Buitenlandsch oJ^Cieuws FEUILLETON Shea van de lersche Brigade DERDE BLAD DINSDAG 15 SEPTEMBER 1931 BLADZIJDE 1 Schober over de „Putsch" De rol van Starhemberg Dr. Pfriemer nog voortvluchtig De stand der bewapeningen Rusland en Italië geven elkander inlichtingen De Engelsche wet op de Nationale bezuiniging In tweede lezing aangenomen De Ronde Tafel- Conferentie Heden behandeling der afzonderlijke punten Waarom de nazi's in den Rijksdag komen Slechts om Brüning ten val te brengen Ongeregeldheden te Berlijn Tusschen rijksbanier-leden en communisten Een beroep op het Duitsche volk In verband met Duitschlands nood Maatregelen tegen de Nazi's Vijftien jaren Sovjet-Rusland Gemengde Buitenlandsche Berichten De schandelijke trein aanslag bij Boedapest Een onderzoek levert nog geen resultaten Groote brand te Madrid Smokkelaarsbende veroordeeld 600.000 Mark boete tot Hotel door brand verwoest De hotelhouder pleegt zelfmoord 3000 slachtoffers te Belize Drie personen tijdens bergtocht bevroren Roofmoord op een echtpaar? KORT NIEUWS GEMENGD NIEUWS Ernstige auto botsing op den Muiderstraatweg Vijf gewonden Vier Nederlanders te Gent gearresteerd Verduistering bij den Maastrichtschen Nachtveiligheids dienst RADIO-OMROEP geen gei Da mes en kinder Meeding btJ Vice-kanselier Schober heeft tijdens een bijeenkomst van in het buitenland wonende Oostenrijkers, die op het oogenblik te Wee- nen bijeengekomen zijn, stelling tot de laat ste gebeurtenissen genomen. De dag van gisteren, aldus Schober, is slechts een episode hoewel een niet te ver ontschuldigen episode. Deze kan daardoor worden verklaard, dat ons land bij de vre desverdragen slecht behandeld en van vele hulpbronnen beroofd is. Deze onberaden ex perimenten zijn een symptoom van de ziekte die verklaard worden door de vredesverdra gen en de uiteengeslagenheid van het oude groote Rijk. De minister van justitie, Dr. Schurff, noemde het optreden der Stiermarksche Heimwehren een misdaad van den allereer- sten rang. Tegen de schuldigen en rad draaiers, die dezen politieken waanzin tot stand hebben gebracht, zal met alle streng heid worden opgetreden. 30 arrestaties. Van de leiders en chefs zijn tot dusverre ongeveer 30 gearresteerd. Verschillende be ambten, die op een of andere wijze in de gebeurtenissen verwikkeld waren, zijn uit him functies ontheven. Vorst Starhemberg en zijn gastheer graaf Coreth zijn naar Linz overgebracht, waar zij ter beschikking wer den gesteld. Het schijnt, dat tegen Starhemberg het bewijsmateriaal bijeengebacht is tijdens huis zoekingen in zijn kasteel te Eferding en de kanselarijen van den Heimatschutzbund te Weenen en Graz, dat hij betrokken is ge weest bij de voorbereiding van een dergelijke putsch als Zondag is uitgevoerd. Pfriemer nog niet gearresteerd. Tot Maandagavond laat heeft men Pfrie mer nog niet kunnen arresteeren. Uit Graz wordt gemeld, dat in den loop van den ochtend de staatschef van dr. Pfriemer, ir. Rauter, in zijn woning gearres teerd is. Ontbinding der Heimwehren? Naar de „Neue Freie Presse" verneemt is de regeering vast besloten, uit de gebeurte nissen van gisteren de logische consequenties te trekken en de Heimwehren te ontbinden en te ontwapenen. Nadere bijzonderheden. Naar van de zijde van de politie nader wordt medegedeeld, werden de 260 mannen, die gistermiddag den Buchberg bij Kloster- Neuburg in militaire formatie hadden bezet, nog des avonds door de Weensche veiligheids politie overmand en gevangen genomen. Bij de gevangenen heeft men ongeveer een dertig revolvers en pistolen, alsook een aan tal geweren gevonden. Alle 260 bevinden zich nog in arrest. Communistische troepen, die gistermiddag wilden demonstreeren werden door de politie uiteengedreven. Eenige personen werden ge arresteerd. In den loop van den Zondag hebben huis zoekingen plaats gehad in de secretariaats gebouwen en vergaderlokalen van