f3000.- f750.- f 250.- f125.- f50.- f40.- ZIJ, Nieuwe Haarlemsetie Courant DE MILLIOENENNOTA DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17872 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL OORDEEL OVER DE OOSTENRIJKSCHE „PUTSCH" Misdadigers De oppositie leeft nog Verlenging van het Hoover-moratorium? Fraude bij het Departe ment van Financiën De H. O. V. krijgt rijkssubsidie De automatiseering van het telefonisch bedrijf Geen verlaging der posttarieven DE MILLIOENEN NOTA Opschorting van den vlootbouw Alcoholvergiftiging bij begrafenismaal Nieuwe land- en tuinbouw scholen VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER Si ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT DE DIRECTIE BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bU vooruitbetaling. E HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing elke regel meer 15 ct. bij vooruit bet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger In 1929 schreef minister De Geer aan het slot van zijn millioenennota, dat de financieele toestand van het land, zij het niet zorgwekkend, dan toch in hooge mate zorgeischend was. Dit was eenigszins voorbarig, want dat jaar le verde nog een overschot van 22 millioen. Nu is het helaas anders geworden. Het vorige jaar kwamen donkere wolken opzetten, de wolken, zoolang door dezen bewindsman voorspeld, met het gevolg, dat men er op het laatst geen geloof meer aan ging hechten. De Minister van Financiën was de pessimist, die altijd alles donker inzag, maar heel merkwaardig: het vorig jaar werd hij, toen het gevaar werkelijk dreigde, optimist en nu is hij, zooals wel uit lederen regel van de millioenen nota blijkt, de rustige leider, die, zonder voet te geven aan al te sombere voor spellingen, zijn maatregelen treft, ver trouwend op een betere toekomst, welk vertrouwen den sluitpost vormt van het budget. Hij zou niet minister De Geer zijn, als hij dit niet in een hem zoo eigen beeldspraak tot uiting bracht. Wij rij den op het oogenblik ekonomisch en fiscaal in een nevel, waarin niet al te ver vooruit kan worden gezien en waar in bij 't schaarsehe licht, dat ons ge geven is, voor veiligheid op den nabijzijnden weg zoo goed mogelijk dient te worden gewaakt. Niet te hard rijden is daarbij een eerste eisch. De nota geeft van dit streven, we zouden haast zeggen in iederen regel, blijk. Na de troonrede, waarin geconsta teerd werd, dat de wereldkrisis in om vang en hevigheid toeneemt, zoodat zij, evenals in andere landen, het regeer- beleid beheerscht, was het te verwach ten, dat de millioenennota daarvan op ondubbelzinnige wijze blijk zou geven. Die verwachting is niet beschaamd, wij zouden eerder zeggen overtroffen, want de nota brengt een program van het te volgen financieel beleid van deze re geering gedurende de komende drie jaren, daarna zal naar omstandigheden moeten worden gehandeld. Deze millioenennota is een knap stuk werk, rustig en op overtuigende wijze wordt de toestand uiteengezet en uitleg gegeven van de te nemen maatregelen. Men voelt het, de leiding is in stevige handenheel voorzichtig, maar toch wel bewust worden maatregelen getroffen. De fout, door hem het vorig jaar ge maakt, toen hij te optimistisch was, wordt hersteld. Volgens zijn raming zou er over 1931 een tekort zijn van 2 mil lioen, maar het tekort bedraagt ver moedelijk 26 millioen. Uit de overschotten van de jaren 1929 en 1930 wordt dat tekort aangevuld, zoodat we nu staan voor 1932 met een schoone lei en een restant overschot uit de beide zoo even genoemde jaren van 54 millioen. Van nieuwe overschotten is geen sprake meer, groote zuinigheid is eerste eisch, er