HET HOOGOVENBEDRIJF DE „MITTOVOS" ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD INWIJDING PAROCHIEHUIS „SINT MAARTEN' TE LIMMEN BLADZIJDE 1 ELCK WAT WILS Jaarverslag over 1930-1931 De eerste ontwikkelings-phase thans afgesloten Wij zijn een van de voornaamste leveranciers op de wereldmarkt De toekomstige ont wikkeling Financieel geen bevredigende resultaten. mmmmm Roode Kruis Transport Colonne Huldiging H. Bergkamp TREKJES No. 723 De mannen lieten hun werk even rusten Verschenen is het jaarverslag van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N. V. te IJmuiden, over het boekjaar 19301931. Wij ontleenen er het volgende aan Wij mogen vaststellen, aldus de directie, dat de eerste ontwikkelingsphase van ons bedrijf thans is afgesloten, n.l. de verwerking van ertsen tot ruwijzer in 2 hoogovens, waarbij de bijprodukten en de vrijkomende gassen bijkans volledig benut worden. Wij zijn van oordeel, dat het geen aanbe veling verdient aan onze onderneming als producent van ruwijzer voor den verkoop een grootere uitbreiding te geven. De rol die wij als exporteur van ruwijzer vervullen is reeds zeer belangrijk. De productie capaciteit van 2 hoogovens (de derde in reserve) bedraagt ca. 275.000 ton ruwijzer per jaar, waarvan slechts ca. 50.000 ton in Nederland geplaatst kunnen worden. Als exporteur van ca, 225.000 ton ruwijzer per jaar zijn wij een van de voornaamste leve ranciers geworden op de wereldmarkt. Ofschoon de gassen, die bij het bedrijf met 2 hoogovens ontstaan, volledig benut worden, betreuren wij het nog altijd dat het meest economische gebruik van onze kook- ovengassen, n.l. voor huishou 'elijk gebruik, geen grooteren omvang heef^ aangenomen doordat de groote gemeenten in den omtrek hunne poorten voor ons gesloten hebben ge houden. Daartegenover staat, dat het ons voldoening mag geven dat voor het gas- vraagstuk niettemin een logische oplossing kon worden gevonden en wel in samenwer king met de Bataafsche Petroleum Mij. (het Stikstofbedrijf) en met de Provincie (de nieuwe PEN centrale). De gedachte van samenwerking heeft ons ook geleid, toen de Enci te kennen gaf geneigd te zijn een belang te nemen in de Cementfabriek. De overtuiging, dat in samenwerking kracht gelegen is, bracht er ons toe dat wij in het afgeloopen jaar een coöperatie aangingen met de firma Dumont Wautier voor de exploitatie van onze kalksteengroeve en kalkovens te Namêche, over welke trans actie hieronder nog nader gerapporteerd zal worden. Ook de verdere verwerking van onze teerproductie, welke door de N.V. Teerbedrijf Uithoorn geschiedt, berust op samenwerking. Wij meenen dat de structuur, die hier door ontstaan is, n.l. dat het eigenlijke hoog- ovenbedrijf als moeder-bedrijf omringd wordt door een aantal zelfstandige neven- bedrijven, die elk hun bijzondere taak ver vullen, in vele opzichten voordeelen biedt. Slechts hierdoor is het ons mogelijk ge weest het probleem op te lossen om het hoofdbedrijf technisch geheel te comple- teeren, zonder al te groote eischen te stellen aan onze geldmiddelen. Het zou ons verheugen, nu de eerste phase van onze ontwikkeling in groote trekken vol tooid is, wanneer ook de verdere ontwikke ling van ons bedrijf in het teeken kon staan van samenwerking met geinteresseerde groe pen, hetzij uit den kring der producenten, hetzij uit den kring der consumenten. Deze toekomstige ontwikkeling van ons bedrijf moet liggen in de richting van