15 OCTOBER DE KEUZE VAN DEN BONDSPRESIDENT IN OOSTENRIJK DE „MITTOVOS DANS-ACADEMIE J. G. MARTIN ZONEN BESPREKINGEN IN DE ONTWAPENINGSCOMMISSIE TWEEDE BLAD DINSDAG 15 SEPTEMBER 1931 BLADZIJDE Bondspresident Miklas of Renner? STADSNIEUWS De tweede dag der Missie-actie De surséance-aanvrage van Gonnermann N.V. Aanvang van den nieuwen cursus in de moderne dansen Aan onze Academie is verbonden Miss Mary Leslie, van de Cone School of Dancing, Londen. life; Felle brand te Waalwijk BINNENLANDSCH NIEUWS De opening der Staten-Generaal De bijeenkomst van den Volkenbond Den 18den October zal in Oostenrijk de Bondspresident worden gekozen. Het is den eersten keer, dat het Oos'.enrijksche volk het opperhoofd van den staat zelf kiest. Tot nu toe werd hij gekozen door de Bondsverga dering, d. i. een vereeniging van leden van den Nationalen- en den Bondsraad, dus langs parlementairen weg. Door de grond wetsherziening van 1929, die onder den druk van wijde volkskringen tot stand is gekomen, is in de plaats van de parlementaire repu bliek, waarbij alle macht bij de volksver tegenwoordiging lag, de democratische repu bliek gekomen en hier staat de Bondspresi dent als het opperste gezag boven het Parle ment. Tot 1929 had de Bondspresident niet veel meer dan representatieve rechten en had nauwelijks gelegenheid, zijn positie in den staat te doen gelden. Hierin heeft de herziening van de grondwet een groote ver andering gebracht. De Oostenrijksche Bonds president heeft ook nu nog niet de bevoegd heden van den Duitschen Rijkspresident, maar sedert 1929 heeft hij het recht de regee ring te benoemen en af te zetten, de volks vertegenwoordiging bijeen te roepen en te ontbinden, hij is de opperbevelhebber van het leger en bezit het nood-recht, hetwelk hij in geval dat het Parlement niet bij een is met toestemming van een sub comité van den Nationalen Raad, kan uit oefenen. De groote mate van noodrecht-ver- ordeningen, zooals die in het Duitsche Rijk bestaat, wordt hier echter niet bereikt. Vol gens de gewijzigde grondwet moet de Bonds president door het volk worden gekozen; hierbij bestaat kiesdwang. Door deze directe verkiezing moet evenals in Duitschland aan de republiek een persoonlijkheid worden gegeven, die het vertrouwen van de groote menigte bezit en die niet voortkomt uit den handel der partijen-politiek. Omtrent de aanstaande verkiezing was tot vóór korten tijd geen eenheid onder de partijen. Met het oog op de moeilijke situatie en om de kosten te sparen, die meer dan twee millioen Schilling zullen bedragen, be stond er een sterke strooming, om de volks stemming dezen keer nog te vermijden. Oe cristelijk-socialen wilden het tijdstip uitstel len, sociaaldemocraten weigerden hun toe stemming. Ook het plan, om de Bondsver gadering nog eenmaal te laten kiezen, waar voor vooral de Landbond stemde, heeft schip breuk geleden. Nog tot het laatste oogenblik heette het, dat de drie burgerlijke partijen, die in de regeering vertegenwoordigd zijn, christelijk-socialen, Landbond en Groot- Duitschers, tot een gemeenschappelijken candidaat zouden besluiten, om den verkie zingsstrijd te vereenvoudigen en de keuze van 'n burgerlijken candidaat te verzekeren. Een besluit der christelijk-sociale partij heeft dit plan doorkruist. Eeh christelijk- sociale partijraad heeft besloten, vast te houden aan de volksstemming en heeft als candidaat den tegenwoordigen Bondspresi dent Miklas gesteld. Het werd aan de an dere burgerlijke partijen overgelaten, dezen candidaat te steunen. Het