f 3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- Nationale Spaar en Entissiebankix DE TROONREDE 4 oCt. Staten Generaal DE TROONREDE BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIES 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 15 SEPTEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17871 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE WERELDKRISIS BEHEERSCHT HET REGEERINGSBELEID Na het Plan-Hoover Nieuwe cycloon bedreigt Belize Amsterdam C.t Heerengr. 508 Bijkantoor NASSAULAAN 18 HAARLEM Katholieke Tweede Kamerclub Groote verwoestingen dooi den storm te Temesvar Overval op een Chineesche school Storm boven Algiers VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. H'EBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bü vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm t>!j verlies van 'n anderen vinger De wereldkrisis, die nog maar steeds toeneemt in omvang en hevigheid, be- heerscht het geheele regeerbeleid. Op onrustbarende wijze is de krisis steeds dieper doorgedrongen en zwaar drukt zij op alle takken van volkswei- vaart. Geen wonder dat de Troonrede daarvan in hevige mate den weerslag ondervindt en voor het grootste deel gewijd is aan de uiteenzetting van den werkelijk zorg barenden ekonomischen toestand. Groote voorzichtigheid is geboden en daarom moeten tal van plannen van de regeering en zeker die, welke geld zouden kosten, gewijzigd worden of achterwege blijven. Afgescheiden van het ont wrichte ekonomische leven, vormt de krisis ook een ernstige bedreiging voor de gezondheid van 's lands financiën. Toen er het vorige jaar in de Troonrede nog slechts sprake was van een don kere schaduw, die de ingetreden krisis wierp over de financiën van het land. sprak de socialistische pers van een misleidend spel, een brutale uitdaging, omdat men van tekorten niets geloofde, die waren vroeger ook voorspeld en toen kwamen er overschotten. Dat zal nu zeker niet het geval zijn. De werking van ons belastingstelsel is oorzaak, dat de opbrengst niet evenredig is aan de conjunctuur van het oogenblik, maar dat die opbrengst reeds nu hard ach teruit gaat, kan zelfs de sociaal-demo cratische pers niet meer ontkennen. Minister De Geer heeft bovendien dezer dagen medegedeeld, dat er op de be grooting voor het volgend jaar een te kort is van 75 millioen. In hoeverre deze berekening optimistisch of pessi mistisch is, kunnen we nu niet beoor- deelen, maar we hebben toch wel reden om aan te nemen, dat de minister niet ver mis zal zijn. Dat wil dus zeggen, dat de Staat een achtste deel van de totaal-uitgaven zal missen en dat dit reden geeft tot een beroep op buiten gewone ingetogenheid en offerzin van ons volk, ligt voor de hand. Wat er echter geofferd zal moeten worden om het financieel evenwicht zoo mogelijk te behouden, wordt niet medegedeeld. De millioenennota, die heden aan de Tweede Kamer zal wor den aangeboden, zal dat geheim ont hullen. Voorloopig is alleen bekend, dat er een belasting zal komen op de ben zine. Er zal echter meer komen, want de Troonrede geeft duidelijk te ver staan, dat de regeering een beroep zal doen op de natie om de krisis het hoofd te bieden. We mogen slechts hopen, dat ons volk zijn verleden getrouw zal blijven en blijk geven van groote zede lijke volkskracht. Aan den anderen kant vertrouwen wij er op, dat de ver schillende partijen zich zoo zullen op werken, dat er eendrachtig kan worden saamgewerkt om desnoods ook maatre gelen, die offers kosten maar noodig zijn, tot stand te brengen. De regeering, die zonder twijfel ook gaarne wetten zou brengen, die ter verbetering van sociale toestanden gewenscht zijn, zoo als een andere regeling voor ouder domsrente, geeft zelf het voorbeeld door geen enkelen geldvragenden maatregel voor te stellen. Ter bestrijding van de krisis worden tijdelijke maatregelen overwogen; welke dat zijn en voor welke bedrijfstakken ze zullen gelden, wordt niet medege deeld. In land- en tuinbouw vraagt bijna iedere bedrijfstak