het Wiener Heimatschutzverband en van het „Vaterlaen- disches Verband van Starhemberg. Hierbij heeft de politie een groot aantal geweren, karabijnen, pistolen, revolvers, ba jonetten, boksijzers en stalen helmen in be slag genomen. Het gerechtelijk onderzoek heeft een aan vang genomen. Tusschen de Russische en Italiaansche regeeringen is een overeenkomst tot stand gekomen over het uitwisselen van statistisch hateriaal over den stand van de bewape ningen. Reeds in de eerstvolgende dagen zal de Russische regeering de Italiaansche ambassade te Moskou de eerste opgaven verstrekken over de sterkten van alle wa pens van het Roode Leger in den vorm van een memorandum. Het Engelsche Lagerhuis heeft de wet op de nationale bezuiniging in tweede lezing aangenomen met 310 tegen 253 stemmen. De commissie ter bestudeering van de bestuurshervorming in Indië van de Ronde tafelconferentie is gistermorgen om half elf uur onder voorzitterschap van lord Sankey bijeengekomen. Vergezeld van de Indische dichteres Naidu, begaf Gandhi zich naar het St. James-pa- leis om deel te nemen aan de zitting. Besloten is heden tot de behandeling van de afzonderlijke punten over te gaan, zoo als het vraagstuk der directe of indirecte verkiezingen voor het Indische parlement, de betrekkingen tusschen de beide kamers en de sterkte en samenstelling van de wetge vende vergaderingen. Verklaring van den onderkoning De oogen van geheel Indië zijn gevestigd op de staatslieden, die in Londen vergaderd zijn, verklaarde de onderkoning gisteren tij dens de zitting van de twee wetgevende ka mers. Tevens legde hij er den nadruk op, dat het hoogst gewenscht is, den toestand van den vrede in Indië te handhaven gedurende de Londensehe besprekingen en sprak zijn vertrouwen uit, dat hij kon rekenen op de leden der kamers om terroristische activi teit te onderdrukken. Evenals bijna alle andere landen moet In dië al zijn krachten inspannen om de econo mische wereldkrisis het hoofd te bieden. Binnenkort zullen de kamers op de hoog te gesteld worden van de voorstellen der Britsche regeering. Naar het nieuwsbureau van den V.D.Z. uit nationaal-socialistische kringen ver neemt, moet de mededeeling van den rijks dagafgevaardigde, dr. Frick, dat de natio- naal-socialisten weder zullen deelnemen aan den arbeid van den rijksdag, zoo verstaan worden, dat de nationaal-socialisten slechts aan de zitting van den rijksdag zullen deel nemen om het kabinet-Brüning ten val te brengen. Bij de Duitsch-nationalen is in deze aan gelegenheid de beslissing weliswaar nog niet gevallen, maar naar in parlementaire krin gen verluidt, zullen zij eveneens een der gelijke taktiek volgen. Naar het nieuwsbureau van den V.D.Z. verder verneemt, zullen de nationaal-socia listen slechts dan aan de zittingen van den rijksdag en zijn commissies deelnemen, als het om belangrijke beslissingen gaat. Voor het Berlijnsche sportpaleis hebben zich gisteravond rumoerige tooneelen afge speeld! Er was een sociaal-democratische massabetooging aangekondigd, waarin be halve een sociaal-democraat ook een leider der communisten het woord zou voeren. Hoewel de vergadering eerst om acht uur begon, was reeds in den loop van den middag een groote menigte, bestaande uit aanhan gers van den rijksbanier en communisten, voor het gebouw samengestroomd. De com munisten wilden blijkbaar de zaal zooveel mogelijk met hun aanhangers vullen. Ruim een uur voor de opening van de zaal liet de politie, teneinde het gedrang eenigs- zins te verminderen, een gedeelte van het publiek op den binnenhof toe. Dit waren toe vallig voor het grootste gedeelte aanhangers van de rijksbanier-, waarop de communisten trachtten ook hun partijgenooten naar bin nen te loodsen. Het gevolg was een vechtpartij op het binnenhof, zoodat de politie moest ingrijpen om de orde te herstellen. Intusschen bleef de aandrang van het publiek