een verdere verwerking van het ruwijzer tot gegoten voorwerpen en/of tot staal en wals- producten. Langs dien weg zal ook ons be drijf van toenemende beteekenis worden voor de verzorging van de Nederlandsche markt. De grondslag voor een verdere ontwikke ling in de aangegeven richting, n.l. dat wij goed en goedkoop ruwijzer kunnen fabri- ceeren, is aanwezig. Hoe slecht ook thans de financieele uitkomsten mogen zijn (waarop hieronder nog nader zal worden ingegaan), zoo meenen wij toch met gerustheid te kunnen verzekeren, dat er weinig hoogoven- werken in Europa zijn, die een kostprijs hebben zoo laag als de onze. Voor de taak, die ons in de toekomst wacht, zijn wij bezig uit onzen staf een organisatie te vormen, die het geheele complex van vraagstukken dat verbonden is aan de ver vaardiging van gegoten ijzeren voorwerpen, staal en walsproducten, in studie zal nemen. Wij weten hiermede tevens te voldoen aan een behoefte, die ook door de Regeering gevoeld wordt, welke dan ook op de Rijks begrooting voor ig32 het voorstel heeft ge plaatst f 10.000,uit te trekken voor het door ons te verrichten voorbereidende werk. Hoogoven No. 2 werd in het afgeloopen boekjaar buiten bedrijf gesteld en aan een grondige algeheele herstelling onderworpen. De oven had in een onafgebroken gang van 1332 dagen 494.800 ton ijzer geproduceerd. De werkzaamheden aan dezen oven zijn beëindigd. De hoogoven staat als nieuw voor het bedrijf gereed doch blijft in reserve zoolang de beide ovens 1 en 3 hun werk naar behooren verrichten. De totale ruwijzerproductie gedurende het verslagjaar bedroeg 266.708 ton. Hier van verkochten wij in Nederland 40.632 ton. De kooksproductie gedurende het verslag jaar bedroeg 285.100 ton. De centrale werkte bevredigend. Aan der den werden afgeleverd 40.278.000 kWh en 32.353 ton stoom. Omtrent de gaslevering aan gemeenten kunnen de hieronder staande cijfers worden verschaft. Geleverd werd over i93o/'3i aan Velsen 5.833.089 M3.; Beverwijk 2.586.277 M.3; Krommenie 1.559.700 M.3; Wormerveer 1.833.200 M.3; Haarlem 1.940.844 M.3 To taal 13.753.110 M.3 tegen 10.852.787 M.3 in i929/"30. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de levering aan Haarlem, die slechts van tijdelijken aard was, thans beëindigd is. De depressie waarvan ons vorig jaarverslag gewaagde, heeft, zooals een ieder weet, een nooit vermoeden omvang aangenomen. Het ligt geenszins in onze bedoeling in algemeene beschouwingen te treden over Het nieuwe Parochiehuis „Sint Maarten" te kimmen, dat Zondag door den Hoogeerw. Heer Deken Lucas te Beverwijk plechtig wordt ingewijd. wtmmsm Zondag zal het nieuwe parochiehuis „Sint Maarten" alhier, door den Hoogeerw. heer Deken Lucas van Beverwijk plechtig worden ingewijd. Aan dit gebouw is de naam „Sint Maar ten" gegeven, omdat Sint Maarten ten in nigste met de geschiedenis van Limmen ver bonden is, welke geschiedenis nu voortleett in het nieuwe parochiehuis. Staande aan den hoek Disseldorperweg en den fraaien Kerkweg, komt het mooie ge bouw goed tot z'n recht. Bij den bouw is het Noord-Hollandsch cachet streng bewaard. De ontwerper is ir. Thunnissen uit Den Haag, terwijl het werk is uitgevoerd door de firma de wed. de Nijs te Castricum, onder opzicht van den heer Besteman te Alkmaar. den aard van de crisis waarin de wereld zich thans bevindt. Op ons rust alleen de taak te boekstaven in welke mate de ijzer- en staalindustrie door deze crisis werd