Va GEMEENTERAAD van BLOEMENDAAL Aam onze Lezers NEDERLANDSCHE ONTWAPENINGSPETITIE I 1 1 -a T *- Nieuwe R.K. jongensschool aan den Dennenweg Aankoop van grond De rekening over 1930 goedgekeurd. Nieuwe Haarlemsche Courant T)e aanbieding van het petitionnement Rede van den heer Titulesco INGEZONDEN STOOMVAARTLIJNEN Harpspel Onder voorzitterschap van den burge meester kwam gistermiddag de gemeente raad van Bloemendaal bijeen. Afwezig de heer Dorhout Mees en de heer Schuiz. Installatie-Luden De heer Luden wordt als raadslid geïn stalleerd en door den Voorzitter geluk ge- wenscht. Rij wiel verkeer Bloemen daalscheweg, Zeeweg en Korte Zijlweg B. en W. deelen mede, dat xe. Zij besloten hebben, het rijwielver- keer op den rijweg van den Bloemendaalsche- weg vrij te laten ae. het rijwielverkeer van den Militairen- weg naar den Zeeweg niet geheel naar genoe gen geregeld is doch dat voorloopig een be tere oplossing nog niet is gevonden 3e. het gevaarlijke verkeer op den Kor ten Zijlweg weldra tot het verleden zal be- hooren, aangezien nog in het najaar de noo- dige verbreeding ter hand zal worden geno men. De VOORZITTER deelt mede bij het debat over deze zaak, dat den politie opdracht is gegeven, proces-verbaal op te maken, tegen diegenen, die na signaal geven den weg voor het inhalend verkeer niet vrij geven. Het dragen van een badmantel Naar aanleiding van het voorstel van den heer Kremer om de verplichting tot het dra gen van een badmantel op het door Witkop gepachte strand, op te heffen over welk voorstel de stemmen op 13 Augustus jl. staakten geven B. en W. in overweging aan den heer Kremer, dit voorstel in te trek ken en af te wachten de rechterlijke uitspraak over een dergelijk geval in Bergen aan Zee. De heer KREMER trekt zijn voorstel in, omdat het badseizoen toch voorbij is. Afwijzing subsidie B. en W. stellen voor, afwijzend te beschik ken op het verzoek van de Bloemendaalsche Gymnastiekvereeniging om een jaarlijksch subsidie van f 350. De heer CASSéE stelt voor, de subsidie althans dit jaar te verleenen. Wethouder LAAN vindt de aanvrage bij zonder hoog. Niet vergeten mag worden, dat de belastingen nu zwaarder op de bevolking gaan drukken. Daarom moet eens overwogen worden, wat eigenlijk met de subsidie-aan vrage gedaan moet worden. Eventueel kan de aanvrage bij de begrooting behandeld wor den. De heer DE WAAL MALEFIJT begrijpt niet, waarom de heer Cassée subsidie wil ver leenen, hoewel hij een vorige maal subsidie geweigerd heeft aan „Bloemendaal's Bloei". Er is trouwens niets bijzonders gebeurd bij de aanvraagster. De aanvrage wordt aangehouden tot de be handeling van de begrooting voor 1932. Ingekomen is een brief van den Voorzitter van Gedep. Staten van Noord-Holland, hou dende mededeeling, dat bij Gedeputeerde Staten bedenking is gerezen tegen art. I der door den Raad dd. 18 Juni j.l. vastgestelde wijziging der bouwverordening met in over weging geving te bevorderen, dat art. I van bedoelde verordening wordt ingetrokken. B. en W. stellen voor dit schrijven niet in behandeling te nemen, doch hun advies af te wachten. Aldus besloten. Benoemingen commissies De heer HOGENBIRK merkt op, dat heel weinig katholieke leden zitting hebben in de commissies, Dat is niet geheel de schuld van den vorigen raad, omdat bijv. de heer Prin- senberg de vorige maal geen zitting heeft wil len nemen in de commissie voor Publieke Werken. Spr. stelt zijn zetel in die commissie gaarne beschikbaar. De heer KREMER meent uit vakkundig oogpunt in die commissie niet thuis te hoo- ren. Daarom zal hij zich niet gepasseerd voe len, als hij niet herkozen wordt in deze com missie. De heer DE CLERCQ trekt zich terug, uit de commissie voor Sociale Belangen. Benoemd worden in de financieele commissie de heeren Lu- den, De Clercq, De Lestrieux, Hendrichs en Schuiz in de commissie voor publieke werken, de heeren Cassée, Hogenbirk, Noorman en Prin senberg in de commissie voor onderwijs de heeren Hogenbirk en Kremer.; in de commissie voor