Aan onze Lezers Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties UIT DEN OMTREK ZANDVOORT NOORDWIJKERHOUT HALFWEG HEEMSTEDE HILLEGOM BENNEBROEK HAARLEMMERMEER Jeugdorganisatie K. J. M. V. SASSENHEtM KENNEMERLAND VELSEN Nieuwe Haarlemsche Courant IJMUIDEN BEVERWIJK CASTRICUM HEEMSKERK STADSNIEUWS En de oud-politie-agent-radio-teclmicus Nieuwe stoompont voor Velsen Aanvaring te IJmuiden Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Premier Duplex-Stofzuigers f 165.- MARKTNIEUWS Beeioemd Aan de H. B. S. te Eind hoven, is als vaste leerkracht benoemd onze plaatsgenoot de heer A. J. van Helden. Verkeer De beperkende bepaling, noo- dig voor het veilig verkeer, in den seizoen- tijd, zijn voor de Zandvoortsche straten opgeheven. Ook het strand mag nu weer bereden worden. Bij laag water een gele genheid voor een mooien fietstocht naar IJmuiden of Noordwijk. Verloren vogels Evenals andere ver- eenigingen, heeft ook de Pleines bij de laatste vluchten van haar vogels ernstige verliezen te boeken. Van Harwich werden van de vijf en twintig vogels slechts zes ge toond. Vilvoorde en vooral Roozendaal met oude en jonge vogels gaven groote ver liezen. Van de honderd vogels kwamen er slechts tien op de hokken terug. Burg. Stand. Geboren: Gijsbert, z. van C. Keur en J. B. Görtz. Cornelia, d. van A. Kerkman en J. Koper. Johannes Leo- nardus Maria Anthonius, z. van J. F. Wil- lemse en M. M. Warmerdam. Geertje Auguste, d. van J. Janssen en W. Dijk stra. Charles Antonius, z. van E. de Muinck en J. R. M. Koridon. Getrouwd: E. J. Koom en A. Schaap. J. J. Mosselman en J. Kraaijenoord. A. van Duijn en J. Kerkman. Ondertrouwd: J. Elekan en M. W. Theisen. F. J. Boting en W. Terol. D. Molenaar en M. C. Bouwhuis. Overleden: M. O. Vooges, vteduwe van H. C. Wijdeman, 70 jaar. H. van Oorschot, 71 jaar. G. Arond, 70 jaar. Vierjarig kind onder een autobus. Don derdag is het vierjarig kindje van een woon wagenbewoner op den Zilkerduinweg onder deze gemeente, door een autobus van den dienst KatwijkIJmuiden overreden, toen het jongetje plotseling den weg overstak. Het kind werd tegen den grond geworpen en ernstig gewond, zoodat overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden nood zakelijk was. R. K. Radiovereeniging. Bij de samen stelling van het bestuur van de R. K. Radio vereeniging is er rekening mede gehouden dat uit ieder gedeelte van de parochies Half weg en Houtrakpolder een vertegenwoordi ger in het bestuur zitting nam. De samenstelling is als volgt: De heer De Voogt, voorzitter; voor het ge deelte Houtrakpolder, de heer Heilen lid; voor het gedeelte Upolder, de heer Dijt lid; voor het gedeelte Halfweg, de heer Tabak, lid; voor het gedeelte Zwanenburg (oostelijk ge deelte) de heer v. d. Draaij, penn.; voor het gedeelte Zwanenburg (westelijk gedeelte), de heer Ligthart, secr.; het gedeelte Osdor- perwegvacant. Het secretariaat is gevestigd Friedalaan 4, te Zwanenburg. Benoeming Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot geestelijken ad viseur van de R. K. Voetbalvereeniging N: A. S., den Weleerw. heer C. de Ruyter, al- hier. - TOOV Dahlia tentoonstelling. Vandaag en morgen zal in café-restaurant ..Lommeroord" de jaarlijksche groote Dahlia tentoonstelling gehouden worden, georgani seerd door de onderlinge tuinliedenvereeni- ging „Aerdenhout en Oms' -eken". Behalve dahlia's zullen ook vele andere fraaie planten en bloemen ingezonden wor den, o.a. vazen en manden met de nieuwste soorten Dahlia's en vaste planten. Behalve de groote zaal, die geheel gevuld zal worden met inzendingen van leden, zal in de fraaie serre geëxposeerd worden het werk der leden van den bindcursus. De ruimte tusschen de tooneelzaal en het café zal meer dan gevuld worden met de potplanten van de O.T.VA. en O. Deze planten circa 300 in getal, zijn in dit voor jaar uitgereikt aan de leerlingen der drie hoogste klassen der verschillende scholen. Zaterdag is de tentoonstelling voor het publiek geopend van 3 tot 10 uur en Zondag van 10 tot 10 uur. Bruggenbouw. Aan den aannemer C. J. Janssen alhier is opgedragen het maken van een gewapend- beton schoeiing-muur aan de Centenbrug te Bennebroek en het maken van een vaste brug van gewapend beton in den Leidsche- vaartweg te Bennebroek. VEILINGSVEREENIGING „ONDER ONS" Alhier werd opgericht de veilingsvereeni- ging „Onder Ons", zich ten doel stellende door op gezette tijden veilingen te houden, meer aansluiting te krijgen met de hande laren uit andere plaatsen. Op de veilingen zullen pluimgedierte, konijnen, eieren, groen