op het oogen blik om steun, zoodat deze tijdelijke maatregelen nog wel eens tot moeilijk heden aanleiding kunnen geven. De nieuwe Veiligheidswet is het vo rige jaar in de Troonrede ook reeds aangekondigd, het schijnt tegenwoordig een gewoonte te worden, dat het twee maal moet geschieden voor een wet komt, want hetzelfde is het geval met de wettelijke bedrijfsorganisatie, ook al is de strijd daarover reeds in vollen gang. Van groote beteekenis is de mededee- ling, dat de regeering zal voorstellen om te komen tot een departement van Ekonomische Zaken en Arbeid. Het groote vraagstuk van een gecentrali- seerden ekonomischen voorlichtings dienst, waarom algemeen in de Kamer gevraagd is bij 't voorstel om reorgani satie van dien dienst, wordt daardoor gemakkelijker opgelost. De groote fout van 1922 wordt hiermede gedeeltelijk hersteld. In het voorloopig verslag over het ontwerp van de reorganisatie van den ekonomischen voorlichtingsdienst is er door de Kamer gepleit voor twee afzonderlijke departementen, zooals het vroeger ook geweest is: een van Arbeid en een van Ekonomische Zaken, waar onder ook landbouw. Nu worden deze in een departement saamgebracht, dat daardoor wei veel omvattend wordt, ook al gaan enkele diensten over naar Binnenlandsche Zaken. Of de Kamer en in het bijzonder de landbouw, die in den laatsten tijd voortdurend roept om een eigen departement, zich met dit voorstel zal vcreenigen, dient te worden afgewacht. Bezuiniging zal ook hier wel een rol spelen, want een nieuw departement kost geld. Veel maatregelen om ons te verdedi gen in den ekonomischen strijd, worden helaas niet aangekondigd. Dat wij als het eenige vrijhandelsland bereid zijn alle medewerking te verleenen aan het slechten van tariefsmuren, is algemeen bekend en behoefde niet vermeld. Het zou ons liever zijn geweest, als de re geering eindelijk eens had toegezegd te zullen komen met het reeds jaren in uitzicht gestelde onderhandelingstarief, waarom land- en tuinbouw en industrie steeds dringender vragen en dat wij bij het sluiten van handelsverdragen niet kunnen missen. Verblijdend is de mede- deeling, dat H. M. er zich over verheu gen zal als eerlang de vraagstukken, die tusschen Nederland en België han gende zijn, op bevredigende wijze kun nen worden opgelost. Dat wijst er op, dat de onderhandelingen, waarover men nu en dan iets verneemt, vooral in ver band met de verbinding Rijn—Schelde, toch voortgang maken. Het is te hopen, dat het verdrag niet lang meer uit blijft, want in dezen tijd zijn België en Nederland in verband met den ekono mischen toestand meer dan ooit op el kander aangewezen. Voor de deelen van ons Rijk buiten Europa geldt al hetzelfde als voor Ne derland, want ook daar doet de krisis zich gevoelen en dalen de inkomsten op schrikbarende wijze, zoodat ook daar alles gedaan zal moeten worden om evenwicht te brengen tusschen inkom sten en uitgaven. Deze Troonrede is van groote betee kenis, omdat daarin op kalme en over tuigende wijze gewezen wordt op den hoogst ernstigen ekonomischen toestand, waarin ook ons land is komen te ver- keeren. Voor een paniekstemming is geen reden. In groote samenwerking zullen de moeilijkheden wel overwonnen kunnen worden, maar de tijd, die aan breekt, zal uiterste inspanning vorde ren zoowel van de regeering als de volksvertegenwoordiging. Een vastbera den leiding is noodig en deze kan ons volk met Gods hulp brengen naar betere tijden. Het is te hopen, dat geen van beide daarin teleur stellen. Betalingen gestaakt Door bankiershuis te Vlissingen Het bankiershuis van Siegers en Co. te Vlissingen, heeft hedenmorgen zijn betalin gen gestaakt. Ter opening van de zitting 19311932 der Staten-Generaal heeft H. M. de Koningin heden de volgende Troonrede uitgesproken: Het is Mij aangenaam, leden der Sta ten-Generaal, wederom in Uw midden te verschijnen, ten einde Uwe zitting te openen. De economische toestand baart bij voortduring ernstige zorg. Reeds in het afgeloopen jaar deed de wereldcrisis haar