getroffen en in het bijzonder, hoe onze vennootschap zich in den storm tot nu toe heeft weten te handhaven. De ruwijzerproductie in tonnen van de voornaamste landen bedroeg gedurende het 2e kwartaal van 1931 11.889.000 of 56% van de totale productie over hetzelfde tijd vak in 1929. Ons bedrijf wist zijn productie te hand haven op nagenoeg hetzelfde niveau van de beide voorafgaande jaren. Sinds het begin van dit kalenderjaar wordt ook in ons bedrijf niet meer volop geproduceerd. Het bedrijfs- tempo van de beide hoogovens en van de kooksovens is eenigszins beperkt. Voor ver schillende afdeelingen is een verkorte werk week ingevoerd. Ons bedrijf wist zijn export nagenoeg te handhaven, ofschoon de wereldexportmarkt voor ruwijzer sinds 1929 met ongeveer de helft inkromp. De export bedoreg gedurende het 2e kwartaal van 1931 53.958 ton. Wij meenen wel te mogen constateeren, dat het verblijdend is, dat wij er tot nu toe in slaagden, de werkgelegenheid vrijwel in tact te houden. Evenwel stuit de verkoop op voortdurend grootere moeilijkheden en het kan niet ge heel vermeden worden dat een gedeelte van de productie onverkocht blijft. Financieel is het resultaat van ons werk natuurlijk allerminst bevredigend. Wij willen hieraan eenige beschouwingen wijden. In een bedrijf als het onze is het onver mijdelijk, dat een groot gedeelte van de grondstoffen, die voor het smeftproces noo- dig zijn, tijdig wordt gekocht. Daar boven dien in het jaar 1929 een zoo groote vraag naar ertsen bestond, dat het zeer bezwaar lijk was de gewenschte soorten te verkrijgen, ontstond een algemeene drang om door contracten van langeren duur zich althans van een gedeelte der ertsbehoefte vooruit te verzekeren. De geweldige depressie, die daarna inzette, trof dus de meeste bedrijven en ook het onze op een moment kort nadat belangrijke grondstoffenverplichtingen waren aangegaan. De prijsdaling van het ruwijzer, die thans onafgebroken reeds bijna 2 jaren duurt, kon dus slechts zeer onvoldoende gecompenseerd worden door de prijsdaling der grondstoffen. Bij elke dalende conjunc tuur zal zich dit verschijnsel in ons bedrijf moeten voordoen, in dit geval uit het zich, door de bovengenoemde oorzaak, in ver sterkte mate. Tegenover de scherpe daling van de op brengst van het geproduceerde ruwijzer staat dat het benutten der bijproducten gelukkig goede vorderingen heeft gemaakt. Daarne vens worden bezuinigingsmaatregelen met kracht toegepast. Wat de markt voor bijproducten betreft, kan het volgende worden vermeld. Voor teer en teerproducten bleef de on gunstige marktpositie, die reeds in het vorige jaarverslag werd vermeld, bestaan, zonder zich nochtans verder te verscherpen. De prijzen voor benzol daalden scherp tengevolge van de uiterst ongunstige markt ontwikkeling voor motorbrandstof en door de verdere verhooging van het invoerrecht in Duitschland (het belangrijkste afzetge bied). Het Duitsche invoerrecht op benzol bedraagt thans 204 R.M. per ton, terwijl de invoer van dit product 1 Yt jaar geleden vrij was. De markt voor ammoniumsulfaat was in het afgeloopen boekjaar gesteund door de internationale regeling, die in Augustus 1930 tot stand was gekomen. Pogingen om deze regeling te verlengen faalden, zoodat in Augustus van dit jaar een felle strijd los brak die de prijzen tot beneden de helft deed dalen. Wanneer binnenkort de centrale van het PEN in bedrijf zal zijn, zal ons bedrijf de opwekking van