DE KRUISVAARDERS VAN St. JAN Programma der H. O. V. Verdere bezuinigingen in Engeland VERKEERSONGE VALLEN FINANCIEN De verlenging van het moratorium BINNENLANDSCH NIEUWS In het middelpunt der belangstelling Conversie van leeningen GEMENGD NIEUWS Om honderd gulden in gijzeling gezet Redders van het pauperdom SPORTEN WEDSTRIJDEN ZWEMMEN De Hollandsche Dames Zwemclub in Engeland SCHAKEN BILJARTEN Nederlaagwedstrijden bij D. O. K. Heemstede UITLOTINGEN STOOMVAARTLIJNEN Verscheidene noviteiten Thans, nu het muzdekseizoen weer is aan gebroken, is het programma der H.O.V. ver schenen. Allereerst bevat dit programma een inlei ding, waaraan wij het volgende ontleenen: „Een hoogstaand muziekleven heeft zoowel voor den enkelen mensch, als voor de maat schappij, een cultureele beteekenis van niet te onderschatten waarde. Voor onze veste tracht de Haarlemsche Orkestvereeniging dat groote belang te verzorgen. Zij wenscht het baanbrekende werk, door den heer Gerharz begonnen en op zoo voortreffelijke wijze door den naar Amsterdam geroepen dirigent Edu- ard van Beinum voortgezet, trouw te blij ven. Zij verwacht, dat de ingezetenen van Haarlem en aangrenzende gemeenten zullen beseffen wat het bestaan van een eigen or kest voor ons kunstleven wil zeggen. Zij hoopt, dat iedereen zal begrijpen, dat krach tige daadwerkelijke medewerking van ieder een noodig is, om de Vereeniging in staat te stellen haar taak naar behooren te vervullen. Zij is er van overtuigd dat de hierachter ontvouwde plannen voor het komende sei zoen velen zullen bewegen als lid toe te tre den. Eendracht maakt macht! Hoe grooter het ledental, hoe meer de H.O.V. in staat is in de behoeften van het Muziekleven te voldoen, hoe meer het bestaan van het orkest ver zekerd is. De heer Frits Schuurman, de nieuwen jon ge dirigent, zal zijn energie, zijn kunnen en willen in dienst stellen van het streven der H. O. V. en wanneer wij hem het vertrou wen schenken, waarop de afgetreden dili gent in zijn afscheidswoord doelde, dan moet hij slagen! Moge dit zoo zijn! Teneinde te voldoen aan veler wenschen werden de ledenconcerten op Dinsdag ge steld, zoodat voortaan Dinsdagavond de mu ziekavond bü uitnemendheid voor Haarlem zal zijn. Worden er op dien avond geen con certen der Bachvereeniging gegeven, dan treedt het orkest met zijn zooals hier onder U blijken zal welverzorgde program ma's op." De volgende noviteiten staan op het pro gramma: Corelli: Weihnachtskonzert; Vivaldi: Con certo Grosso „l'Estro armónico"; Handel: Concerto Grosso e moll; Haydn: Sympho nic No. 86 D dur; Sinfonie Concertante; Mozart: Deutsche Tanze; Schubert: Sym- phonie No. 5 Bes dur; Lekeu: Fantaisie sur deux airs populaires angevins; Debussy: Berceuse héroique; Honegger: Pastorale d'Eté; Géza Frid: Vioolconcert; Henriette BosniansPoème pour orchestre avec violon- celle-solo; Henk Badings: Cello-concert; Leo Smit: Forlane et Rondeau; Hans Straesser: „Uitzichten", 5 stukken voor orkest; J. W. van Otterloo: Suite voor strijkorkest; Theo van der Bijl; Suite op Gregoriaansche mo tieven. Behoudens de mogelijkheid van een enkele wijziging door onvoorziene omstandigheden, zullen de concerten op de volgende data met medewerking der volgende solisten worden gegeven: 1931: 29 Sept. Marthe Girod, piano; 13 October Frans Vonk, viool; 20 October Ste- phan Bergmann, piano; 27 October Annie Woud, zang; 3 November Alexander Mos- kowsky, viool; 17 November Henri Temian- ka, viool; 24 November Hans Gruys, zang; 8 December Henriette Bosmans, piano; 15 December Henk van Wezel, violoncel; 22 December Eugen Emeljanoff, zang; 29 De cember Francis Koene, viool; 1932: 19 Jan. Berthë Seroen, zang; 26 Jan. Endre Gertler, viool; 2 Februari Caroline Lankhout, piano; 16 Februari Fred. Leidner, alt-viool; 23 Fe bruari Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap", zang. Soliste wordt nader bekend gemaakt; 8 Maart Viola Mitchell, viool; 22 