op straat aanhouden, zoodat de po litie zich genoodzaakt zag het verkeer langs andere wegen te leiden. De communisten herhaalden hun pogingen om binnen te dringen, doch werden door de politie met behulp van den gummistok te ruggedreven. De winkels in dé buurt sloten maar zoo vroeg mogelijk. Tenslotte ging de politie er toe over de trottoirs schoon te vegen, om eenige ruimte te houden. Om zeven uur werd de zaal geopend, waarbij de aandrang zoo groot was, dat ver scheidene personen gewond werden, vrouwen onder den voet geraakten en sommigen flauw vielen. De eerste hulp bij ongeluk ken moest herhaaldelijk hulp verleenen. In het geheel zijn 5 personen ernstig en 25 licht gewond. Acht personen werden wegens verzet tegen de politie in hechtenis genomen. Bij wijze van voorzorg verleende de politie, toen de zaal half vol was, geen toegang meer, zoodat men verwachtte, dat de vergadering zelf een rustig verloop zou hebben. De verschillende Duitsche weldadigheids bonden en het Duitsche Roode Kruis heb ben een oproep gepubliceerd, waarin een be roep op de welgestelden wordt gedaan giften te schenken, teneinde den emstigen nood, die op het oogenblik heerscht en in den a.s. winter nog scherper zal worden, te verzach ten. De rijkspresident en de rijksregeering steunen dezen oproep en hebben dien mede onderteekend. Huiszoeking in het Berlijnsche hoofd kwartier. Naar aanleiding van de aanvallen op per sonen met Joodsch uiterlijk, de Zaterdag middag op de Kurfiirstendamm te Berlijn hebben plaats gehad, heeft de politie gister middag huiszoeking gedaan in het nationaal- socialistische hoofdbureau in de Hedemann- strasse. Een groote hoeveelheid propaganda-mate- riaal werd in beslag genomen. Dat de relletjes op den Kurfiirstendamm systematisch waren voorbereid, blijkt uit het feit, dat onder de betoogers ook vele leiden de personen uit de partij waren. Van de Zaterdag gearresteerde personen bevinden zich nog 22 in hechtenis. Eenigen hunner hebben verklaard, dat de deelnemers aan de betooging in opdracht van de leiders handelden. Men beweert, dat dr. Göbbels de demon stratie persoonlijk heeft geleid. De politie stelt hiernaar een onderzoek in. Een film in zes talen De bekende Russische filmregisseur Eisen- stein, die ook de „Potemkin"-film gemaakt heeft, heeft van de Russische regeering op dracht gekregen tot het maken van een ge luidsfilm in zes talen in verband met het vijftien-jarig bestaan der Sovjet-Unie. De film moet voor 7 November 1932 gereed zijn. De hoofdcommissaris van politie van Ber lijn heeft telegrafisch inlichtingen verzocht over de bijzonderheden van den aanslag Torbagy en wel, of de op de plaats van den aanslag gevonden dreigbrief in staand, schrift was geschreven, zooals dat bij den spoorwegaanslag bij Jüterbog het geval was. De politie heeft tot nog toe vijftien perso nen gearresteerd, die, zooals bewezen is, in verbinding gestaan hebben met communis tische centrales. Tevens wordt een onderzoek ingesteld, of niet de arbeiders van een in de nabijheid gelegen electriciteitscentrale of mijnweikeis van naburige mijnen ontplofbare stoffen hebben ontvreemd. Merkwaardig is, dat Zaterdagmiddag on geveer zeven uur, voordat de aanslag ge pleegd werd een arbeidster in een sigaren winkel informeerde, of niet in een courant reeds iets over den spoorwegaanslag ver schenen was. De politie stelt ook in deze richting een onderzoek in. Moeilijkheden bij het onderzoek. De opsporing van de daders van den spoorwegaanslag van Bia Torbagy bij Boe dapest, blijkt groote moeilijkheden op te leveren. Men heeft geen vingerafdrukken gevonden. De politie is van meening, dat drie perso nen den aanslag hebben gepleegd, waarvan dan één de Hongaarsche vertrouwensman van een buitenlandsche communistische bende zou zijn. De daders zouden in auto's ter plaatse zijn gekomen en ook weer per auto zijn vertrokken. De rechter