0* r BEVERWIJK X y mm Heerlijk, dat ©vervroedig, cfonzig schuimen van Dobbelmann's Co-co ro-so (Cocosrozenzeep)! p' "x, Géén andere zeep, die zóó sterk i. schuimt! Daarbij zoo krachtig reinigt, J zoo frisch en geurig is INGEZONDEN Co-co-ro-so, de donzig schufmende zeep wacht UI Koopt eens 'n stuk bij Voor den inhoud van deze rubriek stelt winkelier» de Redactie zich niet aansprakelijk BINNENLANDSCH NIEUWS Wettelijke regeling van het geldschietersbedrijf GEMENGD NIEUWS Vrouw door trein overreden Steekpartij te Doetinchem Motor tegen een hek opgereden ONDERWIJS R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding ONZE OOST KERKNIEUWS Pater Victor Cathrein S.J. f Kardinaal Ragonesi f FAILLISSEMENTEN UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL De rekening over 1930 HEEMSTEDE ZANDVOORT SANTPOORT HAARLEMMERMEER IJMUIDEN Het Brofckenhuis MARKTNIEUWS Weer naar zee Na ongeveer 414 maand opgelegd te hebben, gaat de stoomtrawler „Frans" IJm. 80 van de Mij. „Ernst en Wei- mar" weer in de vaart. Personalia Bij de vanwege de Vereeni- ging tot bevordering van de opleiding tot instrumentmaker, te Leiden gehouden exa mens, is geslaagd voor gezel-glasblazer, de heer W. Jezeer, alhier. De vechtpartij op den Wijkermeerweg Ondanks de ernstige vechtpartij welke Zon dagavond op den Wijkermeerweg heeft plaats gehad, vernemen wij nog, dat tusschen een aantal polderjongens in het café van H. te Beverwijk een woordenwisseling was ontstaan, die buiten werd voortgezet. Op weg naar huis kwam het op de brug over de Ringvaart tot een hevige vechtpar tij, waarbij de P. ernstig werd mishandeld. In bewusteloozen toestand werd nij door de zegevierenden aan den kant van den weg gelegd, waarna het ongeveer een uur heeft geduurd, alvorens het slachtoffer werd aan getroffen. Het is gebleken, dat de ernstige hoofdwonde van de P. met een mes, althans met een scherp voorwerp is toegebracht. Een der daders, L. genaamd, die denzelfden nacht van zijn bed gelicht werd, is Maandag, nadat hij bekend had, aan de mishandeling te heb ben deelgenomen, op vrije voeten gesteld. Thans wordt onderzocht wie de verwon ding heeft toegebracht. Statuten De „Stcrt." bevat de statuten van de N. V. Beverwijks Meubelhuis, alhier. Ba -0: V ».v. X, m i De grens tusschen geoorloofde rente en woeker Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer van het Tweede Ka merlid mr. v. d Bergh, op het voorloopig verslag over zijn wetsvoorstel tot wettelijke regeling van het geldschietersbedrijf. In antwoord op het bezwaar van sommige leden, dat zelfs een scherp geredigeerde woekerwet ontdoken kan worden, zegt de voorsteller, dat hij dit tot op zekere hcogte toegeeft, doch dat hij de overtuiging heeft, dat dit wetsvoorstel, wet geworden, in den strijd tegen den woeker een krachtig wapen zal zijn. Hij zet dit nader uiteen en wijst er o.m op, dat de geldschieter, die zijn bedrijf uitoefent zonder de door de wet vereischte toelating, in een buitengewoon ongunstige positie verkeert vanwege de zware straffen welke hem dreigen en het feit, dat de geld- nemer geen reden heeft, den woekeraar te sparen. De door hem gesloten geldleen in- gen zijn bovendien nietig. Is het aanneme lijk, dat zelfs zeer sluwe en gewetenlooze woekeraars dit buitengewone, dubbele risico zullen willen loopen? Den toegelatene, die woekert, wordt zijn vergunning weder ont nomen. De voorsteller uit zijn verbazing over het feit, dat sommige leden in het z.g „klein"- bedrijf een maatschappelijk nuttig element meenen te zien. De voorsteller gaat hierna uitvoerig in op het bezwaar, „dat de voorstel'ers hebben ge meend, een bepaling van de grens tusschen interest en wceker, het essentieele punt bij de beteugeling der woekerzucht, te moeten vermijden" en verdedigt verder de door hem ingestelde regeling. Een goede regeling van het geldschieters bedrijf beoordeelt niet, hoe hoog de interest mag worden opgevoerd, teneinde een hoog risico te compenseeren; zij heeft te zorgen, dat bij hoog risico niet kan worden geleend. De grens tusschen geoorlcofden interest en woeker is nimmer door rente-maxima aan te geven; wél die tusschen maatschappelijk toelaatbare en maatschappelijk ontoelaat bare leeningen. Vreeselijke vondst te Nijmegen. Gisteravond omstreeks half negen heeft een spoorwegarbeider aan het station te Nij megen een vreeselijke ontdekking gedaan. Toen hij zich naar de Noordzijde van het eerste perron begaf, ontdekte hij op de rails tusschen dit perron en het tweede perron het deerlijk verminkte lijk van een naar schatting 40-jarige vrouw, bericht de „Tel." Het hoofd was van het lichaam gescheiden en de romp emstig verminkt. Bij onderzoek bleek, dat het slachtoffer een Duitsche vrouw is, die kort te voren zich op het per ron begeven had. Vermoedelijk is zij door den goederentrein naar Eist gegrepen en gedood. De politie heeft het lijk in beslag genomen. Omtrent de oorzaak van het on geluk tast men nog in het duister. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Doetinchem een ernstige mishan deling plaats gehad, waarbij de 38-jarige F. Kehrer een drietal steekwonden opliep, waarvan een de linkerlong heeft geraakt. De heer K. keerde omstreeks één uur 's nachts met zijn rijwiel aan de hand van de so ciëteit huiswaarts en werd bij de Hambur gerpoort door een drietal personen aange houden. Het kwam tot een woordenwisse ling, met het gevolg dat de heer K. eenige klappen opliep. Hij vluchtte en kwam bij het café van den heer Groeskamp, bij het spoorwegstation, tot de ontdekking dat hij hevig bloedde, meldt de „Tel." De poiitie en de dokter werden gewaar schuwd. De geneesheer achtte opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. De gemeen tepolitie, die een onderzoek instelde, heeft een tweetal personen gearresteerd. Later zijn zij echter weer op vrije voeten gesteld. De wonden van den heer K. zijn wei em stig, doch niet levensgevaarlijk. Het onder zoek wordt voortgezet. De heer K. heeft aan de politie verklaard dat hij zijn aan- "allers niet zou herkennen. De berijder ernstig gewond s— Hedenmorgen omstreeks 7 uur reed de aannemer W. V., uit Rotterdam op zijn motorrijwiel, komende van de richting beiden, op den Rijksstraatweg, nabij Alphen tan den Rijn. Toen hij eenige familieleden tegenkwam, wilde hij plotseling stoppen, doch door een verkeerde beweging gaf hij meer gas, met het gevolg, dat de motor doorschoot. Na rakelings een auto te zijn gepasseerd, reed hij met volle vaart tegen sen ijzeren hek op, terwij! de bestuurder er werd afgeslingerd. Na door een geneesheer voorloopig te zijn behandeld, werd V. per auto naar een zie kenhuis te Rotterdam overgebracht. De gewonde heeft ernstige kwetsuren opgeloopen. Zijn motorrijwiel Werd emstig bescha digd. Jaarboek 1931. Verschenen is het zeer lijvige Jaarboek van het onderwijs en de opvoeding der R. K. Jeugd in Nederland, Nederlandsqh- Indië, Suriname en Curasao 1931, uitgave van het R. K. Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding, Bezuidenhout 275, Den Haag. Het belangriikste deel hiervan vormt onge twijfeld de geschiedenis van het onderwijs in ons land door den Zeereerw. Pater Dr. Cas- sianus Hentzen O.F.M., die zijn stof tot op dep huidigen dag heeft bijgewerkt. De Zeereerw. Heer Pastoor J. B. W. M. Möller behandelt het Nijverheidsonderwijs in Nederland, waarna de Zeereerw. Pater J. C. M. Scheerboom S.J. een schets geeft van het voorbereidend-hooger en middelbaar onderwijs. De Zeereerw. Heer Rector B. H. de Groot beschrijft de R. K. Jeugdwerkorganisatie en bet R. K. bijzonder onderwijs in Ned. O.- lndië wordt bezien door den heer W. Burer. Ffatér Geroritius geeft eénlgé iriteressante bemerkingen weer omtrent de onderwijswet- geving in Curasao. Een schat van gegevens levert de sta tistiek, welke een ruime plaats is ingeruimd. De Directeur van het Bureau, de Zeer eerw. Heer Dr. Th. Verhoeven, polemiseert met het maandblad „Volksontwikkeling" over z.g. „dwergschooltjes." Overigens bevat het Jaarboek wederom alle mogelijke gegevens, welke belangrijke dien sten kunnen bewijzen aan hen, die bij het onderwijs betrokken zijn. Portretten (o.a. van den Aartsbisschop) en foto's verluchten hier en daar den tekst. De nieuwe Gouverneur-Generaal Officieele ontvangst te Buitenzorg De nieuwe Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, jhr. mr, B. C de Jonge, is te Bui tenzorg gistermorgen officieel ontvangen. De residentie had zich voor deze gelegen heid in feestdos gestoken. De gebouwen langs den Grcoten Postweg waren met vlag gen getooid, terwijl over de straat guirlandes waren aangebracht tot bij den ingang van het paleis. Het 14de bataljon infanterie stond hier en haie opgesteld. Ongeveer 2500 