Maart, Jan de Boer, piano; 29 Maart Cor de Wilde, violoncel. Leeraren R. H. B. S. te Velsen Tot leeraren aan de R. H. B. S. te Velsen zijn benoemd de heeren H. A. Kamermans en Dr. K. A. Schild, beiden te Haarlem. De Provinciale weg HembrugLimmen Aanbesteding gedeeltelijken aanleg Hedenmorgen werd door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland in het Gou vernementsgebouw te Haarlem aanbesteed. Het aanleggen van de aarden baan van het gedeelte van den Provincialen weg HembrugLimmen tusschen de Ham en het Stationsplein te Wormerveer met bijkomen de werken. Ingekomen waren 27 biljetten. De laag ste inschrijfster was de fa. Hill Roozen, te Amsterdam, voor f 389.000. Die arme duo-engel. Gisterenavond om 10 uur had op den hoek van den Kruisweg en Nieuwe Gracht (West zijde) een botsing plaats tusschen een auto, komende van het station en een motor ko mende van de Nassaubrug. Beide voertuigen werden beschadigd. De motorrijder V., kantoorbediende uit Amsterdam, had op de duo zijn vrouw zit ten. Zij werd over de straat geslingerd en kreeg een hersenschudding. Nadat de eerste hulp verleend was, werd zij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd. Tegen den autobestuurder, die geen voor rang verleende, is proces-verbaal opgemaakt. Verlaging van de rente In het Lagerhuis stelde Snowden gisteren voor het tot dusver wettelijk vastgestelde be drag van den rentedienst te verlagen met ongeveer 30 millioen pond sterling en een aanvang te maken bü een gunstige gelegen heid met de conversie van de 5 oorlogs- leening. Het voorstel vermeldt de moge- lükheid van het omzetten van bijzondere preferentieele schatkistbiljetten, waarvan ot het kapitaal, of de rente vrij zullen zijn van belastingen op het inkomen. Deze bezuini gingsmaatregelen werden door Snowden uit voerig toegelicht. Een onder de leuze „gelijke offers voor allen" ingediend voorstel tot verlaging van den rentedienst met ongeveer 150 millioen pond sterling, werd verworpen met 267 tegen 187 stemmen. Het voorstel van Snowden werd zonder hoofdelyke stemming aangenomen. R. K. Hanzebond van Slagers- Patroons Coöperatie en Federatie Onder voorzitterschap van den bondsvoor zitter, den heer G. C. Scholtes, hield de Ned. R. K. Hanzebond van Slagerspatroons te Utrecht haar vergadering. De voorzitter deelde mede, dat het risico- cüfer voor de aangeslotenen bü de Midden stands-Onderlinge vastgesteld is tot f 12 per f 1000 loon, hetgeen een zeer aanzienlük minder bedrag is dan bij de Rüksverzeke- ringsbank, waar dit f 23 bedraagt. Hierna hield de heer J. J. Meier, direc teur van het Openbaar Slachthuis en Vleeschkeuringsdienst te Breda, een referaat over coöperatie en federatie in het slagers- bedrijf. Resumeerende kwam spr. tot de twee volgende stellingen: a. Geen nieuw slachthuis worde meer op gericht, of hetzü coöperatief, en men passé er een coöperatieve werkwijze toe. b. Het is gewenscht, in alle gemeenten, waar een openbaar slachthuis is, een voor- loopig coöperatief verband van slagers op te richten. Het is dan, volgens spr., noodzakelijk, zoo dra er slechts eenige coöperaties worden ge sticht, deze te vereenigen in federatief ver band. Aangenomen werd de volgende motie: Gehoord de besprekingen over de coöpe raties en de federatie in den vleeschhandei, besluit de algemeene vergadering van den R. K. Hanzebond van Slagerspatroons, ge houden den 16en September te Utrecht, aan het hoofdbestuur op te dragen: a. Krachtige leiding en büstand te geven in den groeienden drang naar coöperaties in den vleeschhandei; het aan het hoofdbestuur over te laten naar bevind van omstandighe den te handelen maar er intensieve propa ganda voor te maken; b. de zuster-organisaties in den vleesch handei op de hoogte te brengen van deze voornemens, om met haar de coöperaties te zamen tot stand te brengen; c. zoo noodig een federatie tot stand te brengen; d. op de eerstvolgende vergadering ver slag uit te