antwoord is on middellijk gevolgd en weigerend uitgevallen. Daardoor is het burgerlijke front uiteenge vallen voor deze verkiezing, waardoor het politieke systeem der volgende zes jaren in Oostenrijk bepaald zal worden. Dit feit wordt in burgerlijke kringen betreurd omdat de kansen van den sociaal-democra- tischen candidaat Dr. Kan Renner daardoor kunnen toenemen. Dit zal vooral dan het geval zijn, wanneer de kiezers der kleine burgerlijke partijen leege stembrief jes afgeven. Naar het heet, zijn de nationaal- socialisten hetzelfde van plan, terwijl het Heimat-blok, de partij van Starhamberg, een eigen candidaat, Generaal Hülgerth, wil stel len. Dit beeld kan zich echter in de volgen de dagen nog verschuiven. Het is mogelijk, dat de midden-partijen zoo noemen zich de groepen Onder leiding van Dr. Schober een eigen candidaat zullen brengen. De de finitieve voorstellen moeten in leder geval 20 September bekend zijn. Omtrent de verkiezing zelf kan worden ge zegd, dat die candidaat els gekozen wordt beschouwd, die meer dan de helft van alle geldige stemmen op zich vereenigt. Heeft geen enkele candidaat een zoodanige meer derheid, dan vindt binnen vier weken een herkiezing plaats en wel tusschen die candi dates die de meeste stemmen hebben ver kregen. De afzonderlijke groepen kunnen hun candidaten uitwisselen, wat bij een herkie zing van belang kan zijn. Voor de kansen der verkiezing worden de cijfers der laatste alge- meene verkiezing in het jaar 1930 geraad pleegd. Toen bedroeg het aantal kiezers 4.121.282; er werden echter slechts 3.754.370 stemmen uitgebracht en hiervan werden er 3.688.086 aks geldig verklaard. De sociaal-de mocraten verkregen 1.538.107 stemmen, de christelijk-socialen 1.314.956. De overige, niet-socialistische partijen verkregen te za- men 493.800, het Heimatblok 227.401, de na tionaal-socialisten 111.627 en de Joodsche lijst 2133 stemmen. Hoeveel burgerlijke, resp. christelijk-sociale stemmen er onder de niet- kiezers waren, die nu naar de stembus ge dwongen worden, moet worden afgewacht. Een voorspelling omtrent den afloop der presidentskeuze kan onder deze omstandig heden niet worden gemaakt. Volgens de ver- kiezings-cijfers van 1930 zouden de christe lijk-socialen nog ongeveer "250.000 stemmen uit de gelederen der nietkiezers of andere kampen er bij moeten krijgen, om bij de eerste verkiezing succes te hebben. Wat nu de beide hoofd-candidaten aan gaat, kan worden gezegd: Dr. Renner is als een der gematigde leiders van links bekend. Volgens de toegepaste discipline zullen alle kiezers der sociaal-democratische partij aan eengesloten voor Dr. Renner stemmen. De candidaat der christelijk-sociale partij, de te genwoordige Bondspresident Miklas, geniet alom sympathie. Gedurende den tijd van zijn functie heeft hü ook bij zijn politieke tegen standers nooit emstigen aanstoot gewekt en een wrijving is nooit ontstaan. Een strijd- candidaat kan Miklas dus niet worden ge noemd. Gisteren hebben we een en ander verteld over den „Blijen Intocht" der Pater Missio narissen in onze Bisschopsstad. Vandaag een overzicht van wat er op den tweeden dag, op Zondag 11 October as. zal plaats hebben. Vooraf evenwel de vraag; Welk terrein bestrijkt eigenlijk de „Mittovos"? Iedere Katholieke Missie-actie, ons Ka tholieken lief en dierbaar. Doch in dit geval culmineert de Mittovos- actie in de 9 Parochiën van Haarlem en de onmiddellijk daaraan grenzende 8 andere parochies. Later is daarbij gekomen Voge lenzang op verzoek, omdat Vogelenzang