electrische energie staken en zijn stroom van het PEN koopen tegen een prijs, die ten nauwste samenhangt met den kostprijs van het PEN. Wij staan hier voor een voorloopig nog onbekenden factor, die echter van zeer grooten invloed zal worden op onze bedrijfsresultaten, daar ons verbruik met dat onzer nevenbedrijven reeds ca. 75.000.000 kWh per jaar bedraagt. Wij vertrouwen dat de kostprijs van het PEN zoo gunstig zal blijken te zijn, dat daar door de overeenkomst, die wij met het PEN om tal van redenen meenden te moeten aan gaan, ons financieel geen nadeel zal opleveren. De Verlies- en Winstrekening heeft na afschrijving en rekening houdende met de onverdeelde winst van het vorige jaar een voordeelig saldo van f 111.485.19. Hieruit kan 4% over het cumulatief preferente aan deelenkapitaal worden uitgekeerd, terwijl dan het overschot van f 86.485.19 naar nieuwe rekening kan worden overgebracht. Wij willen dit verslag niet eindigen zon der met erkentelijkheid den ijver en de goede samenwerking te memoreeren van ons per soneel van hoog tot laag, waardoor de strijd tegen de huidige moeilijkheden minder zwaar wordt gemaakt. De Directie G. A. KESSLER, Voorzitter. A. H. INGEN HOUSZ. Een denkbeeldige rondwandeling Wanneer wij de lezers van onze Kath. Courant uitnoodigen in gedachten en, vooruitloopend op de werkelijkheid, een wandeling door de Mittovos te maken, dan past allereerst een woord van hulde en dank aan het Bestuur der Coöp. Haarl. Groenten- en Bloembollenveiling W. A., C. H. B„ met den directeur, den heer M. A. Angevaare; niet alleen, omdat het dit fraaie, nieuwe, van alle comfort voor ziene gebouw voor onze Mittovos ter beschikking heeft willen stellen, doch óók om de groote welwillendheid, waarmede dit bestuur met zijn directeur ons bij voortduring en bij elk verzoek ons tegemoet treedt. Ons binnenkomen We treden aan den Kleinen Houtweg no. 16 de monumentale poort binnen, waar op des avonds een fel licht geworpen zal worden. Rechts en links in de steenen gebouw tjes nemen we onze entree-biljetten en ge ven onze fietsen af aan de daar geposteer de rijwielbewaarders, want de overdekte rij- wielloodsen staan rechts en links. Na een eind verder de controle gepas seerd te zijn, staan we vóór het geweldige gebouw de „Mittovos", waarop een tweetal groote Missievlaggen met de kleuren: rood. groen en wit, lustig staan te wapperen. Des avonds, wanneer het gaat duisteren, zal deze voorgevel met den versierden hoofdingang hel verlicht zijn, zooals ook het uitgebreide omliggende parkeerterrein voor auto's. In de Mittovos We treden den hoofdingang binnen en vinden er direct rechts de vestiaire, waar men desgewenscht gebruik van kan maken. Links een afdeeling van het Missie- Postkantoor, waar de R. K. studenten der Universiteiten en wonend tè Haarlem en O., den schepter zwaaien en die u allerlei boekwerken, brochures, ansichten, vreemde postzegels, alles uit en over de Missiege bieden, kunnen verschaffen. De staan hier nu in de zeer ruime hal, waar in het midden zich verheft op een voetstuk het beeld van Pater Donders (af gestaan door de firma Maas). In deze hal rechts en links doorgangen om den bazar boven te bereiken. En naast deze laatste weer het Missiepostkantoor met als be diening de bestuursleden van den R. K. Bond van Post- en Telegraafpersoneel met de studenten, die de poststukken van den Mittovosstempel zullen voorzien, waar de post- en sluitzegels zullen