brengen van den stand van za-» ken, om als het nog noodig is dan definitie ve voorstellen te doen. Nu de toonaangevende bankiers in geheel Amerika druk schijnen te gaan uitoefenen om een einde te maken aan de op het oogen- blik heerschende onzekerheid en president Hoover er toe te brengen het moratorium te verlengen, staat het schuldenprobleem weer in het middelpunt van de belangstel ling. De „Sun" is van meening, dat Hoover hei melijk er van overtuigd is, dat het morato rium voor het afloopen moet worden ver lengd. Ook heerscht de meening, dat Hoover de verlenging van het moratorium bü de a.s. ontwapeningsonderhandelingen als troe^ wil uitspeler, teneinde büzondere Franse.*^ concessies los te krijgen. De „Evening Post" is van meening, dat Frankrijk bü een voortdurende crisis zeker lijk in de herstel- en ontwapeningsproblemen toegevender zal worden. Ingediend is een wetsontwerp tot het aangaan van een of meer geldleeningen,. ten laste van het Rük, strekkende om de regeering te machtigen over te gaan tot con versie van de 6 pet. staatsleeningen 1922 A en B,waarvan conversie mogelijk is van 1 Maart 1932 af. Schuldbekentenissen van deze leeningen zijn nog in omloop tot de volgende bedra gen, van de leening 1922 A f 149.587.000, van de leening 1922 B f 149.885.000, zoodat voor de dekking der uitgaven wegens haar aflossing valt te rekenen met een totaal van f 299.472.000. Als dekking kan worden beschikt over ontvangen extra-aflossingen op voorschotten ingevolge de Woning wet en op voorschotten voor woningbouw met premie tüdens het indienen van dit wetsontwerp beloopende een som van f 24.597.000. Daarnevens wenschte de regeering voor de gemelde aflossing te bestemmen een bedrag van f 40.0930.000, de opbrengst van inschrijvingen in het 3 pet. Grootboek ver kocht ingevolge de wet van 24 December 1930 tezamen f 64.600.00, welk bedrag wel licht op het tü'dstip der conversie nog zal zijn toegenomen. De in het ontwerp voorgestelde machti ging strekt derhalve niet verder dan ter verkrijging van de overige ter aflossing der beide 6 pet. leeningen benooligde middelen tot een maximum van rond f 240 millioen. De looptüd van de nieuwe schuld zal ge- lük zijn aan den levensduur, welke de lee ningen na 1932 nog zouden hebben, indien niet tot vervroegde aflossing werd overge gaan. De vier Volendammers bij Mgr. Nolens „De werkelijkheid was nog véél mooier" Men herinnert zich het artikeltje, kort na het overlijden van Mgr. Nolens van de hand van het Tweede Kamerlid van der Bilt, over genomen uit „De Volkskrant", een aardige herinnering aan het feit, hoe vier Volendam mers bij Monseigneur wisten binnen te drin gen. De heer J. Steur te Volendam, één van de vier Volendammers in kwestie, schrijft aan „De Tüd" naar aanleiding hiervan: Als aardige herinnering aan Mgr. dr. No lens kan die gebeurtenis zeker dienst doen, maar jammer genoeg, of het geheugen van den heer v. d. Bilt hem in den steek heeft gelaten of de fantasie hem parten speelde, weten wü niet, maar feit is het, dat de voorstelling van het gebeurde niet geheel juist en de werkelükheid nog véél mooier is. Met plaatsing van dit schrüven als kleine rectificatie zoudt u mij, als één van de vier betrokken Volendammers, dan ook stellig genoegen doen. Onaangediend dan, waren wij op Monseig neur, als voorzitter en leider der R. K. Ka merfractie, aangestevend, hetgeen bij de por tierster nogal bezwaren opleverde. Maar op onze verzekering, dat wü niet voldoende tij dig belast waren met onze zending en wü voor aandiening dus geen tüd hadden gehad, en ook omdat wü verzochten slechts voor twee minuten te mogen worden gehoord, zeil den wü, zelfs zonder briefje van' den heer v. d. Bilt en niettegenstaande de goed afge richte portierster, vrü voorspoedig bü Mon seigneur binnen. „Maar dan", dreigde Mgr., „voor niet langer dan de gevraagde twee mi nuten"; hij had immers geen tüd. Welnu, eenmaal binnen en met zoo