DE GRAPJAS HARLEKIJN! MGR. PROF. DR. W. H. NOLENS HERDACHT Voor de Huiskamer Beloond Coöp. JBeetwortelsuiker- fabriek Roosendaal Ös TWEEDE KAMER Mr. van Schaik eerste op de voorzittersnominatie EERSTE KAMER Vergadering van Dinsdag GEMENGD NIEUWS Kermis te Maastricht ONZE OOS7 BOEK EN BLAD DE KA THOLIEKE ILL USTRA TIE FIN ANCIEN 5 Harlekijn neemt de samenzweerders Qevan&en De voorzitter, mr. J. R. H. van Schaik houdt de voigende rede: Het blijkt dan toch harde werkelijkheid, hij is niet meer m ons midden. Een mee- doogenlooze kwaal heeft dat krachtige li chaam met zijn sterken geest in korten tijd vernield en vernietigd. De Kamer zal Dr. Nolens moeten missen, voor goed moeten missen. Gedurende 35 jaren heeft hij het onver deeld vertrouwen genoten van hen, die hem naar deze plaats afvaardigden. Even onverdeeld heeft hij in al die jaren zijn vol le persoonlijkheid aan de belangen van land en volk dienstbaar gemaakt. Geboortig uit Venlo. Zijn vaderstad mo ge weten, dat tot weinige dagen vóór zijn dood zijn zorgen naar haar welzijn uitgin gen. Afgevaardigde van Limburg. De naam van het Kamerlid Nolens zal diep gegrift staan in de geschiedenis vooral van Zuid-Limburg. Een der grondleggers van het Staatsmijn- bedrijf heeft hij een groot aandeel gehad in de veelomvattende voorzieningen welke de industrieele ontwikkeling van die land streek noodzakelijk maakte. Maar toch vóór alles Nederlander, ver tegenwoordiger van het Nederlandsche volk en zijn oog uitsluitend gericht op het belang van het volk in zijn geheel. Theolo gisch en philosophisch, zoowel als juridisch en economisch geschoold zijnde, beschikte hij over een uitgebreide theoretische ken nis. Zijn rechtvaardigheidsgevoel, de stu wende kracht, die van hem uitging, zijn bo venal practische zin bezorgden hem als van zelf de hoogste plaats in de Katholieke Staatspartij, die hem niet enkel als haar leider koos, doch ook erkende en eerbiedig de. Maar ofschoon partijleider, leider zelfs van strenge beginselen, was zijn partij-po litiek toch van een zeer bijzondere soort. Dit scherp verstand, deze critische geest, met zijn menschenkennis en fijnen kijk op de ontwikkeling van omstandigheden en ge beurtenissen, had immer ook een open oog voor het goede, hetwelk hij in het streven «f in de meeningen van politieke tegen standers wist te ontdekken. Zoodoende was in zijn practische politiek, vrucht van bedachtzame overpeinzingen, veelal een stuk van de politiek van den tegenstander verwerkt. Aan een en ander is toe te schrijven, dat hij een man was van groot gezag en van wijdvertakten invloed, om zijn eerlijkheid en oprechtheid gerespecteerd, in en buiten zijn partij aan deze en aan gene zijde van de landgrenzen, ook en vooral in deze Kamer. Nolens was het tegendeel van heersch- zuchtig. Maar wie met hem in aanraking kwam, onderging onwillekeurig het dwin gende van zijn geest, kenmerk van den waren regent. Zijn gansche parlementaire leven heeft gestaan in het teeken van staatkundigen op bouw. Hij stimuleerde in woord en in daad den wetgevenden arbeid. Op elk terrein was hij thuis, tot in onderdeelen. Vanaf de eerste schrede in deze Kamer tot den jong- sten dag toe ging echter zijn liefde en voor keur uit naar de sociale politiek, naar de verwezenlijking van de sociale gerechtigheid. Bedacht op stabiliteit en continuïteit in het staatsbestuur, was hij 'n vaste steun voor hen, die met de regeeringsverantwoordeliik- heid zijn belast. Aan welke staatsrechtelijke doctrine een kabinet beantwoordde woog voor hem minder zwaar, dan aan welke kwaliteiten hij voldeed Hij aanvaardde steeds wat op een bepaald oogenblik prac- tisch bereikbaar was. Nolens was een waar staatsman; hij heeft op richting en tempo van de Nederlandsche politiek der laatste 20 jaren zijn persoon lijken stempel gedrukt. Zoo was hij in wezen reeds jaren minister van Staat, voor