Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Laatste Nieuws ^De Leidsche Courant Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHRIGH, HAARLEM Philips Radio-Toestellen Curtius over de minderhedenkwestie Nieuwe orkaan boven Honduras Na den bom-aanslag bij Boedapest De veeleischende commu nistische burgemeester Gemeente Gasbedrijf TOONEEL De lichtweek De wedstrijd in het verleenen van eerste hulp De Hotelbrand te Bennebroek BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Alie merken stofzuigers INGEZONDEN MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam De ontevredenheid op de Engelsche vloot Verdere bijzonderheden STADSNIEUWS Agenda 16 September Agenda 17 September Triduum R. K. Volksbond Fiets gestolen is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENT1EN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR 3/4 7% Dr. Pfriemer gearresteerd Als lastige vreemdeling beschouwd? De leider van de Oostenrijksche Heim- wehr-„putsch", dr. Pfriemer, die na de mislukking van de „putsch", in Oostenrijk Zondag jJ. naar Joego-S.avië was gevlucht, en zijn intrek had genomen in het hotel Meran te Marburg, waar ook zijn vrouw vertoefde, is aldaar gisteravond door de Joego-Slavische autoriteiten gearresteerd. Hij is naar Laibach overgebracht. De Joego-Slavische autoriteiten hebben dr. Pfriemer waarschijnlijk uitsluitend ge arresteerd, om hem als lastigen vreemde ling te kunnen uitwijzen. Bij zijn arrestatie was dr. Pfriemer ge heel temeer geslagen. Aan verslaggevers zeide hij, dat men hem kon vragen, wat men wilde, als men maar niet over de „putsch" sprak, aangezien hij dit niet kon verdragen. Hij antwoordde slechts: „Laat mij met rust. Ik kan slechts zeggen, dat alles wat is ge beurd, veroorzaakt is door verraad." De geruchten over moratorium verlenging Nog geen initiatief van Hoover? De verschillende ochtendbladen melden uit Washington, dat Hoover geenszins voorne mens zou zijn, toe te stemmen in voorstellen tot verlenging van het moratorium en dat hij er niet aan denkt, dergelijke voorstellep te doen. Hoover zou van meening zijn, dat met het oog op de politieke situatie in Euro pa en speciaal in verband met de Fransch- Duitsche meeningsverschillen, een verdere verlenging van het betalingsuitstel praktisch waardeloos zou zijn. Inmiddels zouden de Amerikaansche ban kiers echter alles in het werk stellen, om 'n verlenging van het moratorium te verkrijgen, waarbij zij in het bijzonder den steun zouden hebben van den secretaris van de schatkist, Mellon. Te Washington wordt er op gewezen, dat Duitschland niet alle krachten zou inspan nen en niet al zijn waarden zou realiseeren, als het thans reeds wist, dat een nieuw mo ratorium te wachten was. Vele bankiers ach ten het mogelijk, dat na de ratificatie van het éénjarige moratorium door het Congres het betülingsuitstel met 2 jaar zou worden verlengd. Het démenti van het „Witte Huis" ten aanzien van de bankiersvoorstellen betref fende het betalingsi itstel, wordt aldus ge ïnterpreteerd, dat het advies niet van de Federal Reserve Bank is uitgegaan, doch van vooraanstaande particuliere bankiers. Stijging van het aantal klachten In de politieke commissie van de Volken- bonds-assemblée heeft de Duitsche Rijksmi nister van Buitenlandsche Zaken, Dr Cur tius, hedenmorgen een uitvoerige rede ge houden over het minderhedenprobleem. De Duitsche delegatie heeft het haar plicht geacht om bij de behandeling van de min derhedenkwestie in het gedeelte van het rap port van den secretaris-generaal te verwij zen naar de politieke commissie, omdat zü het noodig achtte dat men zich een over zicht vormde van de activiteit van den Vol kenbond op het gebied der minderheden. Het