van instructie gaf als zijn meening te kennen, dat de daders speciaal een internationalen trein hadden gekozen, in de hoop, dat zich onder de slachtoffers personen van allerlei nationaliteit zouden bevinden, waardoor in de buitenlandsche pers uitvoerig over de zaak zou worden ge schreven. Belooning uitgeloofd. De directie van de Hongaarsche spoorwe gen heeft een belooning van 50000 pengo uitgeloofd voor de ontdekking van de daders van den spoorwegaanslag bij Bia Torbagy. De begrafenis der slachtoffers. De begrafenis van de 25 bij den spoorweg aanslag nabij Bia Torbagy om het leven gekomen personen zal Donderdagmiddag om 3 uur plaats vinden. Deze dag zal een rouwdag zijn voor de geheele natie. Behalve de vertegenwoordigende autori teiten zullen talrijke delegaties uit het gan- sche land en vele vereenigingen bij de be grafenis tegenwoordig zijn. Gebouw der medische faculteit in asch Het gebouw van de medische faculteit te Madrid, is totaal afgebrand. De schade bedraagt ongeveer twee millioen peseta's. Het laboratorium en het kostbare plateel- werk uit de veertiende eeuw zijn vernie tigd. Men vermoedt, dat hier misdaad in het spel is. De leiders niet getroffen De rechtbank te Gladbach-Rheydt heeft twaalf leden van een smokkelaarsbende, die in de nabijheid van Elmpt aan de Neder- landsche grens by smokkelen betrapt waren, veroordeeld tot een gezamenlijke geldboete van 600.000 Mark. Bovendien werd elk der leden van de bende nog veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Het was de smokkelaarsbende, die bekend staat onder den naam „Verzage nicht," die in Januari met 25 man naar de grens was ge trokken, om een groeten slag te slaan. Door hun voetsporen in de sneeuw kwamen de douanebeambten hun echter op het spoor, en er werden 16 groote pakken met smokkelwa ren in beslag genomen. Acht smokkelaars werden daarbij gearresteerd, terwijl nader hand nog vier bendeleden met smokkelwaren betrapt werden. De overige dertien leden, waaronder alle leiders van de bende, wisten te ontkomen en zijn tot nog toe niet gearres teerd, aangezien de gearresteerde smokke laars weigeren hun vrienden te verraden. Het aan de strandpromenade gelegen hotel pension Belvedère te Misdroy is door tot dusver onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Van den inboedel van het uit 300 kamers bestaande hotel kon bijna niets worden gered. Den aanwezigen gasten is het gelukt, zich bijtijds in veiligheid te stellen. De hotelier sloeg in wanhoop over zijn verlies de hand aan zich zelf. 8000 dakloozen De hevigheid van de tornado, welke Britsch Honduras teisterde, blijkt wel uit het feit, dat de pakketboot „Colombia", welke uit New-York vertrokken was met honderddertig passagiers en honderd man equipage, bij Santa Margarita in Beneden- Califomië op de riffen werd geworpen. Alle opvarenden wisten zich met behulp van de reddingsbooten in veiligheid te bren gen. Een N. T. A.-telegram uit Belize meldt, dat door den wervelstorm op Honduras van de 13.000 inwoners der stad er niet minder dan 8000 dakloos zijn geworden De schade wordt op rond zes millioen gulden geschat. De gevangenis stortte als een kaarten huis ineen, waardoor vele gedetineerden zijn omgekomen. Het deel der stad, dat is blijven staan, is nog steeds van licht verstoken, daar de vloedgolf, gelijk bekend, ook de electrici- teits-centralen heeft verwoest. 