dat hij recht kreeg op dien titel. Levend uit zijn geloof, heeft hij in zijn staatkundig leven zijn priesterlijke roeping op voorbeeldige wijze vervuld. Het land heeft in Nolens een zijner groote figuren verloren. De Kamer zal hem weten te eeren als een die was een harer besten, een betrouwbare en veilige gids, vol plichtsbetrachting. Laten wij hem toewenschen datgene, waarop zijn dagelilksch gebed gericht was: daar te zijn waar in eeuwigheid het Alleluja wordt aangeheven. Nog een ander doodsbericht heeft de Ka mer in haar reces getroffen. Ook mr. M. W. F. Treub is heengegaan. Vele jaren lid geweest van deze Kamer, was hij iemand tegen wien ieder opzag om zijn groote bekwaamheid, zijn helderen geest, zijn 6toere arbeidskracht. Veelzijdig ontwikkeld man heeft Treub rij kelijk met zijn talenten gewoekerd op alle terreinen van het openbare leven. Hij was Minister gedurende de eerste moei lijke oorlogsjaren, zijn durf en krachtig ini tiatief hebben er in belangrijke mate toe bijgedragen, dat ons volk in die zorgvolle tij den zijn rustig vertrouwen heeft bewaard. Als van een parlementariër, die ziin vaderland vele en belangrijke diensten heeft bewezen, zal ziin nagedachtenis ook bij deze Kamer in eerbiedige herinnering blijven. Rede van den minister-president. De MINISTER VAN STAAT, MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW sprak daarna namens de Re geering als volgt: Het zij mij toe eest aan namens de Regeering in den diepgevoelden rouw der Kamer te dee- len door in aansluiting aan Uwe woorden een harer meest uitstekende leden te geden ken. Met de hem geschonken rijke gaven van geest en hart heeft de overledene gewerkt en gewoekerd als met geleende talenten, waarvoor hij als een wijs mensch zich re- kenplichtig voelde. In het licht dier opvat ting kan geen misverstand rijzen over de fi guur, die priester was en staatsman tevens. Want een moeilijk leven als van den Staatsman Nolens ware niet zóó te leven ge weest, indien het ziin uitgangspunt niet had gevonden in en zijn dadenrijke stuwkracht niet telkens weer had ontleend aan de diepe overtuiging van den Priester Nolens. Die verheven opvatting, die nu eenmaal door velen onbegrepen moest blijven, maakte dit gesloten, eerder eenzame, leven tot een schoon en rijk geslaagd leven en was zoo ge heel in overeenstemming met ziin voor den Christen voorbeeldig, schier benijdenswaardig afsterven. In het klare besef van zijne menschelijke verantwoordelijkheid is hij de eeuwigheid te gemoet getreden als de voorzichtige Nolens, die zich niei nauwgezet genoeg op al zijn be slissende stappen en daden kon voorberei den. De leege plaats in deze Kamer van dien man, die zich zelis voor den schijn van ieders gevoeligheid in acht nam, wekt thans in ons een weemoedige nerinnering van den sterken strijder, die is uitgestreden. Deze Kamer was de dagelijksche, de meest sprekende achtergrond van het tot in onder deelen verantwoord optreden van dezen veel- ziJdigen mensch. Geen gerucht behoefde hij om zijno plaats met zooveel gezag te bezet ten. Hij bezat en gebruikte gaven en deugden, die welsprekendheid, Juist voor zijn persoon, overbodig, wellicht onaanvaardbaar maak ten. Zijn aan inzicht en doorzicht rijke geest trachtte aan alles zijn eigen tijd te geven en aan ieder zijn eigen plaats, ook aan zich zelf. Met die plaats aanvaardde hij een zekeren schijn tegen zich, de schaduw der onbegre penheid. Zijn schier koel aandoende be- heerschtheid heeft hij geoefend en noodig gehad om den schijn in zijn weggeborgen hart te verwerken en om toch die plaats te blijven bezetten. Want hij wist, dat hij met zijn aanleg en in zijn positie daar en op die wijze het meest kon beteekenen voor de zaak, die hij voor stond. Een vol leven heeft hij geleefd. Een leven, dat niet geleefd werd voor zich zeiven of ten eigen bate, maar dat werd geleid en