^Binnenlandsch Nieuws Gemengd oJGieuws DE GRAPJAS HARLEKIJN! i Voor de Huiskamer EERSTE KAMER Vergadering van Woensdag De Winkelsluitingswet 80ste verjaardag Mr. P. Rink Opvolger van Kammerer De Zuiderzee-steunwet R. K. Algemeene Middenstands- bedrijfsraad FIN ANCIEN LUCHTVAART In Beloond Twee kinderen vermist Kind uit het raam gevallen Ongeval tijdens een begrafenis FAILLISSENMENTEN BOEKBESPREKING Harlekijn neemt een loopje met den Baron De heer DE SAVORNIN-LOHMAN (C,- H.) verzoekt verlof den minister van Bui- tenlandsche Zaken te mogen interpelleeren over den stand der Nederlandsch-Belgische onderhandelingen. De VOORZITTER stelt voor het verlof te verleenen. Aldus wordt besloten. De interpellatie zal worden gehouden op een nader te bepalen dag. De vergadering wordt verdaagd. Het belang der winkeliers op de eerste plaats Naar de „Msb." verneemt heeft de Minister van Arbeid enz. tot de gemeentebesturen in Nederland de volgende circulaire gericht. Ingevolge art. 6 der Winkelsluitingswet staat het aan de Gemeenteraden vrij onder goedkeuring der Kroon verordeningen vast te stellen, bepalende, dat op een werkdag per week gedurende een gedeelte van dien dag en wel voor of na 1 uur des namiddags alle of bepaalde groepen van winkels binnen de ge meente voor het publiek gesloten moeten zijn. Naar mij gebleken is, zijn de verordeningen als hierbedoeld bij verschillende gemeente besturen in overweging, doch verkeert men hier en daar in twijfel omtrent de draagwijd te van het artikel in kwestie. Bepaaldelijk geldt het de vraag in hoeverre bedoeld arti kel aan andere belangen dan die der winke liers, met name aan die van het winkelper soneel kan worden dienstbaar gemaakt. Ik moge in verband met het vorenstaande er de aandacht op vestigen, dat artikel 6 der Win kelsluitingswet in de allereerste plaats het belang van de werkgevers in het winkelbe drijf op het oog heeft. De bepaling heeft de strekking de gelegenheid te scheppen om, waar Zulks plaatselijk noodig mocht blijken, een specialen maatregel te nemen in verband met de, bi) het Werktijdenbesluit voor win kels aan de personeel-houdende winkeliers opgelegde verplichting om dat personeel een voor- of namiddag per week vrij te geven. Het ligt dan ook voor de hand, dat veror deningen ex artikel 6 in den regel niet tot stand dienen te komen, indien .-jlijkt, dat zulks tegen den wensch en het belang van de betrokken winkeliers ter plaatse is. Uit den aard der zaak sluit dit laatste niet uit, dat ook de organisaties van het winkelperso neel in een eventueel overleg terzake kunnen worden betrokken en dat dusdoende ook de werknemers invloed op de te treffen regeling kunnen uitoefenen. Het zou mij echter in strijd met de bedoeling van het hier bespro ken artikel toeschijnen, indien daaraan door de gemeenten een uitvoering wera gegeven, welke niet in de eerste plaats met net belang der winkeliers rekening hield. Diner aangeboden door zijn mede-senatoren De leden en griffiers van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, hebben gisterenavond het lid dier Kamer, mr. P. Rink, in het Kur- haus te Scheveningen een diner aangeboden ter gelegenheid van de viering van zijn 80sten verjaardag op 13 Augustus jj. Tijdens dezen maaltijd, waartoe het initiatief was genomen door de voorzitters van alle Kamerfracties en waaraan een groot aantal leden, benevens de Griffiers deelnamen, werd de heer Rink in zeer waardeerende woorden toegesproken door den voorzitter der Kamer, baron de Vos van Steenwijk, welke rede door den jubi laris werd betanwoord. De heer De Vitrolles Havas meldt uit Parijs dat de heer De Vitrolles, directeur der afdeeling: Amerika, in het ministerie van buitenlandsche