Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Laatste Nieuws Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHRICH, HAARLEM ELECTRICITEIT Aftreden van dr. Curtius Brünlng zou zijn opvolger zijn De Stillhalte-overeenkomst Ten kantore van de Ned. Bank onderteekend Na den aanslag bij Boedapest Ernstige brand te Helmond kartonnagefabriek uitgebrand Staten-Generaal Vereenigde zitting der beide Kamers Dreigende minister-krisis in Spanje STADSNIEUWS Agenda 15 September Agenda 16 September Nieuwe R. K. school te Bloemendaal Hevige brand in de Reitzstraat Inbraak in de Kruisstraat Inbraak in de Anna van Burënlaan De a.s. lichtweek Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 VAMPYR stofzuigers f 105.- VERKEERSONGE VALLEN BURGERLIJKE STAND 132% 128 7% 7% 319/32 3% 20 18 15'/» 14% 1% 66 70 90 123 53 45% 25% 63% 8% 195 Er bestaat reden om aan te nemen, aldus de diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph", dat de rede, die dr. Curtius aan de lunch der journalisten te Genève heeft gehouden, zijn zwanenzang als minis ter van buitenlandsche zaken is geweest. In diplomatieke kringen verbergt men sijn meening niet, dat men gelooft, dat Curtius zoo openlijk en energiek heeft ge sproken, omdat hij voornemens zou zijn, ontslag uit zijn functie te nemen, vermoe delijk na het bezoek van Laval aan Berlijn Waarschijnlijk heeft Curtius zich daardoor vrijer kunnen uitspreken, dan eenig ander lid van het kabinet, terwijl de Duitsche rijksregeering het waarschijnlijk niet heeft betreurd, dat het Duitsche standpunt in zake de ontwapeningskwestie nog eens door een nog in functie zijnden minister is ge formuleerd met een openlijkheid, die geen der andere ministers, die ook nog in de naaste toekomst de Duitsche regeering zul len vormen, zich zou kunnen veroorloven. De diplomatieke medewerker van de .Daily Telegraph" acht het niet uitgesloten dat rijkskanselier dr. Bruening ook de lei ding van het Rijksministerie van buiten landsche zaken op zich zal nemen. Reeds vroeger heeft hij een leidende positie inge nomen in de Duitsche buitenlandsche poli tiek en bij internationale onderhandelin gen. Naar wij vernemen, is de overeenkomst be treffende de z.g. Stillhalte tegenover Duitschland ten kantore van de Nederland- sche Bank door de Detrokken Nederlandsche banken en bankiers onderteekend. Op het spoor van de daders? De politie te Boelapest deelt mede, dat in den afgeloopen nacht het onderzoek naar den aanslag op den internationalen trein naar Parijs is voortgezet en dat het heden morgen een belangrijke en gunstige wen ding heeft genomen. De verdenking valt op een man, die zich momenteel in het bui tenland ophoudt doch reeds vroeger bij verschillende gelegenheden met de politie in aanraking is geweest. De verdenking wordt versterkt door een aantal mededeelingen, die er met vrij groote zekerheid op wijzen, dat de man met den aanslag ln verband staat. De politie hoopt het spoor van den man spoedig te kunnen vinden. Uit het handschrift van don brief, dien men gevonden heeft, meent men te doen te hebben met een naar het buitenland ge- vluchten communlstischen agitator. ,egen wien reeds eenigen tijd geleden een proces aanhangig was gemaakt. Met een valscn paspoort schijnt hij Hongarije in en uit te zijn gereisd. Men acht het waarschijnlijk, dat de daders over de Slowaaksche grens zijn ontkomen. De vier arbeiders, die giste ren gearresteerd werden, zijn. aangezien zij een alibi hadden, weer in vrijheid gesteld. Het geheimzinnige telefoongesprek KopenhagenBoedapest. De „Pester Lloyd" te Boedapest meldt thans, dat het vermoeden, als zou het ge heimzinnige telefoongesprek, dat in den nacht van het treinongeval nabij Boedapest is gevoerd tusschen een persoon te Kopen hagen en het station Boedapest, samenhan gen met deze gebeurtenis, onjuist is geble ken. Een