f 3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1931 Regeering en salaris verlaging Nieuwe Haarlemsche Courant BUREAUXNA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17874 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NOG NIET AAN DE BEURT De overstroomingen in China worden nog grooter Ernstig geval van gasver- stikking te Rotterdam Auto-botsing bij Amsterdam Het drama te Wesel Nieuw groot sabotage- proces te Moskou Trein-aanslagen ook in ons land Hevige orkaan boven Vera Cruz Groeiende ongerustheid ter beurze Onrust in Portugal Amerika voor een 5-jarigen bewapeningsstilstand Oplichting met traveller- cheques Drie Haarlemsche banken voor f 5000.opgelicht VOORNAAMSTE NIEUWS ^DERLV*.^ J. J. WEBER ZOON TELEGRAFISCH WEERBERICHT Platina damesarband-horloge gestolen die zich thans op de ahonneeren ontvanè^n de nummers tot 1 Oct. a.s. DE DIRECTIE Velefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AA.VBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 OA. bij vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger (Ingezonden) De millioenennota van 1931 geeft vele en groote tekorten te zien. Ieder weldenkend mensch begrijpt, dat het gebiedende eisch is, dat deze tekorten zoo snel mogelijk wegge werkt worden. Minister De Geer heeft de wegen daartoe reeds aangewezen en één daarvan is: de sa lariskorting van het geheele Rykspersoneel. Deze salariskorting ziet er zeer onschul dig uit en de totale bezuiniging, welke hier door tot stand komt, bedraagt slechts zeven millioen. En toch kan ik geen tegenspraak ontmoe ten, als ik beweer, dat, ondanks alles, het Rykspersoneel voorloopig niet aan de beurt mag zijn, in elk geval niet, als er niet eerst eens iets anders geschiedt. Want de salaris vermindering, waarmee men nu het Rykspersoneel bedreigt is door een andere, veel ernstiger korting reeds voorafgegaan. Om dit te verstaan, gaan we even een 11-tal jaren terug. In 1920 werden over de geheele linie de loonen en salarissen verhoogd en daarna kwam er betrekkelijke rust, omdat gevoeld werd, dat er geen al te groote wanverhou dingen bestonden. Toen volgde 'n depressie en 1925 bracht aan de salarissen van 't Rykspersoneel een slag ter grootte van pl.m. 20 tot 25 pet. toe. De gemeenten en provinciën lieten de in komens vrywel onaangetast, waardoor een schrille tegenstelling zich vormde tusschen de belooning van het Rijkspersoneel en die van het personeel van andere takken van openbaren dienst. Hoe schril deze verhou ding ook was, zou ze nog eenigermate te verdedigen zijn, als de redeneering, dat elke overheid toch het recht heeft haar dienaren te beloonen, naar gelang het budget dit toe laat, opging. Maar 'n ieder voelt, dat er aan bovenge noemde redeneering iets hapert, als men be denkt, dat 't Rijk in den loop van de jaren veel openbare zorg op zich nam, welke vroe ger door gemeente of provincie bekostigd moest worden of waarvan een bepaalde streek, zonder of met, minder bijdrage uit de gewesteiyke kas, profijten trekt. Ik noem hier rechtspraak, onderwijs, pos terijen, belastingdienst, registratie, -woning bouw en dergeiyken. Te beweren, dat van een leeraar R. H. B. S. minder verlangd wordt, dan van een leeraar eener gemeentelijke inrichting voor M. O., of dat 'n jurist bij de gerechtelijke macht minder bekwaam behoeft te zijn dan bij één der provinciale of gemeentelijke bureaux kan geen steek houden. Dit des te meer niet, daar door de nieuwe wet ter regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente o.a. het principe zich baan brak, dat alle Nederlanders een meer gelyke be lasting op te brengen