sociale belangen de heeren Bollemanen Noorman in de commissie voor de bedrijven de heer Hogenbirk en Kremer in de commissie voor de brandweer de heeren Cassée en Verdegaal, in de commissie voor de strafverordenin gen de heeren Dorhout Mees, -De Lestrieux Hendrichs en De Waay Malefijt. Onderwijsvergoedingen B. en W. stellen voor, de aan het R.K. Par. Kerkbestuur te O verveen, ten behoeve van den onder dat bestuur staanden cursus voor vervolgonderwijs toekomende vergoeding, bedoeld in art. 102, der Wet, over de jaren 19251927 vast te stellen op f 1108.17 onder bepaling, dat met verrekening van het over die jaren toegekende bedrag te vee! is geno ten een bedrag van f 64.50. welk bedrag in de kas der gemeente moet worden terug ge stort. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, de aan het R. K. Par. Kerkbestuur te Vogelenzang, ten be hoeve van den onder dat bestuur staanden cursus voor vervolgonderwijs toekomende vergoeding, bedoeld in art. 102 der Wet, over de jaren 19251927 vast te stellen op f 922.31, onder bepaling, dat met verreke ning van het over die jaren toegekende bedrag te weinig is genoten een bedrag van 17. welk bedrag alsnog zal worden uitgekeerd. Aldus besloten. Restitutie vergunningsrecht. B. en W. stellen voor, H. C. G. Kok te restitueeren f12.50 van zijn betaald ver gunningsrecht. Aldus besloten. Afschrijving hondenbelasting. Op de hondenbelasting wordt een bedrag an 300.— afgeschreven. Nieuwe R.K. school aan den Dennenweg In verband met het adres van het R.K. Kerkbestuur van de parochie van de H. Drie eenheid, gevestigd te Bloemendaal, houdende verzoek de voor den bouw eener school voor gewoon lager onderwijs aan den Dennen weg benoodigde gelden te willen toestaan, stellen B. en W. voor, medewerking te ver leenen voor het toestaan dier gelden. De heer KREMER merkt op, dat er nu al 18 a 19 scholen in de gemeente zijn. Is het wel noodig, dat deze school gebouwd wordt Spr. doet een beroep op de leden der katholieke fractie, om uit burgerzin deze school niet te laten bouwen. Wethouder BORNWATER zet uiteen, dat deze school hoogst noodig is. De be staande school is overbevolkt. De heer PRINSENBERG onderschrijft dit. Voorts merkt hij op, naar aanleiding van het door den heer Kremer gesprokene, dat sprekers fractie aan deze zaak niets kan doen. Het schoolbestuur dient de aanvrage in en als zij overeenkomstig de wet is, moet zij ingewilligd worden. Wethouder LAAN gaat na, dat de school overbevolkt is door leerlingen uit andere gemeenten. Spr. vindt het onbillijk, dat de gemeente voor dergelijke leerlingen scholen moet bouwen. Ook administratieve last wordt hierdoor bezorgd, waardoor de af- deeling onderwijs met werk overkropt wordt. Spr. hoopt, dat Bloemendaal niet te veel dergelijke inrichtingen krijgt. Spr. moet voorts eerlijk erkennen, dat de katholieken zeer meewerken, de scholen zoo goedkoop mogelijk te bouwen. De heer BOLLEMAN merkt op, dat het hier den bouw betreft van een school voor jongens uit de gemeente Bloemendaal. De heer HOGENBIRK is van oordeel, dat de onderwijskosten gedrukt moeten worden, zonder het onderwijs zelf te schaden. De heer PRINSENBERG zou gaarne cijfers gezien hebben van den heer Laan. Overigens worden door de door den heer Laan genoemde feiten geen kosten op de gemeente gelegd. Slechts de administratie kosten worden verhoogd. Overigens vindt spr. de opmerking van den heer Laan onsympathiek, omdat hij alleen deze school in zijn rede betrokken heeft. Laat hij maar eens een vergelijking maken met andere scholen in de gemeente welke door leerlingen uit andere gemeenten bezocht worden. Wethouder LAAN wil gaarne zoo'n staatje laten maken. De VOORZITTER geeft aan, dat er nog een andere aanvrage is, waarover zwaar debat te verwachten is. Daarom is het beter, nu het debat te sluiten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Aankoop grond B. en W. stellen voor, van mevr. Kluyte- naarNering Bögel voor f 2500 aan te koo- pen 90 M2 grond aan den