v d VLERK's FOTO UW FOTOGRAAF f3000.- f 750.- f250.- f125.- f50. f40.- BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 36 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17873 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL VERGETEN ONDERSCHEID Benzine-auto verongelukt -KLEINE HOUTSTRAAT 112 OORDEEL OVER DE OOSTENRIJKSCHE „PUTSCH" Paus en Duce De oppositie leeft nog Toenemende activiteit van de Etna Om België's begrooting in evenwicht te krijgen Passagiersvliegtuig verongelukt De Rijksmiddelen in Augustus VOORNAAMSTE NIEUWS Conflict in de Belgische metaalnijverheid Ernstig auto-ongeluk te Overschie Hei Tweede Kamerlid A. B. Kleerekoper Prauw omgeslagen J. J. WEBER ZOON TELEGRAFISCH WEERBERICHT De onrust op de Engelsehe vloot Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5910. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cL, by vooruitbet. BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct. per regel. Alle a bonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger „Laat men toch praktisch zijn", zoo vermaant Bte in „De Vrijheid" en hij bedoelt daarmee te zeggen: „Laten we de zaak toch niet al te dramatisch op vatten, als er voor arbeiders en ambte naren loons- of salarisverlaging wordt ingevoerd! Wat zou het?" Is de zaak wel zoo erg, als zij door sommige organisaties wordt voorgesteld: dat het n.l. „het toppunt van slechtheid en onrechtvaardigheid" zou zijn, het vas te inkomen van arbeiders, enz. met eeni- ge procenten te verlagen? Verhoogd mag het wèl worden, hoe meer hoe liever, zoo roept Bte uit, maar er mag nooit iets af; dat is „aantasting van het levenspeil", een „halsmisdaad", en om nog duidelijker te demonstreeren, hoe heel erg ongelijk die organisaties wel hebben, vervolgt hij: „Eilieve, hoeveel duizenden medebur gers zijn er niet, die meerendeels volstrekt geen hoogere inkomsten hebben dan deze arbeiders en ambtenaren, maar wier inko men van jaar tot jaar wisselt en herhaal delijk aanmerkelijk omlaag gaat. Alle kooplieden, alle winkeliers, alle ambachts lieden, alle beoefenaars van vrije, zelf standige beroepen, artisten, landbouwers, visschers, schippers, ondernemers van el- ken aard, vallen daaronder. Beschouwen dezen het als een onrechtvaardigheid, als iets ongeoorloofds, indien zij van het eene jaar op het andere in inkomen sterk ach teruitgaan? Neen, zij schikken zich in het onvermijdelijke en passen hun levensstan daard aan die vermindering aan, terwijl zij hopen op een betere toekomst. Schuilt hierin geen leering, schuilt hier in niet de aansporing: „Laat ons toch practisch zijn!" Wij willen het allerminst opnemen voor organisaties, die over loonsverla ging, in wélke omstandigheden ook, zóó zouden denken en spreken als Bte ver onderstelt. wy gelooven echter, dat de massa's van arbeiders en ambtenaren heel wat meer gezond verstand bezitten dan Bte meent: ook voor deze massa's kan en zal het in zekere omstandigheden duide- ïyk zyn, dat loons- of salaris-verlaging onvermydelyk is, dat er in het algemeen en in het eigen belang hoe onprettig 't ook is in berust moet worden. Als een arbeider staat voor de keus: óf eenige loonsverlaging te moeten aan vaarden óf werkloos te moeten worden wegens door de omstandigheden ge dwongen stopzetting van het bedryf, dan weten wy by voorbaat wel, hoe die arbeider (uitzonderingen daargelaten) kiezen zal. Tot versterking van zyn betoog had Bte echter In geen geval zoo maar zon der meer de arbeiders en de ambtenaren met „alle kooplieden,-alle winkeliers, alle ambachtslieden, alle beoefenaars van vrye zelfstandige beroepen, artisten, landbouwers, visschers, schippers, onder nemers