moet komen een ernstig ge meenschappelijk streven om de normale uitgaven binnen de engst mogelijke grenzen terug te voeren. De verschil lende departementen hebben daarvan reeds blijk moeten geven. Zoo is op Waterstaat 7,5 millioen, op Arbeid, Han del en Nijverheid 5,4 millioen, op De fensie 3 millioen en op Financiën 2 millioen bezuinigd. Het tekort bij gelijkblijvende uitga ven van 68 millioen of met de voor de rijksuitkeering aan de gemeenten meer geëischte 7,5 millioen van rond 75 mil lioen kon daarmede niet worden weg gewerkt. Door tal van maatregelen, als een tij delijke reductie van de bijdrage aan het invaliditeitsfonds, vertraagden nieuw bouw voor de vloot, conversie der 6 pro- centsleeningen van 1922, opschorting van verdere Zuiderzee-inpolderings- werken en bezuiniging op het lager- onderwijs overeenkomstig het rapport- Rutgers, kon het tekort slechts tot 49 millioen worden teruggebracht. Ook hiervoor moest dekking gevonden wor den. In de troonrede was reeds aange kondigd, dat een beroep op de natie zou worden gedaan en dat buitengewone ingetogenheid en offerzin geëischt zou den worden. Ieder zou het zijne moeten bijdragen om heen te komen door deze kwade tijden, die door de regeering voorloopig op drie jaren worden gesteld. Wij kunnen slechts hopen, dat zij ook daarin niet te optimistisch is geweest, al vreezen wij, dat, gezien den tegen- woordigen ekonomischen en financiee- len toestand, de opbrengsten einde 1932 hog veel geringer zullen zijn dan nu geraamd is geworden. Ieder moet zijn offer brengen. De korting op de salarissen van 7 millioen kan men dezen keer bij een tekort van 75 millioen niet aanduiden als den sluit post, te meer waar na 3 jaar, als de toestand niet hopeloos wordt, de kor ting automatisch vervalt. De korting op de salarissen geschiedt bovendien met inachtneming van de belangen der kleine inkomens, doordat op de eerste 1000 gld. maar 2.5 procent gekort wordt (zooals ook voor de gehuwden ten aanzien van de tweede 1000 gld.), de kindertoeslagen onaangetast blijven en bij pensionneering het volle salaris als pensioengrondslag genomen wordt. De benzinebelasting van 4 gld. per 100 K.G. of 3 cent per liter, die 10.5 mil lioen moet opbrengen, heeft ook haar bezwaren, maar het offer zal gebracht moeten worden. Hetzelfde geldt voor de verhooging van het invoertarief van 9 op 10 procent, dat ook door ons betaald zal moeten worden, al hadden wij hier voor nog liever een onderhandelings tarief van 8 tot 16 procent gehad met uitzicht op gelijke opbrengst. Een maat regel, die in het land onverdeelde instemming zal vinden, is zeker, dat een derde van het overschot van 54 mil lioen, dus 18 millioen, ook ten goede komt aan ieder der begrootingen der drie komende jaren. Intusschen is de begrooting nog niet sluitend, want er-blij ft nog een tekort van 2.5 millioen en of dit bedrag bij de volgens minister De Geer tóch al uitge beende begrooting nog bezuinigd kan worden, is te bezien. De voorgestelde maatregelen zullen alle op 1 Januari 1932 in werking treden. Een stelsel als Engeland kent, waarbij dergelijke krisis- wetten direct van kracht worden bij de indiening en waarbij er later over beslist wordt, kennen we niet. Dat is in deze omstandigheden wel te betreuren. De regeering zal echter voort moeten gaan met bezuinigen en terecht maakt minister De Geer er thans de Kamer een verwijt van, dat zij er in voor gaande jaren niet aan heeft gewild, toen een opheffing van een werf, ver schillende garnizoenen en postkantoren werd voorgesteld. Mogelijk dat in deze omstandigheden het wel lukt. Een groote vraag blijft het echter of de regeering juist