worden verkocht, enz. Van hieruit ook kan men in afgesloten cel len locale en interlocale telefoongesprekken voeren. Het publiek in de zalen wordt met loud speakers van dit kantoor uit opgeroepen. De Paterskamer Naast dit Postkantoor wordt voor de Pa- ters ingericht een gezellige privé-kamer, wanneer zij eenige vrije oogenblikken heb ben. Over de heele achterzijde dezer groote hal strekt zich uit een verkleining van het dorp Tiberias aan het Meer van Tiberias (Stand Patriarchaat van Jeruzalem). Naar de Groote Tentoonstellingszaal Oostersche poorten, rechts en links, welke ons in de vereischte stemming zullen bren gen, geven ons toegang tot de groote ten toonstellingszaal (Zaal no. 1), waarvan een fraaie perspectiefteekening hierboven voor de lezers te zien is. Zoodra wij door deze geheimzinnige stra ten zijn doorgewandeld rijst in bronskleur voor ons op het groote H. Hartbeeld van J. P. Maas, dat destijds bij het Euch. Con gres het Stadion sierde. Het rust op een majestueus voetstuk, dat omgeven is van een gazon van bloemen en planten. Langs den rechterwand rijen elf uniforme Stands der Miss. Orden en een van het Se cretariaat van het H. Hart „Regina Coeli". Aan de overzijde nog 12 Missiestands. In het midden rechts en links een dubbel stel nooddeuren en daarvoor rustbanken. Langs den voorwand dezer zaal is het muziekpodium aangebracht en tegen den achterwand de sierlijke, artistieke stand der Pauselijke Genootschappen, werk van den bekenden kunstschilder Wesselingh. In het midden dezer zaal, twee aan twee, een viertal lange tafels: de expositie der prachtige prijzen voor de Mittovosverloting, welke, dank zij de vrijgevigheid der Katho lieken van Haarlem en omgeving, de dui zend ruim zullen overtreffen. Zaal 2 Wederom door twee ingangen, rechts en links, komen wij in zaal 2, circa een kwart kleiner dan de vorige. Onmiddellijk wordt onze aandacht getrok ken in het midden door het prachtige Chi- neesche dorp uit het Bergland van Zuid- Chansi (Inzending der Paters Franciscanen). Langs de zijwanden rechts de Huisvlijt- tentoonstelling, bijna alle voorwerpen ge maakt voor en geschonken aan de Missies; aan den overkant de Tentoonstelling van den Naaikrans en der Vereeniging van het H. Sacrament (alles werk, dat door moei- zamen arbeid der dames voor de Missies is vervaardigd). Langs den voorwand dezer zaal de Noorsche Missie en daarnaast de stand met het Melaniewerk, een wonderlijk samentreffen, waar het koude Noorden en het warme Zuiden voor onze dierb're Mis sies elkaar gevonden hebben. Aan den ach terwand in het midden vitrines der Ver. van het H. Sacrament en daarbij de Altaar-Missiekoffer der Stoomvaartmaat schappij „Nederland". Rechts en links hier van, op groote kaarten, de beide Wereld halfronden van het Franctscus-Xaverius- Missiewerk der studenten te Warmond, waarop de Missiegebieden van de heele wereld in sprekende kleuren zijn aangege ven. De Bar Zijt Gij, lezers, na deze rondwandeling in dit geweldige gebouw, nog niet moe ge worden? Natuurlijk, welnu we staan thans rechts en links voor den ingang tot de ruime Bar, welke zoo knus met allerlei buffetten langs de wanden is ingericht en waar onze katholieke dames gereed staan om U, ge zeten in gemakkelijke stoeltjes, allerlei verfrisschingen, ververschingen en deli catessen, desgewenscht toe te dienen. En terwijl wij dezelve consumeeren, genieten wij tevens van de muziek, welke ons, hetzij per