weinig toegeme ten tüd, staken wü maar dadeUjk van wal en als afgevaardigden, niet van de visschers- vereeniging, maar van de vereeniging van belanghebbenden uit de nevenbedrijven, kwamen wü met onze grieven en onze ver zoeken voor den dag. Heel ampel en heel ernstig, Mgr. kon 't immers niet anders, heb ben wt) toen de zaken, natuurlük zeer ern stige zaken Mgr. liet zich met beuzelarijen immers niet in gezamenlijk besproken. En wel zóó aangenaam en zóó onder ons, dat al dadelijk de tüd geheel werd vergeten en de toegezegde minuten in evenzoovele halve uren werden omgezet. Zooals begrijpe lijk, zeer tot onze bevrediging, genoegen en bewondering. Wij zaten samen zóó intiem te redeneeren, dat Mgr. ons ten opzichte van de leden der Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, ten overstaan van dergelüke ernstige netelige kwestie als zijn meening te ken nen gaf: dat die heeren voor minstens zestig procent, zegge 60 pet., nog een vervolgcursus noodig hadden. Ik hoop ondertusschen maar, dat de heeren met dien cursus intüds zün begonnen, want weldra zullen er daden moe ten komen en wel zeer ernstige daden en zeer binnenkort. De afsluiting van de Zui derzee nadert op onrustbarende wüze haar voltooiing. Daarna heeft Mgr. ons heel vriendschappelijk zün werkkamers laten zien, ware arsenalen van boeken en bescheiden op velerlei gebied. Waarna hü ons naar de deur leidde en ons heel spontaan óók nog een portret van hem beloofde. Welk portret wü dan ook, voorzien van zün eigenhandig on derschrift: „Ter herinnering aan het bezoek 13 Mei 1929", met handteekening in grooten dank hebben ontvangen. Als blijvende her innering aan de buitengewoon sympathieke ontvangst en behandeling by den grooten staatsman. Een verborgen schat Geld en kostbare voorwerpen in een onbewoonbaar huisje ontdekt Door een toeval is dezer dagen een vrij groot bedrag aan geld ontdekt in een bouw vallig huisje te Glanerbrug, dat daar reeds ongeveer drie jaar onbeheerd stond. Toen het huisje onbewoonbaar was verklaard, was de eigenares, een eenigszins zonderlinge we duwe, met achterlating van een deel van het huisraad, naar Enschede vertrokken. Eenige jongens kwamen nu dezer dagen op het idee, eens binnen te gaan küken. Zü klommen door de reeds vernielde ramen, snuffelden in kasten en laden en vonden op verschillende plaatsen verborgen, in kran tenpapier gewikkeld, geld. Toen ze nogal groote verteringen in het dorp maakten, kreeg de politie al spoedig argwaan. En bij een verhoor kwam aan het licht, welke ont dekking de jongens hadden gedaan. Zij ver telden, dat ze eerst een briefje van f 25 ge vonden hadden. Ze durfden dit echter niet wisselen en brachten het weer terug. Later vonden ze ook een bankbiljet van f 200. Er lagen ook gouden ringen enz. De politie stelde een nader onderzoek in en vond op vele plaatsen verborgen, een be drag in totaal van f 350. Ook verschillende andere voorwerpen van waarde werden er aangetroffen. Alles had, voor iedereen toe gankelijk, ongeveer drie jaar lang onbeheerd gelegen. Op last van de autoriteiten zün deuren en ramen nu dichtgespijkerd, nadat De barones, die schipbreuk geleden heeft (tot eveneens geredden matroos): „Denk erom man, dat je eerst klopt voordat je by mü binnentreedt." alle voorwerpen van waarde onder de hoede der politie zijn gesteld, totdat de rechtma tige eigenares zich zal hebben aangemeld. Auto te water De inzittenden gered. Hedenmorgen is een luxe auto, bestuurd door W. Sennema van Zuidhom, ter hoogte van het viaduct te Groningen door een de fect aan de stuurinrichting, in een sloot ge reden. Sennema zelf sprong uit den auto. De beide andere inzittenden, het bejaarde echtpaar Hofstede, wonende te Zuidhom, kon uit den auto worden gered en bleek on gedeerd te zyn. Zij kwamen met den schrik en een nat pak vrij. Winkelier gered door faillissement Een winkelier in lampekappen en aanver wante artikelen te Zaandam heeft weer