geraamd heeft. Sommige ramingenkomen ons nogal hoog voor, zooals de opbrengst vermogensbelas ting, die maar 5 ton lager is dan voor 1931 en de successiebelasting, die op 45 millioen geraamd is of 3 millioen lager dan dit jaar. Zoo vreezen wij ook, dat de accijns op gedistilleerd in 1932 niet met 3 millioen zal stijgen. Het is echter in deze moeilijk voorspellen, zoodat wij dienen af te wachten. In deze millioenennota wordt een ernstig, maar wel overwogen beroep ge daan op ons geheele volk. Laten wij hopen, dat overeenkomstig de verwach ting, in de troonrede uitgesproken, het Nederlandsche volk, zijn verleden ge trouw, daarin niet teleur zal stellen. De tijden zijn zorgelijk, gevaren voor de financieele draagkracht van den Staat, zooals in andere landen, bestaan er gelukkig niet, maar daarom te meer is het noodig, dat kleine persoonlijke be langen opzij gezet worden, opdat door algemeene samenwerking de kans daar op wordt afgesneden. Deze samenwer king is te dringender noodig, daar ook de uitgaven, die de krisis op alle gebied eischt, steeds grooter worden. De Katholieke Weensche „Reichspost" zegt in een beschouwing over de „putsch'* in Oostenrijk, dat een drietal gedachten zich vooral naar voren dringt: de „putsch" moet het werk genoemd worden van krank zinnigen of misdadigers. Er heeft bloed gevloeid bij den strijd tusschen Heimwehr- leden en socialisten, doch Goddank is deze strijd niet gevaarlijk geworden. En ten slotte is gebleken, dat de regeerirg in staat is een onordelijk optreden als thans, in eenige uren krachtig te onderdrukken. Het blad merkt op, dat de onderneming ge heel onvolledig opgezet was. „Kinderen, die in het bosch roovertje of soldaatje spelen, doen het veel beter." Reeds in 1929 en ook in 1930 had Pfrie- mer „putsch"-plannen ontworpen, doch geen van beide kon uitgevoerd worden. Het laatste was verhinderd door Starhemberg, die toentertijd minister van binnenland- sche zaken was. Beter was het geweest, oordeelt het blad, als reeds toen door de Heimwehrleiders geheel gebroken was met Pfriemer, die vervuld was van „putsch"- achtige waanvoorstellingen. Aan het einde van zijn beschouwing, zegt het blad: „Oostenrijk heeft zich wederom 'n vasten pijler der orde in Midden-Europa getoond. In Oostenrijk waren het wederom christelijk-sociale mannen, die, steunend op de overtuiging eener plichtbewuste Staats partij, staande aan het hoofd van regee ring en weermacht, met helderen blik en vastbesloten gehandeld hebben. Het Oosten- rijksche volk zal hun dankbaar zijn." De vermiste Duitsche vliegers Hoop op liun behoud opgegeven De hoop is nagenoeg opgegeven dat de be manning van het Trans-Atlantische Junkers- vliegtuig. dat te Lissabon voor New York was opgestegen, nog in leven is. Opnieuw wordt de wereld opgeschrikt door het bericht van een misdadigen trein-aan- slag, schrijft de „Avondpost". Een Pullman-trein van Weenen naar Os- tende. Een hoog viaduct. Een ontzettende knal. Dan storten, in den donkeren nacht, de wagens in het diepe ravijn. Als zoo iets door een ongeluk gebeurt, zit men stil, onder den indruk van het ver schrikkelijke. Maar wanneer het een misdaad geldt en dit is hier het geval dan komt al het menschelijke in ons in op stand en vraagt men zich verbijsterd af, waar het nog verder heen moet met onze ontwrichte samenleving. Want dit is, in kor ten tijd, de derde aanslag op een inter nationalen trein. En de misdadigers zijn cynisch genoeg om hun voornemen van ver dere aanslagen te demonstreeren. Werd trouwens niet, onmiddellijk na de ramp, op een nabije spoorlijn ook het dynamiet ge vonden, dat de Oriënt-express moest doen verongelukken? Het