de geboorteplaats is van Pater Desiderius, den voorzitter der Vereeniging van Ned. Mis sioneerde Orden, ien grooten Promotor van het Nederlandsche Missiewerk. Die was er op gesteld, dat zijn geboorteparochie in .deze actie werd betrokken. En al is nu Pater Desiderius plots over geplaatst naar Italië en is hij als voor zitter vervangen door den Z. E. Z .G. Pater W. Keller S. J. blijft Vogelenzang inge deeld in onzen Mittovoskring De as. Mitto- vos-actie omvat dus 18 parochies. De kerkelijke plechtigheden onder nadere goedkeuring van de Z. E. Heeren Pastoors der 18 Parochies, die dezer dagen het Algemeen Programma der Ker kelijke Plechtigheden zullen ontvangen van den Secretaris aer desbetreffende Com missie, zullen op Zondag 11 October onder alle H.H. Missen Missiepredikaties plaats hebben, waarna open-schaalcollectes. De Missie-predikaties onder alle H. H. Missen, zijn bereids voor al de 18 Parochies vastgesteld. Wij laten hierbij de indeeling volgen: Parochiekerk Nieuwe Groenmarkt 12: Pater Plav. van Liempt (Minderbroeders Francis canen) Kleverparkweg 17. Pater A. Kouwenhoven (Missionarissen van de H. Familie). Parochiekerk Leidsche Vaart 146. Father M. Boonen (St. Josephs Congrega tie, Mill-Hill). Parochie Rijksstraatweg 361 (Haarlem-N.). Pater J. Scholten (Priesters H Hart van Jezus). Parochie Paul Krugerstraal 43. Pater M. van Es (Sociëteit van het God delijk Woord Steyl-Uden). Parochie Amsterdamstraat 59. Pater Th. van Oyen (Paters Lazaristen). Parochie Jansstraat 41. Pater W. Keiler (Paters Jezuieten). Parochie Rijksstraatweg 26 (Liduina). pater Ludg. Thien (Paters Carmelleten). Parochie Spaame 99. Pater J. Busé (Paters Kruisheeren). Aerdenhout-Bentveld. Pater Dr. L. Vogel (Paters van den H. Geest) Bloemendaal. Pater B. J. Wemeri (Paters Nobertynen). Heemstede (Heerenweg). Pastoor Dr. J. Bruning (Patriarchaat van Jeruzalem). Heemstede (Valkenburgerplein). Pater A. H. G. Bröcker (Missionarissen H. Sart van Tilburg). Overveen. Pater J. P. Knoops (Sociëteit Afrik. Mis siën, cadier en Keer). Spaamwoude a. d. Lie. Pater A. G. M. Popelier (Missiën van Scheut) Vijfhuizen (Haarlemmermeer). Pater E. G. J de Louw (Witte Paters van Kardinaal Lavigerie). Vogelenzang. Pater Ed. Pisters (Paters Maristen). Velsen-Driehuizen. Pater R. Th. Hagemans (Paters Domini canen). Des avonds zullen de leeken. eveneens vrienden der Missies, aan het woord komen. EEN TOONEELVOORSTELLING In den Schouwburg aan den Jansweg zal te 8.15 uur de bekende Rederijkerskamer J. A. Alberdingk Thym" opvoeren het be roemde en bekende tooneelstuk: „De drie voudige wijsheid van Vader Wang". Een Chineesch drama in vier tafereelen naar het Fransch van Henri Ghéon. door Fr. C. Bayer O.F.M. Deze voorstelling belooft één der vele glanspunten te worden der „Mittovos-actie". De artistieke leiding van het geheel is toe vertrouwd aan onzen bekenden Herman Moerkerk, lid der commissie voor zang, mu ziek en tooneel, terwijl het kapwerk is op gedragen aan den heer André Steenman van Amsterdam. De diverse rollen van dit tooneelstuk zijn in handen gegeven van de beste en meer beproefde krachten van „Alberdingk Thym". Wij noemen: Gerard Nielen, D. Vreeswijk, H. Elferink, J. Marchant, Cor Hoogeboom, Wim Teeuwissen, Piet Reiber, J. Ic. van Dijk e.a. Hiermede is de 2e dag der Mittovosactie ten einde! Dan gaat de congresweek beginnen. Aangaande de surséance-aanvrage der machinefabriek N. V. Gonnermann Co., te Haarlem, kunnen wij het volgende mededee- len: In haar verzoek om uitstel van