ten en aanverwante handelswaar worden aangeboden, terwijl ook andere verkoops artikelen kunnen worden ingebracht. Plan is, op den len Woensdag in October des avonds te 8 uur de eerste veiling te hou den in de schuur van den heer G. van Al- tcna aan den Boerenweg No. 23, alhier, al waar ook verdere inlichtingen zijn te be komen. Het bestuur der veilingsvereeniging be staat uit de heeren Theo van Kampen, voor zitter, T. van der Linden, secretaris, en A. Smit, penningmeester. Burgerlijke Stand van 1517 Sept. '31. Geboren: Pieter, z. van P. Faas en C. E. van der Stelt. Franciscus Wilhelmus, z. van P. J. Schroers en H. A. Stek. Alida, d. van G. J. Sluis en J. T. Jonker. Aaltje, d. vas K. Horsman en G. J. van Keimpema. Ondertrouwd: Willem Verschoor, 21 jaar en Carolina Catharina Hogerwerf, 20 jaar. Boudewijn Bakker, 22 jaar en Anna Leijn- tje Vermeulen, 20 jaar. Gerrit Mattheus Boer, 23 jaar en Elbertje Mulder, 25 jaar. Izaak Kempe, 25 jaar en Alida Johanna Tas, 24 jaar. Getrouwd: Klaas Stiemer, 27 jaar en Neeltje Kooij, 28 jaar. Nicolaas Rusman, 24 jaar en Anna Cornelia Steevens, 21 j. Gerardus Zegwaard 22 jaar en Jacoba Mar- garetha Elisabeth Verwoerd, 22 jaar. Hen- drikus Joren, 28 jaar en Pieternella van der Steen, 22 jaar. Arie Adriaan Lagrouw, 25 jaar en Adriana de Cloe, 22 jaar. Hen drik Jacobus Filius, 26 jaar en Tannetje Goulooze 24 jaar. Overleden: Chriszina Kazemier, 83 jaar wed. van J. Luit. Arend Jan van den Berg, 30 jaar, gehuwd met P. van den Dolder. Jaantje Pols, 19 jaar, ongehuwd. Het is Ons gebleken, dat nog niet voldoende bekend is geworden, dat door Ons is opge richt een afzonderlijke organisatie voor de katholieke jonge middenstanders van Ons Bisdom. Daarom verklaren Wij bij deze nog eens uitdrukkelijk, dat het Onze wensch is, dat in de steden en in de grootere dornsge- meenten afdeelingen van deze K(ath' -■») J(onge) M(iddenstands-) V(ereeniging; zui len worden gesticht. In de genoemde gemeen ten is de plaats der katholieke jonge midden standers niet in de St. Jos.-Gezellenvereeni- ging, maar in een afzonderlijke organisatie, n.l. de K. J. M. V. Wij verzoeken de Eerw. Geestelijken der ge noemde gemeenten, deze nieuwe organisatie zoo krachtig mogelijk te willen steunen. Allen, die inlichtingen wenschen te ontvan gen om tot de stichting eener afdeeling over te gaan, kunnen zich wenden tot den Dioce- sanen Bondsmoderator, den Zeereerw. Heer J.' B. M. Timp, Rector te Haarlem, die vol gaarne bereid is volledige medewerking te verleenen. f J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. (St. Bavo). DOOD DOOR SCHULD Voor de rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren terecht gestaan de 28-jarige chauf feur W. G., wegens het veroorzaken van dood door schuld. 12 Juli j.l. te 8.45 uur 's avonds zou hij met een door hem bestuurden auto hebben gereden in de Hoofdstraat te Sassen- heim, in de richting Haarlem. Van tegenover gestelde zijde naderde een autobus, waarvan de bestuurder de rechterzijde van die straat hield. Bij het passeeren van de bus is verd., die veel te snel reed, hoogst roekeloos en on oordeelkundig en onvoldoende naar rechts uitgeweken, niettegenstaande hij daartoe ge legenheid zou hebben gehad. Het gevolg is geweest, dat G. in aanraking kwam met de autobus, waardoor hij het stuur kwijtraakte en in aanraking kwam met vier personen, die allen zwaar lichamelijk letsel bekwamen. De jeugdige J. P. Dorsman overleed kort na de aanrijding aan de bekomen wonden. Het O. M. had 12 getuigen, o.w. drie des kundigen, gedagvaard, alsmede eenige passa giers van de autobus. Een bloemist verklaar de, den auto van G. te hebben zien aanko men. Hij keek hem na omdat de auto zoo hard reed en slingerde, zoodoende heeft hij de aanrijding gezien. De auto vloog door den geweldigen schok tegen den trottoirband en maakte vervolgens zwenkingen naar links. Volgens een anderen getuige heeft G. met een snelheid van 70 K.M. gereden. Een van de slachtoffers, de bloemist C. de Zwart, uit Sassenheim, heeft eerst de bus zien aanko men, daarna kwam de auto van G. met groote snelheid van de brug. Hij heeft de aan rijding gezien; hij stond te praten in gezel schap van zijn dochtertje, op den hoek van de Bergstraat. Na de botsing reed G. de stoep op, waar zoowel hij als zijn dochtertje wer den gegrepen. Het kind is nog onder behan deling. De verdediger, mr. E. G. S. Bourdier, had eenige getuigen a décharge gedagvaard, o.a. den deskundige Dolk en een broeder van G., die zelf vroeger bus-chauffeur is