ellendige van dergelijke gebeurtenis sen is, dat het zoo moeilijk valt ze te voor komen. Immers: wie zal langs alle spoorlijnen een voort durend toezicht kunnen plaatsen? Het is vrij wel onmogelijk. Zijn het nog menschen, die dergelijke be drijven verrichten? Het woord beestachtig zou een beleediging voor de dieren zijn. Want hier kan geen ander oogmerk bestaan dan het vernielen, het dooden, het stichten van wanorde en ellende: de chaos. Onze diepe deernis gaat uit naar hen, die van zoo on-menschelijk bedrijf het slacht offer werden. Blijft „De Socialist" bestaan? Zooals bekend, hebben de leiders van het links-socialistisch weekblad „De Socialist" besloten, om hun orgaan op te heffen en tie doen opgaan in een discussie-orgaan. Niet alle abonné's zijn het daarmede echter eens. Er heeft zich een comité tot voortzetting van het weekblad gevormd, dat de volgende circulaire verzond: „W-P. Zooals u wellicht bekend is, heeft de landelijke werkersbijeenkomst van 9 Augustus j.l. bij meerderheid van stemmen besloten Socialist" niet op te heffen en de voorstellen van het P. B., als zijnde onvol doende, af te wijzen, Ten slotte heeft deze meerderheid beslo ten zich bij de minderheids-beslissing, waar velen eveneens het groote bezwaar hadden tegen de voorstellen van het P. B., neer te leggen. Hiermee hadden de orgaan-commis sie en de werkers hun plicht gedaan. Thans is de tijd gekomen, dat iedere abonné persoonlijk gaat beslissen en de leden van bovengenoemd comité vinden, dat het een eisch der formeele democratie is, dat de trouwe lezers van ons blad, die gedurende eenige jaren ons streven gesteund hebben, bij referendum een uitspraak doen. Wij vertrouwen, dat ook de lezers van „De Socialist", evenals de meerderheid der werkers, zullen inzien, dat de uitgave van „De Socialist" dient te worden voortgezet, dat de links-socialistische strooming in ons land, onderdeel van een krachtige interna tionale beweging, niet in een discussie-orgaan mag verzanden, dat de huidige politieke en economische situatie van dien aard is, dat propaganda voor de links-sccialistische poli tiek met onverminderde kracht dient te wor den voortgezet. De mogelijkheid van het voortbestaan van ons blad, dat anders per 1 October a.s. zal worden opgeheven, ligt dus thans in handen van de abonné's zelf en niet alleen het lot van ons blad, maar van de links-socialistische politiek in ons land. Wij verwachten derhalve, dat gij den ernst van het feit zult beseffen en omgaand of uiterlijk vóór 20 September a.s. onderstaand formulier ingevuld aan ons adres zult in zenden. Thans voor 3 jaar? Volgens berichten in de „Washington Eve ning Post" heeft president Hoover Maandag avond onderhandeld met de leden van de Commissie van Advies van de Bonds Reserve Board over de kwestie van de verlenging van het Hoover-moratorium. De commissie raadde den president aan, de surséance van betaling onmiddellijk te verlengen van een op drie tot vijf jaren. Staatssecretaris van financiën Mellon stelde volgens bovengenoemd blad voor over te gaan tot een verlenging tot drie jaar. In Washington wordt aan deze conferentie die na het diner in het Witte Huis aanving en tot ver na middernacht duurde, groote be- teekenis gehecht. Van de commissie van advies van den Bondsreserveboard maken alle leden van de Bondsreserve-ressorten in de Vereenigde Sta ten deel uit. Een tegenspraak Het Witte Huis en de Bonds Reserve BoarO hebben een dementi gepubliceerd op het be richt van de „Evening Post" inzake de ver lenging van het Hoover moratorium Desondanks wordt in New Yorksche finan cieele kringen, evenals in politieke kringen in Washington deze