betaling verklaart de directie der vennootschap, dat verzoekster niet in staat is al hare op- eischbare schulden te voldoen, doch gegronde vooruitzichten heeft na verloop van eenigen tijd haar schuldeischers te kunnen bevredi gen. dat immers door haar een nieuw fabrieks gebouw is gesticht waarbij zij er niet vol doende rekening mede heeft gehouden, dat zij niet voldoende liquide middelen te harer beschikking hield en ten gevolge van de on gunstige tijdsomstandigheden den laatsten tijd met verlies is gewerkt, hoewel voordien het bedrijf zeer rendeerend was, dat een regeling met crediteuren wordt ontworpen, waarmede eenigen reeds in be ginsel hare instemming hebben betuigd, zoo dat mag verwacht worden, dat met succes 'n reorganisatie kan tot stand gebracht worden ten doel hebbende de bevrediging der cre diteuren. De ruwe balans in de voorloopige surséance van betaling vermeldt aan de creditzijde een bedrag van f 1.783.759.78, aan de bebetzijde 'n bedrag van f 1.871.560.82. De debiteurenstaat geeft een eindbedrag van f 99.591.56 aan, de crediteurenstaat van f 278.081.18. Alvorens inzake het verzoek om surséance te beschikken, heeft de Arrondissements Rechtbank te Haarlem bevolen, dat de schuldeischers benevens de schuldenaren en de bewindvoerders door den griffier zullen worden opgeroepen teneinde op Zaterdag 24 October a.s. in de Raadkamer der Rechtbank te worden gehoord. Leeraren Rijkstuinbouwschool Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, zijn, voor het tijdvak van 1 October 1931 tot 1 October 1932, aan de Rijkstuinbouwschool te Lisse wederom be noemd tot leeraar A. J. Borggreve, te Haarlem, en tot leerares mevr. A. J. L. Boogaard, te Bennebroek, en is benoemd tot leeraar H. F. Boven, te Haarlem. Provinciaal Ziekenhuis Santpoort Jaarverslag 1930 Wij ontleenen aan het jaarverslag van het Provinciaal Ziekenhuis, nabij Santpoort het volgende: In de algemeene wijze van verpleging kwam dit jaar geen verandering. De behoefte aan in diverse vormen van handenarbeid, geschoold personeel, doet zich hierbij in sterke mate gevoelen. In verband hiermede wordt dan ook door de directie de mogelijkheid van het invoeren van speciale cursussen ernstig overwogen. Evenals vorige jaren konden wij ons in een groot aantal bezoekers uit buiten-» en binnenland verheugen. Uit het buitenland bezochten ons oa.: Prof. A. Petren, (Upsala); dr. E. Vextberg Zweden) en dr. Batliwala, Eng. Indië). Van het binnenland noemen wij Prof. van der Horst, die met een 50-tal Amster- damsche studenten het Ziekenhuis kwamen bezichtigen en het bezoek van de deelne mers der te Amsterdam gehouden artsen- week. De afdeeling Haarlem van de Nederland sche Maatschappij tot Bevordering dei- Geneeskunst hield hier een harer bijeen komsten, bij gelegenheid waarvan door onze geneesheeren demonstratie werden gege ven. Aan patiënten werd aan belooningen uit gekeerd totaal 26.896.80, van welk bedrag in den patiëntenwinkel tegen penningen werd omgezet voor 20.511.15, terwijl een bedrag ad 6.385.65 in gewoon geld werd verstrekt. De totale waarde van de door patiënten vervaardigde goederen bedroeg 17.596.49 waarvan werd verkocht voor een bedrag van 10.632.67. Het onderhoud van de parken en terrei nen vergde in het afgeloopen jaar een be drag van 15.675.— tegenover 17.113.— in 1929. Het totaal der lasten van de exploitatie rekening over 1930 bleef 37.951.75 J4 be neden de raming, terwijl de baten 4.009.20 'A hooger waren dan was begroot, zoodat van de provinciale bedragen waar voor "f 270.000.