radio, hetzij door de Band, verkwikt. Evenwel: „Repos aflleurs!" We zijn hier met onze rondwandeling nog niet gereed! Weer naar de Hal terug! En thans naar boven! Daar is de Bazar in volle actie. Allerlei attracties! Men werpt er met ringen, men vischt, men grabbelt, men schiet, men draait aan het rad van avontuur, enz. enz. om te bemachtigen die mooie en verlok kende prijzen, en deze, zij vliegen weg.... Zóó gaat het bij ons, Katholieken: be neden bij de Paters Missionarissen was het Roomsche ernst en hier in den Bazar is het dee Roomsche Blijdschap! Na deze, onze verpoozing dalen wy de trappen weer af, ons veel lichter gevoelend dan toen we opstegen, doch dat komt, om dat zoovelen aan de touwen van den luid- toren der Missiën hebben getrokken en toen wij beneden waren misten wij zooveel mannelijke leden van ons gezelschap. Waar waren zij? Weer terug naar boven om de verloren schapen te zoeken en daar vonden wij ze, zittend' in de koffiekamer, naast den Bazar, de eenige gelegenheid, waar zij een biertje konden verschalken. Het zij hun van harte gegund, laat ze maar zitten! Over de details (Postkantoor-Huisvlijt- Naaikrans-Verloting, enz. enz.) spreken wij nader. Maar ten slotte: de ontwerper, de indee ier, de uitvoerder, wie is hij? Wij noemen hem zelfs niet: hij moet eerst zijn werk opleveren. Wedstrijden in E. H. B. O. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Roode Kruis Transport Colonne voor Haarlem en Omstreken, worden vandaag in het Brongebouw te Haarlem wedstrijden in het verleenen van eerste hulp bij ongeluk ken gehouden. Hedenmorgen zijn deze wedstrijden, waar aan talrijke groepen van de E H. B. O. deelnemen, onder groote belangstelling be gonnen. O.a. was tgeenwoordig Z. K. H. Prins Hendrik. Be heer H. Bergkamp te Nieuwer-Amstel is dezer dagen gehuldigd om het feit. dat hij 35 jaar in het algemeen belang werkzaam was als raadslid in zijn gemeente. Hierboven de heer H. Bergkamp en echtgenoote, met h et eere-comité en uitvoerend comité, ge nomen tijdens de huldiging. In 't midden zittend de heer H. Bergkamp, 35 jaren raadslid en 22 jaren wethouder van Nieuwer-Amstel, 8 jaar lid van de Prov .Staten van Noord-Holland. Naast hem zijn echtgenoote. Zittend van links naar rechts verder de heeren: Pastoor P. H. Meynema te Amstelveen; Deken C. J. Boekhorst te Bultenvel- dert; Pastoor W. F. Roozen te Bovenkerk; 3. 3. Bisschop, voorzitter van den Kieskring Velsen te Beverwijk; P. Han; Dr. E. A. M.Droog, Heemstede; Burgemeester H Colijn; Mr. J. B. Bomans Haarlem; rechts staande A. J. W. van Stekelenburg, voorzitter van het Uitvoerend Comité ..De arme van goud Ze was 'n gewoon, dorpskind. Ze had zwart, kroezig haar en 'n paar mooie, diep-bruine oogjes. Maar zoo waren er wel meer in dat dorpje. Niks buitengewoons dus. D'r vader was daglooner in de landbouw,1 en d'r moeder sjouwde hard mee voor 't gezin. Maar 't ging goed en ze waren tevreden met hun bed van stroo, hun zes kippen, hun geit, hun tafel, stoelen, kast.. Het leven op het dorpje was elke dag eender.rustig, zonnig, kalm-bedrijvig, zonder stoornis van stadsgeweld. Het had 'n idyllisch prentje kunnen heeten, dat nimmer geschonden werd door 'n vlek, n scheur of schram. Maar eens op 'n mooie morgen alle dagen waren mooi eigenlijk - was er iets aan de hand... iets dat 'n schok gaf aan *t oude, intieme doen der bewoners. Er waren wel dertig auto's gekomen met vreemde, heel fijn gekleede dames