Bloemendaalsche- weg. De heer NOORMAN constateert dat deze eigenares geen blijk geeft van burger zin. Hij vindt den grond ontzettend duur en zou het voorstel willen aanhouden. De heer PRINSENBERG vindt den prijs niet te hoog. Hij is reeds van f 6.500 tot f 2.500 terug gebracht, terwijl de kosten op rekening van de eigenares komen. Daaren boven schuilt in den prijs de factor waarde vermindering van het huis. Spr. vraagt, of het pad van de Erven van der Vliet hier ook bij betrokken zal worden. Op dit laatste antwoordt wethouder LAAN, dat dit zoo goed als zeker is. Het bedrag van f 2.500 acht spr. niet te hoog. Het komt de eigenares toe. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. B. en W. stellen voor, van de Vereeniging der Zusters Franciscanessen van het St. Franciscusklooster voor xooo.aan te koopen 420 M.2 grond aan den Boekenroode- weg. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, van de Binnen- landsche Exploitatie Mij. voor 25.000. aan te koopen 4.472 M.2 grond aan de Aca cialaan. De heer PRINSENBERG voelt niet voor parkaanleg ter plaatse. Hij meent, dat daaraan in die omgeving geen behoefte bestaat. Wethouder LAAN geeft aan, dat het voorstel slechts beoogt, den grond in handen te krijgen. Parkaanleg zal misschien later kunnen geschieden. Ook is aankoop noodig met het oog op de afwatering ter plaatse. De VOORZITTER merkt nog op, dat door B. en W. besloten is, althans voorloopig geen park aan te leggen. Tot aankoop wordt besloten met ix2 stemmen. Ontheffing bepalingen bouwverordening B. en W. stellen voor, ontheffing van art. 7 der bouwverordening te verleenen aan a. Dr. S. Simons, voor den bouw van een garage achter perceel Merellaan 31 b. J. G. Arnhardt, voor den bouw van een garage achter perceel Noorder Stationsweg 22 c. J. C. Dop voor den bouw van een garage aan den Dennenweg d. J. Backhuys en Zonen, voor den ver bouw van de bovenwoning van perceel Bloemendaalscheweg 200 e. W. Bischoff, voor den bouw van een villa aan de Krullenlaan f. G. H. R. van den Berg, voor het ver- grooten van een slaapkamer in het perceel Busken Huetlaan 8 g. W. Dyserinck, voor den bouw van een garage aan de Vondellaan. Idem van artikel 16, aan a. W. van der Hulst, voor de oppervlakte van een kamer van 15 M.2 van de te bouwen woonhuizen aan de Graaf Florislaan de volgende aanvragen om dispensatie van art. 7 der Bouwverordening om advies te stellen in handen van B. en W. a. J. Walter, voor den bouw van g garages en een werkplaats achter perceel Bloemen daalsche Weg 117 en b. S. Mars, voor den bouw van een garage achter perceel Prins Hendriklaan 60. Het voorstel onder letter f wordt aan gehouden. Overigens wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Beroep tegen een bouwaanvraag B. en W. stellen voor, te verwerpen het door A. J. Bastiaenen en A. G. Lubker inge stelde beroep tegen een afwijzende beschik king op hun bouwaanvraag voor het maken --K.pn «ortv TT A C rheumatiek, jicht. «nop. hoofd-, kiej-imuwpjn wordt volaena A T CPS 1 I Ba i AK «OOO genceiheeren op do meelt afdoende min bestreden door 1 I IJl B A i A Togaltabletten. Togal schaadt h«rl noch maal en knndui worden ingenomen door hen die andere middelen slecht verdragen. Togal hielp waar andere middelen faalden. 8ij Apoth. Dro«. 10.80 van een tennisbaan met kleedhuisje aan de Kastanje- en Esschenlaan. Op voorstel van den heer NOORMAN wordt het voorstel verwezen naar de com missie voor publieke werken. De rekening over 1930 B. en W. bieden ter voorloopige vast stelling aan a. de rekening van de inkomsten en uit gaven der gemeente over 1930, met de daarbij behoorende bescheiden b. een ontwerp-besluit tot voorloopige vaststelling dier rekening Zooals uit de balans blijkt, sluit de gewone dienst met een voordeelig saldo van 49.944.69 112 en de kapitaaldienst met een nadeelig saldo van ƒ178.054.67. De heer LUDEN maakt enkele opmer kingen, o.m. over de kosten van aanleg der wegen. Hij hoopt, dat wethouder Laan bij de samenstelling der begrooting er