— was uitgetrokken, slechts 228.039.04 noodig was om die rekening te doen sluiten. Vergeleken bij het jaar 1929 nam de bijdrage va nde Provincie toe met 7.42.770. De kostende prijs der verpleging in de 3e klasse, welke was berekend op pl.m. 1.080.— per patiënt per jaar bedroeg 1.063.03 tegen 1.060.59 over het jaar 1929. De verpleeg- prijs van de le en 2e klasse daalde van 1.905.08 in 1929 tot 1.855.84 in 1930. Schagchelstraat 29 HAARLEM - Telefoon 10806 Spreekuren te Haarlem dagelijks van 2-5 en van 7-9 Haarlem Amsterdam Bussum Hilversum Baarn Zaandam V ?v 5 Ft vA De treincatastrofe op het traject Boedapest Weenen, welke veroorzaakt is door een communistischen bomaanslag, heeft aan een groot aantal personen het leven gekost. Zes wagons van de express-trein vielen van de brug, terwul drie slaapwagens totaal versplinterd werden. Een overzicht van de ruïne. Stoomschoenfabriek in de asch gelegd Hedenmorgen omstreeks 9 uur werd te Waalwijk brand ontdekt in de stoomschoen fabriek der firma C. G. van der Heijden, gelegen aan de Grootestraat in de nabij heid van de haven. De brand had plotseling zoo'n grooten omvang, dat de reeds aan hPt werk zijnde arbeiders zich ijlings in veilig heid moesten brengen. De stoomspuit van de gemeente Waalwijk was spoedig na het uitbreken van den brand aanwezig. Aan blusschen van de fabriek viel niet te denken, waarop men zich beperkte tot het nathouden van de omliggende per- ceelen. O.m. dreigde ook de stoomschoenfabriek „Sport" van de firma de Rooijen-Oerlemans een prooi der vlammen te worden. Ook daar waren de arbeiders gedwongen het werk neer te leggen. Ten slotte slaagde men er in den brand te beperken tot de fabriek van de firma v. d. Heijden, die geheel in de asch werd gelegd. Het grootste deel van den voorraad en alle machines werden een prooi der vlammen. De belangstelling van het pu bliek was buitengewoon groot, doch de politie, onder leiding van den waarnemend inspec teur, zorgde er voor, dat het publiek op be langrijken afstand werd gehouden. Het verkeer moest worden omgelegd. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. De schade is zeer aanzienlijk. De waarnemende burgemeester, wethou der Eibers, was op de plaats van den brand aanwezig. Het verloop der plechtigheid Hedenmiddag heeft de traditioneele plech tigheid plaats gehad van de opening van het nieuwe parlementaire zittingsjaar door de Koningin. In tegenstelling met verleden jaar woonde de Koningin-Moeder ditmaal de plechtigheid niet bij. Overigens was de Koninklijke Stoet op de zelfde wijze samengesteld als ten vorigen jare toen deze voor het eerst na den mobi lisatietijd de vroegere uitgebreidheid had verkregen. Als steeds op Staten Generaal-dag haa de binnenstad der Residentie een levendigen aanblik. Vooral in de omgeving van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde en langs den dcor den Koninklijken stoet re volgen weg naar de Ridderzaal op het Bin nenhof was een zeer talrijke menigte op de been. Precies ten 1 uur vertrok de stoet", waarbij de Koningin, de Prins en Prinses Juliana ge zeten waren in de met 8 paarden bespan nen, prachtigen gouden karos van het Pa leis, waar stond opgesteld een eerewacht Ja gers met de Koninklijke Militaire Kapel. Onder voortdurende toejuichingen van de aan weerszijden van den door militairen van verschillende korpsen afgezetten weg, opge hoopte menschenmassa's, reed de schitteren de stoet naar het Binnenhof, waar b(j aankomst van de Vorstelijke personen een eerewacht van de