geweest. Laatstgenoemde verklaarde, dat de chauffeur van de autobus naar links uitweek om twee wielrijders te passeeren. Eveneens een mede passagier en een chauffeur, die verklaarden, dat verdachte met matigen gang reed. G. zei zelf, dat hij niet roekeloos had ge reden; de door hem bestuurde auto kon hoogstens 60 K.M. hebben gereden. Toen hij de autobus op zich af zag komen, trachtte hij te remmen, hetgeen evenwel niet gelukte. Verd. botste toen tegen den muur, met het bekende noodlottige gevolg. Zelf heeft verd. een beenwonde opgeloopen. Daar de officier van justitie prijs stelde op het hooren van twee niet verschenen ge tuigen, werd de behandeling der zaak uitge steld tot 12 November a,s. Aanbesteding Vanwege den Rijkswater staat is aanbesteed het verbreeden van de Klinkenbergerbrug in den Rijksweg van 's-Gravenhage naar de Noord-Hollandsche grens, onder deze gemeente. Raming f 5600. Laagste inschrijfster de wed. H. v. Driel te Koudekerk voor f 4980. De steunregeling Naar aanleiding van het antwoord van den voorzitter van den gemeenteraad op het schrijven van den heer W. F. Visser, heeft deze een brief tot den burgemeester gericht, waarin o.m. het volgende geschreven wordt: Uit uw brief d.d. 15 Sept. 1.1. meenen wij op te kunnen maken, dat U van meening is. dat aan ons verzoek, vervat in den brief van 10 dezer, door U niet kan worden vol daan, op grond dat de openbare behandeling der regeling zou plaats hebben, zoodra het subsidie-percentage bekend zou zijn en dien tengevolge de raad eerst op het toen genomen besluit terug moet komen. Indien onze meening juist is. zal de Soc.- Dem. raadsfractie zich beraden over de vraag, op welke manier zij een uitspraak van den raad zal vragen. Met dit laatste wil zij niet zeggen het ge heel met Uw opvatting eens te zijn. Zonder diep op deze zaak in te gaan dit komt beter tot zijn recht bij een openbare be handeling meenen wij toch op te moeten merken, dat de meening, dat de openbare behandeling der regeling plaats zou hebben zoodra 't subsidiepercentage bekend zou zijn, alsmede de meening van ondergeteekende, dat de zaak eerst geheel in orde moet zijn, op deze manier een beteekenis krijgt, welke ver der gaat dan ooit de bedoeling is geweest. Algemeen was men toch van meening, en naar wij vernemen was ook U de meening toegedaan, dat binnen korten tijd het sub sidiepercentage bekend zou zijn, terwijl over invoering van de regeling, voordat deze in het openbaar was vastgesteld, met geen woord is gesproken. Integendeel, het is U ook be kend, Hat meerdere leden van den raad ook van andere politieke richting uit de behandeling de conclusie trekken, dat voor de invoering der nieuwe steunregeling Spoort al Uw kennissen aan hun vraaè- en aanbod advertenties te plaatsen in onze ei£en waarover, zooals U bekend is, de S. D. A. P.- fractie bij monde van ondergeteekende zich haar oordeel heeft voorbehouden deze eerst nog in behandeling zou komen. Bovendien moest op grond van artikel 14 het advies van de Commissie van advies uit de Vak- centralen worden gevraagd. Niemand heeft waarschijnlijk durven veronderstellen, dat dit niet zou geschieden. In dit licht moet, volgens ons oordeel, dan ook worden opgevat Uw meening, dat de raad zich den 21sten Juli j.l. zonder stem ming met de medegedeelde steunregeling heeft vereenigd. Bovendien meenen wij, dat de brief van den Minister een uitvloeisel was van voor- loopige besprekingen en dat het college den raad slechts wilde mededeelen hoever het was gevorderd. Dat de openbaarmaking van onzen brief bij de steunbehoevenden verwachtingen zou opwekken welke niet voor verwezenlijking vatbaar zijn, meenen wij te moeten betwisten. Dit is nimmer onze bedoeling geweest. De werkloosheid in het visscheriibedrijf Het Fonds voor Sociale Voorzieningen bericht Over de week v/m 5 t/m 11/9 1931 werden- aan 28 (29) werklooze opvarenden uitkeering verstrekt tot een totaal bedrag van 116,55 (ƒ208,50). Dit aantal was als volgt over de verschil lende gemeenten verdeeld 13 Velsen, 4 Egmond, 1 Katwijk, 2 Sche- veningen, 8 overige gemeenten. Aan het einde der verslagweek waren in totaal 1136 (556) Zeelieden uitgetrokken en wel 424 (150) Velsen, 244 (113) Egmond, 97 (41) Katwijk, 178 (125) Scheveningen, 193 (127) overige gemeenten. De tusschen haakjes geplaatste getallen hebben betrekking op dezelfde week van het vorig jaar. Vanaf 1 Juni 1931 wordt door het Fonds 50% van de reglementaire uitkeering ver strekt. Lage vischprijzen. In tegenstelling met dé vorige week zijn de vischprijzen