^Binnenlandsch Nieuws IbE GRAPJAS HARLEKIJN! Voor de Huiskamer De Troonrede Generaal L. F. Duymaer van Twist De inpoldering van de Zuiderzee Het Rijkswegenplan voor 1932 De weerspannige Begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid UITLOTINGEN Harlekijn vindt een schat lutS. i iLTviJ'i-xO' i.> i. iVoi Adres van Antwoord der Eerste Kamer Op het Huis ten Bosch heeft gistermiddag te 12 uur op de gebruikelijke wijze as aan bieding plaats gehad aan H. M. de Konin gin van het Adres van Antwoord der Eerste Kamer op de Troonrede. De aanbieding had plaats dcor de daartoe benoemde commissie uit de Eerste Kamer met den voorzitter aan het hoofd. Op het bordes van het Paleis bewezen hu zaren van het He regiment de militaire honneurs. Bij het passeeren der commissie blies de hoornblazer de marsch. Het Adres van Antwoord luidt: Mevrouw 1. De Eerste Kamer der Staten-Generaal waardeerde hoogelijk het voorrecht, Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Her tog van Mecklenburg en van Hare Koninklij ke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlan den, weder in de Vereenigde Vergadering der Staten-GenraaJ te mogen zien tot opening van de gewone zitting. 2. Met Uwe Majesteit verkeert de Kamer diep onder den indruk van den zorgwek- kenden economischen toestand en zij is er eveneens van doordrongen, dat het beleid der Regeering', zoowel hier te lande als in de deelen des Rijks buiten Europa, ernstig rekening moet houden met de wereldkrisis. Dat onder deze omstandigheden, tot het be houd van het financieel evenwicht, eischen van buitengewone ingetogenheid en offerzin moeten worden gesteld, beaamt de Kamer. 3. De Kamer deelt Uwer Majesteits over tuiging, dat het Nederlandsche volk. hetwelk reeds meermalen met groote zedelijke kracht onder Gods hulp ernstige moeilijkheden heeft overwonnen, ook thans zijn verleden getrouw zal blijven, 4. Met belangstelling nam de Kamer ken nis van het voornemen tot instelling van een Département van Economische Zaken en Arbeid. 5. Ook de Kamer stemt het tot voldoening, dat de betrekkingen van Nederland tot andere Mogendheden bij voortduring van den meest vriendschappelijken aardi zijn, en met Uwe Majesteit hoopt zij, dat het besef van de saamhoorivieid der volken bij de aanstaande Ontwapeningsconferentie tot uiting moge komen. 6. De Kamer ziet de indiening der aange kondigde wetsontwerpen met belangstelling tegemoet. 7. Met Uwer Majesteits bede, dat God Zijn zegen aan den arbeid der Staten-Generaal moge schenken, stemt de Eerste Kamer van harte in. Wederantwoord van de Koningin. De Koningin heeft als volgt geantwoord op het adres van Antwoord der Eerste Ka mer op de Troonrede: .Mijne Heeren. Terwijl ik dank zeg voor het Adres van Antwoord op de rede ter opening van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal, verzoek ik u aan de Eerste Kamer te willen mededeelen, dat het mij aangenaam was te vernemen, dat de indie ning der aangekondigde wetsontwerpen met belangstelling door de Kamer wordt tegemoet gezien. „Met voldoening vernam ik de instemming, welke mijn wensch. dat Gods zegen op haar arbeid moge rusten, bij de Eerste Kamer vond." Tweede Kamerverkiezing Bij het Centraal Stembureau is bericht in gekomen van mej. A. de Jong te Amsterdam, dat zij haar benoeming tot lid van de Twee de Kamer in de vacature-Gerhard aanneemt. 30 jaar Tweede Kamerlid «et Tweede Kamerlid, de gepensionneerde Generaal L. P. Duymaer van Twist heeft gis teren den dag herdacht, waarop hij voor 30 jaren voor het. eerst tot lid der Tweede Kamer werd gekozen. De heer Duymaer van Twist, mocht op dezen dag, vooral van Anti- revolutionnaire zijde, vele blijken van be langstelling ondervinden. Maar ook in wij der kring heeft men den jubilaris willen hul digen. Zoo ontving hij een bloemstuk van den Bijz. Vrijw. Landstorm en o.m. van het Centraal Comité van A. R. Kiesver- eenigingen en van de A. R. Kiesvereeniging te 's Gravenhage. St. Melania-werk Algemeene vergadering te Nijmegen Te Nijmegen herdacht het St. Melania- werk het tweede lustrum. Des morgens werd in de St. Jozefkerk een H. Mis tot dankzeg ging opgedragen door den algemeenen advi seur, prof. dr. D. Franses O.P.M. Om half tien werd een voorvergadering van het hoofdbestuur gehouden en om half 11 de algemeene vergadering. Deze werd be- halve door het hoofdbestuur en den geeste lijken adviseur prof. Franses O.F.M., bijge woond door een groot aantal afgevaardig den uit het land. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de dames Hulsken en Franke. Hierna deelde de presidente mede, dat het hoofdbestuur ter gelegenheid van het tweede lustrum twee voorstellen wilde doen, n.l. om door het Melania-werk de school Djokja 2 te doen adopteeren, waarvoor een bedrag van f 4000 benoodigd is en om aan de wijk verpleging te Madioen en Makassar een sub sidie te geven van f 50 per maand. Onder applaus hechtte de vergadering haar goed keuring aan beide voorstellen. De presidente besprak hierna de werk zaamheden in Nederland, waarbij de afdee- Iingen tot flinke activiteit werden aange spoord. Na een korte rondvraag werd hierna de vergadering' geschorst en brachten de afge vaardigden een bezoek aan de tentoonstel ling van Misparamenten in Javaanschen stijl, die in den kleinen foyer georganiseerd was. In de middagvergadering wees de presiden te op het feestelijk karakter van deze bij eenkomst. Onder applaus werd besloten aan mevr. Hoogvelt, presidente van het S. M. W. op Ja va een huldetelegram te zenden. Hierna werd het woord verleend aan prof. G. Brom, tot het uitspreken van een feest rede. Na een dankwoord van de presidente richt te prof. Groenen namens de Indische Mis sie vereeniging een woord van hartelijken gelukwensch tot het St. Melania-werk. Een gezellig samenzijn sloot dit tweede lustrumfeest. De Zuiderzeewerken Bezoek van de Koningin-Moeder Gisteren heeft, gelijk gemeld, de Konin gin-Moeder een bezoek aan de Zuiderzee werken gebracht. Per salonrijtuig, dat ach ter den gewonen trein was gehaakt, arri veerde H. M. om een uur te Harlingen. Van daar maakte de Koningin Moeder met haar gevolg den tocht naar Kornwerderzand in auto's. Onder leiding van den directeur- generaal De Blocq van Kuffeler werd het werk bezichtigd. Daarna is met de directie boot „De Vlieter" die in de schutsluis lag, naar de Middelgronden en Blinde Geul ge varen, waar het werk op het oogenblik in vollen gang is. Een groot aantal belang stellenden was hier aanwezig, bericht het „Hbd." Van vele gebouwen in Kornwerder zand werden de vlaggen uitgestoken. Een der schoolkinderen heeft H.M. bloemen aangeboden. Het bezoek werd begunstigd door mooi weer. De zee was spiegelglad. No. 10 19 September De koningin-moeder is per auto van Kornwerderzand via Bolsward en Sneek naar Akkrum gereden. Van daar heeft zij in het salonrijtuig, dat aan den middag sneltrein werd gehaakt, de terugreis naar Soestdijk aanvaard. De Jaarbeurs gesloten Drukker bezoek dan in 1930 De 25ste Nederlandsche Jaarbeurs, welke Donderdagmiddag werd gesloten, heeft over het algemeen een gunstig verloop gehad. Van verschillende zijden en uit diverse be drijfsgroepen ontving het jaarbeursbestuur van de deelnemers tevredenheidsbetuigingen over de zakelijke resultaten. De inkoopen geschiedden in hoofdzaak voor de binnenlandsche markt. Het bezoek aan de beurs is zeer druk geweest. De cijfers overtroffen voor eiken dag, die der najaarsbeurs van het vorig jaar. Aan de loketten, de voorverkoop op aanvragen dus niet meegerekend, werden in totaal 33.468 toegangsbewijzen verkocht tegen 29.842 tijdens de najaarsbeurs in 1930 en 21.649 op de najaarsbeurs in 1929. De geheele oplaag van den catalogus was op den voorlaatsten dag der beurs uit verkocht. Een belangrijke opdracht aan den scheepsbouw Zal zij verloren gaan? De scheepswerf „Moerdijks Welvaren" van de fa. Gebr. H. en G. de Korte te Moerdijk heeft van de regeering van Paraguay op dracht gekregen tot den bouw van vijf groote riviermotorschepen. De financiering van de zen bouw zou geschieden door de Amster- damsche Bank, terwijl de regeering de noo- dige waarborgen zou verstrekken. Naar ons thans wordt medegedeeld, zal deze opdracht voor genoemde werf en daar mede voor ons land verloren gaan, wanneer met betrekking tot de vereischte waarborgen niet spoedig een