zaken, waarschijnlijk den heer Kammerer als Fransch gezant in Den Haag zal opvolgen. De heer De Vitrolles is in 1877 geboren. Hij was, meldt het „Hdbld.", achtereenvol gens vice-consul te Hamburg, legatie-at taché in Servië, onder-directeur der afdee ling: Azië, in het ministerie van buiten landsche zaken, en sedert 1918 gevolmach tigd minister. NederlandschBelgische onderhandelingen Een mededeeling der Nederlandsche delegatie te Genève In verband met de verklaring, die de Bel gische minister van buitenlandsche zaken Paul Hymans aan de Belgische pers schijnt te hebben afgelegd dat weldra een hervatting van de Nederlandsch-Belgische verdragson derhandelingen te wachten zou zijn, neeft de Nederlandsche delegatie te Genève aan de Nederlandsche pers medegedeeld, dat de mi nisters Beelaerts van Blokland en Hymans hun gemeenschappelijke aanwezigheid te Genève ook dit jaar weer, zooals gewoonlijk gebruikt hebben voor het houden van een gedachtenwisseling over de Nederlandsch- Belgische vraagstukken, doch dat voor de Ne derlandsche delegatie op het oogenblik geen aanleiding bestaat verdere mededeelingen hieromtrent te doen. Een adres aan den Minister van Waterstaat Aan den Minister van Waterstaat is het volgende adres verzonden: Excellentie, De besturen der samenwerkende Visschers- vereenlgingen, zijnde het Centraal-Ccmité van Zuiderzeevisschers, de St. Petrusbond en de Nederlandsche Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, afdeeling Zuiderzee visschers, nemen bij dezen de vrijheid zich tot Uwe Excellentie te wenden, met hun bezwaren tegen den onzekeren toestand, waarin de visschers verkeeren ten gevolge van het uitblijven der Algemeene Maatrege len van Bestuur, waarbij de uitvoering der herziene Zuidcrzeesteunwet zal worden ge regeld, Die onzekerheid stelt hen voor de vraag of het wel geraden is bij voortgaande af sluiting der Zuiderzee, thans nog, als steeds om dezen tijd van het jaar, hun beugen en gaand want volledig in orde te maken voor de aanstaande najaars- en voorjaarsharing- campagne, door het oude vischwant te her stellen en het versletene te vervangen door nieuw. Doet men dit laatste, dan gaat dit gepaard met aanzienlijke kosten, wat te ge waagder is, omdat de steeds vorderende afslui- tingswerken het twijfelachtig maakt of de visch nog wel in die mate kan binnentrek ken, dat een loonende visscherij mogelijk is. Laat men het na, en gaat mer ter visch- vangst met gebrekkig hersteld en onvolle dig aangevuld want, dan is het zeker, dat men niet vangt, wat er, volledig toegerust, zou te vangen zijn wanneer de visch in nor male hoeveelheid in de binnenzee komt. Deze bezwaren zouden te ondervangen zijn, als de Regeering zich garant voor de te maken kosten wilde stellen, wat de samenwerkende visschersvereenigingen Uwe Excellentie bij dezen verzoeken. Mocht de Regeering geen besluit in dezen zin kun nen nemen, dat zij dan een datum vast- stelle, waarop voor hen, die de visscherij wenschen te beëindigen de gewijzigde Zui- drezeesteunwet volledig in werking zal wor den gesteld. En met grooten nadruk wenschen zij onder de aandacht van Uwe Excellentie te brengen de noodzakelijkheid van het zeer spoedig verschijnen van het Koninklijk Be sluit, waarbij de uitvoering van de Zuider- zeesteunwet geregelr wordt, omdat er veel voorbereidend werk zal moeten gedaan worden, voor de wet toegepast kan worden en zij vreezen, dat dit werk niet voltooid kan zijn, als bedoeld Koninklijk Besluit nog langer uitblijft. Behandeling Voorontwerp Bcdrfjfsradenwet en advies Hoogen Raad van Arbeid De laatste algemeene vergadering van den R. K. Algemeenen Middenstandsbedrijfsraad heeft een uitvoerige oespreking gewijd aan het