deze week zeer laag, niettegenstaande de drie vasten dagen. Teekenend is wel de besomming van de stoomtrawler „Bergen" van de Mij. „Petten" die gisteren voor 850 manden haring slechts f 1600 besomde. Genoemde groote vangst was gelukkig het resultaat van een reis van slechts vier dagen. Engelsche koppels. Voor het eerst deze week zijn in dit seizoen weer Engelsche ha ring-drifters met versche haring in de ha ven aangekomen. Donderdag j.l. kwamen drie van deze schepen aan de vischhal. Het nieuwe pakhuis van Gebr. Duyn Dezer dagen is door de firma Gebr. Duyn het voor haar rekening gestichte gebouw aan de Meerstraat in gebruik genomen. Omtrent de bestemming van dit gebouw wordt men vast niet in onzekerheid gelaten. Het exterieur verkondigt den overal beken den naam der „Fyffes"-bananen. zoo veel vuldig, dat niemand er aan twijfelt of daar binnen ligt een ware rijkdom van deze sma kelijke West-Indische vrucht voorhanden. Wij konden ons hiervan overtuigen, toen wij, gevolg gevende aan een vriendelijke uit- noodiging der Firma, een bezoek aan het nieuwe pakhuis brachten. Het is een gebouw dat naar de eischën des tijds is ingericht. In den kelder bevin den zich de afdeelingen, z.g. cellen, waarin de bananen het rijpingsproces ondergaan, dat 3 a 4 dagen duurt.. Erzijn 7 van deze cellen, die gezamenlijk 1800 bos kunnen bevatten. Het is een buitengewOoii practische (en ook kostbare) inrichting. Het steeds grooter wordende kwantum, dat de Firma in Beverwijk en omgeving distribueert, noopte tot deze uitbreiding. Elke veertien dagen worden zoo ongeveer 14 a 1500 bos afgeleverd. Een cijfer dat voor zich zelf spreekt als we er bij vermelden, dat in 1914 in eenzelfde tijdvak door de firma aan 2 winkeliers één bosje bananen werd afgeleverd! Blijft het verbruik zóó toenemen, dan kun- n enook op de begane-grondverdieping cel len worden gebouwd. De verdieping hierbo ven is eigenlijk voor den opslag van conser ven, terwijl de bovenste verdieping voorloo- pig voor emballage wordt gebruikt en voor opslag van conserven. Het geheel is een mooie aanwinst voor Beverwijk, ook al, omdat de stijl van het gebouw zich goed aan de omgeving aanpast. Het gebouw vormt een behoorlijke afslui ting van de markt. De firma Duyn proficiat met haar nieuwe zaak. BREI-ACTIE ST. FRANCISCA ROMANA. Aan ALLE vrouwen en meisjes! Het bestuur verzoekt ons opname van het volgende Nu de langere avonden weer komen, komt 't Bestuur van 't Liefdewerk St. Francisca Romana uw hulp weer inroepen. BREIT of HAAKT voor de ARMEN! Voelt u er niets voor? Heeft u er wel eens over gedacht, dat uw ledige uurtjes zoo nuttig besteed kunnen worden ZONDER KOSTEN? Nu er malaise is in alle zaken, de tuin bouw 'n moeilijk jaar doorworstelt, de toe komst er dreigend en zwart uitziet, nu daalt de opbrengst der jaarlijksche collecte schrik barend: de menschen hebben eenvoudig geen geld om te geven. Maar nu wordt er GEEN GELD gevraagd: geeft uw TIJD! Breit of haakt eenige warme kledingstuk ken, flinke kousen of sokken zijn ook wel kom. Alle benoodigdheden worden u ver schaft Geeft u spoedig op aan mej. F. Zurlobe,. Breestraat 41 of mej. C. v .d. Kolk, Peper straat 29. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina Catharina, dochter van J. Meijne en H. dé Winter. Anna Carla, dochter van C. Assmann en A. van Beek. Overleden: Klazina Johanna Krul, 60 jaar, wonende te Amsterdam. Anna Al, 48 jaar, echtgenoote van E. C. J. Sprengers, wonende te Castricum Gerrit Nijman, 74 jaar, echtgenoot van P. Rijs, wonende te Castricum. Ondertrouwd: Jacob Zomerdijk, 28 jaar, tuinder en Cornelia Jacoba Res, 25 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Castricum., Johannes Henricus Zonneveld 34 jaar, tuinder, wonende te Heiloo en Johanna, Petronella van Diepen, 22 jaar, zonder be roep, wonende te Castricum. Verloren: een spoorwegabonnement. Overkapping station Met de overkap ping wordt thans flink voorgang gemaakt, zoodat de verwachting is, dat binnen eenige weken deze geheel gereed zal zijn. Voorts zullen na de tot standkoming van die over- kapping op het alsdan overdekte perron aan weerszijden van den tunnelingang een, tweetal wachtlokalen worden gebouwd, waar toe reeds toestemming aan het gemeentebe stuur is gevraagd. Voor de wintermaanden zal dan eindelijk het perron gereed zijn en; de reizigers bij guur of regenachtig weer niet meer gedwongen worden om hun toevlucht te zoeken in den tunnel, v.elke bovendien ook niet voldoende tegen regen en wind beschutting biedt. Waarschuwing tegen