Koloniale Reserve de mili taire eerbewijzen bracht, terwijl het mu ziekkorps het oude Wilhelmus speelde, on der de tonen van welk lied de Koningin, Prins en Prinses het bordes bestegen dat leidt naar den ingang der Ridderzaal, waar onze Vorstin op de gebruikelijke wijze door Hofdigmtarissen en door een Commissie van leden uit de beide Kamers der Staten- Generaal werd ontvangen. Rechts van de Koningin nam de Prins en links van Haar Prinses Juliana plaats op de troonzetels, terwijl de leden van het gevolg achter en ter zijde van den troon hun plaatsen innamen. Onmiddellijk daarop nam de Koningin het woord tot het uitspreken van de Troonrede. Te ruim half twee, nadat de plechtigheid in de zaal was beëindigd, werd met het zelfde eerbetoon door de eerewacht, de te rugtocht naar het Konikljjk Paleis aan vaard waar de Koninklijke Familie met dezelfde militaire eerbewijzen werd ontvan gen ais bij het vertrek. Het petitionnement van de Nederlandsche dagbladpers De delegatie naar Genève. De delegatie van de Vereeniging „De Ne derlandsche Dagbladpers", die he. ïmo.gen naar Genève is vertrokken om daar het petitionnement voor Internationale Ontwa pening aan te bieden aan den President van de Assemblée van den Volkenbond bestaat uit de heeren: J W. Henny, voorzitter N. D. J.: Mr. W G. J. Veenhoven, secretaris N. D. P. en Robert Peereboom, voorzitter Peti^wwS«iept5C9iwni£sie, China, Panama en Spanje leden van den Raad. De Volkenbondsvergadering heeft een reso lutie aangenomen waarbij er bij alle commis sies op wordt aangedrongen geen besluiten te nemen welke het volgend jaar grooter uit gaven kunnen veroorzaken. Vervolgens waren aan de orde de verkiezin gen ter aanvulling van den Raad in verband met 't aftreden van Spanje (dat herkiesbaar was) en Perzië en Venezuela. Uitgebracht werden 50 stemmen, waarvan geldig 48. De absolute meerderheid was 25. Gekozen werden China (met 48 stemmen); Spanje (met 43 stemmen) en Panama (met 45 stemmen). Verschillende staten verkre gen ieder twee stemmen. Onder grooten bijval werden China, Spanje en Panama verkozen verklaard. Briand en Curtius aan het noen maal der journalisten. De Internationale Unie van bij den Volken bond geaccrediteerde journalisten heeft gis teren het traditioneele Volkenbonds-noen- ma^l gegeven, waaraan werd deelgenomen dóór de presidenten van de Volkenbondsver gadering en van den Raad, de vertegenwoor digers van alle raadsleden, de secretarissen- generaal van den Volkenbond, den directeur van het Internationaal Arbeidsbureau en tal rijke gedelegeerden en persvertegenwoordi gers. Het woord werd gevoerd achtereenvolgens door Titulescu en de vertegenwoordigers der groote mogendheden. In alle toespraken kwam de gedachte tot uitdrukking van de a.s. ontwapeningsbesprekingen en de nood zakelijkheid van een onvoorwaardelijk wel slagen der Ontwapeningsconferentie. Lord Robert Cecil verklaarde dat ontwape ning de eenige werkelijk ernstige en duur zame garantie is voor den algemeenen vrede. Briand besprak de vredesgedachte en ver klaarde dat de vrede onder de volkeren on danks alle moeilijkheden groote vorderingen heeft gemaakt en het thans nog moeilijker is oorlog te voeren dan vroeger. Dit is in hoofd zaak te danken aan het bestaan van den Volkenbond, die groote verdiensten voor de menschheid heeft. De tot nu toe verrichte voorbereidende werkzaamheden wijzen reeds op resultaat van beteekenis. De oorlogsidee moet voor eeuwig begraven worden en er zal niet meer gezegd mogen kunnen worden dat de oorlog een