hebben en daardoor het recht op een zelfde verzorging kunnen eischen, uit welk laatste dan weer volgt, dat er geen verschil in honoreering tusschen een zelfde groep van ambtenaren behoort te bestaan. We ondergaan op 't oogenblik een gewel dige crisis. Zelfs de meest eenvoudige mensch ziet dit en helaas reeds duizenden voelen 't aan den lüve. Toen een 10-tal jaren terug allen hun verdiensten zagen rijzen, kwamen de ambte naren achteraan en kregen 't laatst iets van den buit. Nu velen de slagen al te pakken hebben, kunnen zij, die uit de staatsruif eten, op hun beurt zich gelukkig prijzen, dat hun inkomens ietwat bevroren zijn. Doch den nedergang volgen, moéten ze. In 1925 stond 't geheele Rijkspersoneel al in de ry. Thans zijn dus eerst de dienaren van de gemeentelijke en provinciale over heden aan bod. Heeft het Ryk geld noodig en wenscht het dit te halen door middel van salariskorting ik laat in het midden of dit middel al of niet te verdedigen is welnu, het neme dit dan van hen, die daarvoor nu de eerst aangewezenen zyn en net zoo lang, totdat men redelijkerwijs mag aannemen, dat de verhoudingen, die in 1925 verbroken werden, weer hersteld zijn. Nu de nood blijkbaar zoo dringt, zwgge men van provinciale of gemeentelüke auto nomie. Onrechtvaardigheid laat zich niet met een strak vasthouden aan een bepaald beginsel goed praten. Het lijkt me, in betrekking tot de salaris korting een juistere methode: dat de lands- overheid door wetswijziging naar verhou ding net zoo lang een gedeelte van den gel- delijken steun aan gemeente en provincie onthoudt, totdat datgene, wat reeds de Rijksambtenaren over de geheele linie ont nomen werd, ook daar gehaald is. Dan kun nen alle groepen weer gelijk op of nog verder naar beneden gaan. Voorloopig zyn nu de Rijksambtenaren niet aan de beurt. Egrst kan een meer rechtvaardige weg be wandeld worden. H. J. J. SPOOK. Volgaarne geven wij aan het boven staande ruimte in ons blad, omdat de daarin gemaakte opmerkingen zeer voor de hand liggen en terstond na de bekendwording der millioenennota dan ook van alle kanten reeds druk „gehan teerd." zijn geworden. Opname van dit artikel beteekent ech ter nog niet, dat wij in deze kwestie partij kiezen, en nog minder, dat wij het denkbeeld (het Rijk dwinge Provin cie en Gemeente tot loons- en salaris verlaging) voor verwezenlijking vatbaar achten. Het wil ons voorkomen, dat de geach te inzender wat al te luchtig over het bezwaar van provinciale en gemeentelij ke autonomie héén huppelt, alsook over de rechten der provinciale en ge meentelijke arbeiders en ambtenaren. Niet de Provincie, niet de gemeente moet thans haar begrooting in even wicht brengen, maar het Rijk de zijne. Mag het Rijk daartoe nu incidenteel zijn lasten voor een deel afwerpen op hem ondergeschikte, maar in dit opzicht autonome organen? Op organen overigens, die geen ver antwoordelijkheid dragen voor den gang van 's Rijks financiën, omdat zij daarop geen rechtstreekschen invloed kannen uitoefenen, ten aanzien daarvan al thans geen medezeggenschap bezitten? Zou dat te verantwoorden zijn? Maar bovendien: kan en mag geduld worden, dat per soneel in provincialen en gemeentelijken dienst zich loons- of salaris-verlaging ziet voorgeschreven en opgelegd door een ten deze niet bevoegde (zij het dan ook hoogere) instantie? door een in stantie, welke dit personeel niet be noemde? In dezen tijd, nu alles schijnt te wan kelen, moeten wij dubbel oppassen, dat de grondslagen van het recht onaange tast blijven. REDACTIE. Meer dan 100.000 personen omgekomen Naar uit Sjanghai gemelë w-wdfc, breidt de overstrooming