3000 slachtoffers. Volgens een bericht uit Colon wordt het aantal slachtoffers van de catastrophe thans geschat op 3000. Er is n.l. bekend geworden, dat verschei dene plaatsen in het binnenland ook zwaar geteisterd zijn. Allen overleden. Volgens een bericht in de Berlijnsche bla den uit skt. Johann in Jongau, is aldaar 'n geheel huisgezin het slachtoffer van de koude geworpen. Men heeft n.l. den amb tenaar Hauptmann, zijn vrouw en dochter, die een bergtochtje ondernomen hadden, m de bergen gevonden. De vrouw en de doch ter waren reeds overleden. Hauptmann leefde nog, doch is onderweg naar het zie kenhuis eveneens overleden. Het echtpaar Klump te Hetebom in het district Oschersleben is gistermorgen dood ln zijn woning gevonden. Reeds 's avonds te voren vond een bewoner van Hetebom, die Klum kwam afhalen om mee uit te gaan, het huis gesloten. Hij schonk er echter ver der geen aandacht aan, doch toen den vol genden morgen het huis nog steeds gesloten was, waarschuwde men de gendarmerie, die het echtpaar gedood in bed vond. De politie stelt een onderzoek in. De Amerikaansche zendeling Syll is door Chineesche communisten ontvoerd. Zij eischen een losprijs van vijfduizend dollar. Prins Friedrich Leopold van Pruisen, die gehuwd was met Louise So phie van Sleeswijk Holsteijn, een zuster van de overleden ex-keizerin, is overleden. Het departement van staat te Washington maakt de uitbetaling bekend van 18 millioen dollar krachtens het verdrag van Duitschland betreffende de terugbetaling voor in beslag genomen eigendommen. Op 6 6-jarigen leeftijd is te Genève overleden Maurice Dunant, lid van het intern Roode Kruis-comité. Gistermiddag te omstreeks kwart over vier heeft op den Muiderstraatweg onder de ge meente Muiden nabij de Hakkelaarsbrug een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Op dat oogenblik reed daar ter plaatse een Israëlitische begrafenisstoet op weg naar de begraafplaats te Muiderberg. Vermoede lijk tengevolge van een defect aan de stuur inrichting week de achterste auto plotseling naar links uit. De chauffeur kon niet voor komen, dat de wagen in botsing kwam met een uit de richting Bussum komenden luxe auto. Beide auto's werden ernstig bescha digd. De drie inzittenden van de begrafenis auto vlogen door de middenruit en werden allen door glasscherven aan het hoofd ge wond. De inzittenden van den anderen auto de heer en mevrouw A. W. Hoffman met hun twee dochtertjes werden eveneens door glas scherven verwond. Mevr. H. bekwam boven dien een ernstige hoofdwonde en kneuzingen in de borst De gewonden, die allen uit Amsterdam afkomstig zijn, werden door dr Niekerk uit Muiden verbonden en zijn door een particulieren auto en een ziekenauto uit Weesp naar hun woningen vervoerd. De vernielde auto's zyn door een kraan wagen weggesleept. Wegens diefstal van auto's De politie te Gent heeft vier jonge Neder landers gearresteerd, die twee auto's hadden gestolen en ze te Gent aan den man tracht ten te brengen. Reeds waren twee hunner, zekere H. en S. er in geslaagd een wagen, door hen te Scheveningen buitgemaakt, tegen een spotprijs te verkoopen, toen zij bij een poging om zich op dezelfde wijze van een auto, die te Nijmegen was gestolen, te ont doen, werden gevat. Op hun aanwijzingen konden twee andere Nederlanders, zekere V. en B„ die zich in een der Gentsche voor steden schuil hielden, kort daarop eveneens in verzekerde bewaring worden gebracht. Aan de Nederlandsche justitie is mededee ling gedaan van de arrestatie van vier die ven, van wie de jongste 18, en de oudste 20 jaar was. De directeur spoorloos verdwenen. Onlangs begon de „Meba", een nacht veiligheidsdienst, te Maastricht haar be drijf. In haar dienst had zij personeel, het welk in uniform surveilleerde, twee aan twee. De firma gaf voor haar terrein van actie te hebben over het geheele land. Hieraan is het wellicht te wijten, dat ver scheidene personen in Limburg geld in de ze onderneming staken. Plotseling is er stagnatie in den gang van het bedrijf ge komen door de aanklacht tegen den direc- WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1931 HUIZEN, 298 M. Uitsl. NCRV-Uitzen- ding. 8.00 Schriftlezing 8.159.45 Gra- mofoonpl. 10.00 Zang NCRV Dameskoor Ziekendienst 11.00 Harmoniumspel door M. F Jurjaanz. Mej. A. Geest (sopraan) 12.00 Politieber. 12.15 Gramofoonpl. 