^Binnenlandsch Nieuws DE GRAPJAS HARLEKIJN! I Zoo gij een electrische 3 E STOFZUIGER, KETEL, t Voor de Huiskamer KACHEL, WASCHMACHINE t TQONKAMER 3 ZIJLSTRAAT 70 De a.s. Rijksbegrooting RECHTSZAKEN De spoorwegramp te Blerick Twee pleegkinderen t HAARLEM - TELEF. 14552 LUCHTVAART Het vergaan van de Trait d'Union KUNST EN KENNIS KERKNIEUWS POSTZEGELNIEUWS FAILLISSENMENTEN Harlekijn jaagt de roovers op de vlucht Verhooging van het tarief van invoerrechten niet overwogen Een benzine-belasting van 3 cent per liter Het Nederlandsch Correspondentiebureau voor Dagbladen meldt: Naar aanleiding van de verschillende be richten die in de dagbladen verschenen zijn omtrent de aanstaande rijksbegrooting, heb ben wij ons tot den Minister van Financiën gewend met de vraag, of omtrent de juist heid daarvan eenige mededeeling zou kunnen worden gedaan. De Minister antwoordde ons met zekere verwondering van die berichten te hebben kennis genomen en Min Sprenger van Eyck ging Z.Exc. voort heeft eens gezegd toen door één der bladen voorbarige mededeelin- gen werden gedaan uit een bij hem in voor bereiding zijnd wetsontwerp: ,Het is alsof een schoonmaakster in mijn prullemand ge snuffeld heeft." Aan die woorden zeide Z.Exc. werd lk levendig herinnerd bij de bedoelde publicaties. Zij zijn grootendeels onjuist of onvolledig of, voor zoover ze juist zijn, ver warrend door de wijze waarop zij aan elkaar zijn gevoegd. Is, zco vroegen wij, ook het tekort van 50 millicen onjuist? Inderdaad, luidde het antwoord, het te kort is grooter. Er bestaat geen bezwaar u het bedrag thans te noemen. Uitsluitend rekening houdende met de daling van de rijksmiddelen en van de opbrengst der ge meentefondsbelasting ook deze laatste daling komt ten laste van het rijk dus zonder in aanmerking te nemen het normaal accres der uitgaven, vertoonde de begrooting voor 1933 een tekort van 75 mlllioen. De maatregelen waardoor dit tekort overbrugd zal worden, konden ten deele reeds in de begrootingscijfers verwerkt werden en zullen voor de rest worden aangekondigd in de millioenen-nota. Dientengevolge is er tijdens de indiening van de begrooting op papier een tekort van 49 mililcen. Maar dit cijfer is slechts toe vallig en het resultaat van de omstandigheid dat sommige maatregelen terstond uitdruk king konden vinden In de cijfers en ten aan zien van andere om technische redenen met een aankondiging moest worden volstaan Alle maatregelen treden echter in werking op 1 Januari 1932. En onder die, welke reeds in de begrootingscijfers verwerkt zijn. bevin den er zich eenige. die in de bladen genoemd zijn als bestemd om „het tekort van 50 millioen" te dekken. Is het juist, zoo vroegen wij verder, dat in het tarief van invoerrechten het percentage van 8 op 12 zal worden gebracht? Dit is zelfs geen oogenblik overwegen, was het antwoord. Is het niettemin juist, dat een wijziging van het tarief van invoerrechten en een nieuwe benzinebelasting, zooals een der bla den meldde, tezamen f 35 mlllioen zullen opbrengen? U vergeet zelde de Minister dat dit de laatste dagen In een ander blad reeds 50 millioen geworden is. Het is te betreu ren. dat de 15e Sentember al dichtbij is. an ders werd het allicht nog hooger. Zoowel de 50 als de 35 millioen zijn fantasie. De op brengst der gezamenlijke nieuwe heffingen blHft daar ver onder. Kan omtrent deze heffingen en omtrent de verdere dekkin ^maatregelen reeds iets worden medegedeeld? Mij dunkt, dit kan nog even wachten: de miltioenennota verschijnt Dinsdag. Het be vreemdt mij overigens, dat juist dit jaar enkele bladen zoo ongeduldie geweest zijn. De derde Dinsdag in September valt thans op den vroevsten datum, waarop hij vallen kan. Gewoonliik moet men langer wachten Waarom dan juist nu die jacht op onvolle dig en onriio nieuws? Onschuldig ging de Minister voort is dit alles niet. Alvorens van de maatrege len In hun iuisten vorm en in onderling ver band en behoorlijk toegelicht kennis te ne men. vangt