voorontwerp van wet tot instelling van Bedrijfsraden, zoomede aan het daarover door den Hoogen Raad van Arbeid uitge brachte advies. Als resultaat der gevoerde discussies be sloot de vergadering eenparig, aan den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid haar volle instemming te betuigen met de gedachte, welke aan het voorontwerp ten grondslag ligt, alsmede in groote lijnen met de uitwerking, welke daaraan in het voorontwerp is gegeven. Intusschen uitte de vergadering den wensch. dat, bij de vaststelling van het de finitieve ontwerp, door den Minister rekening zou worden gehouden met de navolgende punten: 1. De vergadering verklaarde zich volkomen accoord met het advies der Commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid, om voor de opheffing van een bedrijfsraad dezelfde voor ziening te treffen, als in art. 8 met betrek king tot de instelling van een bedrijfsraad is geschied. Ook onderstreepte de vergadering het ver zoek dierzelfde Commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid, om de in art. 8 bedoelde Commissie van Advies mede te doen advi- seeren over de keuze der organisaties, welke in den bedrijfsraad zullen worden vertegen woordigd. Bovendien achtte de vergadering het noo dig, dat in de bij art. 8 bedoelde Commissie van Advies in ieder geval zullen zitting ne men vaste vertegenwoordigers der meest re presentatieve centrale vereenigingen van werkgevers en werknemers. 2. De vergadering verklaarde zich even eens accoord met het advies der Commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid, om het in art. 9 opgenomen voorschrift nopens het aantal jaarlijks te houden vergaderingen, soepeler te redigeeren. In ieder geval echter wenschte zij een mi nimum-aantal vergaderingen van 4 per jaar, zonder meer te zien vastgesteld en voorge schreven. 3. De vergadering sprak zich voorts uit voor zoodanige wijziging van art. 3, dat uit gesloten wordt de mogelijkheid, om vereeni gingen ad hoc van werkgevers en werkne mers te doen deelnemen aan de benoeming van leden van een bedrijfsraad. 4. Ten slotte sprak de vergadering zich nog uit voor het aanbrengen in het voorontwerp van enkele technische verbeteringen, welke ook in het advies van den Hoogen Raad van Arbeid zijn bepleit. Congregatie E.E. Z.Z. Franciscanessen De congregatie der E.E. Z.Z. Franciscanes sen, Amerikaansche provincie, (Sisters of St. Francis of Penance and Christian Char'- ly) Ste'la Niagara in New York (State) gaat over tot de uitgifte van 100.000 5 pet. le Hyp. Sinking Fund Goud-obligaties in origi- neele stukken van 500 nom. aan Toonder, deel uitmakende eener leening groot 165.000 d.d. 1 April 1931. De leening wordt gesloten met goedkeuring van Z.H. Excellentie den Bisschop van Co lumbus en van het Generaal Bestuur der Congregatie van de Eerw. Zusters Francis canessen, Moederhuis te Heythuizen (Hol land). De koers van uitgift© bedraagt 100 yK pet. (Amsterdamsche usance). De Congregatie der EB. Z.Z. Francisca nessen werd gesticht in Holland in het jaar 1835 door Catharina Dahmen. Het Gene raal Moederhuis is ook thans nog ge vestigd te Heythuisen. De Congregatie telt thans haar nederzettingen over de geheele wereld, en wel behalve in Nederland, Duitschland, ook in Nederlandsch Oost- Indië, Noord- en Zuid-Amerika. Thans be zit zij vier kloosterprovincies (Nederland, Duitschland (Nonnenwerth) Brazilië en Noord-Amerika) en een commissariaat (Nederl.-OostTIndië) In 1855 stichtte de Congregatie haar eerste Amerikaansche nederzetting te Buffalo. Sindsdien werden nog verschillende huizen gevestigd en telt de Noord-Amerikaansche klooster-provincie thans 520 zusters, 16 no vicen en 17 postulanten. De Eerw. Zusters besturen thans 6 Lycea voor meisjes, 5 H. B. S.