aan zal denken, dat de inkomsten voor de gemeente terug zullen loopen en men iets kariger zal worden met den wegenaanleg. Wethouder LAAN verdedigt het finan cieel beleid, waarbij hij uiteenzet, dat wegen aanleg inderdaad veel geld kost. Veel geld is eveneens noodig voor het aan het werk houden van werkloozen. Overigens meent spr. ook, dat in de toe komst zeker rekening gehouden moet wor den met de malaise. Wethouder BORNWATER merkt op, dat o.m. de stichting van een kas in den kweektuin veel geld gekost heeft. Spr. is van oordeel, dat vereenvoudiging aange bracht moet worden in het onderhoud van parken en plantsoenen, omdat dat onder houd anders veel te duur wordt. De begroo ting van ƒ42.000.zal dan overschreden moeten worden. Een uitspraak van den Raad hierover wenscht spr. gaarne vóór de behandeling der begrooting. Wethouder LAAN onderschrijft dit laatste niet. Verder meent hij, dat de parken en plantsoenen zoo mooi mogelijk gehouden moeten worden, omdat zij een aantrekkelijk heid vormen voor de gemeente. De heer NOORMAN zet uiteen, dat de Raad zich in het voorjaar uitgesproken heeft voor het niet-overschrijden van bedoelden post van 42.000.Hij meent, dat men zich daaraan moet houden. Verder vraagt hij inlichtingen over het onderhoud van ge meentewoningen. Wethouder BORNWATER zal eens pre cies nagaan, hoe bezuinigd kan worden op dit onderhoud. Is bezuiniging mogelijk, dan zal zij zeker toegepast worden. De rekening wordt vastgesteld. Terugstorting boete Aan Olie zal 220.boete terug betaald worden, indertijd door hem gestort. Verbetering Bloemendaalscheweg Van de Ned. Spoorwegen is een mede deeling ingekomen betreffende de verbree ding van den Bloemendaalscheweg. De kosten zullen 18.000.bedragen. De heer NOORMAN vraagt, of er andere boomen komen. Wethouder LAAN antwoordt bevestigend. Er zullen vier spoorboomen komen, waar door het gevaar voor voetgangers zeer ver minderd wordt. Besloten wordt, deze zaak bij de begroo ting te behandelen. Gebruik rijwielbrancards De heer CASSEE klaagt over de niet- bruikbaarheid van de rijwielbrancards, het geen bij verschillende ongelukken den laat- sten tijd gebleken is. De VOORZITTER zal deze zaak onder zoeken. Het bevreemdt spr. echter, dat de behandelende geneesheer zich over deze aangelegenheid niet gewend heeft tot spr., maar dat hij nu zijdelings de klacht moet vernemen. Postkantoor Overveen De heer PRINSENBERG bespreekt klach ten over de slechte bediening aan het post kantoor te Overveen. Men moet er heel dik wijls lang wachten, terwijl er maar slechts één loket geopend is. Voor den arbeid van het personeel heeft spr. wel lof, maar één loket geopend te hebben, is niet voldoende. Spr. zou willen, dat een schrijven hierover gezonden werd aan de betrokken autoriteiten, opdat ten minste op tijden, wanneer dit noodig is, meer loketten geopend worden. Wethouder LAAN zegt toe, zich over deze aangelegenheid tot den directeur-generaal der posterijen te zullen wenden. De vergadering wordt gesloten. Spoort al Uw kennissen aan hun vraaè- en aanbod advertenties te plaatsen in onze eièen De delegatie der Vereeniging „De Neder- landsche Dagbladpers", bestaande uit de hee ren Henny, Peereboom en mr. Veenhoven, heeft, gelijk gemeld, gisterenmiddag den voorzitter van de Twaalfde Volkenbondsver gadering, Titulesco, het resultaat der ontwa peningspetitie aangeboden. De aanbieding van de petitie geschiedde in de kamer van den secretaris-generaal van den Volkenbond. Behalve de voorzitter, Titulesco, waren aanwezig de voorzitter der Derde Commissie van de Volkenbondsvergadering, die de ont wapeningskwestie behandelt, Munch, minis ter van Buitenlandsche Zaken van Denemar ken, Aghnides (Griekenland), directeur der Ontwapeningsaf deeling van het Volken bondssecretariaat, Comert (Frankrijk), direc teur der persafdeeling van het Volkenbonds secretariaat en vele Nederlanders, met Mi nister jhr. Beelaerts van Blokland aan het hoofd. Behalve minister Beelaerts waren n.l. aan wezig professor