zich nog ve- *-r uit. Alle nieuwe dijken zijn bezweken. L»e bedreigde gebieden worden tot groote meren. Maar dan 100.000 personen zouden zijl. nagekomen in de provincie Anhwei. Een doode By het ontsmetten van een blok huizen aan den Katendrechtsche Lagedijk te Rot terdam, heeft zich gistermiddag een ern stig geval van gasverstikking voorgedaan. Een drietal personen is bewusteloos ge raakt en door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht. Een van hen is overleden. Het ontsmetten geschiedde door den daartoe aangezochten gemeentedienst. Omtrent de toedracht van dit ernstig ongeluk wordt nader het volgende gemeld. Te half 12 ongeveer bevonden zich een drietal mannen in het café van G. op den hoek van den Katendrechtsche Lagedijk en de Klaverstraat. Het waren de 54-ja- rige C. v. d. S., de 23-jarige gemeente werkman A. P. de B. en de 65-jarige los- werkman B. H. V. d. S. had zich naar de W. C. begeven en toen hij geruimen tijd wegbleef, maak ten zUn beide kameraden zich ongerust en besloten eens poolshoogte te gaan nemen. Tot hun grooten schrik vonden zy v. d. S. bewusteloos in de W. C. liggen, zy pro beerden hem op te helpen, doch toen zy daarmee bezig waren werden ook zij door een plotselinge duizeligheid overvallen. Zij zakten in elkaar en ongetwijfeld zou de omvang van dat ernstig ongeluk nog groo ter zyn geweest, als niet een tweetal man nen, de 57-jarige J. de B. en de 30-jarige W. v. d. L. bijtijds te hulp waren gescho ten. Deze laatsten wisten het drietal in de frissche lucht te brengen, waar de B. en H. al spoedig bijkwamen, v. d. S. bleef ech ter bewusteloos. Inmiddels waren de Geneeskundige Dienst en dr. van Rossen op de plaats van het ongeluk verschenen, v. d. S. werd on middellijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij kort na aan komst is overleden. De beide andere slachtoffers konden naar huis gaan. H. is echter op advies van zijn huisdokter naderhand ook naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Zooals hierboven reeds is medegedeeld vindt dit ernstig ongeluk zijn oorzaak in het feit dat de gemeente een naastgelegen woning, het pand no. 4 aan de Klaver straat, aan het ontsmetten is geweest. Daarbij is gebruik gemaakt van blauw- zuurgas. Door tot nog toe onbekende oor zaak is dit gevaarlijke gas door een lucht koker in de W.C. van het café gestroomd met het bekende noodlottige gevolg. De politie heeft de zaak in onderzoek. C.-H. Tweede Kamer-Fractie In de eergiste. gehouden vergadering van de Christeiyk-Historische Tweede Kamer fractie is het bureau der fractie als volgt sa mengesteld: voorzitter mr. J. Schokking, 2e voorzitter de heer J. R. Snoeck Henkemans; secretaris de heer H. W. Tilanus. Twee heeren vrij ernstig gewond Ter hoogte van het kruithuis te Amster dam, heeft hedenmorgen op den Haarlem merweg, vermoedelijk tengevolge van den dichten nevel, een ernstig auto-ongevaï plaats gehad. Een auto, komende uit de richting Amsterdam, wilde een in dezelfde richting rijdenden wagen passeeren. Door den nevel het zicht was 60 tot 80 Meter zag de bestuurder van den auto niet, dat ook uit de richting Haarlem een auto naderde. De beide auto's vlogen met kracht op elkaar in, met het gevolg, dat zy ernstig werden beschadigd. De inzittenden de heer Th. J. Kleijn uit Amsterdam en de heer D. H. van Houten uit Naarden werden vrij ernstig gewond. Eerstgenoemde kreeg een beenbreuk, de tweede ernstige verwondingen aan de rib ben en verder schaafwonden enz. Na voorloopig te zijn behandeld door Dr. Bauman en Dr. Schiphorst uit Halfweg, zijn de beide gewonden door den G. G. D. voor loopig