en ander heeft zich als volgt toe gedragen: De stationschef van het Oost-Station te Boedapest, die ten tijde van den aanslag dienst had, is drie maal uit het buitenland opgebeld en wel om 3 uur uit Kopenhagen, om 3.15 uur uit Londen en om 3.40 uur uit Beriyn. In alle gevallen hebben niet particulieren doch dagbladen naar den omvang van de catastrophe geinformeerd. Gesprekken met particulieren hebben niet plaats gehad. Niemand heeft bij den sta tionschef om Informaties gevraagd in ver band met het feit, dat hij van plan was een reis naar Boedapest te maken. Hedenmorgen om kwart over 8 is in het hoofdgebouw van de Kartonnagefabriek „Het Zuiden" gelegen aan de Zuid-Willems vaart te Helmond brand uitgebroken. Spoe dig na het uitbreken van den brand arri veerde de brandweer met de beide motor spuiten en de magyrusladder, Intusschen had de brand zich met groote snelheid uit gebreid. Op den zolder was hij door enkele arbeiders het eerst ontdekt. Men heeft nog getracht den brand te blusschen, wat ech ter niet meer mogelijk bleek te zijn. De arbeiders en arbeidsters hebben dadelijk de fabriek verlaten. Na het arriveeren van de brandweer stond het reeds vast, dat van het gebouw, gelegen aan de straatzijde, niet veel meer te redden zou zijn. Het vuur breidde zich van den zolder uit over de op slagmagazijnen die propvol zaten. Op de plakkamer en het kantoor werden door het personeel van de A. P C„ waarvan een fi liaal naast het verbrande gebouw ligt, in alleryi de paperassen in veiligheid gebracht. Om half 10 was men het vuur zoo goed als meester. De oorzaak van den brand ls waar- schynlijk te wyten aan kortsluiting. In de plakafdeellng stond een 7-tal plakmachines, welke door het vuur zijn vernield. Naar het zich thans laat aanzien, zal zeer waarschijnlijk door het meerendeel der ar beiders doorgewerkt kunnen worden, daar de fabriek, welke achter het hoofdgebouw is gelegen, gespaard bleef. De schade is vrij aanzienlijk. Alle voorraden zyn door het vuur vernield. De kartonnagefabriek „Het Zui den" ls tegen bedrijfsschade verzekerd. Ver zekering op beurspolis dekt de schade. Het gebouw, dat eigendom ls van de Konink lijke Machinefabriek „Begemann" is zoogoed als geheel uitgebrand. De muren zijn over eind blijven staan. De burgemeester was op het terrein van den brand aanwezig. Hedenmiddag kwamen de beide Kamers der Staten-Generaal bijeen in Vereenigde Vergadering, tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. De heer Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, die het voorzitterschap bekleedt, opent, nadat de leden der Staten-Generaal zich in de Ridderzaal op het Binnenhof vereenigd hebben, te half één uur de verga dering en doet den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk Bes'.uit van 5 September 1931, no. 17, houdende zijn be noeming tot Voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, welke heden zal aan vangen. De voorzitter benoemt in de commissie, die Hare Majesteit in het gebouw zal ontvan- den en uitleiden, de volgende Eerste Kamer leden, de heeren mr. P. E. Briët, Jhr. mr. G. A. H. Mlchiels van Kossenich, J. Westerdijk, S. van den Bergh Jr. en Jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, en de Tweede Kamerleden mr. H. P. Marchant, L. F. Duymaer van Twist, mr. P. J. M. Aalberse, mr. E. J. Beu- mer, Dr. S. E. B. Bierema, Dr. H. J. Lovink, Dr. C. W. T. baron van Bootzelaer van Dub beldam, Th. F. M. Schaepman, E. T. Locke- feer en mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar. Voorzitter der Commissie was mr. C. E. Briët. De Ministers, hoofden van Ministerieele Departementen, en de leden van den Raad van State vereenigen zich te één uur des namiddags mede in de Ridderzaal. Hare Majesteit de Koningin vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, kort daarna ln de Ridderzaal aangekomen, wordt door de Commissie ln de vergadering binnengeleid, neemt plaats op den troon en houdt, terwijl ter rechterzijde van Hare Maje steit Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden en ter linkerzijde Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden plaats nemen, de troonrede, welke elders in dit blad is afgedrukt. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en voorafgegaan door de Commissie, verlaat na het uitspreken van de rede de vergader zaal. De Voorzitter sluit, nadat de Commissie in de zaal ls teruggekeerd, de vereenigde ver gadering. Vervanging van ministers Het blad „Informaciones" verspreidt het geruchte dat een krisls in het Spaansche kabinet op het punt staat uit te breken. De minister van Openbare werken. Albor- nes,|zou vanp lan zijn af te treden, waarna hy vervangen zal worden door den huidigen minister van Financiën, Prieto, wiens plaats weer zal worden Ingenomen door den re- geeringsafgevaardigde by den Oppersten Raad van de Bank van Spanje, Augusto Garcia. Aan de gevolgen overleden Zondag had de Jockey J. Vosrelsang uit Menzelsn (Did. by de paardenrennen te Swalmen (L.) het ongeluk van ztin paard te vallen. Met een lichte hersenschudding en zware verwondingen werd hii naar het Laurentiusziekenhuis te Roermond overge bracht. Hedenmorgen is hy, zonder tot bewustzün te zyn gekomen, overleden Gebouw „St. Bavo" „St. Caecilia", 8 uur. Bestuur Bond van Overheidspersoneel, 8 uur. Bestuur Bond van Transport arbeiders, 8 uur. Gem. Concertgebouw Vergadering Licht- week-Comité, S% uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert, kwart over 8 tot kwart over 9 uur. Rembrandt-Theater ,,'t Cafétje", 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg „Extra Tijding" door Het Nederl. Tooneel, 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Haarlemsche In- koopeombinatie, 8.30 uur. „Kunst na Arbeid 8 uur. Bestuur Veehouders, 8 uur. R. K. Bevoikingsbureau, 8 uur. Schouwburg Jansweg Kinderrevue „Lui lekkerland" 2.30 uur. Rembrandt-Theater ,,'t Cafétje", 7 en 9.15 uur. Benoemd In de commissie, ln 1931 belast met het afnemen van het examen ter verkrijging van het getuigschrift als leider in lichaamsoefe ning en van dat als sportleider, welke com missie zitting zal houden te Hilversum, is benoemd de heei R. Ijzer, leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers, alhier. Mislukte aanranding? Bij de politie is aangifte gedaan, dat gis teravond om 10 uur op de Brouwersvaart een dienstbode plotseling zou zyn aangegrepen door een man, die uit een auto stapte en trachtte haar in den auto te duwen. Door het gillen van het meisje en het na deren van menschen schrok de man en liet haar los, waarna hij snel in den auto weg reed. De politie stelt een onderzoek in. R. K. Gymnastiek-Vereeniging „O. B. K." Secretariaat: Berg en Dal 87 Het bestuur maakt bekend, dat, te begin nen met Donderdag a.s., de oefeningen voor de aspiranten beginnen om half 7 tot kwart voor 8. Tevens worden de leden verzocht om 8 uur aanwezig te zyn, opdat wü op tyd kunnen beginnen. Onze vereeniging is uitgenoodigd om aan de uitvoering ter gelegenheid der Mittovos te geven door den R. K. Turnkring Haarlem mede te werken. Ook met het oog op de vaardigheidsproe- ven moet er stevig aangepakt worden, om daar succes te behalen. HET BESTUUR. Aan den Dennenweg In verband met het adres van het R. K. Kerkbestuur van de parochie v. d. H. Drie eenheid, gevestigd te Bloemendaal, houdende verzoek de voor den bouw eener school voor gewoon lager onderwijs aan den Dennen weg benoodigde gelden te willen toestaan, stellen B. en W. voor, medewerking te ver- leenen voor het toestaan dier gelden. Schoenwinkel totaal uitgebrand Gisteravond omstreeks 10'A uur was de Reitzstraat in rep en roer; een hevige brand woedde in het perceel no. 11 van