van eiken aard" mogen verge- ïyken. Wie een dergelijk beroep aanvaardt, weet te voren, waar hy aan toe is, hy weet, dat het beroep wisselvallighe den biedt, hij weet, dat hy in 'n bepaald jaar weinig kan verdienen, maar hy weet ook, dat hy steeds de kans maakt, extra-véél te verdienen, alzoo met reu zen-schreden vooruit te komen in de wereld; en daarin zit juist de attractie, omwille waarvan de noodzakeiyke wis selvalligheden meestal maar wat graag aanvaard worden. De arbeider biyft over het algemeen echter arbeider, de ambtenaar ambte naar, voor hen zyn die verdere pers pectieven over het algemeen afgesloten; zy missen bijna steeds de voor de ande ren bestaande extra-winstkansen en zy moeten in het leven daarom ook groo- tere zekerheid hebben; daarom is loons- of salarisverlaging voor hen van geheel andere beteekenis dan voor beoefenaars der door Bte genoemde beroepen. Dit verschil had Bte niet uit het oog mogen verliezen. Had hy dit verschil in aanmerking genomen, hy zou waarschynlyk niet zoo luchtig over loons- en salarisverla ging voor arbeiders en ambtenaren ge sproken hebben, hy zou dan wellicht een ietwat minder „praktische" opvat ting hebben gepropageerd. Chauffeur gedood Gisteravond om 9 uur reed een 24-jarige chauffeur van de Texaco maatschappij te Groningen met zijn benzine-auto in de richting van Groningen. Ter hoogte van Vries passeerde hij met zeer groote snel heid een tweetal auto's en vloog daarna tegen zeven langs den weg staande bcomen. ihj den achtsten boom sloeg de wagen over hen kop en kwam dwars over den weg te hggen. De chauffeur, die in de verwoeste eabine bekneld raakte, was op slag dood zÜn identiteit is nog niet vastgesteld De Wagen vloog in brand, maar kon dcor spoe dige hulp nog worden behouden Even voor- Gat 't ongeluk geschiedde had de chauffeur Z;ch opgehouden in een café te Vries. Het el den bezoekers in dat café op, dat de 'dan zeer bleek was, zoodat een te hulp groepen geneesheer vermoedt, dat hy ty- den rit aan een hartverlamming is overleden. De Katholieke Weensche „Reichspost" zegt in een beschouwing over de „putsch in Oostenrijk, dat een drietal gedachten zich voorai naar voren dringt: de „putsch" moet het werk genoemd worden van krank zinnigen of misdadigers. Er heeft bloed gevloeid bü den strijd tusschen Heimwehr- leden en socialisten, doch Goddank is deze strijd niet gevaarlijk geworden. En ten slotte is gebleken, dat de regeerirg in staat is een onordelijk optreden als thans, in eenige uren krachtig te onderdrukken. Het blad merkt op, dat de onderneming ge heel onvolledig opgezet was. „Kinderen, die in het bosch roovertje of soldaatje spelen, doen het veel beter." Reeds in 1929 en ook in 1930 had Pfrie- mer „putsch"-plannen ontworpen, doch geen van beide kon uitgevoerd worden. Het laatste was verhinderd door Starhemberg, die toentertijd minister van binnenland- sche zaken was. Beter was het geweest, oordeelt het blad, als reeds toen door de Heimwehrleiders geheel gebroken was met Pfriemer, die vervuld was van „putsch"- achtige waanvoorstellingen. Aan het einde van zijn beschouwing, zegt het blad: „Oostenrijk heeft zich wederom 'n vasten pijler der orde in Midden-Europa getoond. In Oostenrijk waren het wederom christelijk-sociale mannen, die, steunend op de overtuiging eener plichtbewuste Staats party, staande aan het hoofd van regee ring en weermacht, met helderen blik en vastbesloten gehandeld hebben. Het Oosten- rijksche volk zal hun dankbaar zyn." Een ontmoeting tusschen beiden? Een Vaz Dias-telegram bericht: In verschillende kringen doet het gerucht de ronde, dat de mogelijkheid zeer groot is, dat Mussolini het lang van