beslissing zal worden geno men. De opdracht zal dan aan een Engelsche werf worden gegeven. Daar de uitvoering van dezen bouw aan eenige honderden arbeiders gedurende twee jaren werk zal verschaffen, hoopt men, dat een regeling spoedig tot stand zal komen. Bij de betrokken werf zijn gedurende de laatste weken ongeveer 1100 brieven met verzoek om plaatsing van werkzoekenden ontvangen. Verder deelt men ons mede, dat door de uitvoering van dezen bouw ongeveer een mil- lioen aan werkloozenuitkeering zal worden bespaard. Het maken van de zuidelijke poldets thans niet aan de orde Afsluitdijk einde 1932 gereed. De begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1931 beloopt: gewone dienst f 31.790.000; ka- pitaalsdienst nihil. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Nu aangenomen mag worden dat tegen het einde van 1932 de afsluitdijk en de wa terstaatkundige werken tot droogmaking van de Wieringermeer ongeveer gereed zullen zijn. is het oogenblik aangebroken om de voort zetting van de inpolderingswerken nader in beschouwing te nemen. De totale kosten van de afsluiting kunnen op ongeveer f 160 a 170 millioen worden ge steld. Betreffende de kosten van de 20.000 H.A. groote Wieringermeerpolder wordt in herin nering gebracht, dat de raming der werken van 1924 beliep f 37.000.000, terwijl in 1928 die raming f 60.000.000 bedroeg. De werken zijn thans zoover gevorderd, dat aangenomen kan worden, dat de jongste raming niet zal worden overschreden. Met den rentelast meegerekend, mag worden aan genomen dat de totale kosten van het droogmaken van de Wieringermeer op rond f 100.000.000 zijn te stellen. Deze kosten zijn aanzienlijk hooger dan de waarde van den grond, zelfs onder normale omstandigheden, is. Voortzetting van de inpoldering. De minister meent dat het niet juist zou zijn het beleid met betrekking tot de ver dere inpolderingen eenzijdig te richten naar de tegenwoordige crisis-omstandigheden. Wij moeten aannemen dat deze omstandigheden van voorbijgaanden aard zullen zijn en dat eerlang de behoefte aan nieuwe cultuur gronden zal herleven. Maar wel noopt de huidige financieele toe stand en de onzekerheid omtrent de ontwik keling van onzen landbouw in de naaste toekomst er toe om het risico, dat bij een onmiddellijke voortzetting der werken geloo- pen wordt, zwaar te doen wegen. Onder meer wijl door de inzake den scheepvaartweg Am sterdam—Bovenrijn genomen beslissing het verband van dit werk met de inpolderingen in de Zuiderzee verbroken is. is in den laat- sten tijd het denkbeeld, dat de Zuidelijke poldem het eerst aan de. beurt moesien ka* men, meer op den achtergrond gedrongen; en omdat van de nog in te polderen gedeel ten der Zuiderzee de zuidelijke polders ge middeld niet zoo goede kwaliteit grond be vatten als de andere, meent de regeering dat het maken der zuidelijke polders thans niet aan de orde moet worden gesteld. Er blijft dan slechts over de noordoostelijke inpoldering. De minister betoogt, dat hij voortgezet on derzoek inzake de noord-oostelijke inpolde ring gewenscht acht. Voor dit onderzoek is een post op de be grooting uitgetrokken. Voltooiing der noodige werkzaamheden. Behalve op de gelden, noodig voor het af werken van de sluizen beoosten Wieringen en op het Kornwerderzand, is thans alleen gere kend op de verdere voltooiing van het dijk vak in het sluitgat van de Middelgronden en den bouw van het laatste dijkvak in het sluitgat van den Vlieter, hetwelk in 1930 reeds van een beteugelingsdam is voorzien. Verder zullen in 1932 uitgevoerd worden de laatste werken tot verhooging van de water- keeringen buiten de afsluitingen in Fries land en Noord-Holland. Mede zullen de voor zieningen in de haventoegangen langs de af gesloten Zuiderzee, zoover noodig bij het voorloopig te handhaven peil van 0.13 meter N.A.P., voltooid moeten worden. Ten einde het geregeld afwerken van het definitieve wegdek te bevorderen, dat na vol doende inklinking van het dijklichaam ten laste van het Wegenfonds op den afsluitdijk zal worden aangebracht, is een post van f 150.000 uitgetrokken. De Wieringermeerpolder. Het maken van werken binnen den Wie