zaak met de grootste be langstelling besproken. Het rijk voor f 150.000 benadeeld Een chef geschorst Men zal zich herinneren, dat ruim een week geleden een ambtenaar van het De partement van Financiën, de heer T., uit Rijswijk, in den trein tusschen Utrecht en Arnhem, ernstig gewond is aangetroffen en later aan de gevolgen is overleden. Het blijkt thans, dat het een geval van zelfmoord be treft en het „Vad." verneemt van betrouw bare zijde, dat deze zelfmoord in verband moet worden gebracht met een verduistering ten Deoartemente, tot een niet onaanzien lijk bedrag. Aangezien het onderzoek hierover 'nog gaande is en o m de Rekenkamer nog moet worden gehoord, kon men van de zijde der Generale Thesaurie nog geen nadere mede- deelingen verstrekken. Wel schijnt in ver band met het gebeurde de chef van den heer T. geschorst te zijn. Geteekende blanco cheques. De „Telegraaf" meldt, dat aan de afdee- ling rijksbetalingsdienst, ernstige verduiste ringen aan het licht zijn gekomen,, welke zich over een periode van vijf jaar moeten hebben uitgestrekt en waarbij 's rijks schat kist voor circa f 150.000 benadeeld is Gebleken is, dat de ambtenaar T. op groo- ten voet leefde zonder dat bij zijn superieu ren ooit eenig wantrouwen was opgewekt hoe hij aan de bronnen kwam, daar hij als commies toch een betrekkelijk laag salaris verdiende. Na zijn dood kwam aan het licht, dat hij jarenlang malversaties heeft gepleegd doordat zijn chef te groot ver trouwen in hem had gesteld. Zoo kreeg hij de beschikking over blanco chèques op den Rijksgirodienst van de Centrale Thesaurie van het Departement van Financiën Hier van maakt hij gebruik om de in blanco geteekende chèques In te vullen ten eigen behoeve en zich de bedragen toe te eigenen loopende soms tot vijf duizend gulden, waarmede hij zijn groote uitgaven bekostigde. Na een tijdvak van vUf jaar moet hij aldus voor meer dan anderhalve ton op onrecht matige wijze zich hebben toegeëigend, waar bij hij de Rekenkamer door middel van ver- valschte documenten om den tuin leidde. Omdat in één der laatste mandaten een on juistheid voorkwam, welke de Rekenkamer moet zijn opgevallen, zouden den betrokkene eenige vragen gesteld zijn, welke aanleiding tot verdere informatie moeten zijn geweest; de resultaten welke B. T. vreesde. De poli tie heeft de zaak onderzocht, doch er ver der geen gevolg aan gegeven omdat de da- qdar overleden ist Inmiddels is sinds eenigen tijd een ernstig onderzoek door het departement van Fi nanciën zelf aan den gang, waarover de strikste geheimhouding wordt in acht geno men. De betrokken chef is voor onbepaalden tijd met vacantie gezonden, omdat hij in B. T. te veel vertrouwen heeft gesteld en geen voldoende controle heeft uitgeoefend. Verdeeling der subsidie onder 8 orkesten Tot 's Ministers leedwezen, zoo deelt hij in de financieele nota mede, laat de toestand van 's lands financiën niet toe de subsidie regeling voor orkesten uit te breiden. Onder de omstandigheden komt het hem billijk voor, de drie orkesten te Haarlem, Maastricht en Leeuwarden, die inderdaad evenzeer als de 5 andere met groote moeilijkheden te kampen hebben, eveneens eenigermate te gemoet te komen en de verleden jaar tot stand gekomen verhooging van den post van f 20.000 te verdeelen over alle 8 orkesten. Monteering der centralen in de bloembollenstreek Volgens een vastgesteld werkplan zullen naast de automatiseering van het telefoni sche net Gouda, welke reeds gereed kwam, de navolgende centralen aan het einde van het loopend jaar bedrijfswaardig moeten zijn opgeleverd, wordt in de begrooting voor de posterijen medegedeeld: Dordrecht, De venter, Apeldoorn