voorschotinstellingen jjn verband met den financieelen toestand van vele tuinders heeft het gemeentebestuur gemeend te moeten waarschuwen tegen aan biedingen van voorschotbanken om zonder borgstelling crediet te kunnen krijgen. Het is n.l. gebleken, dat verschillenden van die in stellingen niet te veel vertrouwen moet worden geschonken en treedt men in onder handeling en neemt men voorschot, dan is dat in vele gevallen het paard geheel achter den wagen spannen. Daarom is het geraden met derge'ijke instellingen, hoe mooi ook de aanbiedingen mogen zijn, zeer voorzichtig te zyn en daartoe niet over te gaan voordat men zich zeker heeft gesteld, dat men er geen nadeel van zal ondervinden. Niemand heeft zich te schamen om ter zake inlichtingen te verschaffen, te meer niet oriidat men zijn toestand niet heeft bloot te leggen aan plaatselijke instellingen, maar dit kan doen ten kantore van den Armenraad té- Alkmaar, welke instelling ter zake van genoemde voorschotbanken zeer goed georiën teerd is en de menschen geheel te goeder trouw en kosteloos kan inlichten en meestal kan behoeden voor financieel nadeel. Electriciteitswerken Dezer dagen is men begonnen met den aanleg van een onder- grondsche electrische geleiding aan de Marcjuettelaan en Noorderlaan, terwijl als proef aan het beginpunt van eerstgenoemden wég nabij het zoogenaamde „groentje" een granieten verlichtingspaal zal worden ge plaatst. De krachtpatser uit Haarlemmermeer „Als ik nog maar 'ns twintig geweest was, edelachtbare!" Een stevige, pootige boer uit Haarlem mermeer kwam op bezoek bij den Haar- lemschen politierechter en plofte neer in Jiet beklaagdenbankje. Hij was gekomen zooals ie was: in z'n blauwe kiel, gedrenkt in lucht van mest en koeienstal. Waarvoor hij terecht stond? Wel, hij had een visscher, die zijn fiets tegen een hooi berg zette, blauw geslagen. Tuig was dat hengelvolk. Ze „verriweneerden" zijn bezit en gooiden zijn eigendom in de war. Met een klein duwtje had hij ten laatste een fiets omgesmeten en hij kon het niet helpen, dat de eigenaar zulks niet „nam". Die eigenaar was een onverstandig man, want hij zweeg niet en bulderde tegen onzen boer: „Dat moet je nog 'ns doen, kom er 'ns op en de boer kwam op! Met een kleine handbeweging plaatste hij zijn tegenstander op de knieën, pakte ver volgens een baksteen en timmerde daar mede lustig in het rond. Een aanklacht volgde en de zaak kwam in Haarlem. Politierechter: „Ik neem aan, dat je woe dend was op die visschers. De tijden zijn voor den landbouwer slecht en hij kan niet veel velen. Maar dan sla je iemand toch niet half dood." Boer: „Edelachtbare, ik ben nou bijna vijftig, maar ik zweer u, als ik nog twin tig geweest was...." En tegelijkertijd zette hij zich in de volle breedte uit, om kracht bij zijn woorden te zetten. „Ik werd bedreigd,'.'-,, ging hij voort, „ik zag mijn tegenstander naar iets grijpen in het gras en ik wist niet wat het was. Hij had gelijk, edelachtbare, want je doet wat. je doen „ken", nietwaar!" Officier: „Je hebt schandelijk misbruik gemaakt van je lichaamskracht. Het gaat toch niet aan, om zoo'n kleinigheid zoo van leer te trekken." En de boer begon opnieuw te verhalen, hoe de landbouwcrisis ontstaan was, hoe hij maar 16 in de week verdiende en veel minder voor zijn melk kreeg. Officier: „Dat doet allemaal niets ter zake. Je hebt je schuldig gemaakt aan mishandeling en dat kost je 40 boete." De politierechter was milder en veroor deelde den krachtpatser tot 30 boete. Boer: „Edelachtbare, nog één vraag." Hier zette hij een gezicht als een kleine jongen, die heel erg veel spijt heeft van zijn daden: „edele heeren, kan er nog niet vijf gulden af?" Waarschijnlijk had hij op een briefje van 25 gerekend en nu werd zijn budget over schreden. Toen de krachtpatser vertrok, keek hij zóó „gemeen" naar het looze visschertje met de fiets, dat de deurwaarder zelfs een eindje op zij ging. Zoo'n krachtpatser! Hardhandige politieman voor den Haarlemsche politierechter Tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Aan hét strand van de badplaats Wijk aan Zee en Duin surveilleerde een agent van politie in lossen dienst. In de maand Juli ontdekte hij op het strand een lastig jong- mensch, dat herhaaldelijk dames aansprak en aardigheden verkocht. Op voorstelvan den badman ging de agent naar hem toe en waarschuwde hem. Een aantal scheld woorden volgden, terwijl de agent een stomp - in de hartstreek kreeg en in het zand rol de. Toen hij zich weer had opgericht, nam hij zijn gummiestok en ranselde daarmede -'-op het gezicht van zijn aanvaller op dus danige wijze, dat neus en mond bloed den en het geheele gelaat rood en blauw .zag'. Aldus toegetakeld meldde de jongeling zich bij den officier van justitie te Haar lem. Voor den politierechter werd deze zaak nu, zij het wat vredelievender, uitgevochten. 