druk zwaar gevoelen op het bedrijfsleven, zoowel in het Rijk in Europa, als in de overzeesche gewes ten. Op onrustbarende wijze is zij thans dieper doorgedrongen. Moest reeds het vorige jaar er op worden gewezen, dat door de ontwrichting van het economi sche leven verschillende takken van land- en tuinbouw moeilijke tijden doormaken, naast deze worden sedert geruimen tijd ook de nijverheid en de handel zwaar getroffen. In zulk een mate nam de wereldcri sis in omvang en hevigheid toe, dat zij, evenals in andere landen, het regeer beleid moet beheersehen. Plannen, wel ke de Regeering aanvankelijk had ge vormd, zullen dan ook wijziging moeten ondergaan. Andermaal zullen tijdelijke maatre gelen worden overwogen om sommige bedrijfstakken, bij wier handhaving het geheele volk belang heeft, voor onder gang te behoeden. Voor de gezondheid van 's Lands financiën vormt de felle en hardnek kige crisis een ernstige bedreiging. Niet alleen is van een normale stijging der middelen, opwegend tegen die van de uitgaven, geen sprake meer, doch ook heeft zich reeds een volstrekte en aan zienlijke teruggang van 's Rijks inkom sten vertoond, terwijl voor de toekomst nog verdere daling verwacht moet wor den. De noodzakelijkheid van het be houd van het financieel evenwicht stelt onder die omstandigheden eischen van buitengewone ingetogenheid en offer zin. Ook in Nederlandsch-Indië zal onder inspanning van alle krachten moeten worden gestreefd naar aanpassing, zoo spoedig mogelijk, van 's Lands huishou ding aan de ernstige inzinking der opbrengst van nagenoeg alle bronnen van inkomsten. Verblijdend is noch tans het feit, dat de bevolking door overvloedige oogsten tot dusver gevrij waard is voor voedselgebrek en in zoo verre beter in staat is gesteld de gevol gen van vermindering der werkgele genheid te dragen. Ik weet, dat de Regeering, als zij het hoofd v/il bieden aan de crisis, niet te vergeefs een beroep op de natie zal doen. Het is niet de eerste maal, dat ons volk een ernstigen tijd beleeft; de geschiedenis kan menige bladzijde aan wijzen van ten minste zoo diepen ernst en steeds weer heeft de groote zedelijke volkskracht onder Gods hulp de moei lijkheden overwonnen. Ik twijfel niet, of ook thans zal het Nederlandsehe volk zijn verleden getrouw zijn. Ten einde de eenheid van verschil lende takken van volksbestaan beter tot haar recht te doen komen, beoogt de Regeering de belangen van den landbouw en van de nijverheid en den handel onder te brengen bij een De partement van Economische Zaken en Arbeid. Daarentegen zullen de afdeelin- gen voor volksgezondheid en voor werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling bij het Departement van Binnenlandsche Zaken worden gevoegd. De betrekkingen tot andere Mogend heden zijn bij voortduring van den meest vriendschappelijken aard en het stemt tot voldoening, dat het besef van saamhoorigheid der volkeren veld schijnt te winnen. Vurig hoop Ik, dat op de tegen het volgend jaar bijeenge roepen Ontwapeningsconferentie deze geest ook tot uiting moge komen. Te gen de velerlei maatregelen, welke voortgaan het internationaal ruilver keer te belemmeren, is werkdadige waakzaamheid geboden. Elke ernstige poging om door gemeenschappelijk overleg en in onderling vertrouwen ver betering te brengen in den toestand van economische ontreddering is van Mijn medewerking verzekerd. Ook met het oog op het vergemakkelijken van internationale samenwerking zal Ik er mij over verheugen, indien de vraag stukken, die tusschen Nederland en België hangende zijn, eerlang op be vredigende wijze kunnen worden gere geld. Terwijl deze tijd van druk de bin dendverklaring der collectieve arbeids overeenkomsten aan urgentie doet ver liezen, versterkt hij de wenschelijk- heid eener wettelijke bedrijfsorgani satie. Ontwerpen zullen U bereiken betref fende een nieuwe Veiligheidswet en in zake wettelijke bescherming der ar beiders in de huisindustrie. Mede zal U bereiken een ontwerp tot technische herziening van de