ringermeerpolder, zal in 1932 geregeld kun nen worden voortgezet, zoodanig dat ver wacht zal worden dat deze. althans voor zoover zij voorloopig noodig zijn in 1933 ge reed zullen komen. De gelden voor het inzaaien van de opper vlakten van den Wieringermeerpolder, waar toe wegens het hooge zoutgehalte of om an dere redenen in 1932 nog niet kan worden overgegaan, benevens het verplegen van het gewas, zullen worden aangevraagd op de begrooting voor 1933. Het Staatsboschbeheer verleent zijn me dewerking voor het kweeken van het benoo- digde plantmateriaal in en ten behoeve van den polder. De benoodigde gras- en klaver zaden zullen zooveel mogelijk worden be trokken van de Nederlandsche landbouwers en kweekers. Krachtige voortzetting van wegenaanleg Bruggenbouw te Arnhem Nijmegen en Vianen zal nog dit jaar beginnen De begrooting van inkomsten en uitgaven van het Wegenfonds voor het dienstjaar 1932 beloopt: gewone dienst f 23.250.000, kapitaal- dienst f 98.000.000; geheele dienst f 33.050.000. Naar globale schatting, gegrond op de prij zen van begin 1930, kost de voltooiing van het wegennet volgens het Rijkswegenplan 1932 ongeveer 435 millioen. Het is onmoge lijk voor dit bedrag een vaststaand cijfer op te geven al was het alleen maar, omdat zulks is gedurende het laatste jaar vol doende gebleken de werkelijke prijzen van de uitvoering van werken aan groote schom melingen onderhevig kunnen zijn. Wat in 1932 zal worden afgemaakt en nieuw aangepakt. In het algemeen staat voor oogen om ver schillende wegen in het centrum van het land zoo veel mogelijk bruikbaar voor het verkeer af te maken, de toegangen tot de groote rivieroverbruggingen en zooveel doen lijk ook de daarop aansluitende wegen ge reed te hebben op het tijdstip dat de des betreffende brug zelve voor het verkeer kan worden opengesteld, en de overige wegen eiken weg als één geheel beschouwend zoo ver in orde te maken, dat de meest hinder lijke verkeersbelemmeringen, gevormd door bebouwde kommen, bochten en dergelijke worden opgeheven, alsmede voor zoover ander verbeteringswerkzaamheden niet den voorrang verdienen de rijwielpaden van die wegen vrij te maken van de baan voor snelverkeer, door deze paden buiten de hoo rnen aan te brengen. Het eindcijfer van de begrooting is f 33.050.000 tegen f 30.740.000 voor de be grooting van 1931. Omtrent wegenverbeteringen uit den ge wonen dienst wordt ondermeer medegedeeld: In 1932 kan worden begonnen met de ver betering van het wegvak door Duivendrecht van den Rijksweg nummer 2 Amsterdam Utrecht. Getracht zal worden den aanleg van den Rijksweg nummer 4, gedeelte Amsterdam— Ken je die twee?" zei de oude theater directeur, toen ik zijn portrettenverzameling doorkeek. Ik kende ze niet, en hij vertelde. Hij haa hen bij elkaar gezet in zijn album, niet omdat 't samenwerkers of vrienden waren, maar om den feilen tegenstand, dien de één van den ander had ondervonden. Ze zongen beiden bariton, Corro en Bal- dinger; maar verder waren 't heel verschil lende menschen; Corro een stille, peinzende natuur, verfijnd maar ook wat vermoeid door leed, want hij had bij een epidemie zijn vrouw en beide kinderen verloren. Baldinger was een krachtmensch, een veroveraar, iemand die van het leven alles nam wat er te nemen viel. Eigenlijk een beest van een kerel met een prachtstem. Hij gunde Corro zijn succes niet, en be stookte hem zooveel hij kon. Bij het noodlottige concert, waarvan ik vertel, was de zaal, de grootste zaal van Berlijn, propvol. Vijf minuten voor 't begin - uur was er geen stoel meer leeg. Alleen in de allervoorste rij, in 't midden, was nog een plaats, een besproken plaats, onbezet. Einde lijk verscheen de nakomer, op wien Corro, door een ruitje in de podiumdeur turend, gewacht had. Het was een burgermanneke, niet meer jong, scheen 't, geen haar meer op 't hoofd, ietwat sufferig, met een verdrietig gezicht. De accompagnateur ging aan den vleugel zitten. Corro trad op. Applaus, een lang, warm applaus ontving hem. Zijn programma bestond uit twee deelen, eerst betere, oudere muziek, en dan, na de pauze, een populair deel, meest opera-aria's. Hij begon met de beroemde bas-aria uit