NSA^VSrSOTfi HISTORISCHE KASTEELEN IN NEDERLAND HET PETITIONNEMENT DER NED. DAGBLADPERS DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1931 BLADZIJDü UIT DE PERS De millioenennota DE MITTOVOS" ïltfgriTionnemerrr IPi^B iÊ DemRmemeQTiSitAlOT 8 8 MÊL inT^rmionaDWF a De nationale wedstrijd van E. H. B. O. i vv iui^uxïj t>LAD Het slot van Muiden IFOEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Persstemmen Het blad besluit: STADSNIEUWS n Heden te Genève aangeboden ^2E83Dm02aU5S25Ja3S23e5^ SssKfeiat* fftatónsdetëiai te" V. Het meerendeel der kasteelen, die Holland nog telt, spreekt van het gewelddadig wapen - bedrijf tot ons. Wat niet te verwonderen is, want deze kasteelen werden opgericht niet slechts om tot woning van het adellijk gezin te dienen, maar ook om de veiligheid van dat gezin te waarborgen, het afweer te geven tegen de vijanden, die elk geslacht had. De tijden, waarin een begrip van veiligheid langs den weg van recht werd erkend, waren in de Middeleeuwen nog verre. Maar zoo kan het ook niet verbazen, dat, toen andere tijden deel van het uitzicht, dat men daar vroe ger had, niet slechts over de Zuiderzee, maar over geheel de Gooische nabuurschap, dan zien we wel in dezelfde richting, maar niet met dezelfde gedachten, die menigmaal de benauwde belegerden moeten hebben be zield. De toenemende macht van het handeldrij vende Amsterdam bracht, nog voordat de onafhankelijkheidsoorlog in 1568 een aanvang nam, het beheer over het kasteel aan de vroedschap van deze stad, die den kastelein Muiderslot aanbraken, toen de steden in aanzien, in macht en in uitgebreidheid wonnen, vele dier kasteelen vanzelf verloren gingen. De Hol- landsche aard laat oppermachtigheid niet toe, en het meerendeel onzer aanzienlijke ge slachten houdt nauwer verband met de af stamming van patriciërs, die eerzame burgers waren in onze groote koopsteden dan met adellijke geslachten, die in het wapengeweld meesters waren. Juist daarom zijn de kastee len zeldzaam, die nog intact bestaan en nog zeldzamer die, welke ons van iets anders dan van krijg en twist en wapengekletter ver halen. Moge Loevestein al beteekenls hebben an ders dan als vesting, die beteekenis is geen opwekkende. Anders daarentegen het Mui derslot, dat zich onmiddellijk nabij het thans kleine, eens belangrijke plaatsje van dien naam verheft. In den winter is het, onmid dellijk bij de Zuiderzee gelegen, duidelijk zichtbaar; in den zomer is het zwaar ge boomte, dat het althans voor een deel aan het oog onttrekt. Maar gelukkig, het kasteel staat er, schijnbaar onverwoest, al heeft het natuurlijk een anderen ingang dan het had in de dagen, dat Floris V's vijanden hem er gevankelijk binnen brachten. Dat in den alleroudsteri tijd een tolhuis ge staan heeft aan de monding van de Vecht, is zeker. Maar de grondslag voor de hechte en sterke burcht, die zich thans nog daar verheft, werd gelegd door denzelfden graaf Floris V, die in dit kasteel de laatste ©ogen blikken van zijn leven zou doorbrengen. Juist, omdat hij het bezit van dat tolhuis te Muiden van zoo groote beteekenis oor deelde, omdat hij daardoor de Vecht en de vaart naar Utrecht b^eerschte, deed hij er een sterk kasteel bouwen. De kastelein van dit kasteel moet deelgenoot zijn geweest van het complot, dat Herman van Woerden, Ge rard van Velsen, Gijsbrecht van Aemstel en hoe zij verder mogen heeten, tegen hem heb ben gesmeed. Op 23 Juli 1296 werd hij, zich met hen ter jacht begevende, verraderlijk door hen ge vangen genomen en naar het slot te Muiden gebracht. De bedoeling zal wel geen andere geweest zijn, dan deze, om hem over zee naar Engeland te vervoeren teneinde hem aan zijn vijand, koning Eduard, te kunnen overleve ren. Maar de West-Friezen, hoezeer ook door den graaf in toom gehouden, snelden toe te zijner bevrijding en verhinderden, dat men hem daarheen zou brengen. Zoo werd list te baat genomen en Floris gedwongen om aan de benden van poorters, die het kasteel omgaven, te zeggen en te schrijven, dat men vredig moest aftrekken. Men deed het ook, maar slechts in schijn en toen de troep