minderhedenprobleem is geen nationaal, maar een internationaal probleem. Het is de taak van den Volkenbond om over de min derheden te waken. Onderdrukking der min derheden is niet in het waarachtig belang der meerderheden. Curtius oefende vervolgens critiek op de wijze, waarop in de Raadszitting te Madrid de bezwaarschriften der minderheden waren behandeld. Hij constateerde, dat het aantal bij den Volkenbond ingekomen klachten ge stegen was van 57 in het voorafgaande jaar tot 204 in het afgeloopen jaar. Hiervan heeft het Volkenbondssecretariaat 73 klachten ont vankelijk verklaard. Het indienen dezer be zwaarschriften is een onomstootelijk recht der minderheden. In de laatste jaren heeft de commissie voor de minderheden 66 maal vergaderd. Zij is in staat gebleken, in het algemeen practisdhen en waardevollen arbeid te verrichten. Vervolgens somde Curtius een aantal maatregelen op, die getroffen zouden kunnen worden om de huidige procédure van behandeling der ingediende bezwaarschriften van minderheden te verbeteren. Auto door een trein gegrepen De bestuurder ongedeerd Gisterenavond reed een auto der Krey- kamp s tabaksfabrieken uit Tegelen, door on bekende oorzaak, door de neergelaten af- sluitboomen van den overweg aan de Bede laan te Heijthuysen. De auto kwam op de rails terecht en werd door een passeerenden trein gegrepen en meegesleurd. De bestuurder had nog juist den tijd, uit den wagen te springen en bekwam geen letsel. De auto werd totaal vernield. Staking in een groote krantendrukkerij In de krantendrukkerij „Hangaria" te Budapest is gisteren een staking uitgebro ken. Ten gevolge van de jongste verorde ning der regeering, waardoor de omvang der kranten met een derde verminderd zou worden, wilde de bedrijfsleider verschillende wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden in voeren, waartegen de arbeiders protesteer den en ten slotte in staking gingen. In de „Hungaria"-drukkerij worden drie kranten gedrukt. 100 personen omgekomen Te Tegucigalpa (Honduras) heeft een hevige orkaan gewoed, ten gevolge waar van verscheidene schepen, waaronder de kustwachtvaartuigen „Colon" en „Pasajero" zijn gezonken. Hierbij zün meer dan honderd personen, waaronder 30 Engelsche negers, om het leven gekomen. Het onderzoek Gisteren hebben detectives te Boedapest drie rondtrekkende Duitsche studenten, die waren uitgerust met wandelkleeding en rug zak, gearresteerd, onder verdenking van te zijn betrokken bij den spoorweg-aanslag Bovendien zijn nog acht andere verdachte buitenlanders gearresteerd. Uit Temesvar wordt gemeld, dat de po litie op verzoek van de autoriteiten te Boe dapest een huiszoeking heeft gedaan, bij den communistischen advocaat, dr. Hugo Nagy waarbij een geheime radio-zender werd ontdekt. Men meent, dat het kantoor van den advocaat de centrale is geweest van de geheime communistische actie. Verschenen is het verslag over den toe stand en de exploitatie in 1930 van het ge meente-gasbedrijf te Haarlem. Bedrijfsstoornissen hadden niet plaats, het dienstjaar 1930 werd gunstig genoemd. Aangevoerd werden 57.222.146 K.G. kolen, in totaal werd afgeleverd aan gas 25.055.543 M3. Van de Kon. Ned. Hoogovens te IJmui- den werd 2.935.437 M3. betrokken. Aan de gemeente Zandvoort werd 1.117.400 M3., aan Bloemendaal 1.933.501 M3. geleverd. De nieuwe droge gashouder, met een in houd van 70.000 M3., heeft tot heden aan de daaraan gestelde eischen voldaan. Het aantal gewone gasmeters vermeerderde met 722 stuks, het aantal muntmeters ver minderde met 53. Het buizennet der distributieleiding in de gemeente Haarlem bedroeg 31 December 218.515.77 Meter. In het afgeloopen jaar wer den 110 lantaarns bijgeplaatst, totaal