12.30— I.30 Concert Chr. Kinderkoor „Hosanna" o.l.v. H. G. v. d. Berg. Vleugel: B. Verboom 1.30 Gramofoonpl. 2.30 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. Wentink 3.00 Concert. F. Meyerse (zang), Mevr. H. Helderman Smit (piano). 4.304.45 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuur 6.00 P. Tillema: „Grasland in herfst en winter". 8.00 Onderwijsfonds Binnenvaart 7.30 Politieber. 7.45 Prof. Dr. A. v. Veldhuizen: Openingsrede. Persbe richten van het Nederl. Chr. Persbureau 8.00 Orkestprogramma o.l.v. Schuurman Mm. v. To v. d. Sluys (sopraan) 9.0010.00 Ca rillonbespeling door J. Vincent 10.00 Ver volg orkestconcert. Na afloop Vaz Dias en tot II.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30 Gymnastiekles o.l.v. G. Kleerekoper 8.00 Gramofoonpl 10.15 Onze keuken door P. J. Kers 11.00 Meyer Smeer (zang) en Joh. Jong (piano) 11.50 Gramofoonpl. 12.00 Concert VARA-septet oJ.v. Is. Eijl en Gramo foonpl. 3.30 Maak het zelf door Mevr. C. Schaake-Verkozen 4.25 Gramofoonpl. 6.00 Concert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot 8.00 Operette „Der Zigeunerbaron" van Joh. Strausz door het Mainzener Operette- Gezelschap. M.m.v. Utr. Sted. Orkest. Leiding: Ad. Kienzl. 11.00 Vaz Dias 11.15—12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554,4 M. 10.35 Morgenwij ding 11.0511.20 Lezing 12.20 Orgelspel door Q. Maclean 1.05 Gramofoonpl. 2.05 2.50 Concert. D. Glover (sopraan), V. Batley (bas), W. Busch (piano) 3.50 Orkestcon cert. Gaza de Kresz viool 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Nieuwsber. 6.50 Zang door Evelyn Arden en George Parker. 7.10 Lezing 7.50 Le zing 8.20 „The Cousin from Nowhere" Mu zikaal blijspel van F. Thompson 10.00 Be richten 10.15 Berichten 10.20 Lezing 10.35 Orkestconcert 11.20—12.20 Dansmu ziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gra mofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 „Tann. hauser" van Wagner. Op gramofoonpl. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonpl. 11.0012.05 Gramofoonpl. 12.20 Gramofoonpl. 125—2.50 Orkestcon- cert 5.206.20 Solisten-concert 8.20 Or- kestconcert 9.10 Concert en toespraak. Daarna: Berichten en tot 11.20 Orkestcon cert 11.2012.20 Gramofoonpl. KALUNDBORG, 1153 M. 12.25—1.35 Or kestconcert 3.205.20 Orkestconcert en voordracht 5.005.50 Gramofoonpl. 8.35 8.50 Zang-voordracht 9.1010.00 Orkest concert 10.40—11.25 Orkestconcert. BRUSSEL, 508,5 en 338,2 M. 508.5 M.ï 5.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Vioolrecital 8.50 Gramofoonpl. 9.20 Dansmuziek. 338.2 M.: 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramo foonpl. 8.20 Militaire muziek 9.20 Ver volg militaire muziek 9.40 GramofoonpL 10.00 Vervolg militaire muziek. ZEESEN, 1635 M. ca. 7.00—7.50 Gramo foonpl. 9.20 en 10.30 Schooluitzending 10.55 en 12.20 Berichten. Hierna GramofoonpL 1.15—2.20 Berichten 2.20—3.05 Gramo foonpl. 3.054.50 Lezingen 4.50—5.50 Concert 5.507.50 Lezingen 7.50 Con cert 9.30 Symphonieconcert 10.35 Be richten. Daarna tot 12.50 Tziganermuziek uit Boedapest. teur W., wegens verduistering van f 2500. Sindsdien is de heer W. spoorloos uit Maastricht verdwenen. In bijzijn van den Commissaris van Politie heeft men zijn woning geopend en is daar beslag gelegd op den boedel. Sinds de verdwijning van den heer W., die zijn personeel zonder nadere instructie in den steek liet, hebben de surveillanten, die nog steeds wachten op de vergoeding van het uniform, dat op eigen kosten bij indiensttreding moest worden aangeschaft, opgehouden den bewakingsdienst verder waar te nemen. Amsterdam, Nieuwendijk 225-229 Utrecht, Oude Gracht 151 DOOR RANDALL PARR1SH 2. Het was dus alles behalve een frisch too- neeltje, maar de honger deed my mijn kies keurigheid vergeten en ik begon een onder zoek in de provisiekast in te stellen. Ik vond er een zwart brood en een beetje koud vleesch, waaraan ik mij geducht te goed deed, ik