eens aan den lüve ondervonden, dat er in het handelsverkeer nog immer een harde me thode bestaat om onwillige of onmachtige schuldenaren tot het nakomen van hun ver plichtingen te dwingen. In een gesprek, dat „Het Volk" met het slachtoffer der güzeling had, vertelde deze, dat hü in de afgeloopen maanden, vooral ten gevolge van een vrü langdurige ziekte, emstigen teruggang in zyn zaak had onder vonden. Dit bracht hem in financieele moei lijkheden. Hij verzocht zijn crediteuren om eenig uit stel en gaf de verzekering, dat alles te zyner tüd in orde zou komen. Maar er was één Onze groote steden zijn nog wat anders dan huizenwoestünen; het zijn ook men- schen-pakhuizen. Wanneer wij zoo eens een dagje Amster dam, Den Haag of Rotterdam bezoeken, dan zien we slechts het groote leven; winkelpa leizen en monumentale gebouwen; we zien slechts de city. Maar de stad is grooter. We bedoelen niet de nieuwe, ruimgebouwde bui tenkwartieren, waar een althans oogen- schünlijk welvarende bevolking huist, neen, met die menschenpakhuizen bedoelen we de niet-door-vreemdelingen-bezochte volksbuur ten, door vele paupers bewoond. Daar leven menschen, niet zoo welvarend als in de fris- sche buitenwijken, maar onder omstandig heden, zoo bedroevend en betreurenswaardig dat zü, die nooit in die krotwoningen dei- volksbuurten komen, er zich geen denkbeeld van kunnen vormen. Daar leeft in die sloppen en vunzige stra ten een jeugd, die verwaarloosd wordt op geestelijk en op maatschappelük gebied; daar leeft een bende stakkers, over wier lot zich de wereld evenmin als helaas meestal de ouders niets en niemendal bekommert Er leeft echter een God, Die toen Hy op aarde weldoende rondging, de kinderen lief had en zeide: „Laat ze by Mü komen". En nog heeft Hü ze lief en het „Laat ze by My komen" zegt hij nóg; tegen de opvolgers van Zijn Apostelen. In de groote steden, vooral Amsterdam en Rotterdam, trekt het St. Franciscusliefde- werk van de Priesters van het H. Hart, in Den Haag van de Minderbroedersfrancisca nen, zich het lot van die verwaarloosde stakkers aan. De laatste jaren echter is er een orde van leekebroeders in wording, die zich uitsluitend wüdt aan de geestelijke en maatschappelijke verheffing van dit helaas nog groote deel der jeugd. Die Orde bewoont Huize „Ora et Labora" Van Vredenburchweg 164 te Rüswijk. Men vindt, daar geen massale gebouwen door honderden jongens en broeders bevolkt; dat is momenteel nog een luchtkasteel; doch de plannen ervoor zün er en het bouwfonds ervoor is in wording. De jongens, die de te stichten groote gebouwen moeten bevolken, zijn er ook reeds. Honderden wachten op opname. Het vorig jaar konden van de 40(5 aanvragen slechts een 30-tal ingewilligd wor den; en dan te denken, dat de opname van die 400 dringend noodig is, zooals Overste van den Corput ons mededeelde; van die overige 370 is zeker het grootste percentage verloren. Men vindt daar nog geen leger van Kruisvaders; slechts enkele stoere pioniers met een 30-tal volgelingen; maar als er ruimte was, dan zou ook dat laat ste getal veel grooter zün. Wat men er dan wel vindt? Den enthou siasten apostel-yver, de zich zelf negee- rende nederigheid en de oprechte Christe lijke naastenliefde, die niet behoefte heeft aan ruime gebouwen, doch slechts aan een groot hart; en dat bezitten de Kruisvaar ders van St. Jan, die daar werken aan het maatschappelük en geestelyk welzün var ongeveer 90 jongens en dat met een liefde en in een christelüken geest, die bewonde ring wekt. De Z. E. Pater Dr. Jac. van Ginneken SJ. stichtte 6 Januari 1922 dit leger der Kruis vaarders van St. Jan, als leeke-apostelen naast het zware werk der priesters. By de zorg voor de verwaarloosde jeugd vergeten ze ook de ouders niet en door het zegenrijk werk van de Kruisvaarders werd reeds menig gezin weer gelukkig in het bezit of in het terugvinden van een Godsdienstig leven. Momenteel heeft de stichting groote