thans 3558. De opbrengst van het gas bedroeg in het geheel f 1.858.384 tegen f 1.817.255.11 in 1929. „Extra Tijding" Het Ne der!. Tooneel Stads schouwburg. Voorlichting aan winkeliers Het feit, dat van 16 tot 25 October a.s. hier ter stede ook „een lichtweek" wordt ge houden, heeft de N.V. Philips aangegrepen om de winkeliers te dezer stede duidelijk te maken hoe étalage-verlichting niet en hoe ze wél kan en moet zijn. Daartoe is gister avond van harentwege in de Gemeentelijke Concertzaal een voor ieder toegankelijke ver gadering gehouden, waarin deze denkbeelden werden uiteengezet. Vele winkeliers waren ter bijeenkomst op gekomen, doch hun aantal was veel te klein, in verband met de omstandigheid, dat hun kosteloos advies werd verstrekt en door proe ven overduidelijk werd aangetoond hoezeer een juiste verlichting in hun eigen belang is; het zou voor hen een zeer leerzame avond geweest zijn, een avond, waarmee Ze hun voordeel hadden kunnen doen. De wegblijvers hebben veel verzuimd! Vooraf deed de heer Keiler mededeeling 'omtrent de plannen der lichtweek, die echter nog slechts een voorloopig karakter dragen: Op Vrijdag 16 October des morgens bespe ling van het carillon; 12 uur officieele opening der lichtweek ten stadhuize; 12 'A uur concert op de Groote Markt; 1 uur opening van het Lunanark; 2 uur concert in de Groote Kerk; 8 uur Concert op de Groote Markt. Verlichting van 712 uur. Eiken dag passagiers vluchten, een paar maai brandweerdemonstraties en een foto wedstrijd. Zaterdag 17 October: Bezoek van school kinderen aan het lunapark. Zondag 18 October: Concerten. Maandag 19 October: Rondtocht voor ouden van dagen. Dinsdag 20 October: Vermoedelijk avond- voetbalwedstriid op het H. F. C.-terrein. Woensdag 21 October: Kinderfeest in het Lunapark. Donderdag en Vrijdag, 22 en 23 October: Concerten op de Groote Markt. Zaterdag, 24 October: Verlichtingsoptocht. Zondag, 25 October: Concert, avondvuur- werk, sluiting. Daarop was het woord aan den heer ir. Noë der firma Philips, die in verband met de Lichtweek een en ander verelde over de eischen van étalage-verlichting. Moet in de winkelruimte gestreefd worden naar een ge zellig aanzien, juiste verlichting der toon banken en goed uitkomen der goederen aan den wand, dan houdt dit in, dat de diffiro- ren moeten worden aangebracht niet in het midden van den winkel, doch boven de toon banken, ter vermijding van scherpe schadu wen. Wat de étalages aangaat, is het bekend, dat een goede verlichting van belang is, doch ook is bekend, dat ze vaak te wenschen overlaat, gedeeltelijk door het onjuist aan brengen der lichtbron. Licht moet zijn een lokmiddel, doch dan moet men dit niet in de étalaae ophangen. Met het licht moet men koopers trekken, het moet het doel hebben de artikelen zoo goed mogelijk te doen uitkomen. Juist bij avond is een goed aangebrachte verlichting bii uit stek geschikt om de aandacht te trekken. Dan moet men profiteeren van het contrast tusschen het donker buiten en een goed licht binnen. Om nu de juiste verlichting aan te bren gen, moet men kiezen tusschen „gericht" en „verstrooid" licht en daarbij most rekening worden gehouden met den aard der geëta leerde voorwerpen: glimmende en glinste rende voorwerpen en stoffen eischen b.v. „gericht" licht. Tal van wenken werden gegeven omtrent het aanbrengen van reflectoren, van ver schillende schakelgelegenheden, om wijziging te kunnen brengen in de étalages, naar den aard der waren. Zoo is het in sommige ge vallen, o.a. bij schoenen-étalages noodzake lijk verlichting aan den voet aan te bren gen. Vervolgens werden enkele wenken gegeven omtrent het maken van lichtreclames, niet uitsluitend in de étalages, doch er