Francois, directeur der Vol- kenbondsafdeeling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, alle Nederlandsche leden van het Volkenbondssecretariaat en alle vertegenwoordigers van de Nederland sche pers bij den Volkenbond. Minister Bee laerts van Blokland stelde de leden der Ne derlandsche Dagbladpersdelegatie aan den heer Titulesco voor, waarna de heer Henny met duidelijke stem in goed Fransch zijn rede voorlas. Rede Titulesco De voorzitter van de Volkenbondsvergade ring, Titulesco, sprak hierop de volgende re devoering uit: Met diepe ontroering ontvang ik als voor zitter van de Twaalfde Volkenbondsverga dering uit uw handen het schitterendste en meest concrete getuigenis van den wil van een Volk om een einde te maken aan den be wapeningswedloop, opdat men in vrede en TITULESCO eendracht volkomen kan werken aan de verwezenlijking .van de menschenbestemming die is te scheppen en te leven en niet om te verwoesten en te sterven. Uw daad eert boog uw vaderland, uw beroep en de geheele menschheid. Sinds langen tijd is de naam van uw vaderland gelijkluidend aan vredes wil en vredesorganisatie. Reeds voor den wereldoorlog kwam in Nederland de eerste conferentie bijeen waar over ontwapening is gesproken. Nederland kreeg toen ook de eerste organisatie van gerechtigheid, n.l. het Hof van Arbitrage. Na den wereldoorlog heeft men natuurlijk aan Nederland gedacht voor de huisvesting van het eerste permanente orgaan dat be stemd is om recht voor geweld in de plaats te stellen: het internationale gerechtshof. In Nederland is in 1929 en 1930 de conferen ce bijeengeweest voor de oplossing der meest verbitterende en ingewikkelde internationale strijdwagen die tot dusverre hadden doen twijfelen of minlijke regeling wel mogelijk zou zijn. Ten slotte dankt de Volkenbond Neder land voor den herhaalden en zuiveren steun in iedere kwestie die voor vooruitgang is in het belang van den vrede. In dit opzicht is de naam van minister Beelaerts van Blok land sinds langen tijd met gouden letters in het eere-boek van den Volkenbond inge schreven voor zijn grootmoedige en moedige initiatieven. De ontwapeningsconferentie zal haar ar beid niet kunnen beginnen zonder diepe er kentelijkheid te betuigen jegens Jhr. Loudon, den Nederlandschen gezant te Parijs, die door zijn gezag, vertrouwen en beleid de vol tooiing van de taak der voorbereidende ont wapeningscommissie mogelijk maakte. Waar om biedt Nederland een zoo gunstig terrein vcor vredelievende gedachten en actie? Omdat uw roemrijke geschiedenis gevuld is met lijden, waardoor gij afschuw hebt ge kregen van den oorlog. Omdat Nederland de haard is van vrijheid en democratie die een weldoende actie door de wereld verspreiden. Qmdat dit uw grootste verdienste en kracht van uw ras is, hebt gij den vrede benut om den volkeren te toonen dat arbeid, energie en organisatie in staat zlm zedelijke en materieele rijkdommen te scneppen, waartegen de resultaten van een vorige mili taire verovering van welken aard niet op wegen. Ik richt dus tot uw Vaderland sn tot de verheven souvereine Koningin Wilhelmi- na de verzekering van mijn diepen eerbied en groote, onbeperkte bewondering. Maar uw daad eert ook de pers. die gij met zooveel gezag vertegenwoordigt. Op het oogenblik waarop sommigen tegen de pers het on rechtvaardige verwijt richten de gemoederen op te hitsen en niet toe te staan dat een dracht in de ziel der volkeren neerdaalt, ter wijl de dagbladen toch slechts de woorden van staatslieden reglstreeren, die zij getrouw weergeven, moeten, komt gij in uw naam en in naam van uw collega's van overal het doorslaandst dementi aan die onrechtvaar dige critiek geven door te bewijzen dat de pers op de hoogte is van haar vooral thans zoo moeilijke taak. Gij hebt een ontwape ningspetitie georganiseerd en gij zijt schit terend geslaagd. Gij hebt twee en een half millioen handteekeningen verzameld. Zij zijn hier levend en welsprekender dan alle rede voeringen die men houden kan. Maar daar door