die straat, in den aldaar gevestigden schoenwinkel van den heer J. Heus. Al liet de brand zich eerst niet zoo ernstig aanzien, spoedig bleek dat de toestand kritiek was; de vlammen grepen gretig om zich heen, terwijl dikke rookwolken opstegen. Eenige voorbygangers ontdekten den brand, zy sloegen een ruit ln .en trachtten met emmers water het vuur te blusschen. Spoedig bleek echter, dat de toestand hoogst ernstig werd en eindelijk (veel te laat) waarschuwde men de brand weer. Toen de brandweer ter plaatse verscheen was er geen redden meer aan; het Interieur der zaak was één vlammenzee en vuur gloed. Met vijf stralen op de waterleiding werd erger voorkomen; spoedig slaagde men er in het vuur meester te worden, doch er kon niet meer verhinderd worden, dat de winkel totaal uitbrandde. Natuuriyk was inmiddels een groote men- schenmenigte op de been. om naar het vlammenspel te kijken en de verrichtingen der brandweer gade te slaan. Door de groote hoeveelheden water, welke met vyf stralen op de vlammen werden geworpen, bleef het niet bij brandschade, doch werd in een achter den winkel ge legen kamer en keuken aanzienlüke water schade aangebracht. Ook ging een bedrag aan geld, dat ln de toonbanklade Was ge borgen, verloren. Omtrent het ontstaan van den brand tast men tot heden in het duister. Voor den heer Heus beteekent een en ander een groote schadepost, aangezien de verzekering slechts laag is. Uit den modewinkel van v. d. Laan uit de brandkast f 500.vermist In den afgeloopen nacht heeft men zich door verbreking van een ruit toegang ver schaft tot den modewinkel van de fa. v. d. Laan aan de Kruisstraat. Een bedrag van 500.— wordt vermist. De sombere lijst Een transportrijwiel, dat in de Tugela- straat stond, is gestolen. -> t. Potten verf verduisterd Tusschen Zaterdagavond en Maandag morgen heeft men potten verf verduisterd uit in aanbouw zynde huizen aan de Aca ciastraat. Jubileum Vrydag 18 September a.s. herdenkt de heer H. T. Munnik. fotograaf, den dag, waarop hij vóór 25 jaar by de firma Joh. Enschedé en Zonen op de afd. ehemigrafie in dienst trad. Roode Kruis Transport Colonne Wedstrijden Eerste Hulp bij Ongelukken Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Roode Kruis Transport Colonne, die zich in Haarlem en omgeving in den loop dei- tijden een goede reputatie heeft verworven, worden op Zaterdag 19 September 1931 natio nale wedstrijden gehouden in het verleenen van Eerste Hulp by Ongelukken in het Bron gebouw, alhier. Als inleiding gaat vooraf een expositie in één der étalages der fa. Mathot, Gr. Hout straat 39, hiervoor welwillend ter beschik king gesteld. Hier wordt een overzicht gege ven over de werkzaamheden der Colonne bü groote rampen, watersnood, stormramp enz., alsook op het gebied van E. H. b. O. De uitgeschreven wedstryden beloven een tot nu toe ongekend succes te worden; niet minder c.an een 56-tal ploegen zullen hier aan deelnemen; en niet alleen uit Haarlem en omgeving, zelfs uit Groningen zyn ploe gen afgevaardigd. Van de zyde der burgerij mocht de Colonne zeer vele blijken van belangstelling en waar deering voor haar werken ondervinden; bo vendien werden een 28-tal fraaie medailles en prijzen spontaan aangeboden voor de wedstryden. Ook deze zyn te bezichtigen in de étalages der fa. Mathot, die uiteraard zeer veel bekijks trekt. Zakkenrollers Een dame heeft by de politie aangifte ge daan, dat haar gisteren op de Botermarkt een portemonnaie, inhoudende 10.is ontrold. Het dragen van een badmantel Naar aanleiding van het voorstel van den heer Kremer om de verplichting tot het dra gen van een badmantel op het door Witkop gepachte strand, op te heffen over welk voorstel de stemmen op 13 Augustus j.l. staakten geven B. en W. in overweging aan den heer Kremer, dit voorstel in te trekken en af te wachten de rechterlijke uit spraak over een dergelijk geval in Bergen aan Zee. Het parkeervraagstuk Wat betreft het in het leven roepen van een voorschrift, slechts aan één zijde van den weg te mogen parkeeren, deelt de bur gemeester mede, dat hy een dergelijk voor schrift niet noodig acht, doch ook, dat zorg voor naleving er van groote moeiiykheden met zich brengt, geiyk hem is gerapporteerd uit Den Haag, waar zoo'n verbod bestaat en zal worden ingetrokken. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Het gouden feest. De A. R. M. vierde gisteren haar 50-jarig bestaan, ter gelegenheid waarvan gisteren middag een receptie werd gehouden. O.a. kwam de heer Roovers, gemeente secretaris. namens het gemeentebestuur zyn opwachting maken. Verder gaven hoofd commissaris Versteeg en commissaris Bak ker van de verkeerspolitie van hun be langstelling biyk. Ook zagen wy het be stuur van de R.A.I. Gisterenavond was een feestavond belegd in de groote zaal van Artis te Amsterdam. Hierby was ook het Haarlemsche personeel aanwezig. Directie en commissarissen woonden het feest by en er waren ook andere gasten, tot wie behoorden de heer W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, mr. Van Leeuwen, voorzitter van het departement Amsterdam van de Nederlandsche Maat schappij voor Nüverheid en Handel. De directeur van de A. R. M. de heer H. Heybroek sprak een welkomstwoord en releveerde de geschiedenis van de maat schappij. Burgemeester de Vlugt roemde de A.R.M. namens het groote publiek. Spreker deelde de volgende decoraties uit: de zilveren me daille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, aan de heeren G. F. Styger en J. J. Thörig, beiden kantoorbedienden en W. Kool. stalknecht, en de bronzen me daille aan de heeren W. Swart, zadelmaker, en P. Hubers, stalknecht. (Fanfares). De muziek speelde het „Wilhelmus." De directeur sprak vervolgens de oude getrouwen toe en overhandigde hen een enveloppe met inhoud en een persooniyk geschenk. De heer Mr. v. Leeuwen, voorzitter van het departement Amsterdam van de Ned. Maatschappy van Nyverheid en Han del, reikte daarna aan hen, die meer dan vijf-en-twintig jaren de A. R. M. gediend hadden, de vereerende getuigschriften uit van de Ned. My. voor NUverheid en Han del. Totaal 32 leden van het personeel kwa men voor het getuigschrift in aanmerking. De heer Heybroek had voor hen allen een waardeerend woord. Na deze plechtigheid bood de heer G. F. Stijger, namens het personeel, van klein tot groot, aan de A. R. M., als huldeblijk aan een groot en fraai tegeltableau, dat een plaats zal krygen in het hoofdkantoor en dat beelden bevat uit de geschiedenis der A. R. M.: de huurrijtuigen, luxe-rijtuigen, electrische en benzlne-ataxen, auto's, vrachtwagens, de kantoren te Amsterdam en elders, alsmede een opdracht. Een al bum met namen der schenkers ging daarbij. Nadat nog verschillende hartelijke woor den gesproken waren, werd de vroolilkheid er in gebracht door cabaret en band. Interessante cursus voor de dames Woensdag 16 en Donderdag 17 September aA. van 2—5 en van 8—10 uur geeft de fa. Gez. Oorbière te Haarlem in de bovenzaal van Hotel Centraal Gr. Houtstraat 176, een cursus ln het stofschilderen en borduren zonder naald, met de wereldberoemde Deka- verven. In dezen cursus, welke voor een ieder toe- gankeiyk is, zal een specialiteit op het ge bied van stofschilderen, door demonstra ties duldeiyk maken, dat dit mooie werk door een ieder kan worden uitgevoerd. f 90.gestolen Gisteravond heeft men ingebroken in een perceel aan de Anna van Burënlaan. De be woners waren afwezig. De inbreker (s) hebben zich toegang ver schaft langs de achterzyde van het huis, over een plat, door de badkamer. Het heele huis ls doorzocht. Een bedrag van f 90 wordt vermist. De recherche stelt een onderzoek in. Bijzonder onderwijs B. en W. brengen ter