Ziektewet. Ten aanzien van Suriname wordt de mogelijkheid overwogen, door mecha nisatie van het landbouwbedrijf op daartoe geschikte terreinen verbetering te brengen in den toestand van depres sie, waarin het voornaamste bestaans middel van het gewest verkeert. De economische opbloei, welken Cura sao in de laatste jaren heeft onder vonden, moest voor eenigen teruggang plaats maken. De toestand op Aruba is vooralsnog vrij stationnair gebleven. Van Overheidswege worden maatrege len overwogen om de Bovenwindsche eilanden tot meerdere ontwikkeling te brengen. Met den wensch, dat God Zijn zegen aan Uwen arbeid moge schenken, ver klaar Ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Verlenging van het moratorium? De correspondent van de „Times" is van meening, dat binnenkort een belangrijke wijziging in de Amerikaansche politiek zal komen, bestaande in een uitbreiding van het tijdsbestek, waarvoor het plan-Hoover werd aangegaan. Leidende bankiers hebben gewezen op de noodzakelijkheid, een moratorium van i a 5 jaar voor alle oorlogsschulden al te kon digen. President Hoover is niet van plan een stap in de voorgestelde richting te doen, zoolang het Congres zijn meening over het oorspronkelijke moratorium niet heeft uit gesproken. Een nieuwe cycloon In Beneden Californië In de stad Santa Rosalia in Beneden Ca- iifomië heeft een cycloon gewoed, welke werd begeleid door hevige overstroomingen. De aangerichte schade is zeer groot. Ver scheidene menschenlevens gingen verloren. «3 Budapest heeft een vreeselijk spoorwegongeluk plaats gehad. Op het oogenblik, dat e sneltrein BudapestWeenenKeulen— Ostende een diep ravijn passeerde, ontplofte en hom, die een gedeelte van het viaduct vernielde. De trein stortte in de diepte, bovenstaande radiografische foto toont de hoogte van het ravijn, waar het .ongeluk Xrebeurde. In de diepte de veraieMe wagens. (Direct ingaande) Zitdagen Maandags, Dinsdags, Woensdags en Vrijdags van 10 tot 12 uur v.m. en van 2 tot 3 uur n.m. en Donderdags en Zater dags van 6 tot 8 uur n.m. In de stad een groote brand uitgebroken De hoofdstad van Britsch-Honduras, Be lize, die in de afgeloopen week is geteis terd door een hevige cycloon, wordt thans bedreigd door twee nieuwe gevaren. In één der voorsteden, Mesopotamië ge naamd, is een hevige brand uitgebroken, die nog niet bedwongen kon worden. Het vuur breidt zich uit in de richting van een opslagplaats met groote hoeveelheden alcohol en men vreest, dat deze voorraad, wanneer het vuur niet tijdig wordt ge stuit, tot ontploffing zal komen. Het tweede gevaar bestaat in de nadering van een nieuwe hevige cycloon, die door het meteorologisch station te Tacubaija wordt aangekondigd. De stad Quintana Reo zou door deze nieuwe cycloon hevig zijn geteis terd. De orkaan zal een snelheid hebben van 100 K.M. per uur. Verschrikkelijke bijzonderheden De stad Belize wordt gedeeltelijk verduis terd door dikke rookwolken, welke afkomstig zijn van groote brandstapels, waarop alle slachtoffers van de cycloon worden verascht. Een walgelijke stank stijgt op uit de riolen, waarin groote hoeveelheden visch liggen te rotten, die door de vloedgolf op het land werden geworpen. Talrijke inlanders zijn uit vrees voor de pest naar het oerwoud gevlucht. Met lichte bootjes, waarin zij het weinige geredde huis raad en wat voedsel hebben opgestapeld, va ren zij de rivier de Belize op. De talrijke gewonden, die in lange rijen in de nu daklooze gebouwen zijn onderge bracht, worden door de felle zon beschenen, waardoor hun lijden nog verergert. Amerikaansche zeelieden hebben de uitge putte plaatselijke troepen vervangen en zor gen voor de handhaving der orde. Verband- stoffen en andere verplegingsartikelen komen in gestadigen stroom aan, Het is vandaag de opening Der Staten-Generaal, En dat gebeurt, als altijd weer, Met pracht en pronk en praal. De Koningin in gouden koets, Gelijk een fee, zoo schoon, Te midden van veel chic gedoe En militair vertoon. De jockeys dansen op hun paard, Fier