be zield, door een doorvoelde gemeenschaps liefde, in welker dienst hij zijn rijke leven lang al zijn talenten en arbeid heeft gesteld. Het staatkundig leven trok hem om des- zelfs veelzijdigheid. Zijn begaafde geest vond daar stof, in iedere richting. Veilig staat hij op het fundament zijner wijsgeerige vorming. Even gretig als gewetensvol want juist in dit opzicht had hij een sterk verantwoor delijkheidsgevoel heeft hij zich onafge broken op de hoogte gesteld en gehouden. Zoo is er van zijne groote werkkracht weinig of niets verloren gegaan. Als ooit van een mensch van zijn onmis- kenbaren invloed kan worden getuigd, dat hij gaaf en onkreukbaar in dit leven stond, dan moet dit van den overledene worden ge zegd. Naast zijn volle eigen verantwoordelijkheid die groot was onthield hij zich gewe tensvol van die van anderen. De diepe kennis van en de sterke liefde voor zijn beginsel belette Nolens niet een waarlijk nationale figuur te zijn. Hij aan vaardde met de verscheidenheid van inzich ten op het politieke erf, de werkelijkheid als basis voor zijn rusteloos werken aan de be tere toekomst van ons volk, men mag zeg gen van de volken. Ook door zijn internationaal werk heeft hij het gezag van Nederland gediend. Niet steeds is zijn beheerscht nuchtere ver schijning er in geslaagd tevergeefs naar zijn gemoedsleven te doen gissen. Zijn begeestering getuigde dan van een warm kloppend hart, dat zijn "aderland en zijn hoog ideaal oprecht lief had. Want bo venal was dat hart de zetel van zijn sterk so ciaal rechtvaardigheidsgevoel, dat hem zijn uitgesproken voorliefde voor de nationale en internationale arbeidswetgeving schonk. Ook met de woorden door u, mijnheer de voorzitter, gewijd aan de nagedachtenis van het oud-lid der Kamer, mr. Treub stemt de ïegeering van harte in. In dezen begaafden man heeft onze volksgemeenschap evenzeer de figuur verlo ren, die zijn arbeidzamen en scherpztnnigen geest in dienst van het gemeenebest heeft gesteld. In voor het vaderland zware jaren gaf hij mede leiding aan het schip van Staat en stond hij op zijn post als de man wiens ver antwoordelijkheidsgevoel door zijn liefdevoor het land wordt bepaald. De veelzijdige en belangrijke arbeid in en buiten deze Kamer door den overledene m het algemeen verricht, zal bij de regeering in dankbare herinnering blijven. Aan de overzij der lijn, waardoor de dood hen thans van ons scheidt, moge God deze zielen- tot zich nemen in een eeuwige, wel verdiende rust. Deze redevoeringen werden staande aange hoord. De Minister van Financiën, de heer DE GEER, biedt hierna de Rijksbegrooting voor 1932 aan. Nominatie voorzitterschap De Kamer gaat vervolgens over tot het op maken van een nominatie voor het voorzit terschap der Kamer. Bij de eerste stemming worden uitgebracht 86 stemmen, waarvan 32 geldige. Deze wor den alle uitgebracht op mr. v. Schaik. Na de mededeeling van dezen uitslag klinkt een krachtig applaus. No. 2 wordt de heer Schaper met 68 van de 84 stemmen. No. 3 wordt dr. Beumer met 60 van de 86 stemmen. Interpellatie-v. d, Tempel De heer v. d. TEMPEL (SD.AP.) vraagt verlof tot het houden van een interpellatie in verband met de buitengewone tijdsomstan digheden, over maatregelen, te nemen met t oog op den economischen toestand en ter voorziening in den nood van de werklooze ar beiders in den a.s. winter. Op dit verzoek wordt Donderdag beslist. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag 1 uur. Mr. W. L. BARON DE VOS VAN STEEN- WIJK aanvaardt met een korte rede het v oorzitterschap. De GRIFFIER doet daarna voorlezing van het bericht van overlijden van mr. M. W. F. Treub. De VOORZITTER deelt mee, dat deze brief met een brief van rouwbeklag is beant woord. Daarna houdt hij de volgende rede: In deze vergaderzaal, waar de oudere leden der Kamer herinneren het zich leven dig mr. Treub, als minister van de Kroon, vele hoogstbelangrijke wetsontwerpen heeft verdedigd en zien aangenomen, mag een woord van dankbare herinneringen aan zijne merkwaardige figuur niet ontbreken. Met zeldzame gaven rijkelijk bedeeld, zelf standig en doortastend als weinigen, heeft de overledene, ten allen tijde slechts be- oogende en nastrevende hetgeen naar zijne overtuiging der Natie dienstig was, den lande, meer in het bijzonder gedurende de zoo moeilijke oorlogsjaren, ongewone diensten bewezen. Vrucht van zijn veelomvattende kennis, zijn onuitputtelijke werkkracht, zijn verzien- den blik en zijn stuwenden durf. Bij het heengaan van deze markante, geniale persoonlijkheid verloor Nederland een van zijn groote, meest voortreffelijke zonen. De Voorzitter stelt voor de Troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden. Mevr. POTHUIS—SMIT (S. D. A. P.) deelt mee, dat haar fractie, op de bekende gronden, geacht wil worden te hebben tegen gestemd. Het voorstel van den voorzitter wordt aan genomen z. h. s. Pe_ vergadering wordt te 4.10 uur gesloten. Dame doodgereden Gisteravond had te Stadskanaal een ern stig auto-ongeluk plaats. De 52-jarige me vrouw Kuiper uit Nieuwe Pekela stapte uit den auto van den heer Sypkes, te Stads kanaal. Zij wilde vervolgens achter den wa gen om den weg oversteken naar de wo ning van den heer S., doch werd gegrepen door een vrachtauto, die uit tegengestelde richting kwam. Zij werd bij den heer S. binnengedragen, waar de te hulp geroepen geneesheer slechts den dood kon consta- teeren. Twee duizend gulden gestolen De boekdrukker Mug in de Valekenier- straat te Amsterdam, kwam gistermiddag tot de onaangename ontdekking, dat uit zijn woning een ijzeren kistje verdwenen was met twee duizend gulden. Vermoedelijk heeft een insluiper het medegenomen. De politie zoekt naar den dader. Inbraak in een villa De brandkast in den tuin geledigd In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de villa van den heer K. te Amstenrade. De dieven wisten een brand kast naar buiten te brengen en in den tuin te forceeren. De inhoud werd buitgemaakt. Kerkdiefstal In de R.K. Kerk te Nieuwenhagerheide zijn op klaarlichten dag de offerblokken geledigd. Aanrander in arrest gesteld Gisteren is ter beschikking van de justi tie te Leeuwarden gesteld een man, die een 15-jarig dienstmeisje aanrandde op een eenzamen weg onder Hantumerhoek, in het noorden van Friesland. Van een ladder gevallen Maandagmiddag is de schilder D. v. F. uit Hoensbroek bij het verrichten van schilderwerk aan het Ziekenhuis te Sittard van een hoogte van 9 a 10 meter van een ladder gevallen. In deemiswekkenden toe stand is hij in het Ziekenhuis opgenomen. Overreden en gedood Maandagmiddag is de zevenjarige Z. uit Kerenshelde, terwijl hij achter een stil staande autobus den weg wilde oversteken, door een passeerenden wagen gegrepen en overreden. Het kind is kort daarop overle den. Den vrachtrijder P. G. uit Lutterade treft zeer waarschijnlijk geen schuld. Motor in brand geraakt Twee gewonden Gisterenmiddag omstreeks half vier wilde de monteur M. v. Asperen een hulpmotor in het binnenschip van schipper H. de Bruin uit Noordeloos op gang maken, toen deze tot nu toe onbekende oorzaak plotseling in brand vloog. In de machinekamer bevonden zien toen het ongeval geschiedde eveneens schip per de Bnxin en diens vierjarig zoontje. Allen verlieten in allerijl" de machinekamer. De monteur die in brand geraakt was sprong daarop te water. Hij wist behouden op het droge te komen en had slechts lichte brand wonden opgeloopen. Schipper De Bruin was er ernstiger aan toe. Deze had brandwonden aan hoofd en handen bekomen, terwijl zijn zoontje minder ernstig gewond werd aan het hoofd. De Bruin is per auto naar een geneesheer overgebracht waar hij werd verbonden. Zijn verwondingen zijn niet levensgevaarlijk. Corruptie-onthullingen in een