edelen het slot uitreed, Floris gevankelijk in hun midden, stieten zij weldra op gewapende burgers, die des graven vrijheid eischten. Voor de edelen zat er niets anders op dan te vluchten, zoo snel zij konden. Hadden zij met overleg gehandeld, zij hadden den graaf het leven gelaten en daardoor de straf, die zij zouden krijgen, niet verzwaard. Impulsieve woede deed hen handelen en zieltogend bloe dend uit ettelijke wonden, hem door de verbolgen edelen toegebracht, zonk Floris V ter aarde. Zbo vonden hem de toegesnelde poorters, die zijn dood hebben gewroken op de edelen, die zoodoende heel wat meer ver loren dan de geringe inperking hunner vrij heden en rechten, hun door Floris V als een wijs regent ten bate van de algemeene be langen opgelegd. De burcht van Muiden, meer versterking dan woonhuis van een grafelijke familie, ge lijk in dien tijd gebruikelijk, heeft gedurende de eeuwen die hierop volgden, een voorwerp van strijd uitgemaakt tusschen de graven van Holland en de bisschoppen van Utrecht, die elkander voortdurend beoorloogden. Willem Berthold, die sedert 1294 in Utrecht het bewind voerde, poogde vergeefs van de verwarring, door den dood van Flo ris V ontstaan, partij te trekken teneinde zich de sterkte toe te eigenen, maar aan enkele opvolgers van hem is dit ongetwijfeld gelukt. Steeds heeft er strijd geheerscht om den burcht van Muiden, welker kasteleinschap tijden achtereen aan geslachten van de Vecht toebehoorde. Rechten op het slot en het omliggende land en de omliggende ge meenten Naarden, Muiden en Weesp deden niet alleen de graven en de bisschoppen gelden, maar ook de abdis van het veraf gelegen Elten, daartoe door bepalingen uit de privilegiën van Floris V gemachtigd. Deze abdissen hielden haar erfmaarschalk in het Gooi, die bij eiken overgang dit ambt met een paard en harnas bezgelde en de waar digheid van erfmaarschalk was tientallen ja ren achtereen in handen van de heeren van Nijenrode, die juist in deze kwaliteit gezag op het Muiderslot hadden Kan het verba zen, dat bij een dergelüken samenloop van omstandigheden steeds krijgsrumoer om het slot is geweest; dat d't dan met succes werd verdedigd, dan door de belegeraars werd ge nomen? Indien deze oude muren, hecht ge bleven ondanks den tand der tijden, konden spreken, wat zouden zij ons niet kunnen ver halen van dapperheid en edelmoedigheid, maar ook van gruwelijkheid en wreedheid. En als we nu den geheel gerestaureerdea burcht, bezoeken, uitziende en slechts genietende een of slotvoogd benoemde. Karei van Gelder kwam te Kamerijk overeen, dat hil het slot tè Muiden binnen 14 dagen zou ontruimen, doch Maximiliaan verhinderde Amsterdam om al te sterke rechten op het kasteel te Muiden te oefenen, al was het weer de koopstad, die, toen de Gelderschen zich op nieuw in Utrecht wierpen, het kasteel in staat van tegenweer stelde. Dat Sonoy en zijn Watergeuzen dan ook een poging hebben gedaan, om zich van het kasteel Muiden meester te maken en zoo doende vasten voet in het Amstelland te verkrijgen, en in het Gooi. kan niet verba zen. Die aanval werd afgeslagen, korten tijd voordat Amsterdam, dat destijds nog de Spaansche zijde hield, naar den Prins over ging. Later heeft Leicester het kasteel doen bezetten teneinde de Amsterdammers in toom te houden en deze hebben vergeefs getracht, dit te verhinderen. Eerst tijdens Maurits is Amsterdam's invloed op het slot van Mui den meer definitief geworden, al waren 't de stadhouders, die daarover zeggenschap had den. En vanaf dien tijd ook begint de slot- voogdij van de voorname Amsterdamsche pa triciërs. Van hen is er één, ons allen bekend, en wel Pieter Comeliszoon Hooft, de vermaarde dichter, die het slot te Muiden opnieuw be woonbaar heeft gemaakt, de eerste eigenlijk, die het bepaaldelijk als woning inrichtte. Om Hooft verzamelde zich te Muiden de Muiderkring en wij zien er Roemer Visscher met zijn beide dochters en wil zien er ei genlijk een groot deel van het letterkundig leven van dien tijd zich afspelen. Hooft's treurspel „Gerard van Velsen" werd in 1613 ten tooneele gebracht en later