be hoefte aan uitbreiding. Huize „Ora et labcra" te Rüswük is een houten gebouw met wat dito bügebouwen gelegen op een ongeveer 6 H.A. groot terrein, eertüds een jachthuis van een of ander rijk man. Terrein voor uitbreiding is er genoeg, maar het bouw fonds, dat 75.000 groot moet werden, is pas in zijn eerste begin en als dat vol is, kan aan den nieuwbouw begonnen werden. Dat beteekent, dat na voltooiing weer eenige honderden jongens meer uit die menschen pakhuizen in deze zoowel natuurlijk als geestelijk frissche omgeving geplaatst kun nen worden; en dat beteekent, evenzoovele jongens evenzoovele gezinnen en al hun ko mende generaties, geestelük en maatschap pelijk gered uit het pauperdom. De Kruisvaarders droomen van een groot complex gebouwen; niet voor eigen roem* maar voor de arme jeugd die misdeeld is. voor de arme stakkers, die de dupe zijn ge worden van de wandaden van ouders en voogden. Eenige cijfers geven een beeld van wat reeds tot stand kwam in dit eerste decen nium; de Kruisvaarders bezitten 3 huizen; een internaat te Rijswijk en extematen te Den Haag en Rotterdam. Het aantal jongens (intern) steeg van 7 in 1926 geleidelijk tot 90 in 1931; 16 broeders, die na 3 maanden postulantschap en 2 jaar noviciaat de geloften van gehoorzaamheid, zuiverheid en armoede afleggen, werken aan de opvoeding en maatschappelüke scholing der jongens; er zyn 14 novicen, 2 postulanten en 14 juvenisten, die voor Kruisvaarder op geleid worden; voorts 17 externe medewer kers; totaal 152 personen. Aan loonen wordt 550 per week betaald: 500 wordt per maand aan brood uitgege ven; en wat meer beteekent in 1930 werden 10.200 H Communies uitgereikt. De jongens genieten zooveel mogelyk vrij heid, krügen zakgeld naar leeftijd; het ove rige van hun loon wordt rentegevend ge spaard, tot ze op 21-jarigen leeftijd de in richting verlaten, en in een passende be trekking geplaatst worden. Het contact met de inrichting blyft ech ter door bezoek en ontwikkelingsavonden voortbestaan. Van de interne jongens, die door Maat schappelük Hulpbetoon, St. Vincentiusveree- niging of parochie-geestelykheid in de in richting geplaatst worden, komt er 80 pet. voort uit gemengde huwelijken; 5 pet. is on gedoopt, communistische factoren komen sporadisch voor. Na eenigen tüd in de inrichting vertoefd te hebben, stijgt merkbaar het zedelijk en godsdienstig karakter; 30 pet. bezoekt scho len; 60 pet. is in de bedrijven van de in richting en 10 pet. in bedrijven daarbuiten werkzaam; de interne bedrijven zijn: druk kerij, zetterij, binderij, tuinderij, timmerwin- kel, smederij, kleermakerij, electrotechnisch bureau en koperslagerij Herhalingsonderwys, waarbü talenkennis niet vergeten wordt, is verplichtend voor de schoolvrije jeugd, zoodat zü zooveel moge lyk aan het huis gebonden zijn. Van de jongens, die het huis verlaten heb ben, zijn de meesten goed gebleven. De jongens, die de extematen te Den Haag en Rotterdam bezoeken, komen hoo'd- zakelijk uit gemengde huwelijken, uit mi lieus, waar het Neo-Malthusianisme hoogtü viert en de vader sociahsMsch georganiseerd is; 30 tot 40 pet. werd na contact met de Kruisvaarders van openbare naar R. K. scholen gebracht. Dank zij ouderavonden en hu'sbezoek werden veel huisgezinnen tot de Kerk terug gebracht. schuldeischer, een grossier uit Rotterdam, die bleef aandringen op directe betaling. De winkelier verklaarde hiertoe niet in staat te zijn en toonde zijn goeden wil, doorde totaal schuld van 160 geleidelük tot 100 te doen verminderen. Dit ging den grossier, die reeds verscheidene malen met het paardenmiddel van de gijzeling had gedreigd, niet vlug ge noeg. Een deurwaarder en het kantongerecht moesten er aan te pas komen. Op Koningin nedag betraden de mannen der wet, ver sterkt met een rijksveldwachter, de woning van den winkelier, die nóg eens vertelde, dat hij niet kón betalen. Onverbiddelijk luidde de conclusie: dan mee naar Haarlem