openbare kennis, dat de raad der gemeente op 9 September j.l. heeft besloten, medewerking te verleenen tot: lo. het in bruikleen afstaan van de houten hulpschool (thans nog in gebruik by de Wil lem de Zwijgerschool aan de Hertzogstraat ten behoeve van de bijzondere lagere school aan de Velserstraat 55; 2o. het aanbrengen van verbeteringen aan de byzondere lagere school aan de Rozen- hagenstraat 15; en 3o. het maken van terreinafsluitingen ten behoeve van de bijzondere lagere school aan de Zomervaart 170; dat ieder ingezetene, alsmede de adressee- rende schoolbestunren binnen 30 vrije dagen van genoemde besluiten bij Gedeputeerde Staten dezer Provincie in beroep kunnen komen; en dat gedurende dien termijn alle bescheiden, op deze beslissingen betrekking hebbende, kosteloos voor een ieder ter inzage liggen ter secretarie der gemeente (5e af deeling). Ned. R. K. Volksbond afd. Schoten Zondag 13 Sept. j.l. nield de afd. Schoten van den R. K. Volksoond een buitengewone feestvergadering tot sluiting van het gehou den Triduum. Nadat de vergadering met het zingen van het bondslied was geopend, nam de voorzitter het woord, besprak het gehou den Triduum en nam afscheid "an den Z.Eerw. Heer Pastoor Dessing, geestelijk ad viseur. Pastoor sprak nog eenige woorden, van be moediging en verzekerde steeds met den Volksbond mede te zullen leven. De voorzit ter wendde zich dan tot den nieuwbenoemden adviseur, kapelaan v. d. Burg. De kapelaan verklaarde naast de jeugdorganisatie ook den Volksbond te dienen met zyn krachten. De vergadering werd met muziek opgeluis terd. Een brochure van de Spaarnebank De N.V. Spaamebank heeft een interes sante brochure, getiteld „Onze administratie ten dienste van de Uwe" het licht doen zien. Daarin wordt vooral gewezen op het groote verschil tusschen oude en moderne adminis tratie, terwijl met feiten wordt aangetoond, hoezeer de Spaarnebank tot op het uur de financieele toestand van haar cliënten kan uitrekenen. Dit uitrekenen geschiedt door ver nuftige boekhoudmachines, die fouten maken uitsluiten en een drie-vierdubbele administra tie verrichten. Aan het eind van het keurig uitgevoerde drukwerkje zyn eenige formulieren ter ver- duideiyking ingesloten. Een woord van waardeering voor de illus traties van v. Poelvoorde. Ze zijn pittig en suggestief. Talrijke bezwaren geopperd Maandagavond zyn besturen van Straat- vereenigingen in Café Brinkmann bijeen gekomen, ter bespreking van de as. licht week. De voorzi.ter, de heer C. ten Boom, deelde mede, dat de heer J. J. A. van der Linden, namens de Kleine Houlstraatvereeniging hem gevraagd had een vergadering uit te schryven, met het doel te vernemen, wat de diverse straatvereenlgingen van plan zijn met de a.s. Lichtweek te doen. Er zajn op vergaderingen van straatvereenlgingen be zwaren van allerlei aard geopperd. Om daar aan een einde te maken is deze vergadering uitgeschreven. De heer Weil merkle op, dat de zaken slecht gaan. Daarom is het nu geen tyd een lichtweek te houden. Deze meening heeft hij in het voorjaar ook kenbaar gemaakt. De heer Van Weerden (Groote Hout straat) meende, dat er altijd pessimistische middens.anders zyn. Zij moeten daarom eens laten zien, dat ze wel wat kunnen doen. Om die reden moet de lichtweek doorgang vinden. De heer Alberts (Gierstraat) zei, dat er een clubje is, dat gaarne een lunapark wil. Daar is spr. zeer tegen. Zyn vereeniging heeft zich tegen een lichtweek uitgesproken. De heer Fibbe (Spaarnwouderslraat) deel de mede, dat enkele comité-leden grieven hebben tegen de aanbesteding. Het grootste deel der leden heeft zich voor een winkel week uitgesproken. De heer Ellinckhuizen (Anegang) kon nog niet mededeelen, of zyn straat al of niet zal deelnemen. Er zijn wel voorstanders. De heer Pielage (zyistraat) zette uiteen, waarom zyn vereeniging besloten