de Messias van Handel, dan iets van Gluck, daarna een cantate van Bach. Hij zong meesterlijk, met zooveel adel, dat er verruk king door de zaal ging. Van het podium en door het ruitje daarachter was duidelijk te zien, hoe de gezichten in de eerste rijen veranderden door bewondering, vreugde, ont roering. Alleen bij dien éénen die in 't mid den heel vooraan zat, 't heertje dat te laat gekomen was, viel geen verandering op te merken. Met een stalen gezicht bleef hij zit ten, een blik zonder uitdrukking voor zich uit richtend, en toen Corro zweeg, bewoog hij zich niet. Corro kwam aan Beethoven. Hij ging een einde van den vleugel af staan, zoodat hij vlak tegenover den onbeweeglijke stond en zong zoo zijn drie liederen, het laatst, als slotnummer vóór de pauze, 't liefdescheme- rerde „Adelaide". Een jubel, een storm, een opslaande bran ding. Corro kwam in het solistenkamertje, bleek, overspannen, van streek, ..Zeg", sprak hij den directeur aan, „zie je dien kerel in de voorste rij?" „Welken kerel?" .Die geen spier vertrekt. Die maar zit te staren." „Maar man," zei de directeur, „blijf nu niet staan praten! Ga naar voren! De men schen breken 't huis af, als je niet komt!" Hij veegde zijn voQrhoofd af, nam muziek en ging. Nu bedaarde het gebruis met blijde snelheid. De pianist speelde de eerste maten van een toegift. Corro zong: „Want het vergaat den menseh als het vee, zooals dat sterft, zoo sterft hij ook en allen hebben denzelfden adem, want alles is jjdel, want alles is ijdel. Alles gaat naar ééne plaats. Het is alles van stof gemaakt en het wordt weer stof." Hij eindigde met het wonderlied, dat op de woorden van Paulus zweeft: „Maar de liefde is de grootste onder deze." De zaal vertoonde nu overal gapingen. Het publiek was of ging naar de koffiekamers. Maar in de voorste rij, heel alleen, zat nog de kaalhoofdige. Hij staarde maar voor zich uit, met oogen zonder uitdrukking. „Weet je wat, Corro," zei de directeur, „ik zal een ouvreuse naar hem toe sturen met de een of andere verzonnen boodschap. Die kerel moet weg! Voor mijn part klaagt hij ons later aan. Je zou je er waarachtig ziek over maken!" Hij wou dat niet. „Let eens goed op," zei hij, „ik sla nog wel vuur, uit dien keisteen! Nu laat ik hem niet meer los! Hij zè.1!" Er werd gebeld. En toen begon het. duel. Het is bijna niet mogelijk, te beschrijven, hoe Corro zich weerde. Al het vergeefsche worstelen van een menseh werd belichaamd Is den. armgn Corro al het vergeefsche kloppen van een hart aan een ander hart, dat maar leeg en gevoelloos blijft, alle strijd van een edelen wil tegen den weerstand der botte wereld. Toen ging er door het hoofd van den di recteur opeens een gedachteWas het een vooropgezet plan? Had misschien Baldingei dat stuk steen op de eerste rij geplant, om zijn mededinger, wiens gevoeligheid hij kende, te ergeren, in de war te brengen, te ber.adeelen? Hoe het ook was, nog één nummer, en dan was het voorbij! Op dat moment trad Cono meer naar vo ren op het podium, tot vlak aan den rand, zóóver, dat hij den kaalhoofdige met een uitgestrekten arm had kunnen aanraken. Hij bereidde zich voor tot zijn laatste, beslis sende poging. Ziin wagen was scherp. Er kwam een be roemd nummer van zijn repertoire, iedereen zat er al op te wachten, en er waren heel zeker menschen, die alleen om die ééne aria het concert waren komen bijwonen. Het was de beroemde idereen bekende bravour-aria uit den „Barbier". Figaro's hooglied op zijn handigheid, zijn voorzichtigheid en onmisbaarheid, maar ver daar bovenuit een jubellied van levens durf, die zich niet verzadigen kan, en telkens weer opbruist, een hymne, die plotseling wordt afgebroken door een spreekgezang van onuitsprekelijke koddigheid. Betooverd, vervroolijkt, geestdriftig luister den de hoorders. Maar in het gezicht van den weerspannige bewoog zich niets. Kon hij dan ook niet lachen? Het was barbaarsch. „Ik feliciteer me met mijn geluk, met mijn geluk! Ha, bravo, Figaro, bravo, bravissimo, wat ben ik gelukkig met mijn talent." Er was iets nieuws gekomen in de stem van Corro, een zoo ontzaglijke kracht en diepte van uitdrukking, dat het bijna niet