-en, 26 gewone scholen, 4 ziekenhuizen, 4 kweekscholen voor kinder verpleegster, 1 weeshuis, 1 fröbelschool, 3 huizen voor werkende meisjes en 1 kinderbewaarplaars. De onroerende bezittingen van de Noord- Amerikaansche Kloosterprovincie bedragen in totaal 4.534.000. De totale verplichtingen hier.egenover bedragen ongeveer 35 pet. van dit bedrag. De opbrengst dezer leening wordt gebruikt voor financiering van belangrijke verbeterin gen aan de bezittingen van de Congregatie. De Nederlandsche Landbouwbank N.V. te Amsterdam, alsmede hare bijkantoren te Alkmaar, Breda, Eindhoven, 's-Gravenhage, Hoorn, Purmerend, Roermond, Roosendaal en Venray en de heeren Lentjes Dros- saerts te 's-Heriogenbosch, stellen zich be schikbaar coupons en lossingen van deze lee ning, zonder aftrek van kosten, tegen een door de Nederlandsche Landbouwbank N.V. te Amsterdam vast te stellen en bekend te maken bedrag in Ned. Crt. te verzilveren. Fokker over het resultaat van de Schneider-Cup-race Geen limiet voor snelheid in de lucht Onze bekende landgenoot, de vliegtuig constructeur Anton Fokker, heeft de Sehnei- der-Cup-races te Calshot bijgewoond, even als de recordverbetering der Britsche vliegers van Zondag j.l. In een interview met eenige Engelsche journalisten verklaarde Fokker, dat naar zijn meening de snelheden in de lucht nog geen grens kenden, zoodat het thans bereikte zeker nog niet het einde zou zijn. Hij voor spelde vcor de toekomst vliegtuigen voor commercieele doeleinden, die in twee uur tijds duizend mijl zouden kunnen afleggen. Twee belangrijke factors voor het vliegen met groote snelheden achtte hij het model van de machine en het menschelijke ele ment, waarmee natuurlijk vooral bij handels vliegtuigen rekening gehouden zou moeten worden. Vliegen is tegenwoordig zoo veilig als fietsen of roeien, verklaarde Fokker. Doch wanneer groote snelheden bereikt worden, moet rekening gehouden worden met de psychologie van den mensch en de controle, die hij bij dergelijke snelheden over zijn handelingen kan hebben. Bijna alle moderne machines hebben betrekkelijk slechts een kleine wijziging ondergaan, ve-geleken met tien jaar geleden. Een van de beste voor beelden van goedkcop vliegen is de uur- dienst tusschen New-York en Washington, die in Augustus meer dan tienduizend passa giers vervoerde tegen denzelfden prijs als de spoorweg en slechts in de helft van den tijd. Agitatie onder de Amsterdamsche werkloozen De politie houdt een oogje in het zeil Voor de verschillende bureaux van Maat- schappelijk-steun te Amsterdam, doen zich de laatste dagen ongeregeldheden voor, ver oorzaakt door ontevreden werkloozen. Deze menschen worden opgezet en toegesproken door communistische elementen, die zich in de omgeving van de steunbureaux ophouden. Op eenige plaatsen heeft de politie tegen groepen ontevreden werkloozen met de wape nen moeten optreden toen men probeerde met geweld binnen te dringen. Ook op straat zijn er armbezoekers door werkloozen lastig gevallen, en in een geval zelfs mishandeld Aan de verschillende steunbureaux zijn thans meerdere politieagenten geplaatst. De wet houder van de afdeeling Maatschappelijk steun ontvangt de laatste dagen weder gere geld bezoek van werkloozen-deputaties aan zijn woning. Ook hier is thans politie toe zicht. aanraking met den electrischen draad Te Colmschate kwam de schilder J., toen hij bezig was een huis te verven, in aanraking met een electrischen draad. Hij viel van een hoogte van 4 Meter. Met een ernstige hoofd wonde en inwendige pijnen werd de man naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. Opslagplaats afgebrand Gistermorgen om 5 uur is te Zegwaard