en Zaandam. Te Deven ter zal dan tevens een nieuwe 'nterlócale telefooninrichting opengesteld zijn, waarop de interiocale dienst van het toekomstige dis trict geconcentreerd zal worden. In het jaar 1932 zai in uitvoering komen de monteering van de automatische centra len te Enschede, Wageningen, Sneek, Breda, de centralen, gelegen in de Bloembollen streek tusschen Leiden en Haarlem (n.l. Lisse, Hillegom, Sassenheim, Ncordwijker- hout en Bennebroek) en voorts de centralen te Hilversum, Bussum, Almelo, Oldenzaal en Hengelo (O.), in welke laatste plaats tevens een interiocale centrale zal worden geves tigd voor het geconcentreerd interlocaal ver keer van Twenthe. Het is voorloopig nog niet mogelijk bij uit voering van het groote automatiseeringsplan de automatiseering per district volledig tot stand te brengen. De invloed van de economische inzinking, welke zich reeds in het laatste kwartaal van 1930 bij den telefoondienst tusschen Neder land en Nederlandsch-Indië (Java) afteeken- de, liet zich over 1931 onverminderd gelden, zoodat de opbrengst van dit radiotelefoonver- keer over 1931 waarschijnlijk niet onaanzien lijk beneden de voor dit jaar gestelde raming f 125.000) zal blijven. Op grond daarvan is de raming voor 1932 gesteld op f 100.000. Vereenvoudiging van exploitatie vorm Verlaging van de posttarieven, waarop bij voortduring de aandacht gevestigd blijft, kan, blijkens mededeeling van minister De Geer, echter voor het tegenwoordige be houdens wellicht maatregelen van geringe geldelijke beteekenis niet worden bevor derd. Om tot verdere beperking der lasten te geraken zal. waar zulks mogelijk zal blijken, worden voortgegaan met vereenvoudiging van den exploitatievorm der kantoren. Salarisvermindering voor Rijksperso neel Tijdelijke heffing op benzine Verhooging van het tarief der invoerrechten In de Millioenennota deelt de Minister van Financiën mede, dat het aanvankelijk geraamd tekort van 75 millioen gulden door in de begrootingscijfers verwerkte maatre gelen, waaronder een vertraging van den nieuwen bouw voor de vloot, schorsing van de verdere uitvoering der Zuiderzee-inpolde- ring en verminderde storting in het Invali diteitsfonds is teruggebracht tot 49 mil lioen. Dit tekort is verder verlaagd tot 20 H millioen gulden door de met ingang van 1 Januari te nemen maatregelen, te weten salariskorting voor den tijd van drie jaar van 2)4 voor de eerste duizend gulden, 2)4 van de tweede duizend gulden van de gehuwden en 5 van de tweede duizend gulden van de ongehuwden, zonder aan tasting van pensioen- of kindertoeslagen, alsmede door fiscale verhooging van het tarief van invoerrechten van 8 op 10 en invoering van een benzinebelasting van vier gulden per 100 K.G., neerkomend op drie cent per liter. De overige 20)4 millioen worden gevon den door overschrijving op den dienst 1932 -van eau deel van het overschot van 1929. De overschotten 1929—1931 zullen op deze wijze aan de eerstvolgende drie jaar ten goede komen. Defensie drie millioen minder Blijkens de Millioenennota is kHoofdstu VIII (Defensie) in totaal f 3.000.098 lager ge raamd. Er is méér geraamd voor: korpsen en inrichtingen van de landmacht 1 441 801. Minder wordt uitgetrokken voor materieel der zeemacht en der Rijkswerven, maritieme eta blissementen en inrichtingen f 3.089.674; ma terieel der landmacht f 511.195. Dit houdt dus in, dat de vlootbouw in het komende jaar niet zal worden voortgezet. 