hebt gij u ook een bevoorrechte positie boven die der staatslieden veroverd, ook wanneer wij staatslieden, zij het ook met de grootste overtuiging en uit de diepte van ons hart verklaren, dat de wereld den vrede wil. Dan toch vertolken wij slechts een ge voel, terwijl gij Nederlandsche Journalisten voortaan voor vrede en ontwapening arbeidt krachtens een geschreven en in goeden vorm opgemaakte machtiging van uw volk. En daar niets wat menscheüjk is, ons vreemd kan zijn, hebt gij door aldus uw vaderland te eeren ook de geheele wereld geëerd. Ik gevoel ten volle den ontróerenden ernst van ae taak die uw stap mij oplegt. Ik ben slechts de be waarder van deze bevestiging van het geloof en den wil van het Nederlandsche Volk. Ik moet haar aan den voorzitter van de Ont wapeningsconferentie overhandigen, die dan van den eersten conferentiedag at aan zijn collega's zal kunnen verklaren, dat in uw werk de ontwapening reeds is goedgekeurd door de volksstemming van een der edelste volkeren van Europa. Laat mij in naam van de Twaalfde Volkenbondsvergadering en ook in mijn eigen naam u van ganscher harte dank zeggen voor de bemoediging die gij ons in onze moeilijke taak hebt gebracht. Natuurlijk werd deze prachtige rede van Titulesco door allen en vooral door alle Ne derlanders aangehoord. Nadat een foto ge nomen was, hebben Titulesco, minister Bee laerts van Blokland en minister Munch de oorkonde onderteekend, waarna minister Beelaerts in welgekozen woorden dankte voor Titulesco's hulde aan Koningin en Nederland en voor de ontvangst van de Delegatie. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk N.V. Electriciteitsbedrijf Hillegom LisseSassenheim Geachte Redactie. Door opname van het navolgende zult u mij ten zeerste verplichten. Ongetwijfeld bestaat er aanleiding te over om nader in te gaan op het protest der R. K. Raadsfractie alhier, „opge steld door den heer Loerakker en namens genoemde fractie door den voorzitter, den heer Klaver onderteekend" tegen den inhoud van het interview, hetwelk ik aan een redacteur van het Handelsblad op 3 September 1.1. toestond en waarm door mij ernstige kritiek werd uitgeoefend in het bijzonder op de wijze waarop alhier bij verkiezingen en benoemingen met de ge meentebelangen wordt omgesprongen en in het algemeen over de m. i. onbevredi gende structuur van de N.V. Electriciteits bedrijf HillegomLisseSassenheim. Aangezien ik geschrijf in couranten door autoriteiten evenwel verwerpelijk acht, ook al worden deze daarin op minder faire wijze aangevallen, meen ik dat daartoe slechts in uiterste noodzaak behoort te worden overgegaan. Daar nu intusschen door de R.K. fractie gepoogd wordt te komen tot een overbrug ging van het bestaande meeningsverschil, geloof ik beter te doen het resultaat der onderhandelingen af te wachten, alvorens door een nadere uiteenzetting het vuur aan te blazen. Mijn streven is toch uitsluitend gericht op eendrachtige samenwerking in het algemeen belang met terzijdestelling van kleine partij- overwegingen of particuliere gevoeligheden. Hieruit moge volstrekt niet geconcludeerd worden dat ik mij zou willen onttrekken aan het debat, of dat ik het door mij in het interview medegedeelde en door het Handels blad in het algemeen volkomen correct weer- gegevene, op eenig essentieel punt zou be hoeven te rectificeeren. Ik vertrouw, dat u mijn standpunt zult kunnen billijken en verblijf onder dankzeg ging voor de verleende plaatsruimte. Met de meeste Hoogachting Uwdw. D. F. PONT Burgemeester van Hillegom. Beverwijk, 17 Sept. 1931. Mijnheer de Redacteur, Ondergeteekende verzoekt u beleefd plaat sing in uw geëerd blad voor het volgende. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Als lid van het Ned. R. K. Werklieden verbond heb ik met aandacht de stukken van 7 Sept. jJ. in uw blad gelezen betref fende het Congres te Utrecht, waar de heer De Bruijn gesproken heeft over de mede zeggingschap in de bedrijven. Denkt de heer De Bruijn daarmede de werkloosheid te verminderen of op te hef fen? Ik moet dan volmondig zeggen: neen, mijnh. De Bruijn. Om de werkloosheid te verminderen of op te ruimen, heeft men m. i. de volgende oplossing noodig: 1. De vrouwen en meisjes uit de fabrie ken en werkplaatsen weren. 