heeft niet aan de winkelweek deel te nemen. De heer J. Keiler, voorzitter van het Lichtweek-comité, antwoordde de diverse sprekers. Naar aanleiding van opmerkingen over aanbestedingen, deelde hy mede, dat het comité alleen beschikt over het geld, dat de vereenigingen beschikbaar hebben ge steld. De besturen dezer vereenigingen heb ben eventueel voldoende medezeggenschap. De heer Hogenbirk (Zylstraat) meende, dat de caféhouders het meeste profyt uit een winkelweek kunnen trekken. In verlichte straten kykt de bezoeker meer naar boven dan naar de etalages. Bovendien zou een Lunapark de bezoekers daarheen trekken, dus buiten de stad. Spr. is van meening, dat de Lichtweek niets anders is, dan de zakken van Philips en installateurs te spekken. De heer Van Weerden merkte op, dat het Lunapark f 20.000 in het laatje brengt Het doel van het comité ls, bezoekers te laten zien, wat Haarlem bezit. Er mag verwacht worden, dat vele duizenden van buiten de stad zuilen bezoeken. Zó al:en ve teren toch iets, hetgeen uiteindeiyk een voordeel zou opleveren voor alle winke liers. 'Xen slotte sprak de heer Van Wee den zijn leedwezen uit, dat deze büeenkomst zoo kort voor de lichtweek gehouaen wordt. De heer Koppen (Kruisstraat-Kruiswegi gaf een uiteenzetting van het werk van het comité zijner straat. Van de 106 winkeliers, nemen er 92 deel. Een groot gedeelte van het noodige bedrag is reeds zoo goed als binnen. De heer Van Hemsbergen (Anegang) vroeg of de verordening op de winkelslui ting tydens de winkelweek van kracht is. De heer Keiler antwoordde dat een der- geiyk besluit afhangt van de winkeliers. Sprekende over de belangen der winke liers, zelde spr., dat er 's middags ook fes tiviteiten (concerten, bloemencorso's) geor ganiseerd zullen worden. Het comité ver wacht dan veel publiek in de stad. De heer Van der Linden (Kleine Hout straat) gaf een uiteenzetting van het doel der vergadering. In de büeenkomst van de Kleine Houtstraatvereeniging verklaarden de leden zich tegen een lunapark, omdat de stad daardoor ontvolkt wordt. Meer gevoel den zü voor een kermesse d'été ln 't Bron gebouw. Om echter te vernemen, hoe andere straatvereenigingen er over denken, is be sloten een vergadering van alle straatver eenigingen te houden. De heer Keller is van meening, dat een lunapark niet de serieuze koopers trekt. Men vindt daar jongens en meisjes, die by eventueele feeestelükheden door de straten „hossen". Het comité heeft echter ook ge dacht aan attracties binnen de stad. Er zyn onderhandelingen gaande met den com mandant van de brandweer over een avond demonstratie. De heer Robert zal in de Groote Kerk orgelconcerten geven. Moge lijk zal het programma nog sportwedstrij den vermelden en dan organiseert de K. L. M. vliegtochten boven de stad. Op een vraag over de propaganda ant woordde de heer Keiler, dat in een groot aantal plaatsen van Nederland groote affi ches opgehangen zijn. Dan zijn er in de plaatsen tusschen Alkmaar en Lelden hon derden kleinere affiches verspreid. Federatie van straatvereenigingen De heer Voet zeide, dat ln Utrecht een vereeniging is, waarby alle straatvereeni gingen zyn aangesloten. Hij vroeg, of een dergelijke vereeniging niet van belang is, daar ze bij het organiseeren van een licht week e. d. nuttig werk kan verrichten. Spr. verzoekt deze aangelegenheid in de bestu ren der diverse straatvereenigingen ter sprake te brengen. De voorzitter merkte op, dat de Mid denstandscentrale tegen een dergelijke ver eeniging is. Aan samenwerking met straat vereenigingen wilde hy gaarne medewer ken. Nadat de heer Oosten Beekman het uitvoerend comité hulde -had gebracht voor zijn werk en de winkeliers opgewekt had in de lichtweek te laten zien, wat ze kun nen, sloot de voorzitter de vergadering. Rijwielverkeer op Bloemend;; nlscheweg, Zeeweg en Korte Zijl weg