naar het Tesselschade-Ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. De beide auto's werden in beslag genomen. De derde auto, n.l. die welke werd gepasseerd, kon niet snel genoeg stoppen en reed tegen de op elkaar gebotste wagens op. Hierdoor werd ook dit voertuig aan den voorkant beschadigd. De bestuurder bleek echter ongedeerd. De smid teruggekeerd Het onderzoek der politie in verband met het vinden der lyken van de echtgenoote van den smid Behling en haar beide zoons te Brünen, by Wesel, heetf uitgewezen, dat moeder en kinderen met wederzydsch goedvinden uit het leven gescheiden zijn. Voordat de daad gepleegd werd, heeft de vrouw nog een langen brief aan haar na bestaanden geschreven. De smid Behling bevond zich sedert eeni- gen tyd in financieele moeilijkheden en kon zyn geldelijke verplichtingen niet meer nakomen. Eerst den avond voor haar dood was dit zijn echtgenoote medegedeeld en in vertwijfeling hierover was zij tot de ramp zalige daad gekomen. De smid heeft zich thans, geheel uitge put, na klaarblijkelijk al dien tijd rondge dwaald te hebben, by de politie aangemeld. Zijn toestand was zoodanig, dat de po litie hem in een ziekenhuis heeft laten op nemen. Een verhoor kon hem nog niet wor den afgenomen. 33 beschuldigden Voor het Opperste Gerechtshof te Moskou is een proces begonnen tegen 33 employe's van een staatsbedrijf, die beschuldigd wor den van contra-revolutionnaire actie en van sabotage. De schade door den Staat hier door geleden wordt op eenige millioenen roebel geschat. De dagvaarding en verdere bijzonderheden van het proces zullen later worden bekend gemaakt. Drie pogingen in de omgeving van Sittard In de omgeving van Sittard zyn, naar het „Volk'' meldt, in kort tijdsbestek drie pogin gen gedaan om de spoorlijn onklaar te ma ken. Voor eenige weken was een plaat, waar mee de spoorstaven verbonden waren, losge schroefd. Van een trein bij den Rijksweg was een dommekracht weggehaald. Daarna vond een wisselwachter, dat een wissel onklaar gemaakt was door het weg nemen van een ijzeren stang. Het geluk wil de, dat een kolentrein gerangeerd moest worden, waardoor het defect geconstateerd werd. Dinsdagavond j.l. had men om een der spoorstaven een zwaren yzeren ketting ge bonden, welke door den sneltrein Amster damMaastricht, die de plek omstreeks 11 uur passeerde, is stuk gereden. Alleen wer den zware schokken gevoeld. Men deelt het blad nog nader mede, dat deze trein voor het signaal moest wachten, en dat toen de machinist den ketting ontdekt en verwijderd heeft. Ongerustheid over visschersbooten De stad Vera Cruz is door een hevigen orkaan geteisterd. Een aantal kleine vaartuigen in de haven zonken. In de stad zelf werd groote schade aangericht. De electrische stroom werd ver broken. Men maakt zich ongerust over een aantal visschersbooten met een totale bemanning van honderd man, die zich nog in zee be vinden. Geen sluiting der beurzen Het publiek gewaarschuwd tegen ongemotiveerde verkoopen Gisteren had een bijeenkomst plaats van de besturen van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, de Vereeni ging van Effectenhandelaren te Rotterdam en van den Bond voor den Geld- en Ef fectenhandel in de Provincie, in welke ver gadering mede de heer J. A. Luysterburg. als lid der Commissie van Bijstand voor de Uitvoering van de Beurswet 1914, aanwezig was. Deze vergadering was belegd in verband met de groeiende ongerustheid, welke zich langzamerhand van het Nederlandsche pu bliés dreigt meester te maken en welke vooral in de laatste dagen meer en meer ter beurze tot uiting komt. Met algemeene stemmen