2. Alle gepensionneerden de fabrieken en werkplaatsen uit, want daar zijn er, die on der den prijs hun krachten geven, ten na- deele van andere arbeiders. 3. Dat de gehuwde arbeider of ambte naar zijn inkomen heeft, maar dat de vrouw van dien arbeider of ambtenaar geen nevenbetrekking of zaak mag waarnemen, waardoor zij 3 a 4 maal het inkomen krij gen tegen een ander gezin geen behoor lijke boterham. 4. Een goede wettelijke pensioenregeling, waarvan de premie door werknemer en werkgever wordt gedragen. Een pensioen van 70 pCt. tot 80 pCt. van het normale loon niet op 65-jarigen leeftijd, maar op 55-jarigen leeftijd. Daardoor kan men bereiken, dat de ge- pensionneerde arbeider koopkrachtig blijft en tevens zijn plaats inruimt voor de jon geren. Uw abonné M. MULER, Wijkermeerweg 31. Het is ons natuurlijk niet mogelijk, in een onderschriftje commentaar te leveren op de vier, wèl zeer radicale saneerings- middelen, welke deze inzender zóó maar aan de hand doet. Elk van de door hem aan de hand ge dane middelen zou stof kunnen leveren voor heele boekwerken, waarvan de con clusies de vraagstukken nóg niet zou den oplossen. Toch schuilt er naar onze meening in elk van inzenders middelen een juist ele ment, waarover het goed is, na te denken. Alleen is de zaak niet zoo eenvoudig, als inzender schijnt te meenen. Dat blijkt vooral bij overweging van middel nr. 4. Laat inzender eens uitrekenen, wat een wettelijke pensioenregeling van 70 tot 80 pCt. van het normale loon op 55-jarigen leeftijd zou kosten! Zelfs de meest-verwoede voorstanders van Staatspensioen struikelen over het kosten- vraagstuk. Maar wat deze inzender wil Dat doet ons duizelen! REDACTIE. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND POELAU TELLO (uitreis) 16 Sept. van Suez. TABIAN (thuisreis) 16 Sept. te Suez. TARAKAN, 16 Sept. van Amsterdam te Antwerpen. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCH. AURORA, 17 Sept. van Amsterdam te Rotterdam. BAARN, Antwerpen-Hamburg, passeerde 16 Sept. 11 uur 45 min. v.jn. Vlissingen. CLIO, Algiers-Amsterdam, passeerde 16 Sept. 5 uur 20 min. n.m. Ouessant. COLOMBIA (uitreis) passeerde 16 Sept. de Azoren. GANYMEDES, 16 Sept. van Constanti- nopel naar Bourgas. HEBE, 16 Sept. van Bari naar Cephalo- nia. ILOS, 16 Sept. te en van Bilbao naar San tander. JASON, 16 Sept. van Callao naar Arica MINERVA, Algiers-Amsterdam, 16 Sept te Faro. NEREUS, 16 Sept. van Hamburg naar Amsterdam. OBERON, 16 Sept. van Tarragona naar Valencia. STUYVESANT (uitreis) 16 Sept. te Para maribo. Het eenige oude tokkel-instrument, dat in het voornaamste instrumenten-ensemble, het symphonieorkest, is opgenomen, is de harp. Het is dan ook het fraaiste tokkel- instrument. Het harpspel bezit ontegenzeg lijk veel charme. Een enkele maal wordt in groote orkest werken de mandoline aangewend (b.v. in exotische muziek), doch een vaste plaats heeft dit instrument in het symphonie orkest niet verworven. Het aantal solo-werken vcor harp is niet groot (gewoonlijk zijn het arrangementen), vooral niet dat van solo's met orkestbege leiding. Wellicht heeft de Fransche harpiste Henriëtte Renié om deze reden zelf een concert voor harp gecomponeerd. In dit werk, dat uit twee deelen: Allegro en Adagio bestaat, komt het harpspel op zeer gunstige wijze uit. Doch men hoort niet alleen den klank van de harp zoo mooi en varieerend mogelijk, cok het werk ver dient de aandacht. Vorm en inhoud, bijzonder de verwerking der thema's en de klankverhouding van or kest tot solo-instrument, zijn te roemen. Het was een goede gedachte van Odeon om dit werk, echt iets speciaals, op de plaat vast te leggen. De opname is zeer goed ge lukt. Alles klinkt duidelijk, de orkestbege leiding, in handen van het Parijzer Phil- harmonisch