59 Het lastige jongmensch, dat niet tot de verstandigste menschen behoorde, werd veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf „voorwaardelijk en een boete van f 2.50. Erger werd het geval, toen de agent voor- kwam. Ondanks zijn breedvoerige verdediging, kreeg hij de benoodigde reprimandes van den officier. j; Een agent behoorde niet zonder meer zijn gummistok te misbruiken, hij moet .een lastig persoon naar den commissaris brengen, als hij beleedigd wordt. Het jong mensch in kwestie lag reeds op den grond en toen ranselde verdachte er, volgens ver klaringen van den getuige, nog maar lus- ,tig op los. Verdachte is niet meer in dienst en beoefent thans het vak van radio-tech nicus te Hilversum. De officier achtte dit ,.'èen geluk, omdat de man niet voor agent, .van politie geschikt is; het is dan ook be ter, dat hij in dubbel opzicht nooit met de politie meer te maken krijgt. Spreker eischte 14 dagen gevangenisstraf. Verdachte ging op het hooren van dezen eisch hevig tekeer en maakte de zaak daardoor niet beter. „Dan moet je je maar beheerschen, voor- 3*1 als politie-man" riep de politierechter, ,'tk sluit het onderzoek. Veertien dagen ge vangenisstraf." verliet de zaal, met de mededeeling, dat hij in hooger beroep zou gaan. Officier: „Ik raad je aan, gedraag je dan verstandiger; anders komt er nog meer bij." En het niet snuggere jongmensch grin nikte, alsof hij zonder schuld was. Het 10-jarig bestaan der R. H. B. S. te Velsen De receptie wordt in „De Prins" gehouden Nader kunnen wij nog omtrent de viering van het 10-jarig bestaan van de R.H.B.S. te Velsen melden, dat de herdenking op Zater dag 26 September wegens de te verwachten groote belangstelling wordt gehouden in de zaal van hotel „De Prins"' te Velsen-Noord en niet in „Het Wapen van Velsen," zooals eerst was gemeld. Het aanvangsuur blijft op 3 uur vastge steld. Het is de bedoeling, dat alle belang stellenden dan reeds aanwezig zullen zijn, daar het hier niet betreft een gewone recep tie, waar men tusschen twee vastgestelde tijdstippen binnenkomt en zijne gelukwen- schen aanbiedt. De gang van zaken zal zijn als volgt: Allereerst zal, zooals reeds gemeld, de eerste directeur, Dr. Bakker, een feest rede houden; daarna zullen naar alle waar schijnlijkheid eenige korte redevoeringen door diverse officieele personen worden uit gesproken. In de pauze wordt gerecipieerd en daarna zullen oud-leerlingen en leerlingen toonen, wat de H.B.S. buiten haar eigenlijke taak, die in de verschillende redevoeringen wel zal worden belicht, presteert op het ge bied van tooneel en muziek, waarover wij reeds eenige bijzonderheden gaven. Na deze herdenking vindt een diner plaats in hotel „Augusta" te IJmuiden. De tweede feestavond is nu vastgesteld op Zaterdag 7 November. Tevens bestaan plannen voor een sportdag voor de leerlingen. Rijkstuinbouwschool te Boskoop Voor het toelatingsexamen voor de Rijks tuinbouwschool te Boskoop, slaagden 70 candidaten; 22 candidaten werden afge wezen. O. a. slaagden: K. Visser, Ter Aar. A. W. Broese, W. R Broese, Bloemendaal. H. A. Bosschart, J. J. Hollenberg, B. D. G. Wardenburg, Haarlem. W. H. Ledeboer, Overveen en G. H. N. Steenwijk, Wormer- veer. Personalia Bij Koninklijk besluit van 17 September 1931. zijn benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Haarlem mr. P. J. Prinsen Geerligs, directeur van de N.V. Hypothecaire Beleggingsbank; mr. W. de Rijke, advocaat en procureur en mr. J. van der Vegt, advocaat en procureur, alle» alhier. Bedrijfsboer in den Wieringermeer polder 1780 sollicitanten. Voor de betrekking van bedrijfsboer en as- sistent-bedrijfsboer in den Wieringermeer- polder hebben zich 1780 sollicitanten aange meld. Zal de volgende week proefstoomen Naar wij vernemen, zal de eerste van de serie van drie stoomponten voor het Noord- zeekanaal, in aanbouw bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, welke bestemd is voor den veerdienst te Velsen, in den loop der volgende week proefstoomen en binnenkort in dienst worden gesteld. Omtrent deze ponten, die alle drie van hetzelfde type zijn, vernamen we de vol gende bijzonderheden: Het worden vrijvarende schepen, dus zon der kettingen. De lengte bedraagt 34 