Euro- peesche, Inlandsche, Chineesche en Arabi sche schoolkinderen marcheerden van net voorerf van de wcoing van den resident met muziek op naar het paleis. Tegelijkertijd begaf zich de Gouverneur- Generaal met Mevrouw de Jonge en de ad judanten per galakoets van den uitgang van den Plantentuin, langs den Grooten Post weg naar den hoofdingang van het Paleis. Z.Exc. was gekleed in een wit-lakensche uni form. De galakoets werd gevotgd door auto's waarin het gezin van jhr. De Jonge had plaats genomen met de plaatselijke autori teiten. Voor de woning van den resident van Buitenzorg werd halt gehouden en hier ont ving mevrouw De Jonge een bouquet orchi deeën, welke werd aangeboden door de echt- geoocte van den resident. Bij het paleis was de eerewacht ongesteld met de muziek en het vaandel. Nadat jhr. De Jonge de ee-ewaoht had geïnspecteerd ving de aubade aan De schoolkinderen zen gen eerst in het Maleisch en daarna in het Arabisch. Vervo'gens zongen de Europeesche kinderen "net Wilhelmus. Vervolgens werden Vaderlandsche liederen gespeeld. De Gou verneur-Generaal en zijn gezelschap on derhielden zich met de kinderen, die ten slotte allen tezamen een reusachtig gejuich aanhieven. Daarna heeft jhr. De Jonge de eerste audiëntie ten Paleize ver'eend. Op het verdere pro-gamma der feestelijkheden stond een optocht met lampions, die gister avond werd gehouden. De ,Köln. Volksz." meldt het overlijden te Aken van den bekenden hoogleeraar in de moraal-filosofie aan het St. Ignatius- College te Valkenburg pater Victor Cathtein S. J. Pater Cathrein werd geboren op 8 Mei 1845 te Brink en trad op 12 Oct. 1863 te Gorheim (Hohenzollern) in de Sociëteit van Jezus. Na zijn filosofische en theologische stu diën in Nederland en Engeland te hebben voltooid, ontving hij op 31 Augustus 1877 te Liverpool de priesterwijding. Drie jaren daar na was hij werkzaam als redacteur van de „Stimmen aus Maria Laach" (later „Stim- men der Zeit"). Vervolgens bekleedde hij, van 1882 tot 1910, een professoraat voor ethica te Blijenbeek. Exaeten en Valken burg. Van zijn hand verschenen tal van mo- raal-filosofische en ascetische geschriften, zoodat pater Cathrein op dit gebied voor talloos velen gold als de by uitstek gezag volle leidsman. In den ouderdom van 81 jaar is kardinaal Francesco Ragonesi overleden. Kardinaal Ragonesi werd 21 December 1850 te Bagnaia by Viterbo geboren. In 1904 werd hij titulair-aartsbisschop van Myra en als Apostolisch Delegaat met een buitengewone zending naar Columbia belast. In 1913 werd hij nuntius te Madrid. 17 Mei 1921 werd hij tot Kardinaal gecreëerd. 9 Maart 1926 kerd hij prefect der kerke- ïyke Rechtbank. 14 September opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 11 Sept. C. J. Feikes, zich noemende Fei- kes de Groot, Rotterdam, Rubroekstraat 30 R.c. Mr. J. G. Huijser. Cur. mr. J. S. Hoek Rotterdam. M. de Korte Kerkepad 13, Rotterdam, al daar handelende onder den naam M. de Wit R.c. mr. J. G. Huijser. Cur. mr. A. J. Ver stegen, Rotterdam. G. J. van Linden, koopman en expediteur Overschie, Dorpstraat 78. R.c. mr. J. G Huyser. Cur. Jhr. mr. A. C. A. Stern, Rot terdam. W. van Daelen, Maastricht, Stationstraat 30. R.c. mr. Gadiet. Cur. mr. C. Vrij ens Maastricht. F. Hermens, koopman in electrische artike len, Valkenburg. R.c. Jhr. mr. Testa. Cur. mr. Janssen, Maastricht. J. M. J. Bos. Luyten, grossier in suiker werken, Heer, Dorpstraat 153, R.c. mr. Jhr Testa. Cur. mr. van. Liebergen, Maastricht. W. W. J. Bom, expediteur, Sittard. Rc mr. Ruland. Cur. mr. Veneken, Sittard. M. Thissen, koopman in manufacturen Sittard, Putstraat 46. R. c. mr. Gadiot. Cur. mr. Kallen, Geleen. J. Herzig, winkelier, Ubach over Worms R. c. mr van Doorninck. Cur. mr. R. van Oppen, Heerlen. B. Kowalski, mynwerker, Hcensbroek. R. c mr. de Nerce tot Babberich. Cur. mr. Hens- gens, Heerlen. C. Holtackers Eygelshoven, R. c. mr. Hus- tinx. Cur. mr. Camps, Heerlen. H. J. Eykenboom, koopman, Sittard, Mo lenstraat 3. R. c. mr. Hustinx. Cur. mr Veneken, Sittard. 14 September: L. Bouma, fabrikant van kindermeubelen en speelgoed, Bussum Berensteinerlaan 14. R.c. mr. H. D. Feen- stra. Cur. mr. ir. A. C .Oltmans, Amster dam, Heerengracht 556. C L. Hoogervorst, commissionair in aardappe len, Amsterdam, Reinier Claeszensstraat 86 belétage. R.c. mr. H. D. Feenstra. Cur. mr Ir. A. C. Oltmans, Amsterdam, Heeren gracht 556. A. Wijnschenk, koopma nin diverse artikelen Amsterdam, Transvaaikade 117. R. c. mr. H D. Veenstra. Cur. mr. Ir. A. C. Altmans, Am- Sterdam, Heerengracht 553. 