brand uitgebroken in een opslagplaats van erwten en boonen van den nieuwen oogst van den tuinbouwer A. v. Str. De brand sloeg over naar een hooiberg, die eveneens afbrandde. De oorzaak is onbekend. Verze kering dekt de schade. (Slot) Sinds een maand was ze aangesteld aan het Conservatorium, terwijl ze in haar vrije uren privaatlessen trachtte te krijgen. Lukte haar dit, dan was ze in staat haar zusje, een allerliefst blondje, voor concertzangeres te laten opleiden en haar broertje naar het gymnasium te laten gaan. Nadat ze haar wil doorgedreven had, had zij haar verloofde niet meer gezien hij had voorgewend op reis te moeten naar een zijner goederen. Vandaag had ze echter een brief van hem ontvangen, waarin hij haar nogmaals de keus liet tusschen een rijk en gemakkelijk leven of een leven vol zorg. De strijd was zwaar, haast te zwaar ze was toch nog zoo jong moest zij juist op den dag, waarop zij een jaar geleden haar verloving vierde, die weer verbreken Ze had hem toch Zoo lief Maar ze herinnerde zich ook, dat ze haar stervende moeder beloofd had als een moeder voor haar zusje en broertje te zorgen. Neen, toegeven zou ze niet, haar belofte zou ze houden. Vastberaden zette zij zich nader en schreef, slechts een paar regels. Goddank 1 Het was gedaan Met een verlicht hart wierp zij zich op de knieën en bad. Vurig dankte zij God voor haar overwinning. De auto's kwamen de genoodigden aan de overzij afhalen. Met een glimlach op de lippen keek ze nog even naar het vertrek der gasten, daarna ging ze naar de slaapkamer en boog zich met een tevreden gelaat over haar slapende zuster. Twee jaren zijn verstreken, jaren van arbeid en voldoening. Ze staat even als toen voor het raam, niet voor het raam van het kleine bovenhuisje, neen, ze wonen nu buiten in een gezellige villa Weder is de lucht somber, wind en regen vlagen doen de boomen schudden en zwiepen de natte takken tegen de ruiten der veranda deuren. Zij is nog dezelfde gebleven, alleen haar oogen schitteren nu vroolijk en helder onder de donkere wenkbrauwen. Naar buiten sta rend denkt ze onwillekeurig aan dien sombe ren avond, nu twee iaren geleden. Wat had haar dit moedige besluit een geluk gebracht Frisch en vroolijk had zij den volgenden dag haar lessen hervat. Haar leerlingen mochten haat graag, de privaatlessen namen steeds toe, men bood haar zelfs aan op con certen te spelen, dankbaar nam zij ze aan. Nieuwe kennissen had ze niet gemaakt alleen met de leeraren en leeraressen van het Conservatorium had ze geregeld haar muziekavondjes. Verder had ze geen be hoefte aan conversatie. In haar vrijen tijd genoot zij van de mooie stem harer zuster of van broertjes aardig gesnap. Rustig en tevreden leefden ze met hun drieën geen wolkje verscheen aan den helderen hemel. Ruim een half jaar na haar aanstelling aan het Conservatorium stierf de oude, vriende lijke directeur. Een paar dagen liep ze met angst in 't hart. Wie zou dien goeden man opvolgen Eindelijk brak de dag aan, waarop ze aan den nieuwen directeur voorgesteld zouden worden Hij had zelf voorgesteld liefst op een gewoon muziekavondje met allen kennis te maken. Hij was een flinke, jonge man met een aangenaam uiterlijk vriendelijk keek hij bij Z'n binnentreden het kringetje der leeraressen en leeraren rond op haar bleven z'n oogen een wijle rusten, op haar mooie, sprekende oogen Onrustig klopte haar hartwat dacht hij van haar? Gezellig bracht men den avond door er werd druk gemusiceerd, verrukt was zij aaar huis gegaan hij had haar geprezen om haar wonderschoon spel. Wat was ze blij geweest I Ze had niet kunnen slapen van overspanning. Alles ging weer geregeld z'n gang ze werd de lievelinge van 't publiek. Intieme