mogelijk scheen, op die manier de moeilijke aria ten einde te zingen. De zanger stond met kromgetrokken rug, letterlijk naar voren overbuigend, hij zong slechts voor dien éénenn, hij zong hem vlak in 't gezicht.... Toen plotseling een paniek van schrik in de zaal, vragen, geschreeuw dringen naar voren. De accompagnateur stond voor op het podium te staren. Iedereen stond overeind. Alleen op de voorste rij zat met volkomen wezenloos gezicht die ééne. Er had zich een kleine open ruimte gevormd om hem heen. Want Corro was op hem toegesprongen en met het gezicht omlaag lag zijn hoofd op de voeten van zijn vijand. De directeur knielde neer; keerde hem om. Maar uit zijn mond stroomde bloed, zijn oogen waren gebroken. De zanger was dood. Het duurde een poos, eer we weer spraken. „En was uw vermoeden juist?" vroeg ik den ouden theater-directeur zacht. „Was die man werkelijk door den mededinger daar neerge zet?" De oude heer knikte. „Maar wie leent zich in 's hemelsnaam voor zooiets! Wat moet dat 'n onmensch ge weest zijn, die zoo'n foltering een heelen avond kalm aanziet en moedwillig opdrijft!" „Volstrekt geen onmensch," zei de direc teur. „Het was een stakker. Een gebroken mensch. Een doofstomme." Sassenheim, binnen de eerstvolgende vijf jarige periode te voltooien. Voor verbetering van den Rijksweg num mer 5, AmsterdamHaarlem, in de kom van Halfweg is f 14.000 uitgetrokken. Voor een in 1932 vervallenden termijn van en onder Amsterdam gemaakte asphaltverharding is mede f 1000 noodig. In den Rijksweg nummer 8. Haarlem Sassenheim's-Gravenhage, zijn eenige bruggen te smal voor het verkeer. Voor ver breeding' van die bruggen wordt f 40.000 voor grondaankoop en voor aanbrenging van eenige verbeteringen in het gedeelte Haar lemSassenheim zijn bedragen van f 20.000 en f 25.000 opgenomen. Het ligt in het voornemen voort te gaan met de verbetering van die gedeelten van den Rijksweg nummer 11, 's-Gravenhage (Haagsche Schouw)LeidenBodegraven Utrecht, welke onvoldoende zijn. Voor den bouw der drie nieuwe voor de pontveren te Hembrug en Buitenhuizen be stemde stoomponten moet met inbegrip van de kosten van toezicht c.a. in 1932 op een uitgave van f 135.000 worden gerekend. Naar raming zal de exploitatie der veren in 1932 een bedrag van f 45 000 vragen. Voor de in 1932 vervallende uitgaven voor den in 19301931 aangevangen bouw van bruggen in den Rijksweg nummer 6, Am sterdamVelsen, moet op f 100.000 worden gerekend, terwijl voor aanleg van een ver harding op het gedeelte van den weg tus- schen zijkanaal F van het Noordzeekanaal en het eindpunt van de Hembrug f 400.000 noodig zal zijn. Ten einde den aanleg van het nieuwe wegdek bewesten Oegstgeest, deel uitmakende van den Rijksweg' nummer 4, Amsterdam-Sassenheim-'s Gravenhage, met kracht te kunnen voortzetten, wordt voor grondaankoop f 350.000 uitgetrokken. Het tracé voor den rijksweg nummer 7, gedeelte AmsterdamWieringen, is vastge steld. In de eerste plaats zal worden over gegaan tot den aanleg van het weggedeelte van het beginpunt van den weg bij de Meeu wenlaan te Amsterdam tot aan den Ring dijk van den Buikslotermeerpolder. De aan leg van dit wegvak, waarmee in 1931 een begin is gemaakt, zal in 1932 worden vol tooid. Voor 1932 wordt f 162.000 aangevraagd. Bruggenbouw over de groote rivieren. Het ligt in het voornemen met den bouw van de bruggen te Arnhem, Nijmegen en Vianen in 1931 aan te vangen en deze wer ken in 1932 voort te zetten, waarvoor onder scheidenlijk f 1.000.000, f 1.000.000 en en f 864.000 wordt aangevraagd. Voor de. voorbereiding en den aanvang van den bouw van de verdere overbruggingen is een post van f 315.000 in deze begrooting opgenomen. Elders in de Memorie van Toelichting is nog medegedeeld, dat het in het voornemen ligt in de periode van het tweede vijfjarige werkplan met de brug te Moerdijk te begin- Propaganda voor het Nederlandsch Fabrikaat De begrooting' van Hoofdstuk X der Rijks- begrooting voor 1932 (Arbeid, Nijverheid en Handel) beloopt: gewone dienst 71.927.583; kapitaaldienst: Memorie. Aan de Mem. v. Toelichting is het volgen de ontleend: Nederlandsch fabrikaat. Is het in normale tijden reeds