men klanken op die sommige groepen onaangenaam treffen en kan op die wijze een vóóroordeel ontstaan, dat ook later bij juistere en breedere voorlichting blijft nawerken. Heel sterk in dit opzicht vervolgde Z.Exc. is wat ik de laatste dagen gelezen heb over de benzinebelasting. Deze belasting komt inderdaad. Indien eenige heffing in dezen tüd in dit land gemotiveerd is, dan is het wel deze. Toen de heer Van Citters hierop in het afeeloooen voorjaar aandrong in de Eerste Kamer was het wetsontwern dan ook reeds in voo-bereiding. Wie oo dit oogenblik met een auto naar Duitschland rijdt, neemt bij de laatste pomp voor de erens volop benzine in, die hij voor 8 cent tof minder!) per liter krijgt, terwijl hij in Duitschland 24 cent moet betalen. In Zwitserland betaalt hij 20 cent In Ocotenrük. Belvif en F-ankriik 17 20 cent. Een jaar geleden betaalde hij ook in Ned»rland nog .'18 cent. Indien nu tengevolge van de malaise een buitengewone mldde'en versterking noodig is en de fiscus zegt; van deze groote malaise-winst zullen wij. zoolang zii duurt, althans 3 cent per liter aan de al^emee^e middelen ten goede doen komen de heffing zal gedurende drie jaren gelden en zal bil een eventueel vroeger priisherstel kunnen worden ingetrokken dan zou men hoogstens kunnen meenen, dat door sommigen zou worden opgemerkt: ..gij komt daarmee wel wat laat." Maar het te gendeel geschiedt. Reeds vóór de Indiening verschijnt een noodkreet onder het opschrift- ..Gaat mep de kip met de gouden eieren slachten?" de kin. die den vorigen zomer, toen de liter op 18 cent stond, vroolijk het leven behield. In dien noodkreet worden particuliere en publieke omaren onseroenen om een e-oote reeks van belangen te redden, die bil het autoverkeer betrokken zl1n. alsof die belan gen bedreigd zouden geweest ziin indien se dert den vorigen zomer de prils 3 cent min der gedaald ware dan tot de 6 8 cent. waeron hti zich nu bevindt. Het 1s beschamend, besloot de Minister dat zelfs to^en dezen maatregel, waarscbilnliik den minst aanvechtbaren van alle. thans reeds op deze wüze geageerd wordt Er ziin landen, waar dit anders gaat. Z Exc. hield zich echter overtuigd, dat deze actie bfi wei nigen bilval zal vinden en waarschijnlijk ook door hen <Ve haar voorbarig voerden, spoedig zal worden betreurd. Tweede Kamerverkiezing De opvolgster van den heer A. H. Gerhard De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft ln de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. H. Gerhard (SD.A.P.) als lid van de Tweede Kamer, benoemd verklaard tot lid dier Kamer mej. A. de Jong te Amsterdam, Spoorwegviaduct Muiderstraatweg Begin volgende week alles kant en klaar Zooals gemeld, zullen morgen de eerste treinen van Amsterdam af gaan rijden over het nieuwe spoorwegviaduct bij den Mui derstraatweg. Zaterdag zal ook het spoor naar Amsterdam over het viaduct in ge bruik worden genomen. Het viaduct, dat bij het bouwen op onder stukken was gezet, daar anders hooge auto's er niet onder door konden, gaat nu zakken en komt op normale hoogte. Dp doorrij- hoogte is nu 2.80 meter; hoogere vehikels zullen langs het Zandpad moeten omrijden, hetgeen met borden te Duivendrecht en Weesp wordt aangegeven. Terstond na. het in gebruik nemen van de spoorwegen over het viaduct zullen de oude rails ten spoedigste worden opgeruimd en zal de bestrating geheel gereed gemaakt worden. Volgende week Maandag of Dinsdag hoopt men met alles gereed te zijn en zal alle rijverkeer onder het viaduct door kunnen gaan. Naar het „Hdbd." nader verneemt, zal de eerste ochtendtrein, nr 2013, morgen nog over het oude spoor loopen. Deze trein zal, van Amsterdam uit gerekend, het linker spoor volgen. Te zes uur hoopt men met de werkzaam heden zóó ver gereed te zijn, dat trein 151, die te 6.32 uur van het C.S. vertrekt, over het viaduct zal kunnen rijden. R.K. Charitatieve vereeniging voor geestelijke volksgezondheid Eerste algemeene vergadering Gisterenmorgen werd in het