'Opgeheven wegens gebrek aan actief; 11 Sept. A. J. v. d. Berg, Rotterdam. Joh. v. d. Wilt, Rotterdam. J. B. Schuurmans, Rotterdam. Anthonia Baars, Rotterdam. H. v. d. Meer, Rotterdam. Volgens v. d. Graaf Co. N.V. te Brus sel, werden over de afgelocpen week, ein digende 119.31, 12 faillissementen tegenover 11 voor het zelfde tydperk van het vorige jaar uitgesproken. Van 1.1.31 tot 12.9.31, 524 faillissementen tegenover 554 voor hetzelfde tydperk van 1930. Gemeenteraad. Een openbare vergadering van den Raad der gemeente wordt gehou den Donderdag 17 September 1931 te 14 ure ('s nam. 2 uur) in het raadhuis te Overveen. De agenda vermeldt: 1. Installatie Mr. Dr Luden. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming voorzitter en leden der commissie, bedoeld bij art. 60 lid 1 der ge meentewet (commissie voor de financiën). 4. Benoeming leden der commissiën, be doeld bij art. 60 lid 2 der gemeentewet. a. commissie voor publieke werken; b. commissie voor onderwijs; c. commissie voor het gas- en water bedrijf; d. commissie voor de brandweer; e. commissie voor sociale belangen. 5. Benoeming leden der commissie, be doeld bij art. 197 der gemeentewet (com- m'ssie voor de strafverordeningen). 6. Vaststelling der vergoedingen voor het vervolgonderwijs over 19251927 toekomend aan de R. K. Kerkbesturen te Overveen en te Vogelenzang. 7. Beschikking op reclame tegen het ver gunningsrecht. 8. Afschrijvingen hondenbelasting. 9. Verleende medewerking voor de stich ting van een R. K. jongensschool voor ge woon lager onderwijs aan den Dennenweg. 10. Grondaankooo voor verbreeding van den Blosmendaalscheweg. 11. Grondaankoop voor verbreeding van den Boekenroodeweg. 12. Grondaankoop voor parkaanleg aan de Acacialaan. 13. Ontheffing bepalingen der bouwver ordening. 14. Beroep inzake afwyzende beschikking op eén bouwaanvraag. 15. Voorloopige vaststelling der gemeen terekening over 1930 c.a. Binnenkort regeling nadeelige sloten kapitaaldienst B. en W. bieden ter voorloopige vaststelling aan: a. de rekening van de inkomsten en uit gaven der gemeente over 1930, met de daar bij behöorende bescheiden' b. een ontwerp-besluit tot voorloopige vast stelling dier rekening; Zooals uit de balans biykt, sluit de gewone dienst mét een voordeel ig saldo van f 49.944.69 én de kapitaaldienst met een nadeelig saldo van f 178.054.67. Het voordeélig saldo van den gewonen dienst is ontstaan door meerdere belasting opbrengst. De opbrengst der plaatselijke in komstenbelasting toch heeft de oorspronker ïyke raming ad f 891.667.— belangryk over troffen. Hierdoor was het mogelijk by raads besluit van 11 Juni 1931 nog een bijdrage van den gewonen aan den kapitaaldienst te ver- leenen van f 40016ter bestrijding der kos ten van aankoop van perceeltjes grond voor vérbreeding van wegen, waarvoor anders had moeten worden geleend. Het nadeelig saldo van den kapitaaldienst: is ontstaan door uitstel van een te sluiten geldleening voor in 1930 gedane uitgaven als stichting van een gebouw voor een meng machine, aankoop van grond aan den Ken- nemerweg ingevolge raadsbesluit van 16 Oct. 1930, kosten van den bcuw van een openbare lagere school te Aerdenhout en kosten van uitbreiding van de meisjesschool te Overveen, bijbouw van de R. K. Jongensschool aldaar en verandering van inrichting van de school van de Bloemendaalsche Schoolvereeniging. De hierbedoelde kapitaaluitgaven, waarvoor te zijner tyd zal moeten worden geleend, zijn voorloopig uit het reservefonds gefinancierd, Waar het in het voornemen ligt, deze na deelige sloten van den kapitaaldienst nader te regelen op de begrooting voor 1931, zullen B. en W. den Raad binnenkort een daartoe strekkend voorstel doen. De Financieele Commissie heeft hierbij opgemerkt, dat wegens onderhoud van wegen en voetpaden oorspronkeiyk werd geraamd een bedrag van f 111.000.terwijl werd uit gegeven een bedrag van f 223 563.44. Omtrent het verschil tusschen deze beide bedragen zou de commissie gaarne een nadere uiteen zetting hebben. Naar aanleiding hiervan wordt door B. en W. medegedeeld, dat het verschil ad f 112563.44 Is ontstaan door: a. een ingevolge raadsbesluit van 18 Sept. 1930 verleend crediet, teneinde de werklieden bij de werkverschaffing zondere onderbreking te kunnen laten doorwerken aan onderschei dene wegen van f 30.000.