te voren aan gekondigde bezoek aan het Vaticaan. van daag of een der volgende dagen van deze week, zal brengen. Dit zal dan de eerste maal zijn, dat Mussolini den Paus zal ont moeten, sedert beiden hun huidige functie bekleeden. Vroeger hebben beiden geruimen tüd te Milaan gewoond, doch het is niet be kend, of zij elkaar toen al reeds 'eerder heti- ben ontmoet. Het spoorweg-ongeluk te Groningen De Instructie gesloten De justitie te Groningen heeft de instruc tie inzake het spoorwegongeluk op 26 Jan. j.l„ nabij het viaduct te Groningen, waarbij drie personen werden gedood en eenige ge wond, gesloten. Tegen den rangeerder van den goederentrein, door wiens schuld het ongeluk gebeurd is, zal een vervolging wor den ingesteld. Hij zal 1 October voor de rechtbank te Groningen terecht staan. Blijft „De Socialist" bestaan? Zooals bekend, hebben de leiders van het links-socialistisch weekblad „De Soc.alist" beslcten, om hun orgaan op te heffen en te doen opgaan in een discussie-orgaan. Niet alle abonné's zün net daarmede echter eens. Er heeft zich een ccm.tê tot voortzetting van het weekblad gevormd, dat, de volgende circulaire verzond: „W.P. Zooals u wellicht bekend is, heeft de landeiyke werkersbijeenkomst van 9 Augustus j.l. by meerderheid van stemmen besloten „De Socialist" niet op te heffen en de voorstellen van het P. B., als zijnde onvol doende, af te wijzen, Ten slotte heeft deze meerderheid beslo ten zich by de minderheids-beslissing, waar velen eveneens het groote bezwaar hadden tegen de voorstellen van het P. B., neer te leggen. Hiermee hadden de orgaan-commis sie en de werkers hun plicht gedaan. Thans is de tijd gekomen, dat iedere abenné persoonlijk gaat beslissen en de leden van bovengenoemd comité vinden, dat het een eisch der formeeie democratie is, dat de trouwe lezers van pns blad, die gedurende eenige jaren ons streven gesteund hebben, bij referendum een uitspraak doen. Wy vertrouwen, dat ook de lezers van „De Socialist" evenals de meerderheid der werkers, zullen inzien, dat de uitgave van „De Socialist" dient te worden voortgezet, dat de links-socialistische strooming in ons land, onderdeel van een krachtige interna tionale beweging, niet in een discussie-orgaan mag verzanden, dat de huidige politieke en economische situatie van dien aard is, dat propaganda voor de links-sccialistische poli tiek met onverminderde kracht dient te wor den voortgezet. De mogeiykheid van het voortbestaan van ons blad, dat anders per 1 October a.s. zal worden opgeheven, ligt dus thans in handen van de abonné's zelf en niet alleen het lot van ons blad, maar van de links-socialistische pclitiek in ons land. wy verwachten derhalve, dat gy den ernst van het feit zult beseffen en omgaand of uiterlijk vóór 20 September a.s. onderstaand formulier ingevuld aan ons adres zult in- geüden. Een nieuwe krater gevormd De directeur van het Etna-observatorium maakt by zenderheden bekend over een toe nemende activiteit van de Etna. Volgens deze mededeelingen is aan de oostzijde van den middelsten krater, waar sedert 1928, na de laatste uitbarsting, voortdurend zwavel dampen opstijgen, een nieuwe krater ge vormd. Sedert korten tyd stügt uit dezen nieuwen krater een dichte zwavelwolk op, die des nachts in een rooden gloed hangt. Lava uitbarstingen hebben tot dusverre nog niet plaats gehad. Het phenomeen vormt voorioopig een groote attractie voor de vreemdelingen, die in grooten getale het nachteiyk schouwspel gadeslaan. Landbouw Crisis-Commissie Benoeming nieuwen secretaris By beschikking van den Minister van Staat. Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is met ingang van 15 Septem ber 1931: a. aan mr. D. G. W. Spitzen, re ferendaris aan het Departement van Binnen landsche Zaken en Landbouw, eervol ontslag verleend als secretaris van de commissie, in gesteld by beschikking van 1 Mei 1930 no. 35 aan welke is opgedragen, verslag uit te bren gen aan de regeering of, en zoo ja, welke maatregelen met het oog op den oogenblik- kelijken toestand van Land- en Tuinbouw waren te treffen (Landbouw crisiscommissie) b. in diens plaats benoemd als secretaris mr. H. J. J. Scholtens, hoofdcommies aan de directie van den Landbouw en als adjunct- secretaris mr. W. B. J. Buve, werkzaam aan de directie van den Landbouw, beiden te 's Gravenhage. Belastingverhooging en bezuiniging op de staatsuitgaven De Belgische ministerraad heeft de maat regelen besproken, welke genomen moeten worden om de begrooting weer in evenwicht te brengen. Op de uitgaven zal 1 milliard franken worden bezuinigd. Het is zoo goed, als zeker dat de belastin gen zullen worden verhoogd, terwijl de post- tarieven eveneens verhoogd zullen worden. Op de militaire uitgaven zal voor een be drag van ongeveer 100 millioen franken wor den bezuinigd. Zes inzittenden gedood Uit Boekarest wordt gemeld, dat het pas sagiersvliegtuig van den dienst ParijsBoe karest gistermorgen vroeg naby Balasica in brand is geraakt en verongelukt. De piloot, de marconist en vier passagiers zijn gedood. Een der passagiers was een Beriynsch ad vocaat, terwijl de andere afkomstig waren uit Weenen en Belgrado. De dienst ParijsBoekarest wordt onder houden door de C.I.D.N.A., die op dit tra ject -met Bréguets vliegt. De laatste dagen zien wij weer De kranten vol gecijfer. En hy. die met goed tellen kan, Verdrinkt in dezen vijver. Men heeft een schoonen naam bedacht, Dien van Millioenennota. Maar juist vanwege het bedrag Snapt men daarvan geen jota! De nota wordt gepresenteerd Iets, dat wel meer gekend is. Oók, komt het op betalen aan, Dat er dan nooit een cent is! De slotsom is: er is tekort. En 't loopt in de millioenen. Was dit tekort maar een teveel, Dan was hetom te zoenen! Er is tekort en reuze-veel; Zooiets klinkt wel venijnig. Maar kort is kort, wat maakt het uit Al is dit veel of weinig! Tekort werkt als een olievlek, Eerst bij de kleine nering; Thans is die vlek reeds uitgebreid Tot by des lands regeering! MARTIN BERDEN. O Sinds 1 Januari 40 millioen minder dan in 1930 (Jan.Aug.) De Rijksmiddelen hebben over de afge- loopen maand f 29.782.894 bedragen tegen f 37.980.859 in Augustus 1930. Over de eerste 8 maanden van 1931 be droegen de middelen 299.391.879 tegen f 339.502.213 in hetzelfde tijdvak 1930, of dit jaar ruim 40 millioen minder. De Ryksmiddelen brachten in Augustus jj. f 8.197.965, en in de eerste acht maan den van dit jaar f 40.110.334 minder op dan in dezelfde tijdvakken in 1930. (blz. 1, lste blad) Allen en Moyie, de vliegers over den Stillen Oceaan, op de Aleoeten in veilig heid. (blz. 1, lste blad) Ernstig anto-ongeluk te zwaar gewonden. Over den Stillen Oceaan Over een loonsverlaging van 10 pet. In de paritaire commissie voor de Belgi sche metaalnijverheid stelden de vertegen woordigers der werkgevers een loonsverla ging van 10 voor. De gedelegeerden der arbeiders weigerden ten stelligste hierop in te gaan en betoogden, dat de loonen reeds het laagste punt hadden bereikt. De patroonsgedelegeerden verklaarden vervolgens, dat zy de beslissing der pari taire commissie in dat geval naast zich zouden neerleggen, waarop de arbeiders antwoordden, dat zy niet meer in de com missie zitting zouden nemen. De Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken De vermiste vliegers terecht Volgens een te Seattle