film Dreigbrieven om de vertooning te voorkomen Eenigen tijd geleden verkreeg de Ameri- kaansche filmregisseur Howard Hughes de rechten voor de verfilming van het boek „Queer People", een boek, dat in Hollywood groote sensatie verwekte, doordat het, naar men zeide, berustte op de werkelijke feiten omtrent de politiek, die in en buiten de stu dio's in de filmwereld werd gevoerd en ont hullingen deed omtrent corruptieve gebeur tenissen zoowel in de filmwereld als in de politiek en de misdadigerswereld. Tog nog toe is Hughes er echter niet in geslaagd, acteurs te vinden, die in zijn film willen optreden. Enkelen, die reeds toezeg gingen voor hun contract hadden gedaan, trokken zich terug, nadat zij op geheim zinnige wijze dreigbrieven hadden ontvan gen, om zich niet voor deze film beschik baar te stellen. Ook Howard Hughes zelf ontving, kort nadat hij de rechten tot ver filming van „Queer People" had verkregen, dreigbrieven met de mededeeling, dat de film nooit gedraaid zou worden. 22 tewerkgestelden ontslagen Wegens fraude Van de bij de Schipbeekverbreeding in deze omgeving te werk gestelden werden er heden 22 ontslagen, wegens fraude in het werk en wel 17 uit Wamel en 5 uit Utrecht. De ont slagenen hadden wat weggekruid moest wor den in de beek geworpen, om zoodoende voor meer verwerkten grond te laten betalen. Motorrijder geslipt In emstigen toestand opgenomen Op den Haarlemmerweg, tusschen Sloter- dijk en Amsterdam, wilde gisterenavond een motorrijder een auto, die voor hem uit reed, passeeren. Toen hij naast den auto reed, slipte de motor op de tramrails en sloeg tegen den grond. In ernstigen toe stand heeft de G. G. D. den man naar het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam over gebracht. Mist op de Zuiderzee Lemmer boot omhoog gevaren Tengevolge van den mist is de Lemmer boot „Holland" hedenmorgen omstreeks 5 uur nabij Durgerdam omhoog gevaren. Later is het schip op eigen kracht vlot gekomen en met een vertraging van ongeveer een uur in Amsterdam aangekomen. Een vrouw in het vreemdelingen legioen Reeds eenigen tijd geleden liep het gerucht, dat in het vreemdelingenlegioen een vrouw als soldaat dienst deed. Daarop werden on derzoekingen ingesteld, welke echter geen resultaten opleverden Thans is door een toeval 't raadsel opgelost. Dezer dagen viel in een gevecht een jong Engelsch soldaat, die kort voor zijn bevordering tot infanterist le klasse stond. Toen de dokter den doode Het was een sombere dag geweest. Woest joegen de dikke, zwarte wolken door de lucht, geen zonnestraaltje liet zich zien, zware regen -en sneeuwbuien wisselden elkander af. Op een bovenhuisie in een kleine, net gemeubileerde kamer stond een long meisje peinzend voor het raam, zenuwachtig een brief verfrommelend. Bepaald mooi was ze niet, ze had een frisch gezicht, de groote oogen, die nu grijs, dan zwart schenen, en het kort gekroesde, don kere haar gaven haar iets interessants. Zij was lang in haar keurig, doch eenvoudig katoenen japonnetje, dat net om haar ranke leden sloot, was zij nog steeds de voorname freule, al ontbraken zijde, fluweel en sieraden. Doodstil was het in huis allen waren reeds ter ruste. Somber vestigde zich haar blik op het groote huis aan den overkant. Schitterend verlicht was het daar binnen ruischende tonen bereikten haar luisterend oor een uurtie geleden had ze gezien, hoe al haar vroegere kennissen vroolijk naar het diner gingen, en uit hun auto's stegen zonder het bovenhuisje een blik waardig te keuren. Toch wisten ze, dat ze daar woonde. Een jaar geleden was ze ook onder al die feest vierenden. In dat zelfde huis, den zelfden dag, vierde zij haar verloving met den neef van hiir, eens haar liefste vriendin, die nu daar hoofdpersoon was. Snikkend verborg ze haar gelaat in d'r handen. Men kende haar niet meer in de kringen, waar ze vroeger in geleefd