—; b. een ingevolge raadsbesluit van 16 Oct. 1930 verleend crediet, voor een weg in de Schapeduinen, van f 46000.waarvan in '30 is verwerkt f 20 500.—; c. een ingevolge raadsbesluit van 16 Oct. 1930 verleend crediet, voor de Spiesrelenburg- laan, van f 10.000.waarvan in 1930 is ver- Werkt f 2.500.—; d. een ingevolge raadsbesluit van 16 Oct. 1930 verleend crediet, voor de Gr. Florislaan, van f 15500.waarvan in 1930 is verwerkt f .3300.—; e. de rest of f 56.263 is verwerkt aan ver schillende bestaande wegen. De kosten hier van zijn, op f 4000.na geheel bestreden met de meerdere ontvangsten op den post: ..Teruggaaf door particulieren der kosten van te hunne behoeve door de gemeente virrich- te werkzaamheden." Tegen de spoorboomen gereden Maan dagmiddag, 2 uur reed een vrachtauto, be stuurd door militairen uit Haarlem op de Kleverlaan tegen den afsluitboom van den spoorwegovergang. De chauffeur beweerde den boom te laat gezien te hebben en niet in de gelegenheid te zyn geweest om spoedig te remmen. Gemeentezaken B. en W. stellen voor, de aan het R. K. Par. Kerkbestuur te Voge lenzang, ten behoeve van den onder dat be stuur staanden cursus vcor vervolgonderwijs toekomende vergoeding, bedoeld in art. 102, der Wet, over de Jaren 1925—1927 vast te stellen op 922 31, onder bepaling, dat met verrekening van het over die jaren toege kende bedrag te weinig is genoten een be drag van 17.—, welk bedrag alsnog zal worden uitgekeerd. B. en W. stellen voor, de aan het R. K. Par. Kerkbestuur te Overveen, ten behoeve van den onder dat bestuur staanden cursus voor vervolgonderwijs toekomende vergoe ding, bedoeld in art. 102, der Wét, over de Jaren 19251927 vast te stellen op 1108.17, onder bepaling, dat met verrekening van: het over die jaren toegekende bedrae te veel is genoten een bedrag van 64.50, wélk be drag in de kas der gemeente moet worden terug gestort. B. enW. stellen voor, van mevr. Kluyte- naar—Nering Bögel voor 2500 aan te koo- pen 90 M2 grond aan den Bloemendaalsche- weg. B. en W. stellen voor, van de Vereeniging dér Zusters Franciscanessen van het St. Franciscusklcoster voor 1000.aan te koopen 420 M2 grond aan den Boekenroode weg. B. en W. stellen voor, van de Binnenland- sche Exploitatie My. voor 25 000 aan te kcopen 4 472 M2 grond aan de Acacialaan. B. en W. stellen voor, te verwerpen het door A J. Bastiüenen en A. G. Lubker inge stelde beroep tegen een afwyzende beschik king op hun bouwaanvraag voor het maken van een tennisbaan met kleedhuisje aan de Kastanje- en Esschenlaan. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bij W. Hessels, Huygens Backerlaan r, Bloemendaal, een ruigharige fox-terrierA. Groenevelt, Noorder Sta tionsweg 8, Bloemendaal, een vulpenhouder Panhuizen, Prof. v. Vlotenweg 5, Bloemen daal, een huissleutel Spronk, Zuider- Stationsweg 13, Bloemendaal, een hamer en een lmijotang G. v. Ravenhorst, Hospeslaan 3, Haarlem, een rijwiel (heeren) met zadel op stang Bloemendaalsche Apotheek, Bloe- mendaalscheweg 85, Bloemendaal, een hee- rentransportrijwiel Nijhof, Bloemendaal- scheweg 185, Overveen, een kinderporte- monnaie met inhoud P. Smid, Kerkplein 7, Bloemendaal, een sierspeld, waarin eenige steentjes v. d. Kamp, Joh. v. Vlietstraat 85, Haarlem, een zilveren penning F. Donker voort, Donkerelaan 2, Bloemendaal, een grijze regenjas G. Slijkhuis, Duinweg 60, Santooort, een bruine kinder portemonnaie N. Scheffer, Oranje Nassaulaan 156, Over veen, een zilveren horloge M. Wiersma, Kleverlaan 69, Bloemendaal, een gouden schakelarmband Bangert, Iepenlaan 68, Bloemendaal, een sigarettenkokerE. de Flines, Joh. Verhulstweg 52, Bloemendaal, een zilveren dameshorloge Cannegieter- Kop, Kleverparkweg 222, Haarlem, een vermoedelijk gouden damesring met steentje aan den politiepost te Aerdenhout, twee sleuteltjes, een trekwagentje, een ceintuur, een onderdeel van polshorloge aan het bureau van politie te Overveen, een sleutel, een doos met pop, een handkar, twee huis sleutels, een mantelceintuur, een gummi kindercape, een huissleutel, een bruine damestasch. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij J. M. Langeveld, Kerklan 19, een zweep; T. v. d. Bunt, Borneostraat 27, een broche; J. v. d. Hsyden, Res Novaplein 5, een num merplaat; Van Tilburg, Laan van Rozen burg, een a':toped; mevr. Ketner, Azalealaan, een bril in etui; C. E. v. Bal, Oude Posthuis straat 18, een vulpenhouder; J. van Kuyk Zand vaartkade 5, een gouden broche; Pauw Jozef Israëlplein 17, een regenjas; L. Geuen- berg, Heemstedsplein 6, een gcuden ring; A. van der Plaat, Van Slingerlandlaan 6, een ceintuur; Bureau van politie, Raad huisstraat, een portemonnaie. Alg. Nederl. Dilettanten Tooneelbond In de Zondag j.l. te Utrecht gehouden eerste jaarvergadering van den Alg. Nederl. Dilet- tanten-Tooneelbond werd tot bestuurslid benoemd de heer G. O. Botbijl, alhier. By den bond zijn negentig tooneelver- eenigingen aangesloten. P. V. Pleines Bij de wedvlucht van Néufvilles, afstand 210 K.M., waren by den H. P. B. 731 vogels in concours. Snelste vo gels 10. 58. 15. Voor de Pleines waren de volgorde van binnenkomen: 1. A. Schuiten 11.8.50, snelheid 912 M. per minuut; 2. A. Schuiten, 3. A. Schuiten, 4. S. Schuiten 5. W.t Draaijer, 6. A. Schuiten, 7. H. Lansdorp, 8. A. Schui ten. Triduüm in verband met haar tien jarig bestaan, opent de R K. Sportvereeni- ging „Santpoort" het seizoen met een tri duüm. Dit triduum wordt gehouden ln de paro chiekerk „Sint Engelmundus" te Driehuis op Donderdag 17, Vrijdag 18 en Zondag 20 Sep tember. De eerste twee dagen des avonds te half lof en Zondagmorgen te half negen H. Mis met algemeen H. Communie en slui ting van het triduum. Daarna gezamenlijk ontbijt in de gymnastiekzaal der Zuster school. De Z.Eerw. Pater Esser O.E.S.A., voorzit ter van den D.H.V.B., zal dit triduum leiden. Het is een goede gedachte van het bestuur deze mooie oefening te doen houden. Onze parochie behoort nog niet tot die parochies, waai patronaat en gezellenwezen hoogty vie ren, iets wat het bestuur van „Santpoort" volkomen begrypt. Het Triduum is ook toegankelijk voor niet- leden. Onder 'een auto Een wielryder, de heer K. alhier had op den Hoofdweg h>t onge luk In botsing te komen met een passeeren- den vrachtauto. Hy geraakte onder den auto en moest met een gekneusd been worden opgenomen en naar de ouderlijke woning gebracht, alwaar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Auto in de visschershaven Gisteren middag is een vrachtauto van de firma Par- levliet, tengevolge van een defect in de stuur inrichting van de Tegeltjesmarkt in de vis schershaven gestort. De chauffeur wist zich op het laatste oogenblik te redden. De auto is later in zwaar beschadigden toestand pp het droge gebracht. Inbraak In den ifacht van Zaterdag op Zondag j.l. kwam de politie tot de ontdek king. dat er tüdens afwezigheid van de be woners was ingebroken ten huize van den heer van D. aan den van Tuijlweg te Velsen. Door het indrukken van een ruitje van een der deuren van het perceel, heeft de dader zich toegang tot de woning verschaft. Voor zoover tot heden is kunnen blijken, worden slechts eenige sigaren vermist. Door de po litie wordt een onderzoek ingesteld. Diefstal? Door S. te Haarlem is aan gifte gedaan van vermissing van een zaag uit een in aanbouw zynde woning aan de Alexander Bellstraat te IJmuiden Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Onbeheerd laten staan Door V. te IJ muiden is aangifte sedaan van vermissing van een heerenrijwiei dat hij bij 'n rijwiel handelaar alhier voor de deur had geplaatst. Door de politie wordt een onderzoek inge steld. Onderbroken reis De motorlogger „C. de Boer" IJm. 268 is met een zieken matroos binnen gekomen. Hoewel de reis niet beëin digd kon worden, was het resultaat voor 24 last pekelharing bevredigend. Het Bestuur van de Vereeniging „Het Brokkenhuis" deelt mede, dat eerstdaags we der een begin zal worden gemaakt met de wekelijksche uitdeeling van kleeding. bedde- goed, schoeisel etc. aan hulpbehoevende en noodlydende gezinnen, waarvan het aantal thans reeds schrikbarend groot is. In verband met den by zonderen nood van deze tyden en om de beproevingen van zoo- velen die hulp zoo dringend noodig hebben en verdienen, wenscht het Bestuur de ingezete nen van Haarlem en Omstreken nog eens te herinneren om hunne medewerking in te roepen voor den komenden winter. Meer dan ooit voelt het Bestuur zich gerechtigd een beroep te doen op de burgerij om mede werking en steun om zon taak te helpen verlichten en ter