ontvangen bericht, zyn de vliegers Allen en Moyle, die een week geleden uit Tokio zyn gestart voor een vlucht over den Stillen Oceaan, en die sedert eeni ge dagen als vermist werden beschouwd, te recht. zy zyn weibehouden op de Aleoeten geland. Overschie; twee (blz. 1, lste blad) fascistische Rumoerige vergadering van den Fascistenbond „De Bezem" Communisten gooien met stoelen De Fascistenbond „De Bezem" heeft gis teravond in gebouw „De Harmonie" aan de Rozengracht te Amsterdam een verga dering gehouden waarin de heer J. A. Baars gesproken heeft over „Werkioos- heidsbestrüding." Toen de toegang tot de zaal was opengesteld bevonden zich buiten o.m. 300 400 communisten, die allen naar binnen wilden. Aangezien houders van toe- gangsbewyzen dienden voor te gaan, was er slechts voor een vyftigtal communisten plaats, welk feit aanleiding dreigde te ge ven tot wanordeiykheden. Een sterke poli tiemacht van het bureau Mamixstraat was echter ter plaatse, zy verspreidde de in groepen samengeschoolde communisten, zonder dat krachtdadig behoefde te worden opgetreden In de vergadering zelf ging het warm toe; de interrupties waren niet van de lucht. De aanwezigheid van de talryke politiemannen buiten de zaal die gereed waren om in te grypen waar zulks noodig mocht zijn, voorkwam dat er erger dingen geschiedden. Tegen het eind der vergadering echter kwam het tot wanordsiykheden, toen eenige communisten hun argumenten kracht py wilden zetten, door met stoelen te gaan gobien. Vóór er een ernstige vechtparty ontstaan kc<n greep de politie in door de zaal te ontruimen. Op straat is de menigte daarna verspreid. Twee personen zwaar gewond Neemt ontslag als zoodanig Naar het „Volk" verneemt, heeft de heer A. B. Kleerekoper besloten te bedanken als lid van de Tweede Kamer. De reden tot zijn besluit is niet, dat zyn ziekte een ernstiger wending genomen heeft, integendeel ge voelt hij zich aanmerkelijk beter dan eenige m-anaden geleden. Evenwel kon de hoog leeraar, die hem in het Wilhelmma-Gasthuis behandelt, geen uitzicht openen, dat hij weldra weer in staat zou zijn regelmatig de Kamerzittingen bij te wonen en daar aan de beraadslagingen deel te nemen. Onder die omstandigheden zou zijn aanbleven als Ka merlid beteekenen, dat de zetel onbezet zou blijven. Het is om die reden, dat de heer Kleerekoper besloot het mandaat neer te leggen. En de opschorting van de Ztifderzee- inpolderingswerken Nu de Regeering in verband met de zeer ongunstige tydsomstandigheden, in de mil lioenennota opschorting van de Zulderzee- inpolderingswerken heeft aangekondigd, rijst al spoedig de vraag: welken invloed heeft zulks op de Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken? Zullen er menschen moe ten worden ontslagen, en komen die straks opnieuw ten laste van de gemeenschap? Het „Vad." heeft zich ter zake gewend tot den directeur-generaal der Zuiderzeewerken, die als zyn meening te kennen gaf, dat er voor massa-ontslag bij de M U. Z. voorals nog niet behoeft te worden gevreesd. Er be staat een gewoon aannemers-contract tus schen het Rijk en de M. U. Z., dat op het i Gistermiddag omstreeks kwart voor vyf oogenblik omrat: den afsluitdijk en den Wie- heeft te Overschie een zeer ernstig ongeluk 1 -ij—. plaats gehad. Een vrachtauto, die uit de richting Delft kwam en bestuurd werd door G. S. S. uit Rotterdam, wilde een autobus van de R. E. T. voorby rijden, toen juist ook een viertal wielrijders deze bus passeerde. Door dat de remmen van den auto niet in orde waren kon S, niet tydig stoppen, tengevolge waarvan een der wielrijders J. T. H. H. uit Schiedam, tusschen den auto en een boom bekneld raakte. Zwaar