m., de breedte 13 y2 m. Het rijdek is 7.25 m. breed, zoodat drie rijen auto's naast elkaar geplaatst kunnen worden. Het rijdek is met verkeersspijkers in drie vakken verdeeld. Ter weerszijden van het rijdek bevinden zich overgebouwde zijgangen voor wielrij ders en voetgangers. De kleppen, die uit drie tegelijk werkende deelen bestaan, worden door middel van 'stoom bewogen. Voor dit doel bevinden zich ir. de machinekamer twee stoomwerktuigen, voor elke klep één. Voor- en achtersteven zijn tegen ijsgang beschermd door ijsste- vens. De ponten hebben aan eiken steven een roer en een schroef. De brug is zeer modern ingericht. De stuurhut heeft aan alle kanten een om gang. De bediening geschiedt centraal van uit de stuurhut. Het eigenlijke schip wordt door drie waterdichte schotten in vier wa terdichte compartementen verdeeld. De voortbeweging geschiedt door een 2-cyl. compound stoommachine van 350 P.K. De beide Schotsche ketels zijn met de vuren naar de machine gebouwd, zoodat zoowel machine als ketels door één man bediend kunnen worden. De bedoeling is, dat voor deze ponten machinist-stokers zullen worden aangesteld. Men acht dit ook daarom zeer goed mogelijk, omdat de stookdiensten niet zwaar zijn met het oog op de korte afstan den, die behoeven te worden afgelegd en het vele stilliggen. In het Nieuwe Buitenkanaal De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan in de zaak, aangaande de aan varing van het Zweedsche stoomschip „Ethel" met een gesleepten bok in het Nieuwe Bui tenkanaal te IJmuiden. De Raad is van oordeel, dat deze aanva ring aan verschillende oorzaken is toe te schrijven en dat, al moet op den voorgrond ■vorden gesteld, dat de sleep als overstekend vaartuig, het zeeschip niet in den weg had mogen komen, daarmede echter het zeeschip allerminst was ontheven van zijn verplich ting om alles te doen ten einde, zoo mogelijk, een aanvaring te voorkomen. Gebleken is dat, hoewel de sleep de artt. 36 lid 3 en 51 van het Binnenaanvaringsregle- ment heeft overtreden en bovendien niei langzaam genoeg heeft gevaren, ook het zee schip niet van schuld is vrij te en, daa op dit schip, al had het dan het recht va: den weg, niet tijdig het noodige is gedaan on te trachten de aanvaring te voorkomen. TER AAR, 18 Sept. Veilingbericht Cen trale Veiling Snijboonen kas 4.604.90, Snijboonen kouden grond 0.802.40, Prin- cesseboonen 2.102.50, Witte Pronkboo- nen 0.70—1.50, Roode Pronkboonen 0.60 —0.75, Peulen 1.60, Bloemkool 115 cent, Spinazie 6—10 cent. Sla 1—2.20, Andijvie 0.701.80, Tomaten: A 5.50, B 5.60 5.90, C f 4.10—4.30, CC 1.60. BEVERWIJK, 18 Sept. Bloemenveiling ,,'t Centrum" Potplanten: Begonia S. T. 5—13; Bladbegcmia 17—48; Cactus 7—45; Coleus 5—23; Clivia 38—1.65; Calla 17—48; Sprengeri 633; Plumosa 529; Pteris 4—11; Tradescantia 8—17; Gloxinia 28—55; Ster van Bethlehem 34—75; Primula 11—24; Nephrolepis 38—1.10; alles per pot. Gladiolen per 100: War 55—1.40; Electra 60—95; Red Emperor 501.00; id. Canna 401.25; Ener gie 40—95; White Giant 45—1.05; I'Imma- culée 501.30 Mount Everest 45195; Pink Perfection 50—1.20; Souvenir 40—90; Swaben 50—1.10; Prince of Wales 30—65; Odin 25— 55; Halley 30—60; Hulot 50—1.10; Crimson Glow 4595; Jacoba van Beieren 501.40; Orange Queen 4090; Peace 801.50. Dahlia's: Roem van Aalsmeer 1.203.20; Roem van Maarse 80—2.00; Andr Hoover 1.30—2 80; Edelim 2.40—4.50; Mimi Cariee 1.10—2.10; Salutatis 1.00—2.20; Stamhuis 1.50—2 40; Dresselhuis 1.00—2.30; Cameval 1.20—1.90; Rapallo 1.20—3.30; Glow 80—1.50; Dom. Nieuwenhuis 701.70; Stolze von Ber lin 60—1.00. Kasrozen: Columbia 903.75; Roselandia 1.10—4 30; Headley 95—5.00; Claude Pernett 90—3.50; Briarcliff 80—3.20; Noach 75—2.90. Vuurpijlen 1.805.50, alles per 100 stuks. Per bos: Zinnia 12—38; Physalis 12—34; Statice 4—9; Asters 3—19; Leeuwenbek 4—9; Montbretia 410; Coinvillea 9-17; Afrikaant. jes 512; Chab Anjers 824. Chrysanten: tros geel 722; Nini Bluk 1238; Harvester 15—33; Goud Vlinder 17—42; Sept. White 1836. Per stuk: Grootbl. Rayounante, rose, 11—27; Pulling 15—32. LEIDEN, 18 Sept. Veemarkt Aange voerd 680 runderen, 73 kalveren, 1588 scha pen, 45 stieren, f 90410; 165 kalf- en melkkoeien f 200—280, stug; 94 varekoeien, f 170270 flauw; 189 vette ossen f 195360, schoon a. d. haak 47 tot 98 cent, stug; 187 graskalveren f 3085; 32 vette kalveren f 4095, schoon a. d. haak 90110 ets.; 41 nuchtere kalveren f 2437, traag; 550 wei- deschapen f 2032, traag; 596 mestvarkens 1329; Londensche varkens per K.G. levend gewicht 32—35 cent, traag; zouters