zijde te staan. Veel, zeer veel zal in den a.s. winter van de Vereeniging worden gevraagd, doch het Bestuur hoopt aan de vele aanvragen om hulp het hoofd te kunnen bieden en niemand teleur behoe ven te stellen. Laat een ieder nog eens ter dege nagaan of er iets te missen is van kleeding, beddegoed en dergelijke, opdat ons magazijn nu eens heerlijk gevuld worde. Vooral aan beddegoed, eenige goede 2 per- soons ledikanten en warm kindergoed voor eiken leeftyd is groot gebrek, terwijl wy ook gaarne geholpen zouden worden aan eenige heerencostuums. Ook giften zullen dankbaar worden aan vaard, waarvoor warme onderkleeding zal worden aangekoerht. Het postgironummer van den penning meester is nr. 147245. ,De adressen voor het afhalen der goederen kunnen schrifteiyk opgegeven wodren aan het adres Kinderhuisvest en tel. onder nr. 15813. Verder bij Mevr. G. N. van der Vangst—de Gilde,' Brederodestraat 14, tel. 11702 en by Mevr. v. Kempe Valk-Robbers, Kempstraat 14, tel. 14441 en te Bloemendaal by Mevr. Lioni-Jungblut, Rijperweg 1, tel. 22115 en by Mevr. Prinsen Geerlings-Blaauw, Platanenlaau 6, tel. 22478. Het Bestuur van het Brokkenhuis: A. V. MARSELIS HARTSINCK, Presidente. P. J. MULDER, Penningmeester. De gecombineerde besturen van Sigaren- winkeliers-Vereenigingen in Haarlem Aan het rookend publiek! Van verschillende zijaen bereiken ons klachten van sigarenwinkeliers, dat hun cliënteele tegen de winkeliers met zékerheid beweert, dat het nieuwe Ryks-opcentenzegel, op zekere merken sigaretten (zijnde 30 niet door de winkeliers betaald wordt, doch dat de slgarettenfabrikant deze belasting ge heel voor z'n rekening neemt. Verder wordt door de cliënteele nog verkondigd, dat het strafbaar zou zijn wanneer de winkelier de opcenten aan z'n klanten .n rekening zou brengen. Met zekerheid kunnen de besturen van de beide Haarlemsche Vereenigingen -'an Siga renwinkeliers "melden, dat deze beweringen absoluut bezyden de waarheid zun, slechts een paar fabrikanten hebben hunne inkoop prijzen verhoogd met de bedoeling, dat de winkeliers de opcenten by hunne klanten niet in rekening zouden brengen, doch deze inkoopprijzen van deze paar sigarettenmer ken zijn van dusdanigen aard, dat de win keliers zeer zeker gerechtigd zyn de opcen ten door het publiek te laten betalen. Trou wens, dit was ook de bedoeling van den Mi nister. Alleen de concurrentie van de z.g. Valuta-zaken noopt een zeker deel van de winkeliers het opcenten-zegel met in- reke ning te brengen uit vrees hun zaak geheel te laten verloopen. Wy willen hier geen pleidooi schrijven voor den bona-fide sigarenwinkelier, evenmin wil len wij aantoonen, dat de n. od in het siga- rcnwinkeliersbedryf zeer hoog gestegen is en dat hem een rechtmatige winst toekomt zoo als elke werker z'n loon waard is, doch wy wenschen ons alleen te bepalen tot ge uite beweringen tot hun ware proporties terug te brengen. De besturen van de Haarlemsche Sigarenwinkeliers Vereenigingen. FIETSER! WACHT U VOOR DEN ZIJL WEG! Op myn vrijen Zaterdagmiddag zou ik over den zylweg naar huis fietsen. Achter my kwam een tram. Ik moest dus naar links uitwijken en kwam tegen de hooger dan den weg liggende tramrails te vallen, sloeg achterover, de fiets over mij heen. Ik kwam met den schrik en een paar blauwe plekken vry. Maar.. 't had ook erger kun nen zijn en dan had de gemeente gêld moe ten uittrekken voor 'n plaatsvervanger (ik ben n.l. gemeente-ambtenaar). Zou ze dit geld niet liever willen uittrekken, om deze gevaarlijke railsllgging te veranderen? Of wacht men tot het kalf verdronken is, om den put te dempen? Wie geeft hierop een antwoord? Een bewoner van den Zijlv.eg, die mij had zien vallen, zei, dat er dageiyks op diezelfde plek ongelukken gebeuren. Iemand, die al 30 jaar fietst. PURMEREND, Dinsdag 15 September *31. Marktbericht Aangevoerd pl.m. 170C0 kilo kaas. 6 Kleine Fabriekskaas f 35 per 50 Kilo. 25 Boeren f 36 per 50 kilo, I Commissie i 38, handel matig. 1847 stuks Boter; Weiboter f 0.801.35 per kilo. 671 Runderen 1—1.50 per K.G. 471 vette Koeien 0.80—0.88 p. K.G. 200 Melk- en Geldekoeien 140340 p. st. 83 Stieren 0.68—0.72 p. K.G. 35 Paarden 80—200 p. stuk. 35 vette Kalveren 1—1.20 per K.G. Handel matig. 256 nuchtere Kalveren 9 30 per stuk. Fokkalveren 1830 per stuk. Handel matig. 