en hee ren.... die allemaal uitstapten en brutaal weg deden alsof 't heele dorp ineens van hen was geworden. de vrouwen kwamen verbaasd of ver schrikt aan de lage deurtjesde kinderen, eerst wat bangelijk, wilden er al spoedig 't fijne van weten, en de grootsten onder hen hadden gauw uitgevischt wat er te gebeuren stond Er zou 'n film-opname worden gemaakt. en al die mevrouwen en meneeren waren de speelsters en de spelers, die je later op 'n groot, wit doek in 'n mooie bioscope-zaal zou kunnen terugzien als je 'r de centen voor had. Het werd 'n drukte van je welste.... er kwamen paarden ook bijen veel mannen liepen te draven met allerlei vreemde kiek- kastjes en toeters en vlagjes en schermen en palen en latten en veel dingen die men nooit gezien had. En eindelijk gingen ze spelen.... zes, ze ven maal moesten ze 't soms over doen.... en dan pas werd de eigenlijke film gedraaid ....en 'n meneer, die de bras was, stond te schreeuwen door zoo'n ~rcote, zinken trom pet en vreeselijk met z'n armen te zwaaien. De kinderen van 't dorp hadden de groot ste pret en waren er niet vandaan te slaan. En de meneer met die groote schreeuw- trechter kwam opeens naar hen toe.liep vlug langs henen bleef stilstaan bij t meisje met 't zwarte, kroezige haar en de diep-bruine oogjes. „Kom jij es mee" nam ie d'r handje ,,Nee, wees maar niet bangje mag mee doen't is gauw klaar Ze kwam tusschen al die dames en heeren in te staan.... moest springen, lachen, klim menkreeg chocolaadjes en appels en 'n stuk taarten 'n half uur later deed ze mee in 'n klein scènetjeen de mevrouwen en meneeren zeiden allemaal, dat ze 't heel lief had gedaanze moest uitleggen waar hun huisje was, 'n Maand of vier later, toen er niet eens meer gesproken werd over die fllmgebeurte- nis, stond er 'n prachtige auto voor 't huisje stil. De meneer van de schreeuw-toeter stapte er uit en ging met vader en moeder praten. Moeder deed wat onrustigvader zat peinzend te knikkenkeek z'n dochtertje aanzuchtte evenen zei toen zooiets als „vooruit dan maar". De kleine meid ging mee in de prachtige autoreed wel 'n half uur lang, en moest uitstappen bij 'n groot huis. Daar waren weer veel van die dames ^n heeren van toen. nu met allerlei gekke kleeren aan. Ook zjj werd heelemaal verkleed en moest toen precies nadoen wat haar werd voorge speeldEn de meneer van de toeter was heel goed over haar tevreden. Ze kreeg limo nade en 'n heeleboel lekkers weeren 'n paar uur later bracht meneer haar weer met de auto naar 't dorp terug. Hij praatte nog 'n poosje met vader en moeder en lei toen 'n blauw papiertje op de tafeler stonden mooie letters op eu ook 'n cijfer met 'n paar nulletjes d'r achter. Vader nam 't papiertje en stopte het veilig in 'n hoekje van de kastde meneer ging wegen 's Zondags had vader 'n nieuw pak en moe der 'n nieuwe muts en 'n zijden doek en de kinderen nieuwe jurken en pakjes.... De menscher. van 't dorpje keken hen na met groote oogenen fluisterden op 'n afstand. 