geoorloofd politiek middel is. Indien 60 volken zich ter Ontwapeningscon ferentie vereenigen, zouden zij eenstemmig moeten besluiten den oorlog als ongeiuk voor de menschheid voor eeuwig te doen verdwij nen. De Duitsche minister van Buitenland- sche Zaken, Dr. Curtius, zeide aan de hand van een teekening op het menu, welke een optocht van alle bekende Europeescne politici in pelgrimsgewaad aangeeft, met Briand aan den kop, waarbij deze noog op een rots neerziet op het „beloofde land" dat uit deze teekening blijkt dat Briand geens zins in een geschokte positie verkeert. Dr Curtius is bij het beschouwen der teekening veel eerder van meening dat de politici in gesloten gelid hun leider Briand volgen naar een gemeenschappelijk doel. De critiek op den Volkenbond, welke bij de bijeenkomsten van dit jaar weer naar voren is gekomen, is slechts te beschouwen als een teeken van liberale oppositie, gedragen door den wensch deze groote organisatie te ontwikkelen. Bij alle critiek is kenmerkend de overtuiging dat slechts door een nauwe samenwerking van allen de huidige moeilijkheden zuilen kunnen worden overwonnen en de radicale verdelging van den oorlog en daarbij het verkrijgen van een duurzamen vrede moge lijk zullen zijn. Tegenstellingen bij de ontwape ningsbesprekingen. De groote commissies van de Volkenbonds vergadering hebben gisteren haar werkzaam heden voortgezet. In de ontwapeningscommissie kwam het reeds in 1928 door de Duitsche regeering in gediende voorstel inzake het afsluiten van een overeenkomst over maatregelen ter voorko ming van oorlog in behandeling. In het ontwerp voor deze overeenkomst wordt vastgesteld, dat de Volkenbondsraad bij dreigend oorlogsgevaar of bij het uitbre ken van oorlog onmiddellijk een reeks maat regelen kan nemen, o.a. terugtrekken dei troepen, vaststellen van een neutrale zóne het sturen van een commissie naar de be treffende plaatsen, terwijl tevens bepaald wordt dat de bij den Volkenbond aangeslo ten mogendheden zich geheel en al aan deze bepalingen moeten onderwerpen. Bij de artikelsgewijze behandeling van dit ontwerp kwamen reeds onmiddellijk in den aanvang groote tegenstellingen aan het daglicht. De Poolsche regeering, die bijzon dere aandacht wijdt aan dit onderwerp verlangde, dat de bepaling, dat een over schrijding der grenzen reeds beschouwd moet worden als oorlogsbedreiging, zal worden opgeheven, c.aar overschrijdingen van gren zen of volkomen beteekenisloos zijn of we.' gelijk staan aan een onmiddellijk uitbreken van oorlog. Verder stelde de Poolsche re- geeringsvertegenwoordiger voor, dat die staten, die overgaan tot bewapeningen boven de hun bij verdrag opgelegde limieten, on middellijk door den Raad opgeroepen zullen worden deze bewapeningen tot genoemde limieten terug te brengen. De Poolsche voorstellen werden echter door Lord Robert Cecil ten scherpste af gewezen. Deze legde er den nadruk op, dal militaire grensoverschrijdingen volstrekl moeten worden opgevat als oorlogsbedrei ging en derhalve volkomen thuis hooren in een overeenkomst inzake maatregelen ter voorkoming van oorlog. Lord Robert Cecil legde er voorts den nadruk op, dat de Volkenbond niet bevoegd is het tweede Poolsche voorstel te behandelen daar het probleem van de bewapeningslimieten uit sluitend aan de as. Ontwapeningsconfe rentie moet worden voorbehouden. De BegTOotingscocmmissie In de begrootingsccmmissie kwam het tot scherpe critiek van bijna alle regeerings- vertegenwoordigingen op de financieele gestie van het