hotel Termi nus te Utrecht de eerste algemeene vergade ring gehouden van de R. K. Charitatieve ver eeniging voor geestelijke volksgezondheid In een ochtendvergadering, die niet voor de pers toegankelijk was, werd het huishou delijk reglement vastgesteld en een voorstel tot bestuursuitbreiding besproken. In den middag werd een openbare verga dering gehouden, welke door afwezigheid van den voorzitter, mr. J. R. van Schaik. door mgr. prof. dr. Hoogveld werd geopend. In zijn openingswoord wees deze er op, dat het noodzakelijk is, dat iedere vereeniging, die werkt op het gebied van de geestelijke volks gezondheid, tot deze charitatieve behoort toe te treden. In den loop van het jaar zal de verdere organisatie van de vereeniging over het geheele land ter hand worden genomen. Vervolgens werd het woord gevoerd door Pater-Paschasius O.M.C., die een inleiding hield over de samenwerking tusschen pries ter, geneesheer en opvoeder. De heer H. M. C. Jansen, psychiater te Vught, verkreeg vervolgens het woord, ten einde enkele mededeelingen te doen omtrent zijn ervaringen met de consultatiebureaux voor geestelijke volksgezondheid in Noord- Brabant. Spr. wees allereerst op de waarde van de R. K. charitatieve vereeniging, die samenwerking als doel heeft. De samenwer king toch komt dan ook meer tot uiting voor de consultatiebureaux, daar Vincentia- nen, personen van de reclasseeringslicha- men e.d. hun medewerking kunnen verleenen bij de aanwijzing van waarschijnlijke patiën ten. Op die wijze werden reeds in 1928 265 personen aangewezen, terwijl van medische zijde 706 personen verschenen. Spr. deelde vervolgens mede, dat in 1928 Brabant de vier eonsultatie-bureaux, die ge vestigd zijn te Den Bosch, Breda, Eindhoven en Tilburg, kreeg. De waarde van deze bu reaux is hoofdzakelijk de nazorg voor den oud-patiënt alsmede voorbereiding van diens thuiskomst na zijn gestichtsbezoek. De waarde van deze bureaux is groot. Dr. Jansen weidde vervolgens uitvoerig uit over eenige door hem aangehaalde voorbeel den, besprak enkele der meest karakteristie ke beslissingen en wees tevens op de abso luut noodige samenwerking. Spr. sloot met de overtuiging uit te spreken, dat de nieuwe R. K. charitatieve vereeniging voor geestelij ke volksgezondheid door het bewerken der samenwerking veel nut ook voor de eonsul tatie-bureaux zal kunnen verrichten en be toogde de noodzakelijkheid van oprichting van een R. K. Observatiehuis voor jongens en meisjes in het Zuiden. Met een opwekkend woord sloot prof. Hoogveld de bijeenkomst. De Delische Prinsen Ontvangen door H. M. de Koningin H. M. de Koningin heeft gisterennamiddag 6 uur ten Paleize Huis ten Bosch in tegen woordigheid van Z.K.H. den Prins en H.K.H. Prinses Juliana den Kroonprins van Deli Teli Tengkoe Mahkota Otteman, zijn broe der Prins Tengkoe Amiroeden en den Kroonprins van Serdang Tengkoe Radjih Anwar ontvangen. De Indische prinsen die in inlandsch galacostuum waren werden vergezeld door Baron van Nagell, administrateur in Deli. Zi] brachten eenige geschenken mede van den Sultan van Dell en dien van Serdag. Onderhoud met den kroonprins van Deli. Een redacteur van het Ned. Corr.-Bur. had gisterenmiddag een kort onderhoud met den kroonprins van Deli. Over politieke kwesties wenschte hij echter niet te spreken. In Indië stond hij ook geheel buiten de politiek, had deze niet ncodig en kon zich ook hier te lande niet over staatkundige kwesties uitlaten. Enthousiast was de kroonprins over zijn reis door Europa. Ongeveer vijf maanden zijn zij thans uit Indië en dezen tijd hebben zij benut om een indruk van Europa te krij gen, zoo goed ais dit mogelijk was. „Natuurlijk hadden wij veel over Europa en Nederland gelezen en platen gezien, maar het ls in werkelijkheid toch zoo geheel an ders dan wij het ons voorgesteld hadden. Aan het eind van onze reis gekomen kun nen wij werkelijk verklaren, dat het ons nergens tegen is gevallen Met de grootste sympathie en vriendschap