van groot belang te achten, dat in Nederland zooveel mogelijk aan het Nederlandsch product de voorkeur wordt gegeven boven de producten van vreemden oorsprong, dit wordt nog van veel grooter belang in tijden van algemeene depressie als de tegenwoordige, waarin de Nederlandsche industrie een zwaren strijd heeft te voeren eenerzijds tegen verminder den afzet als gevolg van de slechte tijds omstandigheden, anderzijds tegen de steeds zwaardere concurrentie van uit het buiten land ingevoerde artikelen. Het is dan ook geen wonder, dat den laatsten tijd steeds luider en vaker stemmen opgaan, om het verbruik van Nederlandsch fabrikaat te be vorderen en evenmin, dat de regeering een dergelijken oproep gaarne ziet en harerzijds gaarne zooveel in haar vermogen ligt, wil steunen. Zoo heeft de regeering thans ook een haar door de Vereen. „Nederlandsch Fabrikaat" voorgelegd plan in beschouwing genomen, om op ruimere schaal, dan de beperkte mid delen dezer vereeniging toelaten, propagan da te maken voor het meer algemeen ge bruik van Nederlandsche producten. De vereeniging tracht financieelen steun te verkrijgen voor een in aansluiting aan haar gewone bemoeiingen te organiseeren intensieve advertentiecampagne en de ver vaardiging en vertooning op grooter schaal van industrieele films. Over dit voor de Nederlandsche industrie van groot belang zijnde plan. heeft de re geering den Nijverheidsraad gehoord. Deze is van oordeel, dat het aanbeveling verdient, met alle daartie geëigende middelen het Nederlandsche volk te doordringen van de wenscheiijkheid om Nederlandsche produc ten te gebruiken, waar en wanneer dit maar even mogelijk is en de Raad heeft de over tuiging, dat niet alleen de gewone afnemer maar ook bestuursorganen en leiders van ondernemingen zulks in het algemeen nog veel te weinig beseffen, althans veel te weinig consequent in deze handelen. Wanneer door middel van een adverten tiecampagne het woord advertentie in de ze niet in te en gen zin genomen getracht zal worden, hierop dusdanigen invloed uit te oefenen, dat met grond verwacht mag wor den, dat een juist begrip tot de groote mas sa doordringt, dan is daarvoor een groot be drag vereischt en de Raad meent, dat de re geering in deze ook een groot bedrag be schikbaar mag stellen, omdat het hier niet u betreftrijjet bevorderen van de belangen van een bepaalde groep personen, doch omdat het hier gaat om het bijbrengen van ge zonde begrippen aan het Nederlandsche volk in het belang van iederen Nederlandschen producent van welk artikel ook en behoo- rende tot welken stand van producenten dan ook. Het geldt hier een algemeen volksbe lang. Met deze zienswijze kan de regeering zich vereenigen, zoodat zij in beginsel bereid is, om, mits ook van rechtstreeksch belangheb bende zijde een naar de meening der regee ring behoorlijk bedrag voor dit doel worde bijeengebracht, voor de beoogde campagne een bijdrage uit 's Rijks schatkist beschik baar te stellen, welke naar haar meening den vorm zou moeten verkrijgen van een subsidie in de kosten. Overwogen wordt om voor deze aangele genheid een - commissie in het leven te roe pen. Deze zou dan in nauwe samenwerking met de vereen. Nederlandsch Fabrikaat de beoog de plannen kunnen uitwerken en voor de financieele regeling verantwoordelijk moeten zijn. Het subsidie uit 's Rijks kas zou dan ook aan zoodanige commissie zijn uit te kee- ren. Export van ruw ijzer. Nederland voert een belangrijke hoeveel heid ruw ijzer uit, terwijl de grondstof voor de staal- en walsproducten verwerkende in dustrieën móeten worden ingevoerd. Door oprichting van productie-eenheden in het buitenland en prohibitieve invoerrechten wordt de export van ruw ijzer zeer bemoei lijkt. terwijl door kartelleering in het bui tenland de walsproducten verwerkende in dustrie de grondstof duur moet inkoopen en 't eindproduct in vrije concurrentie moet worden verkocht. Het is de taak der regeering ernstig te doen nagaan, of het mogelijk is, ons land de outillage te verschaffen, die het zoo noodig zal blijken te hebben voor een verderen evenwichtigen uitbouw van zijn ijzer- en staalverwerkende industrieën. Een post