69, totaal f 2.274.731.18. Opbr. wegens waterverkoop f 2.173.218.87, Diverse baten f 101.512.31, totaal f 2.274.731.18. Ba-'ans en Verlies- en Winstrekening van het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf, dienst 1930 Ter vaststelling wordt aangeboden de ba lans van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf per 31 December 1930, benevens ae verlies- en winstrekening over dat jaar. Aan de verlies- en winstrekening van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord- Holland over 1930 ontleenen wij de volgende posten: Algemeen stroombedrijf: Stroomopwekking f 1G8.554.12, Stroominkoop f 2.048.921.46, Kos ten van stroomdistributie f 2.048.301.02, Kos ten van meters f 52.777.81, Kosten van trans formatoren en apparaten f 222.855. 15, samen f 4.481.409.56; Afschrijving op dubleuse de biteuren f 966.40: Afschrilvlng op materialen f 12.630.68; Extra afschrijving ap gebouwen f 150.000; Verlies op buinsn bedrijf gestelde activa 1 142.017.31; Restitutie rentelooze voorschotten volgens besluit dei Staten van 26 April 1923 No. Ila f 200.000. Bijzondere lasten f 282.426.28; Saldo f 820.965.83; totaal f 6.0.90.410.06. Algemeen stroomverbruik: Stroomverkoop f 5.297 994.15, kabelhuur f 84.792.06, Meterhuur f 47.603.29 Transfor matoren- en apparatenhuur f 238.319.69, sa men f 5.668.709.19. Laagspanningsgebieden Voordeelig exploitatie-saldo f 34.599.72, bij zondere baten f 387.107.15, totaal f6.090.416.06 Aanbesteding Hedenmorgen werd door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland in het Gouver nementsgebouw te Haarlem aanbesteed: het maken van een verbindingsweg tusschen den Communicatieweg in den Uitgeester- en Heemskerkerbroekpolder en den Milltairen- weg nabij het Fort Veldhuis, wegens het ver- breeden van een gedeelte van laatstgenoem den weg, benevens het aanbrengen van een fundeêring met deklaag van teersteenslag ln bovengenoemde wegvakken. Ingekomen waren 31 biljetten. De laagste inschrijver was J. Ooms, te Avenhom, voor f 24434. Concert in het Bloemendaalsche Bosch Het vertrouwen, dat de concerigevers in het weer van Woensdagavond bleken te heb ben, ls niet beschaamd geworden. Er viel tusschen het donkere geboomte geen zuchtje te bespeuren, en de donkere avondwolken, die aan den hemel plekten, schenen bij uitzondering nu eens geen re genwolken te zijn. Hier en daar zelfs zagen we tusschen de boomkruinen zacht de ster retjes twinkelen. Er heerschte onder de bezoekers, van aller lei stand en leeftijd een aandachtige stilte, tijdens het uitvoeren van een aantal aardige, soms echter wat langdradige nummers, welke afwisselend door de R. K. Mandoline club „Santa Maria", onder directie van den heer G. B. v. d. Veldt, en de R. K. Mond- Accordeonclub „Con Amore", directeur de heer M. Dijkstra, werden ten gehoore ge bracht. Het voornaamste echter is, dat het aan wezige publiek beider prestaties telkens met geestdriftig applaus beloonde en aandachtig luisterde. Het ls natuurlijk moeilijk om tusschen twee zoo van elkaar verschillende Instru mentsoorten vergelijkingen te maken. Maar, Indien we het toch deden, dan zou hieraan op de allereerste plaats de wensch passen, dat de mandolines en mandola's de zuiver heid hadden bereikt, welke de mond-harmo- nlka's reeds uit eigen stemming en aard be zitten. Want juist de zuivere s'emming liet gisterenavond nog al eens te wenschen over, vooral echter gedurende het lange concert nummer dat aan