Volkenbondssecretariaat, Algemeen werden essentieele beperkingen geëischt van de uitgaven van den Volken bond, vooral beperking van niet noodige reizen en van het geheele overbodige al te bureaucratische apparaat, beperkingen van protocollen en rapporten, telefoonkosten enz. Bestudeering van den toestand der hulpbehoevende staten. De Volkenbondsraad heeft Maandag het rapport der credietcommissie van de Europa- Commissie ter bestudeering ontvangen. Dit rapport beveelt aan de permanente finan cieele commissie van den VolkenDond als een soort financieele contróle-instantie voor alle internationale leeningsonderhandelingen om te vormen. Het rapport is gebaseerd op de voorstellen der Fransche regeering en beoogt de financieele commissie in het bijzonder den financieelen en economischen toestand van leeningen behoevende staten grondig te doen bestudeeren. Het rapport beveelt voorts aan een nauwe re samenwerking tusschen de circulatieban ken der afzonderlijke landen, met de finan cieele commissie van den Volkenbond en de Bank voor Internationale Betalingen te Ba zel en legt er den nadruk op, dat de finan cieele commissie als arbitei zou kunnen op treden in geval van moeilijkheden tusschen leeningbehoevende landen en crediteurstaten. De vorming van een nieuw orgaan voor 't onderzoek naai internationale door den Vol kenbond op te nemen leeningen wordt na drukkelijk van de hand gewezen. Evenwel wordt de instelling van bizondere instanties voor een onderzoek naar afzonderlijke iee- ningskwesties aanbevolen. Voorts wordt voorgesteld, dat de finan cieele commissie nauw zal samenwerken met de Bank voor Herstelbetalingen, "velk insti tuut in het bijzonder wordt aanbevolen als trustee voor internationale leeningen. Het voorstel van den vroegeren Belgischen minister van Financiën Franqui, inzake con versie van internationale leeningen op korten termijn in leeningen op langen termijn, woidt daarentegen in het rapport met re serve behandeld. Dr. Curtius heeft voorgesteld het plan voor verder onderzoek te verwijzen naar de financieele commissie van den Volkenbond. Het rapport van de credietcommissie werd vervolgens zonder verder debat aangeno men. Het geschil tusschen de Britsche en Fin- sche regeeringen nopens de in beslagneming van 12 Finsche schepen door Engeland tij dens den wereldoorlog werd met net oog op de talrijke zich daarbij voordoende juridische moeilijkheden verdaagd. Engelsch voorstel tot afschaffing van groote slagschepen? Volgens een bericht van de Exchange Te legraph Cy uit Washington doen aldaar ge ruchten de ronde, dat de Engelsche regee ring opnieuw voorstellen heeft gedaan tot afschaffing van de dreadnoughts van onge veer 30.000 ton. Dit voorstel wordt gebaseerd op de groote kosten die door een beperkte gebruiksmogelijkheid van dit scheepstype niet meer worden gerechtvaardigd. De Ame- rikaansche regeering. die vroeger van der gelijke voorstellen niets heeft willen weten, zou volgens deze geruchten bereid zijn dit voorstel in overweging te nemen, daar ook de Amerikaansche deskundigen zich thans hebben uitgesproken voor een practischer scheepstype. De DO X door den bliksem getroffen Lid der bemanning gewond Gedurende een hevig onweer is de reu- envliegboot DO X te New-York door den bliksem getroffen. Het toestel bekwam geen schade. Een lid der bemanning, die met anderen onder een draagvlak van de DO X schuilplaats had gezocht, raakte bewuste loos en moest naar het ziekenhuis worden getransporteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5