geschiedde insgelijks mèt „Gradina", met „Bato", met „Warenar" en wat niet meer. Het was een tijd van rust en vrede, van kunst en kunstzinnig genot voor Muiden, welke tijd slechts onderbroken werd in 1629, toen, op hetzelfde oogenblik, dat Frederik Hendrik het sterke 's-Hertogenbosch bele gerde, de Snaanschen en keizerlijken stroop tochten ondernamen tot in het hart van het land. Maar met den schrik kwam men vrij, en Muiden is verder het rustige Muiden ge bleven van den Muiderkring. Hooft stierf op 67-jarirren leeftijd en werd opgevolgd door Gerard Bicker, die met groote feestelijkhe den, met optochten en tooneelvoorstellingen werd welkom geheeten. Moeilijke dagen maakte Muiden door in 1672, maar overi gens volgden in de 17e en 18e eeuw de dros- saerts of slotvoogden elkander op en zij be woonden de vertrekken, waarin Hooft en de zijnen hadden gehuisd, al brachten zij er slechts een schaduw van de kunst, die hij er had gebracht. Het ging met Muiden als met zoovele eer waardige monumenten; het geraakte in ver val. In den tijd der Fransche overheersching diende het voor allerlei, voor gevangenis en voor kazerne en het geraakte daardoor in zoodanigen toestand, dat tijdens de receering van koning Willem I de verkooo voor af braak werd overwcen. Maar dat was Naar den en Midden en Wseso toch te machtig en die afbraak werd voorkomen en reeds in het midden der negentiende eeuw werd voor zoo danig herstel gezorgd, dat het kasteel behou den bleef. Eerst van den lateren tijd dateert de vereeniging, d'e zich ten dool stelde, het kasteel in- en uitwendig te restaureeren; de vereeniging, welker werkzaamheid het ons thans doet zien zooveel mogelijk in den geest, als het gedurende Hooft geweest is. Wie thans het Muiderslot betreedt, betreedt het Muiderslot van den Muiderkring, een merkwaardigheid op zichzelf. Men toont er hem wel vertrekken, die stammen uit den ritdertrd van Floris V. men toont er hem wel de herinneringen, die het slot heeft aan dezen graaf, maar tochhet Muiderslot is thans dat, waar Hooft als drossaert den scenter zwaaide. Zoo is er voor den Nederlander e°n dublvl -enot aan verbonden om het Muiderslot te bezoeken. Want m°n ziet er voor zün o~<*cn het (jvnavi™ drama, waarvan Floris V, der Keerl°n God. de hoofdpersoon vorm de, en men ziet cr tegelijk den sierlijken Muiderkring zijn bijeenkomsten houden. Maar men ziet het slot tevens in de rijke aankleeding zooals het deze ten tijde van Hooft heeft gehad, al is er van het histori sche huisraad hier en daar weinig of niets overgebleven. De revolutie van het einde der achttiende eeuw, die in ons land en niet alleen in ons land zooveel schade heeft aangericht, heeft ook het slot te Muiden helaas niet gespaard! De „Maasbode" (R.K.) schrijft o. m.: Financieel-technisch bezien, en alléén van dat standpunt uit sprekend, noemen wij de notaeen knap stuk regeeringswerk, beheerscht door den ernst van den tijd. En op dit gebied geldt het „beter voorkomen dan genezen" wel in hooge mate. Uitge sproken op het terrein van de financieele techniek liggen maatregelen als bijv. de reductie der bijdrage voor het Invaliditeits- fonds. Zijn er voldoende reserves, om dezen maatregel te rechtvaardigen? Kunnen de Zuiderzeewerken zoo in één ruk worden op geschort? Is de gevraagde verliesafschrji ving te rechtvaardigen? Er rijzen bergen van vragen. Algemeen-staatkundig gezien, de doel matigheid der maatregelen beoordeelend, zijn wi) er van overtuigd, dat critiek, felle critiek zal loskomen. Op het verhoogde fis cale invoerrecht, op de tijdelijke benzine belasting, op de Ambtenaarssalarissen- korting allermeest. Met een „aux grands maux grands re- mèdes" is deze laatste zaak niet op te los sen. Al is de wijze, waarop die korting der salarissen van rijksambtenaren, gelijk deze door de Regeering wordt medegedeeld, zal warden toegepast, eene zeer duidelijk ern stig gemitigeerde; deze korting treft een bepaalde categorie van staatsburgers als categorie, zonder eenlgen waarborg, dat andere publiekrechtelijke organen in gelij ken zin de salarisverhoudingen zullen wij zigen. En de