gewond werd de on gelukkige opgenomen en nadat de eerste hulp was verleend is hy per Roode Kruisauto naar het ziekenhuis te Schiedam vervoerd. Een andere wielryder reed de sloot in om zich te redden. Zyn fiets werd evenals die van H. vernield. Van een meisje, dat achter de anderen reed, raakte de fiets eveneens tusschen den auto en een boom beklemd en werd eveneens vernield. De berijdster zelf ontkwam, door dat zy juist bytyds voor den boom nog kans zag van het rijwiel te springen. Ten slotte werd van den vierden wielryder de fiets ook verbryzeld. De bestuurder van den auto werd door de voorruit geslingerd en kwam eenige meters verder op den weg terecht. Hy was zeer ern stig gewond en men vreest voor zyn leven. Later is komen vast te staan, dat de vrachtauto in Delft byna een motor met zy- span had aangereden Een ongeluk werd hier voorkomen, doordat de motorrijder kans zag tusschen de boomen te komen. De politie te Overschie heeft proces ver baal opgemaakt. ringermeerpolder. Verdere inpolderingswer- ken zijn nog niet aan de M. U. Z. toegewe zen, doch aan de uitvoering van beide ge noemde werken heeft de M. U. Z. tot eind 1932 nog ruimschoots werk, zoodat voorals nog niet tot inkrimping van het bedryf op groote schaal behoeft te worden overgegaan. Bij voortdurende malaise en een handha ving van het huidige regeeringsstandpunt voor 1933 en volgende jaren, wordt de toe stand voor de M, U. Z. echter kritiek. Blyft ook na 1932 de uiterste soberheid noodzake lijk, dan zullen geen nieuwe inpolderings- werken aan de M. U. Z. worden opgedra gen, waardoor het contract tusschen regee ring en M. U. Z. automatisch expireert, waarmede tevens de M. U. Z, haai bestaans recht zou hebben ingeboet. Voor het oogenblik behoeft er dus nog niets te worden gevreesd, hoewel de toekomst ook hier verre van rooskleurig is. Vergiftiging door koolmonoxyde Dessa afgebrand 53 huizen in de asch gelegd. In de dessa Bantar Peteng in Zuia-Garoet, nabij de ondernemingen Boenisari en Bang- sasinga heeft een hevige brand gewoed, welke werd veroorzaakt door een met vuur spelenden knaap. De dessa was in een half uur tyd geheel afgebrand. Niets is gered. De bewoners zyn in een paniekstemming ge vlucht. 53 huizen werden een prooi der vlammen. Door den administrateur van de bo vengenoemde ondernemingen en het Bin- nenlandsch Bestuur werd hulp verleend. Persoonlyke ongelukken deden zich by de zen brand niet voor. De schade bedraagt eenige duizenden guldens. Byna drie slachtoffers Tegen 12 uur gistermiddag trof de heer Kuipers van de firma Hijzenaar en Kuipers in het ketelhuis van de Topografische in richting te 's-Gravenhage drie we:klieden aan, die op het punt stonden flauw te val len. Kuipers was bezig den motor van de lift na te kijken. Tegen twaalf uur begaf hy zich naar het ketelhuis om zyn handen te wasschen. Dat is 't behoud van de 3 men schen geweest. Anders zouden ze waar schijnlijk vergiftigd zyn door koolmonoxyde De drie bedreigden waren twee monteurs uit Arnhem en de machinist Van der Laan Zy waren bezig een van de ketels der cen trale verwarming te repareeren Een ketel werd reeds gestookt. De drie werklieden hebben zelf niets gemerkt. Zy zijn naar het Militair Hospitaal gebracht. Van alle drie is de toestand goed. Twee vrouwen verdronken De regeering te Buitenzorg ontving een telegram van den gouverneur van Sumatra's Westkust, waarin deze mededeelde, dat ty- dens een bandjir naby 't fort van der Ca- pellene een prauw, waarin zes personen waren gezeten, Is omgeslagen. Van de zes drenkelingen werden er vier gered. Twee yrouwen zyn verdronken, Communisten verstoren een vergadering te Amsterdam. (blz. 