bespoelde het geheel met een glaasje ouden Bourgogne. Nu het wat lichter werd, was ik beter in staat mijn omgeving op te nemen. Wat mijn gastheer er toe had aan gezet zijn boeltje in den steek te laten en ook de andere bewoners van het plaatsje zoo overhaast de vlucht had doen nemen, daar kon ik slechts naar gissen. Maar er bestond veel kans, dat geruchten over 'n mogelijken inval der Oostenrijkers de menschen met schrik had vervuld, en als dat zoo was, dan zouden zij wel weer komen op dagen, zoodra met het lichten van den dag ^e moed terugkwam. Maar och, laat ze ko men! Ik moest mij toch ergens verbergen eh ik moest slapen, en deze menschen waren in alle geval Franschen. Zelfs als ik ont dekt werd, als het zolderkamertje geen ge noegzame dekking bood, aan zou mijn uni form mij toch vrijwaren voor daden van ge weld. Ik deed het raam, waardoor ik binnen was gekomen, dicht en kroop de ladder op; de sporten kraakten onder mijn gewicht, en met mijn hoofd boven den ruwen vloer uit, keek ik eens om mij heen. Het slecht onderhouden rieten dak liet overvloed van lucht cn licht door. Er stond geen enkel meubel, alleen lagen er een paar armzalige kleedjes op den grond en er lag een hoop stroo in een der hoeken. Ik had mijzelf al tot mijn knieën op- geheschen, voor ik onder den vooruitsteken den dakrand het lijk van een man zag liggen. Zijn gezicht was naar mij toegekeerd. Het scheen een man van middelbaren leeftijd, met vol gelaat en een zwarten baard, waar doorheen enkele grijze strepen liepen. Zijn kleeren zagen er oud en veel gedragen uit, maar zij waren van goeden snit, en ik zag den man aan voor een bediende van een voorname familie. In de kampen heerschte de pest, maar ik was op dat oogenblik niet bang, want ik wist, dat deze man niet het slachtoffer van een of andere ziekte was. Ik keerde hem om, en zooals ik gedacht had, in zijn rug stak een mes. Vijf jaren in legerdienst doorgebracht hadden mij met den dood vertrouwd ge maakt. Ik had te midden van massa's lijken geslapen en daarbij aan niets gedacht dan aan de behoeften en de eischen van mijn eigen lichaam. Nu verkeerde ik in ongeveer dezelfde omstandigheden. De man was geen soldaat, hij was mij volkomen onverschillig en ik stelde ook niet het minste belang in de ruzie in de gelagkamer, Waarin hij was betrokken geweest. Ik legde dan ook een de ken over hem heen en ging op eenigen af stand van hem op een hoop schoon stroo liggen. Van de plaats, waar ik lag, kon ik de be dekte gedaante niet zien en ik hield mij ook niet langer met zijn lotgevallen bezig. Ik bracht mijn pistolen in orde en deed den gordel, waarin mijn zwaard stak, wat losser, opdat ik gemakkelijker zou kunnen rusten. En toch, zoo vermoeid als ik was, wilde de slaap niet komen. Ik lag een heele poos naar het dak te staren, mijn brein volop bezig met de pas voorgevallen gebeurtenissen. De verschillende feiten, die er toe geleid had den mij in deze positie te brengen, trokken achtereenvolgens mijn geest voorbij. Tot op dit oogenblik had ik geen andere gedachte gehad, dan om te ontsnappen, door tusschen de gesloten linies der Verbondenen heen te dringen. Maar nu keerde de herinnering terug en ik zag weer de groove tent, de tafel met kaarten, de gelaatstrekken der men schen, die zich rond mij verdrongen. Ik hoorde den eed en ik voelde den slag; ik keek nog eens in de gehate trekken van d'Enville, en ik voelde weer de trilling, toen onze zwaarden elkaar kruisten. Ha! het was een belangrijk gevecht en een mooi gevecht, maar d'Enville neer te slaan een kapitein van den staf beteekende den dood. Er viel niet op genade van zijn vriend Lord Clare, te rekenen. En ik had hem gedood! Zelfs nu nog kleefde aan mijn zwaard de vlek van het bloed van den chevalier. Terwijl hij op den vloer lag, hadden Ba in en Kelly en O'Brien zich tusschen ons in geworpen, en iemand had my vastgegrepen