vraag dringt zich als van zelf naar voren, of deze bron van onrust (want daarover make men zich geen illusie!) per sé moet worden aangeboord. Zou het niet de overweging waard zijn, de abnormaal lage benzineprijs hier te lande geeft er als vanzelf aanleiding toe die belasting, thans op 3 cent per liter voorgesteld, tot 5 of 6 cent te verhoogen? De normale basis van onkostenberekenlng voor het bedrijfsleven is immers geen 8 cents-literprijs, doch veeleer het dubbele En deze belasting treft in ieder geval een categorie van personen, die juist van de crisis profiteeren. Een anderen weg op dit onderdeel zoeken, zou wellicht een verbetering kunnen zijn van het geheeie complex maatregelen, die zoo aan algemeene fundeerlrg in ons vo!k zouden winnen. Wij herhalen, wat wij gis teren schreven: alleen wanneer de regee ring werkelijk geen kans ziet op andere wijze de begrooting sluitend te maken, kun nen wij ons bij een tijdelijke sa'ar'sver- mindering neerleggen. Uit hetgeen wij bo ven betoogden blijkt, dat wij nog niet ten volle overuigd zijn, dat het niet anders kan. Het „Huisgezin" (R. K.) oordeelt de donkerste plek in de manipulatie van den minister om tot een sluitende begrooting te komen, zijn aanval cp de salarissen: een algemeene korting van 5 prccent. En het blad vervolgt: In z'n soort is deze aanval menschlie- vend; van de eerste 1000 der jaarwedden wordt maar 2 percent gekort, en even eens 2'A percent van de tweede duizend van de wedden der gehuwden. Verder zal v«)r den pensioengrondslag geen korting gelden en zullen de kinder toeslagen aan de korting worden onttrok ken. Zegt men dus: het had erger kunnen zijn en minister De Geer toont zich tot op zekere hoogte humaan, dan zal dit geen tegenspraak ontmoeten. Maar de korting deugt niet, ook om psychologische redenen. En het ergste is, dat zelfs de meest be scheiden salarissen niet ongemoeid worden gelaten, en voor een gezin is, naar den tegenwoordigen levensstandaard gemeten, een salaris van een paar duizend gulden nog bescheiden. Had de Minister van Financiën, liever dan de ambtenaren aan te pakken en in tiendui zenden gezinnen stoornis te verwekken, niet beter gedaan, een wat dieperen greep te doen uit het millioenen-overschot van 1929? Zeker, we verstaan het, dat een minister van Financiën wil overhouden voor een later, mogelijk even slecht of nog slechter jaar, maar was de „uiterste noodzaak" voor de salarisverlaging nu reeds aanwezig? En wij vragen ons af, hoe tegenover het voorstel van den minister de katholieke Kamerfractie staat, die in haar program wel met een salarisverbetering, maar niet met een salarisverslechtering heeft rekening ge houden? Is voor haar het „nood breekt wet" hier aanwezig? Wij durven daar geen ja op zeggen. De Standaard (A.R.) schrijft: „Wie overwegende bezwaren tegen de reeds genomen en In uitzicht gestelde maat-» regelen, of een deel daarvan, heeft, kam niet volstaan met het uitbrengen van nega tieve critiek. Hij moet opbouwend te werk gaan, en in het licht stellen, dat op andere, minder bezwaiende, wijze kan worden te werk gegaan om het sympathieke, in deze omstandigheden noodzakelijke, resultaat der financieele politiek te bereiken. Natuurlijk is thans het tijdstip nog niet gekomen om de gedragslijn der Regeering in alle onderdeelen nauwkeurig te beoor deel, en eigen standpunt te dezer zake nauwkeurig vast te stellen. Daarvoor be hoort eerst ook geluisterd te worden naar de ernstige stemmen, welke in de eerst volgende dagen ongetwijfeld uit het volks leven zullen opklinken. De Regeering zal de eerste zijn om toe te stemmen, dat dit plicht is, maar voor het overige heeft zij gelijk, als zij een beroep doet op allen, die verantwoordelijkheid dra gen, welke politieke of maatschappelijke idealen zij ook koesteren, om haar in haar moeilijke werk te steunen. Wij wenschen haar dien steun te geven, omdat zij daarop recht heeft." Het „Vad." (lib.) kan niet anders zeggen, dan dat de Millioenennota een juist beeld geeft van den moeilijken tijd waarin wij leven, een tijd, dien wij kunnen te boven komen ais gemeenschapszin den