het eerste optreden der jongens voorafging. Een voortdurende con- tröle op zuivere s:emmlng ls, zeker bij een concert in de openlucht, en bij een vochtige temperatuur als die van gisterenavond, vooral bij snaarinstrumenten wel noodtg. De jongens speelden opgewekt hun mar- schen en schlager-potpourri, en de directeur weet er voortdurend een stevig tempo ln te houden. Een enkele booswicht sprong bij de reprises en de overgangen nog wel eens uit de maat, of wilde doorgaan, waar de direc teur reeds had afgeslagen. Een aansporing, niet alleen voor den betrokkene, maar ook voor alle overigen, om voortaan met de oogen op den dirigent gericht, hun partij te bla zen. Want voor alle muziekbeoefening l£ discipline en aandacht wel een allereerste vereischte. En dan wil het ons voorkomen, dat dc dirigent met zijn troepje nog wel wat zal weten te bereiken, mits hij enkele mogelijk heden uitbuit, die ook bij dit kleine, bUna onbeteekenende instrumen'.je, aanwezig zyn. Er bestaat by ons weten althans nog geen muziekliteratuur voor dit Instrument. Maar ook zonder deze moet het doeniyk zyn. in het samenspel wat meer varia: ie te bren gen, door een deel der jongens, niet alleen tweede en derde, ja zelfs vierde stem te laten blazen, maar ook met tegenmelodietjes te laten werken, en met motiefjes of ver sleringen. Zelfs zal de canon-vorm er zyn daarvan verschillende bekende voorbeelden met dit instrument geblazen, een aller aardigst effect maken, mits.... men een en ander niet te lang rekke. Het zy den executanten voor een volgende gelegenheid aanbevolen. J. S. schreven nominaal f 3650 en afgeschreven f 500. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 5150. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 5. Aan het postkantoor te Haarlem en zyn bijkantoren werd in den loop der maand Augustus op spaarbankboekjes ingelegd f 326.588.55 en terugbetaald f 230125.50, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 96.463,05. Het aantal nieuw uitgegeven sDaarbank- boekjes bedroeg 242. Door tussehenkomst dezer kantoren werd ter Directie od staatsschuidboekjes Inge- De bestuursverkiezing Door het bestuur van den Diccesanen Katholiekendag in het Bisdom Haarlem ls aan Z. H. Exe. Mgr. J. D. J. Aengenent voor gesteld, in 1932 geen Katholiekendag te houden, in welk voorstel de Bisschop be willigd heeft. Tot lid van het Hoofdbestuur is in de vacature-mr. J. H. M. Stieger, lid van Ged. Staten van Zeeland, te Goes, gekozen de heer J. v. d. Voort, voorzitter van den R. K. Volksbond te Goes. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen werd als voorzitter herkozen. Begrafenis C. Sorgdrager Veel belangstelling Hedenmorgen is onder groote belangstel ling het stoffeiyk overschot van den heer C. Sorgdrager op de Algemeene Begraafplaats alhier ter aarde besteld. De heer Sorgdrager was ln leven oud-direc teur der Gemeenteiyke Arbeidsbeurs. Onder de talryke aanwezigen op de be graafplaats bemerkten wij o.a. de heeren J. W. v. Santé en A. G. Boes, gemeenteraads leden, voorts Mr. A. Miedema, ltd der Pro vinciale Staten van Noord-Holland en Mr. P. Tideman. Het woord werd gevoerd door Mr. v. Rin- geiestein, namens de vrymetselaars; mevrouw Scheltema Conradi, namens het hoofdbestuur der Liberale Staatsparty den Vryheidsbond; Mr. O. Blankenvoort namens de afd. Haar lem van bovengenoemden bond; Dr. G. de Vries, oud-leeraar H. B. S. te Haarlem en door den heer P. Heineken. De kist was