ziin wij overal ontvangen en wij nemen de meest aangena me herinneringen mee. Bijzonderé bewondering hebben wij voor de koloniale tentoonstelling. Voor den Euro- oeaan is het natuurlijk prachtig, maar zelfs voor ons uit Indië overgekomen, is deze ten toonstelling van een greote bekoring. Het Nederlandsche paviljoen maakt op ieder een buiten gewonen indruk; het imponeert alle bezoekers." Hedenmiddag werden de prinsen door H. M. de Koningin-Moeder ten paleize Scestdljk ontvangen. Vanavond vertrekken zU via Parijs naar Marseille, om zich daar aan boord van het s.s. „Dempo" te bege ven, waarmee zij de reis naar hun land maken. Ook in hooger beroep een maand hechtenis geëischt Gisteren werd in hooger beroep voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch behan deld de strafzaak ingevolge de noodlottige spoorwegramp op den overweg te Bloriek- Grubbenvorst, waar door een botsing tus schen de auobus en den trein een vijftal personen werd gedood en meerdere anderen zwaar gewond, en in verband waarmede de dientsdoende baanwachteres, mej. E. werd veroordeeld tot een maand hechtenis. Er werd een twaalftal getuigen gedag vaard, waaronder ais deskundigen de hee- ren ir. H. van Berckel. ingenieur van Weg en Werken bij de Nederlandsche Spoorwe gen te Nijmegen, F. E. Wijnmalen, inspec teur der Nederl. Spoorwegen te Maastricht en dr. A. H. Jansen, arts te Venlo. Evenals in eerste instantie werd ver dachte ook thans verdedigd door mr. F. J. M. Nederveen, advocaat en procureur te Roermond. Het meest verminkte slachtoffer was P. J. A. H. Moorrees. Diens hals wervelkolom werd gebroken en het verlengde merg afge scheurd. Het Hof was als volgt samengesteld: mr. jhr, van Sasse van Ysselt, president., mr. Van Bortel en jhr. mr. Van Meeuwen, raadsheeren; mr. Couvéè, advocaat-gene raal; jhr. mr. De Kuyper, substituut-grif fier. Verdachte verklaarde, dat zij het sein niet gehoord had en door een duizeling bevan gen werd, juist toen zij ging om de boomen te sluiten. Zij heeft 15 kinderen, is zeer zwak en had vaak duizelingen. Daarom had zij om overplaatsing gevraagd naar een lichteren post. Volgens getuige Van Berkel, ingenieur van Weg en Werken bij de Nederlandsche Spoorwegen te Nijmegen, was verdachte vaak nalatig en daarvoor herhaalde malen gestraft. Het verhoor van een 10-tal getui gen leverde geen bijzonderheden op. Getuige a, décharge, dr. Meuleman, te Heerlen, was bij zijn onderzoek naar den gezondheidstoestand der vrouw tot de con clusie gekomen, dat zij voor den zeer druk ken wachtpost veel te zwak was. Aan de hand van wetenschappelijke citaten uit wer ken van den laatsten tijd, toonde getuige aan, dat vrouwen van de gesteltenis, als waaronder de baanwachteres leed, vaak door duizelingen worden overvallen. De behandelende fondsarts was van oordeel, dat de vrouw haar post goed kon waar nemen. Na het getuigenverhoor kwam de advo caat-generaal tot de conclusie, dat alleen bewezen is schuld aan het ontstaan van gevaar door mechanische kracht. De regen viel bij stroomen neer over het Iundal. Onder donderend geraas stortten de gezwollen stroomen hun water tusschen de rotsblokken omlaag. In het huis van Scharfenstein had een bejaard heer voor enkele oogenblikken een schuilplaats gezocht en de vriendelijke huis vrouw leidde hem onder deelnemende woor den in haar woonkamer. „Geef uw regenjas maar hier, dan zal ik hem even uithangen. U bent zoo nat als een kat.... Dat u ook met zoo'n weer juist buiten moest zijn...." De vreemde heer lachte „En boven op uw dak zit een arbeider, die zoo ijverig met dekken bezig is alsof het het prachtigste zomerweer is. Een dekker doet zulk werk gewoonlijk toch niet in den stroomenden regen." „Het is ook geen dekker," zei de oude vrouw, terwijl zij tevreden glimlachte „D?t is mijn jongendat wil zeggen eigenlijk is hij niet van mij.... Toen hij nog heel klein was, heb ik hem opgenomen, omdat hij alleen in de wereld was. Vanmorgen toen het weer zoo mooi was, is