had. Waarom Was haar plicht niet te handelen, zooals ze gedaan had? Heftiger woelde de strijd weer in haar hart. Ruim een iaar geleden was zij de meest gevierde op alle partijen ze was rijk, onaf hankelijk, ze beminde hem spoedig was het beklonken schitterende feesten volgden elkander op te hunner eer. Maar het zou zoo niet blijven, droefheid en nood stonden voot de deur. Hun vermogen versmolt door het bankroet van hun bankier. Haar vader, een man op leeftijd, stierf van verdriet kort daarop volgde haar moeder, een zwakke vrouw, hem naar 't kerkhof. Zij huiverde bij de herinnering aan al de smart, in dien tijd geleden. Haar verloofde had haar trouw terzijde gestaan i vrienden en bloedverwanten waren vol medelijden en deelneming. Haar oom, een schatrijk man, wilde haat en haar jongere zuster en broeder bij bloedverwanten onder dak brengen, maar daar kwam haar trots tegen op. Genadebrood eten, dat nooit, dan liever werken. Het verdriet had van het verwende meisje een moedige vrouw ge maakt. Ook haar verloofde was er tegenop geko men hij wenschte spoedig te trouwen. Zij stemde toe, doch stelde ééne voorwaarde ze zouden haar broeder en zuster in huis houden, totdat ze voor hun eigen onderhoud konden zorgen .Dat weigerde hij, en door die weigering werd het haar duidelijk, wat ze reeds vermoed had hij had haar niet zoo lief als zij hem. Toen men bemerkte, dat zij zich aan niets stoorde en kalm haar gang ging en steeds haar best deed om een be trekking aan 'f conservatorium te krijgen, trok men zich van haar terug. Men liet haar alleen tobben, het huis, waarin ze zoo ge lukkig geweest was, werd verkocht, alsook de meeste meubelen de eenvoudigste be hield ze tot eigen gebruik. Ze was een uitstekende pianiste en had voor de aardigheid haar examen gedaan, niet denkende, dat het nog eens van pas zou komen. Spoedig, dank zij haar talenten, kon zij geplaatst worden. (Slot volgt) onderzocht bleek dat men met een vrouw te doen had. Zij had zich onder den naam John Robinson laten werven. Het was een jonge dame uit Londen, die verloofd was geweest, maar die door haar verloofde in den steek gelaten was. Z.j verliet daarop het ouderlijk huis zonder adres achter te laten. In een brief deelde zij haar ouders mede, dat het leven geen waarde meer voor haar had, maar dat zij geen zelfmoord zou plegen. Zij hoopte echter op een of andere manier den dood tc vinden. Thans ontvingen de ouders weer een brief van haar, waarin zij hen mededeelde, dat zij dienst deed in het Vreemdelingenlegioen. Daarop stelde de vader zich direct telegra fisch met den commandant van het Vreem delingenlegioen in verbinding, maar het te legram kwam te laat, de jonge dame was daags te voren gesneuveld. De kameraden hadden niets dan lof voor haar: zij was niet alleen een uitstekend kameraad, maar in het gevecht kon men haar steeds in de voorste rijen vinden. 's Avonds voor den strijd, die noodlottig voor haar zou worden, had de regiments commandant haar medegedeeld, dat zij we gens haar herhaaldelijk bewezen moed bevor derd zou worden. Hoe 't haar gelukt is aangenomen te worden is nog steeds een raadsel. Men vermoedt, dat de dokter, die met de keuring belast was, werd omgekocht. Man verdronken, jongen gewend Na een bezoek aan de kermis te Maas- ti-icht, is hedennacht de 47-jarige J. Wil- lems, aan de Zuid-Willemsvaart, gestruikeld over een touw, waarmede een schip was vastgelegd. Na eenige oogenblikken werd de man levenloos opgehaald. Op de kermis werd een 12-jarige jongen, die in het hypodrome de paarden aan het plagen was, door den eigenaar met een zweep in het oog geslagen. De jongen zal waarschijnlijk een oog moeten mi^gen. Het maanlicht stoort de over brenging van radio-muziek Het licht der maan, zoowel als dat van de stralende zon beïnvloedt de radio-ont vangst zooals Dr. Harlan Stetson van de Wesleyan Universiteit Ohio