en den weg naar de deur voor my vrijge maakt. Ontsteld als ik was, begreep ik toch wat mij te doen stond, 't Was mij onverschil lig wiens paard ik nam, maar in de holsters zaten geladen pistolen, en de hengst droeg my dapper voort. Een kogel werd mij nog nagestuurd, maar wij reden toen al den don keren nacht in. Twee maal werd ik aangehouden in Antoine en Fontenoy maar ik kende het machtwoord, O'Brien had het mij in de ooren gefluisterd, en, daar ze mij voor een hulp van Saxe aanzagen, kon ik vrij door gaan. Maar dat alles was nu voorbij. Hoe snel zij mij ook zouden achterna zetten, zij zouden mij toch niet kunnen inhalen, want de Oos tenrijkers zaten tusschen ons in. Ik kon veilig rust nemen tot den nacht en onder beschutting der duisternis verder rijden. Mis schien zou ik nog het geluk hebben een boer tegen te komen, die mij een of ander minder bekend pad zou kunnen wijzen. Het was nu buiten heel rustig met den aanbrekenden dag, geen enkel geluid ver stoorde de stilte en ik viel in slaap. II. Een escadron van de Garde Ik moet uren achtereen geslapen hebben, want toen ik wakker werd, stond de zon in het Westen, en een straal, die door 'n spleet van het dak naar binnen drong, was eigen lijk de oorzaak dat ik myn oogen opende. Voor iemand, die lang aan het rumoer der slagvelden gewend was geweest, was de stil te een onwezenlijk en vreemd iets. Ik had weer honger gekregen en ging daarom naar beneden, naar de verlaten gelagkamer, waar ik mijzelf van eten en drinken voorzag. Ik stootte het luik open, om eens een oogenblikje een vrij overzicht van den weg te kunnen nemen. De weg lag heel rustig en stralend in het zonlicht Het was heel goed te zien, dat de bodem reeds lang geleden door zware kanonnenwagens was omgewoeld, ook ontbraken de hoefafdrukken van een groote colonne paarden. Maar waarom waren de dorpsbewoners er dan vandoor gegaan? Welke angst had den herbergier er toe gebracht, zijn herberg in den steek te laten? De doode man daar bo ven kon toch niet de eenige verklaring zijn voor zulk een handelwijze. Al is het waar, dat een moord angst en wroeging meebrengt voor hen, die er by zijn betrokken hoewel God weet, dat dood door geweld in die da gen volstrekt geen ongewone zaak was dan was dit toch geen beletsel om terug te komen. En zij, die er niets mede hadden uit te staan, zouden toch. zoo spoedig zij hun kalmte herkregen hadden, weerkeeren. Er moest bepaald het een of ander schrik - idee in dit plaatsje heerschen, dat mij onbe kend was, of het kon zijn, dat zij op de hoogte waren van de bewegingen der troepen of dat een bijgeloovige vrees de menschen had bevangen. Ik haalde mijn schouders op, nam een teug wijn en maakte mij niet druk over de mogelijke oorzaak. Ik was jong, ik was sol daat en ik stelde my tevreden de dingen te nemen, zooals zij zich aan mij voordeden en ik had vertrouwen in mijn kracht en mijn geestvermogens. Wat er dan ook mocht ge beuren, ik zou mij te weer stellen zoo goed als maar mogelijk was, er. ondeitusschen had ik voedsel en een onderdak wat viel er meer te verlangen? Er moesten nog een paar uren verloopen voor het avond was en ik installeerde mij zoo gemakkelijk mogelijk op een bank en probeerde mijn geheugen een beetje op te frisschen omtrent den weg, dien ik in het donker zou moeten rijden. De weg naar Parijs was toch al vaag, maar voor mij zou het wel zoo veilig zijn den weg te nemen die om Douai en Valen ciennes heenliep, want deze plaatsen waren beide een garnizoen rijk. Eenmaal Lourches voorbij, had ik mij niet meer te haasten. Myn eenige zorg zou dan zyn een waakzaam oog te houden op mogelijke landloopers, die er in die dagen niet voor terugschrokken iemand voor een kleinigheidje de keel af te snyden. Ik had dus geen reden om mij bij zonder te verontrusten en ik sloot daarom opnieuw myn oogen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9