hij aan het dak begonnen, de regen heeft hem echter over vallen, maar nu werkt hij toch door.... het is zoo'n goede jongen." „Hoe kwam u er toe, een vreemd kind aan te nemen?" vroeg de heer, die plaats genomen en ook sprekenderwijze zijn naam „Directeur Rein uit München" genoemd had. „Och, wat doet men, als zoo'n arm kind heelemaal alleen in de wereld staat." ant woordde de vrouw „Het was een arme stumperd, zonder vader of moeder. Toen dacht ik bij mezelf„Wie zoo'n kind op neemt, neemt Onze Lieve Heer zelf op en toen heb ik hem naar huis gedragen. Hij is niet alleen gebleven. Ik heb zelfs enkele jaren later nog een tweeden jongen er bij genomen." „Twee vreemde kinderen aannemen Maar goede vrouw.... die kleedt en voedt u geheel op Dat doet u toch niet voor niets vroeg de directeur. „Heelemaal voor niets en graag ook heel graag.... De tweede jongen was toch zoo'n stakker.... Hij bracht mij dan ook een bijzonderen zegen aanO jahet mocht wel een wonder heeten „Wat is er dan mee gebeurd?" vroeg de directeur wiens verbazing in belang stelling voor de vrouw en haar beide jongens overgegaan was. „Dat zal ik u eens vertellen," antwoordde vrouw Scharfenstein. „Toen Sepp ongeveer zes iaar oud was, is hij eens naar beneden gerold en heeft zich aan den voet bezeerd. In het begin dacht men, dat het niets was, maar plotseling kon de jongen niet meer loooen. Ik ging direct met hem naar den dokter, maar deze kon me niet veel troost geven. De jongen moest geopereerd en in het hospitaal te Kurfstein opgenomen worden. Daar werd het nog veel erger. De dokter, die hem onderzocht, zei direct„We kun nen niets met hem beginnen, vrouw. Bij hem helpt geen operatie meer. De ziekte is ongeneeslijk en de voet zal stijf blijven „O mijnheer, wat was ik toen bedroefd. Maar dat hielp me niets. Ik had nog enkele boodschappen in de stad en liet mijn armen jongen in het hospitaal achter, omdat er nog een dokter was, die hem wilde onderzoeken, loen ik alles bezorgd had, ging ik naar de kerk en smeekte weenend den goeden God om genezing, maar ik dacht telkens „Het is toch voor niets." De dokter heeft immers gezegd „Er moet een wonder geteuren wil de voet weer goed worden." „Dan had u zeker wel heel veel spijt den jongen opgenomen te hebben, nu de vooruitzichten zoo slecht waren?" merkte de directeur op. „Neen. neen," antwoordde de vrouw levendig. „Ik dachtGoddank, dat de arme stakker bij mij is. Waar zouden ze zoo'n armen kreupelen willen Bij mij zal hij het goed hebben 1" „Maar hoe is het dan mogelijk, dat de jongen nu totaal genezen is vroeg de directeur verder. „Ja, dat is wonderbaar gegaan," antwoord de de oude vrouw. „Toen ik de eerste maal in her hospitaal kwam, liet de zuster, die bij Sepp was, mij een jongetje zien, dat heele maal vol uitslag zat. Het was afschuwelijk om te zien.... Toen zei de zuster: het kind heeft niemand op de heele wereld f neem u het tochOnze Lieve Heer zal er u voor beloonen." „O neen," antwoordde ik. „Hoe zou ik zoo iets kunnen doen Ik heb al het ongeluk en de zorg met het eerste kind. Ik zou niet weten, hoe ik het aan moest leggen met nog een tweede kind erbij. Ik heb zelf immers van niemand de minste hulp." Toen ik weer in het hospitaal kwam. hoorde ik van den tweeden dokter dezelfde uitspraak als van den eersten „Niets meer aan te doen.... Het kind zal ongelukkig blijven." Geheel terneer geslagen stond ik daar...» Toen de dokteis weg waren, kwam de zuster weer en zei „Twee uur heb ik den H. Jozef al gebeden, dit hij bij den Goeden God zou verkrijgen, dat u het arme verlaten kindje mee zou nemen en dat God uw Sepp weer gezond zou maken in ruil voor uw werk van barm hartigheid." „Jawel, maar hoe moet ik het dan aan leggen antwoordde ik. „Ik heb al genoeg te doen met de verzorging van één kind." „U zult niet lang moeite meer met hem hebben," verzekerde zij mij. „De H. Josef Zal u bijstaan en God helpt u vast en zeker." „En zij hield niet op met bidden en smee- ken, tot ik tenslotte