buiten, doch zoo, dat niet uitsluitend daarheen de aandacht wordt getrokken. Vandaar, dat de tijd der zoogenaamde lichtbakken achter den rug is en thans meer en meer gebruik wordt gemaakt van Neon-verlichting, inzon derheid de verwisselbare Neon-bakken, die gehuurd kunnen worden, daardoor onder ieders bereik vallen, te meer, daar het stroomverbruik niet groot is. Door middel van lantaarnnlaaties liet de spreker duidelijk zien hoe verlichting wel en hoe ze niet moet worden aangebracht en, na een pauze, demonstreerde hij met behulp van imitatie-étalages de practük van on derscheidene wijzen van verlichting, zóó treffend en zóó onafwijsbaar iuist. dat meer malen in de zaal teekenen van instemming konden worden ongemerkt. Ten slotte deelde de heer Noë mede gaar ne bereid te zijn kosteloos advies te ver strekken. omdat elke winkelier er aan ge dachtig moet zijn: Hoe beter licht, hoe meer kijkers en Gebruikt het licht, zooals het licht gebruikt kan worden. Daarop liet de heer Perquin, eveneens van de firma Philips, zien, hoe met hoogsteen- voudige hulnmiddelen, alleraardigste effec ten te verkrijgen zijn. hoe lichttoenassingen voor vers'ering van étalages gebezigd kun nen worden. Zoo toonde hij met olie en siccatief ge prepareerd pakpapier, aan de achterzüde verlicht, welk een verlicht vlak werd ver kregen. waartegen uitgesneden voorwerpen biizonder fraai uitkomen, hoe door daarin figuren uit te snuden en al of niet met ge kleurd panier te beplakken, sierlijke of nut tige resultaten kunnen worden bereikt. Ook kunnen van die vellen kolommen worden ge vouwen en gerold, waar dan binnen in de lichtbron kan worden aangebracht. Vooral voor de lichtweek achtte hij deze lichversie- rin<mn bil uitstek aescbikt. Ook de heer Pernuin zal met genoegen in lichtingen verstrekken en houdt daartoe zit ting in het kantoor der Lichtweek-commissie aan de N'euwe Gracht Aan het slot dezer aantrekkelijke voor drachten, maakten velen gebruik van de ge legenheid de tentoongestelde voorwerpen te bezichtigen of inlichtingen in te winnen. Inbraak in de Dubbele Buurt De muntgasmeter gelicht Tijdens de afwezigheid van de bewoonster van een perceel aan de Dubbele Buurt, is in dit perceel ingebroken. Bij onderzoek bleek dat de muntgasmeter door onbevoegden was opengebroken en ge licht. Bi) de politie is van het bovenstaande aan gifte gedaan. Een onderzoek wordt ingesteld. Bijgewoond door Prins Hendrik Prins Hendrik is voornemens op Zaterdag 19 dezer den nationalen wedstrijd bij te wo nen in het verleenen van eerste hulp bij on gelukken in hef Brongebouw alhier, te hou den ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Roode Kruis Transport-colonne van de afdeeling Haarlem van het Ned. Roode Kruis. R. K. Oratoriumvereeniging Morgenavond repetitie Morgenavond wordt in gebouw „St. Bavo" voor de eerste maal na de vacantie weer met het geheele koor der R. K. Oratorium vereeniging gerepeteerd. Gezien het vele werk, dat in korten tijd verricht meet worden, is aller opkomst drin gend gewenscht en verwacht wordt dan ook, dat morgenavond alle leden niet één uitge zonderd, de repetitie bij zullen wonen. Hard moet er gewerkt worden om voor de „Mittovos" klaar te komen: daarom moet een ieder meewerken. Dit meewerken bestaat in de eerste plaats uit het trouw bijwonen der repetities. Immers wanneer niet voldoende gerepeteerd wordt, is het onmogelijk in den korten tijd die nog rest voor den aanvang der „Mittovos", de verschillende nummers grondig in te studeeren. Daarom moeten allen, zonder uitzondering de eerste gezamelijke repetitie van morgen avond bijwonen. De zaak wegens brandstichting voor de rechtbank In het voorjaar is, zooals onze lezers zich nog zullen