't Meisje werd nog driemaal gehaald met de auto. En toen ze twintig jaar was.toen heette ze Peggy Kingsdorf.en werd genoemd onder de veelbelovende film-actricesen in de groote bladen en tijdschriften stond haar portret, met de mededeeling, dat ze vroeger 'n eenvoudig dorpskind was, dat door de regisseur van „de Maatschappij" werd „ontdekt". Ze had 'n eigen auto en kreeg huwelijks aanzoeken van millionnairs. Haar ouders waren heelemaal in goeie doen gekomenwoonden nu in de stad in 'n groot huis De menschen van 't dorpje raakten er niet over uitgepraat.... sommigen schudden 't hoofd, zonder precies te zeggen waarom anderen zeiden, dat 't 'n lot uit de loterij was zooiets. Op haar zeven en twintigste jaa' had Peggy Kingsdorf, de wereld-beroemde film ster, 'n eigen landgoed met bosschen, vijvers, 'n overdekt zwembassin, vier auto's, zes paar den, drie zellzame ras-hondjes, twe-e aapjes, *n park met veelkleurige pluimdieren enz. enz Ze droeg elke dag andere kleerenen In de kranten stond, dat ze zeventig paar schoentjes had en per week honderd gulden uitgaf aan zijden kousen alléén en dat ze voor 'n half millioen aan juweelen en gou den sieraden bezat. Ze gaf geweldige partijen, maakte reizen in luxe wagens.... werd in alle steden, die ze bezocht, als 'n vorstin ontvangen, bejubeld en gefêteerd. De journalisten vochten zoowat om haar te spreken te krijgen en waren de hemel te rijk als ze 's avonds in hun krant, konden zetten hoe ze lachte, hoe ze at, hoe ze sliep, sprak, zat en opstond. Toen ze dertig was «rouwde ze voor de tweede maalen 'n jaar later voor de vierde maalen 't duurde niet eens zoo lang meer, of er werd al geschreven in de kranten, dat haar laatste huwelijk alweer 'n teleurstelling scheen te zijn. Ook werd bij haar levensbijzonderheden vermeld, dat minstens 'n dozijn jongeman nen zich om haar van kant hadden gemaakt, omdat hun liefde niet werd beantwoord. Alleen degenen, die haar van nabij ken den, wisten, dat ze 'n zeer nerveus, onuit staanbaar wezentje was, dat de meest idiote grillen had en soms uren per dag lag te hui len en te jammeren, dat ze zich zoo onge lukkig voelde. Dan waren er ook tijden dat ze zich als razend in de vreugde smeet en de dolste fuif- rachten door-holde. Op haar zes en dertigste jaar ging ze dood en haar portretten vlogen over de heele aardeen vele bladen schreven groote artikelen over de gevoelige slag, die de film wereld had getroffenover 't onherstel bare verlies voor de maatschappij waaraan ze verbonden was. 'n Vak-tijdschrift schreef ongeveer aldus: „Haar leven was als 'n vlamen ging uit als 'n vlamen nog twintig van der gelijke zinnetjes. Maar al die kranten en al die bladen vol mooie foto's van Peggy Kingsdorf, verzwegen omzichtig, dat de filmactrice zich had ge- zelfmoorden 'n „roerend" briefje had achtergelaten, waarin ze onder meer schreef, dat ze genoeg had van 't leven.... dat 't haar niets nieuws, geen enkele sensatie meer had kunnen bieden.... Ook schreef ze daar in, dat ze nooit „de liefde" had gekend.... en er aan wanhoopte, die ooit te zullen vin den Haar begrafenis was 'n optocht var. 'n half uur langvan enkel treurende vereer sters en vereerders, 'n massa collega's en ka pitalen aan bloemenen in alle steden van de wereld was haar foto in één dag to taal uitverkocht. Dat treft iedereen toch maar niet als ie doodgaat. Ik weet niet, of haar vader en moeder nog leefden toen En dus ook niet. of ze nog es hebben ge dacht aan dat oogenblik in 't kleine huisje... toen de groo'e film-regisseur hun dochtertje kwam werha'en voor 't eerst.... en 's avonds dat ee-ste bankbiljet op 't geschuurde tafel tje lei. Stelt U gerust.... 't is geen Hollandsch geval Tn ons land ziin we nog te achterlijk, te rielfg-neep'esmutserig voor dergelijke ge beurtenissen't is zoo heelemaal niet in onze stijl, niewaar? G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5