429 Vette Varken 0.40—0.46 per K.G., vlug; 32 Magere Varkens 1218 per stuk, stug; Zouters f 0 36—0.38 per K.G., vlug; 300 Big gen 8—13 per stuk. stug; 811 Schapen 18—33 per stuk, stug; 1187 Lammeren 16—28 per stuk, matig; Piepkuikens 0 75 —0.95 per K.G.; Kipeieren 5.006.00 per 100 stuks; Eendeieren f 425 Der 100 stuks. AMSTERDAM, 15 September. Aardappel- markt. Aanvoer 1 lading 575 H.L. De prijzen zyn onveranderd. ROTTERDAM, 14 Sept. Vee. Aanvoer 585 vette runderen, 292 vette kalveren, 1154 scha pen en lammeren, 1440 varkens. Pryzen vette koeien le soort f 0.850.95, 2e soort f 0.68 0.78, 3e soort f 0.55—0.67; kalveren le soort f 1.171.25, 2e soort f 0.850.95, 3e soort f 0.700.80; schapen le soort f 0.600.70, 2e soort f 0.42—0.60, 3e soort f 0.4042; lam meren f 0.800.95; vette varkens lo soort f 0.400.43, 2e soort f 0.350.38, 3e soort f 0.300.35; exportvarkens f 0.400.41 p. Kg. Vette runderen handel zeer stroef, prijzen voor le soort onveranderd, 2e en 3e soort iets lager. Vette kalveren handel tamëiyk met iets betere pryzen. Schapen handel ro- deiyk, prijzen ongeveer als vorige week. Var kens handel niet vlug; beginmarkt werd moeilijk verkocht tegen de hoogste notee ring, afloop markt werd voor le soort niet meer besteed dan de laagste noteering. Zou ters vry vlug. ROTTERDAM, 14 Sept. Blnnenl. granen. Gerst Chevalier f 55.75. Haver f 45.50. Erwten kleine groenen f 7—10. Schokkers prima kwaliteit f 16—18, verdere soorten f 9—15. Buitenl. boekweit. Danziger Oct. all. f 7.20, Mantsjoer disp. I 9.30, N.-Amerik. aangeko men f 9.30. Buitenl. granen. Stemming kalm. Rogge 72—73 K.G. Zd.-Russ f 4.40 a f 4.25 naar kwaliteit, 72—73 K.G. id. stmd. f 4.30, Ca nada Western III disp. f 4.55, No. II Pacific stmd. f 5.20. Gerst Canada UI stmd. f 100, 64—65 K.G. Zd.-Russ. disp. f 91, 62—63 K.G. Donau disp. f 96, id. stmd. naar aankomst f 93 4 1 87 64—65 K.G. La Plata stmd. f 103. Haver. 51—52 K.G. Nd. Russ. disp. f 5.30, 53 K.G Nd. Russ. disp. f 5.40, 51 K.G. Zd. Russ. disp t 5.25, 53—54 K.G. Witte Oost- Zee-Sept-aflevering f 5.50. Mais, gele La Plata disp. f 72, id. aangek, f 69, ld. stmd. f 70. La Plata einquantaine disp. f 74 f 73. AMSTERDAM, 14 Sept. Binnenl. granen. (Boerennoteering.) Rogge f 45. Chevalier- gerst f 5.50—5.75. haver f 5.50—6, duiveboo- nen f 11—13, groene erwten f 9—10.50, vale erwten f 20—25, alles ler 100 K.G.; karwy. zaad f 10 en blauwmaanzaad f 10.5011 per 50 K.G. BODEGRAVEN 15 Sept. Kaasmarkt. Aanvoer 384 wagens kaas, 15836 stuks, le soort met rijksmerk 3842, 2e soort met rijksmerk 32—36, Zware met ryksmerk 46.—. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK 15 September. Langenciyker groentenveiling. Aanvoer 2300 K.G. Tomaten A 13.20, B 9.40, C 12.10, CC 3.80, 4000 K.G. Aardappelen Schotsche Mui zen 6.90—7.10, Due of York 4.10, Drielingen 7.30—7.50, 2500 K.G. Wortelen 1.80—2.10, 1100 stuks Bloemkool, 1ste soort 12.10—15.—, idem 2e soort 1.902 20. 36000 K.G. Roode Kool 0.60—150. 32000 K.G. Gele kool 0.60— 1.60, 153.000 K.G Witte kool 0.60—0.80, 16500 K.G. Uien 2.80—3.50, idem Grove 4.404.60, Drielingen 1.601.70, Nep 5.30 6.10, 1100 KG Slaboonen 17.80—25.80, 1375 K.G. Bieten 1.90—2.20, 2000 K.G. Ramme nas 2.10—4.10. BEVERWIJK, 14 Sept. Bloemenveiling 't Centrum Aangevoerd' Gladiool War 55 —140; Electra 60—95; Red Canna 40—125; Red. Emperor 50—100; Sueigia 4095; White Giant 45—105; Immaculi 50—130; Mount Everest 45—145; Pink Perfection 50—120; Souvenir 4090; Schwaben 50110; Prince of Wales 30—65; Odin 25—55; Halley 30—60; Hulot 50—110: Crimsoi Glow 45 —95; Jacoba v. Beyeren 50140; Oranje queen 4090; Peace 80—150:. Kasrozen: Columbia 90375; Roselandia 1104.30; Hadiey 95 —500; Claude Pernett 80—350: Briarcliff 80—320; Noach 75—290. Vuurpijlen 180—550. Dahlia's Roem van Aalsmeer 1.203.20: id. van Maarsen; 80200; Andi Hofer 1.202.80; Edegem 2.404.50; Mine Carli 1.102.50; Sa- lutatie 12.20; Stamhuis "..502.40; Dressel- huis 12.30; Carneval "..201.90; Rapolo 1.20 —3.30, Glow 80150' Dom Nieuwenhuis 70— 170; Stolze v. Berlin 60160, alles per 100. Per bos' Zinnia's 1238, Fiscales 1234; 31 at ice 49: Asters 3—19; Leeuwenbek 49; Montbresia 410: Convlelle 917; Alrlcaan- tjes 5—12; Chab. anjers 8—24. Troschrysanten geel 722; Nine Bliek 12—38; Hervesfer 15—33; Gold Winder 17— 42: Sept. Whit 18—36. Grootbl.: Rose rayanante 1127; Pulling 15-32.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6