boventoon houdt. Het „Hdbd." (lib.) lilkt de Millioenen nota een benauwden droom tce. Niet zoozeer omdat er in wordt aangekondigd, dat de begrooting met een tekort sluit. Dat begre pen we allang. Maar de toon en de pogingen tot wegwerking van het tekort geven Dlük van een geest, waarvan wij verwachten, dat hij ons land duur te staan zal komen en in stede van ons een schrede verder te bren gen uit het economisch moeras, ons eerder nog verder in de verkeerde richting zal laten gaan. Gebrek aan doortastendheid en verkeerd economisch inzicht, dit zijn de karakteris tieken van dit staatsstuk, van deze begroo ting la Churchill of a la Snowden, „Wij rijden op 't oogenblik economisch en fiscaal in een nevel, waarin niet al te ver vooruit kan worden gezien", zoo drukt de minister zich symbolisch uit. Juist, maar dan dient men te rijden op een kompas. Men mag dan niet vertrouwen op de nevelgestal ten, die zich bedrieglijk voordoen en om trent welker ware gedaante men zich geen juist beeld kan vormen. Dan moet men han delen volgens de economische wetten, die men ten slotte tcch niet kan trotsseren. Uit de Millioenennota blijkt ons niet, dat de regeering thans reeds tot dit inzicht is gekomen. Dit zal leergeld kosten, dat wij, be lastingbetalers, moeten neertellen. En daarom biedt deze begrooting geen pers pectief. Minister De Geer staat daar met leege handen.... Het Volk (S.D.A.P.) schrijft: „Volstrekt onaannemelijk zijn de voor gestelde bezuinigingen op het volksonder wijs en op de ambtenaarssalarissen. Wat de eerste betreft, het is kortweg gruwelijk, dat er geen c.isis kan zijn, zon der dat een aanval op het onderwijs ge daan wordt. Werd de vorige maal het zevende leerjaar geschrapt en de schooi opgescheept met ongestudeerde en voor een fooi werkende leerkrachten, thans heeft dc regeering het op de grootte der schoolklas sen voorzien, ten einde onderwijzers uit te sparen. Dat van het onderwijs der kinderen daardoor minder terecht kan komen, is duidelijk. Niet minder erg is de voorgestelde sala risverlaging van het rijkspersoneel. Ook dit personeel moest onder de bszuiniging-Colijn schrikkelijk bloeden. Ingehaald is dat nog lang niet. Twee jaar geleden stelde minister De Geer 6 millioen beschikbaar om de aan gebrachte kortingen voor een klein deel in te halen. Thans wordt een korting van 7 millioen toegepast. Dat wil zeggen, dat de salarissen nog verder omlaag gedrukt wor den dan zij vóór de leniging van twee jaar geleden waren. Het is wel brutaal. De minister schrijft in zijn nota dar, nu velen in inkomsten zijn achteruitgegaan, het billijk is, dat ook de ambtenaren wat meedragen. Dit is misleiding. De a.beiders- beweging heeft het loonpeil tijdens de cri sis vrijwel weten te handhaven. Er is dus geen enkele reden, waarom de rijksloon trekkers zouden hebben te lijden, te min der, terwijl de rijksloonen toch reeds bij het algemeene loonpeil ten achter waren. Men heeft hierin een aanslag op het al gemeene loonpeil te zien." Zondag, 18 October, de groote Missiedag In heel ons Katholiek Nederland is de groote Missiedag, de voorlaatste Zondag van October, bijzonder gewijd door Missiegebed, Missieofferzin en dus ook door Missieliefde. Doch in de Haarlemsche Bisschopsstad is dat dit jaar wel zeer bijzonderlijk het geval. Spreekt het niet vanzelf, dat de plechtig heden van dezen Missie-Zondag zullen aan vangen in onze kerken om de geloovigen het beste voor onze Missieactie te doen geven wat zij hebben: hun gebed? Welhti, in den Haarlemschen Mittovoskring zullen in alle kerken plechtige H. H. Hoog missen worden opgedragen. Voorop de Kathedrale Kerk: „St. Bavo", waar Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, een Pontificale H. Mis zal opdragen. De priesters, leden van het eere-comité, de E. E. voorzitters van hoofdcommissie en com missies zullen worden uitgenoodigd op het priesterkoor plaats te nemen (toog en rcchet). Voor de leeken, leden van het eere-comité, leden der hoofdcommissie en der dagel. be sturen der 13 commissies zal de loggia (groot-koor achter in de Kathedraal) gere serveerd worden. Nog