herinneren, brand ontstaan in de groote villa, liggende op het kruispunt, te genover „De Oude Geleerde Man" te Benne broek. Deze villa was niuew verbouwd tot hotel en zou juist geopend worden. Reeds kort daarop kon gemeld worden, dat de gérant gearresteerd was, verdacht van brandstich ting. Morgenochtend om 10 uur zal hij zich nu in deze zaak voor de Haarlemsche Recht bank te verantwoorden hebben. Er zijn 19 getuigen gedagvaard, verdedi ger is Mr. J. A. P. C. ten Bokkel. Brief, inhoudende f 30.vermist Verloren of verduisterd? Donderdag j.l. gaf een Duitsche dienstbode alhier aan een werkster een brief mee, welke de werkster voor haar ter post zou bezorgen. In den brief had het meisje f 30 gedaan voor haar ouders ha Duitschland. Deze ontvingen echter niets en het meisje kreeg bericht dat de brief gisteren nog niet aangekomen was. De werkster is in verband met een en an der verhoord. Zij verklaarde den brief te heb ben verloren en zou hem dus niet gepost heb ben. De politie stelt een onderzoek in. Personalia De heer J. W. v. Dam alhier, slaagde te Den Haag voor het machinisten-examen, diploma A. Kennemer Fotokring Door 't bestuur van den Kennemer Foto kring is een onderlinge wedstrijd uitgeschre ven, waartoe als onderwerp is gekozen: De toren van de St. Bavo op de Groote Markt te Haarlem, in het stadsbeeld. De wedstrijd is verdeeld In drie klassen? Seniores, Juniores en Directe afdrukken. Prijzen zijn diploma's der K. F. K. Inlevering Vóór de October-vergadering bij den secretaris, Vondelkade 36, Post Aer- denhout. of op de October-vergadering bij 't bestuur. Deze inlevering moet geschieden on der een motto, terwijl de naam van den in zender in gesloten couvert (waarop ook het motto is vermeld) moet worden bijgevoegd. Donderdag 24 September a.s. houdt de Kennemer Fotokring een vergadering in de Sociëteit „Vereeniging" aan den Zijl weg té Haarlem. De heer J. J. Heus, voorzitter van de Am- sterdamsche fotografenvereeniging zal dan een voordracht houden over het onderwerp: „Portret-fotografie". Voorts zijn voor 1931 de data der vergade ringen vastgesteld op de Woensdagen 21 Oct., 18 November en 16 December. Getrouwd, 15 September: H. C W. A. van Dijk en J. C. de Vleeschhouwer Geboren 11 Sept C. M. AdmiraalAdmi raal, z. 12 Sept K. v. d. Heijde—Michael- sen, d. G. C. Portegiesvan Leuven, d. 14 Sept.: T. J. H. M. Bergman -de Vries, z. C. M. v. Diessende Wit, z. J Göllner- van Orden, d. H. A. Biester-ran 't Neder- end, z. Overleden, 13 Sept.: L. M. van Leeuwen, 21 j., van Loostraat 15 Sept.: J. L. Elders, 78 j., Bosch en Hovenstraat. Tentoonstelling. De kleederen en de al taargewaden, vervaardigd door de naaikran- sen Africa Christo (voor de missie) en Din- doa (voor de armen) zullen worden tentoon gesteld in het clubgebouw aan de Zomer- zorgerlaan en te bezichtigen zijn op Zater dag 19 Sept. na 8 uur en op Zondag 20 Sept. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk DE HEER LIT JENS GAAT HEEN! Mijnheer de Redacteur, Ik verzoek U beleefd onderstaand stukje in uw blad te plaatsen, waarvoor nu reeds mijn dank. Aan de oud-leerlingen van de R. K. Jongensschool te Hillegom. Dezer dagen vernam ik, dat de heer Lit- jens, sedert 40 jaar hoofd der school, met I October het onderwijs gaat verlaten en kwam bh mij de gedachte op, of de moge lijkheid zou bestaan, hem door oud-leerlin gen een huldeblijk aan te bieden. Hij toch heeft bij ons, oud-leerlingen, den grondslag gelegd en die kennis bijgebracht, die wij noodig hadden om ons een bestaan te verzekeren Daar de tijd slechts kort is, verzoek ik allen, die met dit plan instemmen, een brief kaart of hun kaartje te zenden aan den heer W. v. Dril of Vrijdagavond 18 dezer om half 9 bij den heer v. Dril aanwezig te zijn om eventueele plannen te bespreken. De oud-leerling, H. J. STEVENS, Overveen. WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1931 9.65 9.75 Brussel 34.40 34.50 12.04 12.05 New-York (cable) 2.47% 2.48% Berlijn 58.15 58.50 ZUrich 48.30 48.40 Rome 12.95 13.05 22.30 22.50 66.20 66.30 Stockholm 66.30 66.40 Kopenhagen 66.20 66.30 7.30 7.40 Weenen 34.25 34.35 Warschau 27.