den armen, stumperigen Egidel meenam. Ik durfde er in mijn dorp met niemand over spreken. De menschen zouden denken, dat ik mijn verstand ver loren had met mijn kinderziekenhuis. Maar de Zuster had toch gelijk. Van dag tot dag ging het met Sepp beter en na verloop van 6 weken kon de jongen weer loopen en men zag niets meer aan hem." „Maar dat is toch eigenlijk ongelooflijk. Doch het was een heerlijke belooning voor uw opofferende daad," verzekerde de direc teur. „En hoe ging het met het tweede kind „Ik heb er heel veel moeite mee gehad," Zei de oude vrouw. „En het had een zorg vuldige verpleging noodig. Maar het is weer gezond en frisch geworden en er rustte blijkbaar veel zegen op mijn werk, want het zijn allebei zulke brave, degelijke jongens geworden, dat ik Onzen Lieven Heer er nooit genoeg voor kan danken." Met zichtbare ontroering had de direc teur naar deze uiteenzetting geluisterd. Hij schudde het hoofd en zei „Deze ge schiedenis is echt wonderbaar. Men zou ze niet kunnen gelooven, als u het zelf niet vertelde en wanneer ik de stevige jongens niet met eigen oogen gezien had. Ja dat zijn Gods wegen, die zelfs een ongeloovige tot nadenken stemmen en hem tot in het diepst van zijn- hart treffen moesten." Op dit moment ging de deur open en de jonge knaap, dien de directeur op het dak gezien had, kwam binnen. Hij groette vrien delijk den vreemden heer en wendde zich toen tot zijn pleegmoeder. „Alles is goed gegaan Het dak is dicht en van het hooi is maar een beetje nat ge worden. Dat zullen we later wel laten drogen" „Je bent een goede jongen," prees de vrouw. „Ik ben blij, dat je weer heelhuids beneden gekomen bent." Nu werd de deur met een ruk openge worpen en een knaap van ongveer 12 jaar sprong juichend binnen „Moeder Moeder 1 nu heb ik de kleine katjes gevonden I O, ze zijn zoo liefTwee heele zwarte, en twee gevlekte en...." Plotseling hield hij op en keek verlegen naar den vreemden heer. Zijn pleegmoeder liet hem dichterbij komen en den directeur een hand geven. Deze lachte vriendelijk en zei „U kunt werkelijk trotsch zijn op uw beide vroolijke, frissche pleegzonen. Ik wensch u van harte geluk en Gods zegen voor beiden en een rijk loon in den hemel voor uw eigen opofferende daad En gij, jongens, geluksvogels, houdt uw moeder altijd in eere. Gij weet misschien niet, hoe zelden zulke voortreffelijke vrouwen aan getroffen worden als zij is.... Met van vreugde stralende oogen keek Sepp naar zijn pleegmoeder en zei „O, dit weten wijdat er in heel Tirol geen tweede moeder bestaat als de onze 1" De regen had opgehouden. De zon be gon weer achter de wolken te voorschijn te komen en de directeur nam hartelijk afscheid van de vrouw. Hij ging door de verkwikte natuur naar zijn zomerverblijf terug. Tel kens weer stond in zijn gedachte de schilde ring van den armen kreupelen knaap en van het kleine, met zweren bedekte kind en dan zag hij weer de twee vroolijke levenslustige jongens. Hij had het gevoel, alsof hij een zelfde gelukkige gebeurtenis beleefd had. of elk ander apparaat op electrisch gebied wilt aanschaffen, gaat dan -< eerst de van Uw Installateur bezichtigen, M welke gevestigd is: kAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAi (Adv.) De eisch luidde: Vernietiging van het vonnis en veroordeeling wegens het gekwali ficeerde feit in groote roekeloosheid en ver zuim bedreven, één maand hechtenis. De verdediger, mr. F. J. M. Nederveen, uit Roermond, becritiseerde scherp de hou ding der directie, die geen acht sloeg op de verzoeken der vrouw tot overplaatsing en niets voor haar gedaan heeft, terwijl zij na nog niet weet of zij wel pensioen zal krij gen. Intusschen het reizend publiek wordt er maar aan gewaagd. Voorts stelde pleiter den fondsarts in gebreke, daar hij geen no titie genomen had van de zeer gegronde klachten der vrouw. Pleiter concludeerde tot volledige vrij spraak. Uitspraak 24 September a.s. De oorzaak van het ongeluk Naar uit Oufa gemeld