muziekavondjes waren aan de orde van den dag. De tijd naderde, waarop haar zuster voor het eerst op zou treden als zangeres. Zij zelf zou haar begeleiden op haar geliefkoosd instrument. Het was een spannende avond geweest, de directeur had haar afgehaald en deed z 'n best haar gedachten van 't concert af te leiden. Wat was hij toch goed voor haar ge weest, hij, die nu sedert een jaar haar man was. Ja, dien avond, na den triomf harer zuster, had hij haar gevraagd. Z'n sprekende oogen hadden hem reeds lang verraden, maar zij schrikte wanneer zij er aan dacht, dat hij haar vragen zou. Wat moest zij antwoorden Haar hart was wel weer vrij, want hij, dien ze zoo lief had gehad, was kort na dien dag van strijd, toen ze hem 'n woord terug gaf, verloofd met een ander. Wat zou hij antwoor den, als ze hem vroeg, haar broertje bij hem te houden Zij had zich niet bevreesd behoeven te makennog vóór ze hem de gevreesde vraag kon stellen, sprak hij over z'n ruime villa met mooien tuin, waar broerlief heer lijk van profiteeren kon om roode wangen te krijgen. Hij deed of het vanzelf sprak, dat broertje bij hen zou blijven. Wat had hij haar gelukkig gemaaktTranen glinsterden in d'r oogen, een dankbaar gevoel overstelpte haar. Wat had God haar ruim beloond Onwil lekeurig knielde zij neder, en uit den grond van haar hart steeg een vurig dankgebed op. Plotseling sprong ze op, de schel was over gegaan, haastige, zware voetstappen klonken in de gang, de zware stem van haar man mengde zich met de heldere iongensstem van haar broertje ze kwamen samen uit de stad. Wat zou het hem spijten, dat baby al sliep. Eenige oogenblikken later wierp de maan haar heldere stralen in de slaapkamer van den directeur en bescheen een lieflijk rafereel. De jonge directeur met z'n vrouwtje, gebogen over hetwiegje, waarin hun lieve, rosige baby, hun stamhouder, rustig lag te slapen. Zij keerde zich naar het venster, wees haar man op den schitterenden sterrenhemel en zei„Wat lijkt het teven van den mensch op het uitspansel dan eens bewolkt, dan helder laat ons hopen en hier bij de wieg van ons kind aan God vragen, dat ons leven zoo helder moge blijven als nu die heldere hemel is." Sedert Dinsdag worden te Schaesberg een meisje van 4 en een jongetje van 8 jaar ver mist. Tot op het oogenblik hebben de ouders en de politie vergeefs gezocht. De kinderen zijn het laatst in Eijgelshoven gezien. Boerderij afgebrand 32 varkens in de vlammen omgekomen Te Barkhoprn (gemeente Onstwedde) is gisternacht de boerderij van den landbouwer Abel Migchels, waar eergisteren met de ma chine werd gedorscht, afgebrand. Er kon wei nig gered worden. 32 varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Ketel van een motorschip gesprongen Schippersvrouw zwaar gewond Van het Nederlandsche motorschip „Ber tha Johanna", schipper Hollink en liggend te Crefeld, is Woensdagmiddag de lucht- ketel gesprongen. De ketel vloog door de roef het schip uit. De vrouw van den schip per is deerlijk verwond en verkeert in em- stigen toestand. In den middag werd haar reeds een voet geamputeerd. Het vaartuig is bij Melis' Assurantie te Amsterdam ver zekerd. Doodelijk auto-ongeval Woensdagmiddag had onder de gemeente Nederweert op den rijksweg langs de Noor dervaart in de buurt van Stokershorst een aanrijding plaats, welke het leven kostte aan het ongeveer 6-jarig zoontje van den heer B., opzichter van de ontginning 't Kruis in die buurt. De kleine kwam n.l van achter een tractor geloopen op het oogenblik, dat een vrachtauto van de Be- tonmaatschappij „De Peel" uit Neerkant- Deume dezen passeerde, met gevolg, dat een aanrijding niet te voorkomen viel. De kleine overleed kort daarna aan de bekomen