in een voox- dracht uiteenzette. De radio-uitzending tus schen Chicago en Boston was volgens de ervaringen van den laatsten tijd wel 10U pet. beter en duidelijker geweest, wanneer de maan verdwenen was. De ongunstige invloed der maan op de radio-ontvangst werd ook door Amerikaansche officieren op grond van persoonlijke waarnemingen bevestigd. Hofstede afgebrand Brandweerman gewond Gistermiddag omstreeks half zes ie te Gendt (bij Nijmegen) door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de hofstede van den landbouwer H. Milder. De boerderij brandde tot den grond toe af. Bij het Dlus- schingswerk viel de brandweerman H. van Deelen van een ongeveer 4 M. hoogen ladder. Hij bekwam ernstige kneuzingen in de borst kas. De landbouwer was verzekerd tegen brandschade. Indische Dienst Bestemd voor uitzending naar N.-Indië: W. G. Lap, hoofdonderw. O.L.O.., Arhem; R. M. van Oostrum, hoofdonderw., O. L.O., 's-Gra- venhage; mej. M. E. Weynschenk, hoofdon derw. O.L.O., Laren (N.-H.). Verlofgangers: E. A. Voorneman, burg. van Malang, 's-Gravenhage; L. A. J. Westra, im migratie-ambt. 2de kl., Merxem (België); J. L. Havermans, hoofd der Holl. Inl. school te Salatiga, 's-Gravenhage; J. Ketelaar, verpl. lste kl. b.h. Krankzinnigenw., Workum; W. Jutting, hoofdcomm. b.d. P.T.T., 's-Graven hage; S. G. Liem, ged. tech-ambt. 2de kl. b.d. P.T.T., 's-Gravenhage; dr. H. Loos, land- bouwconsulent lste kl., Hillegersberg; C. J. Neuman, ambt. 4e kl. b.d. dienst der In- en Uitvoerr. en Acc., 's-Gravenhage; M. D. Vet ter, hoofdpolitieopz. b.d. Alg. Politie, 's-Gra venhage. Gepensionneerden: C. J. P. de Kruyter, insp. v. d. Westerseh L. O. i.h. le ressort te Makassar, Bloemendaal. 65e jaargang no. 51 De sterk boeiende roman „De strijd om de haven" nadert merkbaar haar einde. In „Het oude kantoorgebouw" put Rita Zoomer uit de herinneringen van een kantoorjuf frouw, terwijl J. van Noort met „Neef Kobus' Reputatie" een appetijtelijk verhaaltje brengt Jan Hoek verschaft ons de gelegenheid een kijkje te nemen in „Ovieto, de stad op den berg", waarnaast J. W. Tijms een aantrek kelijk artikel met goede foto's over „Noorsche Volksdrachten" geeft. Het fotomateriaal met zorg gekozen is deze week technisch bijzonder keurig ver werkt. De algemeene jaarvergadering Te Roosendaal is de algemeene vergade ring gehouden van ieden der Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek „Roosendaal". De vergadering was druk bezocht en stond onder leiding van den voorzitter, den heer Jac. Vos Azn. De voorzitter gaf een overzicht over den toestand in de suikerindustrie in het af- geloopen jaar. De opbrengst der suikerbieten was in 1930 zeer goed, terwijl het suikergehalte normaal was te noemen. De suikerprijzen hebben zich gedurende het afgeloopen boek jaar steeds bewogen in dalende richting, wat natuurlijk in hooge mate van in vloed is geweest op de uitbetaalde bieten- prijzen. Het Chadboume-plan heeft tot heden nog niet gegeven, wat er van verwacht was. Een tegenvaller is in Nederland geworden de uitwerking van de bietensteunwet. De verwachtingen der .bietentelers waren blijk baar zóó ongunstig, dat de uitzaai nog te gering is voor eigen binnenlandsch gebruik en men zal dit jaar nog een aanmerkelijke hoeveelheid suiker moeten invoeren. Men neemt aan, dat de hoeveelheid bieten, welke dit jaar in Nederland verbouwd wordt, slechts 50 55 pet. van de normale opper vlakte bedraagt, die altijd ruim 60.000 H.A was. Bovendien kan men aannemen, dat tengevolge van het ongunstige natte weer, de bietenoogst ook nog zeer zal tegenvallen. Het is nog niet bekend, hoe de regeering staat tegenover dezen tegenslag. Alle eco nomen zijn het er over eens, dat de bieten teelt en de daarmede in verband staande suikerindustrie, welke aan zoovele catego rieën onzer bevolking werkgelegenheid en brood verschaffen, behouden moeten blij