— 29.— WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1931 Vorige Koersen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 i'A Nederl. 1916 4H Nederl 1917 4 Nederland 1931 i%% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank ndische Bank Cert. Handel-MiJ. Industrieën Jnilever Calvé Delft Alg Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustiek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U. 8. Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petr Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental Oil Shell Union OU Rubber A dam Rubber Bandar Jeli Batavia Rubb Rott. Tapanoell Serbadjadi Silau V I. C O Mlied rntercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn iito Gem. Eigend Kon. Ned Stoomb. scheepvaart-ünle Marine comm. Marine pref Suiker H V A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak JelJ Batavia Oude Oei) Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Jnlon Pacific Wabash Chic Milw. St. Paul Kansas City South Srie Rallr "rolongatie Hij komt voorloopig niet aan het bewind De regeering van Mecklenburg Schwerin heeft, volgens een bericht in de Beriijn- sche bladen, op grond van de noodverorde ning van den rijkspresident, bepaald, oat de vorige burgemeester van Boizenburg voorloopig tot 1 April 1932 zijn functie zaï blijven vervullen. Daardoor is de verkiezing van den communistischen burgemeester Viktor Alexander voorloopig zonder effect en kan het door hem aangekondigde radi cale en kostbare program niet worden uit gevoerd. De onder de manschappen van de Atlan tische vloot tengevolge van de aangekon digde salarisverlagingen ontstane ontevreden heid is in den loop van Zondag en Maandag aanzienlijk verscherpt. Vele matrozen woon den te Invergordon een vergadering bij en de Zondag verliep vrij rumoerig, zoodat speciale patrouilles aan land werden ge stuurd, om ongeregeldheden van de onge veer zeven honderd man, die met verlof aan den wal waren, te voorkomen. De „Daily Mail" meldt, dat gisteren door matrozen en stokers verschillende vergade ringen zijn belegd. Er werden eenige resolu ties aangenomen en ter hand gesteld aan den oudsten officier, met het verzoek, deze resoluties aan de admiraliteit te willen overhandigen. Een hooggeplaatst officier volgens de „Daily Mail" was het de waar nemende commandant van de Atlantische vloot zelf begaf zich per vliegtuig naar Londen om rapport uit te brengen aan de admiraliteit. Alle landverloven zijn inge trokken, zoodat met uitzondering van de signaalwacht haast geen matrozen aan land zijn. Alle schepen liggen in de Cromarty Firth. Het linieschip „Repulse", dat was uitgeloopen tot het houden van oefeningen, werd eenige uren later teruggeroepen. Toen gisteravond te tien uur het „lichten uit" geblazen werd, weigerde een aantal matro zen zich naar hun hangmatten te begeven. Ook op het marinestation van Rosyth in de Firth of Fofth, kwam het tot overtredin gen tegen discipline. Aan boord van de „Iron Duke" overhan digden drie honderd vijf en zeventig sche pelingen den commandant een resolutie. De commandant liet de manschappen aan treden en zette uiteen, dat de loonsverla gingen niet van de admiraliteit uitgingen doch een deel van de regeeringspolitiek waren. Men verwacht, dat naar aanleiding van speciale