per K.G. levend gewicht 3438 cent, traag; 1306 big gen f 5—9; 15 bokken en geiten f 37. Kaasmarkt. Aangevoerd 124 partijen, n.l. 97 partijen Goudsche en 27 partijen Leidsche kaas, 1ste soort Goudsche Kaas f 37 tot 41.50, 2de soort f 31 tot f 36; le soort Leid sche f 4450, 2e soort f 3843, alles per 50 K.G. Handel matig. Aan de Stadswaag ge wogen: 74 partijen, 2783 stuks, 23437 K.G. NOORDWIJKERHOUT, 17 Sept. Veiling „De Eendracht". Dubb. heerenb. zonder dr. f 11.80. Dubb. heerenb. m. dj. f 0 551.70. Stamboonen z. dr. f 0.752.05. Enkele hee- rer.boonen z dr. f 0.601.20; Snijboonen f 0.502.20. Witte pronkboonen f 0.550.85. LANGENDIJK, 19 September 4100 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 6.60; Due of York 4.70; Drielingen 7.40—750; 825 K.G. Wortelen 2.20; 1700 stuks Bloemkool 1ste srt. 4 807.80; idem 2e soort 1.102.10: 32000 K.G. Roode kool 0.60—1.70; 13000 K.G. Gele kool 0.70—1.70; 130.000 K.G. witte Kool 0.60— 0.80; 24500 K.G. uien 2.00—2.70; Grove 3.30 3.80; Drielingen 0.701.00; Nep 4.104.60; 500 K.G. Slaboonen 17.40—25; 100 K.G. Bie ten 2.00—2.40. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Sept. 18300 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 7.10—7.30; Due of York 4.70—4.80; Drie lingen 7 30—7.60; 2000 K.G. Wortelen 1.20—1.40 200 bos Wortelen 0.20—1.60; 150 stuks Bloemkool 5.808.20; 19200 K.G. Roode Kool 0.60—1.50; 16 000 K.G. Gele Kcol 0.80—1.80; 49.000 K.G. Witte Kool 0.60—0 80; 16.000 K.G. Uien: Uien 2.202.70; Grove 3.203.90; Drielingen f 0.70—1.20; Nep 3.80—4.50; 4600 K.G. Spercieboonen 20.8026.30; 3100 K.G. Kroten 0.50—2 30. BOVENKARSPEL, 18 Sept. De Tuin bouw Aardappelen gr. M. 3.754.00; idem kl. M. 3.50—3.95; idem Due. 2.20—2.70; id. Blauwe 1.051.15; idem Bonte 1.10; idem Eigenheim 2.002.05; Uien Groote Gele 0.90 1.45; idem Drielingen 0.300.45: Nep 2.25 2.35; Bloemkool le soort 7.2022.00; 2e soort 6—13; 3e soort 1.203.40; Roode Kooi 0.60 0.80; Gele kool 0.70; Witte kool 0.60; Bieten groote 5.00 per 1000; Slaboonen 1.50—3.50; Druif 3741; Augurken fijn 33.10—36.00; id. grof 6.00—17.00; Tomaten: A 13.60; B 11.00; C 11.10; CC 4.40. HEILOO, 18 SÉpt. 1931 Exportveiling „St. Willibrordus" Aardbeien, vroege 0.450.60 per doosje. Doperwten 0.28— 0.34, Tuinboonen 0.070.15, Dubb. Stam- slaboonen 0.150.27, Enkele idem 0.21 0.31, Snijboonen f 0.120.36, Augurken 0.19—0.41, Spruitkool 0.06—0.09, alles per K.G. Rhabarber 0.150.26, Wortelen 0.250.40, alles per 10 bos. Spinazie 0.52 0.67 per kistje. Kropsla 0.901.30, Bloemkool, le soort 11.5014.80, idem 2e soort 4.206.10, Andijvie 1.202.40, alles per 100 stuks. BEVERWIJK 18 Sept. R. K. Coöp. Tuin- dervereeniging „Kennemerland". Aardbeien per doosje 4050, Frambozen p. doosje 32 48, Raspers per K.G. 3250, Peulen p. K.G. 35, Capucijnders br. per K.G. 4045, idem witte per K.G. 3246, Tuinboonen p. K. G. 1322, Pronkboonen per K. G. 16, Snijboo nen per K.G. 1944, Trosboonen per K. G. 3035, Spercieboonen z. dr. per K. G. 16 26, idem met draad 2030, Dikke Spercie boonen per K.G. 1628, Sla per kist 3060, Postelein per kist 6070, Spinazie per kist 451.40, Andijvie per kist 4065, Bloem kool per stuk 3—20, Komkommers per stuk 210, Meloenen per stuk 720, Roode kool per stuk 4, Groene kool per stuk 36, Knol len per stuk 8—10, Wortelen per bos 712, Selderie per bos 4, Pieterselie per bos 3, Prei per bos 116, Radijs per bos 25, Aardap pelen per K.G. 46, Uien per K.G. 3—4, To maten per K.G. 820. BEVERWIJK, 18 Sept. Coöp. Tuinbouw Groenten-, Fnflt- en Aankoopvereeniging „De Vrije Veiling" W.A. Komkommers 410 ct.meloenen 620 ct.; bloemkool 7 18 ct.; roode kool 24 ct.; sla en andijvie i2ct., per stuk; snijboonen 2034 ct. dikke boonen 13—24 ct.; enkele stok m. dr. 13—26 ct.; idem z. dr. 1427 ct.; stam 2530 ct.; tros 2530 ct.; spek 1417 ct.; tuin 8—15 ct.; div. doperwten 1847 ct.; duin aardappelen 57 ct.; stormappelen 47 ct.; geplukt 1016 ct.; stoofperen 69 ct.; tafel 8—21 ct.; afbreekpeen 46 ct.; druiven 32 58 ct.; spinazie 712 ct.; postelein 811 ct.; tomaten 417 ct., per K.G.; sla 2050 ct.; andijvie 1550 ct.: postelein 40—55 ct.; spi nazie 1050 ct.; snijb. stok 20200 ct., per kist; wortelen per bos 7—10 ct.; duinbramen per slof 1.45; frambozen per doos 2044 ct.; perziken 1015 ct.; knollen 67 ct., beide per stuk. Bloemkool Aan de speciale markt bedroeg ie aanvoer 1T loti ngen of 3212 st. le soort, 392 st 2e som, 60 3e soort. Prijs per 100 jtuks voor le soort f 1219.70, 2e soort f 3.70 —9.40, 3e soort f 2.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2