ven. De drie centrale landbouworganisaties hebben zich eenigen tijd geleden tot de regeering gewend met het verzoek haar houding te bepalen vóór den uitzaai van de wintertarwe, maar tot op het oogenblik is nog niet op dit verzoek geantwoord. Hiertegenover staat, dat de uitwerking van het compenseerend invoerrecht reden geeft tot tevredenheid, zoodat de binnen- landsche suikerprijs regelmatig boven de buitenlandsche noteering blijft. Hieruit zou de gevolgtrekking gemaakt mogen worden, dat er een werkelijke ver betering in de tegenwoordige hopelooze om standigheden te bereiken zou zijn door de heffing van een behoorlijk invoerrecht op suiker. Maar het is zeer de vraag of men in Nederland iets voelt voor verandering van de traditioneele handelspolitiek en voor overgang naar een meer beschermend ta rief. Wat het riet betreft, het heeft er allen schijn van, dat de opbrengsten op Java dit jaar sterk zullen tegenvallen, men rekent in de' Vorstenlanden reeds op een tegen valler van 20 30 pet. Hierna werd rekening en verantwoording gedaan over het boekjaar 1930'31, en ver slag uitgebracht over den toestand der vereeniging in dat jaar. De rekening gaf een saldo aan van f 975.629. De balans beliep in debet en cre dit f 3.003,156; boekwaarde der fabriek f 1.147.153; reserve f 377.658. Per 31 Maart 1931 telde de vereeniging 1653 leden met tezamen 4803 aandeelen en 87 aandeelen geboekt als „aandeelen van alle leden". Juiste opbrengst van suiker en melasse was bij het afsluiten der boeken nog niet bekend is daarom op de balans slechts geschat. De grondprijs voor de in de campagne van 1930'31 geleverde bieten, d.w.z. de prijs van 1000 kilo netto geleverde bieten van 14 pet. suikergehalte, werd vastgesteld op f 3.50. Voor elk 1/10 pet. suikergehalte meer werd die prijs met f 0.10 verhoogd. .De premie voor in de campagne 1930—'31 per as franco op het terrein der fabriek geleverde bieten bedroeg f 1.50 per 1000 kilo. Voor de overige werd een prijsverhooging betaald van f 1 per 1000 kilo netto. De prijs van de door de leden in de cam pagne 1930—'31 betrokken natte pulp, werd door het bestuur vastgesteld op f 3 per 1000 kilo, die der gedroogde pulp op I 5 per 100 kilo. De campagne nam 9 October 1930 een aanvang en eindigde op 16 Dec. 1930. Er werden geleverd 151.045.750 kilo bieten met een gemiddeld gehalte van 17.42 pet. De gemiddelde verwerking per etmaal bedroeg 2.197.516 kilo, maximum 2.28.387 kilo. Rekening en belans werden goedgekeurd. Goedgekeurd werden eenige wijzigingen in de statuten, het bieten-reglement en het huishoudelijk reglement. De voorzitter zeide, dat, was hij goed ingelicht, de regeeringssteun ditmaal grooter en beter geregeld zou zijn dan de vorige. Nog werd medegedeeld, dat de campagne dit jaar wat later, een dag of tien wellicht, zal beginnen. Een run op de Nutsspaarbank te Vlissingen In verband met de sluiting van het ban kierskantoor P. J. Siegersen Zoon had gisteren een run plaats op de Nutsspaarbank te Vlissingen. Betalingen tot honderd gulden worden dadelijk gedaan, hoogere bedragen zullen reglementair binnen een week worden I uitbetaald. V 100 Eens hing Harlekijn een drietal schuifknoopen van sterk linnen aan een lange hengelroe en vermaakte er zich mee, z'n konijntjes er doorheen te laten springen. De afgunstige hoofd man van de wacht, Desperado, lachte Harlekijn uit, toen hij dit zag. 101 Een paar dagen later zag Harlekijn dat Desperado twee ongunstig uitzien de kerels in t kasteel liet. „Ze willen den Koning vermoorden", dacht Har lekijn; „daar zal ik een stokje voor steken." 102 Harlekijn liet de hengelroede met de S schuifknoopen boven de hoofden van 2 de drie schurken dalen, zoodat hun 2 nek in den strop kwam. Daarna trok 2 hij de stroppen wat aan en riep: „Op j heeterdaad betrapt! De gevangenis inl" 2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10