wordt, is het on geluk van het Fransche vliegtuig Trait d'Union veroorzaakt door een ontploffing in den motor. Doret verklaarde aan vertegenwoordigers van de pers, dat Mesmin, die het toestel bestuurde, nog een poging gewaagd heeft, zich evenals hij te redden door met behulp van een parachute naar beneden te sprin gen. Zijn valscherm ontvouwde zich echter niet en Mesmin, die er ln verward raakte, bleef aan boord van het vliegtuig. Lebrix heeft den tüd niet gehad de rie men, waarmede hij bevestigd was, los te maken. Doret zelve is volkomen ongedeerd en mankeert niets. Hü wil de plek des on- heils echter niet verlaten en logeert ten huize van een communistisch partijlid, ln afwachting van de aankomst van den ver tegenwoordiger van de Fransche ambassade te Moskou di evertrokken is naar Oufa. De lijken van de omgekomen vliegers zün ln een voorloopig graf op de plaats van het ongeluk ter aarde besteld, totdat de verte genwoordiger van de Fransche ambassade zal zijn aangekomen. Waar het vliegtuig is neer gekomen, is het gras in een omtrek van ongeveer 100 Meter bü 30 Meter verbrand. Ir. Jos. Th. J. Cuypers Sedert eenigen tijd liep te Roermond het gerucht, dat de heer ir. Jos. Cuypers, die zijn woning aan de gemeente Roermond heeft verkocht ten behoeve van het Dr. Cuy pers- en Luyten-museum, de stad metter woon zou gaan verlaten. Dit is evenwel niet het geval. De heer Cuypers die te Roer mond een landhuisje aan de Roer zal bou wen, heeft bü de ateliers voor beeldhouw en mozaïek-werken en schilderkunst nog gevoegd een atelier voor gebrand glas. Hieraan werkt ook mevrouw Mehl-Alber- dingk, een achternicht uit Weenen, oud- leerlinge van Derkinderen. Zij studeerde aan de Academie te Amsterdam, later te Mün chen en Weenen. Nederlandsche bisschoppen in Mongolië Mgr. Frederix en Mgr. Hoogers gaan heen Naar het Hgz. verneemt, heeft Z. H. Exc. Mgr. G. Frederix ontslag genomen als apos tolisch vicaris van Ning-hia (China) provin cie Kansoe. Mgr. Frederix behoort tot de missie-congregatie van het Onbevlekt Hart van Maria (Scheut-Sparrendaal). Mgr. Frederix werd ln 1866 te Afferden (Limb.) geboren, in 1892 priester gewüd en vertrok het jaar daarop reeds naar de missie van Mongolië. In 1920 werd hü door den H. Stoei benoemd tot bisschop van Tagasti en apost.- vicaris van Ninghia en werd in hetzelfde jaar tot bisschop gewüd door Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen, in de kathedraal van Roermond. Ock Mgr. Jos. Hoogers, apostolisch prefect van Ta-Toeng, in de provincie Noord-Chansl, die tot dezelfde congregatie behoort, heeft ontslag genomen. Mgr. Hoogers werd gebo ren in 1867, priester gewüd in 1891. In het zelfde jaar vertrok hij naar de missie van Mongolië. In 1923 werd hü benoemd tot apostolisch prefect. In de missie van Mongolië is thans nog slechts één Nederlandsche bisschop ni. Mgr. C. Abels, apostolisch-vicaris van Oost Mon golië of Jehol. Azoren: De 5 c. donkerbruin en de 50 c. bruinrood van het Ceres-type van Portugal (uitgave 192330) verschenen met den op druk „Azores". Argentinië: Met het watermerk R. A. in figuren werden opnieuw uitgegeven de 3 c. geelgroen en de 10 c. groen in het type der revolutie-zegels van 1930 (groot formaat) tanding 12 X 13. Brazilië: De 300 r. olijf (type 1920) tan ding 11 x 131/2 verscheen met nieuw watermerk het zuiderkruis en fragmenten der woorden „Correio Brazil". De 300 reis rose (uitgave 1930, tanding ix 13 1/2, watermerk E V Brazil) en het zelfde zegel met watermerk zuiderkruis etc. werden van den tweeregeligen horizontalen opdruk „1931200 Reis" voorzien, meldt de „Msb." In het type 191929, tanding 12 1/2 X 13, verscheen een portzegel van 600 R. donker violet, (watermerk: fragmenten van 't woord „Casa Da Moeda"). Ook met het watermerk Zuiderkruis etc. kwam dit zegel uit. Panama (Kanaalzone)Het frankeerzegel van 5 c. blauw der uitgave 192829 werd overdrukt met „Postage Due" en vier ver schillende waardecijfers 1, 2, 5, 10, met welke