twee pontificale H. H. Missen Verder zuilen nog 2 pontificale H. H. Mis sen gecelebreerd worden behoudens nadere toestemming van Monseigneur, en wel: In de kerk van St. Joseph (Jansstraat), waar de Hoogeerw. heer IVA. van Dinter, Magister Generaal der Paters Kruisheeren zal pontificeeren en in de kerk van den H. Bavo aan den Heerenweg, Heemstede, - waar de Hoogwaardige Heer H. A. M. Stöcker, ge- myterd Abt, Prelaat der Abdij van Beme, de plechtige H. Mis zal opdragen. Verder worden de plechtige Hoogmissen ogedragen Kerk Nieuwe Groenmarkt door den H.Eerw. Pater Honoratius Camina- da, Provinciaal der Minderbroeders Francis canen. Heden heeft de delegatie uit de Neder landsche Dagbladpers, bestaande uit de heeren J. W. Henny, R. Peereboom en W. G. J. Veenhoven, te Genève het petitionne ment voor internationale ontwapening aan geboden aan den voorzitter van den Vol kenbond, den heer M. Titulesco, die daarbij tevens in ontvangst had te nemen een oorkonde, welke wij hieronder afdrukken. landsche Dagbladpers" op het idee gebracht het Nederlandsche Volk de gelegenheid ie geven zich uit te spreken. In ons land. waar in Den Haag in het Vredespaleis het Volkenbondshof zetelt, en dat gerust het land van den vrede genoemd kan worden, hebben dezen zomer alle dagbladen, onge acht hun politieke richting, hoe fel deze bladen overigens dikwerf ook tegenover cftTfflfeupfe. nëevfandata a fa^- Eönfepence du désatmemeut qui sera fenue. a Qeneue aa mol» de ^vpiee isja EEcraasn GEÓpqanisé/ par fa ©resee) quotidienrce. néepfandaiotasa ijopie insta mment vofre, r(Zonfét?ence aa nom do f' humanitéf .de prendre, (eo mesupes nécessaires quL Qonduipont au désaememenl des nafiond a jeffe. décfapaftonr.^. 3* M58 sosjïjeeriandaia aadessuo de lO ai ..=.Jmppap!enanf a toas F"papfo pofifiques du pays est I presentee, au nom de cet^-cf aa de fa lte(S18f« deoJ^SÉtlMpae (e, l Itmstt de Ca itea® spreM>K8!f®©» I j®seBf®rad©)3®a- 0 ^tepterrópe isöt 9m(d«n( 1« »ecr«ioi 9%r De vertaling van deze oorkonde luidt als volgt: PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIO NALE ONTWAPENING van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapeningsconferentie in Februari 1932 te Genève te hou den. Georganiseerd, door de Neder landsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der mensche- lijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Deze verklaring, onderteekend door 2.438.908 Nederlanders boven de 18 jaar, be- hoorend tot alle politieke richtingen des lands, wordt namens hen aan den Voor zitter van de Assemblêe 1931 van den Vol kenbond aangeboden door het bestuur van de Nederlandsche Dagbladpers. September 1931. J. W. HENNY, voorzitter. W. G. J. VEENHOVEN, secretaris. De voorzitter van de Ned. Dagbladpers, de heer J. W. Henny, spiak bij de aanbie ding de volgende rede uit: Mijnheer de President, Volkomen beseffen wij, dat Uwe gewich tige positie van president der assemblêe het U moeilijk maakt, U een oogenblik aan de aan Uw hoog ambt verbonden werkzaam heden te onttrekken. Ten hoogste stellen wij het dan ook op prijs, dat U ons de gelegenheid hebt willen geven, tot U te komen, om U het resultaat aan te bieden van het petitionnement door de Vereeni ging „De Nederlandsche Dagbladpers" in Nederland gehouden en waarvan onze mi nister van buitenlandsche zaken, Zijne Ex cellentie Jhr. mr. Beelaerts van Blokland, reeds mededeeling deed in zijn rede :n de assemblêe. De moeilijke voorbereidende werkzaamhe den van den Volkenbond, die reeds 11 jaar duren, hebben nog steeds het hoofddoel van den Volkenbond, neergelegd in art. 8 van het pact, niet tot verwezenlijking kunnen brengen en zoowel de voorzitter van de ontwapeningsconferentie als tal van ge zaghebbende mannen, de verschillende na ties vertegenwoordigende, hebben bij her haling betoogd, dat om van voorbereiding tot daden te komen, aandrang uit de vol keren zelf, uit de publieke opinie, noodig was. Deze zoo bij herhaling uitgesproken wesscb beeft de vereeniging „De Najer- elkaar staan, eendrachtig de volgende clau sule den lezers boven den 18-jarigen leef tijd