By B en W. van Bloemendaal is ingeko men een adres van de Verkeerscommissie voor Haarlem en Omstreken, houdende ver zoek om bet rüwielverkeer op den Bloemen- daalscheweg, Zeeweg en Korte zylweg beter te regelen. In verband met dit adres deelen B. en W. van Bloemendaal mede, dat; le. zij besloten hebben - zulks mede naar aanleiding van een bericht van Gedeputeer de Staten, dat zij niet bereid zyn te voldoen aan het verzoek om den rijweg van den Bloemendaalscheweg buiten de kommen voor het rüwielverkeer te sluiten om het rüwielverkeer op den rijweg van den Bloe- mendaalscbewef* vrü te laten; 2e. het rijwielverkeer van den Militairen- weg naar den Zeeweg niet geheel naar ge noegen geregeld is doch dat voorloopig een betere oplossing nog niet is gevonden; 3e. het pevaa rliike verkeer op den Korten Zijlweg weldra tot het verleden zal behooren, eanoezi^n ro<* ln het naiaar de noodde ver breeding ter hand zal worden genomen. Haastige chauffeurs Op den Rijksstraatweg te Halfweg, is een auto-ongeval gebeurd. Twee autobussen, komende uit de richting Haarlem, wilden een auto passeeren, welke in dezelfde rich ting reed. Toen de eene autobus den auto gepasseerd had, wilde de tweede eveneens passeeren. Op dat moment kwam er een auto uit de richting Amsterdam. De tweede kwair in het nauw en reed den auto tegen het voorwiel, tengevolge waarvan de wagen op zün kant kwam te liggen. Een der in zittenden, een dame, werd licht gewond. De autobussen reden door. Geboren: 10 Sept. J. E. NoyonsRam, d. A. J. SuurendonkVerwer, z. 11 Sept. D. A. v. Eeden—Burgering, z. M. Kleinhout Gubbels, d. J. v. d. Ham—v. d. Meide, z. 12 Sept. J. C. ZwemmerHoolwerf, z. M. W. C. MontaubanBeuken, z. A. D. v. d. En den—de Vink, z. J. G. J. A. Dekkerv. d. Veldt, z. M. J. A. Buis—Galama, d. G. A, Tabak—Kleijne, d. 13 Sept. C. Jansens— v. d. Made, z. 14 Sept. T. de VogelAar den, d. H. T. Oppelaar—Kelderman, z. M. J. H. BosseStalpers, z. Overleden: 12 Sept. E. v. d. KleünDel fos, 46 j., Oranjestraat. M. C. HaakPloeg, 53 jaar, Rosenprieelstraat. G. Kraan—Kok, 80 jaar. Oosterstraat. J. W. Sluijter, 64 j., Kamperlaan. 13 Sept. H. v. Velsen, 71 jaar, Brouwerstraat. G. T. de Waal, 40 jaar, Ha- zepaterslaan. J. Massink, 59 jaar, Flores- straat. E. M., 3 j., d. van J. A. Remmé, Zwaluwstraat. DINSDAG 15 SEPTEMBER 1931 Parijs 9.67 9.75 Brussel 34.40 34.50 Londen 12.04 12.05 New-York (cable) 2.47% 2.48% Beriyn 58.05 58.25 ZUrtch 48.30 48.40 Rome 12.90 13.- Madrid 22.25 22.45 Oslo 66.20 66.40 Stockholm 66.25 66.40 Kopenhagen 66.15 66.30 Praag -•••••••••••••••e* j 7.30 7.40 Weenen 34.80 34.90 Warschau 27-.9» DINSDAG 15 SEPTEMBER 1931 Vorige Koersen Staatsieenlngen 5 Nederland 1919 4 Nederl 1916 4 H Nederl. 1917 4 Nederland 1931 4V,% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank "dische Bank Cert. Handel-My. Industrieën J mie ver Calve Delft Alg Xunstzüde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Kuch Accoustiek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U S. Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petr Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Onion OU Rubber A dam Rubber Bandar Oeli Batavia Rubb Rott. rapanoeil Serbadjadi Silau V l C O Allied tntercontin Rubber Scheepvaart Holl Amerika Lün Jito Gem Eigend Kon. Ned Stoomb. icneepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker H V A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic Milw. St. Paul Kansas City South Erie Ralli Prolongatie 1033/3 102 1037/l6 102'/16 97 72% '6% 94% 123% 55 47%» 26% 67 8%» 200 40% 36 3% 11 25 49 122% 17% 143% 71 3%. 7% 3' 32 50% 52% 17% 12% 22% 16 26 ls/s 5% 5% 22 81% 5% 5 211 12 1934 24,90 140 165 2f 183% 35 1033/8 102% 103%, 102 97 39% 35% 3% 23 48 120 141% 73% 5Vl6 49% 1% 80 5% 201 10 46 136% 16' 18 175

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2