13 personen in levensgevaar In het dorp Mozejki (in de omgeving van Wilna) was een rijke boer overleden. Na af loop der begrafenis richtte de weduwe een maaltijd aan, waar de flesch met sterke drank rijkelijk rondging. De gevolgen zijn ontzettend. Dertien boeren moesten nog voor de beëindiging van den maaltijd wegens ern stige alcoho! vergif tiping in het ziekenhuis worden onver om en. Voor hun leven wordt gevreesd. De sterke drank was gefabriceerd in een geheime dtstni»erderii. De politie heeft drie „distillateurs" aangehouden. De Zuiderzeewerken Opschorting der werkzaamheden De Millioenennota geeft aan, dat voor Hoofdstuk IX (Waterstaat) f 7.477.826 lager geraamd is. Deze lagere raming is voorna melijk toe te schrijven aan het Zuiderzee- fonds waarvoor f 7.004.700 minder is uitge trokken als gevolg van de omstandigheid, dat de uitkeering aan het Zuiderzeefonds voor den afsluitdijk, tot dusverre bedragende f 8.8 millioen, met f 8 millioen is verminderd. Tegenover deze vermindering staat op ge noemde afdeeling eene verhooging van f 995.300 voor uitkeering aan het Zuiderzee fonds tot dekking der uitgaven ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. De inpolderingswerkzaamheden zullen dus voorloopig worden stopgezet. Rijkssubsidie voor een tiental In de begrooting voor Binnenlandsche Za ken en Landbouw is uitgetrokken een subsi die van f 50.000 voor 10 nieuwe lagere land- ol tuinbouwscholen en f 15 000 voor de stich ting van een nieuwe bijzondere tuinbouw- j winterschool. 1 Fraude aan het departement van .Finan ciën; het Rijk voor 150.000 benadeeld. (blz. 1, 1ste blad) Salarisverlaging voor de Rijksambtenaren. (biz. 1, is te oiad) De pers over de Troonrede. (blz. 1, 2de blad) Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake den economischen voorlich tingsdienst. (blz. 2. 2de blad) Millioenennota en Staatsbegrooting voor 1932 zijn verschenen. (blz. 2, 2de blad) Wetsontwerp tot tijdelijke heffing bijzonder invoerrecht op benzine. (blz. 3. 2de blad) De Nederlandsch-Belgische kwestie. (blz. 3, 2de blad) Ontevredenheid bij de Engelsche marine wegens verlaging der soldij. De manoeuvres zijn gestaakt. (blz. 1, 3de blad) Gandhi heeft in de commissie voor de fe derale structuur van Indië zijn program uit een gezet. (blz. 1, 3de blad) Dr. Pfriemer in Joega-SIavië aangekomen. (blz. 1, 3de blad) Toespraak van Z. H. den Paus over het accoord tusschen den H. Stoel en Italië. (blz. 1, 3de blad) De nieuwe belastingen in Engeland door het Lagerhuis aangenomen. (blz. 1, 3de blad) Mgr. Nolens en mr. Treub in Eerste en Tweede Kamer herdacht. (blz. 2. 3de blad) cö co t/3 Barometerstand 9 uur v.m.: 7.75. Stil stand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.42. Hoogste barometerstand 772.6 te Maas tricht en Weenen. Laagste barometerstand 745.8 te Andanes. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, morgennevel, later helder tot licht bewolkt, droog weer, weinig verandering in tempera tuur. die zich thans op de abonneeren ontvangen de nummers tot 1 Oct. a.s. De oefeningen van de Atlantische Engelsche vloot uitgesteld Wegens ontevredenheid onder de manschappen Officieel wordt medegedeeld, dat in ver band met ernstige ontevredenheid onder de matrozen wegens de verlaging der soldijen, de oefeningen der Atlantische Vloot zullen worden uitgesteld, hangende het onderzoek naar de gegrondheid der klachten. Nader wordt gemeld In marinekringen in Plymouth heerscht vrij groote ontevredenheid over de verlaging der loonen en salarissen. Men voert aan, dat bij de verlag'r.gen groote onrechtvaardigheden zijn geschied en dat van een evenredig offer peen sprake is. Zoo zou het loon van een ersten stoker met ongeveer "5 worden verminderd, terwijl een vice-admiraal slechts 10 van zijn inkomen behoeft al te staan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1