met een schat van bloemen bedekt. Na afloop der plechtigheid dankte de oud ste zoon van den overledene, Dr. G. Sorg drager namens de familie voor de betoonde belangstelling. Door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken zal worden georganiseerd een cursus Warenkennis voor kruideniers. Deze cursus zal geleid worden door den heer A. H. Hoefnagel, keurmeester by den gemeentelyken Keuringsdienst te Haarlem en zal aanvangen begin October, zy, die dezen cursus zullen willen volgen, kun nen zich hiervoor vervoegen by het secreta riaat der Kamer, Nassaupleln 6, Haarlem. Ondertrouwd: 9 September, N. F. de Korte en H. P. B. van Dijk; J. C. M. Holt en A. C. M. Commandeur; C. IJ. Phllippo en G. M. van Wyk; J. Mulder en M. Hoebe; J. T. Schaffers en J. M. Ia Plein; J. van Schalk en G, Steenkist; P. A. van Riessen en A. Beilschmidt; J. F. GTOfsmit en G. Bosma. Getrouwd: 9 September: W. J. M. Röse- ner Manz en J. Groenendaal; T. Brug- gink en J. B. van Veen; J. Schneider en M. J. A. P. Claassen; J. de Wilde en N. van Oosterhout; J. A. van Hoeven en E K. H. Abel; P. J. de Jong en J. Knol; N. W. Castien en A. C. J. van Velthuysen; J. M. Leising en W. Glos; R. J. Jansen en A. W. de Vink; F. A. H. Piët en M. A van Loenen; N. Hiilebrand en J. M. Blok. Geboren: 9 September, J. M Jochem— Van der Leden, dochter; 7 September, C. C. ten BroekeVan Lynschooten, zoon; 9 September, J. KoekOfficier, dochter; 7 September. M. H. G. Jansen—Nieuwen- huls, 2 zoons; 9 September J, Ploeger— Capaan, dochter; 7 September A. S. de Mink—Zeyiemaker, dochter; 9 September, F. KreuleStam, zoon; 7 September, E. J. KamphuisSpierlngs, dochter. Overleden: 8 September, C. L. Pieters, 69 jaar, Slachthuisstraat; 8 September, A. A. M. Wlnthouwer—Wichard, 73 jaar, Julianalaan; 8 September, R. J„ 4 dagen, zoon van F. C. H. Schrijnemakers, Kam perlaan. R. K. VOLKSBOND Deze vergadering Woensdagavond ge houden stond in het teeken van een by- zendere belangstelling, eerstens door de me dewerking van de Harmonie „St. Michaël" tweedens door het feit, dat de kortgeleden nieuwbenoemde Pastoor, de ZeerEerw. Heer J. M. v. d. Tuyn, te kennen had gegeven eens kennis met de afdeeling te willen maken. In zijn openingwoord memoreerde de voorzitter het overiyden van den ouden bondsmakker J. M. v. d. Eem. Voor de zielerust werden de gebruikelyke gebeden verricht. Nadat het nieuwe strijdlied was gezongen, volgden mededeelingen, het winterprogram- ma betreffende. Zoo oa. dat als regel den 2en Woensdag zal vergaderd worden, dat het bestuur den 3en Woensdag vergadert, en oe bestuurs raadsvergaderingen gehouden worden den len Maandag van iedere maand. De studiedagen zuilen dit jaar gehouden worden van 3 tot 6 October. 12 nieuwe leden werden geïnstalleerd. Voor Mei als de afdeeling haar 40-jarig bestaan viert, moet het getal leder, de 500 overschre den z'jn. zoo zei de vco-zitter. Als comité voor de viering van het 40- jarlg bestaan, werden gekozen de heeren W. Groenland, J. W. van der Erf, A. A. van Leuven en L. Roest. Juist toen pastoor Van der Tuyn de zaal binnenkwam, zette de Harmonie „St. Mi chaël", Roomsche Biydschap" in, dat luide werd meegezongen. Kap. Tesselaar, geestelijk adviseur der afdeeling, sprak een kort welkomstwoord tot den nieuwen pastoor. Spr. was er van o\ rtuigd, dat Pastoor Van der Tuyn zijn volle medewerking zal verleenen. Ook de voorzitter heette den nieuwen Pastoor welkom en beschouwde het als een