besloot de ver gadering geen voorstellen te doen aan den Minister van Financiën om tot sluiting van de beurzen over te gaan. Door het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel zal bij het vaststellen van de prijscourant ten scherpste worden toegezien, dat de koersen niet ten onrechte en noodeloos worden gedrukt door invloe den, welke hun grond niet vinden in de werkelijke marktpositie. Aldus zullen ex cessen worden tegengegaan. Eenstemmig achtte de vergadering zich verplicht het publiek ten sterkste te waar schuwen zich niet door een paniekstem ming tot ongemotiveerde verkoopen te laten verleiden. De baursdag gisteren De koersafbraak der laatste weken, welke zich sedert enkele dagen ook reeds tot de beleggingsmarkt uitbreidde, bereikte gisteren een hoogtepunt. Onmiddellijk na opening van den officieelen beurshandel werd een paniekachiige koersdaling over de geheele linie geregistreerd. Als oorzaken lijn daarvoor o.m. aan te wijzen de teruggang der New-Yorksche koer sen en de zwakke houding van het pond sterling. Kon. Olie daalde 20 pet., tabaks- aandeelen ongeveer 30 pet., H. V. A.'s 20 pet. Later vond echter een herstel plaats, waardoor een groot deel der verliezen werd te niet gedaan. Vragen van het Kamerlid Boon Het Tweede Kamerlid mr. Boon heeft de volgende vragen tot den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gericht: 1. Is het den minister bekend, dat het be stuur van de Vereeniging voor den Effecten handel niet de hand houdt aan het artikel uit het Reglement voor den geld- en effecten handel, dat voorschryft, dat levering van ge kochte fondsen in het algemeen móet plaats vinden uiterlijk den vierden dag na het slui ten der transactie? 2. Is de minister niet van oordeel, dat hier door de speculatie a la baisse sterk wordt be vorderd, waarvan in het bijzonder misbruik wordt gemaakt door internationaal operee- rende groepen en waardoor tal van intrinsiek voortreffelyke fondsen tot afbraakprijzen op de markt worden geworpen, doordien een angst-psychose het publiek heeft bevangen en groote en kleine beleggers zich tot lederen prijs van hun bezit al of niet gedwongen, ont doen? 3. Is de minister niet van oordeel, dat deze praktijken uitermate zouden worden bemoei lijkt, wanneer niet slechts aan deze bepaling strenqg de hand werd gehouden, maar boven dien levering binnen 24 uur verplicht zou worden gesteld? 4. Is de minister bereid zyn bevoegdheid, hem krachtens de beurswet 1910 gegeven, gebruik te maken door met den meesten spoed voorschriften in bedoelden geest te geven of te doen geven? Storing Interlocale Telefoonverkeer Kabel tusschen Amsterdam en Utrecht, by het viaduct over den Muiderstraatweg, de oorzaak van de storing Naar het „Hdbd." verneemt, is gisteravond te zes uur een storing ingetreden in de be langrijkste der beide telefoonkabels tusschen Amsterdam en Utrecht. Een voorlooplge meting heeft uitgemaakt, dat de storing veroorzaakt is onder den rook van Amsterdam, zeer wellicht bij het nieuwe viaduct in den Muiderstraatweg welken weg de kabel tot aan het Merwedekanaal volgt. Van de gisteravond in dienst zijnde draden waren een 25-tal binnenlandsche en een 25- tal buitenlandsche gestoord. Deze laatsten vormen byna alle de telefo nische verbindingen met Duitschland, behal ve dat er ook by zijn de kabels naar Bazel, Malmö en Stockholm. Gisteravond konden de gesprekken met deze plaatsen zonder al te groote vertraging langs andere lijnen worden afgewikkeld. Evenwel is, indien de storing heden nog niet is opgeheven, belangrijke vertraging in het interlocale telefoonverkeer met Duitschland en