voorstellen en tot hém gerichte vragen de Eerste Lord der Admiraliteit, Sir Austen Chamberlain, in den loop van de zitting van heden in het Lagerhuis mede- deelingen zal doen omtrent de voorvallen op de vloot. Gebouw „St. Bavo" Haarlemsche In koopcombinatie, 8.30 uur. Kunst na Arbeid", 8 uur. Bestuur Veehouders, 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Schouwburg Jansweg Kinderrevue „Lui lekkerland" 2.30 uur. Rembrandt-Theater ,,'t Cafétje", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" R. K. Oratorium, 8 uur „Proza en Poëzie", 8 uur Smedenpatroons, 8 uur Bestuur „Arka", 8 uur. Gem. Concertgebouw Volksconcert door de H. O. V., 8.15 uur. Groote- of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert, 34 uur. Rembrandt-Theater ,,'t Gafétje", 7 en 9.15 uur. De restauratie van de Bakenesserkerk Rijkssubsidie Dit jaar komt op de begrooting voor de eerste maal een verzoek voor om subsidie voor het herstel der Bakenesserkerk, alhier. Hedenavond 8 uur zal het Triduum van den Ned. R. K. Volksbond in de St. Josephs- kerk worden geopend en Donderdag, Vrijdag en Zondag worden voortgezet. Zondagavond wordt een plechtig St. Willibrord-Lof ge celebreerd. De oefeningen worden geleid door oen weleerw. heer Th. H. M. v. d. Lusrt, kape laan van de parochie St. Jan aan de Am sterdamstraat. De te zingen liederen zullen in de kerk worden uitgereikt. Zondagmorgen na de algemeene H. Com munie zal er een feestelijk ontbijt zijn in het gebouw St. Bavo, waarvoor men rich gelieve op te geven bij den administrateur van het gebouw Smedestraat. ChicagoStad van moorden, bende-oor- logen, corruptie, politieke scliandalen en zeden-misdrijven. ChicagoCentrum van politie-invallen en straatgevechten, vange- vangenisoproeren en geraffineerde drank smokkelaars. En een geschiedenis uit deze stad in scène gezet door twee vermaarde verslaggevers, die eiken dag en iederen nacht bij elk misdrijfje van beteekenis aanwezig waren. Hecht en Mac Arthur zijn de jour nalisten, die „Extra Tijding" aan de wereld gaven. Wat zou dat interessant zijn en wat zouden we nu griezelen Drie bedrijven lang vertoeven we in de Perskamer van het Criminal Courts Building te Chicago en drie bedrijven lang worden we vergast op sensatie van de bovenste plank, die ons, nuchtere Hollanders, echter al te onwerkelijk schijnt. De Perskamer ziet er uit als een varkenshok van groot formaat, de muren zijn vol geschilderd met voortreffelijke caricaturen uit de journalistieke wereld, het wemelt van telefoons in allerhande kleu ren, achter de hooge ramen rijst een verlichte wolkenkrabber op, terwijl de gevangenis boeven tot de buren behooren. Voor de sfeer, waarin de handeling plaats vindt, alle lof, een decor vol romantiek en suggestie. Maar nu de geschiedenis. Een achttal verslaggevers komt in de Perskamer geregeld bij elkaar, om het laatste nieuws uit de moor denaarswereld te „bellen". Terwille van de verkiezingen moet een luguber type, Earl Williams, verdwijnen en de burgemeester in eigen persoor) zorgt er voor, dat hij ver kozen zal worden. Earl Williams ontvlucht en komt terecht in de perskamer, waar hij door Hildy Johnson in een bureau ministre verstopt wordt. De zaak komt uit en de boef zou worden geëxecuteerd, als hij niet juist op het laatste moment gratie van den gou verneur kreeg. Het verhaal is onsamenhan gend, somtijds onbegrijpelijk). De schrijvers meenden te kunnen volstaan met een hu moristische aaneenschakeling van alles, waar in Chicago groot en berucht is. De mitrail leurs ratelen, een juffrouw springt van de zooveelste verdieping, de eene moordbe- dreiging volgt op de andere, het eene schan daaltje is nog niet binnen of het volgende wordt al via