orkest onder leiding van diri gent Cloez, zelfs uiterst transparant. Liefhebbers van iets aparts op sympho- nisch gebied, vragen eens naar de nummers 171—076 en 77. Wie nog eens een fijne Mozart-symphonie wilt hooren, bestelle de nieuw opgenomen C dur-symphonie (K. V. 338), gespeeld door het Staatsopera-orkest te Berlijn onder Leo Blech Ook dit werk is op twee platen vastgelegd: H. M. V. 607-8 en verdient meer dan gewone belangstelling. Hierbij tevens de mededeeling, dat de serie viool-solo's, gespeeld door onzen land genoot Sam Swaap, len concertmeester van het Residentieorkest, is gecompleteerd met: „Freilachs", een Hebreeuwschen dans van Engel en „Melodie" van Glück—Kreisler op plaat B 4856 en „Liebesfreud" en „Liebes- leid," beide nummers van Kreisler op B 4857. Odeon brengt ook iets nieuws op modern gebied: „Pastorale d'été" van Arthur Ho- negger door het Groot Symphonle-orkest onder leiding van den componist. Schrik niet van den naam Honegger, het is geen „Pacific" of zooiets dergelijks. Het is mo derne, doch hoogst genietbare, zeer fraaie stemmingsmuziek. Een plaat, met warmte aanbevolen. In verband met den Grooten Verzoendag wijzen we op „Kol Nidrei", het indrukwek kende Hebreeuwsche. gezang, gezongen in het Duitsch onder den titel „Aus der Tiefe" door het beroemde Synagogen-Chor van den Friedenstempel. Aan de andere zijde dezer Odeon-plaat (6649) staat eveneens een mooi oud gezang „Adcsioj". Voor solo met koor en begeleiding van orkest staat Kol Nidrei op Odeon 4103. Te vens herinneren wij er aan, dat dit gezang ook bestaat (in de vrije bewerking van Max Bruch) voor cello-solo, gespeeld door Maris Loevensohn. Daar er thans wederom veel aandacht wordt geschonken aan oud-Weensehe mu ziek, noemen we hier nog de „Groote Jo- hann-Potpourri" die de Supraphoon in den handel brengt (B 0309). Een pracht-collec- tie dansen van den Walskoning, gespeeld door het wereldvermaarde Berlijner Phil- harmonisch Orkest. Uitmuntend geschikt voor een Weensch muziek- en dansuurtje. WAALKERK, 17 Sept. van Rotterdam n. Hamburg. HOLLAND—AMERIKA-LIJN BOSCHDIJK, Rotterdam naar New Or leans, passeerde 17 Sept. Vlissingen naar Antwerpen. GROOTENDIJK, 17 Sept. van Antwerpen te Rotterdam. HOLLAND—AUSTRALIË-LIJN TOLISSE -(uitreis) 16 Sept. te Port Said. TONIMBAR (uitreis) 17 Sept. te Sydney, JAVA—NEW YORK-LUN KOTA INTEN, New York naar Batavia, passeerde 16 Sept. Gibraltar. ROTTERDAMSCHE LLOYD BLITAR (thuisreis) passeerde 16 Sept. Finis terre. KOTA AGOENG (thuisreis) passeerde 16 Sept. Pontellaria. KOTA TJANDI (uitreis) 17 Sept. te Be- lawan. NEDERLANDSCHE SCHEPEN BATAVIER VI, 17 Sept. v.m. 8 u. 20 van Rotterdam te Gravesend. CELOENO, 17 Sept. van Grangemouth naar Montreal. DELFTDIJK, 15 Sept. van Mobile te Bre men. DUIVENDRECHT, 16 Sept. van Constan- za te Londen. EXPRESS, 16 Sept. van Rotterdam te Kingslyn. FARMSUM, 16 Sept. van Kaapstad naar Montreal. GROENLO, 16 Sept. van Archangel naar Langebrugge. KRALINGEN, 17 Sept. Brunsbüttel ge passeerd, Riga naar Rotterdam. LEKHAVEN, 17 Sept. van Las Palmas, Ro- sario naar Antwerpen. MAASBURG, 16 Sept. van Savona naar Melilla. MEUSE, m.b., 14 Sept. van Amsterdam te Rouaan. MOORDRECHT 15 Sept. Stamboul gep., Rotterdam naar Novorossisk. ONDERNEMING ms., 16 Sept. van Hol ding te Holtenau. PARKHAVEN 16 Sept. Azoren gep., Ant werpen naar Wilmington. PENDRECHT, 16 Sept. Point Armour gep., Rotterdam naar Montreal. RAPID, 16 Sept. van Rotterdam te Kings- lynn. SPAR, 15 Sept. Finisterre gep. Marseille naar Rouaan. STAD ARNHEM 16 Sept. van Vlaardingen te Bagnoli. TRITO, 16 Sept. van Belfort naar Am sterdam. VEERHAVEN, 16 Sept. van Savannah te Tawpa. WESTPLEIN16 Sept. Fernando Noronha gep. Barry n. Buenos-Ayres. WILLEMSPLEIN, 16 Sept. Fernando No ronha gep., Buenos-Ayres naar Las Palmas (v.o.). WOENSDRECHT, 16 Sept. 750 mijl Weste lijk van Seilly, Constanza naar Antwerpen en Rouaan. IJSELHAVEN, 16 Sept. van Rosario te Buencs-Ayres.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7