verwondingen. Gisteren is een kind van acht maanden van de familie Elberg uit de Coolsche- dwarsstraat te Rotterdam uit het raam ge vallen. Het kind is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan den Coolsingel over leden. Auto van den dijk De bestuurder ernstig gewond. Gisteren is een luxe auto bestuurd door den heer J. H. L. uit Rotterdam even buiten de gemeente Maassluis doordat de auto moest uitwijken voor een jongen, van den dijk gereden en over den kop geslagen. De jongen die door een der spatborden ge raakt werd, kwam te vallen, doch kwam er vrij goed af. De bestuurder van den auto werd ernstig gewond aan hoofd, arm en borst, de beide inzittenden D. S. en H. G. beiden uit Rotterdam bekwamen niet noe menswaardig letsel. De onderaardsche goudvesting van Parijs Een medewerker van de Neue Frele Presse schrijft uit Parijs: Het behoort stellig tot de zeldzame ge beurtenissen op een klein electrisch wagentje door de onderaardsche straten van de Bank van Frankrijk te rijden waar aan beide kan ten schatten van goud opgehoopt zijn, waar van de hoeveelheid zelfs de fan'asie van een Croesus te boven gaat. Toch werkt deze aan blik niet verblindend. Wanneer men niet wist, dat men zich te midden van een schat van 59 milliard franken bevond, zou men gelooven, dat men in een keurig opgeruim de opslagplaats van ijzer was." De toegang van deze onderaardsche goudvesting is veel indrukwekkender dan het goud zelf. De zware gele goudstaven, waarvan de meesie het stempel van de Bank van Engeland dra gen, zien er in hun stalen kisten weinig op vallend uit en glimmen niet eens. De toe gang tot dezen op een na den grootsten schat goud van de wereld maakt integendeel groo- len indruk. Zelfs een heel leger van bank- roovers zou niet de geringste hoop hebben uit deze opslagplaatsen ook maar een enkele staaf goud te stelen. Niettegenstaande den onme'.eHjken schat, die in de onderaardsche vesting bewaard wordt, ziet deze er bijna leeg uit en er zouden nog heel wat milliar- den bij kunnen! Slechts een deel van de goudreserve van de bank bevindt zich in deze onderaardsche vesting, een ander klei ner deel is over verschillende provinciale banken verdeeld. De onderaardsche kamers bevinden zich voor een deel onder het oude gebouw van de Bank van Frankrijk en ge deeltelijk op een ten Zuiden daarvan gelegen stuk grond, waarop thans een nieuwe vleu gel van de Bank in aanbouw is. Hoewel de arbeiders de aarde diep hebben uitgegraven om de fundamenten van het nieuwe gebouw te leggen zijn zij van de onderaardsche ves ting, waarvan de veiligheid door de verwij dering van de bovenste aardlaag volstrekt niet in gevaar wordt gebracht nog ver ver wijderd. Zelfs de zwaarste bommen uit vlieg tuigen zouden niet in de vesting kunnen binnendringen. Den eigenlijken toegang tot de onderaard sche vesting vormt een gang, waarvan de vijf meter dikke wanden uit beton en staal be staan. Talrijke schachten van deze soort zijn in de omgeving van de goudvesting aan gelegd. De meeste zijn echter blind en wer den gebouwd om ongewenschte bezoekers omtrent de plaats van den waren toegang te misleiden. De toegangsschacht dringt diep in een ondergrondsche rotslaag door, waarin zich de goudvesting bevindt. Tusschen de diepste grondlaag en deze rotslaag vloeit hetzelfde water, dat den bouwmeesters van de groo:e Parijsche Opera inderdaad groote moeilijkheden bereidde. Voor de goudvesting beteekent deze stroom grootere veiligheid. Men moet 10 deuren doorgaan vóór men eindelijk op een diepte van 30 meter de goudvesting bereikt. Beneden ligt het goud op rekken, die geheele straten vormen. Langs deze s'.raten rijden kleine e'ectrische wagentjes, die het pas aangekomen