1, lste blad) Ernstige dessabrand in Zuid-Garoet (blz. 1, lste blad) Een passagiersvliegtuig ParijsBoedapest is gevallen; zes dooden. (blz. 1, lste blad) De onrust op de Engelsehe vloot zou over geslagen zyn op leger en politie. (blz. 1, lste blad) De heer A. B. Kleerekoper neemt ontslag als lid der Tweede Kamer. (blz. 1, lste blad) De pers over de Millioenennota. (blz. l, 2de blad) Het petitionnement der Nederlandsche Dagbladpers heden te Genève aangeboden. (blz. l, 2de blad) De onrust op de Britsche vloot. Commu nistische invloed. (blz. 1, 3de blad) De vlootbeperkingskwestie. (blz. 1, 3de Wad) Na de Heimwehr-putsch. Dr. Pfriemer sou naar Italië zyn vertrokken. (blz. 1, 3de blad) Driekwart van de door de stormramp ge teisterde stad Belize in Britsch Honduras moet worden herbouwd. (blz. 1, 3de blad) De evoormalige president van Argentinië, Irigoyen, zal zich voor een gewone rechtbank te verantwoorden hebben. (blz. 1, 3de blad) De Nederlandsch-Belgische onderhande lingen. (blz. 2, 3de blad) Minister Verschuur over artikel 6 der Winkelsluitingswet; het belang der winke liers op dé eerste plaats; (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m., 770, stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.43 uur. Het theater „Flora" te Amsterdam zal worden opgebouwd Overeenstemming met de gemeente Reeds vier jaar staat in de Amstelstraat te Amsterdam de ruïne van het half uitge brande theater „Flora". Over den opbouw van dit eens zoo populaire theater is reeds heel wat geschreven en gepraat, doch er schenen onoverkomenlyke bezwaren te be staan om met opbouw te beginnen. Het lang durig proces over de assurantie-betaling is echter geregeld. Een combinatie van finan cieel sterke personen werd gevormd om te komen tot het stichten en bouwen van een groot modem theater, geschikt voor het op voeren van operettes en revues. Het oude terrein van net vroegere theater bleek te klein te zyn voor de nieuwe plannen, zoodat getracht is een stuk van den achter het terrein gelegen tuin van het museum Willet-Holthuysen van de gemeente in huur of eigendom te krygen. Hierop heeft de gemeenteraad van Am sterdam gunstig beschikt, zoodat met den bouw van het groote „Flora"-theater wel spoedig begonnen zal worden. Het nieuwe theater zal 1600 zitplaatsen be vatten en de nieuwste vindingen voor het fcoojieeJ gulle» worden aangebracht J Hoogste barometerstand 768.8 te Clermont. Laagste barometerstand 747.0 te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid- Westelijke tot Westelyken wind, nevfclig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen in het Zuiden, in het Noorden meer kans op regen, weinig verandering in temperatuur. Zij zou overgeslagen zijn op leger en politie In een buitengewone kabinetszitting is gis teravond de onrust op de Atlantische Vloot aan de orde gekomen Volgens de „Daily Herald" waren ook be richten ontvangen, dat bij het leger en by de politie teekenen van onrust waren waar- geromen. De conservatieve „Morning Post" schryft, dat het maar eens openlyk uitgesproken moest worden, dat men hier te doen heeft met muitery. De groote traditie van de Britsche marine heeft een ernstigen slag ge had. De „Daily Mali" verklaart, dat de scheeps bemanningen 't vertrouwen van andere naties in Engeland heb oen ondergraven. Ongehoorzaamheid tegen de regeering, is in het huidige tydsoestek, evenzeer te ver- oordeelen als in oorlogs, jd. Vele bladen vestigen er de aandacht op, dat byna overal de matrozen nebben ge weigerd, het oor te leenen aan communis tische agitators. Op de Middellandsche Zeevloot is alles rustig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1