ter teekening aanbevolen: „Ik verzoek Uwe conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der na ties zullen leiden." Als men bedenkt dat geheel vrijwillig, zonder eenige politieke pressie, 2.438.908 van de ongeveer 4 millioen Nederlanders boven den leeftijd van 18 jaar, in enkele weken tijds het in de dagbladen afgedrukte peti tionnement hebben onderteekend en inge zonden, dan mag hier zeker wel van een succes gesproken worden. En dan blijkt hier toch zeker uit de sterke wil van het Nederlandsche volk om den arbeid vah den Volkenbond te doen slagen ook op het gebied, waar dit welslagen het meest vereischt wordt. Hoewel dit petitionnement gericht is aan de ontwapeningsconferentie, stelden wij het op prijs dit reeds nu aan Uwe Excellentie ter hand te mogen stellen, waar toch deze zitting der Assemblêe nog meer dan vorige in het teeken van ontwapening staat, en wij verzoeken Uwe Excellentie het resultaat van het petionnement, waarvan de origi- neele formulieren aan het secretariaat zijn toegezonden, doch dat wij samengevat heb ben in deze oorkonde, wel te willen ter hand stellen aan de ontwapeningsconferen tie. Wij vertrouwen met deze daad van de Nederlandsche Dagbladpers iets te hebben mogen bijdragen aan de daad van ontwa pening en wij hopen dat in vele landen ons voorbeeld gevolgd moge worden, waardoor ongetwijfeld het door ons zoo lang en innig verlangde streven dier commissie werke lijkheid moge worden, tot heil der menschheid. De delegatie was gistermiddag door mi nister Beelaerts van Blokland ontvangen. Waardeering voor het Petitionnement Op het te Genève gehouden Congres van de Internationale Unie van Volkenbonds- vereenigingen heeft professor Cassin, een der Fransche gedelegeerden bi) den Vol kenbond, gewezen op het succes van het Nederlandsche petitionnement. Professor Cassin hield zijn rede aan een diner, waar bij 300 afgevaardigden van alle lander aanwezig waren. „In het algemeen kon," zoo zeide hij, „opgemerkt worden, dat de be.angstellhig in Volkenbondskringen voor het Nederland sche petitionnement zeer groot is en dat men bewondering koestert voor de samen werking, waardoor bet tot stand gekomen Kerk Kleverpark door den Hoogeerw. Pater Mr. M. Hupperts, Provinciaal der Paters Montfortanen. Kerk Rijksstraatweg (Haarlem-Noord), door den Hoogeerw. Pater B. Silhorst, Pro vinciaal der Paters van den H. Geest. Kerk Paul Krugerstraat door den Hoogeerw. Pater L. Wouters, Pro vinciaal der Paters Redemptoristen. Kerk Amsterdamstraat door den Hoogeerw. heer Pater W. Govaart, Provinciaal der Priesters van het H. Hart van Jezus. Kerk Rijksstraatweg (Liduina) door den Hoogeerw. Pater A. Kersten, Pro vinciaal der Witte Paters van Kardinaal La- vigerie. Kerk Spaarae door den Hoogeerw. Pater A. Jurrius, Pro vinciaal der Paters Dominicanen. Kerk Aerdenhout-Eentvcld door den Hoogeerw. heer Pater H. Keysers, Provinciaal der Paters Jezuieten. Kerk Bloemendaal door den Hoogeerw. Zeergel. heer Dr. Jac. Bruning, Deken-Pastoor van Transjordanie, Palestina. Kerk Heemstede (Valkenburgerplein) door den H.Eerw. Pater J. A. Zandvliet, Pro vinciaal der Missionarissen van het H. Hart. Kerk Overvecn door den Hcogcerw. Pater Dominicus, Pro vinciaal der Paters Passionisten. Kerk Spaarnwoude a. d. Lie door den Wcleerw. heer Kapelaan J. Mol, Amsterdam, Procurator der Noorsche Missie. Kerk Vüfhc'zen (Haarlemmermeer) door den Z.Eerw. Pater A. Maassen (Paters Montfortanen) Kerk Vogelenzang door den Z.Eerw. heer Pater A. Verheggen, Rotterdam (Paters Redemptoristen). Kerk Ve'sen-Dr ehuizen door den Z.Eerw. Pater S. Schlenter (Paters Assumptionisten) De officieele plechtige opening der „Mittovos" Te vier uur precies op Zondag 18 October heeft in het „Mittovos"-gebouw aan den Kleinen Houtweg 16 de plechtige, officieele opening van de „Mittovos", (Missietentoon stelling voor onze Spaarnestad) plaats. De commissie pers en propaganda is nog aruk in de weer om te trachten, dat deze plechtigheid door den K.R.O. zal kunnen worden uitgezonden. Voor de deelnemende Missionneerende Or den, welke door heel Nederland verspreid zijn