groote eer. dit reeds in de eerste vergade ring van het seizoen te mogen doen. Spr. uitte den wensch, dat een opwekkend woord van den pastoor tot de parochianen er toe moge bijdragen dat b.v. een dnder- afdeeling als „St. Michaël" in de toekomst met minder flnancieele moeilykheden te kampen zal hebben. Pastoor Van der Tuyn, hierna het woord verkrijgend, zei nog nimmer adviseur ge weest te zyn van een organisatie, maar toch wel iets af te weten van den R.K. Volks bond. Waar men dagelyks mee omgaat, al dus Zyneerw., neemt men ideeën van over. En het werk van mgr. Callier, en niet in het minst dat van mgr. Aengenent, kennen wij allen. Er is veel te doen. Zoo moet het ge bouw, als 't kan nog dezen winter, zoo ver anderd worden, dat het zal voldoen aan de eischen des tijds. Spr. vroeg medewerking tot grooteren bloei der verschillende geeste lijke instellingen. Allereerst grootere toe treding van leden tot de H. Familie. Verder vroeg spr. medewerking der ouders om de kinderen te doen toetreden tot de Maria-Congregatie. Zoo, aldus spr., kunnen wy samenwerken tot maatschappelijk en geestelyk heil der parochianen. Na een woord van dank van den voorzit ter, verliet pastoor Van der Tuyn de ver gadering, terwyl St. Michaël nog eens het strijdlied liet hooren. Hierna volgde de rondvraag, nog eenige nummers van „St. Michaël" en sluiting met den Christelijken groet. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht op 5.66. Been gebroken Het zevenjarig zoontje van den heer K. werd gisteren, na het uit gaan der school, aangereden door een wiel rijder. Het knaapje vied op den grond en bleef liggen. Na in de school gedragen te zijn, werd hij per auto vervoerd naar het Sint Antonius-ziekenhuis, waar een been breuk werd geconstateerd. w£nsdSond.deZer g6meente Vergaderde Na opening der vergadenng komt in be handeling de uitvoering der besmettelllke- ziektenwet. Ingevolge artikel 2 der Besmetteiyke- Zlektenwet moeten lyders aan bepaalde be smettelijke ziekten worden afgezonderd en verpleegd in een openbare of andere inrich ting, bestemd voor de verpleging van lijders aan besmettelyke ziekten. Dit voorschrift is vooral voor de kleinere gemeenten ingrijpend en door haar zelfstan digheid niet na te komen. Zulks ls door hes Staatstoezicht op de Volksgezondheid begre pen, waarom samenwerking tusschen ge meenten door hem wordt bevorderd. Zoo is door den Burgemeester van Leiden contact gezocht met de Gemeentebesturen rondom Leiden en zyn deze door hem op geroepen, om gezamenlyk overleg te plegen. Naar aanleiding, van deze byeenkomst heeft het Gemeentebestuur van leiden zich gewend tot den Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, om die gemeen te te vergunnen op het terrein van het nieu we Academische Ziekenhuis een barak te bouwen voor de verpleging van ruim 60 lyders en tevens eene overeenkomst te wil len aangaan omtrent de algeheele verpleging van die lyders vanwege het Academisch Ziekenhuis, tegen een zoodanig vooraf vast te stellen verpleegprijs per dag en per pa tiënt, als noodig is om de kosten te dekken. Voor medische hulp zal niets in rekening worden gebracht. Wat de kosten der te stichten barak be treft, behoeven deze. blykens inlichtingen van den heer Inspecteur van de Volksge zondheid, Dr. Hulshoff Pól, niet meer te be dragen dan f 2500 per bed, derhalve f 150.000. Hieronder is niet begrepen de grond, doch by genoemden Minister worden ernstige po gingen