goud naar de daaraan toegewezen plaats vervoe ren en ook de bezoekers gaan op zoo'n on- deraardsch trammetje zitten om deze goud opslagplaats te bezichtigen. Bijna al het goud wordt hier in den vorm van baren bewaard. Gouden munten zijn hier slechts in geringe hoeveelheden voor handen. De gouden baren hebben alle den zelfden vorm en onderscheiden zich slechts door het stempel van herkomst. Men ziet hier naast het stempel van Engeland, de Ver- eenigde Staten en Spanje, den Duitschen rijkskanselier en de stempels van Indische vorsten, die een deel van hun schatten le Parijs in veiligheid brachten. Langs de goudstraten gaan zindelijk ge- kleede oude vrouwtjes met sneeuwwit haar 'heen en weer en vegen met hun stofdoeken de stofjes van de goudharen. Twee kinderen gewond Gistermiddag om 2 uur heeft tijdens een begrafenisplechtigheid te Genemuiden een ongeval plaats gehad. De heer P. Hulleman. die met zijn auto in den begrafenisstoet meereed, verloor plotseling de macht over zijn stuur en reed den veldwachter v. d. K., die den stoet vooraf ging, aan, doch deze bekwam geen letsel. Vervolgens reed de auto in op een drietal kinderen, die langs den weg stonden. Een der kinderen kreeg een armfractuur, terwijl een tweede licht vér- wond werd. Uit den nok van een schuur doodgevallen Toen gistermiddag de 26-jarige zoon van de weduwe L. van Geel nabij de buurt schap Langeweg (N.B.) wat lang wegbleef om het middagmaal te gebruiken, ging men hem zoeken en vond hem tenslotte in den schuur liggen. Het bleek, dat de man uit de nok van de schuur was te pletter gevallen. 15 September opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken 14 Sept. W. A. Miebles, Sche veningen, Jurriaan Kokstraat 72. R.c. Mr. A. B. Bommezijn. Cur. J. Sj. Brouwer, den Haag. 14 Sept. A. Visser, koopman, Schevenin gen, Badhuisstraat 6. R.c. Mr. A. N. Kuhn. Cur. Mr. E. Hollander, den Haag. 14 Sept. A. B. Kraul, gescheiden echtge noot© van E. W. Thon, Scheveningen, Amhemschestraat 51. R.c. Mr. H. Haga. Cur. Mr. F. G. A Versteegh, den Haag. 14 Sept. A. J. Sonneveld, landbouwer, Zeg waard, Zegwaardscheweg H 53. R.c. Jhr. Mr. H. O. Feith. Cur. Mr. W. van der Chijs, Delft 14 Sept P. de Esch, groentenhandelaar, vroeger te Scheveningen, Havenkade 53, thans den Haag Van Speykstraat 35. R.c. Mr. J. H. van Laer. Cur. Mr. H. F. J. P. Kunkeler, den Haag. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 14 Sept. H. Brouwer, den Haag. 14 Sept. J. W. Boutmy, den Haag. Uitgesproken 14 Sept.: J. Bostelaar, koopman, Middlburg R.c. Mr. Th. Portheine. Cur. Mr. M. de Groot, Mid delburg. H. J. Koning, echtgenoote van Jan de Ja ger, openbare koopvrouw en coupeuse, Hui- zumNoorderstraat. R c. Mr. J. F. van Beeck Calkoen Cur. Mr. J. P. Hoogland, Leeuwarden. Platen nit Duitschland. De „General-Vertretung der Reicbsbahn- zentrale für den deutschen Reiseverkehr Parklaan 28, Rotterdam zond ons een vier tal koperdiepdruk-platen, voorstellende af beeldingen van mooie, pittoresque gedeelten van Duitschland. Voor de platen, welke prachtig van uitvoe ring zijn, zal ongetwijfeld gaarne een plaats je op kantoor of bureau worden ingeruimd. 103 „Baron Bombast is geen echte jager," dacht Harlekijn, toen hij zag, dat deze heer een konijn in z'n leger schoot. 104 Daarom besloot Harlekijn hem een poets te bakken. Hij bevestigde twee kunstig nagemaakte konijnenkoppen op een stevigen stok en stelde zich daarmee in hinderlaag. „Een mooi schot," dacht de Baron, toen hij de twee koppen zag. 105 Op het zelfde oogenblik echter, spron gen de twee konijnen met kracht te gen hem op en wierpen hem tegen den grond. „Wel bekome het je!" riep Harle kijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10