een ander telefoontoestel door gegeven. Wanneer het doek na het eerste bedrijf valt, heeft men slechts kennis gemaakt met een hopeloos stel onwerkelijke, misselijke journalisten, die schreeuwen en razen als bezetenen en weinig verschil toonen met de buren, die achter de tralies zitten te brommen. Hildy Johnson, de verslaggever, uitgebeeld door Joh. de Meester, is de hoofdfiguur, waarom alles draait. Hij is verliefd en hij heeft een schoonmoeder en het was dus noodzakelijk, dat vooral de schoonmama een bedroevende rol speeldeJoh. de Meester, die de regie voerde, geeft in dit stuk wel zijn uiterste en beste krachten. Hij is een en al beweging, springt op het tooneel heen en weer, luistert naar twee telefoon-gesprekken tegelijk en is toch temidden van de misdaad reportage het verliefde jongetje van iedere stad of dorp. Man van Warmelo vormde het geestige contrast van zijn vloekende en luierende collega's. Hij was de nette rechtbank-ver slaggever, met het deftige zwarte pakje een man, die heelemaal niet in Chicago paste en er ook nooit gelukkig kon zijn. „Extra Tijding" is een moderne satyre. een hekeling van den journalistieken stand, van quasi-auto- riteiten, van politie en recherche. Maar de figuren ziin te onwerkelijk. Als we aannemen, dat de verslaggevers in Chi cago werkelijk zoo zijn, zooals ze ons werden voorgesteld, is het onmogelijk, dat er ooit een krant verschijnt. De Sheriff, uitstekend vertolkt door Willem Hunsche, zou waar schijnlijk in ons land niet slagen voor ge- gemeente-veldwachter en de burgemeester zou onmiddellijk in het Algemeen Politie blad gesignaleerd worden. Maar wat komt dat er op aan. Men kan zich eenige uren uit stekend amuseeren, zoo nu en dan zelfs griezelen. En wat wil men nu nog meer De satyre is echter een buitenbeentje en daarom kunnen alleen menschen, die zelf goed op hun beenen staan, er van gaan genieten. v. W. „St. Christoffel" De afdeeling „St. Paulus" houdt a.s. Vrij dagavond 20.30 hare maandelijksche vergade ring in Hotel „Central" Groote Houtstraat. Na deze vacantieperiode opent de Haar lemsche afdeeling haar winterseizoen. De agenda bevat dan ook eenige zeer belangrijke punten o.a.: Eventueele voorstellen statuten en reglementenwijziging. Vooral die leden worden uitgenoodigd, die op- of aanmerkingen hebben tegen de sta tuten, opdat zij nu in de gelegenheid zuilen zijn hun wenschen of grieven kenbaar te maken. Het bestuur hoopt, dat alle leden, dus ook de leden, die buiten Haarlem wonen, aanwe zig zullen zijn, opdat deze vergadering het ge- wensebte resultaat zal opleveren. Ook niet-leden R. K. Handelsreizigers en verkeerd georganiseerde R. K. Handelsreizi gers worden uitgenoodigd voor deze verga dering. Een verbetering in de groote zaal van het gebouw „St. Bavo" Zooals men weet was de groote zaal van „St. Bavo" maar voor de helft bezet met fauteuils. De andere helft was aangevuld met gewone stoelen. Thans is ook de tweede helft gereed gekomen. De verbetering is zóó aan gebracht dat het publiek zoowel vóór als ach ter in de zaal goed kan zien op het too neel en staan voortaan overbodig zal zijn. Bij de uitvoering van „Herwonnen Levens kracht" bleek dit reeds een goede verbetering te zijn. Een rijwiel dat in de Lange Poellaan stond is verduisterd. 102% 102% 102% 102 96i/2 66 70 87 123% 52% 44% 25% 62% 7% 196 40%6 35'%2 3%6 10% 23 46 120 16% 141% 65 5 ,'32 49% 50% 16% 12 19% 16 24 24 '"/3V 6 4 20% 77% 5% 5% 198% 12% 41 22 135 158% 18 170% 35 129% 7 %e 126% 3X%S 7 20 3% 15% 18 14 1% 102% 102% 102% 102 96% 65 71 122% 43% 25% 593/4 7% 194% 39% 35% 3% 23 45% 140 7%6 47/g 47% 16 18% 15 23 76 192% 45 1943/4 194% 128% 16 164

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2