en voor de duizenden Katholieke belangste lenden hopen wij dit van ganscher harte. Vcor deze officieele plechtigheden worden uitgenoodigd de leden van fcet eere-comité. Verder worden plaatsen gereserveerd voor de circa 300 leden der Hoofdcommissie en der 13 commissies, die in het bezit zijn van een doorloopende toegangskaart voor de heele week tot de Tentoonstelling. Ook zal deze plechtigheid door een ieder kunnen worden bijgewoond, die zich in het bezit stelt van een daarvoor speciale toe gangskaart. Alle bijzonderheden daaromtrent worden nader gepubliceerd. Nadat Z. H. Exc. Mgr. de Bisschop, de Doorluchtige en Hoogeerw. Heer Vicaris-Ge neraal, de H. E. Heer Deken van Haarlem en de Hoogw. Provinciaals of Overeten door de commissie van ontvangst zijn binnengeleid zal een zangkoor, sterk circa 180 zangers, ge vormd uit de kerskoren van Haarlem en Om liggende Parochies, en onder leiding van den heer J. Schouten, organist der Kathedraal, ..In nomine Jesu" en daarna „Dixit ergo eis Jesus", zingen. Dan spreekt de H. E. Heer Deken, de alge- meene voorzitter, het welkomstwoord. Vervolgens zal de voorzitter der Ver. van Missionneerende Orden, de Z E.Z.G. Heer W. Keller S.J., een toespraak houden. Nadat dan het machtige koor weder zal hebben gezongen „Ecce -Panis" en „Praepa- rate corda vestra" zal Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem en Be schermheer der „Mittovos" uitgenoodigd wor den de Tentoonstelling te openen Wanneer dit geschied is, zingt het koor nog „Cantate Domino" en tot slot, met alle aan wezigen, het Mittovoslied. Dan wordt de rondgang door de Tentoon stelling gemaakt en zijn daarmede deze officieele plechtigheden geëindigd. Nadat Monseigneur en de andere geeste lijke en wereldlijke autoriteiten zijn uitge leid, wordt de Tentoonstelling voor het pu bliek geopend. Deelnemende groepen - Geschonken medailles en prijzen De deelnemende groepen van den nationa- len wedstrijd van E. H. B. O. zijn: Alblasserdam E.H.B.O. 1 groep; Alkmaar Roode Kruis 2; Amsterdam E.H.B.O. 1; ld. Roode Kruis 2; Apeldoorn Roode Kruis 1; Bussum Roode Kruis dames 1; Id. Id. hee ren 1; ld. Politie 1; Bloemd. Reddingsbriga de, dames en heeren 1; Id. Id. heeren 1; Delft E.H.B.O. 2; Dordrecht E.H.B.O. 1; ld. Roode Kruis 1; Gouda Roode Kruis 1; 's-Gravenhage E.H.B.O. en ld. Politie 2; Groningen Roode Kruis 1; Haarlem E.H.B.O. dames 2; Idem Idem heeren 1; Den Helder Marine 1; Rotterdam Llnker-Maasoever E. H. B. O. 1; Idem Oud-Char lois 1; Idem Roo de Kruis 1; Santpoort E.H.B.O.1: Schiedam E.H.B.O. 1; Idem Roode Kruis 2; Soest E. H. B.O. 1; Utrecht E.H.B.O. 1; Idem Politie 1; Idem Roode Kruis 8; Idem Reddingsbrigade en Brandweer 1; IJmuiden Roode Kruis da mes 2; Idem Idem heeren 2; Idem E.H.B.O. dames 1; Idem Idem heeren 1; Zeist Roode Kruis 1; Zwolle Roode Kruis 1; Vlaardin- gen E.H.B.O. 1. De volgende medailles en kunstvoorwerpen zijn geschonken: Hoofdbestuur Ned. Roode Kruis, zilveren medaille: Ned. Verg. E.H.B.O. verg. zilv. med.; Gemeente Haarlem verg. zilv. med.; Roode Kruis, Busrum verg. zilv. med.; Da mesleden R. Kr.. Haarlem, zilv. med. met 5 draamnedailles; Heerenleden R. K. Haarlem Idem idem; Reddingsbrigade Haarlem zilv. med.; Roode Kruis Schiedam verg. zilv. med.; Haarl. Dagblad plaquette; Stads Edi tie verg. zilv. med.: N. H. Courant zilv. med.; Personeel firma Mathot, verg. zilv. med.; Slerkan, Haarlem zilv. medaille; N. N. 2 verg. medailles; Viergever verz. med.; Per soneel firma Enschedé idem idem; Van Kamnen Jr. en Sr. zilv. medaille; Ongeval- lendienst Haarlem zilv. aschbak; Commissa ris van Politie zilv. Eversharp potlood. Fa- ber, zilveren medaille; T. Dorrepaal 2 Faience pullen; Zlekeninricbting St. Joan nes de Deo verg. zilv. med. met 5 draaeme- rlailles; Mar'astlehHnir zilv. lauwerkreus; ■Rrandwfer"o'I°'Te zii". lauwert''1" rt F. p. o. °artwonrt vev" nH'H1'' "oode Kruis Haai 'em, heeren, zilv. siersrtu'ld. Besmettelijke ziekte In de afgeloopen week zijn in deze ge meente 3 gevallen van roodvonk en 1 gevai van diphtheric voorgevallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5