is uitgetrokken ter bestrijding van de kosten van dit onderzoek, het voornemen is, dat de Regeering in samenwerking met de di rectie der N. V. Kon. Nederl. Hoogovens en Staalfabrieken aan de werkzaamheden lei ding zal geven. LEENING BRUSSEL 1905 Trekking van 10 September 1931 De volgende obligaties werden uitgeloot s serie 28.305 no 9 met 10.000 frs., S. 80.605 no. 6 en S. 115.044 no. 3 elk met 1000 frs., S. 129.661 no. 19 met 50 frs., S. 26.806 no. 24 met 500 frs., aflosbaar met 150 frs. r S. 28.084 no. 6, S. 126.6z2 no. 7, S. 1x2.331 no. 5, S. 44.884 no. 19, S. 119-235 «o. 9, S. x5i.o84 no. 22, S. 85.608 no. 16, S. 87.357 no. 11, S. 1.037 no. 3, S. 69.133 no. 5, S. 78.632 no. 21, S. 56.447 no. 20, S. 28.876 no. 23, S. 108.360 no. 4, S. 28.305 no. 5, S. 10.659 no. 21, S. 142.554 no. 18, S. 102.355 no. 12, S. 42.390 no. 1, S. 36.857 no. 1 en aflosbaar met 110 frs. 36.857, 9.086, 48.503- 39-38o, 57-037, 63.350, 69.696, 137-577, 161.253, 53-883, 34-896, 101.525, 88.618, 107.063, 102.708, 119.235, 107.318, 71.595, 108.360, 133.845, 38.971, 22.243, 106.317, 166.971, 126.612, 153-440, 127-443, 80.605, 122.312, I35-857, 42.785, 129.871, 150.317, 12.583, 4-976, 80.648, 44.894, 132.326, 123.835. 74.226, 135.171, 634155, 28.084, 7.269, 68.658, 103.777, 73.021, 91.146, 2.937, 156-876, 7.680, 1.037, f57-304, 89.204, 134-435, 107-545, 81.165, 127-099, 124.190, 27.882, 148.305, 6.377, 10.819, 21.421, 97-098, 3-599, 101.032, 161.680, 140.996, 2.494, 3-192, 42.586, 124.916, 57.216, 138.840, 3.697, 132.144, 110.226, 7.828, 146.809, 53.748, 50.939, 60.067, 40.401, 96.024, 140.409, 106.068, 45.732, 2.231, 38-316, 4-2390, 17-361, 134-387, 120.661, 112,331, 111.686, 36.062, 152.546, 139-753, 162.872, 158.267, 28.305, 118.443, 53.238, 92.616, 90.911, 48.602, 22.319, 92.912, 118.110, 98-487, 92.996, 89.573, 144.256, 115.044, 167.079, 37-7o8, 63.603, 37.651, 78.662, 87.357, 167-924, 151-256» 137.669, 142.654, 68.950, 131.100, 85.608, 90.225, 77-029, 93-973, 127-4", 62.902, 133.440, 56.447, 32-498, 26.806, 59-783» 120.970, 163.238, 1.893, 41.445, 105.055, 19.503, 123-263, 73-347, "4-505, 8.421, 1.31, 12.679, 48.460, 136.062, 159-774, 144.507, 102.355, 141-124, 106.624, 10.659, 151.084, 123.229, 14.245, 43-933, 60.681, 102.588, 61.881, 93.780, 153.617, 147.972, 77.984, 81.580, 158.449, 124-331, 29.626, 69.133, 147-483, 27-830, 7-541, 8.414, 66.589, 52.706, 95.093, 60.964, 125.347, 8.990, 162.699, 166.562, 108.411, 86.213, 144-379, 183.670, 145.083, '63.896, 21.137, 23.040. 28.876. CRéDIT NATIONAL 6 PCT. 1931 Trekking van 1 September 1931 No. 3994267 is betaalbaar met frs. 500.000, de nos. 807606, 1807606, 2807606 3807606 4807606 en 580760 elk met frs. 100.000 de nos. 857606, 1857606, 2857606 3857606 4857606 en 5857606 elk met frs. 50.000 de nos. 87606 307606 357606 577606 1087606 1307606 1537606 1577606 2087606 23076066 2357606 2577606 3087606 3307606 3357606 3577606 4087606 4307606 4357606 4577606 3087606 6307606 3357606 357606 elk met frs. 10.000 de volgende nos elk met frs. 5000 37606 377606 517606 697606 1037606 1377606 1517606 1697606 2037606 2377606 2517606 2697606 3037606 3377606 3517606 3697606 4037606 4377606 4517606 4697606 5037606 5377606 5517606 5697606. Allwes ons eindigend op 5092, 7606 of 9575 zijn elk betaalbaar met frs. 1000, met itzondering van de bovenvermelde nosi 109 „Wat heb je daar vroeg de Koning. „Dat is mijn toover-kraai, Sire!" ant woordde Harlekijn; „die kan verbor gen schatten vinden". „Laat hem dan maar direct aan 't werk gaan!" riep de Koning; „de helft van den gevonden schat is voor jou!" 110 „Nu had de Koning zelf een schat, midden tusschen de rotsen, verborgen. Maar niemand wist er van. Maar de kraai van Harlekijn wist het wel, want hij vloog direct naar de rotsen. De Koning kon maar niet gelooven, dat de kraai den schat zou vinden. 111 Toen de schat onder een steen gevon den was, riep Harlekijn: „Hier is hij, Sire! U hebt me de helft beloofd!" De Koning had nu spijt van z'n be lofte, maar hij had eenmaal zijn woord gegeven en hij moest nu ook woord houden. ....■■■■•iiHiHiMUWPiuiiimiinin»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 17