de andere genoemde plaasten te verwach ten. Militaire maatregelen getroffen De militaire voorzorgen der Portugeesche autoriteiten tegen eventueele revolutionnaire bewegingen trekken in de laatste dagen al lerwegen de aandacht. Onder leiding van den dictator, generaal Carmona, worden verschillende militaire maatregelen genomen, zoodat de bevolking met spanning berichten afwacht, die de mili taire activiteit, welke zij waarneemt, recht vaardigen. De Spaansche grens wordt streng bewaakt. Een bericht, dat op de Portugeesche vloot muiterij zou zyn 'uitgebroken, wordt te Lis sabon. tegengesproken. De regeering heeft de garnizoenen in het land overal versterkt en alle strategische punten bezet. Gisteravond werd een kabinetszitting te Lissabon gehou den. Alle café's te Lissabon moesten om 12 uur 's nachts sluiten. Treedt bij niet aanneming het kabinet af? Naar „De Grondwet" uit goede bron ver neemt, heeft Zaterdagmiddag een byzon- dere Kabinetszitting plaats gehad, waarin vooral de bezuinigingsplannen der regeering ter sprake zijn gekomen, en waarin het be sluit zou zijn genomen, dat het geheele Ka binet een homogeen standpunt zal innemen met betrekking tot de doorvoering der in de millioenennota aangekondigde salarisverla ging. In geval de salarisverlaging in de Kamer niet zou worden aangenomen, zal de regee ring in haar geheel aftreden. Een zegenrijk werkende pauze Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft, volgens een be richt uit Washington, officieel verklaard dat de Vereenigde Staten in beginsel ten volle instemmen met de voorstellen om een pauze voor den vlootbouw gedurende den tyd van vijf jaar te doen intreden. Volgens de Amerikaansche opvattingen zal een dergelijke pauze, indien zij alge. meen wordt aanvaard, tenminste in drie voudige richting zegenrijk werken. In de eerste plaats zal dan de ontwape ningsconferentie te Genève in een veel vriendschappelijker atmosfeer kunnen wor den gehouden. Ten tweede wordt tyd gewonnen, waar door betere psychologische voorwaarden zullen worden verkregen ter bespreking van de verschillende politieke vraagstukken tusschen de Europeesche staten. Ten derde zal de pauze, in verband met den algemeenen economischen toestand van veel voordeel zijn door de besparingen op de uitgaven voor de bewapening. De Amerikaansche regeering verwacht van de ontwapeningsconferentie niet, dat daardoor een plotseling eind aan alle be wapening zal komen, doch wel, dat daardoor een eerste stap zal worden gedaan om te doen eindigen en verder alle bewapening tot een zoo laag mogelijk peil te vermin deren. Ook de Twentsche Bank te Leiden de dupe. 16 September j.l. zijn drie verschillende Haarlemsche banken, n.l. H. Oyens en Zonen, Kruisweg 70; Petrie en Co., Gedempte Oude Gracht 82 en „De Spaarnebank", Groote Markt, opgelicht door middel van valsche traveller-chèques a 50 dollar van The Ame- can Express Cy„ voor bedragen van f 2500, f 1250 en f 1250. De chèques werden ter betaling aange boden door een vreemdeling, die een pas met zyn foto toonde. De pas was voorzien van den naam Martin Collee. De vreemde ling onderteekende ook met dien naam. In Leiden is waarschynlyk de Twentsche Bank opgelicht voor 8 maal 100 dollar. Daar gaf de man op te heeten Joseph Chestur Gibson; hy kwam met een auto. De dader is van flink postuur, lang 1.80 M„ circa 38 jaar oud, beschaafd type. Hy heeft dun donker-blond haar, bruine oogen, gezond, vriendelyk uiterlijk, één of meer gouden kiezen. Hij draagt een licht-grljs costuum, spreekt een weinig Fransch, doch beter Duitsch. De man is waarschynlyk genaamd Jorgu Sterian en geboren