aangewend, om den grond kosteloos te verkrygen. De heer Segers meent, dat, waar het hier een Landswet ls, wy hebben te gehoorza men. Maar heeft het nu wel zin waar de kans op epidemieën steeds kleiner wordt zoo'n dure inrichting te bouwen. Kan het niet stukken goedkooper. By het lezen flits te spr. door het hoofd, als deze barak by het Leidsche Ziekenhuis komt, komt het eene schandaal by het andere te staan. Spr. vindt den opzet overdreven kostbaar. Ook op den heer Verduyn maakte het plan een duren Indruk. Voor f 2500 bouwen we een huis en krygen we hier een bed in de barak. De heer A. H. Schrama vroeg, hoe de opzet zou zyn als de gemeente de verple ging zelf ter hand nam. De voorzitter zet uiteen, dat heel wat ge meenten ons zullen benyden om de naby- heid van de gemeente Leiden. Als de Bol lenstreek zulk een inrichting zelf zou ex- ploiteeren, zou het veel duurder uitkomen. Men kan wei goedkooper bouwen, doch het Ryk zal bepaalde eischen stellen. Voor een plaatselyke barak blyft ook een groote moei- ïykheid de verpleging. Men moet de kosten beschouwen als een soort verzekering tegen epidemie. Wethouder Warmerdam hoopte, dat bi) dezen bouw nauwlettend wordt toegezien, dat zoo sober mogeiyk wordt gebouwd. De heer Langeveld informeerde, hoeveel randgemeenten aan dit plan meedoen. Spr. vreest, dait Leiden ervan profiteeren zal, zooals Leiden ook in zijn bedryven van de omringende gemeenten profiteert. De voorzitter stelde voor in een schrij ven aan de gemeente Leiden de gevoerde besprekingen mede te deelen. Het voorstel werd aangenomen; tegen stemde de heer Segers. Ingekomen een schry ven van de Oranje commissie, dat geen medewerking voor een gezamenlyk kinderfeest is verkregen van het Geref. Schoolbestuur. Wel zullen vele kinderen dier school het feest bezoeken, waarom de commissie verzocht toch de sub sidie der gemeente te verleenen. Hiermede verklaarden alle leden zich ae- coord. Nu de schoeiing by den heer Persoon als losplaats ls aangewezen, willen B, en W. een andere ligplaats voor woonschuiten zoe ken. zy stellen voor bij de vuilnisbelt een plaats aan te wijzen De vaart zou daar en kele meters verbreed en een houten schoeiing aangebracht moeten worden over een lengte van 150 M. Dit werk zou byna geheel ln eigen beheer kunnen worden uitgevoerd, zoo dat het een prachtige werkverschaffing is. De heer Verduyn vroeg, of men door de ligging van de vuilnisbelt weer niet m aanraking komt met het kantongerecht in Hoofddorp. Weth. Warmerdam zelde, dat geen an dere plaats te vinden was. De heer Pynacker kon zich wel met het plan vereenigen; 2 Meter verbreednig vindt spr. te weinig: 4 Meter lykt hem wensche- lijker. Weth. Tromp zeide, dat B. en W. tegen een gTootere verbreeding geen bezwaar heb ben. De heer A. H. Schrama vond de lengte niet voldoende; de thans daar liggende scheepjes nemen een dergelijke ruimte reeds in. Spr. vroeg, of het niet wenscheiyk was. havengeld te heffen. Spr. voelde er veel meer voor een nieuwe sloot in het land uit te graven. Weth. Tromp antwoordde, dat Ingraven van een sloot daar niet mogeiyk is. Dé heer Verduijn vond hst punt te be langrijk om zoo maar te beslissen. Laat een commissie het plan uitvoerig onderzoeken. De voorzitter r.oodigt daarom de wegen- commissie uit, een onderzoek in te stellen en voor de volgende vergadering rapport in te dienen. Hierna sluiting der openbare vergadering-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6