om gegüzeld te worden. En de winkelier nam afscheid van vrouw en kind, en stapte met deurwaarder en veld wachter in de auto, die hem naar de arron- dissements-rechtbank zou vervoeren. Bij de rechtbank betaalde de gyzelaar een maand kostgeld vooruit en de winkelier ver dween in 'de cel, met het vooruitzicht, om als misdadiger in optima forma tweemaal een half uur per dag te worden gelucht Na vijf dagen werd het faillissement ge lukkig uitgesproken, waardoor de winkelier in vrijheid kwam. Bij een dronkemansrelletje Begrafenis van den Arahemschen politic-agent Woensdag is te Arnhem onder groote be langstelling met corpseer begraven de agent van politie J. A. Gruel, die, zooals wü vroe ger berichtten, bü een dronkemansrelletje met een mes in de buik was gestoken en aan de gevolgen daarvan overleed Na de plechtige uitvaartdiensten in de St. Josephskerk, begaf de lükstoet zich naar het politiebureau, waar het politiemuziek- corps treurmuziek uitvoerde. Vervolgens begaf men zich naar de R K. Begraaf plaats. In den stoet gingen mee een groot deel van het Arnhemsche politiekorps, de putaties van de Rijksveldwacht, de Kon. Marechaussee, de militaire politie en de ge meentepolitie uit Nymegen, Ape'Jioom, Zutphen, Rheden, Wageningen, Ede, Ren- kum, Tiel, Breda en de Rüksveldwachters- vereeniging. Op het kerkhof waren o.m. aanwezig de burgemeester van Arnhem en ,de heer Van de Burg, commissaris van po litie. Roeiboot gezonken Een inzittende verdronken In den afgeloopen nacht is in den Ouden Rijn onder de gemeente Alfen een ernstig ongeluk gebeurd. De ongeveer 50-jarige C. van Ginhoven, wonende te Koudekerk, bracht met een kennis, den 28-jarigen A. de Lange, een roeiboot, geladen met turf van Alfen naar Koudekerk. Teneinde vlugger op de plaats van bestemming te zijn, werd de roeiboot vastgemaakt aan een motorboot. Tegen 1 uur passeerde deze boot echter een ander schip, dat zooveel deining veroor zaakte, dat de roeiboot begon te zinken. Van G. en De L. hebben toen getracht aan boord van de motorboot te springen, hetgeen aan De Lange met behulp van den schipper inderdaad gelukte. Van G. kwam echter in het water terecht. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die, na den geheelen nacht te heb ben gedregd, hedenmorgen om half 6 het lyk van het slachtoffer heeft opgehaald. Boerderij afgebrand Hedennacht is de groote boerderij Paau- wenburg. onder de gemeente Koudeksrk, ge heel afgebrand. De voorraad hooi en graan is in vlammen opgegaan. Persoonlüke onge lukken hadden niet plaats. De oorzaak van den brand is onbekend. Een recordhouder Dertig maal veroordeeld Voor den politierechter te Amsterdam stond gisteren een recordhouder terecht. De man was n.l. niet minder dandertigmaal veroordeeld. Hieronder waren langdurige ge vangenisstraffen en gisteren moest deze 54-jarige schipbreukeling zich verantwoorden wegens diefstal van eenige zakken met groen ten. De Officier van Justitie vroeg verwüzing naar de meervoudige Kamer, daar hü een langere straf dan zes maanden gewenscht achtte. De politierechter oordeelde eveneens verwüzing noodzakelük. De Hollandsche Dameszwemclub is gisteren uitgekomen in een polowedstrijd tegen de „Englislah Southerners", welke wedstrüd te Croydon werd gespeeld. Bü de rust was de stand 10 voor de En- gelsche speelsters. Na de rust slaagden de Ncderlandsche zwemsters er nog in de eer te redden door een tegenpunt te maken. Het einde kwam met een nederlaag voor H.D.Ti, van 61. De belangstelling was buitengewoon groot. De talrüke toeschouwers bereidden de Ne- deriandsche dames een enthousiaste ont vangst. Massa-kamp HaarlemVelsen Dinsdagavond had in het clublokaal van het Haarl. Schaakgezelschap een voor Haarlem ongekende massakamp Schaken plaats. Er werd aan niet minder dan 47 borden gestreden tusschen de leden van „H. S. G." eenerzüds en „Kijk uit" anderzüds. Velsen kwam in grooter getale op dan de Haarlemmers aanvankelyk hadden ver wacht, waaruit wel bleek dat zü er alles op wilden zetten om revanche te nemen om het in het voorjaar geleden verlies goed te ma ken. Toen ging „H. S. G." met een kleine over winning van 21 punten uit 41 naar huis. Het zag er vrü slecht voor Haarlem uit, temeer daar zij spelers aan het le, 4e en 7e bord miste. Hoewel de strijd in het begin vrijwel ge- lük op ging, begonnen de H. S. G.