te Galatz in Roemenië De in- en uitvoer van Engeland Besprekingen in het Hoogerhuis Het Hoogerhuis heeft beraadslaagd over de motie, ingediend door lord Melchett, inzake de actie van de regeering betreffende de instelling van een kabinetscommissie tot het instellen van een onderzoek naar het in evenwicht brengen van den invoer en uitvoer. Lord Melchett zeide, dat de on gunstige handelsbalans dringend de aan dacht vroeg en legde er, terwijl hy pleitte voor invoering van tarieven als deel van de reorganisatie van de geheele basis van het nationaal industrieele systeem, den nadruk op, dat tot iederen prijs een alge meene verkiezing moest worden voorkomen. Na een kort debat, waaraan de leden van de Labouroppositie geen deel namen, zeide lord Peel, lord-zegelbewaarder, namens de regeering, dat hy de bezwaren tegen de algemeene verkiezingen begreep, maar niet in staat was dienaangaande eenige verkla ring af te leggen. De regeering heeft de be grooting in evenwicht gebracht en het buitenland is onder den indruk door de kracht waarmede het probleem is aange pakt en de geest waarin alle klassen bereid zyn gevonden de offers te brengen. De regeering zal haar verantwoordeiyk- heden niet uit den weg gaan. Spr. ver klaarde, dat de sub-commissie van het ka binet, die het vraagstuk van de handels balans bestudeerde, hard werkte. Het publiek tegen ongemotiveerde verkoo pen ter beurze gewaarschuwd. (blz. 1, 1ste blad) Defect in een telefoonkabel tusschen Am sterdam en Utrecht; belangrijke storing in het interlocaal verkeer, o.m. met Duitsch land. (blz. 1, lste blad) In Rotterdam zijn drie mannen door blauwzuurgas vergiftigd, waarvan een over leden is. (blz. 1. lste blad) De Regeering en de salarisverlaging. (blz. 1, lste blad) De aanbieding ontwapeningspetitie te Ge nève. (blz. 3, 2de blad) Bespreking in het Lagerhuis van de onrust op de Engelsche vloot. Geen bestraffing van de matrozen. (blz. 1, 3de blad) De aan Oostenrijk te verleenen hulp. De eischen der Financieele Commissie. (blz. 1, 3de blad) Te Budapest is een rouwdienst gehouden voor de slachtoffers van de treinramp. (blz. 1, 3de blad) Verschenen zyn de begrootingen voor Wa terstaat en voor Defensie 1932. (blz. 2, 3de blad) Programma van het koninklyk bezoek de hoofdstad. (blz. 2, 3de blad) Mr. J. R. H. v. Schaik aanvaardt het voor zitterschap der Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) De Graf Zeppelin is vannacht weer naar Zuid-Amerika vertrokken. (blz. 2, 3de blad) Bescherming van de bevolking by aanval len uit de lucht. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.70 stil stand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om 7.37. Hoogste barometerstand 769.5 te Valen cia. Laagste barometerstand 734.7 te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke wind, meest uit Westelyke richtingen, nevelig tot half of licht bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Een oneeriyke Pool In den juwelierswinkel van den heer S. Spy er aan het Koningsplein te Amsterdam vervoegde zich een Pool, die eenige armband horloges wenschte te zien. De man, die meer malen in den winkel is geweest, kocht ook ditmaal niets. Toen hy vertrokken was, bleek hy echter toch iets uit den voorraad te heb ben meegenomen, namelyk een platina da mesarmband-horloge, bezet met honderd bril- jantjes. Daar de Pool dit sieraad niet had betaald het horloge heeft een waarde van f 1300 volgde aangifte by de politie. De juwelier kent den man wel van gezicht, doch weet niet hoe hij heet. De politie tracht den man op te sporen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1