operatie men dus alweer vier nieuwe portzegels gecreëerd heeft. „Linn's Weekly Stamp News" weet te melden, dat deze maand 1.000.000 nieuwe luchrpostzegels in omloop zullen worden gebracht. De waarden zouden zijn 5 c., 10 c„ 15 c., 20 c„ 40 c. en 1 dollar. Verder is een nieuwe serie frankeerzegels in be werking. Paraguay: De onlangs aangekondigde luchtpostserie van 5 waarden blijkt uitge geven ter herinnering aan de aankomst te Asuncion van de twee in Italië voor rekening van Paraguay gebouwde kanonneerbooten. De oplage van de 1 P is 50.000 exemplaren, van de 2 P 40.000 exemplaren, 3 P en 6 P elk 30.000 en van de 10 P 20.000 stuks. Per ".ie: De nieuwe serie werd nog aange vuld met een 10 c vermiljoen en grijs. Rusland: De philatelisten mogen mee helpen aan den bouw van Rusland's lucht- schepenvloot. De uitgifte destijds der 10 k violet, 15 k grijsblauw, 20 k rood, 50 k grijs zwart en 1 R. groen diende als propaganda voor dien bouw. De zegels zijn verschillend van teekening. Aanvankelijk waren ze ge sneden, later zijn ze ook getand uitgegeven. Bij gelegenheid van het Poolbezoek van de „Graf Zeppelin" heeft Rusland 50.000 zegels van 4 series, getand en gesneden, uitgegeven 30 k violet, 35 k. groen, 1 R. zwart en 2 R. blauw, watermerk rozetten. Siam: 't Volgend jaar zal 't land aea i50sten verjaardag vieren der Chakry-dy- nastie, dat zal natuurlijk met de uitgifte eener jubelreeks gepaard gaan. „Gibbons Stamp Monthly" weet alreeds te melden, dat de serie zal bestaan uit 8 waarden. De tweede oplage der vier vliegzegels van 2 s., 5 s„ 10 s. en 15 s. onderscheidt zich van haar voorgangster door de tanding 12 1/2. Deze was vroeger 14. De oplagen zijn zeer groot. Frankrijk: Dezer dagen is, ter vervanging van de 2 frs. in het Semeuse-type, een nieuwe postzegel, groot formaat, uitgegeven van de zelfde waarde, voorstellende den Are de Triomphe. De kleur is rood-bruin. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 10 Sept.: L. Kersten, winkelier in koloniale waren, Groesbeek, Nieuwe weg A 358. R.c, Jhr. Mr. F. J. M. v. Nispen tot Sevenaer. Cur. Mr. H. P. Beets, Nijmegen. C. G. Verkerk, garagehouder, Den Etaag, Rubenstraat 98 R.c. Jhr. Mr. Th. W. C. Calkoen. Cur. Mr. J. A. M. Pott, Den Haag. J. C. Lutkie, laatstelük gewoond hebbende te Wassenaar, Duinlustweg 15. Rc. Mr. H. W. E. Klomp. Cur. Mr. H. J. Sasburg, Den Haag. T. A. M. J. J. van Roer, Den Haag, Mare takstraat 107 R.c. Mr. J. C. v. d. Burcht van Lichtenbergh. Cur. Mr. W. van der Meulen, Den Haag. J. A. Sonneveld, landbouwer, Zegwaard, H. 44. R.c. Mr. G. Scholten. Cur. Mr. H. P. Bennewitz, Delft. Th. C. den Ouden, effectenhandelaar, Leiden, handelende tonder de firma Wakerlin en Den Ouden, Leiden, Turfmarkt 4. R.c. Mr. G H. B. v. d. Boom. Cur. Mr. M. B. Vos Leiden. M. W. Esser, gescheiden echtgenoote van N. J. van der Ben, huishoudster, Den Haag, Loenenschestraat 69. R.c. Mr. F. J. A. Hüink. Cur. Mr. H. D. Hofkes, Den Haag. Uitgesproken 11 Sept.: 11 Sept. E. Renée de Vcs, artist, zonder bekende woonplaats, laatstelük verbiüf hou dende Gelderschekade 91, Amsterdam. R.c. Mr. M. D. K. S. van Lier. Cur. Mr. J. C. P. Vrij, Amsterdam, Heerengracht 352. Opgeheven wegens gebrek aan actier: H. G. Landa, Steenbergen. 10 September: C. H. Snoek, Scheveningen. F. A. Posthuma, Den Haag. C. de Bert, Den Haag. 11 September: A. v. Dooven, Eindhoven. 97 Toen Harlekün z'n vriend, den kluize naar, in den Hollen Boom een bezoek bracht, zag hü, dat de oude man van angst beefde. „Ben je bang voor roovers?" vroeg Harlekijn; „wacht, ik 2al ze krügen." Hü plakte een groot stuk papier over de opening van den hollen boom zoo dat die er ais een gewone boomstam uitzag. „Als je niet maakt dat je weg komt", dan zal ik den Geest uit den boom roepen!" 99 Op dat oogenblik stak de kluizenaar z'n hoofd door 't papier. De roovers werden zóó door schrik bevangen, dat ze zich filings uit de voeten maakten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10