in hun strak livrei, En op den bok zit grijs bepruikt De deftige lakei. Het is vandaag de opening Der Staten-Generaal En al wat glanst en al wat glimt Haalt men uit het foedraal. De Kamers.... ach, het is wel waar, Geopend zijn ze wéér, Maar als ze weer vergaad'ren, waér. Blijft dén die sprookjes-sfeer? MARTIN BERDEN. Prof. mr. P. J. M. Aalberse voorzitter De Katholieke Tweede Kamerclub heeft gisteren vergaderd ter verkiezing van een voorzitter in de vacature ontstaan door het overlijden van mgr. dr. W. H. Nolens. Met bijna algemeene stemmen werd tot voorzitter gekozen Prof. mr. P. J. M. Aal berse. Vermoedelijk 25 dooden De „Donau Post" meldt uit Temesvar, dat de storm, die gisteren in het geheele dis trict Temesvar gewoed heeft, de snelheid had van een krachtigen cycloon. In verschil lende dorpen rondom Temesvar heeft de storm slachtoffers gemaakt en in totaal schat men het aantal dooden op 25. Alle leerlingen ontvoerd Roovers hebben een verwoeden aanval ge daan op de stad Soeining in het noorden van Kiangsoe. Na alom schrik en ellende te hebben te weeggebracht. deden zij een aanval op de middelbare school. Zij voerden alle leerlingen en onderwijzers gevankelijk weg met het oog op een losgeld. Veel menschenlevens te betreuren Een storm in de streek van Algiers heeft groote schade aangericht, terwijl veel men schenlevens te betreuren zijn. Alleen in Al giers zelf zijn 20 dooden gevallen. Prof. Mr. P. J. M. Aalberse voorzitter der Kath. Tweede Kamerclub. (blz. 1, lste blad) H. M. de Koningin heeft heden de Troon rede uitgesproken. (blz. X, lste blad) De stad Belize door een nieuwe cycloon be dreigd. (blz. 1, lste blad) Bij een storm in Hongarije zijn 25 dooden te betreuren. (blz. 1, lste blad) Op het spoor van de daders van den aan slag op den sneltrein bij Budapest? tblz. 2, lste blad) Geruchten over het aftreden van dr. Cur- tius, die door Bruening opgevolgd zou wor den. (blz. 2, lste blad) Kartonnagefabriek te Helmond uitgebrand. (blz. 2, lste blad) Plechtige opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal. (blz. 1, 2de blad) De zitting van den Volkenbondsraad is gisteren gesloten. Spanje werd tot lid herko zen, China en Panama tot leden gekozen. (blz. 1, 2de blad) Te Waalwijk is een stoomschoenfabriek in de asch gelegd. (blz. 1, 2de blad) Buitenzorg begroet den nieuwen landvoogd. (blz. 2, 2de blad) Woekerbestrijding bij de wet; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de ini- tiatiefwet-Van den Bergh. (blz. 2, 2de blad) Het Engelsche Lagerhuis heeft het fin&n- cieele wetsontwerp met 310 tegen 253 stem men in tweede lezing aangenomen. (blz. 1. 3de blad) Ernstige autobotsing op den Muiderstraat- weg. Vijf gewonden. (blz. 1, 3de blad) Wanordelijkheden in Berlijn. (blz. 1, 3de Uad) Manifest der Duitsche rjjksregeering in verband met den dreigenden nood. (blz. 1, 3de blad) Huiszoeking in het hoofdbureau der nat.- socialistische partij te Berlijn. (blz. I, 3de blad) De medische faculteit der Madrileensche hoogeschool afgebrand. (blz. 1, 3de blad) Nadere bijzonderheden omtrent het ver ongelukken van het Fransche vliegtuig „Trait d'Union." (blz. 2, 3de blad) Het auto-ongeluk te Blerick; tegen de baanwachtcres opnieuw een maand hech tenis geëischt. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 775 vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.44 uur. Hoogste barometerstand 774.9 te Maastricht. Laagste barometerstand 744.1 te Akureiri. Verwachting: Zwakke wind, meest uit Westelijke richtingen, licht tot half be wolkt. Droog weer. Waarschijnlijk lichte nachtvorst. Zelfde temperatuur overdag. De Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij vierde gisteravond in de groote zaal van Artis te Amsterdam haar gouden jubileum. Een aantal beambten werd in verband met, hun groot aantal dienstjaren door den burgemeester gedecoreerd. Van Haarlem uit, waar de Mij. ook gevestigd is, vertrok een stoet versierde auto's naar Amsterdam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1