-ers later geweldig uit te loopen en was de stand om pLm. 10 uur 164 voor Haarlem. Om kwart over elf moesten nog slechts 8 partijen worden beslist, waarna de eindstand kwam met een verdiende overwinning voor „H. S. G." van 30 V- bordpunt en Velsen met 16 y< punt genoegen moest nemen. Haarlem speelde aan de oneven borden met wit. Met de Ie spelers van ieder viertal, werden de nederlaagwedstrüden voortgezet tegen het „Spaarne". De spelers van het 2e en 3e viertal speel den een fraaien spannenden strüd. In de eerste en laatste klas was D. O. K. overwegend sterker, zoodat ook nu ,D. O. K." overwinnaar bleef. De uitslag was: „D. O. K."„Spaarne". 12563 in 20 beurten 100— 91 in 45 96—100 in 47 7535 in 31 beurten ""otaal 396289 Hedenavond voortzetting tegen .Kleine Vereeniging" met 2 spelers van ieder vier tal. CREDIT NATIONAL 6 PCT. 1921 Trekking van 1 September 1931 De nos. 857690, 1857690, 2857690 en 3857690 zijn elk betaalbaar met frs. 200 000, de nos. 53106 129465 153031 196727 220093 346617 389903 463439 671356 807051 894480 1053106 1120465 1153051 1196727 1220093 1346617 1389903 1463439 1671356 1807051 1894460 2053106 2129465 2153031 2196727 2220093 2346617 2389903 2463439 2671356 2807051 2894480 3053106 3129465 3153031 3196727 3220093 3346617 3389903 3671356 3807051 3894460 elk met frs. 25.000. Verder nog een aantal nos. elk met frs. 500. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND JOHAN DE WITT, 16 Sept., van Amst. n. Batavia. P. C. HOOFT, 16 Sept. van Batavia te Amsterdam. TARAKAN, 16 Sept. van Amst. naar Ant werpen. KON. HOLL. LLOYD RIJNLAND, 15 Sept. v. Amst. n. Brazilië, via Antwerpen. WATERLAND, thuisr., 15 Sept. v. Bahia. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AGAMEMNON, 15 Sept. v. Alexandrië n Smyrna. BOSKOOP, uitr., pass. 15 Sept. Azoren. CERES, 14 Sept. v. Salonica n. Piraeus. DOROS, 16 Sept. v. Vigo te Amsterdam. HERMES, 15 Sept. v. Algiers n. Malta. ILOS, 15 Sept. v. Passages n. Bilbao. OBERON, 15 Sept. v. Barcelona n. Tar ragona. ORION, 15 Sept. v. Algiers n. Amsterdam. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ REAEL, Amst. n. Batavia, pass. 15 Sept. Oran. HOLLAND—AFRIKA-LIJN HEEMSKERK, 15 Sept. v. Rotterdam te Hamburg. SPRINGFONTEIN, thuisr., 15 Sept. var Port Soedan naar Suez. WAALKERK, thuisr., 16 Sept. te Rott. HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN TAWALI, thuis., 15 Sept. v. Sydney. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN OUDERKERK, uitr., pass. 15 Sept. Gi braltar. JAVA—NEW-YORK-LIJN KOTA INTEN, New York naar Java, pass. 15 Sept. Azoren. ROTTERDAMS CHE LLOYD BALOERAN, thuisr., 16 Sept. v Sabang. DEMPO, uitr., 15 Sept. van Gibraltar. INDRAPOERA, thuisr., pass. 15 Sept. Kaap del Armi. KOTA TJANDI, uitr., 16 Sept. te Sabang. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LUN ALGORAB, thuisr., 15 Sept. van B. Ayres. STOOMVAART MIJ. OCEAAN AGAPENOR, Japan-Rott., 15 Sept. van Singapore. LAERTES, 14 Sept. van Amsterdam te Hamburg. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY, 15 Sept. van Torre Annuziata te Napels. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALBLASSERDAM, 14 Sept. van Riga naar Rotterdam. BATAVIER IV, 16 Sept. vm. 7 uur 55 van Rott. te Gravesend. BUSSUM, 15 Sept. Lodingen gep. Archan gel naar Amsterdam. COLYTTO, 15 Sept. Belle Isle gep. Mon treal n. Rotterdam. HAGNO, 15 Sept. Belle Isle gep. Montreal naar Rotterdam. LEKHAVEN, 15 Sept. te Las Palmas, B. Ayres naar Antwerpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6